a Dollen met een lijk Wild at heart: vermakelijke en onthutsende bioscoopervaring Documentaires zonder waarheid VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 BIOSCOPEN "Wild al heartregie David Lynch; met Nicho las Cage. William Dafoe en Laura Dern; te zien in Lido. Leiden. Er zijn tegenwoordig niet veel Ame rikaanse regisseurs die zo'n sterk persoonlijk stempel op hun films drukken als David Lynch. Het con ventionele drama 'The Elephant Man' even buiten beschouwing ge laten, kunnen zijn films omschre ven worden als sprookjes met een zeer verontrustende inslag. Terwijl de meeste filmers juist zo realistisch mogelijk proberen te zijn, schept David Lynch zijn eigen surrealistisch universum. Konden het horrorverhaal 'Eraserhead' (1976) en de science fiction- ver filming 'Dune' (1983) nog als pure fantasie beschouwd worden, 'Blue Velvet' (1983) was plotseling veront rustend dicht bij huis. Een beklem mende reis door het onderbewust zijn van de modale Amerikaanse burgerman. Zijn nieuwste film 'Wild at Heart' borduurt op dat the ma voort en het leverde David Lynch een Gouden Palm op. Voor een jury van Cannes zeker een ge durfde keuze. 'Wild at Heart' is zo'n film waarbij het simpele verhaaltje nauwelijks van belang is, maar de manier waar op het is verfilmd des te meer. Nico- las Cage speelt de jonge delinquent Sailor die er met zijn grote liefde Lula (Laura Dern) vandoor gaat. De moeder van Lula is een echte heks en ze stuurt een privé- detective en een bende huurmoordenaars achter het jonge stel aan. Terwijl de min- naars dromen van het beloofde land. wat ze zich voorstellen als in The Wizard of Oz', markeren gru welijke ongelukken hun pad. Voor tekens van het noodlot dat ze niet ontlopen kunnen. Het gelijknamige boek waar de film op is gebaseerd, is een pulpro- man waar niets bijzonders aan te ontdekken valt. Wat Lynch echter doet is juist die clichés en kitsch-ef- fecten benadrukken en uitvergro ten. Niet het verhaaltje van Sailor en Lula is het onderwerp van zijn film geworden, maar het hele com plex van Amerikaanse helden, sym bolen en sentimenten waarop het grootste deel van de film- en tv-in- dustrie drijft. Eigenlijk is 'Wild at Heart' dus een pop-art film. Het mooiste voorbeeld daarvan is Sailor zelf. Nicolas Cage speelt hem schitterend als een soort Elvis Pres ley. Hij brengt zelfs een paar heer lijk sentimentele roek-nummers ten gehore. Onbetaalbaar is de scene waarin hij het in de disco met een ri vaal aan de stok krijgt en uitroept; 'Zie je dit slangeleren jasje? Dat is mijn symbool voor vrijheid en onaf hankelijkheid!' Het zijn dit soort vondsten die 'Wild at Heart' mijlen ver verheffen boven het boek dat er aan ten grondslag lag. Verder gebruikt Lynch technie ken die ook al in zijn vorige films, met name 'Blue Velvet' te zien wa ren. Extreme close-ups en een uit gekiende geluidsband maken dat het aanstrijken van een lucifer op een explosie lijkt. Er zijn onver wachte schokeffecten die door hun overtrokken karakter tegelijk gru welijk en komisch zijn. Laura Dern, ook te zien in Blue Velvet, speelt de rol van Lula alsof ze in een voordu rende staat van extase verkeert. Dialogen zitten vol quasi-literaire wendingen en nadrukkelijke seksu ele beeldspraak. De personificatie van het Kwaad, in 'Blue Velvet' uitgebeeld door Dennis Hopper, wordt nu met min stens zoveel sadistisch genoegen Sailor en Lula (Cage en Dern) op weg naar het beloofde land, maar het noodlot ontlopen zij niet. neergezet door William Dafoe. Een doodsengel met een afstotelijke grijns en een volstrekt onbereken baar karakter. Zowel aanpak als onderwerp ma ken 'Wild at Heart' tot een soort ver volg op 'Blue Velvet'. De film werd dan ook grotendeels met dezelfde ploeg gemaakt. Het belangrijkste verschil is de lossere stijl met wat minder nadruk op perfect uitge kiende beelden en met veel meer (zwarte) humor. Dat heeft zijn voor- en nadelen. Aan de ene kant ademt 'Wild at Heart' een minder preten tieuze sfeer dan zijn voorganger. Aan de andere kant is de structuur niet altijd even compact. Ook een aantal bizarre flashbacks is niet erg sterk ingebouwd in het geheel. Niettemin blijft het een bijzonder originele film en een afwisselend vermakelijke en onthutsende bio scoopervaring. LEO BANKERSEN 'Weekend at Bernie's: 'Weekend at Bernie's"; regie: Ted Kotcheff, met: Terry Kiser, Andrew McCarthy en Jo nathan Silverman; te zien in Astra, Wassenaar Een wild feestje is niet het meest originele onderwerp voor een ko medie. Dat vonden de makers van 'Weekend at Bernie's' kennelijk ook. Er werd dus een bizarre blik vanger verzonnen: gastheer Bernie, het middelpunt van de feestvreug de. is morsdood. Terry Kiser mag het grootste deel van de film letter lijk geen spier vertrekken en wordt door zijn collega-acteurs als een ma rionet in allerlei komische standen gemanouevreerd. Niet de makke lijkste rol. Ted Kotcheff is een ge routineerd regisseur, die zowel ac tiefilms ('First Blood') als komedies ('Switching Channels') op zijn naam heeft staan. Zoals te vewachten viel loopt 'Weekend at Bernie's' als een trein. Toch is het geen film waar over lang zal worden nagepraat. Het begint allemaal op een snik hete dag in New York. Twee ambi tieuze yuppies worstelen zich met de moed der wanhoop door een sta pel overwerk heen. Carrière maken is leuk, maar niet als je in de smel tende teer van het dakterras zit ter wijl je lui aan het strand had kun nen liggen. Juist op dat moment valt hun oog op een kleine onregel matigheid in de berg van saaie com puterprints. Het geluk lacht Larry en Richard toe, want ze zijn een ka pitale fraude op het spoor gekomen. Hun baas feliciteert zijn jonge werknemers van harte en ze mogen hem Bernie noemen. Hij nodigt ze zelfs uit voor een ontspannen week end in zijn luxueuze strandhuis op Long Island. Lany en Richard we ten niet dat Bernie de oplichter in hoogst eigen persoon is, en dat hij zijn maffia-vriendjes al gevraagd heeft de pottenkijkers uit de weg te ruimen. Bernie op zijn beurt weet niet dat de maffia schoon genoeg heeft van zijn geknoei. De killer, die op pad wordt gestuurd krijgt een andere opdracht mee. Kotcheff weet de zaak leuk te versieren met grappige de tails en deelt hier en daar wat steken uit. Hoewel de film keurig binnen de perken van het doorsnee-amuse ment blijft, weet hij veel scènes toch een originele toets te geven. Vanaf het moment dat Larry en Richard op Long island arriveren en een dode Bernie aantreffen kan het verhaal doeltreffend worden sa mengevat als 'dollen met een lijk'. Of dat nog steeds leuk is, is groten deels een kwestie van smaak. On danks het hoge tempo dreigt de aan eenschakeling van capriolen zelfs langdradig te worden. Voor een deel komt dat door het gebrek aan spanning. De moord is immers al gepleegd, en het duurt geruime tijd voordat Larry, Richard en de kij kers ontdekken dat er nog steeds gevaar dreigt. Veel van de grappen draaien om het feit dat het er bij de feestende jet-set zo oppervlakkig toegaat, dat niemand in de gaten heeft dat Ri chard en Larry met een dode Bernie rondzeulen. Dit gegeven wordt ste vig uitgemolken, zonder dat die op pervlakkigheid nu eens echt aan de kaak wordt gesteld. Gemiste kan sen. In plaats daarvan zoeken Kot cheff en scenarioschrijver Robert Klane het in wilde achtervolgingen vol uitbundige slapstick. De jonge acteurs Andrew McCarthy (Larry) en Jonathan Silverman (Richard) zijn hier niet echt tegen opgewas sen. Ze missen gewoon de uitstra ling en het karakter om zo'n spekta kel naar hun hand te kunnen zetten. Het enthousiasme is er wel, maar de film mist persoonlijkheid. LEO BANKERSEN Het zegt iets over de jet-set dat niemand in de gaten heeft dat Richard en Larry met een dode Bernie rondzeulen. (foto GPD) Van onze correspondent Pieter van Lierop VENETlE Het is wonderlijk hoe de begrippen waarheid, waarachtig heid en werkelijkheid zich met de disciplines documentaire of speel film verbinden kunnen op precies de omgekeerde manier die je ver wachten zou. Globaal zou je kunnen stellen dat een speelfilm samenvalt met wat in de literatuur fiction ge noemd wordt en een documentaire met non-fiction. De speelfilm maakt verzinsels zichtbaar, de do cumentaire toont waarheid en wer kelijkheid. Met enige betrekkelijk willekeurig gekozen films uit het festivalprogramma van Venetië zou je het tegenovergestelde kunnen bewijzen. Werner Herzog brengt op de Mos tra zijn documentaire Echos Aus Ei- nem Düsteren Reich in première. Die film wil een portret leveren van Jean Bedel Bokassa, de voormalige 'keizer' van Centraal Afrika die mo menteel levenslange gevangenis straf uitzit vanwege een hele was lijst lugubere misdaden. Hij zou on derdanen gevoerd hebben aan kro kodillen en leeuwen, eigenhandig kinderen hebben vermoord en som migen van zijn vijanden hebben op gegeten. Herzog volgt Michael Goldsmith, een journalist die ooit door Bokassa gevangen gezet werd en zelfs ter dood werd veroordeeld onder een dolzinnige beschuldiging van spionage. Goldsmith (deze journalist -schijnt onlangs spoorloos in Liberia te zijn verdwenen) en Herzog kun nen de scheidslijnen tussen waar heid en indianenverhalen niet in kaart gebracht krijgen en ze zijn er evenmin in geslaagd een samen hangend portret van Jean Bédel Bo kassa te schetsen. Die onmacht wordt gemakzuchtig en smakeloos geïllustreerd door het lang aange- houden shot waarmee Herzog zijn film laat eindigen; een kooi met daarin een chimpansee die sigaret ten rookt. Beeldspraak van een wel heel wanstaltig en onwaarachtig soort. Roemenië Een curieuze poging om recente historie te reconstrueren en drama tisch te verhevigen werd onderno men door Robert Dornhelm met Requiem voor Dominic. Alles wat we in die film zien gebeuren zou af gelopen december echt gebeurd moeten zijn tijdens de revolutie in Roemenie. Buitenlandse journalis ten maakten tv-opnamen in een zie kenhuis van een man die naakt, zwaargewond en zwaar bewaakt op een bed lag vastgebonden onder een net: Dominic Parachiv. Men noemde hem de „slager van Ti- misoara" omdat hij als Securitate- agent verwantwoordelijk zou zijn geweest voor de moord op 80 bur gers. Een in Oostenrijk woonachtig geraakte jeugdvriend die niet beter wist of Dominic was de aardigste en meest zachtmoedige aller Roeme nen, wilde hem gaan opzoeken en neemt kennis van de gruwelverha len, die hij niet gelooft. Hij wil be wijzen dat Dominic onschuldig is, dat hij tot zondebok gemaakt is om obscure politieke redenen. Dat be wijs is ook inderdaad geleverd, maar toen was het te laat. Afgelopen zomer is Dominic Parachiv post- huum in ere hersteld en zelfs uitge roepen tot held van de revolutie. Dit verhaal vormt typisch het soort materiaal waar Costa-Gavras zijn politieke thrillers mee te ver vaardigen pleegt. Maar de Oosten rijker Dornhelm heeft een andere weg gekozen. Hij volgt het verhaal van de Oostenrijker Paul Weiss (ge speeld door de acteur Felix Mitte- rer) op zoek naar Dominic temidden der revolutionaire turbulenties. Dit geënsceneerde verhaal is zwaar ge stoffeerd met grote hoeveelheden journaalopnamen waarbij vaak niet meer valt aan te geven wat werke lijkheid is en wat geënsceneerd. De film mengt zelfs authentieke opna men van de echte Dominic onder het net, met shots van een figurant in die lamentabele toestand. Het komt erop neer dat beelden die 100 procent werkelijkheid en waarheid bevatten, worden omgebogen, om gelogen, tot ze passen voor de dra matische effecten die de regisseur bereiken wil. Ik ben dan geneigd om alles te gaan wantrouwen wat een aldus werkende cineast mij ver tellen wil. Het verhaal van Dominic Paraschiv is ongetwijfeld de moeite van het vertellen meer dan waard, maar in dit Requiem liegt men de waarheid. Het is een foute film. Een andere manier om histori sche gebeurtenissen te reconstru eren demonstreert de uit Hongkong afkomstige regisseur Fong Ling- Ching in zijn film over een Chinese prinses die na de abdicatie van kei zer Pu Yi in 1911 als zesjarig meisje -naar Japan gestuurd werd en daar herdoopt werd tot Kawashima Yos- hiko. Zo heet ook de film. Ze werd ingezet door de Japanners als een pion in het politieke schaakspel, ge dwongen om met de Mongoolse kroonprins te trouwen en zodoende een Japan welgevallige dynastie te stichten in Mantsjoerije. Die opzet mislukte, maar na de oorlog werd Yoshiko als collaboratrice geëxecu teerd. Overduidelijk met Ber- tolucci's Last Emperor als voor beeld je kunt soms zelfs per scène aangeven door welke Bertolucci- momenten Fong Ling-Ching zich inspireren liet is geprobeerd via de kostuums, decors en de authen tieke lokaties om de werkelijkheid van vooroorlogs China na te boot sen. Ook hier is weer dankbaar ge bruik gemaakt van journaal-opna men, maar nu netjes geordend als hoofdstuksgewijze introducties, met een titel die meldt 'Manchoek- wo 1924' of'Shanghai 1932'. Claude Lelouch heeft geprobeerd in zijn nieuwste film II Y A Des Jours Et Des Lunes een film te ma ken als een rijgketen van alledaagse incidentjes en verbazingwekkende situaties die iedereen wel eens kan meemaken. Lelouch beweert een voorraad te hebben aangelegd van 564 in het werkelijke leven geobser veerde en genoteerde anecdotes, waarachter zich werelden van dra ma laten vermoeden zonder dat je ooit het fijne te weten komt. Op een vliegveld maakt een reiziger zo veel misbaar over een uitgevallen vlucht dat de grond-stewardess in huilen uitbarst. Op een bruiloft ergert zich de bruid zo zeer aan de dronken schap van haar kersverse echtge noot dat ze van het feest verdwijnt en nooit meer terugkomt. Een ver dwaalde popster stort in een hotel langs de weg zijn hart uit bij een be deesd kamermeisje en vertelt haar alles over de vriendin die hij moest achterlaten in Rio de Janeiro Het is een qua opzet innemende film omdat de grens tussen wat we zien gebeuren en wat we zelf zou den kunnen meemaken niet valt aan te geven. Dat trekt ons dichter naar de gebeurtenissen toe. Er zit heel veel werkelijkheid in de film. Jan Schutte, een Duitser, heeft het verhaal van zijn Winckelmanns Rei- sen gewoon van a tot z verzonnen. Niets is echt gebeurd. Een tragiko medie over een uiterst onsuccesvol le vertegenwoordiger in shampoo, nog nasnikkend over de vrouw die zich van hem scheiden liet, nog blind eigenlijk voor de charmes en kwaliteiten van de door hem ver waarloosde nieuwe vriendin, die daar heel treurig van wordt. Maar op een dag dat Winckelmann in een verwarde bui een paar schoenen van krokodillenleer heeft aange trokken, blijkt die vergissing een wat vrolijker wending aan zijn le ven te kunnen geven. Winckel manns Reisen wordt bevolkt door mensen die zo alledaags zijn dat je op straat nooit naar ze zou omkij ken. De film is gedraaid in realis tisch zwart-wit, krioelt van kleine anecdotische details en had in de ja ren vijftig gedraaid kunnen zijn. De gebeurtenissen en gevoelens die spelen in Schuttes film zijn nog kleiner dan die in de film van Le louch, maar de jonge Duitse regis seur weet de waarachtigheid en daardoor de ontroering voorbeeldig in tact te houden. In de finale zet zich een trein in beweging die de vriendin afvoert naar Oostende waar ze in wanhoop een baan als serveerster heeft aangenomen. Schlemiel Winckelmann is weer net te laat ter plekke om haar nog te kunnen tegenhouden. Maar hij kan nog roepen dat hij dat had willen doen. Zij eindelijk blij. Ze beloven dat ze elkaar zullen opbellen... Winckelmans Reisen heeft meer met de werkelijkheid te maken dan alle eerder hier beschreven films bij elkaar. En toch is het pure poëzie. (OP)NIEUW 'Wild at heart' - Lido. Leiden 'War of the roses' - huwelijkskomedie. Tnanon, Leiden 'She's out of controle'. Greenway. Voorschoten 'Briving miss Daisy' - Er groeit een bijzondere relatie tussen een zwarte chauffeur en zijn bejaarde bazin, Greenwav, Voorschoten en Astra, Wassenaar 'Weekend at Bernie's' - Astra. Wasse- BLIJVERS Another 48 hours' - De wereld van Nick Nolte en Eddy Murphy is harder geworden. Luxor, Leiden, Euro, Al- 'Bird on a wire' - Er klopt iets niet in film met Goldie Hawn en Mel Gibson. Lido, Leiden 'The hunt for Red October' - Jacht op Russische atoomonderzeeër. Lido, Leiden "Total Recall' - Paul Verhoevens Ame rikaanse kassucces Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Pretty woman' - Miljonair en licht meisje nader tot elkaar, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Gremlins, deel 2' - Leuke griezels ver overen Manhattan, Euro, Alphen, Greenway, Voorschoten en Astra, Wassenaar 'Back to the future, deel 3' - Gein in de beste traditie van Lucky Luke - Green way, Voorschoten 'Ook honden gaan naar de hemel' - Te kenfilm met grimmig karakter. Lido, Leiden, Astra Wassenaar en Euro, Al phen 'When Harry met Sally' - Trianon. Lei den 'Claudia Porno' - Rex, Leiden 'Oliver en Co' - kinderfilm Walt Dis ney. Greenway, Voorschoten Wrong bet' - Karatefilm, Euro, Alphen FILMHUIZEN 'Deads poets society' - Het Kijkhuis, 'Angel Heart' - Het Kijkhuis Ran' - Het Kijkhuis 'Un amour de swann' - Het Kijkhuis 'Torch Song Trilogy' - Het Kijkhuis 'History of the world, part I' - LVC, Leiden 'Midnight Express' - LVC Dangerous Liaisons' - Lak. Leiden 'Ettore Scola' - Park Filmhuis, Alphen 'Platvoet en zijn vriendjes'. Park Film huis. Alphen DEN HAAG 'Hard to kill' - Asta (3463500), 16 jr. 'Gremlins, deel 2' - Asta, al. 'Another 48 hours' - Asta. 12 jr "Wild at heart' - Babylon (3471656), 16 'Wrong bet' - Cineac (3630637), 16 jr. "Total recall" - Cineac. 16 jr. Look who's talking' - Cineac, al Pretty woman' - Metropole (3456756), al. 'Back to the future, deel 3' - Metropole. Lord of the flies' - Metropole. 16 jr Another 48 hours' - Metropole. 12 jr Bird on a wire' - Odeon (462400). al Total recall' - Odeon, 16 jr "Delta Force 2' - Odeon. 16 jr 'She's out of control' - Odeon. al 'Cry Baby' - Studio (3656402). al. 'Un monde sans pitié' - Studio. 16 jr Dead poets society' - Studio. 12 jr 'Trop belle pour toil' - Studio. 16 jr AMSTERDAM 'Cry baby' - Alfa (278806), al. 'Pretty Woman' - Alfa, al 'Everybody wins - Alfa. 12 jr. Dead poets society' - Alfa, 12 jr 'Pretty woman' - Alhambra (233192), jr. 'Bird on a wire' - Cinerama, al. Wild at Heart' - Calypso (234876), 16 jr 'Wild orchid' - Calypso, 16 jr 'La petite voleuse" - Cinecenter (236615), al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter. 16 jr. Bagdad Café' - Cinecenter, 16 jr 'Cyrano de Bergerac' - Cinecenter, al. 'The hunt for red October' - Cinema (151243), al. 'Total recall' - Cinema. 16 jr 'She's out of control' - City (234579), al. 'Revenge' - City. 12 jr 'Another 48 hours' - City, 12 jr. 'Gremlins, deel 2' - City, al. 'Wrong bet' - City, 16 jr 'Hard to kill' - City, 16 jr Look who's talking' - City, al. 'Delta Force 2' - City, 16 jr. 'Someone to watch over me' - Krite- rion (231708). 'West Side Story" - Kritenon 'Gouddorst' - Kriterion, 16 jr 'Landscape in the mist' - The Movies (245790), al. 'Blue Velvet' - The Movies, al. 'Coeurs flambés' - The Movies 'Cinema Paradiso' - The Movies, al 'The hunt for red October' - Tuschins- ki (262633), al. 'Back to the future, deel 3' - Tuschins- ki. al. 'She's out of control' - Tuschinski, al 'When Harry met Sally' - Tuschinski. al. 'Pretty woman" - Tuschinski. al 'Another 48 hours' - Tuschinski. 12 jr 'Bird on a wire' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Speaking parts' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Zaterdag 15 september Angel on my shoulder (Super Chan nel, 21.00 uur). Amerikaanse fantasie- film uit 1946 van Archie Mayo, met Paul Muni en Anne Baxter. Vermoor de misdadiger wordt door de duivel naar de aarde teruggestuurd en krijgt daar de gedaante van een respectabele rechter. Last train from Gun Hill (RTL 4, 22.20 uur). Amerikaanse western uit 1959 van John Sturges, met Kirk Douglas en Anthony Quinn. Sheriff is op het spoor van de moordenaar van zijn beste vriend. Een duel is onver mijdelijk. Rumble fish (Ned. 2. 22.40 uur). Amerikaans drama uit 1983 van Fran cis Ford Coppola, met Matt Dillon en Mickey Rourke. Ex-leider van jeugd bende heeft gewelddadige verleden af gezworen maar is als Motorcycle Boy nog steeds populair bij de oude garde. Jongere broer probeert met veel bra voure diens rol over te nemen. Relatie tussen beiden staat centraal in deze film, die grotendeels in zwart/wit is op genomen. Martin (BBC 2. 22 55 uur). Ameri kaanse horrorfilm uit 1978 van George Romero, met John Amplas en Christi ne Forrest. Zeventienjarige jongen denkt dat hij een vamDier is. Foltcrkammcr des Dr. Fu Manchu (Super Channel, 23.35 uur). Europese horrorfilm uit 1968 van Jess Franco, met Christopher Lee en Richard Gree ne. Eindelijk wordt Fu Manchu begra- The domino principle (Ned. 2.00.20 uur) Amerikaanse politieke thriller uit 1977 van Stanley Kramer, met Ge ne Hackman en Candice Bergen. Ba jesklant kan vrijkomen als hij nog on bekend klusje voor mysterieuze orga nisatie wil opknappen. Bij de in scène gezette ontsnapping gaat er van alles fout Dr Jekyll and Mr. Hyde (BBC 2. 00.30 uur). Amerikaanse film uit 1941 van Victor Feming, met Spencer Tracy en Ingrid Bergman Dr Jekyll vindt een drankje uit waarmee hij goed en kwaad in zyn ziel kan scheiden Kotch (BBC 1, 01.20 uur). Ameri kaanse komedie uit 1971 van Jack Lemmon, met Walter Matthau en De borah Winters Excentrieke we duwnaar houdt het niet langer uit by zijn zoon en schoondochter. Bruce Lel (RTL Plus, 02.05 uur)) Hongkongse actiefilm uit 1979 van Puo Chong Jan, met Tai Yee en Lor Jae Sin. Imitatie van de vroege Bruce Lee films. Zondag 16 september Captain Scarlett (Super Channel. 21.00 uur) Amerikaanse film uit 1953 van Thomas Carr, met Richard Greene en Leonora Amar. Historische film The big town (BBC 2, 23 25 uur) Amerikaanse film uit 1987 van Ben Bolt, met Matt Dillon en Diana Lane. Gangster vertrekt in de jaren vijftig naar Chicago om beroepsgokker te worden. Maandag 17 september Blade runner (RTL 4, 20.30 uur). Ame rikaanse speelfilm uit 1982 van Ridley Scott, met Rutger Hauer en Harrison Ford. Science fiction met onze eigen Floris als gemeen ruimtewezen dat als replica de aarde onveilig maakt A deadly business (BBC 2. 22.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1986 van John Kortv, met Alan Ar kin en Mi chael Learned Op waarheid berus tend verhaal over oplichter die rege ring op de hoogte brengt van illegale stort van chemisch afval in New Jer- Dinsdag 18 september The treasure of Pancho Villa (BBC 2. 19 00 uur) Amerikaanse western uit 1955 van George Sherman, met Rory Calhoun en Gilbert Roland. Een Ame- helpt hem met zyn overvallen. P Soha. sehol. senklnek (BRT 2, 20.00 uur). Hongaarse speelfilm uit 1988 van Ferenc Teglasy. met Tibor An tal en Andres Kozak Tijdens het Stalin-tijdperk wordt een gezin met drie kinderen gedeporteerd De moe der probeert haar echtgenoot over te halen zijn morele principes te laten va ren en zich te schikken in zyn lot. Les bidasses au pensionnat (RTL Plus, 20.00 uur)L. Franse komedie uit 1978 van Michel Vocoret, met Jean- Marc Thibault en Jacques Jouanneau. Flauwe klucht over een aantal heetge bakerde soldaten, dat probeert een tunnel te graven naar een nabijgelegen meisjespensionaat. Love Story (Ned. 1,20.28 uur). Ame rikaanse speelfilm uit 1970 van Arthur Hiller, met Ryan O'Neal en All Mac- Graw. Harvard-student van goede komaf ontmoet eenvoudig meisje uit arbeidersgezin. Het is liefde op het eer ste gezicht. Ondanks verzet van de va der van de jongen trouwen ze Het stel overwint de nodige problemen, maar dan slaat het noodlot toe. Zakdoeken klaarleggen' Runaway (BBC 1,22.30 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1984 van Michael Chrichton. met Tom Selleck en Kirsty Alley. Politieman is gespecialiseerd in het opsporen van doorgedraaide ro bots Woensdag 19 september 1941 (BBC 1. 22.45 uur). Amerikaan se speelfilm uit 1979 van Steven Spiel berg. met Dan Aykroyd en Ned Beat- ty. Vlak na de aanval op Pearl Harbor veroorzaakt verdwaalde Japanse on- derzeeer enorme paniek onder de be volking van Hollywood. Donderdag 20 september My forbidden past (BBC 2. 19.00 uur> Amerikaanse speelfilm uit 1951 van Robert Stevenson, met Robert Mit- chum en Ava Gardner. Vrouw van lage komaf krijgt geld en probeert dan haar grote liefde te strikken Fontamara (BRT 2. 20 55 uur). Itali aanse speelfilm uit 1980 van Carlo Lizzani. met Michele Placido en Anto- nella Murgia. Door armoede en aard bevingen geteisterd bergdorpje is een machteloze prooi voor de willekeur van het opkomend fascisme. Eén man ontrekt zich aan de hem door de dor pelingen opgelegde leidersrol en gaat naar Rome voor werk en statusverbe- tering Opstand in Sobibor (1) (Ned 1, 23.10 uur). Nederlands-Russische do cumentaire van Lily van den Bergh en Pavel Kogan. Ongeveer 400 gevange nen ontsnapten in 1943 uit het vernie tigingskamp Sobibor (Oost-Polen i Slechts 44 van hen overleefden het avontuur. Portret van vier van de over levenden, die na de oorlog hun trau matische ervaringen proberen te ver- Vrijdag 21 september Nightmare on Elm Street, Part 2: Freddy's revenge (BRT 1. 23.00 uur). Amerikaanse horrorfilm uit 1985 van Jack Sholder. met Mark Patton en Kim Myers Als er een nieuw gezin in Elm Street komt wonen, wordt zoon des huizes door maniak tot werkin- stument gemaakt om plaatselyke jeugd uit te moorden. Cry from the mountain (Ned 1, 23.35 uur) Amerikaanse geloofsfilm uit 1986 van James F Collier, met Wes Parker. Chris Kidd en Rita Walter Hu welijk van Larry en Carolyn zit in im passe Larry heeft slippertje gemaakt en Carolyn kan hem niet vergeven Om tot bezinning te komen gaat Larry met zijn zoontje een gevaarlijke kajaktrip door de bergen van Alaska maken. True confessions (BBC 1. 00.20 uur) Amerikaanse film uit 1981 van Ulu Grosbard. met Robert de Niro Robert Duvall. Politieman moet moord oplossen Alle sporen wyzen in de richting van een loyaal aanhanger van zyn broer, die geestelyke is

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13