,e« EUROPfllUjN 'Kosten files doorberekenen aan consument' Amnesty: meer executies in China Miele maakt de mooiste en de beste keukens Miele Asielzoekers verdelen Kamer GE/tlEENUE /HlKE/II/IDE m ASTMA. ERGER DAN U DENKT. Astma Fonds Giro55055 'n grenzeloos goed tuincentrum! Yervoerseconoorn prof. Rietveld AMSTERDAM (ANP) De kosten van files en verkeers slachtoffers moeten worden doorberekend aan de consu ment. Dat verdient de voorkeur boven de aanpak van de ne gatieve effecten van het autoverkeer, via subsidies aan het openbaar vervoer. Het afschaffen van het reiskostenforfait, rekening-rijden, spitsvignetten en scherpere milieunormen passen uitstekend in deze benadering. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG (ANP) - De regerings- Hij deelde mee dat op dit moment partijen CDA en PvdA zijn verdeeld nog één asielzoeker zit opgesloten over de vraag of het aanvaardbaar is (een Roemeen in Breda). Kosto be- kansloze asielzoekers op te sluiten, streed dat er sprake was van intimi- Het CDA vindt dat vrijheidsbene- datie van asielzoekers. Volgens ming in bepaalde gevallen is toege- hem gaat het om duidelijke voor staan, maar de PvdA is tegen elke lichting. De nieuwe aanpak was be- vorm van detentie. doeld als een signaal en om zo een De verantwoordelijke bewinds- halt toe te roepen aan de stroom man is PvdA-staatssecretaris Kosto asielzoekers uit Oost-Europa. Vol- (justitie). Hij kreeg gisteren tijdens gens de bewindsman heeft de 'voor een mondeling overleg steun voor lichting' ook resultaat opgeleverd. zijn maatregel van een kamermeer- derheid van CDA, WD, D66 en SGP. Zijn eigen partij wees opslui- T.'| TVT „Li ten als een inhumane maatregel af. XX I Jl vX V Cl W Cl LX 11 forse ingrepen Volgens prof. dr. P. Rietveld, in zijn inaugurale rede bij zijn benoeming tot hoogleraar vervoerseconomie aan de Vrije Universiteit in Amster dam, betalen automobilisten nu te weinig voor de maatschappelijke kosten die ze te\Veeg brengen. Dat komt doordat diverse gevolgen van het autorijden niet, of niet volledig wordt doorberekend. Alleen al de kans dat een automo bilist een verkeersongeval veroor zaakt zou, in geld uitgedrukt, kun nen oplopen tot een dubbeltje per kilometer. Nu wordt een deel van die kosten afgewenteld op de soci ale verzekeringen, zoals de wao en de ziektewet. Rietveld pleit daarom voor een verhoging van de prijs van de ver voer. Die zou zowel moeten gelden voor automobilisten als voor ge bruikers van het openbaar vervoer. Met de opbrengst zouden nieuwe wegen en tunnels kunnen worden aangelegd, maar ook het openbaar vervoer zou er mee verbeterd kun nen worden. Ook zou belastingver laging kunnen plaatsvinden. Het openbaar vervoer is in elk geval meer gebaat met een verbetering van de kwaliteit dan met een verla ging van de tarieven, aldus Riet veld. De hoogleraar wijst er verder op dat de groei van het aantal wegen, tunnels en bruggen de sterke stij ging van het autoverkeer niet heeft kunnen bijhouden. De gemiddelde Nederlander legt tegenwoordig in het verkeer 11.000 kilometer pei jaar af. In 1960 was dat nog geen 4000 kilometer. Het is aannemelijk dat het wegverkeer sterk zal blijver toenemen. DEN HAAG Gisteren was er geen opvang nodig, toen ouders en kinderen protesteerden op het Plein (in plaats van op Het Binnenhof in verband met een bommelding) tegen vermindering van subsidies voor kinderopvang. foto ANP) "Dit raakt mij diep", reageerde Kosto. "Medemenselijkheid gaat mij ook ter harte. We zullen opslui ting zo min mogelijk toepassen, maar we laten het instrument niet vallen. Dat kunnen we ons niet per mitteren". aldus de bewindsman. WOONCOMFORT - - Staatsse cretaris Heerma (volkshuisvesting) gaat onderzoeken waarom huurwo ningen meer wooncomfort bieden dan de in prijs vergelijkbare pre mie-koopwoningen. Uit onderzoe ken blijkt dat de bouw van een huurwoning bijna tienduizend gul den minder kost dan een vergelijk baar koophuis, met hetzelfde woon comfort. AMSTELVEEN (GPD) - Er zijn grote wijzigingen op komst bij de KLM. Het is niet uitgesloten dat ar beidsplaatsen zullen verdwijnen in binnen- en buitenland. Het zwaarte punt van het banenverlies zal liggen bij de kantoordiensten. De resultaten van de KLM staan zwaar onder druk. Een bijkomende factor is de sterk gestegen prijs van kerosine ten gevolge van de Golfcri sis. Parallel aan de reorganisatie van de KLM in drie nieuwe divisies passage, vracht en operations loopt een intern onderzoek naar kostenbesparing. Met behulp van enkele deskundigen van het advies bureau McKinsey, tracht de KLM fors te bezuinigen. LONDEN (AFP) - Sinds het begin van dit jaar heeft China meer dan vijfhonderd mensen die ter dood waren veroordeeld, terechtgesteld. Dit heeft de organisatie voor de rechten van de mens Amnesty In ternational vandaag in Londen be kendgemaakt. Sinds 1983 is de repressie in Chi na niet zo groot geweest als nu, zo meldt Amnesty in haar rapport. De rechtbanken hebben opdracht ge kregen zware straffen op te leggen PUBLICATIE De burgemeester van Alkemade maakt ingevol ge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad in zijn vergadering van 3 september 1990 heeft ver klaard, dat een wijziging van het bestemmings plan wordt voorbereid voor het perceel dat op de bij het besluit behorende kaart groen is omlijnd. Het betreft hier: een perceel gelegen aan de Lucas van Leyden- laan te Roelofarendsveen. Het besluit, dat in werking treedt met ingang van 14 september 1990, alsmede de daarbij beho rende kaart ligt ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, tijdens werkdagen tussen 09.00 en 12.30 uur voor een ieder ter inzage. De burgemeester voornoemd, A H. Meerburg. bank 70.70.70.120 en op steeds meer misdrijven staat de doodstraf. Volgens sommige functionarissen, zo meldt Amnesty, wil China met deze maatregelen het misdaadcijfer terugdringen voor eind september de Aziatische spe len worden gehouden. "De geëxecuteerde gevangenen behoorden tot de, voor zover bij Amnesty bekend, 1100 mensen die de afgelopen twaalf maanden ter dood zijn veroordeeld", aldus het rapport. De organisatie sluit niet uit dat het werkelijke aantal ter dood veroordeelden, veel groter is. Onder de 1100 zijn mensen die ter dood zijn veroordeeld wegens 'con tra-revolutionaire' religieuze activi teit en mensen die gewelddaden zouden hebben gepleegd tijdens de betogingen voor democratisering in het voorjaar van 1989. Het aantal executies is sinds 1983, toen tijdens een grootscheepse mis- daadbestrijdingscampagne tussen de vijfduizend en tienduizend men sen werden terechtgesteld, niet meer zo groot geweest. Processen zi]n vaak puur een formaliteit, waar bij de uitspraak al van te voren vast staat. Er zijn weinig mogelijkheden tot beroep of gratie. Amnesty International heeft de afgelopen maanden herhaaldelijk aan de Chinese regering gevraagd een einde te maken aan de dood vonnissen en de executies. Gisteren is uit Chinese bronnen vernomen dat China onlangs de stu dentenleider Yang Tao heeft vrijge laten. Yang Tao heeft dertien maan den vastgezeten vanwege zijn rol bij de democratiseringsbeweging in China, vorig jaar. Yang was de leider van de Auto nome Studentenbond van de Uni versiteit van Beijing, één van de ve le organisaties die was betrokken bij een zeven weken durende bezet ting van het Plein van de Hemelse Vrede om democratisering af te dwingen. Tanks en troepen maak ten een eind aan de democratise ringsbeweging en honderden men sen werden gedood. Yangs naam prijkte op de lijst van de 21 meest gezochte "aanstichters van de contra-revolutionaire op stand" en hij werd opgepakt en ge vangen gezet in de gevangenis van Qincheng. Vorige maand werd hij verbannen naar Fuzhou, zijn ge boorteplaats in het zuidoosten van China, zo deelde een verwant van hem mee. Hij mag de universiteit niet meer bezoeken. EG stemt in met noodwetten DDR BRUSSEL (AP) - De EG-mi- nisters van buitenlandse zaken hebben gisteren noodmaatrege len goedgekeurd om de gevol gen van de versnelde Duitse eenwording, die op 3 oktober plaatsvindt, op de Europese markt op te kunnen vangen. De wetten, die drie maanden van kracht blijven, worden naar ver wachting vandaag goedgekeurd door het Europese Parlement. Volgende week maandag moeten de ministers van buiten landse zaken de maatregelen, die met name de landbouw be treffen, officieel bekrachtigen. Het gaat vooral om voorschrif ten op het gebied van milieu in dustrie en auto's) en landbouw. Daarvan overtuigèn v*i\ u graag. Miele maakt erg mooie en keukens. Met de perfektie en duurzaamheid die u van Miele mag verwachten. De hoge kwaliteit vindt u veelvuldig terug in elk van de tientallen Miele keukenprogramma's, in de meer dan 200 oogstrelende designs, in de doordachte details en in de fantastische afwerking. Naar onze mening maakt Miele de mooiste én de beste keukens. Het zal ons niet moeilijk vallen ook u daarvan te overtuigen. Want met Miele kunnen we van uw keuken een eenheid maken, passend bij uw smaak, voorkeur en stijl. Daarin zullen we u graag vrijblijvend adviseren en uw keuken samen met u, stap voor stap laten 'ontstaan'. Tot in de details. Want bij Miele levensduur en Miele komfort hoort een doordacht, vakkundig opgesteld fotaalkoncept. Ook daarom onze voorkeur voor Miele. En waarschijnlijk, binnenkort, ook voor u. Na 'n vrijblijvend informatiebezoek. er is geen betere Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071-149859. LMiUM-PI Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen. Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel 070-3646154. KATWUK LrropaTuin Moerkerk Ranonkelstraat 92 Tel: 01718-16905 BOSKOOP IN.0.) EuropeTuin Moors Rijneveld 86 Tel 01727 16114 IftDSCHENMM EvopiTaLetocterMlMi Veursestraatweg 292 8 Tel: 070-3203300

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8