Minder vertraging op luchthavens BaalhSEflSfl wij passen ons systeem aan uw interieurwensen aan Kabinet: geen verplichte aanstelling van kansarmen Bedrijven investeren meer in Derde Wereld Alleenstaanden willen terug wat Oort afnam PTT-AUTOTELEFOON 01720-34611 donderdag 13 september 1990 economie SCHIPHOL (ANP) Ondanks de snelle toename van de hoeveelheid luchtverkeer is het aantal vertragingen op de Europese luchthavens, waaronder Schiphol, de afgelopen zo mer aanmerkelijk verminderd. Dit komt onder meer door het wegwerken van een deel van het tekort aan luchtverkeersleiders en forse investeringen in apparatuur. Dat is de conclusie van de directeu ren van de Europese Rijkslucht vaartdiensten (ECAC) gisteren in Parijs. Ook op Schiphol was deze zomer sprake van een grotere punc tualiteit. Niet alleen het aantal ver tragingen nam af, maar ook de duur van de vertragingen liep terug. Vol gens een woordvoerder steeg het aantal chartervluchten dat in de Douwe Egberts sluit 'Drachten' zonder ontslag JOURE/DRACHTEN (GPD) - Douwe Egberts gaat het bedrijf in Drachten sluiten en enkele tiental len arbeidsplaatsen bij het bedrijf in Joure afstoten. De directie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Vandaag wordt het personeel op de hoogte gesteld. De vakbonden willen nog niet inhoudelijk op de plannen rea geren. "De gevolgen voor Friesland zijn ernstig", aldus FNV-woord- voerder Van Dijk. Volgens het CNV moeten er in totaal 150 arbeidsplaat sen verdwijnen. Er zullen geen ge dwongen ontslagen vallen. De vestiging in Drachten is een verpakkingsafdeling van de ta baksfabriek in Joure. Er werken 110 personen. De bonden gaan niet zon der meer akkoord met dit besluit. De belangrijkste reden tot sluiting is winstverbetering en dat is voor de bonden niet acceptabel. Vooral niet, omdat het concern de laatste jaren grote winsten maakt. In het op 30 juni afgesloten boekjaar steeg de winst nog van 320 miljoen tot 386 miljoen gulden. Naast het sluiten van Drachten, zal er ook gesneden worden in een aantal interne diensten in Joure. Daarbij gaat het om het personeel van de bewaking, de kantine en keukens, het onderhoud van terrei nen en gebouwen en, mogelijk, het onderhoud van machines. DE wil dit gefaseerd doen. Ingrijpend zijn ook de gevolgen voor de Moccona- fabriek te Joure. Wat daar precies gebeurt, is nog niet duidelijk. Wel staat vast dat er een groot aantal mensen zowel van de produktie als uit de indirecte sfeer moet verdwij nen. Gemengde cao Werkgevers en vakbonden in de zo genoemde gemengde branche (Blokker-, Marskramer- en andere cadeauwinkels) hebbèn gisteren een onderhandelingsresultaat be reikt voor een nieuwe, tweejarige cao. Het resultaat van het cao-over leg voorziet onder meer in een loonsverhoging van in totaal 7,5 procent. De bond legt het resultaat neutraal voor aan zijn leden. Griekenland staakt Miljoenen Grieken hebben zich vandaag aangesloten bij een natio nale staking tegen de bezuinigings maatregelen van de conservatieve regering van premier Constantine Mitsotakis. Scholen blijven geslo ten, het vlieg- en telefoonverkeer wordt verlamd en er dreigen stroomonderbrekingen. De poste rijen, water- en elektriciteitsvoor ziening, scholen, banken, openbaar vervoer, telefoondienst, ziekenhui zen, industrieën en ziekenhuizen worden getroffen door de staking. Vliegprijzen Konsumenten Kontakt (KK) is 'heel erg boos' over de brandstoftoeslag op vakantievliegreizen die per 1 ok tober ingaat. Toen de prijzen van ru we olie - en de vliegtuigbrandstof kerosine - in 1986 fors daalden, wei gerden de chartermaatschappijen namelijk de prijsdaling door te be rekenen in de prijs van de ticket, hetgeen het ministerie van econo mische zaken goedkeurde. Franse rijken Rijke Fransen 85 procent van hun belastbare inkomen aan de schat kist moeten afstaan. De Franse re gering heeft gisteren de begroting voor 1991 bekendgemaakt. De be lasting voor bedrijven over geherin vesteerde winsten wordt verlaagd van 37 tot 34 procent. Economische unie Op 27 oktober komen de regerings leiders van de Europese Gemeen schap in Rome bijeen voor een bui tengewone top. Onderwerp van ge sprek zijn hulp aan de Sovjetunie, de zetel van het Europese parle ment en de naderende introductie van de economische en monetaire unie. Bij de introductie van de eco nomische en monetaire unie liggen volgens waarnemers vooral Bonn en Madrid dwars. Zeppelin Een experiment van TNO om met behulp van een Zeppelin de stank bij de omgeving van DSM in Geleen te meten, is mislukt. Het was de be doeling met de Zeppelin luchtmon sters te verzamelen, die vervolgens op stank geanalyseerd zouden wor den. Daarbij bleek echter dat het verschil in geurconcentratie aan de loef- en de lijzijde (in en uit de wind) onvoldoende was vast te stellen. maand juni op tijd vertrok met ze ven procent van 45 procent vorig jaar naar 52 procent dit jaar. Ook bij de lijndiensten steeg het aantal vluchten dat op tijd was flink: van ongeveer 56 procent naar 66 procent. De woordvoerder ziet ook het feit dat dit jaar geen acties zijn gevoerd door luchtverkeerslei ders als een belangrijke oorzaak voor de verbetering. Dit naast de in vesteringen die ook op Schiphol zijn gedaan in menskracht en appa ratuur. Opstopping Het probleem yan de vertragingen vormt één van de belangrijkste oor zaken van de stijging van de kosten bij de luchtvaartmaatschappijen. De vliegmaatschappijen maakten afgelopen maanden dalende half jaarcijfers bekend, mede als gevolg van de duurdere kerosine en de op stopping in het luchtverkeer. Het meest in het oog springend is Groot-Brittannië waar in april een nieuw computersysteem voor het gebied rond Londen in gebruik werd genomen. Op het vliegveld Gatwick verminderde het aantal vertragingen met eenderde. In de eerste zes maanden van dit jaar nam het inter-Europese vlieg verkeer van de Europese lucht vaartmaatschappijen met 12,4 pro cent toe in vergelijking met dezelf de periode vorig jaar. Tegelijkertijd echter steeg het aantal vluchten dat binnen 15 minuten van schematijd vertrok van 77 procent vorig jaar naar 82 procent. De voorzitter van ECAC, D. Tenenbaum, zei gisteren dat dit "nog maar het begin is. We moeten onze pogingen voortzetten om de investering in zowel mensen als materieel te verhogen", zei hij in Parijs. Völgens het ECAC heeft ook de toegenomen samenwerking tussen de luchtverkeersleidingen van de burger- en militaire luchtvaart voor verbetering gezorgd. Verder is de ECAC zeer te spreken over de sa menwerking die op regionaal ni veau op gang komt tussen bijvoor beeld Frankrijk en Zwitserland en tussen Frankrijk, Portugal en Span je. De organisatie hoopt dat de ont wikkelingen in Oost-Europa de pro blemen eveneens zullen verlichten. Gedacht wordt aan een herstructu rering van het luchtruim boven de DDR, die kan leiden tot verscheide ne nieuwe overvliegroutes. Onlangs werden Hongarije en Polen opgeno men als lid van de ECAC. 200 man weg bij Foxboro (meet- en regeltechniek) SOEST (GPD) Foxboro in Soest gaat sluiten als hoofdvestiging voor Europa van de Amerikaanse multi national op het gebied van meet- en regeltechniek. Naar verluidt zullen er ruim tweehonderd arbeidsplaat sen vervallen. Er blijft alleen een verkoop en service-afdeling over, hetgeen werk voor 25 tot 40 man zal opleveren. Alleen de verkoopafde ling en enige service-monteurs kun nen in Soest blijven werken. Gespe cialiseerde computerprogramm- ameurs zouden een aanbod krijgen om naar Duitsland te verhuizen. In Soest wil niemand reageren op de beslissing die in de Verenigde Staten is genomen. Foxboro is on langs overgenomen door het Engel se bedrijf Siebe. Namens de Soestse bedrijfsleiding zegt G. van Bree dat "er is afgesproken dat er uit Ameri ka toelichting zal worden gegeven". De directeur van Foxboro, S. van den Deijssel, zou inmiddels al op non-actief zijn gezet. Bij Foxboro in Soest wordt meet- en regelappara- tuur gemaakt. Tot nu toe was Soest de hoofdvestiging voor Europa, Noord-Afrika en Oost-Europa. De nieuwe concernleiding heeft besloten de Europese hoofdzetel in de Bondsrepubliek te vestigen. Dit wordt bevestigd door het Ameri kaanse persbericht over de reorga nisatie, waarin'staat dat "om volle dig te kunnen profiteren van de groeiende Europese markt en de toekomstige vraag in Oost-Europa het bedrijf zijn Europese hoofdves tiging in Duitsland zal plaatsen". Het personeel in Soest is gister middag ingelicht, alsmede de vak bonden. Namens de Industriebond FNV zegt W. Brand 'verbijsterd' te zijn. Vooral de summiere toelich ting in Nederland verbaast hem. Belgische oproep tot spoorstaking BRUSSEL (ANP) - De verschil lende vakbonden hebben 24-uurs- stakingen aangekondigd in het Bel gische treinverkeer, omdat de di rectie van de Belgische spoorwegen (de NMBS) niet wil toegeven aan hun eisen voor meer loon en een ho gere inschaling van het personeel. De christelijke vakbond CVCC en de socialistische ACOD hebben hun leden opgeroepen vanavond vanaf 22.00 uur het werk neer te leg gen. Vervolgens heeft de bond van machinisten OVS voor maandag een staking aangekondigd. Als laatsten komen volgende week dinsdag de conducteurs aan de beurt. Het rommelt al geruime tijd bij de Belgische spoorwegen. Voor de zomervakantie, in juni, werden prikacties gehouden die het trein verkeer danig in de war stuurden. ADVERTENTIE Vaneen kast tot een hele kamer... U Alleen een goed systeem kan al uw interieurwensen aan. Zo'n systeem om op te bouwen bieden wij u met Omnia Riegel. Dat is maatwerk op basis van een uitgekiend systeem. Waarmee u alle vrijheid hebt nu en in de toekomst, uw woonwensen vorm te geven. Van een eenvoudige kast tot een hele kamer. In nissen, boven deuren, rond ramen en tegen (schuine) plafonds. Alles kan. Zonder beperking. In de mooiste houtsoorten en kleuren. Wij helpen u. Met raad en daad. Dus: doordachte adviezen, totopdemillimeternauwkeurige tekeningen, vakkundige aflevering en perfekte montage. Het interieursysteem dat zich vormt naar uw huis B5 .MEUBELPROMENADE KATWIJK AMBACHTSWtC 11-13 m 01711 21151 DONDER DAGAVONO Druk roebels in gevaar door tekort aan inkt MOSKOU (AP) Overeen paar weken is er volgens het dagblad Komsomolskaya Pravda name lijk geen inkt meer om roebels te drukken in de Sovjetunie. In een artikel onder de spottende kop 'De droom van Marx komt uit - geld wordt afgeschaft' meldde de krant gisteren dat ook de drukpersen voor pas poorten en dagbladen zullen moeten stoppen met draaien. Volgens Sergei Galkin van het drukcomite van de overheid sturen de westerse leveranciers geen drukinkt meer op krediet, omdat de vorige zending nog niet betaald is. Sovjet-economen zien in het drukken van overmatig veel roebels de oorzaak van de tekor ten in het land. Behalve brood en sigaretten zijn ook de munt stukken van vijf kopeken, veel gebruikt in de metro, schaars geworden. De aanmaak van geld heeft geen gelijke tred ge houden met de arbeidsproduk- tiviteit, waardoor de roebel waardeloos is geworden. Door dat de export is afgenomen kan de Sovjetunie niet langer alle buitenlandse rekeningen op tijd betalen. washington/pArijs (IPS/ANP) - Het afgelopen jaar is er meer geld geleend aan de Derde Wereld dan oit tevoren. De Interna tionale Financierings Maatschappij (IFC) heeft een record aan nieuwe particuliere leningen en investerin gen genoteerd. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zag de kre- dietstroom aan ontwikkelingslan den meer dan verdubbelen. De IFC, dat gisteren zijn jaarver slag presenteerde, is een afdeling van de Wereldbank die ontwikke ling in de Derde Wereld probeert te stimuleren door middel van het par ticulier initiatief. In totaal regi streerde de IFC in het afgelopen sei zoen een totaal van 4,8 miljard dol lar (8.6 miljard gulden) aan particu liere leningen aan 495 bedrijven in de Derde Wereld. Dat is 2,2 miljard dollar meer dan het jaar daarvoor. "Steeds meer banken zijn bereid in samenwerking met de IFC te le nen aan de Derde Wereld", consta teerde de vice-president van de IFC, William Ryrie, bij de presentatie van het rapport. "De mogelijkhe den om in de Derde Wereld te inves teren nemen toe. Er vindt een we reldwijde verschuiving plaats rich ting vrije markteconomie, en het IFC loopt in dit proces voorop", voegde Ryrie toe. Volgens Ryrie heeft Afrika "grote prioriteit". De leningen aan bedrij ven op dit continent groeiden het af gelopenjaar met vijftig procent. Het grootste gedeelte van de nieuwe particuliere dollars ging er naar de mijnbouw, de visserij en het toeris me. Meer dan andere jaren ging de belangstelling uit naar de produktie van goederen, ten koste van meer traditionele investeringen in goud mijnen en oliewinning. De nadruk lag op kleine en middelgrote bedrij ven. Volgens Ryrie is het voor Afrika belangrijk dat de banksector zich ontwikkelt, zodat buitenlands kapi taal gemakkelijker kan binnenko men. De banken lopen tot nu toe vooral warm voor Latijns-Amerika, zei hij. Daar verstrekte de IFC voor 157 miljoen dollar aan nieuwe parti culiere leningen. Leningen aan Aziatische landen namen met 81 procent toe. IMF De geldstroom van het IMF was voor het vierde achtervolgende jaar aanzienlijk kleiner dan het bedrag dat het fonds ontving uit aflossing van oude leningen. De kredietverle ning groeide het afgelopen boekjaar van 2,1 miljard dollar tot 4,4 miljard na een flinke inzinking in het voor gaande jaar. AMSTERDAM Chris van 't Hoend.erd.aal uit Purmerend werkt op eenzame hoogte. Hij is één van de kraanmachinisten bij het havenbe drijf De Rietlanden die de grote drijvende kraan 'Havik' bedienen. Deze kraan heeft een hefvermogen van 16 ton, een vlucht van maxi maal 42,5 meter en een maximum capaciteit van 950 ton per uur. De Havik is gebouwd op een werf in Budapest en kostte zo'n 7 miljoen gulden. Gisteren werd het gevaarte officieel overgedragen aan de ko per. DEN HAAG (ANP) De gezamen lijke organisaties van alleenstaan den willen herinvoering van de al- leenstaandentoeslag in de loon- en inkomstenbelasting, plus een aan tal andere maatregelen om de inko mensachteruitgang van alleen staanden goed te maken. Dat be pleit het Plaform van Organisaties voor Alleenstaanden (PLOA) in een vanmiddag in Den Haag versche nen rapport over de inkomenssitua tie van alleenstaanden. Hun wens staat haaks op de kabi netsplannen die dinsdag (Prinsjes dag) bekend worden. De alleen- staandentoeslag voor mensen met een inkomen van minder dan 35.000 gulden en ouder dan 27 jaar. die met ingang van dit jaar al is gehalveerd, wordt verder beperkt tot 845 gulden (voor dit jaar 1125 gulden). De toeslag is een verhoging van de basisaftrek, het voor iedereen ge lijke bedrag waarover geen belas ting en premies hoeft te worden be taald (1990: 4568 gulden). De gekozen halvering voor 1990, toen 'Oort' werd ingevoerd, was be doeld om de inkomensgevolgen ge leidelijk te laten doorwerken. Het volledig verdwijnen van de toeslag in 1991 was voor het vorige kabinet voorwaarde om de Oort-operatie door te laten gaan. Uit berekeningen van PLOA blijkt dat alleenstaanden ondanks hun 'halve' toeslag er in 1990 ten op zichte van het jaar daarvoor op ach teruit gaan in besteedbaar inko men. Het koopkrachtverlies voor een minimumloner (26.000 gulden) komt uit op 270 gulden. Het verlies zou oplopen tot 665 gulden als de al- leenstaandentoeslag in 1990 al vol ledig zou zijn geschrapt. De alleen- verdienende minimumloner gaat er dit jaar 418 gulden op vooruit. Uit de berekeningen blijkt verder dat alleenstanden met een hoger in komen (op wie de alleenstaanden- toeslag niet van toepassing is) er weliswaar op vooruitgaan, maar minder dan alleenverdieners. On danks toezeggingen van de regering blijkt volgens het alleenstaanden- platform dat alleenstaanden er fei telijk of in elk geval in verhouding fors op achteruitgaan. De effecten worden volgens PLOA nog 'versluierd' door de eveneens veranderde premies voor de werknemersverzekeringen. Bo vendien is er geen rekening gehou den met het (gedeeltelijk) schrap pen van aftrekposten. Individueel kan de inkomensachteruitgang dus nog groter zijn. Het herinvoeren van de toeslag is niet voldoende om de inkomens achteruitgang bij alleenstaanden goed te maken. PLOA pleit verder voor onder meer het terugdraaien van beperkingen in de aftrek bui tengewone lasten ziektekosten, compenserende maatregelen voor alleenstaande 65-plussers met een klein pensioen of kleine nevenin komsten en verlichting van de pre miedruk voor alleenstaanden. Ze betalen verhoudingsgewijs meer premie dan de alleenverdiener, maar bouwen minder rechten op. TRN accountants vergroot belang in zuiden des lands AMSTERDAM (GPD) - De TRN Groep, het op drie na grootste ac countants- en adviesbureau in Ne derland, fuseert met de Limburgse accountantsmaatschap Bakker Versteegh. De twee firma's hebben dat gisteren gezamenlijk bekendge maakt. Door de fusie krijgt de TRN Groep uit Rotterdam het grootste deel van de Limburgse markt in handen. Bakker Versteegh is de tweede accountantsmaatschap van Lim burg met een omzet van 25 miljoen gulden. Er werken 180 mensen ver spreid over zeven vestigingen. De samenvoeging komt tot stand op initiatief van Bakker Versteegh. De Limburgse maatschap zocht naar aansluiting bij de internationa le markt, aldus maatschap-voorzit ter H A. Versteegh RA, en meent die bij de TRN Groep te hebben gevon den. De TRN Groep opereert over de grenzen in DRT International, ëén van de grootste accountants- en belasting- adviesorganisaties in de wereld. De nieuwe groep zal in Lim burg gaan opereren onder de naam TRN Bakker Versteegh. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ka binet ziet er niets in om bedrijven te verplichten mensen met weinig kans op een baan in dienst te ne men. Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer gis teren gemeld op dat de regering er niet voor voelt om werkgevers op te leggen een bepaald percentage werknemers uit etnische minderhe den in dienst te hebben. Dales is ook tegenstander van het idee dat de overheid 'een vastgestelde hoe veelheid gehandicapten in dienst heeft. De regering zal in het najaars overleg met werkgevers en werkne mers wel spreken over een wettelij ke verplichting voor bedrijven om regelmatig te rapporteren over het aantal werknemers die tot de etni sche minderheden behoren. Minis ter Dales (belast met de coördinatie van het minderhedenbeleid) schrijft voorts aan 'de Kamer dat er al veel wordt gedaan om de kans op een baan voor minderheden te ver beteren. Zij wijst op de doelstellin gen van de arbeidsbureaus, op de samenwerking en afspraken met de minderhedengroepen en op de af spraken met de sociale partners over inspanningsverplichtingen. Het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB) vindt dat de plicht voor bedrijven om een vastgesteld aantal buitenlanders aan het werk te hebben ('quotering') "geluk al een politiek taboe is gelegd". Vol gens een woordvoerder is het kabi net gezwicht voor het verzet van de werkgevers tegen deze maatrege len. Het centrum betreurt dan ook dat quotering geen enkele kans heeft gekregen. Een rapportagesysteem waarover de regering nog gaat praten is on voldoende om de massale werk loosheid onder etnische minderhe den slagvaardig te bestrijden, vindt het NCB. "Bij een werkloosheids percentage van vijftig procent on der deze groep kan de regering niet om radicalere maatregelen heen". Scholing Mensen met weinig kans op een baan komen ook te weinig aan bod bij de Centra voor Beroepsoriënta tie en Beroepsbeoefening (CBB's), terwijl deze daar juist voor zijn be doeld. Het Nederlands Economisch Instituut (NEI) komt tot deze con clusie na een onderzoek in opdracht van de Arbeidsvoorziening (minis terie van sociale zaken), die de CBB's financiert. In het beleid van de CBB's spelen de gemeentebestu ren een belangrijke rol. Vooral minderheden, langdurig werklozen, lager opgeleiden en ou deren hebben het meest baat bij de scholing die de CBB's te bieden hebben. De capaciteit van de CBB's is slechts een miniem deel van de groep werklozen de scholing nodig hebben. Toch heeft een derde van de cursisten een te hoog opleidings niveau of is te kort werkloos om tot de doelgroep van de CBB's te kun nen worden gerekend, aldus het NEI. ADVERTENTIE DIREKT BESCHIKBAAR iNTELCD

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5