Kamer door Braks onvolledig ingelicht voor Mensen met Keukenkriebels hebben Wij een Sterk Receptenboek. Ruzie over boetes ergert Kamerleden Geen verzorging van wieg tot graf Oppositie eist vertrek Moeras langs Afsluitdijk als filter voor Waddenzee Korten vormingscentra uitgesteld SieMatic Keukencenter Leiderdorp DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 I BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Braks (landbouw en visserij) heeft de Kamer de afge lopen jaren onvolledig geïnformeerd over de situatie in de visserij. Deze conclusie trekt de kamercommissie voor visserij na twee dagen van hoorzittingen met direct betrokkenen. Voor WD, D66 en Groen Links eer aan zichzelf houdt", aldus de li- staat het daarmee vast dat Braks beraal. Volgens Te Veldhuis is on- moet vertrekken. Het CDA blijft on- dermeer komen vast te staan dat de /erkort achter^de eigen bewinds- minister al op 23 januari van dit jaar wist dat de vangstquota in 1989 met 30 tot 60 procent waren overschre den. Desondanks ontkende Braks op 5 februari tot twee maal toe in het openbaar daar aanwijzigingen voor te hebben. De grootste oppositiepartij wil het Waddengebied, ontstaat daar Dienst Getijdenwateren van Rijks- een explosieve algengroei, die niet waterstaat, en dr. J. Rozema, coor- der scherp. Dat is gunstig voor de alleen vervuilt maar ook de visstand dinator van de studierichting AMSTERDAM (GPD) Er bestaan serieuze plannen voor het ontwik kelen van een zeer groot moeras bij de Afsluitdijk. Dat zou kunnen wer ken als een filter voor het overschot van stikstof en fosfaat in het IJssel- meerwater. Tevens maakt een moe ras, dat over de hele lengte van de dijk zou kunnen ontstaan, de over gang van zoet naar zout water min- vis ter plaatse. De plannen, die voor schaadt. Bovendien blijkt op plaat het jaar 2010 zouden moeten zijn sen waar zoet water in directe ver- Milieuwetenschappen biologie) HPB van de Vrije Universiteit. Volgens uitgevoerd, zijn ontwikkeld door binding staat met zout wéter (bij de Rozema zorgen moerasplanten er- Rijks waterstaat in samenwerking spuisluizen van Kornwerderzand en Den Oever) dat de vis deze direc te overgang slecht kan verdragen. De fosfaten worden opgenomen Fosfaat en stikstof zijn afkomstig Onderzoek heeft aangetoond dat de door de klei en andere gronddeel- van de overmatige bemesting van bodemvis ter plekke last heeft van tjes en worden zo eveneens aan het het land en uit het huishoudelijke zweren en kankergezwellen. oppervlaktewater onttrokken. Het- afval. De stoffen komen via de boe- Een moeras op grote schaal zou zelfde principe wordt in Nederland zemwaters van de polders uit in het de toevloed van voedingsstoffen reeds op kleine schaal toegepast IJsselmeer. Doordat het IJssel- voor de algengroei remmen, aldus door een aantal campings en in de meerwater in verbinding staat met dr. G. Janssen, projectleider van de rioolwaterzuivering. Nog niet vaststaat hoe groot het moeras zou moeten zijn. maar Roze ma denkt dat de hele lengte van de Afsluitdijk ervoor zou kunnen wor den bestemd. „Zowel de noord- als de zuidkant lenen zich ervoor, maar je kunt ook aan beide zijden van de dijk denken. Aan de zuidkant is het water al tamelijk ondiep en kan een natuurlijke dichtslibbing ontstaan, waarin .dan alleen geulen moeten komen voor de afvoer van water. Aan de noordkant zou je de natuur een handje moeten helpen vanwege de stroming die er staat". Volgens de VU-wetenschapper zal een nieuw natuurgebied en vo gelreservaat ontstaan. waarbij milieu, recreatie en visserij gebaat zijn. In het kader van het zogeheten Waddenactieplan, dat een herstel van de Wadden per 2010 nastreeft, zou het moeras ruim voor de eeuw wisseling moeten zijn gerealiseerd. man staan; de PvdA wil eerst diens verdediging horen. De so ciaal-democraten neigen er echter sterk naar Braks te handhaven. WD-kamerlid Te Veldhuis noemde de positie van Braks giste ren "onhoudbaar". Hij zei zich daar- bij te baseren op de tot nu toe voor het feit dat Braks wellicht niet opti- derden geheime stukken die hij maal door zijn ambtenaren is geïn- over de visserij had gelezen, en het- formeerd over de toestand in de vis- geen hij in de besloten hoorzittin- serij, niet als excuus accepteren, gen met direct betrokkenen had ge- Voor de WD is Braks ook in dat gé hoord. val verantwoordelijk en moet hij "Ik kan mij voorstellen dat met wordep heengezonden. Mocht hetgeen er nu bekend is, Braks de Braks niet zelfstandig opstappen, dan zal de VVD in een kamerdebat zijn vertrek vragen. Dat debat vindt waarschijnlijk pas over twee weken plaats. Komende maandag wordt Braks eerst door de kamercommis sie voor visserij in een mondeling overleg, gehoord. Lager milieu Leraren zijn veel strenger in klassen met veel leerlingen uit lagere soci ale milieus dan in klassen met leer lingen die een hogere sociale status hebben. Dat blijkt uit een onder zoek van een Groningse onderzoek ster, die in totaal het gedrag van 573 leerlingen in Haren en Groningen onderzocht. Moord en doodslag Voor D66-kamerlid Ter Veer is uit de hoorzittingen gebleken dat Braks de Kamer een "te rooskleurig beeld" heeft geschetst van de situa tie in de visserij. Ook het feit dat al eerder is gebleken dat het visserij beleid rammelde speelt een voorna me rol in de conclusie van D66 dat Braks dient op te stappen. Of Braks precies op de hoogte was van alle Voor de Amsterdamse rechtbank is misstanden in de visserij, is voor gisteren acht jaar geeist tegen een i niet meer relevant. De Kamer 63-jarige Amsterdammer die op 18 heeft recht op goede informatie en december zijn bovenbuurman die is niet verschaft. Groen Links-kamerlid "een treiterkop", zo verklaarde de Rosenmóller maakt het "geen we- Amsterdammer voor de rechtbank. Hij zou een apparaat hebben ge bruikt dat een enorme trilling en ge- formeerd, door de ambtelijke top zoem in zijn woning veroorzaakte, van zijn ministerie". Hij wijst er op Maij Weggen en Hirsch Ballin op matje DEN HAAG (GPD) - PvdA en aan Hirsch Ballin waarin letterlijk WD hebben gisteren een interpel latie aangevraagd over de aanvaring tussen de ministers Maij Weggen van verkeer en Hirsch Ballin van justitie over de boete voor zwart rij den. Aanleiding is het besluit van Maij staat: 'Voorts ben ik voornemens met ingang van 1 juli 1990 de boete op het rijden zonder geldig ver voersbewijs te verhogen van 25 naar 100 gulden. Ik verneem gaarne van je of je hier bezwaren tegen zou heb ben'. Justitie heeft hierop niet gere- om per 1 juli van dit jaar de boete te ageerd. aldus de woordvoerder van verhogen van 25 naar 100 gulden, verkeer. Justitie zegt daarin niet te zijn f "Die mededeling is gestuurd op kend, net zo min als het Openbaar het moment dat Maij haar besluit Ministerie (OM). Het besluit van naar de Kamer zond. Dat kun jc Maij is dan ook niet overgenomen toch geen vooroverleg noemen. Ze- door het OM. Overtreders die wei- ker als je bedenkt dat het OM ver geren te betalen krijgen na verloop antwoordelijk is voor deze zaken UTRECHT - Advocaten in Utrecht woonden gisteren massaal de rolzitting bij van de plaatselijke rechtbank. Zij gaven daarmee demonstratief uiting aan hun ongenoegen over de lage vergoeding van de door de overheid gefi nancierde sociale rechtshulp. (foto ANP) De plannen van de minister stuit- De vrouw van verdachte had echter dat Braks de Kamer herhaaldelijk niets gehoord en ook de politie die beterschap heeft beloofd en na drie DEN HAAG (GPD) - De bezuini- voor de hele sector een goed her- va,. man jaar moet concluderen dat hij heeft gingen op acht grote vormingsinsti- structureringsplan op te zetten", al- ten eerder op verzet in de Kamer, verhoogd moet gefaald. tuten, waaronder de scholingscen- dus een woordvoerder van het De PvdA sprak van'een verkeerde minister van justitie daar achter In CDA-kring, de partij van tra van FNV en CNV, zijn voorlopig FNV-scholingsinstituut. Het manier van bezuinigen', terwijl Staan- Daar moet zjj zelj_ voor zor- van tijd een schikking aangeboden, die 35 gulden lager ligt dan het door Maij gewenste bedrag. PvdA en WD willen nu beide be windslieden horen om te achterha len hoe de vork daadwerkelijk in de steel steekt. "Het kan niet zo zijn dat iedere minister voor zijn vakgebied even gaat stellen welke boetes er moeten worden opgelegd", aldus WD-kamerlid Korthals. "Dit moet onderling worden afgewogen. Daar is met name het Openbaar Ministe rie voor". Als de minister van verkeer en waterstaat meent dat de boete voor zwart rijden in bus, tram of trein •orden, moet de reageert de woordvoerder van Jus titie. Het interpellatiedebat zal pas in de loop van volgende week plaats vinden. aangezien Hirsch Ballin op de Antillen verblijft. Arubaanse minister pikt artikel over rol in drugshandel niet Beton Braks, wordt erkend dat de minis- De provincie Overijssel heeft bij de ter de Kamer onvolledig heeft inge licht over de toestanden in de visse- maakt na kritiek van CDA en PvdA. rij, maar hoeft hij daarom nog niet d'Ancona verwacht wel dat de rege- spot waarin reclame wordt gemaakt te vertrekken. Binnen de PvdA wil ringspartijen alternatieven aandra- zwaard van Damocles blijft boven CDA-fractievoorzitter Brinkman de gen a*c*us Korthals. Het wordt voor beton. Volgens de provincie wordt gesuggereerd dat alles veilig kan worden weggespoeld als spra ke is van een betonnen riolering, terwijl voor lozingen van gevaarlij ke stoffen een vergunning nodig is. men op dit moment nog geen poli- gen om negen miljoen gulden te be- tieke conclusies trekken ten aan- zuinigen 'in de sector' zien van Braks. Eerst willen de soci aal-democraten Braks horen. De be- De vormingscentra reageren ge- windsman woonde de hoorzittin- gen overigens persoonlijk bij. de sector hangen, "zij het dat nu het gehele werkveld de strop moet gaan dragen, die eerst om de nek acht instituten hing", meent d'Ancona zit vast aan de negen 'oorkeur gaf aan het samensmelten van kleine, zwakkere broeders in plaats van te snijden in de bijdrage aan 'maatschappelijk belangrijke' een zooitje als dat eenzijdig ge- Op het ministerie van verkeer wordt nadrukkelijk ontkend dat er solistisch is opgetreden. Er wordt verwezen naar een brief van 6 juni ADVERTENTIE matigd enthousiast. "We zijn blij miljoen gulden, omdat het kabinet met het uitstel. Dat biedt lucht om onlangs heeft besloten alle subsi- dies te korten met 1 procent. Riet dijk stelt nadrukkelijk dat een her structurering van de sector volgend jaar al 'absoluut onhaalbaar' is. "We zijn wel bereid met de minister te praten over een herstructurering. Een bezuiniging echter mag alleen geschieden op basis van beleid en niet door zo maar een lijst te maken. Alleen onder die voorwaarden wil len wij praten". Zin in een nieuwe keuken maar nog geen idee hoe of wat? Haal dan bij ons het grote SieMatic Keukenboek. Meer dan 180 pagina's met informatie, ideeën en heeft zo 'n fantastisch keukenboek. Maar ja, welk ander keukenmerk biedt u zó veel mogelijkheden en prijsklassen? SieMatic is in Duitsland als beste getest. vooral heel veel inspirerende SieMatic Een kopie van het lovende kleurenfoto's. Niemand anders testrapport krijgt u van ons mee. 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 (T etage Mijnders Meubelen) kondigd NRC Handelsblad voor de rechter te dagen vanwege beschul digingen in die krant dat hij samen met de Surinaamse legerleider Desi Bouterse bij handel in drugs is be trokken. De minister wil rectificatie van het bericht, zo maakte hij in Oranjestad bekend. NRC Handelsblad publiceerde dinsdag een artikel waarin stond dat de Haagse politie over informa tie beschikt die wijst op contacten KERKRADE (ANP) - De 27-jarige mevrouw G. Widdershoven-Groen uit van de Surinaamse legerleider Di i Kerkrade is spoorloos sinds zij samen met haar man op 17 augustus voor Bouterse en de Arubaanse minister een vakantie van drie weken naar Oostenrijk vertrok. Haar man, zo werd van justitie met drugkartels. Vol- pas eind vorige week ontdekt, ligt sinds 23 augustus zwaar gewond in een gens NRC Handelsblad zijn dc in- ziékenhuis in het Oostenrijkse Linz. Hij werd op die dag - in coma en zon- lichtingen afkomstig der papieren - gevonden in de bossen rond Gmunden. Familieleden sloegen alarm toen niets meer van het echtpaar werd nomen, nadat het echtpaar. Onder anderen de zwager van de verdwenen transporten van Suriname naar i\< vrouw die bij de politie in Maastricht werkt, is naar Oostenrijk gegaan om derland. Het onderzoek volgde op behulpzaam te zijn bij de zoekactie naar mevrouw Widdershoven. Behalve de onderschepping van 140 kilo co de vrouw is ook de camper waarmee het echtpaar reisde verdwenen. De caine en de aanhouding van drie Man gewond, vrouw vermist, camper weg personen die telefonisch zijn afgeluisterd tij dens een onderzoek naar cocaïne- hond werd aangetroffen op een parkeerplaats nabij Lir buitenlanders. Commissie Dunning op zoek naar 'meetlat' voor gezondheidszorg LEIDEN/AMSTERDAM - Waar moet je voor kiezen: één longtrans plantatie of honderd extra verple gers voor thuiszorg? Plastische chi rurgie in het ziekenfondspakket? Een alcoholist een levertransplanta tie laten ondergaan? En heeft het zin een patiënt op een wachtlijst te plaatsen voor een hartoperatie,.zon der enig perspectief te bieden? Kortom: hoe ga je om met geld in de gezondheidszorg? Hoogst actuele vragen, sinds de Leidse chirurg Zwaveling vorige week de noodklok luidde over de steeds langere wachtlijsten voor operaties (met soms fatale gevol gen) bij het AZL als gevolg van be zuinigingen door de overheid. Vra gen waarop de onlangs geinstalleer- de commissie 'Keuzen in de Ge zondheidszorg' het komende jaar een antwoord moet zien te vinden. Zij moet, in opdracht van de rege ring, aangeven waar de grenzen van de medische zorg liggen. De commissie staat voor een moeilijke klus. Nederlanders ken nen gezondheid en medische zorg de hoogste prioriteit toe, zoals deze week nog eens bleek uit het rapport van het Sociaal Cultureel Planbu reau. Anderzijds rijzen de kosten, mede dqpr de vergrijzing, de pan uit. Er moeten wel grenzen worden getrokken om er nog greep op te houden. Voorzitter van de commissie is prof. dr. Dunning, in het dagelijks leven als cardioloog verbonden aan het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. En als het aan hem ligt wordt er allereerst iets gedaan aan de "duidelijke scheefgroei" die hij constateert. Prestige Dunning: "Ziekenhuizen kopen uit prestige-overwegingen tien dure niersteenvergruizers, terwijl er maar vijf nbdig zijn. Tal van zieken huisafdelingen staan leeg. Door me dische technologie en ondoelmatig heid gaat handenvol geld verloren. Daarnaast zien we ons geplaatst voor lange wachtlijsten voor gehan dicapten- en bejaardenzorg. Dunning: "Het is toch te gek dat mensen boven de achttien zeggen dat ze de anti-conceptiepil niet zullen slikken als ze die niet vergoed krijgen Groepen die minder spectaculai re hulp nodig hebben komen steeds meer in het gedrang. Uit het grote tekort aan verpleegkundigen blijkt dat de grenzen al lang bereikt zijn. Het zwakzinnige meisje Jolanda Venema toont de keerzijde van onze alom geprezen gezondheidszorg". "Wanneer ouders naar de rechter stappen om een medische behande ling af te dwingen, is het vertrou wen in de overheid weg. De discus sie kan derhalve nooit vrijblijvend zijn. Het probleem waarmee de ge zondheidszorg worstelt is niet sim pelweg op te lossen door premiever hoging of door verpleegkundigen extra salaris te geven uit een pen sioenfonds". Dunning vindt dat prioriteiten moeten worden gesteld. Wat de re gering de commissie vraagt is een soort meetlat te vinden waarlangs de zorg te meten is. Die 'meetlat' moet voor iedereen aanvaardbaar zijn. Maar volgens welke criteria moet je gezondheid meten? Transplantaties Dunning: "Je zou naar het nut kun nen kijken. De maatstaf: zorg met zo groot mogelijk nut voor zoveel mogelijk mensen. Dat betekent dat dure behandelingen als transplan taties of een kunstnierbehandcling uit een pakket vallen, want die zijn niet te betalen. Is dat fatsoenlijk? In Nederland gaan we er vanuit dat ie dereen gelijk behandeld moet wor den. Nut is geen goed criterium". "Een andere optie is een effectie vere zorg. Pas als de wetenschappe lijke effectiviteit van een middel of behandeling is aangetoond mag het in het pakket. Dat zou betekenen dat alternatieve geneeskunde, ge bieden in de psychotherapie en fy siotherapie buiten boord vallen. want de uitkomst van zo'n behande ling is soms onduidelijk. Maar moet je de mensen historisch ingegroeide behandelingen zomaar ontnemen?" Zo achter het bureau weet Dun ning ook niet een-twee-drie een op lossing. Wel vindt hij dat gekeken zal moeten worden naar wat essen tiële zorg is. En dat zal iedereen ra ken. "In Nederland leeft de gedach te dat men van de wieg tot het graf verzorgd kan worden. De onderlig gende gedachte van onze cultuur is dat alle vormen van medische zorg voor iedereen beschikbaar moeten zijn. De overheid zou eigenlijk een leven zonder ziekte of gebreken moeten garanderen tot we bejaard zijn". Anti-conceptiepil "De Nederlander moet echter be seffen dat hij zelf ook verantwoor delijkheid draagt voor zijn gezond heid. Het is toch te gek dat mensen boven de achttien zeggen dat ze de anti-conceptiepil niet zullen slikken als ze die niet vergoed krijgen. Waar blijven we met individuele zelfont plooiing als we verantwoordelijk heid en plichten verzaken?" Het wekt geen verbazing dat Dunning vindt dat reageerbuisbe vruchting en abortus in een aanvul lend pakket moeten. Een verdere uitbreiding van het aanvullend pak ket acht Dunning onontkoombaar. Behalve de vier vormen die daar al in zitten - fysiotherapie buiten het ziekenhuis; geneesmiddelen buiten het ziekenhuis; tandheelkunde bo ven de achttien; zorg rond de voort planting - denkt hij ook aan andere vormen van fysiotherapie - voor be paalde nek- borst en rugklachten, die specialistische therapien verei sen - psychotherapie, vruchtbaar heidsbehandelingen en sportbles- Hoe de 'Keuzen in de Gezond heidszorg' ook mogen uitvallen, voor Dunning staat nu al f| M zijn rapport ..eind 1991 met zware kritiek zal worden ontvangen. Waar keuzen moeten worden gemaakt komen persoonlijke belangen in het geding. Toch gelooft hij dat com promissen m de gezondheidszorg zijn te bereiken, „In Nederland is een flink stuk realititcitszin altijd aanwezig", constateert hij monter.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3