'Van VS hangt af of er oorlog komt' 'Veel schadeclaims veroorzaakt door doorrijders' Van Cleef Zware kritiek op beleid van Rome Kracht Irak volgens Leidse wetenschapper Colijn overschat i REPORTAGE i Van onze redacteur Jan Preenen LEIDEN - Het gevaar voor een oorlog in de Golf is niet zo zeer te duchten van de kant van Irak, maar van de Verenig de Staten. Terwijl de kracht van Irak 'stelselmatig is over schat', loopt de wereld met de Amerikaanse president Ge orge Bush "het risico dat hij zijn zelfbeheersing verliest", is de mening van de Leidse wetenschapper Ko Colijn. "De mi litairen die in het Golfgebied zitten, willen de spieren bal len. Die 100.000 moeten iets te doen hebben. Ze zijn geko men om Kuwayt te ontzetten en moeten nu alleen maar toe kijken. Bush staat onder druk om snel iets te doen en is daardoor zelf de gegijzelde". Colijn, als polemoloog verbonden aan de vakgroep politieke weten schappen van de Leidse universi teit, zou het echter "uiterst ontac tisch" vinden als de VS "juist nu" tot de aanval zouden overgaan. "Het is tussen Irak en de VS een race te gen de klok waarbij Amerika de beste papieren heeft. Irak kan het op wapengebied nog twee maanden volhouden. Als gevolg van het em bargo dreigt het Iraakse leger te ver schrompelen. Dat houdt in dat Bush rustig kan afwachten en de vos kan uitroken". Hoewel Colijn Irak niet onder schat - "Saddam Hussein gedraagt zich als een dolle hond, zoals Norie ga of Gaddafi" - verwacht hij van die kant geen initiatief voor een oor log. "Saddam heeft wel opgeroepen tot een heilige oorlog, maar als je dat een paar maal doet, verliest zo- iéts zijn waarde. Hij zou ook te wei nig steun krijgen omdat de Arabi sche wereld verdeeld is. Bovendien kan zo'n oorlog alleen maar vernie tiging veroorzaken, geen overwin ning". "Saddam zal op dit moment niet aan een oorlog beginnen. Over en kele maanden zal hij tot een com promis willen komen: terugtrek king uit Kuwayt op voorwaarde dat hij twee eilandjes bij de toegang tot de Perzische Golf mag behouden, en een olieveld langs de eigen grens. Verder wil hij de toezegging dat de oude leiding niet terugkeert in Ku wayt. Bang voor gezichtsverlies in eigen land hoeft Saddam niet te zijn. Hij is immers ook niet ter ver antwoording geroepen na de oorlog tegen Iran, terwijl die voor Irak in acht jaar niets heeft opgeleverd, al leen maar ellende. Kortom, Ameri- Kracht Daarbij speelt een rol dat Irak min der sterk is dan aanvankelijk werd aangenomen. Colijn: "Het heeft eni ge tijd geduurd voordat men zich re aliseerde dat het Iraakse leger al leen op land veel voorstelt. In de lucht houdt het veel minder in en op zee helemaal niets. Toen Irak op 2 augustus Kuwayt binnenviel, over troffen de westerse schepen al de vloot van Irak. Wat dat betreft hoe ven al die schepen er dus niet te zijn. Of je moet het zien ter naleving van het embargo en als compensatie voor het verschil op land. Zo bezien fungeren die schepen als een soort drijvende vliegvelden". Dat in allerijl zoveel schepen naar de Golf zijn gestuurd, is volgens Co lijn het gevolg van een paniekreac tie: "Als er iets gebeurt, is men snel geneigd om naar lijstjes te kijken die circuleren. Dus ook in dit geval. Daarop staat dat Irak 5500 tanks heeft, 700 a 800 gevechtsvliegtuigen en 36 lanceerinstallaties voor raket ten". "Een deel van die raketten is ech ter niet operationeel. Er zijn wel luidkeels aangekondigde proeven mee genomen, maar dat is anders dan een raket precies op de juiste plek te krijgen. Die tactiek beheerst Irak nog niet. Natuurlijk, zo'n raket boezemt angst in, maar voor Irak is het bepaald geen chirurgisch mes dat in het slachtoffer wordt gezet. Tijdens de Golfoorlog heeft Irak ra ketten afgevuurd op Iran. De Irak ezen stonden al te juichen als die in de buitenwijken terecht kwamen, terwijl ze waren bestemd voor mili- Leidse wetenschapper Ko Colijn: "Hnssein heeft kracht van atleet die stijf staat van de doping". <foto Jan Holvast) taire objecten. Irak heeft dat ook wel ingezien en is op een gegeven moment meer gaan werken met vliegtuigen". Vervanging Dat Irak de 'strijd' nog slechts een maand of twee kan volhouden, heeft te maken met het embargo waardoor de voorraad wapens nau welijks nog wordt vervangen of aangevuld. "Irak kan zelf munitie "Militairen in het Golfgebied willen hun spieren ballen maken, maar de grondstoffen er voor worden niet meer geleverd. Vliegtuigen hebben verse kerosine nodig, die komt niet meer. Dat geldt ook voor het materiaal voor de tanks dat uit de Sovjetunie zou moeten komen". Tot voor kort is dat allemaal over vloedig in Irak bezorgd, waardoor Saddam Hussein voorlopig nog vooruit kan. Sinds 1981 is voor 200 miljard gulden aan wapens inge voerd. De leveranciers zijn vrijwel alle landen die nu tegenover Irak staan, waardoor Saddam Hussein "de kracht heeft van een atleet die stijf staat van de doping". Naast landen als Brazilië, Italië, Spanje, West-Duitsland, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten hebben vooral de Sovjetunie (30 a 35 miljard) en Frankrijk (10 a 12 mil- jard) Irak tot de Ben Johnson van de internationale politiek gemaakt. Colijn: "Dat alles is goedgepraat met het argument dat het beter is datje wordt bedreigd met eigen wa pens, omdat je dan weet welke maatregelen je moet treffen. In wer kelijkheid is natuurlijk het maken van winst het enige argument ge weest". "Eens te meer is ook aangetoond dat wapenexport als instrument van buitenlandse politiek onbe trouwbaar is. Frankrijk heeft geen invloed gekregen op het gedrag van Irak. Integendeel. De schuld van Irak van tien miljard wordt juist té gen Frankrijk gebruikt. In de trant van: als jullie niet meer leveren, be talen we niets". Gepromoveerd op het Nederlands wapen-exportbeleid, weet Colijn uit onderzoek dat ook Nederland 'bo ter op het hoofd heeft'. "In vergelij king met andere landen gaat het om een klein bedrag, maar toch. Onge veer zes a zeven ton in de fase dat niets naar Irak mocht worden geëx porteerd. Een groot deel van de nachtzicht-apparatuur waarover Irak nu beschikt, is via Oldelft (in middels Delft Instruments, red.) ge leverd. Eerst met toestemming, daarna toen de Golfoorlog uitbrak en officieel geen zaken meer met Irak mochten worden gedaan, ille gaal via Portugal, Tanzania en voor al België. Terwijl door de Neder landse regering werd gezegd 'wij doen aan dat soort zaakjes niet mee', gaven ambtenaren van Eco nomische Zaken de bedrijven de weg aan die zij het best konden be wandelen". "Verder heeft Eurometaal in Zaandam 250.000 zware granaten geleverd. De order werd niet goed gekeurd door het ministerie van buitenlandse zaken, maar via een Belgische en Spaanse route is de zaak wel degelijk op de plaats van bestemming gekomen. Ten slotte hebben bedrijven in Terneuzen en Arnhem grondstoffen geleverd aan Irak, die, zonder dat ze het beseften, werden gebruikt voor het maken van gifgas". Colijn zegt dat op dit moment Irak het "voor zover ik kan nagaan" moet doen zonder de steun van Ne derlandse bedrijven. "Potentiële spelbrekers zijn alleen Libië, Sudan en Jordanië. Sudan heeft het hand- elembargo ontdoken, Libië levert Irak wapens en hulp en Jordanië sluist wapens door naar Irak. Op die manier levert Jordanië een tegen prestatie aan Irak, dat buitgemaak te westerse wapens in de Golfoorlog en in Kuwayt niet kan bedienen en aan Jordanië geeft. Die hulp is voor Irak belangrijk, maar niet voldoen de om het land langer dan een maand of twee op de been te hou den". Waarborgfonds Motorverkeer bestaat 25 jaar DEN HAAG "De mentaliteit in het verkeer wordt steeds slechter. Veel bestuurders van motorrijtui gen rijden gewoon door als ze een ongeluk veroorzaken. Bang om in aanraking te komen met de politie. Vaak hebben die 'doorrijders' een flinke borrel op. Of hebben iets an ders op hun kerfstok wat de politie beter niet kan weten. Voor ons blijft er genoeg werk aan de winkel". Aldus directeur E. Drooglever- Fortuin van het Waarborgfonds Mo torverkeer in Rijswijk, dat deze week 25 jaar bestaat. De organisatie vergoedt schade als de veroorzaker van een ongeluk niet aansprakelijk kan worden gesteld: de dader is niet verzekerd of rijdt door nadat hij een ongeluk heeft veroorzaakt. Het gaat hier om schade die is toegebracht door een motorrijtuigbestuurder aan voetganger, fietser of eigenaar van een motorrijtuig. Een automo- blist wiens auto is beschadigd door een fietser of vandaal, krijgt niets uitgekeerd door het Waarborg fonds. Het fonds is in 1965 ingesteld bij de invoering van de Wet Aansprake lijkheidsverzekering (WA) motorrij tuigen. Vanaf dat moment was iede re motorrijtuigbestuurder verplicht op z'n minst een WA-verzekering te nemen. Na een verkeersongeval kan het slachtoffer de verzekerings maatschappij van de veroorzaker aanspreken voor scchadevergoe- ding. De overheid voorzag vijfentwin tig jaar geleden al dat veel bestuur ders deze verzekering zouden ont duiken of zouden doorrijden als ze brokken zouden maken. Als onver- zekerden of 'doorrijders' ongeluk ken veroorzaken, kan de gedupeer de geen verzekeringsmaatschappij aansprakelijk stellen. Om deze on schuldige slachtoffers toch tege- "Doorrijders hebben vaak flinke borrel op". moet te komen, is destijds het Waar borgfonds Motorverkeer in het le ven geroepen. Fraudegevoelig Bij het indienen van een schade claim moeten gedupeerden bewij zen dat zij de brokken niet zelf heb ben gemaakt. "Het liefst werken we met een getuige", vertelt Droogle ver. "Het systeem is zeer fraudege voelig. Als jij op een parkeerterrein tegen een paaltje botst en je kop lamp beschadigt, kun je makkelijk zeggen dat iemand anders tegen je auto is aangereden. Een getuige moet bewijzen dat de eigenaar de auto onbeschadigd heeft achterge laten". Als er geen getuigen zijn, moet de bestuurder direct de politie inscha kelen Een automobilist die een paar dagen met de schade doorrijdt, krijgt de claim niet uitgekeerd. "Dat zou al te gemakkelijk zijn om fraude te plegen. Je kunt dan zelf brokken maken en iemand anders de schuld geven". Van de 40.000 schadeclaims die vorig jaar zijn ingediend zijn er 10.000 niet gehonoreerd. In deze ge vallen was er geen bewijs dat de schade was aangebracht door een andere motorrijtuigbestuurder. "Soms wordt de voorruit van de auto ingeslagen. Dat is vandalisme. Die schade vergoeden wij niet. Of een fietser is tegen een auto aange reden. Ook die brokken betalen wij niet". Vorig jaar heeft het Waarborg fonds Motorverkeer zestig cliënten op fraude betrapt. De bestuurders hadden veelal de schade zelf veroor zaakt of de schade al geclajmd bij een andere verzekeringsmaat schappij. Om de fraude te achterha len,. hebben de medewerkers van het Waarborgfonds intensief con tact met andere verzekeringsmaat schappijen. Hoe de fraude exact on derschept wordt, wil de directeur niet vertellen. "Ik wil kwaadwillen den niet op een spoor helpen de zaak te belazeren". Zwartrijden Drooglever verwacht dat het aantal schadeclaims de komende jaren ge lijk blijft. Een toename is onmoge lijk, meent de directeur, want de controle op onverzekerde bestuur ders wordt steeds strenger. Om zwartrijders tegen te gaan, heeft de Rijksdienst voor het Weg verkeer (RDW) in Veendam sinds vorig jaar het recht om deze overtre dende motorrijtuigbestuurders te bekeuren. De RDW krijgt foto's bin nen die langs de weg worden ge maakt door het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelastingen (CBM) in Apeldoorn of door de politie. Met behulp van de computer worden de geregistreerde kentekens op een lijst met genoteerde WA-verzeke- nngen gelegd. Op die manier wor den bestuurders die wel een kente ken hebben, maar geen premie be talen, betrapt. Door de strengere controle is het aantal onverzekerde bestuurders met 25 procent afgenomen. In 1988 reden er nog 300.000 onverzekerden rond. Vorig jaar waren dat er 220.000. Die afname blijkt ook uit de cijfers bij het Waarborgfonds. Vorig jaar had tachtig procent van de schadeclaims betrekking op auto mobilisten die na het veroorzaken van een ongeluk gewoonweg 'door reden'. Slechts twintig procent van de claims werd ingediend, omdat de dader niet verzekerd was. Toch worden nog lang niet alle onverzekerde motorrijtuigbestuur ders betrapt. Volgens directie-se cretaris Joost van Gilz van de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW) in Den Haag ligt dit niet aan het con trolerende computersysteem, maar kan de politie de inspectie op het toenemende verkeer nauwelijks bij benen. "Wij zijn afhankelijk van de foto's die langs de weg worden ge maakt. Hoe meer auto's er rijden, hoe groter de kans dat ook onverze kerden ontsnappen aan de camera. Als wij geen plaatjes van kentekens krijgen, kunnen we ook niet trace ren of iemand wel of niet een WA- verzekering betaalt". ADVERTENTIE Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Bang&Olufsen Center DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 Verklaring van Conciliumcongres: LEUVEN (ANP) Toelating van vrouwen tot alle ambten, vrijheid voor theologen zich kritisch over kerkelijke standpunten uit te laten en democratisering van de rooms-katholieke kerk. Dit zijn enkele eisen in een ver klaring waarover de 500 deel nemers aan het symposium van het theologentijdschrift Concilium in Leuven van daag zouden stemmen. De deelnemers aan het congres van het kritische tijdschrift kun nen geen veranderingen in de* tekst aanbrengen. De benodigde 75 procent van de stemmen wordt gehaald, zo was de algemene ver wachting. De verklaring is opge steld door een aantal deelnemers onder wie de Zwitserse theoloog Hans Küng. De verklaring keert zich tegen de neiging van conservatieven in de kerk de gelovigen in het getto terug te jagen en de strakke struc turen van voor het Tweede Vati caans Concilie te herstellen. Elke vorm van absolutisme, funda mentalisme en religieus fanatis me wordt afgewezen. De collegialiteit tussen de bis schoppen wordt door het beleid van het Vaticaan bedreigd, zo constateren de deelnemers aan de bijeenkomst. Participatie van le ken wordt aan strenge beperkin gen onderworpen. De kerk moet "Einde maken aan koude oorlog met kerken M.-Oosteri AMERSFOORT (ANP) - Er moet volgens de Raad van Ker ken in Nederland een dialoog tus sen de kerken uit Europa en het Midden-Oosten komen om we derzijds de vijandsbeelden af te breken. Daartoe zal de Raad de conferentie van protestantse ker ken in Europa KEK benaderen, die met de conferentie van rk bis schoppenconferenties in Europa CCEE enerzijds en de Raad van Kerken van het Midden-Oosten MECC anderzijds zo'n dialoog op gang moet brengen. Dit heeft de Raad gisteren be sloten. Mede als gevolg van de Golfcrisis blijkt dat er problemen tussen Europa en het Midden- Oosten bestaan. Secretaris ds. Willem van der Zee sprak in dit verband van een 'koude oorlog'. Tijdens deze dialoog zouden on der meer de betrekkingen tussen Joden en Palestijnen alsmede de oliebelangen aan de orde moeten komen. Er is volgens de Raad op het ogenblik geen aanleiding om met een eigen verklaring over de Golf crisis te komen. De ontwikkelin gen zijn nog zo onduidelijk, zo zei desgevraagd Van der Zee. "Als we iets goeds of iets moois heb ben toe te voegen aan al wat daar over is gezegd, dan zal dat zeker gebeuren". Van der Zee zei verder dat hij de ontmoeting die twee leden van het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland OJEC vorige week op Cyprus met MECC-secretaris dr. Gabriel Ha- bib hadden, heeft 'toegejuicht'. Tevoren had hij Habib, die hem hierover had gevraagd, ook een positief advies gegeven. Uit het communique van D66-senator Hanneke Gelderblom en CIDI-di- recteur Ronny Naftaniél had hij de indruk gekregen dat het een goed gesprek was geweest. Overigens zijn de Raad van Kerken en het OJEC, die elkaar dit vooijaar nogal in de haren za ten, weer 'on speaking terms'. Kortgeleden hebben beide voor zitters, respectievelijk prof. dr. D.C. Muideren dr. S. Schoon, met elkaar gesproken, aldus Van der Zee. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Oud dorp R. Veldman Driesum, aangenomen naar Oud-Vossemeer D.A. Snijder Abbenbroek; bedankt voor Baambrugge J. de Haan Zevenhoven. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Heemse en te Zwyndrecht J.J. Sehreuder, 1.1. zendingspredikant te Curagoa, wonende te Bunschoten- Spakenburg, te Rotterdam-Oost A. van Houdt Enschede-noord. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Zoetermeer J.J. van Eckveld Zeist. Baptisten Gemeenten: beroepen te Hoogeveen (nieuwe predikanten plaats) W.P. van Berkel Stadskanaal- Zuid. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Alkmaar (part-time) en de Zaanstreek (part-time) mevr E.M. Plantier Amsterdam. snel veranderen, wil zij een uit tocht van vrouwen voorkomen. Dat zal leiden tot een nog steriele re en verkalktere kerk. De verklaring eist, dat de kerk leiding een einde maakt aan de 'intimidatie' van kritische theolo gen zoals de moraaltheologen, fe ministische theologen en bevrij dingstheologen. Elke poging de theologie alleen maar te zien als verlengstuk van de kerkleiding wordt afgewezen. Van bisschop pen wordt verwacht, dat ze hun lerende taak met meer moed uit oefenen en dat ze met mannelijke en vrouwelijke theologen samen werken "in een geest van weder zijdse bemoediging". Vooral de ontwikkelingen in de moraaltheologie baren de theolo gen zorgen. "Het zou catastrofaal zijn, niet alleen voor de theologie, maar ook voor de geloofwaardig heid van de kerk", als discussies over ethische kwesties op een au toritaire manier worden afge daan, doordat deze kwesties wor den gemaakt tot een onverander lijk onderdeel van de geloofsleer of doordat een bepaalde uit spraak tot dogma wordt verhe ven. Dat laatste doelt kennelijk op de angst van sommigen, dat paus Johannes Paulus II de afwij zing van voorbehoedmiddelen tot dogma wil verklaren. Ongeveer vijftig vrouwelijke deelnemers legden het theolo gentijdschrift een aantal eisen voor. Zo moet elk seksistisch taal gebruik worden bestreden. Ver der vinden zij, dat de hoofdredac tie van het tijdschrift zich moet uitlaten over de uitsluiting van vrouwen uit het ambt in verschei dene kerken. Ten slotte moeten er meer feministische theologen bij het tijdschrift worden betrokken en moet er in de artikelen meer aandacht voor feministische in zichten komen. 'Transcendente Meditatie groeit in Oost-Europa' VLODROP (ANP) - Volgens drs. J. Uijen, directeur sociale zaken van Transcendente Meditatie Ne derland, doen met name de rege ringen van de Oosteuropese lan den de laatste tijd een beroep op de TM-organisatie om haar ge zondheidstechniek daar te intro duceren. Uijen verklaarde dit tijdens het bezoek van de Maharishi Mahish Yogi, grondlegger van de TM, die gisteren na 32 jaar weer een be zoek aan Nederland heeft ge bracht. Hij sprak in het Limburg se Vlodrop waar een Europees TM-coördinatiecentrum geves tigd is in een voormalig klooster complex. De maharishi ziet alle wereld problemen verdwijnen wanneer positief denken doorgevoerd wordt in het gehele bewustzijn van de wereld. De toenadering van de grootmachten Amerika en Rusland met daardoor weer meer kans op wereldvrede is aan TM te danken, zo stelt hy. Alleen is de wereldvrede nog niet blijvend ge zien onder meer de Golfcrisis. Economische hulp lost, vol gens Maharishi, niets op. Wel het brengen van kennis van de ge zondheidstechniek Ayurveda ge ïntegreerd in TM, en verbetering van het bewustzijn. Nederland telt circa 80.000 be oefenaars van transcedente medi tatie. In Nederland zijn twee be handelcentra gevestigd in Laag- Soeren en in Lelystad. In Vlodrop en Valkenburg gaat op 12 oktober een Ayorveda-uni- versiteit als onderdeel van een soortgelijke academie in Amerika van start. Daar kunnen de cursis ten voortaan studie maken van het menselijk bewustzijn. Joodse leider hekelt zwijgen over holocaust JERUZALEM (AP-KNA) - De voorzitter van de Israëlische afde ling van het Joodse Wereldcon gres, Matityahu Drobles, heeft gisteren zijn verbittering uitge sproken over de weigering van de twee Duitslanden om de holo caust te noemen in hun eenwor dingsverdrag. Na de ondertekening van het verdrag in Moskou, zond Drobles een protesttelegram naar de Westduitse ambassade in Tel Aviv. "Het feit dat Duitsland bij het begin van de hereniging al een fundamentele morele ver plichting verzaakt, moet een waarschuwingslampje doen branden bij het joodse volk en bij de mensheid in haar geheel", al dus Drobles. Hij meent dat de Duitsers pro beren de 'afschuwelijke daden' van hun volk uit het geheugen willen wissen. Drobles kondigde aandat hij het JWC zal mobilise ren om alsnog de tekst van het verdrag gewijzigd te krijgen. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (aanvang zeven uur) o.a. aandacht aan een ouder- hngenavond in Rijnsburg. Ont vangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2