'Nederlandse liedjes moeten overal in de wereld opklinken' RTL-4 kondigt sprong voorwaarts aan ROCKY OOK KUNSTENAAR? CHARMANT STEL Ook NOS wil RTL-4 aan Mediawet toetsen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 NEW YORK Tennis- annex societyster Chris Evert poseert stra lend met haar (tweede) echtgenoot Andy Mills. Het charmante stel bezocht dezer dagen de New Yorkse première van de film 'State of Grace' waarin Sean Penn, de ex van Madonna, schittert. Het gaat 'Chrissy' zichtbaar goed... doto HILVERSUM (GPD) Ook de NOS vindt, in navolging van het ministerie van WVC, dat het Commissariaat voor de Media de zender I RTL-4/Veronique aan de Nederlandse Mediawet moet toetsen. W Volgens het dagelijks bestuur van de NOS blijkt uit de beoordeling van de Raad van State van de status van RTL, dat dat station onder de jï Nederlandse Mediawet moet vallen. 1Het commissariaat liet al eerder weten, in een reactie op het standpunt I' van het ministerie van WVC, het niet met het departement eens te zijn. I De NOS wil er nu bij het commissariaat op aandringen de Mediawet i ook toe te passen op RTL-4. Dat zou betekenen dat Veronique aan een strakker reclameregime onderworpen zou moeten worden. BEVERLY HILLS - Sylves ter Stallone was al acteur, sce narioschrijver en regisseur. En via die 'baantjes' is hij de afgelopen jaren zowel wereld beroemd als steenrijk gewor den. Genoeg is dat allemaal blijkbaar nog niet, want hij tracht nu ook als kunstenaar (nog meer) naam te maken. Trots poseerde hij deze week voor één van de twintig olie verfschilderijen tijdens de opening van zijn eerste expo sitie. De schilderijen van Sly blijken veelal thema's in zich te hebben die te maken hebben met zijn Rocky- en Rambo films. (foto AP» Selieveningeri-festival diie dagen op de buis SCHEVENINGEN (GPD) ,,'t Is gelukt. En tot nu toe zonder rel", straalt or ganisator van het Holland Casino Scheveningen Festival, John de Mol sr. (58). De Mol sr. is ex-zan ger én vader van Linda en de Hilversumse tv- produ cent John jr. Met een sponsorbedrag van 1,25 miljoen gulden (de kosten van drie tv-uitzendingen niet meegerekend) heeft De Mol sr. in de afgelopen maanden twaalf 'sterren' uit twaalf landen geselec teerd. Vervolgens heeft hij Nederlandse tekstdich ters en componisten van het lichte lied opdracht gegeven twaalf liedjes „op het lijf van elke artiest" te schrijven. „En dat laatste is uniek in de we reld. Er is geen songfestival op aarde, dat deze formule ooit in de praktijk heeft gebracht", licht De Mol sr. trots toe. Maandag zijn de uit alle delen van de wereld overgevlogen ster ren in de VARA-radiostudio's met het versterkte Metropole-or- De Nederlandse deelneemster, Justine Pelmelav, gaf eerder deze week het startsein voor het Scheve- ningen Festival. Vanaf vandaag drie avonden lang op de buis kest onder leiding van Harry van Hoof begonnen met repeteren. Vanaf vandaag horen en zien de kijkers naar Nederland 1, drie avonden lang (VARA tweemaal, KRO één keer) vanuit het Sche- veningse Circustheater het resul taat. Het eerste succesje heeft De Mol sr. al geboekt voordat er ééh lid van de internationale jury Informatieve programma's, naamswijziging, meer 'eigen' tv HILVERSUM (GPD) Na de komst van Joop van den Ende wil RTL-4/Veronique dit winterseizoen een tweede sprong voorwaarts maken. Dat kon digde programma-directeur Ruud Hendriks gis teren aan tijdens de presentatie van het winter- programma van RTL-4. Managing-director Fred dy Thyes deelde mee dat het station nog steeds studeert op een eventuele radiozender als „aan vulling" op de tv-programma's en op het verove ren van de Vlaamse markt. Ruud Hendriks kondigde aan dat het station vanaf 17 september, als het winterprogramma van start gaat, definitief onder de haam RTL-4 zal opereren. Tot dusverre werd ook nog de naam RTL-Veronique gehanteerd. „Wij zijn er nog steeds, en sterker dan ooit tevo ren", aldus Hendriks. Volgens hem is RTL-4 door het publiek volledig geaccepteerd. ,JDe vorige week was RTL-4 het best bekeken station van Ne derland", aldus de programmadirecteur. Hendriks kondigde aan langzaam meer infor matieve programma's te willen introduceren, „maar die zijn erg duur, dus willen we voorzichtig zijn met de invoering". Hij sloot de introductie van een parlementaire rubriek niet uit. Volgens Freddy Thyes soupeert het station nu al meer reclamegelden dan op grond van het markt aandeel van de zender gerechtvaardigd is. Toch erkende hij dat de ontwikkeling op het gebied van de tv-budgetten die adverteerders te besteden hebben, langzamer is geweest dan RTL-4 had ge hoopt. RTL-4 wil het komend winterseizoen vooral hoog scoren met Nederlands drama. De series Spijkerhoek (26 afleveringen), Mag het iets meer zijn (26 afleveringen) en Goede tijden, slechte tij den (maar liefst tweehonderd afleveringen) moe ten de kijker doen afstemmen op de zender. Begin volgend jaar start RTL-4 met De Dageraad, „een soort Medisch Centrum West, maar dan over een kranteredactie", aldus Ruud Hendriks. Hendriks kondigde gisteren ook de start aan van de nieuwe Teletekst-dienst van RTL-4. De programmagegevens van het station zullen hier terug te vinden zijn en „stap voor stap" moeten de informatierubrieken worden uitgebreid. De zender is van plan vanaf begin oktober het begin van de Nederlandstalige uitzendingen te vervroegen naar twee uur in de middag „en wel licht kunnen we binnenkort besluiten al naar twaalf uur te vervroegen", aldus de programma directeur. (voorzitter is de Amerikaanse De Mol sr., in het dagelijkse le- hoogleraar Armando Moreno) ven directeur van de stichting een bordje met punten heeft op- Conamus, die het Nederlandse geheven. De Portugese zangeres lichte lied propageert: „En dat is Nucha heeft aangekondigd, dat wat we nu en in de komende ja- ze het lied 'Het zal nooit meer zo ren willen met dit festival: Door zijn', door Willeke Alberti tot Nederlanders gemaakte liedjes schlager gezongen, bij terugkeer overal ter wereld te laten opklin- in haar land met een Portugese ken". tekst op de plaat vast gaat leg- De Nederlandse teksten voor gen. elf van de twaalf liedjes zijn, in het Engels vertaald, eind mei naar de 'sterren' gestuurd. Vanuit het Engels zijn in het land zelf de teksten weer herschreven in de taal van het land. Het twaalfde liedje hoefde niet te worden vertaald, want dat zal worden gezongen door de Neder landse deelneemster aan het fes tival, Justine Pelmelay, vorig jaar nog winnares van de natio nale finale van het Eurovisie Songfestival. „Scheveningen wil zeker geen opvolger van het ter ziele gegane Knokke Songfestival worden. Toen wij anderhalf jaar geleden met de organisatie begonnen, was er van het opheffen van Knokke nog geen sprake. Boven dien is ons festival niet te verge lijken met de opzet van dat voor malige liedjesfeest in de Belgi sche badplaats", aldus De Mol. Twaalf landen België, Chili, Oost-Duitsland, El Salvador, Griekenland, Neder land, Ierland, Joegoslavië, Po len, Portugal, Singapore en Ame rika zijn de twaalf landen, die in Scheveningen vertegenwoor digd zijn. In totaal heeft De Mol uit 50 landen aanbiedingen ge had. Volgend jaar zijn weer twaalf andere landen aan de beurt. Ruud Hendriks: 'Veronique wordt definitief RTL-4...' (foto GPD) Familie Turf De Amerikaanse Club van Dik ke Mensen is van plan zich. weerbaarder op te stellen. Het moet afgelopen zijn met die smakeloze prentbriefkaarten waarop met een of andere Bes sie Turf een loopje wordt geno men. In vliegtuigen moeten spe ciale stoelen komen, met bijpas sende veiligheidsgordels, waar in het achterwerk van een clublid zich comfortabel neer kan vleien. En het is pure discri minatie dat iemand, die zijn rijbewijs haalde toen hij twee honderd kilo woog, opnieuw examen af moet leggen nu hij de tweehonderdvijftig kilo gepas seerd is. Het is merkwaardig dat juist Amerika, waar de gezondheids- cultus bloeit als nergens aiiders, vergeven is van de extreme dik' kerds. Het straatbeeld wordt er niet alleeh beheerst door jog gers, die ontbijten op muesli, si naasappelsap en een handvol gezondheidspillen, maar ook door waggelende vleesmassa's, die in de ochtenduren tien big mac's naar binnen werken. Zij die het initiatief namen tot de oprichting van de Club, hebben elkaar ongetwijfeld in een cafetaria ontmoet. In Bos ton, waar ik vorig jaar een paar weken was, dronk ik 's ochtends vaak mijn koffie in een Burger Bar. Klemgezet tus sen wand en tafeltje, trof ik daar meestal een omvangrijk stel aan, dat op voortvarende wijze de provisiekast van het eethuis soldaat maakte. Hun ogen en mond werden omstuwd door extra wangen en kinnen. De vrouw had borsten als pom poenen en armen als Boheemse hammen. Elk van haar bilpar tijen rustte in een kuipvormig stoeltje. De man had een base ballpet op en tennisschoenen aan, maar het stond wel vast dat zijn prestaties niet op het sportieve vlak gezocht moesten worden. Tijdens het eten wissel den ze geen woord met elkaar. Haastig en geconcentreerd lie ten ze de met saus overdekte hamburgers, de gefrituurde stukken kip, de frieten, bosbes- sentaart en milkshakes in hun keelgat verdwijnen. Ik had niet de indruk dat ze van hun maal tijd genoten. Af en toe snoven ze even luidruchtig, als zeehonden die boven water komen. Ze wa ren eigenlijk, op een dwangma tige wijze, aan het werk. Steeds weer dwaalden mijn ogen af naar de gigantische spijker broek, die om het middel van de man opbolde, en naar zijn klei ne, kauwende mond, die op het punt stond in de vetkwabben te verdwijnen. In de laatste roman van Leon de Winter - „Hoffman's honger" - wordt, in de persoon van Fred dy Mancini, het portret van een Amerikaanse Billy Turf gete kend. Ook als Mancini vier war me maaltijden achter elkaar verorberd heeft, is zijn honger niet gestild. De honger is een wilde hond, die in zijri maag woest tekeer gaat, en die het liefst zijn tanden in het vervette hart van zijn slachtoffer zou zet ten. Aan Mancini's vraatzucht komt nooit een einde, want de honger zit in zijn hoofd. Hij is ongelukkig, hij voelt zich tekort gedaan, en dat gevoel is de mo tor achter zijn agressieve schranspartijen. Meestal keert agressie zich te gen anderen, maar bij dikzak ken slaat die naar binnen. Voor Europeanen is het ver schijnsel van de Amerikaanse zwaarlijvigheid alleen maar een symptoom van de mateloos heid van de Amerikaanse sa menleving. Voor de arme Ieren en Italianen, die naar de Nieu we Wereld emigreerden, was Amerika het Beloofde Land. Maar voor de achterblijvers was het land toch vooral een groot gekkenhuis. Een rijk en machtig land, natuurlijk, maar ook een enorme kermis, een on volwassen, rommelig carnaval, ongedisciplineerd, ondeftig, be volkt door goedgeefse filantro pen, gangsters, negers, cowboys, eeuwig fotograferende mannen in kleurige overhemden, waar men de ene ramp na de andere beleefteen land waar de vrouw heerst en de kinderen doen waar ze zin in hebben" (in de woorden van de socioloog A.N.J, den Hollander). De jacht op geld en succes heeft het land van de onbegrens de mogelijkheden niet gelukki ger gemaakt. Voor velen is de Amerikaanse Droom allang een nachtmerrie geworden. De keer zijde van de medaille is een sa menleving met veel misdaad en perversie. En met extreem dikke mensen, die niet op dieet of in therapie gaan. maar van lucht vaartmaatschappijen eisen dat ze voor de prijs van één kaartje twee stoelen ter beschikking krijgen. a f-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22