'Bij de Appels lazert de verf er nu al van af 'Ik had alles tegen: jong, vrouw èn kleurling' Geld voor getroffen orkesten DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 PAGINA 21 Fonds spreiding voorstellingen niet haalbaar ROTTERDAM (GPD) - Het voorstel van minister D'Ancona van wvc om een fonds in het le ven te roepen voor een betere spreiding van theatervoorstel lingen lijkt niet levensvatbaar. Dat viel af te leiden uit de fo rumdiscussie die gistermiddag tijdens het Theaterfestival in Rotterdam werd gevoerd. Vol gens George Lawson, hoofd po diumkunsten van wvc, maakt de weerstand in de theaterwe reld tegen zo'n afname- of pro grammeringsfonds de instelling ervan twijfelachtig. Weliswaar blijft het voorstel vooralsnog ge handhaafd, maar er zal, zo stelde hij, gezocht worden naar alter natieven om hetzelfde doel te bereiken. Hoewel de vereniging van schouwburgdirecteuren, de VSCD, in principe voorstander is, zoals voorzitter Pim van Klink meedeelde, kan het voor stel op weinig bijval rekenen. Een aantal schouwburgdirec teuren heeft al laten weten het standpunt van de vereniging niet te delen. Maar vooral de to neelgezelschappen zien niets in het voorstel. Het afnamefonds zou immers voor een deèl be kostigd moeten worden uit de subsidies aan de gezelschappen. Op die manier hoopt wvc geld vrij te maken om met name een twintigtal grote schouwburgen financieel te kunnen ondersteu nen. Een verruimd budget zou i de theaters dan in staat stellen meer gesubsidieerde voorstel lingen op het programma te zet ten. De toneelgezelschappen zouden daardoor vaker in het land moeten spelen en een-bete re betaling voor hun produkties tegemoet kunnen zien. Iron Maiden komt met Anthrax naar Groenoordhal LEIDEN - De Britse heavy-me- talband Iron Maiden komt op 2 november naar Leiden voor een concert in de Groenoordhal. In 1986 gaven ze hier al een veel ge roemd optreden. Als speciale gast zal de Newyorkse groep Anthrax op het podium ver schijnen. De kaartverkoop voor het optreden van de twee bands begint zaterdag bij alle VW's en bespreekbureaus. Leidse Djuanita Soedjono één van architectes in naslagwerk: Kunsthistoricus Hayo de Boer (30) over teloorgang schildersambacht LEIDEN Vrouwelijke beeldende kunstenaars kunnen zich al vijftien jaar bij de Stichting Vrouwen in de Beelden de Kunst (SVBK) inschrijven in hun documentatiebestand. Instellingen en andere geïnteresseerden op zoek naar werk van vrouwelijke kunstenaars kunnen uit dit bestand put ten. Wanneer opdrachtgevers zoals gemeenten of woning bouwverenigingen echter een vrouwelijke architect willen inschakelen, is er geen naslagwerk voorhanden. Daarin is nu verandering gekomen. In het boek 'Architectes' staan vijftig Nederlandse vrouwen met hun bouwwerken. Ook de Leidse Djuanita Soedjono komt erin voor met haar eigen bureau. Op dit moment heeft zij net de verbouwing van de Hema in de Leidse Haarlemmerstraat achter de rug en is zij bezig met een nieuwbouwproject voor bejaardenwoningen in deze stad. partner Tammo Bruins: 'Het is net als met sexfilms: tieb je er één gemaakt. Djuanita Soedjono met echtgenoot en dan volgen er meer'. om bij elkaar bij de voordeur te buurten. Op de gangen veel zitjes en grote ramen voor een levendige en gezellige sfeer". Soedjono studeerde af op een ont werp voor een gemeentehuis en werd op basis hiervan gevraagd mee te doen aan een prijsvraag voor de nieuwbouw van het gemeente huis in Hardinxveld-Giessendam. Drie architectenbureaus leverden een plan in. De jury kraakte alle ont werpen af. "Ze hadden er geen goed woord voor over", zegt ze nu la chend, want het lot was haar gun stig gestemd. Het personeel dat ook zijn stem mocht laten horen, was wèl enthousiast over Soedjono's in zending en zij kreeg alsnog de op dracht. "Ik probeer als ik met een ont werp bij de opdrachtgever kom, een compleet sfeerbeeld te presenteren. Ik heb gemerkt dat juist het creëren van zo'n totaalbeeld een gunstig ef fect op de beoordeling kan hebben. Bovendien praat ik altijd veel en en thousiast over mijn ontwerpen. Dat werkt ook". De verbouwing van de Hema gaat terug naar 1977 toen Schutte een ontwerp voor de verbouwing en uit breiding vervaardigde. Het verhaal is langzamerhand bekend: eerst was er sprake van een rigoreuze ver bouwing, waarbij vier panden aan de Jan Vossensteeg moesten wor den gesloopt. De buurtvereniging Maredorp verzette zich tegen dit plan en diende een bezwaarschrift in bij de Raad van State. In 1983 wees de Raad van State dit bezwaar schrift af. De Hema was inmiddels tot een ander inzicht gekomen en droeg in 1986 het bureau van Soed jono op een nieuw ontwerp te ma ken, waarbij het oude gebouw van architect Elzas, met behoud van de bestaande fundering en de begane grond, zou worden gesloopt. Één jaar later, toen de begroting was in gediend en de vergunning verleend, besloot de (nieuwe) Hema-directie budget en beleid te wijzigen en af te zien van vervangende nieuwbouw. Ook de bouw van een verse bakker en nieuwe magazijnen was inmid dels van de baan. Weer ruim een jaar later - eind '88, elf jaar na de eer ste ontwerpen - diende Soedjono wëderom een ontwerpplan in, waar bij de architectuur van Elzas geheel behouden bleef. Ze betreurt dit ach teraf niet. "De originele architec tuur is immers prachtig en wordt nu gecombineerd met een chique en toch betaalbare vernieuwde hoofd ingang, waarvan de penanten en ko lommen zijn bekleed met zwart en wit graniet". Bij de vernieuwing van het interi eur had Soedjono geen inspraak. Die werd geheel volgens de huisstijl van de Hema ingericht. Als steun kleur koos men turquoise, toevallig de lievelingskleur van Soedjono. Toch is niet alles perfect. "De in gang zorgt op dit moment voor een praktisch probleem. Er is daar een speciale doorgang voor invaliden maar deze wordt steeds geblok keerd door geparkeerde fietsen. Daar moet de directie nog een op lossing voor vinden, of heel kordaat gaan optreden. Verder wil ik nog de originele Hema-vlaggen aan de voorgevel. Dat is zo'n feestelijk ge zicht". Andere projecten vrouwelijke architecten in regio LEIDEN.Ir. Driessenplein, woningen (nieuwbouw). Leidsch Dagblad, verbouw kantoren. Maresingel. school en wo ningen (nieuwbouw). Oegstgeesterwcg, zuster huis AZL (nieuwbouw). Rijksuniversiteit Leiden (stedebouw). Rijnsburgerweg, studenten appartementen. Rijnsburgerweg, huisart senpraktijk. LEIDERDORP. Touwbaan: autoshowroom. voorbeeld. Museumdirecteuren vroegen altijd of ze er een paar mo tortjes extra bij konden krijgen, want dat mechaniek is natuurlijk enorm aan slijtage onderhevig". "Dat loslaten van het oude am bacht is eigenlijk begonnen met Na poleon, die de gildes, de plaatsen waar schilders de techniek konden leren, heeft afgeschaft. In de zeven tiende eeuw was je als schilder strafbaar als je je vak ambachtelijk niet goed beheerste". "Elke schilder had zo zijn eigen recepten. Het waren bijna alchimis ten. Ieder had zijn geheim. Als je die zeventiende-eeuwse schilderijen ziet, die zien er nog opvallend goed uit. De panelen van Van Eyck zien eruit alsof ze gisteren zijn gemaakt. En die zijn nog van vóór de 17de eeuw. Er zitten weinig of geen bar sten in, vergeling is er nauwelijks. Van Eyck heeft een bewerking ge vonden waarbij de olieverf snel droogt en nauwelijks vergeelt. Dat noemen ze 'het geheim van Van Eyck"'. Rembrandt Hayo de Boer heeft een tijd mogen meewerken aan het zogenaamde Rembrandt Research Projekt. Hij hoorde onlangs dat DSM dit projekt onder leiding van prof.dr. Ernst van de Wetering gaat sponsoren en hij zou er dolgraag na zijn afstuderen aan meewerken. "Een erg interessant onderzoek. Ik ben een groot bewonderaar van Rembrandt, die volgens mij een kei harde werker was. Een vernieuwer ook, die als een van de eersten pas- teus begon te schilderen, dus in dik ke lagen. Een voorbeeld had hij niet, hij vond gewoon dat het zo moest. Hij kon ook heel snel schil deren en met een prachtig lopend penseel. Hij beheerste het ambacht tot in de puntjes. Zijn doeken zyn na zoveel eeuwen nog uiterst goed geconserveerd". "Erg interessant vind ik ook het onderzoek naar valsheid of echt heid. Dat spreekt de mensen na tuurlijk ook erg aan. Ze hebben te genwoordig talloze methoden om een schilderij op echtheid te beoor delen. Valse werken kunnen wor den ontdekt door vergelijking van de stijl. Ook kun je kijken naar de kleding in een bepaalde periode. Als er dan een anachronisme is in geslopen, dan is er iets mis. Maar soms zijn 'echte' schilderijen nader hand ook veranderd. In tijden waar in de kuisheid hoogtij vierde, kre gen de engeltjes opeens broekjes "Ook de vingerafdruk van de schilder wordt wel bekeken. Da Vinei en Rubens veegden soms in hun verf en dan kreeg je vingeraf drukken. Daarnaast is er natuurlijk het type canvas en de ondergrond Maar vervalsers gebruiken meestal wel een doek dat uit de tijd komt van de schilder die ze willen verval sen. Dan krabben ze gewoon een doek van een mindere schilder schoon". "Vaak hebben we bij de zoge naamde vervalsingen ook te maken met restauraties. Dan wordt er cad- miumsulfide aangetroffen op een doek, een stof die bij de oude mees ters nog niet voorkwam. Om te kij ken of je met een restauratie te ma ken hebt of met een vervalsing, moet je een verfdeeltje microsco pisch onderzoeken. Je neemt dan een dwarsdoorsnede van zo'n verf deeltje en dan zie je dat het bestaat uit verschillende laagjes. Als dat cadmiumsulfide zich vlak voor de ondergrond bevindt, kun je er bijna zeker van zon dat je met een verval sing te maken hebt. Bevindt het zich bovenaan dan is er sprake van restauratie. Ik ben niet zo'n carrie remaker, maar zo'n Rembrandt Re search Projekt, daaraan zou ik dol graag willen meewerken. Wie weet'. 'Duitsers!?' te boek DEN HAAG (ANP) - "De hereni ging van de beide Duitslanden waarvan nu sprake is. zie ik niet als een heerlijk ding. Ik zie het als iets wat niet te voorkomen is en ik ben er niet blij mee. Ik zie een groot macht ontstaan waarvoor ik toch enigszins beangstigd ben". Dat zegt de onlangs overleden schrijfster An Rutgers van der Loeff in 'Duitsers!?', een door studenten van de Katholieke Universiteit Nijmegen samengestelde bundel met interviews over dit onderwerp dat menige Nederlander hoog zit. Het boekje werd gisteren door een van de geïnterviewden, de auteur Harry Mulisch, aangeboden aan de ambassadeur van de Bondsrepu bliek Duitsland. Otto von der Ga- blentz. De andere geïnterviewden zijn prof. P. Steenkamp, Karei van het Reve, Theo Olof, Ton Lutz. Mies Bouhuys, Willem Brakm.in, prof. A van Melsen. prof. G. Hoefnagels. Louis Fréquin. Theun de Vries. Li ne Dresen-Coenders, prof. J. Tin bergen en prof. H. von der Dunk en degelijke geschiedenis is sinds de oprichting in 1872 slechts drie keer van eigenaar veranderd. In 1984 nam Soedjono het van Schutte over, een goede vriend van haar va der. "Ik heb na mijn afstuderen in 1982 eerst een paar jaar free-lance gewerkt voor de bureaus van mijn professoren Herman Herzberger en Lex Haak. In 1984 kreeg ik zelf de kans, een prachtige gelegenheid om mezelf waar te maken. In het begin was het moeilijk in de bouwwereld- Ik had eigenlijk alles tegen: ik was jong, een vrouw en kleurling". "Met het eerste project werd ik di rect in het diepe gegooid. Het was een renovatie en nieuwbouwproject voor bejaardenhuis Zuiderheide in Hilversum, een omvangrijke opga ve. Er waren twee opdrachtgevers waar ik rekening mee moest hou den: de woningbouwvereniging en de stichting van het bejaardenhuis. Met de directeur hadden we wel ge boft, bij hem kon in principe alles. Ik heb er moeiteloos een prachtige, maar eigenlijk te dure garderobe doorheen gedrukt. Wel wat ondeu gend, vond hij. Het leuke aan deze opdracht was ook dat ik het interi eur mocht ontwerpen. Zo is de ont vangstbalie in de hal een uitwer king van een afstudeerontwerp van mij. Bij de volgende opdrachten was het wel eens wat anders, beslis singen werden moeilijker en dikwijls had je beduidend minder inspraak". Na het bejaardenhuis volgen meer projecten. "Het is eep beetje als met seks-films, heb je er één ge maakt, dan word je steeds meer ge vraagd. Op dit moment zijn we be zig met de nieuwbouw van woning wetwoningen voor ouderen in Lei den: de Zijloever en de Rondedans. Met nieuwbouw verloopt het pro ces dikwijls efficiënter en sneller dan bij verbouw en renovatie". "Tammo, mijn man, en ik hebben bepaalde gedachten over de bouw van bejaardenwoningen. Wij willen de mensen uit hun kamertjes halen en ontmoetingen stimuleren. Daar om gebruiken wij het liefst 'staldeif- ren'. De bejaarden kunnen het bo venste deel van de deur openzetten LEIDEN "De moderne schil ders hebben het ambachtelijke laten vallen. De kunstenaars van nu krijgen hun verf keurig in een tube van de verffabriek. Maar het is dode verf, het pig ment ervan is te fijn. Die verf dekt wel erg goed, maar ade men is er niet bij. Hij leeft niet. Ze moeten in het Stedelijk bij wijze van spreken de Appels nu plat leggen, anders lazert de verf er van af. Ik voorzie voor de moderne kunst In de toekomst grote restauratieproblemen". 'Architectes' wordt door de samen stellers een naslagwerk van in Ne derland praktizerende architectes genoemd. Het is echter meer een willekeurige verzameling projecten van 50 architectes. Het is ook geen volledige lijst: 200 vrouwen werden aangeschreven, slechts een kwart wilde in het boek worden opgeno men. De vrouwen selecteerden voorts hun eigen werk, waardoor een zekere afwisseling ontstond. Er zijn ontwerpen opgenomen van nieuwbouw, renovatie en restaura tie. Bij de presentatie van het boek heeft Soedjono haar andere colle ga's ontmoet. Daar waren voor haar weinig bekenden bij. Waarschijn lijk werken veel studiegenoten ta melijk anoniem bij grote bureaus, onbereikbaar voor de samenstel lers. Hoe is het Djuanita Soedjono na haar studie vergaan? Het bordje Architectenbureau Schutte Partners op het pand aan de Cronesteinkade is net verruild voor de namen Bruins/Soedjono De originele architectuur van de Hema in Leiden werd bij de verbouwing Architekten. De namen van haar en zoveel mogelijk gehandhaafd. (eigen foto's) haar man. Het bureau met een lange DEN HAAG (GPD) - De or kesten die onevenredig zwaar getroffen worden door de komende herverde lingsoperatie krijgen tijde lijk iets extra's. Die toezeg ging deed minister D'Anco na (wvc) gisteren in een de bat met de Tweede Kamer. Net als de Kamer verwacht de bewindsvrouw grote pro blemen bij het Brabants Or kest, het Rotterdams Phil- harmonisch en het Residen tie-orkest. De herverdelingsoperatie betekent dat deze drie orkesten elk ruim 4 ton inleveren, gespreid over acht Welke orkesten onevenredig zwaar de dupe worden, wil D'Anco na laten onderzoeken door een klei ne commissie van deskundigen. Ondertussen gaat de bewinds vrouw in haar begroting op zoek naar geld waarmee de gedupeerde orkesten tijdelijk kunnen worden gecompenseerd. De herverdelings operatie op zich wil D'Ancona niet ter discussie stellen. De bewindsvrouw houdt vast aan haar voornemen om uniforme re gels op te stellen voor de hoogte van de (niet-personele) budgetten van de verschillende orkesten. D'Ancona vindt dat het (niet-per- sonele) budget van een orkest moet worden gebaseerd op het aantal personeelsleden. "Dat is een helde re regel", aldus D'Ancona. Voor het Limburgs Symfonie Orkest bete kent dit een uitbreiding van het budget met ruim 4 ton, over acht jaar. Het Nederlands Ballet Orkest krijgt er in die periode zelfs ruim 6 ton bij. Aan deze herverdeling wordt niet getornd. "Deze bedragen zijn toegezegd", aldus D'Ancona in de Tweede Kamer. Op verzoek van de Kamer laat D'Aiicona onderzoeken of de nieu we verdeelsleutel voor de orkesten nog enige aanpassing behoeft. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA en WD vindt dat niet alleen het aantal orkestleden bepalend moet zijn voor de (niet-personele) subsidie. Ook de grootte van het speelgebied en de te maken reiskos ten zouden bijvoorbeeld in be schouwing kunnen worden geno- Hayo de Boer (30) hoopt binnenkort aan de Leidse Universiteit af te stu deren als kunsthistoricus. In zijn pas ingeleverde scriptie heeft hij zich vooral geconcentreerd op de ambachtelijke kant van het schilde ren door de eeuwen heen. "Ik heb nogal moeite met het kunstwereldje op zich. Daar is zo veel snobisme. En van die zweveri ge kunstenaars moet ik helemaal niet veel hebben. Sommige kunste naars - daar kun je nu eenmaal niet omheen - zijn echt bijzonder. Dat is gewoon zo. Maar je moet dat mer ken aan hun werken en niet aan hun manier van doen". Hayo de Boer ging in 1982 rechten studeren. Niet voor lang. In 1984 koos hij voor kunstgeschiedenis. Hij schilderde zelf portretten en had voor hij aan zijn studie kunstge schiedenis begon een jaar les gehad aan de kunstacademie in Nice. In zijn scriptie, die hij nog maar net heeft ingeleverd bij zijn begelei der Couprie, staat het oude am bacht van de schilderkunst cen traal. "Er zijn bijna geen schilders meer die het ambacht beheersen, en dan heb ik het over het ambacht zoals de oude meesters dat kenden. Van mensen die nu zogenaamd 'rea listisch' schilderen wordt vaak ge dacht dat zij dat ambacht nog wel beheersen. Maar dat realisme heeft er niet veel mee te maken. Velen schilderen dan misschien wel net als de oude meesters figuratief, maar ook zij gebruiken dezelfde materialen als veel van hun abstract werkende collega's. Met industriële verf kun je dan misschien wel meteen goed gedekt schilderen, maar de fijne nunances, zoals de oude meesters die in hun doeken aanbrachten, gaan vaak verloren. Er zijn wel transparante verven, Hayo de Boer:"Met de stijl van de oude meesters hebben de moderne schilders meteen de ambachtelijke traditie losgelaten". (foto Henk Bouwman) maar hun werking is niet hetzelfde als die van die ambachtelijk ge maakte verf'. "Willink was iemand die dacht de oud-meesterlijke schildertechniek te bezitten. Maar ook zyn werken gaan nu al bladderen en barsten. Het is mogelijk dat hij een verkeer de ondergrond heeft gebruikt. De oude meesters gingen als volgt te werk: ze brachten eerst op het doek een soort witte plamuurlaag aan, voor de zuigkracht, zodat de verf werd opgenomen. Daarop werd de ondergrond geschilderd en de voor stelling aangebracht, in krijt of in een ander materiaal. Maar die zuig kracht moest ook niet te sterk zijn, dus daarom brachten ze er vaak een tussenvernis van olieverf op aan (imprimatuur). Willink gebruikte daarentegen schellak waarschijn lijk in een te hoge concentratie. Zo dat wat er overheen is geschilderd min of meer is geïsoleerd en er van af springt". "Veel schilders van tegenwoordig beheersen het ambacht niet meer, ze hebben die traditie losgelaten. En dan heb ik het over het maken van verf en de bindmiddelberei ding. Dat ambacht is door de op komst van de industrie teloorge gaan. Alles wordt kant en klaar gele verd door de verfindustrie, maar de duurzaamheid van het kunstwerk staat daarbij niet voorop. Kijk, je kunt ook schilderen met bruine sui ker, maar die is er in een mum van tijd door de vliegen vanaf gevreten. fn ook met thee kun je bepaalde ef fecten bereiken, maar thee gaat ver kleuren. De industriële verf smeert vaak uit als tandpasta. Het pigment ervan is te fijn en daarmee bereik je- misschien wel dat de verf goed dekt, maar het wordt moeilijk om nuances aan te brengen. Neem nu eens een kleur als rood. Rood?, zeg ik dan, maar wat voor rood? Daar zijn wel honderden schakeringen in. Muziek heeft twaalf tonen, de schrijver heeft maar de beschikking over een beperkt aantal woorden, maar voor de schilderkunst zijn de mogelijkheden oneindig". "De moderne schilderkunst heeft afgerekend met de oude stijl van schilderen en in één moeite door heeft ze de verworvenheden van het ambacht laten vallen. Dat lijkt mij niet goed. Ik vind dat ze dat oude ambacht weer zouden moeten on derwijzen op de kunstacademies. Dat is gewoon noodzaak, wil je ten minste kunst maken die de tijd kan trotseren. Als je kijkt naar een Mon driaan of zo, ik hou er niet van, maar afgezien daarvan: het is zó slecht ge schilderd, het houdt hiet. En ook die Appels, ze moeten ze in het Ste delijk bij wijze van spreken plat in de vitrine leggen, anders lazert de verf er vanaf. Ik voorzie in de toe komst dan ook grote restauratiepro blemen met de moderne kunst. En dat geldt niet alleen voor de schil derkunst maar ook voor die bewe gende objecten van Tinguely bij

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21