PvdA krijgt nog geen steun voor bouwplan 23.000 huizen in regio Snelheidscontrole op water jammerlijk mislukt Schiphol wil school voor opleiding vhegUiigtechniek Al 5500 nieuwe paspoorten ontvreemd Uitbreiding Schiphol nieuwe aanslag op het Groene Hart DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 Jaarli jks 200 technici nodig SCHIPHOL (ANP) - Bij Schiphol is behoefte aan een middelbare tech nische school met een opleiding vliegtuigtechniek. De school zou ze ker duizend leerlingen moeten heb ben en per jaar 180 tot 200 vliegtuig technici moeten afleveren. Daar naast zijn aanverwante technische opleidingen nodig om aan de perso neelsbehoefte op Schiphol te vol doen. Ook in de sfeer van het mid delbaar economisch administratief onderwijs (meao) is behoefte aan een opleiding in de nabijheid van Schiphol. Dat zijn enkele van de voornaam ste aanbevelingen uit het rapport 'Schiphol scholen-alliantie, haal baarheid en ontwikkeling', dat het adviesbureau Bakkenist heeft op gesteld in opdracht van de gemeen te Haarlemmermeer. Het eerste exemplaar van het rapport is woen- dagmiddag op Schiphol aangebo den aan staatssecretaris Wallage van Onderwijs. De gemeente Haarlemmermeer speelt in het rapport in op de pro blematiek rond de mts-vliegtuig- techniek 'Anthony Fokker' in Den Haag. De Anthony Fokker School kampt met ruimtegebrek. In Haar lemmermeer zou de Anthony Fok ker School ruimere huisvesting kunnen vinden. De op Schiphol gerichte middel bare opleidingen zouden in totaal 1500 studenten moeten kunnen op nemen. De kosten van zo'n project worden geschat op 44 miljoen gul den. Haarlemmermeer speelt in op de groeiende behoefte aan met na me middelbaar opgeleid personeel bij de bedrijven rondom Schiphol. De gemeente huisvest nog geen middelbare beroepsopleiding. Uit gemeentehuizen gestolen HAREN/LEIDEN - Alk* ge meentehuizen in Nederland Ifcoeten voor het eind van het jaar voldoende zijn beveiligd tegen diefstal van rijbewijzen en paspoorten. Dit zei J. van Ar- kel van het ministerie van bin nenlandse zaken gistermiddag tijdens de eerste voorlichtings bijeenkomst in Haren voor ambtenaren van gemeentehui- Tot nu toe zijn uit gemeente huizen in Nederland al 7000 rij bewijzen en 5500 paspoorten ontvreemd. Het gaat om nieuwe modellen die in 1986 en in 1988 zijn ingevoerd. In Ter Aar zijn vorig jaar ruim honderd pas poorten en rijbewijzen gesto len, twee jaar geleden zijn uit de kluis in Leimuiden 954 pas poorten en 798 rijbewijzen ont vreemd. De bijeenkomst is een initia tief van het ministerie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). In totaal worden in het hele land acht van deze - besloten - voorlichtings bijeenkomsten gehouden. De ambtenaren krijgen tijdens die bijeenkomsten tips over de wij ze waarop zij de gemeentehui zen het beste kunnen beveiligen tegen inbraak. Welke adviezen dat zijn wilde het ministerie niet vertellen. Volgens secretaris W. Bello van de gemeente Leimuiden gaat ook een ambtenaar van Leimuiden naar een voorlich tingsbijeenkomst. "We zijn nu goed beveiligd maar het is onze ker of we na de herindeling met de gemeente Rijnsaterwoude en Woubrugge op 1 januari in dit pand blijven gehuisvest". Ook de gemeente Ter Aar heeft vei ligheidsmaatregelen getroffen. "Dit jaar hebben we al een voorlichtingsbijeenkomst ge had en ons gemeentehuis is nu tegen dit soort criminaliteit be stand. Wij gaan niet naar de voorlichtingsbijeenkomst", al dus gemeentesecretaris P. Vonk. Volgens Van Arkel is vorig jaar tien keer ingebroken in Ne derlandse gemeentehuizen en is dat dit jaar al elf keer gebeurd. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken is uit een ana lyse gebleken dat de georgani seerde criminaliteit de docu menten steelt. S. de Roos van de VNG stelde dat het niet zo mag zijn dat een gemeente uit financiële over wegingen weigert om beveili gingsmaatregelen te treffen. Ze rekende voor dat in een ge meente van ongeveer tiendui zend inwoners de leges met ruim één gulden omhoog zou moeten om de beveiligings maatregelen te bekostigen. Ze herinnerde de ambtenaren er aan dat de verzekering de scha de van diefstal niet dekt als de documenten niet zijn opgebor gen in een brand- en inbraak werende kluis. In Ter Aar en Leimuiden zijn de kosten van de beveiliging niet uit de verho ging van de leges betaald maar uit de post onvoorzien. Provinciale fracties: woningvraag te hoog ingeschat DEN HAAG - De provinciale politieke partijen reageren te rughoudend op de woningbouwplannen van de PvdA-frac- tie. Deze partij kwam onlangs met een plan om 23.000 wo ningen in Leiden en Duin- en bollenstreek te bouwen. CDA en D66 menen dat 23.000 een veel te hoge schatting is van de woningbehoefte in 2015. De WD meent dat het nog te vroeg is om al met cijfers te komen en dat een beter overleg met de regio's hierover noodzakelijk is. Leertouwer rector Leidse universiteit LEIDEN De theoloog prof. dr. L. Leertouwer is met ingang van 1 maart 1991 benoemd tot rector magnificus van de Rijks universiteit te Leiden. Hij volgt prof. dr. J.J.M. Beenakker op die op genoemde datum met emeritaat gaat. Leertouwer, hoogleraar in de geschiedenis van de godsdien sten en de vergelijkende gods dienstwetenschap, is vanaf 1978 werkzaam aan de faculteit der godgeleerdheid te Leiden. Eerst als lector, vanaf 1979 als hoogle raar. In de periode 1984-1986 was hij dekaan van de theologi sche faculteit. 1 Lubbers moet uitbreiding Schiphol stoppen' SCHIPHOL Minister Lubbers mag geen toestemming geven aan de nationale luchthaven Schiphol om de Kaagbaan te verlengen, of om op de Zwanenburgbaan tweezijdig te gaan aanvliegen. Dat schrijft het platform Leefmilieu regio Schiphol in een gisteren verstuurde brief aan de premier. Het platform richt zich recht streeks tot de eerste minister omdat volgens het platform de ministers Maij-Weggen (verkeer en water staat) en Alders (milieu) toestem ming zouden hebben gegeven om, vooruitlopend op het plan van aan pak voor Schiphol, procedures te starten voor de baanaanpassingen. In het platform zijn zo'n dertig milieugroepen uit de regio Schip hol verenigd. Woordvoerder B. Wie- demeijer van het platform: "De toe stemming van de ministers bete kent dat Schiphol nu al tot 'main- port' kan uitgroeien terwijl de milieugevolgen daarvan nu jui t in het plan van aanpak geregeld zou den worden". Een wpordvoerder van de lucht haven Schiphol noemt de brief voorbarig en onjuist. Het plan voor de verlenging van de Kaagbaan zal onderdeel zijn van de zogenoemde integrale Milieu Effect Rapportage (nier), die zal worden opgesteld in het kader van het plan van aanpak. De mer bekijkt alle gevolgen van het uitbreidingsplan. Verlenging van de Kaagbaan is volgens de Schiphol-woordvoerder zeker niet voor de eerste helft van de jaren neéentig te verwachten. Het is wel zo dat de mer-commissie, die de ministers adviseert, enkele weken geleden een positief advies heeft gegeven om de procedures te starten voor het mogelijk tweezijdig aanvliegen van de Zwanenburg- Hiermee wordt op de integrale MER van het plan van aanpak voor uit gelopen. Afwerken van dit on derdeel van de mer duurt anderhalf tot twee jaar. In die tijd zullen alle mogelijke gevolgen van het tweezij dig aanvliegen van de Zwanenburg- baan worden onderzocht en krijgen de omwonenden ook de gelegen heid hun zegje te doèn, aldus de woordvoerder. Wiedemeijer vreest echter dat met het starten van de mer-procedure ook vaststaat dat er tweezijdig wordt aangevlogen. "Al leen de manier waarop staat dan nog ter discussie". Gedeputeerde L. Stolker, die ruim telijke ordening in haar portefeuille heeft, kon geen reactie geven op de opzienbarende plannen van haar partijgenoten. De PvdA stelt voor om in de Boterhuispolder (ten noordoosten van de Leidse Meren- wijk) 8000 en rond Sassenheim, Voorhout en Hillegom 15.000 wo ningen te bouwen. Gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, ko men eind deze maand met een ver- stedelijkingsnota. Daarover moet echter nog wel een definitief besluit worden genomen en dus is het te vroeg om op andere plannen te rea geren. Statenlid L. Offringa-Knibbe (CDA) zegt het aantal van 23.000 wo ningen veel te hoog te vinden. Ze er kent dat er grote hoeveelheden nieuwe woningen nodig zijn, maar vindt het nog te vroeg om daar nu al uitspraken over te doen. Ook de schattingen van gedeputeerde sta ten, die onlangs bekend maakten dat in 2015 in heel Zuid-Holland 325.000 woningen uit de grond ge stampt moeten zijn, vindt het CDA te hoog. Een eerste vereiste waaraan vol gens Offringa nieuwe lokaties moe ten voldoen, is bereikbaarheid met openbaar vervoer. In het geval van een nieuw station bij de Merenwijk, waarvan al enige tijd sprake is, zou de Boterhuispolder een goede mo gelijkheid zijn. Voor de genoemde lokatie bij Voorhout en Sassenheim-Zuid (tus sen spoorlijn en Kagerplassen), geldt ook dat de bouw van een sta tion aan de Schiphollijn ter hoogte van Sassenheim een voorwaarde is voor woningbouw. Een voorwaarde die alle partijen aan niewbouwloka- ties stellen is dat de groenstructuur in de Randstad behouden blijft en dat natuurwaarden niet worden aangetast. Volgens D66-fractievoorzitter E. Schuyer is daarom de aanwijzing van een lokatie bij De Zilk twijfel achtig. "Dan kom je heel dicht bij het duingebied te zitten. Wij menen dat natuur- en recreatiegebied be houden moeten bli.iven, juist voor de Leidse regio", alaus Schuyer. De Boterhuispolder is voor hem wel bespreekbaar. Twijfels zijn er over de mogelijkheid om grond te ver werven in het van oudsher bollen- gebied, omdat dit relatief duur is. Over het algemeen vindt D66 net als het CDA dat de schattingen van gedeputeerde staten over de toe komstige woningbehoefte veel te hoog liggen. De WD vindt dat het nog veel te vroeg is om nu al over Werknemers luchthaven naar Bollenstreek HAARLEM - Werknemers van be drijven op en rond Schiphol moeten in de toekomst worden gehuisvest in nieuwe woonwijken bij onder meer Alphen, Lisse en Hillegom. Die gebieden, en terreinen langs de snelwegen in de Leidse regio, zou den daarbij verder kunnen uitgroei en tot economische 'satellieten' van Schiphol. Om het forenzenverkeer en het vrachtverkeer naar de lucht haven te vergemakkelijken moet de provinciale weg Alphen-Leimuiden verdubbeld worden en dient het openbaar vervoer aanmerkelijk ver beterd te worden. Dat schrijft de Kamer van Koop handel voor Haarlem en omstreken in een rapport over de uitbreidings mogelijkheden van de luchthaven Schiphol. De Kamer erkent dat deze plannen een aanslag beteke nen op het Groene Hart - het open middengebied van Holland en Utrecht. Een groot bezwaar hoeft dat volgens haar niet te zijn. Belangrijke delen van dit gebied zijn lang niet zo groen en waardevol als vaak wordt gedacht. Een voor waarde is wel dat natuurgebieden die wel belangrijk zijn, zoals de Nieuwkoopse Plassen, goed be schermd worden. De Kamer stelt voor deze terreinen om te vormen tot zogeheten 'sanctuaria'. Dat zijn plaatsen waar de natuur absolute voorrang krijgt. Geen woonruimte De Haarlemse Kamer van Koop handel onderstreept de plannen om het vervoer op Schiphol de komen de tien jaar te verdubbelen tot res- pektievelijk 30 miljoen reizigers en 1,6 miljoen ton vracht per jaar. Al leen op die manier kan de luchtha ven - nu het vierde vliegveld in Eu ropa - zijn internationale status handhaven. Niet alles wat met die uitbreidingen samenhangt, is ech ter even goed gepland, stelt de Ka mer vast. Zo is er voor de werknemers van bedrijven, die zich in toenemende mate op en rond Schiphol vestigen, nauwelijks woonruimte beschik baar in de buurt van de luchthaven. Zij wijken daarom uit naar zo onge veer alle dorpen en steden in de Randstad. Het gevolg is dat de we gen van en naar Schiphol verstopt raken door het forenzenverkeer. Dat zal, als de uitbreidingsplannen worden verwezenlijkt, alleen maar erger worden. Vandaar het pleidooi van de Haarlemse Kamer van Koophandel om ten noorden van Alphen en ten oosten van de plaatsen Hillegom en Lisse nieuwe, grote woonwijken in te richten. Op die manier kan het verkeer, en dus de belasting voor het milieu, aanmerkelijk worden verminderd. Bovendien wordt voorkomen dat de toegankelijkheid van de luchthaven in het gedrang komt. Het openbaar vervoer in die wijken zal dan wel van het begin af aan' goed moeten worden opgezet en niet, zoals nu vaak het geval is, pas later worden gerealiseerd. Een forens die eenmaal van zijn auto ge bruik maakt is daar later nauwelijks meer uit te krijgen, zo heeft de erva ring geleerd. Mishandelde verfdoos Dat flinke delen van het Groene Hart hiervoor moeten worden opge offerd, vindt de Kamer niet zo'n ramp. Dit gebied is helemaal niet zo 'groen en leeg' als de plannenma kers ooit hebben gewenst. Sterker nog, nu al zijn er tal van bedrijven en woonwijken gevastigd. "Het ge heel doet eerder denken aan een door een kind mishandelde ver fdoos, waarin geen heldere kleuren meer voorkomen", schrijft de Ka mer in haar rapport. Dat (vil niet zeggen dat volgens haar nu maar alles moet worden vol gebouwd. De Haarlemse Kamer wil dat enkele waardevolle natuurge bieden nog veel steviger worden be schermd dat nu al het geval is. Op die plaatsen zouden bijvoorbeeld de landbouw en recreatie volkomen ondergeschikt aan de natuur moe ten worden gemaakt. Verder moet worden overwogen om verouderde en verpauperde bedrijfsterreinen een andere bestemming te geven, waardoor de druk op het groen wel licht ook wat kan worden vermin- De Kamer van Koophandel voor Haarlem gaat met haar plan letter lijk haar perken te buiten. De 'ver antwoordelijkheid' voor de Duin en Bollenstreek en de Alphense re gio ligt bijvoorbeeld bij de Kamer van Koophandel van Rijnland. Om dat Schiphol toch ook die gebieden nodig heeft, wil de Haarlemse Ka mer contact opnemen met haar zus terorganisaties en de plannen met hen verder uitwerken. zulke ingrijpende plannen te pra ten. Statenlid R.E. Waterman zegt dat in de eerste plaats uitbreiding binnen de grote steden Rotterdam en Dan Haag moet worden gevon den. Pas daarna komt de groei in de middelgrote steden zoals Leiden en Delft aan de orde. Waterman zegt daarbij dat nauw overleg met de be trokken steden en regio's noodza kelijk is om tot een gewogen oor deel te komen. Gezondheidszorg In het Leidsch Dagblad van 11 sep tember lees ik, naar aanleiding van een interview van mij in Cicero, het volgende: De CDA'er Ad Lansink noemt de beschuldiging aan het adres van po litiek Den Haag 'ongepast'. "Het is gemakkelijk om het probleem bij een ander neer te leggen", reageert hij. "Misschien moeten de kosten beter worden beheerst. Wellicht kan hij dan ook eens denken aan z'n eigen salaris", suggereert de CDA'er. "Ik vind dit een vorm van afreageren waarvoor ik weinig goe de woorden heb. Wat professoren beweren wordt gelijk voor waar aangenomen. Kijk maar naar de hoogleraar Buck in de aidsaffaire". Tot het tegendeel is gebleken, neem ik aan dat het inderdaad de woorden van de heer Lansink zijn die geciteerd worden. Het lijkt mij, dat deze wijze van discussieren een kamerlid onwaar dig is. Waarom de affaire Buck hier bij betrokken moet worden is mij een raadsel, tenzij Lansink wil sug gereren: Buck heeft de zaken an ders voorgesteld dan ze zijn. Buck is een hoogleraar, van alle hooglera ren is dus te verwachten dat ze rea geren als Buck, Zwaveling is ook een hoogleraar ergo hij is een leuge- Het andere argument is niet al leen flinterdun, maar ook onbe hoorlijk: te suggereren dat Zwa veling zo'n hoog inkomen heeft dat hierdoor de budgetten voor ver pleegkundig personeel gekort wor den. De heer Lansink weet evengoed als ik dat het totale deel van het budget voor de volksgezondheid dat afgezonderd moet worden voor medische specialisten slechts een fractie van het totaal vormt. Boven dien verdien ik als hoogleraar niet meer dan welke andere hoogleraar ook en zover ik weet zijn dat vast staande schalen. Ik neem de heer Lansink deze wijze van discussieren dan ook kwalijk en verwacht, dat hij ridder lijk genoeg is om dit recht te zetten. Voor het overige neem ik graag op een andere wijze de handschoen op, maar misschien ware het nog beter dat ik hem in mijn kliniek op de hoogte stel van de problemen zo dat hij weet wat mij bezielde. Prof. Dr. A. Zwaveling hoogleraar heelkunde Adcademisch Ziekenhuis Leiden (AZL) Minister wil speedboten aanpakken Van onze redacteur Monica VVesseling OEGSTGEEST De snelheidscon trole van speedboten en wa terscooters op de Kagerplassen, het Braassemermeer en de Westeinder- plassen is volgens de rijkspolitie te water dit jaar jammerlijk mislukt. Desondanks wordt op 1 januari van het volgend jaar de groep Warmond van de rijkspolitie te water opgehe ven. Het sluiten van de post komt op een moment dat minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat een nieuwe wet op vaarsnelheid aan de Tweede Kamer voorlegt. "De oorlog breekt uit op het wa ter. Dit is echt rampzalig. De rustige recreant dreigt nu echt de dupe te worden van de snelheidsduivels. Dat kon wel eens behoorlijk gevaar lijk gaan worden", reageert A.A. Ei bers, waarnemend groepscomman dant van de rijkspolitie te water groep Aalsmeer. Warmond valt on der Aalsmeer. De rijkspolitie te water werkt al vanaf 1940 vanuit Warmond. Er is in de ogen van Eibers geen enkele re den om die post nu te schrappen. Jaar op jaar wordt het drukker op de plassen en meren en neemt het gevaar voor ongelukken toe. Er zou zijns inziens eerder meer dan min der politie moeten komen. Op dit moment werken in War mond nog vier man. Over enkele weken vertrekken er twee en de ontstane vacatures worden niet meer opgevuld. Op 1 januari raken de twee laatste, voor wie overigens tot die tijd wel twee boten beschik baar zijn, ook hun baan kwijt. De landgroep van de politie in War mond moet de surveillance op het water erbij nemen. Volgens een politiewoordvoerder is het de bedoeling dat de groep daarvoor een speedboot ter be schikking krijgt. Met het uitdelen van speedboten ben je er echter niet, vindt de waarnemend groeps commandant. "Er zouden ook extra mensen bij moeten komen. Als'je al- Vaarbewijs voor pleziervaarders DEN HAAG Bestuurders van pleziervaartuigen van minimaal 15 meter lengte en van snelle motorbo ten moeten, als het aan minister Maij-Weggen ligt, vanaf 1 april vol gend jaar een klein vaarbewijs he- ben. Maij-Weggen heeft dit aan de Tweede Kamer geschreven. De ver plichting geldt ook voor de bedrijfs matige vaart als de schipper niet in bezit is van een groot vaarbewijs. De minister komt met het voor stel omdat naar haar idee de be roepsvaart steeds vaker wordt ge confronteerd met onvoorspelbaar gedrag van de overige watergebrui kers. Er komen steeds meer motor bootjes op het water en dat maakt het er niet veiliger op. Ook in het ka der van milieubescherming vindt zij invoering van een dergelijk be wijs wenselijk. leen een boot geeft, gaat de water surveillance, voor zo ver daar al iets van terecht komt, ten koste van het andere werk". Mislukt Maij-Weggen stelt in haar wetsont werp voor op alle wateren een maxi mumsnelheid van 20 kilometer per uur in te stellen. In Zuid-Hplland mag nu op de meeste wateren al niet harder dan 16 kilometer per uur worden gevaren, zo is vastgelegd in een provinciale verordening. De er varingen van dit seizoen maken voor Eibers volstrekt duidelijk dat dan het hek van de dam is. Dit jaar is er heel veel aandacht besteed aan bestrijding van snelheidsmaniak ken op het water. Er zijn alleen al op de Kagerplas sen 120 processen-verbaal uitge deeld. Afgaand op het grote aantal klachten is dit echter slechts een fractie van het aantal overtredin gen. Overigens geeft Eibers ruiterlijk toe dat snelheidscontroles op het .water so wie so heel moeilijk is, om dat snelheid op het water (vanwege het ontbreken van een vast referen tiepunt) nauwelijks te meten is. "Het is vaak schatten. Alleen echt grootse overtredingen zien we zó". De Leidse politie heeft, zo blijkt uit de woorden van voorlichter Graveland, geen problemen met 'hardvaarders'. Zodra er een klacht binnenkomt wordt vanaf de kant in gegrepen. Zonodig wordt de boot over de grachten achtervolgd. Controle van snelle motorboten is nu al nauwelijks mogelijk. Toch wordt op 1 januari de post Warmond van de waterpolitie opgeheven, (archieffoto) "Meestal hebben we ze zo te pak- ten, neemt de waterpolitie het van ken. Als ze naar open water vluch- ons over". 0UÖil!fitiU5 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Iets nieuws. - In de „N.R. Crt." wordt door eene meimouw per advertentie gevraagd eene fat soenlijke keukenmeid, niet bene den de 25 jaar, die genegen is eene muts te dragen, welke moet kunnen koken en ook huiswerk moet willen verrichten. Inder daad eene kranige muts! De me vrouw zal wel met een lantaarn tje mogen zoeken om er zoo eene te vinden. - Eene zwarte, vrij groote hond, te Zoeterwoude, nabij Leiden, te huis behoorende, maakte het den schapen, die in het weiland aan den Zoeterwoudschen weg lie pen, zeer lastig en werd deswege doodgeschoten. Het dier was met van een muilkorf voorzien en had vroeger door het onver wacht bespringen van een paard voor een voertuig óók .bij na een ongeluk gehad. Naar aan het ,,Utr. Dbl." ge meld wordt, is gisteren eene we duwe, wonende buiten de Tol steeg te Utrecht, ploteseling krankzinnig geworden, doordat de persoon, met wien ze dacht te trouwen, haar had verlaten. De ongelukkige, moeder van drie kinderen, is naar het krankzin nigengesticht gebracht. Vijfentwintig jaar geleden: - Negen mannen die vijftien da gen in de stalen „Sealab II" 68 meter diep in zee hebben doorge bracht. zijn gisteren in goede ge zondheid naar de oppervlakte teruggekeerd, heeft een woord voerder uan de Amerikaanse marine meegedeeld. Een tweede ploeg van negen man sterk staat klaar om op zijn beurt twee we ken onder zee door te brengen. De ruimtervaarder Scott Car penter bevindt zich nog steeds in de Sealab II" en is van plan daar ook de komende veertien dagen door te brengen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15