TAD LEIDEN Organisatie blaast Bedrijven Kontakt Dagen af in Leiden Kinderopvang uit kritiek op voorrang allochtonen 'De Raad Bouw kan Swaak alleen privé aanpakken Stevenshof krijgt mogelijk een jongerencentrum LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 Opvallend weinig belangstelling ondernemers LEIDEN Er worden in Lei den in maart geen Bedrijven Kontakt Dagen gehouden. De organisatie heeft de reservering van de Groenoordhallen afge- den voor het eerst gehouden in de functie heeft en dat geldt ook voor een stad als Alphen aan den Rijn", aldus Corstjens. gedaan om te kijken of er sprake was van een tijdelijke daling. Maar dat bleek niet zo te zijn. Toen heb- Hpt pvpnpmpnt wprd /pp laar ppIp ben we besloten om een jaar over te ■p TL ap^pLT„hp?,d»Tif d» slaan, want anders loop je het risico zegd omdat blijkt dat onderne- Groenoordhallen met de bedoeling 1JV uall lllcl m„... mers in de Leidse regio weinig on^emers met toar in contect We moesten vorig jaar interesse hebben voor het eve nement. Het is de bedoeling de beurs om het jaar te gaan hou den. grip Bedrijven Kontakt Dagen was toen nieuw voor Nederland. Expo- care koos ervoor om de eerste beurs Het bureau Expocare organiseert in voor ondernemers in Leiden te or- te brengen zodat ze vaker goederen en diensten zouden gaan afnemen van bedrijven uit de regio. Het be- manen Corstjens vertelt dat 'heel uitvoe rig' met directeur A. de Jong van de Groenoordhallen is gesproken over achttien regio's Bedrijven Kontakt ganiseren omdat goede ervaringen Dagen en mede-directeur L. Corst- met de leiding en het personeel van jens begrijpt niet waarom de be- de Groenoordhallen waren opge- langstelling van ondernemers in daan bij de organisatie Leiden achterblijft. "We hebben Woonbeurs, kort geleden besloten om het vol gendjaar niet door te laten gaan. De Groenoordhal is al wel geboekt voor 1992 want veel ondernemers lieten zich in een enquête positief tiscti uit over de gedachte om er een tweejaarlijks evenement van te ma- Leiden is de enige plaats waar dat gebeurt. "Het is ook voor ons een vraagteken waarom het in deze re gio niet goed loopt. We handelen bij het afblazen van het tweedaagse evenement. "Hij begreep ons wel. Het ligt overigens helemaal niet aan de hal", benadrukt ze. "We hebben er ruimte genoeg, er is een goede or ganisatie en door de technische De eerste keer deden 148 onder- dienst werden we op onze wenken nemers mee aan het evenement. Vo- bediend. Het is gewoon jammer dat beseft Cortjens. "Maar je moet gelijk blijven of groeien. We hebben natuurlijk goed vergelij kingsmateriaal in die zeventien an dere steden. Op dit moment zijn er voor de zesde keer Bedrijven Kon takt Dagen in Eindhoven en daar doen 460 ondernemers aan mee. LEIDEN - Het Centraal Or gaan Kinderopvang Leiden (COKL) wil niet dat buiten landse kinderen voorrang krijgen bij de kinderopvang. De organisatie vindt het niet billijk deze kinderen meteen na aanmelding te plaatsen, terwijl Nederlandse ouders jaren moeten wachten totdat hun kind kan worden onder gebracht. Woordvoerster M. Besemer van het COKL zei dit gisteravond tij dens de inspraakavond over de ontwerp-programma welzijn 1990-1991. De gemeente heeft plannen om bij nieuwe kinder dagverblijven minimaal vijf pro cent van de plaatsen te reserveren voor buitenlandse kinderen. Volgens wethouder Hettinga is een dergelijk beleid noodzakelijk omdat momenteel zeer weinig kinderen van allochtonen een dagverblijf bezoeken. Zelfs op het internationaal kinderdagver blijf Sindbad; waar zestig procent van de plaatsen is gereserveerd voor allochtonen, zitten slechts zes Marokkaanse, twee Turkse en een Surinaams kind. De gemeente betreurt de gerin ge animo van de minderheden voor kinderopvang. Ze acht het gezien de integratie en taalont wikkeling een goede zaak als deze kinderen al van jongs af aan wor den geconfronteeerd met Neder landse leeftijdsgenoten. Niet billijk Het COKL heeft weliswaar be grip voor de goede bedoelingen van de gemeente, maar kan zich niet vinden in de voorstellen. "Op dit moment zijn de wachtlijsten voor kinderopvang zo lang, dat het niet billijk is één bepaalde groep naar voren te schuiven", al dus Besemer. Ze meldt dat haar instelling al leen voorrang verleent als duide lijk is dat een kind 'lichamelijk of geestelijk ernsig dreigt te worden geremd in de ontwikkeling'. Die regeling is nu ook ontdekt als 'sluiproute' om een kind snel ler geplaatst te krijgen. "We krij gen steeds vaker briefjes van maatschappelijk werkers die voor buitenlandse kinderen een beroep doen op deze urgentie-re geling. Ze wijzen dan op een drei gende taalachterstand". Besemer liet gisteravond in het midden hoe ze denkt over deze handelwijze, maar wees er wel op niet aan deze aanvragen te kun nen voldoen. "We kunnen slechts tien procent van de kinderen plaatsen op basis van een urgen tieverklaring. Als van de resteren de 90 procent ook nog eens een deel wordt gereserveerd voor bui tenlanders, groeien de wachtlijs ten nog verder". Voorlichting Besemer is samen met de ge meente overtuigd van het nut van kinderopvang voor allochtone kinderen. Daarom acht ze een goede voorlichtingscampagne voor hun ouders noodzakelijk. Maar als er aanmeldingen zijn, moeten de kinderen dezelfde kansen hebben als hun Neder landse leeftijdsgenoten, meent het COKL. Wethouder Hettinga is het hier mee oneens. Hij wil vasthouden aan de voorrangsregeling. "Het heeft geen zin die mensen voor te lichten over alle goede aspecten van kinderopvang, als je ze ver volgens moet vertellen dat er geen plaats is. Dan schiet je je doel voorbij". Hij vindt het gebrek aan be langstelling van buitenlanders voor de kinderdagverblijven zorgwekkend. "Bij de twee dag verblijven in Leiden-Noord zit bijvoorbeeld niet één kind van buitenlandse ouders. En in die wijk wonen toch nogal wat min derheden". De wethouder wijt dit deels aan onvoldoende bekendheid met het fenomeen kinderopvang. "De Ne derlandse ouders geven hun kind al jaren van tevoren op. De al lochtonen melden zich pas op het moment dat ze de opvang echt nodig hebben. In de huidige si tuatie moeten ze dan nog drie of vier jaar wachten, hetgeen niet gewenst is. Daarom willen wij dat voorrangsbeleid". Hettinga sluit niet uit dat de re geling over enkele jaren op de helling gaat. "Als ieder buiten lands ouderpaar weet hoe de kin deropvang werkt en hoe de aan melding verloopt, is de voorrang niet meer nodig. Dan melden zij zich namelijk ook jaren van tevo ren aan en is geen haast meer ge boden". de organisatie van de Bedrijven Terwijl Eindhoven goed vergelijk. Misschien dat het komt omdat Lei- zyn ongeveer 18.000 ondernemers den niet zo'n ontzettende regiofunc- gevestigd". tie heeft. We gebruiken overal het gebied dat door de Kamer van Koophandel wordt bestreken. In de Leidse regio blijkt dan toch dat de Bollenstreek een heel sterke eigen Niet alleen het aantal deelnemers nam af in Leiden, ook het bezoe kersaantal liep terug. Corstjens: "Vorig jaar hebben we het toch nog Advocaat verklaart dat Erica niet in gevaar is LEIDEN - Het is volstrekt onmo gelijk dat directeur P. Brandjes van De Raad panden laat veilen van Eri ca. Het Katwijkse bedrijf heeft de 1,2 miljoen gulden tegoed van Swaak als privé-persoon en niet van de beheersmaatschappij. "Die is dan ook nooit aan te pakken". Dit is de mening van advocaat A. van der Pluijm van Swaak. De aan delen, waarvoor nu dat geld nog moet worden betaald, zijn aan Swaak zelf verkocht en niet aan zijn fifma. "Het kan dan ook niet zo zijn dat het bedrijf waarbij de directeur op de loonlijst staan ineens aanspra kelijk wordt gesteld voor de schul den van een werknemer". Nadat de rechter vorige week be paalde dat Swaak binnen twee da gen het achterstallige bedrag moet voldoen, heeft Brandjes gezegd dat hij de panden van Erica gaat veilen als het geld er niet op tijd is. Hier voor staan onder meer wat kantoren op het Schuttersveld op de nomina tie. Volgens Swaak is dit echter on mogelijk. "De Raad moet zich be perken tot mijn privé-eigendom- men". Daar zit overigens ook nog wel wat onroerend goed bij. De Eri ca-directeur wil niet kwijt om welke objecten het hier gaat. Van der Pluijm betwijfelt sterk of het tot een veiling zal komen. "De Raad heeft natuurlijk geen enkel belang bij een executie van eigen dommen van Swaak. Ze zitten daar gewoon te wachten op hun geld". Leidenaar bedreigd, geslagen en bestolen LEIDEN Een bewoner van het Pluimgras is gisteravond bedreigd, mishandeld en bestolen door een Leidse kennis van hem en diens maat. De bekende kwam om kwart voor acht op bezoek om een meningsver schil uit te praten. Er vielen harde woorden en enkele klappen. Na een half uur ging de bel en de bewoner mocht niet opendoen. Aan de deur bleek een maat van de kennis te staan. Het tweetal pakte volgens het slachtoffer waarschijnlijk een vuur wapen waarmee ze hem bedreig den. Hij moest op de grond gaan lig gen en kreeg nog enkele schoppen en vuistslagen. De twee mannen verdwenen met de videorecorder, stereo-installatie, een ring en een geldbedrag van 500 gulden. Voor dat ze vertrokken vernielden ze de telefoon. De bewoner moest zich onder doktersbehandeling stellen. Karretjes verdwenen LEIDEN De Nederlandse Spoor wegen hebben gisteren bij de Leid se politie aangifte gedaan van dief stal van zestien bagagekarretjes. De wagentjes zijn de afgelopen maand verdwenen vanaf het Leidse sta tion. Swaak laat er geen twijfel over be staan dat hij echt gaat betalen. "Na tuurlijk wordt die rekening vol daan, alleen geen dag te vroeg of te laat". Hij weet niet wanneer dat pre cies is. "Van mijn advocaat heb ik het advies te gekregen nog even te wachten, die zal wel weten hoe dat juridisch allemaal zit". Van der Pluijm legt desgevraagd uit dat Brandjes volgens hem wel erg ongeduldig is. "De deurwaarder kan op z'n vroegst op maandag bij Swaak op de stoep hebben gestaan.' Dan moet het geld dus voor donder dag binnen zijn. De uitspraken van Brandjes dat het geld dinsdag al te laat was, vallen dus in de categorie natrappen". Geconfronteerd met de opmer king dat de uiterste betalingster mijn in ieder geval gisteren is ver streken, toont de jurist zich optimis tisch. "Ik verwacht dat het conflict binnen een paar dagen wordt beën- digd". Swaak heeft trouwens nog wat nieuwe pijlen op zijn boog. Hij laat weten zelf nog 1,3 miljoen gulden tegoed te hebben van De Raad. Zon der dat hij wil aangeven om welk voorval het gaat, beschuldigt hij de Katwijkse bouwmaatschappij van contractbreuk. "Brandjes heeft zich vorig jaar niet aan een overeen komst gehouden en daardoor heb ik schade geleden. Voor dat verlies houd ik De Raad aansprakelijk". Ook heeft De Raad in de ogen van Swaak moedwillig dwarsgelegen bij de bouw van het Golden Tullip- hotel op de hoek Schuttersveld- /Schipholweg. "Door opzettelijke vertragingen liep ik de WIR-premie mis, Die schade wil ik verhalen via een bodem-procedure". Beide schadeclaims bij elkaar op geteld leveren een som op van circa 1,3 miljoen gulden. "Het is dus ei genlijk vreemd dat ik eerst 1,2 mil joen moet betalen, om ze vervol gens met nog een ton extra weer te rug te krijgen". Brandjes van De Raad Bouw noemt de opmerkingen van Swaak 'een beetje lachwekkend'. "Dat geld moet gewoon worden betaald, dat heeft de rechter besloten. Hij heeft toen ook gezegd dat Swaak een an dere civiele procedure moet starten als hij meent geld van De Raad te goed te hebben". Volgens Brandjes meet de Erica directeur met twee maten. "Aan de ene kant roept hij dat Erica Beheer geen schade lijdt door de vordering van 1,2 miljoen staat, omdat het een privé-transactie betreft. Anderzijds wil hij die 1,3 mijoen gulden schade vergoeding gebruiken om zijn pri- vé-schuld af te lossen. Dat kan dus niet omdat het hier geld betreft uit een zakelijke overeenkomst tussen Erica en De Raad, waar de persoon lijke bankrekening van Swaak vol ledig buiten staat". Hij betwijfelt overigens of Swaak werkelijk een schadevergoeding krijgt toegewezen. "Volgens mij zijn die zaken bij hem opgekomen omdat hij naar mogelijkheden zocht om die 1,2 miljoen gulden op te hoesten". LEIDEN - De gemeente begint op 8 oktober met werkzaamheden aan de Jan van Houtbrug tussen de Kor ev aar straat en de Lammenschans- weg. Aan beide kanten van de brug worden de trottoirs geheel vernieuwd. Dit is volgens woord voerder Ph. Woltering van civiele werken nood zakelijk omdat 'de brug momenteel zo lek is als een mandje'. "Water dat op de stoep valt, sijpelt gewoon door naar de onderkant". De trottoirs aan weerszijden worden om beur ten aangepakt, om de overlast voor het verkeer tot een minimum te beperken. "We maken eerst de ene kant helemaal klaar voordat we aan de andere kant beginnen". Tijdens de reconstructie wordt een van de drie rijstroken afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Daar kunnen dan voet gangers en fietsers gebruik van maken. Woltering verwacht dat de werkzaamheden ongeveer een week of twaalf gaan duren, maar houdt wel een flinke slag om de arm. "Er lopen Wethouder op inspraakavond welzijnsbeleid LEIDEN - De gemeente wil tijdig activiteiten ontwikkelen voor jon geren in de Stevenshof. Mogelijk staat er binnen enkele jaren zelfs een jongerencentrum in de wijk. Wethouder Hettinga wil toestanden voorkomen als in de Merenwijk. "Daar hebben we op het gebied van jongerenopvang steeds achter de feiten aangelopen". Hettinga zei dit gisteravond tij dens de inspraakavond over de ont- werp-nota welzijn 1990-1991 in de Stadsgehoorzaal. Hij reageerde op een advies van een vertegenwoordi ger van buurthuis Winnie Mandela in de Stevenshof. Deze voorspelde problemen als tussen nu en maximaal vier jaar geen jongerencentrum in de wijk is gerealiseerd. "Nu hebben veel kin deren in de wijk de leeftijd van zo'n tien jaar. Als ze ouder worden, gaan ze voorzieningen vragen die wij in het buurthuis niet kunnen leveren. Waar moeten ze dan naartoe?" Hettinga onderkende het nade rende probleem. "Ik ben blij dat u er op wijst, een gewaarschuwde ge meente telt voor twee". De wethou der wil geen herhaling van de situa- tie in de Merenwijk. Daar werd de gemeente steeds geconfronteerd met problemen omdat er geen fat soenlijke opvang was voor de jonge ren. Gevolgen waren criminaliteit en baldadigheid. Pas toen de pro blemen zich voordeden, werden op lossingen gezocht. "In feite te laat". Met die ervaring in het achter hoofd weet de gemeente wat haar in de Stevenshof mogelijk te wachten staat. "We moeten de eventuele moeili jkheden zien voor te blijven", aldus Hettinga. Hij ziet het overleg met de Stich ting Sociaal Kultureel Werk in Lei den (SKIL) als de ideale mogelijk heid om de kwestie van de jonge renopvang in de Stevenshof te be spreken. Deze stichting is het or gaan waaronder alle instellingen voor jongerenwerk resorteren. Nul Het was zo'n beetje de enige wens waaraan de twee aanwezige wet houders Hettinga en Bordewijk gis teravond konden voldoen. De overi ge insprekers kregen bijna allen nul op het rekest bij hun verzoeken om meer formatieplaatsen of meer uren voor hun welzijnswerk. "Het is niet leuk, maar we hebben maar een bepaald bedrag ter be schikking. Dat moet worden ver deeld over de verschillende activi teiten. Meer financiële middelen zijn er gewoon niet", hield Hettinga de circa vijftig aanwezigen voor. Voor sommige organisaties is dit een hard gelag. Een woordvoerder van de Activiteiten Commissie Me renwijk beweerde zelfs dat het col lege zich niet houdt aan eerder ge dane toezeggingen. Hij wees er op dat wethouder De la Mar onlangs beloofde dat dit col lege niet bezuinigt op het ouderen werk. "Maar wij krijgen er geen cent bij, terwijl het aantal ouderen groeit en het geld ook nog eens moeten ge deeld met instellingen in nieuwe wijken als de Coebel en de Stevens hof'. Volgens de spreker betekent dit in feite een verkapte bezuini ging. Bordewijk was het oneens met deze lezing. "Het ouderenwerk als totaal krijgt volgend jaar zelfs meer geld ter beschikking, terwijl de tota le subsidie voor activiteitengroepen als in de Merenwijk gelijk blijft. Het 'Oldtimers' in Groenoordhal LEIDEN De Ford V8 Convertible uit 1936, een originele Nederlandse auto die nog kan rijden. En de Che vrolet Corvette uit 1958, dé sportwa gen van Amerika in de jaren vijftig. Dat zijn de publiekstrekkers van het Super Oldtimer Festival Lei den. Ook een van de 18 exemplaren die zijn gebouwd van de V12 Victo ria Convertible is te zien in Leiden. De geschatte waarde zou 250.000 Engelse ponden bedragen. Het festival wordt gehouden in het weekeinde van 6 en 7 oktober. Opbrengst grote loterij K en G voor uniformen LEIDEN De christelijke muziek vereniging Kunst en Genoegen houdt dit jaar een superloterij. Het bijzondere is dat er maar duizend lo ten verkocht worden en dat daar mee 250 prijzen zijn te winnen, met een totale waarde van 60.000 gul den. De opbrengst wordt gebruikt om nieuwe uniformen aan te schaf fen. De hoofdprijs is een splinternieuwe Mitsubishi Colt ter waarde van ruim 21.000 gulden. Maar ook de tweede prijs mag er zijn: een luxe vakantie reis voor 2 personen. De gelukkige winnaar van de derde prijs ontvang een camrecorder ter waarde van ruim 2700 gulden. Andere prijzen zijn onder meer een kleurentelevi sie, een fotocamera, een fiets, een lang weekend naar Parijs, een mag netron en een videorecorder. De loten kosten honderdvijftig gulden per stuk en dat bedrag kan eventueel in termijnen worden vol daan. Op 25 januari is de eerste trek king van de in totaal negen maande lijkse trekkingen. De supertrekking wordt verricht in december, tijdens een feestavond waarbij de loten- houders ook worden uitgenodigd. Een lot is dus tien keer geldig. De opbrengst komt ten goede aan de muziekvereniging en wordt vooral gebruikt voor de aanschaf van nieuwe uniformen. De huidige kleding is namelijk aan vervanging toe. Het nieuwe uniform wordt waarschijnlijk vanaf het vooijaar van 1992 gedragen. Het lijkt erg veel op het huidige tenue. Alleen de stof zal van betere kwaliteit zijn. enorm veel kabels en leidingen door de brug. We hebben eigenlijk geen idee in welke toestand die verkeren. Als ze moeten worden vervangen door nieuwe, levert dat vanzelfsprekend vertragin gen op". Hierdoor is ook nog niet geheel duidelijk wat de reconstructie van de trottoirs gaat kosten. Het werk is begroot op 3 ton, maar als veel tegen vallers worden ontmoet, kan het wel eens duur der worden. (foto Jan Holvast) kan best zijn dat u wat minder krijgt, maar dan ontvangt een ande re wijk iets meer. Het totale subsi diebedrag verandert echter niet". Andere instellingen die om extra uren of formatieplaatsen vroegen, beten ook in het stof, al beloofde Hettinga een vertegenwoordiger van de Vrijwilligerscentrale uit te zoeken of het mogelijk is de werker varingsplaats bij deze instelling te continueren. Dat kan de werkdruk van de centrale enigszins verlich ten. Momenteel wordt hier gewerkt met 1,5 betaalde arbeidskracht. "En de drukte neemt alsmaar toe", aldus de woordvoerder. In de Groenoordhallen zijn talloze oude auto's opgesteld van onder meer de merken Cadillac, Auburn, Austin Healy, Jaguar, Rolls Royce en Mercedes. Oldtimers, maar ook speldjes, mi niaturen en onderdelen kunnen worden gekocht en verkocht tij dens het festival dat beide dagen duurt van 10.00 tot 18.00 uur. Voor kinderen zijn er speciale activitei ten. De organisatie zegt een dergelijk evenement in Leiden te willen hou den na het succes van het Oldtimer Festival Lisse dat in juni werd ge houden. Van de ongeveer 200 oldti mers die daar werden aangeboden, verwisselde zestig procent van eige- Weer bezwaar tegen woningen Rijnsburgerweg LEIDEN Er is bezwaar ingediend tegen het bouwplan voor tien wo ningen op de plek van het Eysinga- huis aan de Rijnsburgerweg 100. Al eerder maakten omwonenden te vergeefs bezwaar tegen het voorbe- reidingsbesluit dat werd genomen om de bouw mogelijk te maken. De omwonenden vinden dat de woningbouw nog meer afbreuk doet aan het 'parkachtig karakter' van het gebied. De bebouwing gaat bovendien ten koste van flora en Door toename van het verkeer verwachten de omwonenden ge luid- en stankoverlast. Verder zor gen auto's die gebruik maken van de op- en afrit die uitkomt op de Rijnsburgerweg voor een gevaarlij ke situatie. Volgens de bezwaarma kers heeft de gemeente niet genoeg pogingen in het werk gesteld om een ontsluiting via het terrein van Nieuweroord te realiseren. Zij stellen verder vast dat op de aan de toekomstige bewoners ge presenteerde tekeningen deze weg wel staat aangegeven, evenals de uitrit die uitkomt op de Rijnsbur gerweg. Het verkeer zou dan door kunnen rijden, wat in strijd is met de gemaakte afspraken en zorgt voor nog meer overlast, aldus de omwonenden. Bouwmateriaal weg LEIDEN Vanaf een bouwproject op Zijloever is in de nacht van dins dag op woensdag bouwmateriaal gestolen. De daders namen een slijpmachine mee, een paar emmers lijm en een kruiwagen. Vanaf twee daken werd lood weggehaald en verder werden wandtegels meege nomen voor een oppervlakte van 25 vierkante meter, aldus de politie De schade is aanzienlijk. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13