'Sancties Zmd-Afrika intrekken' Townships en groei Problemen op Witte de With Boer wacht kostbare mestwetgeving 'Swiebertje' is nu verslaafd aan harddrugs OP SAFARI IN SOEST tempo-team uitzendbureau Reorganisatie BVD kost banen tempo-team uitzendbureau 'Overheid laks bij aanpak georganiseerde criminaliteit' tempo-team uitzendbureau MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DURBAN (ANP/GPD) Een meerderheid van CDA en WD in de Tweede Kamer wil dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) het wetsontwerp intrekt dat nieuwe investeringen in Zuid-Afrika verbiedt. De PvdA aarzelt nog. ROTTERDAM (ANP) - De vrolijke zwerver Swiebertje bestaat niet meer. Tegenwoordig zijn het vooral (ex)-psychiatrische patiënten die aan het zwerven slaan. Een toene mend aantal is verslaafd aan alcohol maar vooral aan drugs. En hun ge middelde leeftijd is lager geworden. Dat blijkt uit het onderzoek 'On der dak, zonder thuis' van de Rot terdamse Gemeentelijke Sociale Dienst en de Gemeentelijke Ge zondheidsdienst waarvoor vraagge sprekken zijn gevoerd met 211 van de ongeveer 2.000 dak- en thuislo zen in Rotterdam. Daklozen hebben geen vast onderdak, thuislozen mis sen dat vaak en hebben ook nauwe lijks sociale contacten. Meestal zijn ze zonder werk. Bij de traditionele nachtopvang, waar de onderzoekers vooral ten ra de gingen, komen bijna alleen man nen, vooral tussen de 20 en 35 jaar. Onder hen veel Westeuropeanen (Belgen, Fransen, Duitsers en En gelsen) en Noordafrikanen. Van ie dere tien ondervraagden zijn er vier dakloos, twee thuisloos en de rest heeft of geen onderdak, of geen werk of nauwelijks sociale contac- De daklozen zitten over het alge meen meer in de problemen. Ze hebben vaker contact met Justitie en met de psychiatrie. Een groot deel heeft geen geregelde inkom sten, veel zitten niet in het zieken fonds en er zijn meer-alcoholici en druggebruikers onder hen. De meesten zijn niet ouder dan 35 jaar. Psychische problemen komen het meest voor bij degenen die geen vaste slaapplek hebben; één op de drie daklozen was ooit opgenomen- in een psychiatrisch ziekenhuis. Eén op de drie ondervraagden is druggebruiker, meestal al geruime tijd en bijna altijd van uiteenlopen de soorten drugs door elkaar. Onge veer de helft van de druggebruikers zit in een methadonprogramma. Een delegatie van Kamerleden brengt op dit moment een bezoek aan Zuid-Afrika. De WD had zich al eerder voor intrekking van het wetsontwerp verklaard. Het CDA heeft in Zuid-Afrka laten blijken daar ook voor te voelen. De opstel ling van de PvdA, coalitiegenoot van CDA, is nog niet duidelijk. PvdA-delegatielid Van Traa: "Dat gaat voor mij te snel, we gaan er niet iedere dag dat we hier zijn iets van afhalen. De politieke discussie moet zich straks in Den Haag afspe len". Tegelijkertijd gaf Van Traa giste ren in Kaapstad aan dat een stand punt van de PvdA-fractie wel "iets is veranderd". Hij wees erop dat ook voor de PvdA president De Klerk nu welkom is in Nederland. De Zuidafrikaanse president komt naar verwachting volgende maand naar Nederland. Delegatielid De Hoop Scheffer (CDA) zei gisteren voor versoepling te zijn van sancties op cultuureel en wetenschappelijk gebied, en wat betreft het visumbeleid (waar in fei te al sprake van is). Versoepeling op het gebied van sport wil De Hoop Scheffer aan de internationale sportorganisaties zelf overlaten. VVD'er Weisglas vond dat Zuidafri kaanse sportbonden, die hun sport openstellen voor blank en zwart, aan internationale evenementen mogen meedoen. Groen Links en D66 zijn tegen versoepeling van sancties. D66-de- legatielid Eisma vind dat eerst ver- PvdA wacht met standpunt over minister Braks DEN HAAG (GPD) - PvdA-fractie- leider Wöltgens is het niet eens met premier Lubbers dat minister Braks (visserij) kan blijven. "Het is nog veel te vroeg te stellen dat Braks kan blijven, net zoals het veel te vroeg is te zeggen dat hij op moet stappen" aldus Wöltgens voor de NCRV-radio. Wöltgens reageerde op uitspra ken van premier Lubbers eerder het weekeinde voor de NOS- en VARA- radio. Op de vraag of Braks zich op zijn positie moet bezinnen, ant woordde Lubbers "nee'*. Wöltgens stelt zich formeler op: "Wij zullen ons oordeel bepalen aan de hand van de feiten en niet vanwege de po litieke verhoudingen. Wij willen meer feiten voordat wij een politie ke conclusie kunnen trekken. Als uit de feiten blijkt dat Braks in een onhoudbare positie zit, zullen wij oordelen". Moorden In haar woning aan de Hazelaar straat in Den Haag is vrijdagavond het lichaam gevonden van een 27-ja- rige vrouw die met messteken om het leven was gebracht. De politie ging meteen op zoek naar haar ex- man die haar meermalen zou heb ben bedreigd. De man meldde zich later dit weekeinde op het politie bureau in Leidschendam, maar ont kende iets met de moord te maken te hebben. In Amsterdam is dit weekeinde een Schagenaar aange houden die ervan wordt verdacht vrijdag een 33-jarige man te hebben doodgestoken in Amsterdam Zuid- Oost. In Boxtel is zaterdagavond een 28-jarige man doodgestoken bij een ruzie in een café. De twee ver moedelijke daders zijn aangehou den. In Rotterdam is gistermiddag onder de nieuwe Willemsbrug het lijk gevonden van een veertigjarige vrouw, die door een misdrijf om het ^even is gekomen. Duivenpoep Duivenpoep heeft de besmetting van drinkwater in Zuid-Limburg veroorzaakt. Dat vermoedt de Wa terleidingmaatschappij Limburg, die bovenop een watertoren in Schimmert een nest duiven heeft ontdekt. Enkele honderdduizenden mensen in Zuid-Limburg moesten vorige week drinkwater koken om dat er een coli-bacterie in was ont dekt. Inmiddels is de bacterie ge dood door toevoeging van chloor. Vingertopje De Hoogeveense politie is op zoek naar de eigenaar van een stukje vin ger van een ongeveer 45-jarige man. De man drong gistermorgen binnen in de woning van een hoogbejaard echtpaar in de Drentse stad, maar werd er door de 83-jarige bewoner weer uitgejaagd. Toen hij toch pro beerde opnieuw binnen te komen, drukte de bewoner de deur- krachtig dicht. Daarna vond hij het vinger kootje op de deurmat. De man heeft zich laten behandelen in het Hoog eveense ziekenhuis, maar dat wei gert zijn identiteit bekend te ma- kén. dere onderhandelingen tussen rege ring en ANC ("talks about talks") moeten worden afgewacht. Eisma zei verder dat geen sprake kan zijn van versoepeling zolang het geweld in de zwarte woonwijken voort duurt. Shell De parlementaire delegatie liet zich eerder dit weekeinde positief uit over een gesprek met president-di recteur J.G. Kilroe van Shell Zuid- Afrika. Vooral de 'sociale activitei ten' werden geroemd. "Ze doen veel meer dan ik had verwacht", zei PvdA-kamerlid J. Verspaget. Officieel stelt de PvdA zich in te genstelling tot het CDA zich op het standpunt dat grote buitenlandse ondernemingen (en dus ook Shell) zich uit Zuid-Afrika moeten terug trekken. Verspaget verklaarde za terdag voorzichtig "nog steeds niet gelukkig te zijn dat Shell hier zit". Ze wees er op dat Shell's sociale ac tiviteiten volgens haar "onder druk" van onder meer de anti-apart heidsbeweging in Nederland tot stand zijn gekomen. Nieuwe blokkade dreigt op Schiphol AMSTERDAM (ANP) - Er dreigt weer een blokkade van wegen op Schiphol. Het zijn nu niet de Am sterdamse taxichauffeurs die kwaad zijn, maar chauffeurs van de zogenoemde Schipholtaxi's. Zij dreigen met acties omdat de Am sterdamse taxi's voorlopig passa giers mogen blijven oppikken op de luchthaven. Eerder was afgespro ken dat ze dat vanaf 1 september 1990 niet meer mochten doen. De Amsterdamse taxichauffeurs protesteerden vorige week op Schiphol tegen het instellen van een grens van hun vervoersgebied. Die grens kwam erop neer dat ze vanaf 1 september wel mensen naar Schiphol toe mochten brengen, maar leeg terugmoesten. Na een aantal blokkades van wegen, werd in overleg met de provincie en poli tie in Haarlemmermeer besloten een proefproces uit te lokken. Tot die tijd verandert er niets en mogen de chauffeurs passagiers meene men. De Schipholtaxi's zijn woedend over het 'akkoord', omdat ze vrezen dat het maanden, mogelijk jaren duurt voordat het proefproces is af gerond. Secretaris N. van Wenger- den van de Vereniging Taxibedrij ven Amstel- en Meerlanden (Vetam) die elf van de vijftien taxibedrijven uit het gebied verenigd, verwacht acties. Volgens Van Wengerden hebben de Amsterdammers altijd geprobeerd hun eigen gebied af te schermen maar willen zij tegelijker tijd wel buiten hun gebied - met na me op Schiphol - werken. Dat is vol gens Van Wengerden eten van twee walletjes. Eén op de vijf ondervraagden dr inkt behoorlijk en voor driekwart van hen gaat het drinken gepaard met problemen. As de maatschappelijke situatie niet verandert, kunnen de enkele draadjes breken waaraan potentiële "zwervers" nu nog aan de maat schappij vastzitten, stellen de on derzoekers. In de Rotterdamse si tuatie is dat vooral van toepassing op een aantal alleenstaanden, wo nend in pensions of op kamers, zo waarschuwt het rapport. Ook voor ex-psychiatrische pa tiënten ziet de situatie er niet goed uit. As ze zijn "uitbehandeld" moe ten ze vaak weer een plaatsje zoe ken in de samenleving. Vaak krij gen ze daarbij geen voet aan de grond op de gewone woningmarkt en zien zich genoodzaakt terug te vallen op de zorg binnen de dak- en thuislozenopvang. Ook druggebrui kers, die wisselend onderdak heb ben of in kraakpanden wonen, kun nen zich bij hen voegen en ten slotte de "illegalen", de mensen zonder verblijfsvergunning. "Niemand weet met hoevelen ze zijn maar ie dereen weet dat ze er zijn", aldus het onderzoek. SOEST Verdoofd ligt een Aziatische olifant langs de snelweg A 28 bij Soest. Het dier was gisterochtend om halj negen samen met twee 'vriendjes' ontsnapt bij een Soester handelaar in wild. De politie zette de snelweg af, vroeg Nederlandse Spoorwegen de treinen in de buurt stapvoets te laten rijden en ging met verdovingsgeweren achter de dieren aan. Ruim twee uur later waren alle drie olifanten verdoofd en konden ze worden terugvervoerd naar de handelaar. (foto anpi Townships'. In ieder bericht over het afschuwelijke geweld dat Zuid-Afrika teistertvinden we het woord terug. We zien tv-beel- den van gevechtenoproer en poli- tie-optreden. We horen van de vele doden die vrijwel dagelijks vallen in het land waar wij nu bijna een week rondreizen. Wat het woord township werkelijk betekent voor de mensen die er wonen, kun je pas beoordelen als je er geweest bent. Dat klinkt afgezaagd, maar het is waar. Ook onze ervaringen bij het bezoek aan deze doffe ellen de hier onder meer. want de ge voelens die je bij zo'n bezoek hebt zijn beter verklaarbaar als je ze beziet tegen de achtergrond van het andere Zuid-Afrika waarin wij het overgrote deel van onze tijd doorbrengen. Nergens ter wereld liggen Eer ste (rijke) en Derde Wereld zo dicht bij elkaar als in Zuid-Afri ka. Een autorit van nog geen kwartier brengt ons zondagmor gen van ons hotel in Kaapstad naar de katholieke kerk in de township Guguletu. Prachtige zang, met muzikale begeleiding van marimbaspelers. In zijn preek gaat de Engelse priester de politieke actualiteit niet uit de weg. Hij staat reeds lang bekend om zijn anti-apartheidsstand punten en liep vooraan mee in verboden demonstraties. Na de kerk gaan we de towns hip in. De ellende is met geen pen te beschrijven. In de afgelopen vijftien jaren heb ik redelijk veel Derde-Wereldlanden bezocht, maar zoiets kan ik mij niet herin neren. Vóór de mensen in de ste nen 'huisjes gaat het nog wel. Maar er zijn velen, zeer velen die sporten lager op de ladder staan. We rijden door 'Crossroads', een zogenaamd 'squatter camp', de Zuidafrikanen spreken over 'plakkers' en wij zeggen 'krakers'. Mensen zijn er gaan wonen, heb ben de grond gekraakt. Eerst werd dit als illegaal beschouwd, nu wordt het toegestaan. Een halj vergaan golfplaten hutje van drie bij drie meter is een zeer optimis tische beschrijving van de perma nente behuizing van velen. Geen elektriciteit, weinig watertap- punten. Men vecht van tijd tot tijd onder elkaar om de macht in een bepaald gebied, brandt eikaars gebieden af en bouwt weer nieuwe op. De overgrote meerderheid van de Zuidafrikaanse blanken komt hier nooit van zijn .leven en de doorgaande wegen zijn zo aange legd, dat je deze poelen van ellen de ook niet ziet. Het wordt je heel gemakkelijk gemaakt je ogen er voor te sluiten. Toch is Zuid-Afri ka een land met een eerste-wereld- economie, waarin dergelijke in humane toestanden niet zouden mogen bestaan. De mensen ver hongeren weliswaar niet en heb ben kleren. Voor degenen onder aan de ladder is daarmee ook al les gezegd en dat is niet aan vaardbaar. Wat is nu de politieke conclusie van dit allesIk doe een poging, want we zijn tenslotte niet op een wetenschappelijke excursie, maar maken een politieke reis. Apartheid heeft enorme ellende veroorzaakt, maar Zuid-Afrika heeft niet genoeg aan de zo schreeuwend noodzakelijke poli tieke en staatskundige hervor mingen die een einde moeten ma ken aan on recht en apartheid. Het nieuwe Zuid-Afrika zal een hoge economische groei moeten berei ken om een begin te kunnen ma ken met het wegwerken van de enorme achterstanden die de zwarte bevolking heeft op het ge bied van huisvesting, onderwijs en gezondheidszorg. Wat heeft de zwarte Zuidafrikaan eraan als hij straks kan leven in een land met een democratisch gekozen re gering, een echt parlement en een onafhankelijke rechterlijke macht, als hij in zijn 'plakkers kamp' moet blijven wonen en slecht onderwijs blijft krijgen? Als de Zuidafrikaanse econo mie niet voldoende gaat groeien (op dit moment is de groei zelfs ne gatief), dan komt onvermijdelijk het moment waarop de kanslozen van het nieuwe Zuid-Afrika tegen hun regering zullen zeggen dat al le strijd kennelijk toch voor niets is geweest, omdat zij er niets mee zijn opgeschoten. Dat zou een ijtoor het land desastreuze ontwikke ling zijn, met grote risico's voor de stabiliteit. Dit is geen pleidooi voor het on middellijk opheffen van alle sanc tiemaatregelen. Wel een conclusie die in de discussies over sancties behoort te worden betrokken. Het Westen zal in een niet-raciaal en democratisch Zuid-Afrika aan de economische groei een bijdrage kunnen, ja moeten leveren. Ook dat zijn wij aan de miljoenen niet-blanke Zuidafrikanen ver plicht. Je hoeft maar één keer door Crossroads te rijden om dat te be grijpen. J.G. DE HOOP-SCHEFFER ADVERTENTIE Bent u op zoek naar een baan in de techniek? Bedrijven zijn op zoek naar u! Op zaterdag 15 september, van 11.00 tot 15.00 uur, op de Nationale Banenmarkt bij Tempo-Team Uitzendbureau. Leiden, Stationsplein 212, 071 -14 41 46 wordt grondig gereorganiseerd. Het extremisme en oyerdracht D_ aantal medewerkers wordt tefugge- voelige' informatie. Daarbij wordt bracht van 637 naar 580. Ook de gedacht aan informatie over de fa- taakopdracht wordt aangepast, bricage van onder meer nucleaire, 'Vergissingen' zoals tijdens de Kou- biologische en chemische wapens, de Oorlog toen de dienst zich blind De dienst moet flexibel worden, zo- staarde op 'bepaalde' landen met dat snel kan worden nister Dales (binnenlandse zaken) men, omdat de ontwikkelingen in te gezegd in dagblad Het Parool. DEN HELDER (GPD) - De tweede van vier gasturbines van het Neder landse fregat Witte de With is in de Golf van Oman kapotgeraakt. Don derdag werd bekend dat een eerste motor het ook al had opgegeven. wereld bij tijd en wijle verrassend De spionnenvangers, zoals de kunnen zijn, aldus Dales. BVD wordt genoemd, zullen zich de ADVERTENTIE Bent u op zoek naar een baan op kantoor? Bedrijven zijn op zoek naar u! Op zaterdag 15 september, van 11.00 tot 15.00 uur, op de Nationale Banenmarkt bij Tempo-Team Uitzendbureau. Leiden, Stationsplein 212, 071 -1441 46 "Je kunt niet meer zeggen, wat vroeger wel werd gedaan: We moe ten op dit of dat land letten en dan weten we het web Je moet wel alert zijn of ideologieën, nieuwe of oude die herleven, een bedreiging kun nen vormen voor de Nederlandse samenleving". Volgens Dales is al begin jaren tachtig een kentëring in het beleid van de BVD ingezet. Het beeld van enkel en alleen oog voor communis ten en angst voor het Oosten ver dween, mede door de sterk gewij zigde relaties van Nederland met vrijwel alle Oosteuropese landen. Het neerhalen van de Berlijnse Muur heeft deze trend voltooid, al dus Dales. Volgens een marinevoorlichter is de Witte de With tot dan wel opera tioneel, al "kan het uiterste even niet uit de kan worden gehaald". Zaterdag al werd gemeld dat een complete wisselploeg van ongeveer dertig burgerambtenaren zal afrei zen naar de Golf, om daar een defec te gasturbine te vervangen. De re serveturbine zal eventueel van Den Helder worden overgevlogen naar het Golfgebied. Mogelijk zal de tweede motor ter plekke kunnen worden gerepareerd. Dat gebeurt door de technische ploeg aan boord van een reparatieschip, dat dien sten verricht voor de Nederlandse, Belgische, Franse en Engelse mari ne. De eventuele vervanging van een turbine gebeurt niet via deze 'poole', maar is een nationale aange legenheid, aldus de marinevoorlich ting. Het fregat blijft volgens de woordvoerder ook met een paar ka potte turbines operationeel, omdat "niet steeds met een snelheid van 60 km per uur gevaren hoeft te wor- De ambassade van Kuwayt in Ne derland heeft een brief gestuurd naar de families van opvarenden van de twee Nederlandse fregatten. Ze worden daarin bedankt voor hun inzet om de Golfcrisis te helpen be ëindigen. Zaakgelastigde S. Alza- manan zegt de brief te hebben ge stuurd namens het Kuwaytse volk om de thuisblijvende familieleden een hart onder de riem steken. AMSTERDAM De Dalai Lama, geestelijk leider in ballingschap van Tibet, is deze dagen in Nedder- land. Hij opende dit weekeinde het symposium Art meets Science and Spirituality in a Changing Econo my en drukte herhaaldelijk zijn ver trouwen uit in de mogelijkheden voor wereldvrede door geweldloos heid. Ook de Golfcrisis zou volgens hem zonder geweld moeten worden DEN HAAG (ANP) - De Neder landse boer wacht met spanning af. Vandaag wordt in de vaste Kamer commissie voor Landbouw gede batteerd over de mogelijkheden om een eind te maken aan de giganti sche mestoverschotten. Over de uit komst van het debat staat nog niet veel vast, maar het is duidelijk dat wordt gewerkt aan strenge maatre gelen. De PvdA heeft al geëist dat de mestproduktie in ieder geval tot staan wordt gebracht. Wat ook wordt besloten, de boeren vrezen dat het geld gaat kosten. Ale maatregelen ten spijt zijn de mestoverschotten de laatste jaren alleen maar toegenomen. Ongetwij feld zal minister Braks (landbQuw) vandaag cijfers presenteren waaruit blijkt dat het probleem nog ernsti ger is dan het zich enkele jareh gele den liet aanzien. Tegelijkertijd blijkt de mestverwerking niet echt van de grond te komen. Een van de gevolgen is dat de hoeveelheden schadelijke fosfaten en ammoniak in de bodem zich ophopen. Oplossing De landbouw is zich bewust van het probleem en heeft de afgelopen ja ren verschillende initiatieven ont plooid die tot een oplossing moeten leiden. Maar daar is tijd voor nodig. Tijd die niet voorhanden is, tenmin ste zolang er tegelijkertijd vanuit wordt gegaan dat het economisch perspectief van de sector gegaran deerd moet blijven. "De overheid moet ons niet voor een onmogelijke taak stellen. Dat is dodelijk voor de motivatie van de boeren. Die motivatie heeft in een aantal gevallen al het dieptepunt bereikt. Daardoor neemt de bereid heid mee te werken af, hetgeen een averechts effect heeft", aldus voor zitter A. Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond (NCB), tevens bestuurslid van het Landbouwschap. De voorgestelde verscherping van het mestbeleid gaat te ver, meent hij. Met name de aanwijzing van 60.000 tot 80.000 hectare 'fos- faatgevoelige' gronden baart hem zorgen. In deze gebieden mag niet meer mest worden uitgereden dan de gewassen kunnen opnemen. Dit om uitspoeling en verontreiniging van het oppervlaktewater te voor komen. Het Landbouwschap eist in ieder geval een schadevergoeding voor de betrokken veehouders, om dat zij hun overtollige mest tegen betaling moeten afzetten bij de Mestbank. Braks voelt daar echter niets voor. Uitrijverbod Een ander gevoelig punt is het uit rijverbod. Op dit moment is het ver boden mest over grasland uit te rij den in de maanden oktober en no vember. Als er sneeuw ligt mag er van 1 januari tot 15 februari ook niet worden bemest. Op bouw- en maïs- land mag in ieder geval in oktober geen mest worden verspreid. Braks wil het uitrijverbod gelei delijk verlengen van 1 september tot 1 februari. Latijnhouwers ziet daar het nut niet van in. Volgens hem kunnen gewassen zowel in september als in oktober groeien. In die^evallen moetje ook kunnen be mesten, vindt de NCB-voorzitter. Ook stelt hij dat veehouders onno dig op kosten worden gejaagd, om dat ze door het uitrijverbod worden verplicht dure mestsilo's en gierkel- ders te bouwen. Verplaatsing Voor de meeste discussie zorgt van daag ongetwijfeld het Verplaat- singsbesluit. Daarin wordt de over dracht van mestproduktierechten van de ene veehouder op de andere geregeld. Tot nu toe is overdracht onmogelijk, waardoor bedrijven zich vaak niet verder kunnen ont- wikkelen. Met name de varkenssec tor ervaart dit "slot op de sector" als uiterst hinderlijk. Het ziet er naar uit dat vandaag het besluit wordt genomen het slot weg te nemen, hoewel onder stren ge voorwaarden om te voorkomen dat er ook maar één kilo mest extra bij komt. De landbouw ziet zich dan echter nog steeds gehinderd door de huidige Hinderwet (Ecologische Richtlijn) die in veel gevallen be- drijfsuitbreidingen verbiedt om het milieu te beschermen. En dan is er ook de roep om in krimping van de veestapel. Milieu organisaties menen dat minder vee de enige echte oplossing voor het mestprobleem is. Maar de politiek lijkt zo ver nog niet te zijn. Latijn houwers: "Ik zie nog geen politieke meerderheid voor inkrimping. En dat is maar goed ook, want daardoor zou één van onze zekerheden ver dwijnen. En we hebben juist be hoefte aan zekerheid en duidelijk heid". DEN HAAG (ANP) De overheid probeert de georganiseerde crimi naliteit aan te pakken, maar voert tegelijkertijd een merkwaardig ge doogbeleid. Zo zijn de belasting dienst en sociale diensten soms ui termate laks tegen misdadige on- dernemeningen. Gevolg is dat de overheid een bestendigende of zelfs bevorderende rol kan hebben als het gaat om misdaad-ondernemin gen. Dat concludeert het Wetenschap pelijk Onderzoek en Documentatie Centrum (WODC) van het ministe rie van justitie in het onderzoek 'Misdaadondernemingen, onderne mende misdadigers in Nederland'. De onderzoekers analyseerden 46 zaken, uiteenlopend van drugshan del en illegaal gokken tot de afval- stoffenhandel. Bij herhaling stuit ten zij op overheidsorganen (zoals de fiscus, provincies en gemeen ten), die in feite allerlei misdrijven door de vingers zagen. Bij de houding van de overheid ten opzichte van onwettige afval handelaren vonden de onderzoe kers geen harde bewijzen voor cor ruptie. Wel spreken zij van op zijn minst een gebrek aan goede trouw en schuldige nalatigheid. Ook bij het illegaal gokken blijkt de over heid een belangrijke rol te spelen. Een aantal gemeenten voert een ge doogbeleid en sluit de gokhuizen niet zolang de openbare orde niet wordt verstoord. De eigenaar van een gokhuis, met een geschatte jaaromzet van 145 miljoen gulden, voerde een (gedeel telijk) witte loonadministratie voor zijn vaste medewerkers en droeg daarover premies af' aan zieken fonds en bedrijfsverenigingen. Dit was voldoende om de bedrijfsvere nigingen tevreden te houden, een repectabele 'voorgevel' te krijgen en zodoende jarenlang dooor te kunnen draaien, aldus het WODC- rapport. De onderzoekers vinden dat de ondernemingen die een legale schijn ophouden, niet alleen met klassieke politiemethoden, maar ook met financiële methoden moe ten worden aangepakt. De belas tingdienst en de uitvoeringsorga nen van de sociale zekerheid beho ren hierin een taak te hebben, zo menen ze. Het moet worden voorkomen dat de ondernemingsgewijze misdaad zich innestelt in de 'bovenwereld' Zo ontstaan slecht aan te pakken handelsgemeenschappen, die over juridische experts beschikken en ten opzichte van opsporing en ver volging juridisch het overwicht hebben. "Het is dan ook de vraag of je de notaris, de belastingadviseur en de accountant, die diensten ver leent aan criminele bedrijven, onge moeid moet laten", aldus onderzoe ker dr. P.C. van Duyne. ADVERTENTIE Bent u op zoek naar een baan in de horeca? Bedrijven zijn op zoek naar u! Op zaterdag 15 september, van 11.00 tot 15.00 uur, op de Nationale Banenmarkt bij Tempo-Team Uitzendbureau. Lelden, Stationsplein 212. 071 -14 41 46

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3