LEIDSCH DAGBLAD Top veroordeelt agressie van Irak NODIG! Kuststreek half uur zonder elektriciteit PREI EN HAMBURGERS 'Verhoging accijns gaat door' Rebellenleider zegt president Liberia te zijn Grote controle studenten MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39340 Prijs fl. 1,35 Bush en Gorbatsjov willen vreedzame oplossing HELSINKI (GPD) De Amerikaanse president Bush en zijn Sovjet-collega Gorbatsjov hebben gisteren in Helsinki in een gemeenschappelijke verklaring de Iraakse agressie te gen Kuwayt krachtig veroordeeld. Bush en Gorbatsjov beklemtoonden dat het Golfcon- flict met politieke middelen, dus vreedzaam, moet worden opgelost. Irak moet zich con form de resoluties van de Veiligheidsraad terugtrekken uit Kuwayt. Veronique mag definitief op de kabel blijven HILVERSUM (GPD) Het com merciële tv-station Veroni- que/RTL 4 mag definitief op de kabel blijven. Dat is het gevolg van de uitspraak die de Raad van State vandaag deed in de bodem procedure, die de NOS had aange spannen om Veronique alsnog van de kabel te weren. De NOS werd in het ongelijk gesteld. De uitspraak kwam vrij onver wacht. Na het bekendworden er van kwamen waarnemend NOS- voorzitter mr. Schmitz en juri disch adviseur voor de omroep mr. Geersing in spoedberaad bijeen. De directie van Veronique ver blijft vandaag in Luxemburg. De NOS schakelde een jaar ge leden, samen met de Nederlandse Dagbladpers (NDP), de Raad van State in, nadat het Commissariaat voor de Media besloot om TV10 niet, maar Veronique wél op de kabel toe te laten. De kabel mag gebruikt worden door commer ciële zenders, zolang deze niet- Nederlands zijn. De NOS en NDP vinden dat ook Veronique té Hol lands is voor de kabel. Geweld Zuid-Afrika eist 56 mensenlevens JOHANNESBURG (AP) - Het ge- weid tussen groepen zwarten heeft het afgelopen weekeinde in Zuid- Afrika 56 levens geeist. Negenen veertig doden vielen in en rond Jo hannesburg. In Natal en Oranjevrij- staat kwamen zeven mensen om. In de afgelopen maand zijn bij de gevechten in de zwarte woonge meenschappen rond Johannesburg al meer dan 650 doden gevallen. Bij de gevechten staan Zulu's van de conservatieve Inkatha-beweging te genover Xhosa's en andere aanhan gers van het ANC. Volgens oogge tuigen begonnen de onlusten zater dag toen Inkatha-strijders het ille gale woonkamp Tladi bij Soweto aanvielen. ANC'ers in Soweto ver klaarden dat gewapende blanken hielpen bij de aanval. (zie ook pagina 3) ingrijpen niet ter sprake heeft ge bracht. In de gezamenlijke verkla- zaken "opbouwend", al herhaalde de Iraanse staatsradio gisteren de VN-maatregelen, zoals het handels- morgen met de Iraanse president embargo. Rafsanjani. Uit de antwoorden van beide pre sidenten viel op te maken dat behal ve over de Golf alleen over econo mische samenwerking tussen Was hington en Moskou is gepraat. Bush zal het Congres voorstellen de eco nomische hulp aan de Sovjetunie te vergemakkelijken. Gorbatsjov merkte na afloop echter op dat Sov jet-instemming "niet met dollars kan worden gekocht". De presidenten onthielden zich van commentaar op de 'open brief die de Iraakse leider Saddam Hus sein zaterdag via de Iraakse televi sie tot hen richtte. Gorbatsjov zei te hopen dat de eensgezindheid tus sen Moskou en Washington en de bijna unanieme veroordeling van de Iraakse agressie Saddam "nuch terheid" zal bijbrengen. Hij sloot nieuwe gesprekken met Irak niet uit. Volgens Gorbatsjov zijn er geen plannen voor een actieve militaire presentie van de Sovjetunie in het Golf gebied. Bush maakte duidelijk dat hij daar ook niet om heeft ge vraagd. Gorbatsjov noemde het "zeer belangrijk" dat hij van Bush de garantie had gekregen dat de Amerikaanse mlitairen worden te ruggetrokken zodra de situatie in het Midden-Oosten is genormali seerd. Behalve de aanwezigheid van Sovjet-experts in Irak blijft een hei kel punt de (door Irak) gelegde rela tie tussen oplossing van het Golf- conflict en de VN-resoluties die op roepen tot de Israëlische terugtrek king uit de bezette gebieden. Gor batsjov ziet dat verband wel dege lijk. "We zullen meer energie moe ten steken in de oplossing van het Midden-Oosten-probleem". In een petrochemisch complex bij de Iraakse stad Qaem hebben zich gisteren enkele tientallen ex plosies voorgedaan. Over de oor zaak of mogelijke slachtoffers is niets bekend. Volgens uit Irak ge vluchte Poolse arbeiders zijn rond 17 augustus 35 Amerikanen overge bracht naar de fabriek, die op korte afstand van de Syrische grens ligt. Kort na de ontploffingen werd via de moskee van Qaem een oproep gedaan aan de burgers om bloed te geven. De Iraakse minister van buiten landse Aziz sprak gisteren in Tehe ran met zijn Iraanse ambtgenoot Velayati over het herstel van de be- Verrassende winst op Flushing Meadow Pete Sampras nieuwe tennis- held in de VS Nog niet zo lang geleden stond hij nummer 80 op de wereld ranglijst, maar sinds gisteren is Pete Sampras de nieuwe held van de jongste tennisge- ncratie. De onverschrokken Amerikaan zorgde namelijk voor een stunt van de eerste orde door als ongeplaatste speler de Open Amerikaanse kampioenschappen op zijn naam te schrijven. In de finale op Flushing Meadow bleef hij zijn één jaar oudere landge noot Andre Agassi in drie sets de baas: 6-4, 6-3, 6-2. Met zijn overwinning ver diende Pete Sampras een be drag van 350.000 dollar, onge veer 630.000 gulden. Met zijn 19 jaar was hij tevens de jongste winnaar in de geschiedenis van het US Open. John McEnroe, in de halve finale al slachtoffer van de da dendrang van Pete Sampras, voorspelde zijn landgenoot een grote toekomst. Gezien het feit dat Sampras daarvoor ook al de nummer eén speler van de wereld, Ivan Lendl. had verslagen, zou die voorspelling wel eens kunnen uitkomen. In de finale sloeg de koele Sampras 13 aces. Hij bracht daarmee zijn totaal in het toernooi op 100. Agassi, die geen schijn van kans had. toonde zich een goed verliezer. Bij de vrouwen verraste Ga- briëla Sabatini. De Argentijn se versloeg in de finale in twee sets (6-2.7-6) de Westduitse Steffi Graf. Op de foto links: Pete Sam pras, de jongste winnaar van de Amerikaanse tenniskam pioenschappen. bewondert de trofee terwijl Agassi toekijkt. Storing in 50 kilovolt-kabel LEIDEN/KATWIJK - Katwijk, en. Niet alle machines zijn echter op Rijnsburg, Valkenburg en een deel aggregaten aangesloten, waardoor van Noordwijk hebben vanochtend bij een aantal bedrijven het produk- een half uur lang zonder elektrici- tieprocés toch korte tijd kwam stil teit gezeten. Doordat de stroomsto- te liggen. ring ook de pompen van het water- De politie in Katwijk, Rijnsburg bedrijf trof, viel gedurende korte en Valkenburg kregen geen meldin- tijd bovendien de druk op de water- gen binnen over problemen. "We leiding weg. Een woordvoerder van 1 zijn alleen overstelpt met telefoon- de Energie- en Watervoorziening tjes van mensen die wilden weten Rijnland kon vanmorgen nog niet wat er precies aan de hand was. vertellen wat de oorzaak van de sto- Maar moeilijkheden hebben zich ring was. voor zover ik weet niet voorge daan", aldus de Katwijkse De elektriciteit viel even na half korpschef H. Roelevink. elf weg doordat, waarschijnlijk tus- sen Katwijk en Rijnsburg, een zoge heten 50 kilovolt-kabel het begaf. Tegen 11.00 uur had het energiebe drijf de storing onder controle. De getroffen gemeenten werden via omliggende plaatsen van stroom voorzien. De reparatie van de defec te 50 kV-kabel zal waarschijnlijk enige tijd vergen, vooral omdat deze hoogspanningsleiding vrij diep in de grond ligt. Bovendien is nog niet bekend waar de storing precies is NAIROBI/MONROVIA (GPD) - ontstaan. Rebellenleider Prince Johnson heeft zich tot president van Liberia Bedrijven en instellingen in de uitgeroepen, nadat zijn manschap betrokken plaatsen ondervonden pen gisteren president Samuel Doe over het algemeen geen grote over- gevangen namen. Johnson zal Doe, last. Veel ondernemingen schakel- die in beide benen werd geschoten, den direct noodaggregaten in, waar- niet doden, maar door een krijgs- door computers en andere gevoeli- raad laten berechten, ge apparaten konden blijven draai- President Doe had voor het eerst Sovjet-president Gorbatsjov overhandigde VS-president Bush tijdens de top in Helsinki een cartoon met daarop i beide leiders. BOMMENGOOIER) De politie zoek aan het hoofd van de vredes- heeft een Feyenoord-supporter op macht, generaal Arnold Quinoo, in het oog die gisteren een'fragmenta- het havengebied van de hoofdstad tiebom' gooide op het NS-station in Monrovia. Kort na zijn aankomst Driebergen toen de supporterstrein doken Johnsons manschappen op, vertrok. Een scherf trof een 55-jari- die in een vuurgevecht verwikkeld ge Rotterdammer in zijn been en hij raakten met Doe's lijfwacht. Beide moest een spoed-operatie onder- groeperingen hadden enkele dagen gaan. De bommengooier behoorde eerder een wapenstilstandsakkoord tot een groep van 52 supporters die getekend. (foto epa) onderweg flink huis hield. Ruim half miljoen bezoekers op Monumentendag LEIDEN - De vierde Open Monu mentendag heeft zaterdag ruim een half miljoen bezoekers getrokken die her en der in het land openge stelde monumenten bezochten. Met name de grotere monumentenste den waren trekpleisters, zoals Lei den, Den Haag, Gouda en Alkmaar. In totaal waren in 420 gemeenten 3000 monumenten te bezichtigen. Voorzitter van de Stichting Open Monumentendag, E. van Bredero- de, kritiseerde zaterdag tijdens de officiële opening in Groningen de terugtrekking van 26 miljoen gul den uit het stadsvernieuwingsfonds door het ministerie van wvc. Dit heeft volgens hem een schadelijk effect op het onderhoud van monu menten. Bij het herstel van oude panden doen gemeenten namelijk vaak een beroep op het stadsver nieuwingsfonds. Van Brederode drong er bij mi nister d'Ancona die de opening ver richtte, op aan deze beslissing te heroverwegen. Volgens de minister wordt het teruggetrokken geld zo herbesteed dat het monumenten toch ten goede komt. (Zie ook re giopagina's) Wolkenvelden Wolkenvelden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtcmpcratuur ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. De vooruitzichten voor woensdag tot er. met zaterdag: Overwegend zonnig weer. Middagtcmpcratuur ongeveer 20 graden. 24 PAGINA'S Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Hamburgers, ongepaneerd, kilo!3r9öll.90 1.29 Minister Kok ziet geen alternatief: 100 >L49 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Onderzoek beurzen uitwonenden GRONINGEN - Bij 320.000 (ex- 'studenten wordt deze maand controle uitgevoerd of zij dit jaar terecht een beurs voor uitwonen den hebben ontvangen. Uit eer der onderzoek bleek dat 3,5 pro cent van de studenten die als uit wonend geregistreerd staan, bij hun ouders woonden. Daardoor zou 43 miljoen ten onrechte zijn uitbetaald. De controle wordt uit gevoerd door de Informatise ringsbank. Iedereen die dit jaar minimaal een maand een beurs voor uitwo nenden heeft ontvangen, krijgt een formulier toegestuurd waar op de woonstituatie moet worden gemeld. Ook wie in 1990 is afge studeerd of gestopt met de studie ontvangt dit formulier. Het moet voor 31 oktober worden terugge zonden. Wie niet op tijd reageert, krijgt met terugwerkende kracht een beurs voor thuiswonenden toege kend en moet geld terugbetalen. Naast dit schriftelijke onderzoek wordt bij een omvangrijke groep studenten ter plekke gecontro leerd of hun gegevens juist zijn. Het is de eerste keer dat zo'n grootscheeps onderzoek wordt ingesteld onder studenten op ka- DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Kok (Financiën) houdt vast aan verhoging van de benzine-accijns met acht cent per liter op 1 novem ber. De WD en een gedeelte van het CDA zijn tegen de accijnsverho ging omdat de benzineprijzen door de Golfcrisis al flink zijn gestegen. Kok ziet echter geen mogelijkheid om verbetering van het openbaar vervoer op een andere manier te be talen. Het kabinet besloot eerder dit jaar tot een accijnsverhoging met acht cent. De opbrengst, 300 tot 350 miljoen gulden per jaar, zou onder meer ten goede moeten komer* aan verbetering van de treinverbingen. De WD vindt echter dat de auto mobilist al extreem duur uit is als gevolg van de Golfcrisis. Een aantal CDA-Kamerleden is ook tegen de accijnsverhoging. Kok wil echter niet wijken. "Waar moet ik anders die paar miljoen voor het openbaar vervoer halen. Ik ben niet bereid het financierings-tekort verder te laten oplopen", aldus Kok dit weekeinde voor de AVRO-radio. De minister van financiën deed tegelijkertijd een beroep op de vak- Zeeman overleden ROTTERDAM (ANP) - De 31-jarige Spaanse zeeman M. Romero is de afgelopen nacht overleden aan boord van de Panamese tanker 'Li- via'. De man was bezig het ruim schoon te maken waar benzeen in had gezeten, toen hij onwel werd. Het schip bevond zich toen op volle zee. Het keerde terug naar Rotter dam, waar de man inmiddels bleek te zijn overleden. bonden niet met looneisen te ko men om de prijsstijgingen als ge volg van duurdere olie te compen seren. Volgens Kok zou dat een her haling betekenen van fouten die zijn gemaakt na de oliecrises van 1973 en 1979. Een loonstijging van maximaal drie procent noemde hij "acceptabel". In Rome, waar de EG-ministers van Financiën zaterdag praatten over de gevolgen van de Golfcrisis, zei Kok dat hogere looneisen tot verdere inflatie en dus tot een loon- en prijsspiraal zullen leiden "waar Bromfietser (18) op overgang omgekomen HAZERSWOUDE - Een 18-jarige bromfietser uit Hazerswoude is vanochtend om het leven gekomen toen hij op de spoorwegovergang aan de Gemeneweg in zijn woon plaats werd gegrepen door een trein. De jongen overleed ter plaat se. Zijn naam werd op verzoek van de familie niet bekend gemaakt door de politie. Na het ongeluk, dat om tien voor acht gebeurde, is het treinverkeer tussen Alphen en Leiden-Lammen- schans vanwege politie-onderzoek 2 uur stilgelegd. Passagiers tussen beide plaatsen werden vervoerd met bussen. De fietsovergang is beveiligd met bel en licht. Of deze beveiliging goed heeft gewerkt wordt onder zocht. NS zeggen dat de overgang niet bekend staat als een gevaarlijk kruispunt. Het laatste dodelijke on geval gebeurde er in 1980. Ook toen was het een bromfietser uit Hazers woude. niemand beter van wordt". Net als in 1979 zou dat tot grote werkloos heid kunnen leiden. FNV-voorman Stekelenburg kon zich vinden in de wens van Kok. "Het is een reëel cijfer als de inflatie tussen de twee en tweeënhalf pro cent blijft". Bovendien zou de rest van de loonruimte moeten worden benut voor herverdeling van arbeid, werkgelegenheid en scholing. Pogingen van de vredesmacht een einde te maken aan het bloed bad mislukten. Na afloop van de an derhalf uur durende strijd werden 64 doden geteld, het merendeel re geringssoldaten. President Doe werd naar het rebellenkamp in de buitenwijken van Monrovia overge bracht. Prince Johnson verklaarde korte tijd later dat hij de nieuwe president van Liberia is en het land zal leiden tot aan nieuwe verkiezin gen. Naaste medewerkers van Doe lieten weten dat het hoofd van de presidentiële lijfwacht, David Nim- ley, tijdelijk staatshoofd is. Abbas Bundu, de secretaris-gene raal van de Economische Gemeen schap van West-Afrika (Ecowas) die de vredesmacht naar Liberia heeft gestuurd, heeft verklaard dat de ge beurtenissen het vredesplan door kruisen. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidscn Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1