Ambitieus plan voor het Zijlsingelgebied 4 Monumentendag in teken van 'moderne architectuur' Oerdegelijk gebouwnog altijd geschikt als schoof STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Onderhoud woningen Flat op terrein meelfabriek De man had eerst stevig gedron ken en was daarna naar een adres in de Valeriusstraat gegaan om zijn vrouw en kind terug te halen. Toen de vrouw niet mee wilde kreeg ze enkele klappen en werd ze door de Volgens een plan dat architect Dick Peek heeft gemaakt voor de Woningbouwvereniging Leiden zou aan de 'Zijl- man van de trap gegooid. De Leidse singel een woontoren moeten verrijzen zo hoog als de huidige meelfabriek. ijep lichte verwondingen op. In Leiden 19 gebouwen de gehele dag geopend LEIDEN - De Woningbouw vereniging Leiden (WBL) heeft een ambitieus plan ge presenteerd voor het gebied tussen de Herengracht en Zijlsingel. Het plan omvat een groot-onderhoudsplan voor de 233 woningen aan de Oranjegracht/Waardgracht en omgeving, het samenvoe gen van enkele kleine wo ningen, het opknappen van de semi-openbare binnen terreinen en verbeteren van de directe woonomgeving en de bouw van nieuwe wo ningen, onder meer op het terrein van de voormalige meelfabriek. Centraal in het nieuwbouwplan staat een ovale, 18 verdiepingen tel lende, woontoren die zo hoog wordt als de huidige meelfabriek. Voorop staat, volgens directeur Mulder van de Woningbouwvereni ging Leiden, het oplossen van de problemen in de bestaande 233 wo ningen. Die vertonen vanaf de bouw, in de jaren zeventig, ernstige 'gebreken. Komend najaar wordt een begin gemaakt met de uitvoer van een groot onderhoudsplan dat alle technische problemen de we reld uit moet helpen. Voor deze ope ratie heeft de woningbouwvereni ging 2,1 miljoen gulden uitgetrok ken. Een aantal te krappe begane grondwoningen die grenzen aan de Oosterkerkstraat moet, in de ogen van de woningbouwvereniging, worden samengevoegd. Hierdoor ontstaan royalere woningen die ge schikt zijn voor de huisvesting van ouderen. Het plan voorziet ook in Buit bij overval van 10.000 gulden LEIDEN - Bij de roofoverval, gis terochtend, op het Amro-filiaal aan de Zeemanlaan is ruim 10.000 gul den buitgemaakt. Een ongeveer 27- jarige man is gisterochtend met een vuurwapen het filiaal binnengeko men en eiste geld. De politie heeft onmiddelijk na- daf alarm was geslagen de buurt uit gekamd, maar zonder resultaat. een gemeenschappelijke ruimte, geschikt voor vergaderingen en ver jaardagen. Van de 28 woningen zou den er elf verdwijnen. Dit plan zal nog met de betrokken bewoners worden besproken. De bovenwo ningen blijven onveranderd. Probleemwoningen Essentieel onderdeel van het plan is ook het opknappen van de woon- opigeving. Volgens Mulder hebben de probleemwoningen geleid tot veel verhuizingen en een vermin derde zorg voor de eigen woonom geving. "Die neerwaartse spiraal moet worden omgebogen. Ook daarover zal nog intensief met de bewoners gesproken moeten wor den, zodat aansluitend op het groot onderhoud meteen begonnen kan worden met de aanpak van de bui tenruimte". Naast alles wat er met de 233 wo ningen en hun omgeving gaat ge beuren, ligt het volgens de woning bouwvereniging voor de hand dat er ook wordt gekeken naar wat er verder mogelijk is "om de kwaliteit van het totale gebied te vergroten. Veel aandacht in het plan gaat daar om uit naar de meelfabriek en de aangrenzende parken, als Katoen park en Ankerpark. Om de discus sie daarover op gang te brengen pre senteert de woningbouwvereniging twee uiteenlopende plannen: een project waarmee Leidenaar Marcel van Dijk onlangs afstudeerde aan de Technische Universiteit in Delft en een plan dat de Amsterdamse ar chitect Dick Peek in opdracht van de woningbouwvereniging maakte. Van Dijk gaat in zijn plan uit van hergebruik van een groot deel van het huidige fabriekscomplex. In het silogebouw en in de toren zijn 60 woningen opgenomen. De voorma lige produktiegebouwen zouden worden omgebouwd tot kantoor ruimten en in het uit 1896 daterende pakhuis zijn kunstenaarsateliers ge- Sloop meelfabriek In het plan van Peek wordt uitge gaan van sloop van de meelfabriek en nieuwbouw langs het park. In eerste instantie zouden de bestaan de bouwblokken aan het Laken- plein en het Looiersplein moeten worden uitgebreid tot een min of meer gesloten bouwblokken. Hier kunnen in totaal 63 vierkamerwo- ningen komen. Langs het park zijn 65 vierkamerwoningen geprojec teerd met uitzicht op het groen. Centraal in het park is een ovale toren gesitueerd op de bestaande fundering van de fabriek. De toren zou ongeveer even hoog worden als de voormalige graansilo's van de meelfabriek. Op de begane grond bestaat de mogelijkheid een restau rant te vestigen. De toren zou wor den geflankeerd door een woonge bouw van vier lagen hoog. Aan de noordkant van het Anker- park zijn ook nieuwe woningen ge dacht, met uitzicht op de Zijlpoort. Hiermee komt het totaal aantal nieuwe woningen op 223, waarvan de meeste vierkamerwoningen zou den moeten worden. Het plan voor ziet ook in een vergroting van het aantal parkeerplaatsen. Volgens directeur Mulder is het niet goed mogelijk de aanpak van het gebied Herengracht/Zijlsingel los te zien van wat er in de toekomst met de Meelfabriek gaat gebeuren. Mulder zegt te hopen dat het plan van de woningbouwvereniging heeft laten maken, zal bijdragen aan een openbare discussie die vooraf dient te gaan aan beslissingen over wat er moet gebeuren met deze mar kante plek in de stad. LEIDEN - Monumentendag 1990 staat in Leiden in het teken van vooral jonge monumenten. Het is nog niet zo lang geleden dat monu- mentenzorgers hun neus ophaalden voor deze 'moderne architectuur'. Maar, de laatste jaren mag de jonge bouwkunst zich verheugen over een toenemende, serieuze belang stelling. De Open Monumentendag is een jaarlijks terugkerend, landelijk eve nement waarbij iedereen de kans krijgt mooie oude gebouwen van binnen te bewonderen. Heel Neder land zet op 8 september weer de deuren van z'n monumenten een dag lang gratis open voor de liefheb bers van het historisch erfgoed. In Leiden ligt dit jaar het accent op de jonge bouwkunst, daartoe worden bouwwerken uit de periode 1850-1950 gerekend. Eigenaren en beheerders van 19 monumenten zetten hun deuren wagenwijd open. Met uitzondering van de Hortus Botanicus vallen alle opengestelde monumenten onder de categorie 'jonge bouwkunst', al zijn er enkele bij van oudere leeftijd die in de vori ge eeuw grondig zijn verbouwd. De monumenten die zaterdag 8 september, van 10.00 tot 17.00 uur, worden opengesteld kan men her kennen aan de vlag met het Open Monumentendag-embleem. In Lei den doen de volgende gebouwen mee: het stadhuis aan de Breestraat, de Hartebrugkerk aan de Haarlem merstraat 110, het Coninckshof aan de Oude Vest 43, het Boerhaavecol- lege aan het Noordeinde 1, het Arse naal aan de Arsenaalstraat 1, de Hortus Botanicus aan het Rapen burg 73, de Clusiustuin aan de 5e Binnenvestgracht 7, de Sterrewacht aan de Sterrewachtlaan 6, het Rijks museum voor Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg 2, de Vrijmetse laarsloge La Vertu aan de Steen- schuur 4-6, het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Nieuwsteeg 18, de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat 1, het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel 1, Huize Vree wijk aan de Vree wijkstraat 8, de Pe- truskerk aan de Lammenschans- weg tussen 40 en 42, de oud-katho lieke kerk aan de Zoeterwoudsesin- gel 49 en het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan 2. De Stichting Industrieel Erfgoed houdt zaterdag een vaartocht naar de Scheepswerf van de Gebroeders Tijssen op de Waard. De loods, in richting van de werkplaats en het werfkantoor zijn bijna ongewijzigd sinds de bouw in 1924. De boten vertrekken, tussen 10.00 tot 17.00 uur, op alle hele uren (bij veel be langstelling elk half uur) vanaf de botenverhuur aan het Galgewater naast de Rembrandtbrug. Niet op monumentendag maar, een dag la ter, op zondag 9 september is de sy nagoge aan het Levendaal 14 voor het publiek toegankelijk, van 13.00 tot 17.00 uur. Extra aandacht is er dit jaar voor de architect Dudok. In het gebouw van het Bonaventuracollega aan de Burggravenlaan 2, een vroeg ont werp van Dudok, is een tentoonstel ling over het werk van deze beroem de architect. Dudok ontwierp ook het gebouw van het Leidsch Dag blad aan de Witte Singel, dat mor gen ook opengesteld is. De tentoon stelling zal op alle andere zaterda gen in september te zien zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Ter gelegenheid van monumen tendag 1990 zal een boekje verschij nen over jonge bouwkunst in Lei den. Dit boekje zal vanaf morgen verkrijgbaar zijn in het stadhuis. Ook in Voorschoten, Wassenaar, Oegstgeest en Zoeterwoude zijn za terdag gebouwen opengesteld. In Voorschoten is dit jaar gekozen voor het thema: 'de Voorstraat, het hart van Voorschoten'. Er is een routebeschrijving verkrijgbaar en verschillende monumenten zijn voor het publiek geopend. Ook Koopmanswelvaren, de woning met het 'mooie behang' die onlangs werd gerestaureerd, is voor het pu bliek te bezichtigen. Via raambiljet ten krijgen belangstellenden extra informatie. In het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 is een routebe schrijving verkrijgbaar die langs di verse monumentale boerderijen voert. Ook ligt er een fietsroute klaar die leidt naar Ter Wadding. Tijdens de Open Monumenten dag zijn er in Wassenaar in de oude dorpskern een groot aantal panden voor het publiek geopend. Twee panden, de molen Windlust aan het Molenplein en de boerderij Kerke- Echtpaar keert berooid uit Spanje terug LEIDEN - Een Leids echtpaar is he lemaal berooid uit Spanje terugge keerd. Het echtpaar was, met de auto, voor een vakantie naar het zonnige zuiden vertrokken. In het Spaanse Oropesa maakten zij een koffiestop. Toen ze bij hun auto terugkeer den, bleek hun hele hebben en hou den verdwenen: kleding, foto-appa- ratuur, rijbewijs en paspoort, giro- en bankcheques met bijbehorende pasjes. Het echtpaar is meteen aan de terugreis begonnen. Dronken man gooit vrouw van de trap LEIDEN - De politie heeft gister avond een 43-jarige Leidenaar aan gehouden wegens mishandeling van zijn vrouw, met wie hij in schei ding ligt. woning in de wijk Kerkehout zijn onlangs volledig gerestaureerd en kunnen worden bezocht. Bij de Dorpskerk aan het Plein 3 kan een wandel- en fietsrouteschrijving worden afgehaald. In Oegstgeest ligt het accent dit jaar niet alleen op de in de gemeente aanwezige (rijks)monumenten, maar ook op andere beeldbepalen de panden. In het gemeentehuis aan het Wilhelminapark 17 is een be schrijving en een plattegrond van de gebouwen verkrijgbaar. Hoewel de panden over heel Oegstgeest zijn verspreid, ligt de nadruk op het 'oude' dorp. In Zoeterwoude is in de Neder lands Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat 17 een informatiepunt ingericht waar gegevens beschik baar zijn over de tentoongestelde monumenten en over de geschiede nis van de kerk. Liefhebbers van molens kunnen terecht in 'De Zel den van Passé' aan de Westeindse- weg 5, De Meerburgermolen aan de Meerburgerwetering en De grote Molen aan de Ommedijkseweg 9. Warmond en Leiderdorp doen niet mee met de Open Monumentendag. van de vleugel langs de Hoge Rijndijk is een conciërgewoning dat via een poortgebouw, be kroond door een achthoekig to rentje, met het hoofdgebouw is verbonden. "Wat we met het complex heb ben gedaan is feitelijk groot on derhoud", vertelt architect Fran- so. "Naast het maken van nieuwe toiletgroepen zijn kozijnen en metselwerk opgeknapt, de dak bedekking is grotendeels ver nieuwd, vloerbalken en stucwerk zijn gerepareerd, het schilder werk is binnen en buiten opge knapt en de terreinmuren en hek ken zijn hersteld. Vooral de to rens waren ontzettend slecht. Tij dens de laatste storm was ik bang dat ze naar beneden zouden stor ten. Zo slecht waren ze. Dat is he lemaal hersteld, met inbegrip van alle details. En dan te bedenken dat men een aantal jaren terug se rieus heeft overwogen om kunst stofkozijnen in het gebouw te zet ten. Daar zou men nu niet meer over denken". Jonge monumenten "De belangstelling voor jonge monumenten is de afgelopen ja ren sterk gegroeid", weet archi tect Franso. "Ik merk dat ook als ik voor het eerst zo'n school bin nen kom om een renovatieplan op te stellen. Leraren en leerlingen beginnen dan heel anders tegen zo.'n gebouw aan te kijken. Eén van de leraren van hi t Bonaven- tura, Dick Kompier, heeft in zijn lessen aandacht besteed aan ar chitectuur, is met zijn leerlingen in Amsterdam de stijl van de Am sterdamse School wezen bekij ken. Ze hebben ook samen een tentoonstelling over Dudok opge zet die alle zaterdagen van sep tember in de school te zien is" "De leraren en leerlingen zijn op een heel nieuwe manier tegen het schoolgebouw gaan aankij ken en steeds enthousiaster ge worden. Maar, dat geldt voor mij natuurlijk ook. Het is heel boei end voor een architect om aan een gebouw te werken dat tot de wor tels behoort van het modernis me". Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Onlangs werd de renovatie/restauratie voltooid van de voormalige gemeente lijke HBS (nu het Bonaventu racollege) aan de Burggraven laan. Dit schoolgebouw is het eerste grote bouwwerk van de wereldberoemde architect W.M. Dudok. Het gebouw werd neergezet in de jaren 1913-1915 en behoort thans tot de categorie 'jonge monu menten' die door de gemeente de kwalificatie 'beschermd' opgespeld hebben gekregen. 'Hoogere Burgerschool met 5-ja- rigen cursus' stond er vroeger bo ven de ingang van de school te le zen. Het moet indertijd diepe in druk hebben gemaakt. Die tekst, maar ook dat stoere schoolge bouw met de brede granieten trap voor de hoofdingang, met aan weerszijden zware bakstenen zui len geflankeerd door hekwerk waarin twee gestileerde, plaatsta len uilen zijn aangebracht: het symbool van de wijsheid. De sobere, heldere bouwstijl, de bescheiden versieringen ma- 'Gemeentelijke HBS' eerste grote bouwwerk van architect Dudok ken duidelijk dat Dudok in zijn beginjaren sterk onder invloed stond van de grote vernieuwer uit die tijd, de architect Berlage. La ter bekeerde Dudok zich tot de sierlijker architectuur van de Am sterdamse School om vervolgens uit te groeien tot een architect met een meer eigen ontwerpstijl. Renoveren Het Leidse architectenbureau Franso Partners kreeg in 1986 opdracht het schoolgebouw aan de Burggravenlaan te renoveren. Dit bureau heeft zich in de afgelo pen jaren de nodige faam verwor ven met de renovatie van woning complexen in Amsterdam en met de renovatie/restauratie van het woningcomplex De Papaverhof (van De Stijl-architect Wils) in Den Haag. "Er moest wel het nodige aan het schoolgebouw gebeuren", vertelt architect Franso. "Maar, aan het concept van Dudok hoef de ik niets te veranderen. Het is een oerdegelijk gebouw dat nog altijd heel geschikt is als school gebouw. Achter de straatgevels zijn bijvoorbeeld geen leslokalen gemaakt, hoewel het verkeer in 1915 natuurlijk lang niet zo druk was als vandaag de dag. Zoiets ge tuigt van een vooruitziende blik". Het restaureren van een archi tectuurhistorisch waardevol ge bouw betekent veelal voor een ar chitect dat hij het midden moet zoeken tussen het zoveel moge lijk behouden van het oorspron kelijke beeld en de details en an derzijds het aanpassen van het ge bouw aan hedendaagse normen en eisen. Architect Franso stelt zich op het standpunt dat het aan brengen van veranderingen in een oud gebouw op een eigentijd se manier moet gebeuren. "Daar Voor zijrt tijd was de Leidse HBS op de hoek BurggravenlaanJHoge Rijndijk een heel modern gebouiu.^ro.o mee tast ik het historische van het gebouw niet aan", aldus de archi tect. "Het contrast tussen oud en nieuw geeft het oude juist een meerwaarde". - "De afweging van wat je wel en niet in een gebouw kunt doen, hoe ver je kunt gaan met het oude karakter aan te tasten en er met eigentijdse middelen een accent in kunt aanbrengen, dat is typisch architectenwerk. Dat maakt de renovatie van een gebouw van zo'n beroemd architect ook zo in teressant. Het aantasten van het karakter van zo'n historisch ge bouw mag, naar mijn opvatting, alleen'gebeuren met lichtgewicht middelen. Als ze over 50 jaar den ken: dat is niks, dan moet het er weer gemakkelijk uit te halen zijn". In het schoolgebouw van Dudok was het, volgens architect Franso, nauwelijks nodig om gro te ingrepen te plegen. "Alleen de toiletgroepen zijn aangepast en uitgebreid. Verder gaat het om een oerstevig gebouw waar wei nig aan te verbeteren valt. Het concept is goed: een hoekgebouw met twee haaks op elkaar staan de, min of meer identieke, vleu gels waarbinnen iedereen gemak kelijk zijn weg kan vinden". Dat er in het gebouw geen grote veranderingen zijn aangebracht heeft, ook de maken met het krappe budget dat de architect ter beschikking had. "Natuurlijk valt er wel het één en ander te verbete ren aan het gebouw. Niet alles wat Dudok deed was perfect. Dat is niet zo vreemd. Hij was pas 29 jaar toen hij dit gebouw ontwierp. Met het verstrijken der jaren is hij steeds beter geworden. De scho len die Dudok in Hilversum heeft gebouwd zijn echt wonder schoon". "Voor zijn tijd was de Leidse HBS een heel modern gebouw", aldus Franso. "Dudok schuwde het herhalende element niet. Inte gendeel. De gelijkvormigheid van de leslokalen was volgens hem essentieel voor het uiterlijk van het gebouw. Dat moest zich, in zijn ogen, duidelijk als een school manifesteren". Sommigen vinden het gebouw op de hoek Burggravenlaan/Hoge Rijndijk een sombere klomp steen. Toch zijn de bakstenen ge vels van het gebouw her en der versierd met fraai beeldhouw werk en keramiek, zij het dat de versieringen vaak een zwaar wichtige boodschap uitdragen, zoals de wijze uil, die in een boek bladerd, een aap, verdiept in de inhoud van een reageerbuis en een wijzerplaat met kleurige, ge glazuurde aardewerktegels, met aan weerszijden een zandloper bedoeld om de leerlingen aan te sporen hun tijd goed te gebrui ken. Op de hoek krijgt het gebouw een extra accent door de monu mentale entree waarboven zich een torentje verheft. Aan het eind

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9