Polen start verkoop van staats] ibediij ven Eigendom buitenlanders mogelijk HBG vergroot omzet met aangekochte bedrijven Franse boeren bezaaien straten met dode schapen Winst Bols stijgt 10 'Ze moeten hun verslaafden maar laten werken 't Lieve Leven Jaren '90 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 WARSCHAU (Rtr) De Poolse regering heeft zeven staatsbedrijven uitgeozcht die zij het eerste verkoopt. Polen begint daarmee aan een ambitieus privatiseringsprogramma. De aandelen van de ondernemingen zullen binnen twee maanden te koop worden aangebo den op basis van een in juli aanvaarde wet. Woordvoerder Kwasniewski, van ciale toestemming nodig hebben het ministerie van financiën die be- voor het verwerven van een belang t is met de privatiseringen, heeft van meer dan tien procent, maar dat bouwbedrijf Exbud. Dat boekte in dat een aanzienlijk grotere buiten- de eerste zeven maanden van dit landse deelneming nodig is. Tien jaar een winst van omgerekend 14,7 procent is zeker geen grens", ver miljoen gulden op een omzet van klaarde hij. Bij latere privatiserin- ruim 100 miljoen. De andere zes zijn gen zouden Poolse bedrijven zelfs de fabrikant van drukmachines volledig in buitenlandse handen Fampa, een kabelproducent, een fa- kunnen komen, brikant van audio-apparatuur, een De zeven ondernemingen zijn ge- staalwalserij, een glasfabriek en een kozen uit een totaal van ongeveer meubelfabrikant. De financiële po- 700 die zich bij de regering vrijwillig sitie van de bedrijven is onderzocht hebben aangemeld voor privatise- AMSTERDAM (ANP) - De Ver enigde Noordhollandse Dagbladen (VND) is te kwader trouw geweest toen zij op 10 augustus de naam van het door haar uitgegeven gratis huis-aan-huis blad 'Onze Krant op Zondag' heeft gedeponeerd bij het Benelux Merkenbureau. Het ad vertentieblad, dat 's zondags ver schijnt in Noord-Holland, wordt al een jaar uitgegeven, maar het depot is pas verricht nadat op 2 augustus van dit jaar de naam van de nieuwe zondagskrant 'De Krant op Zondag' wereldkundig werd. Mr. J. Wouters, de raadsman van De Krant op Zondag, een op 14 ok tober voor het eerst te verschijnen zondagskrant, die tegen betaling wordt verspreid, voerde dit gisteren aan tijdens een kort geding dat te gen De Krant op Zondag was aange- 'Krant op Zondag bijt 'Onze Krant op Zondag' niet" Volgens mr. Wouters moet de zaak van de VND niet worden be handeld (niet ontvankelijk worden verklaard) omdat de naam welis waar al is gedeponeerd, maar nog het rijk der fabelen. Buiten het ver spreidingsgebied heeft Onze Krant op Zondag geen enkele bekendheid en de twee verschillen voldoende van elkaar om verwarring te voor komen. Het is volgens Wouters on mogelijk om namen te beschermen waarin alledaagse woorden als 'krant' en 'zondag' voorkomen. Mr. S. de Wit, de raadsman van VND, bleek daar anders over te den ken. Hij erkende dat de naam van het Noordhollandse advertentie blad niet direct een ijzersterke mer- niet ingeschreven. Mocht de rechter knaam was, gezien de weinig origi- daar anders over denken, dan blijft volgens hem overeind dat 'Onze Krant op Zondag' helemaal geen krant is, maar uitsluitend een recla meblaadje. Hij vindt de naam dan ook misleidend. De veronderstelling dat de naam verward zou kunnen worden met nele woorden die erin voorkomen, maar toch vreest hij dat het ad vertentieblad vereenzelvigd gaat worden met De Krant op Zondag. Die verwarring wordt volgens hem niet voorkomen door een andere opmaak van de krant, een ander erspreidingsgebied of een andere spannen door VND. De laatste eist d,é v^ het meuwe zondaHsblad De verspre"3,,ngsgen.ea dat de naam van het nieuwe zondag- J°«™hstieke ploeg i het nieuwe zondag blad wordt gewijzigd omdat hij te veel lijkt op 'Onze Krant op Zon dag'. list Henk Hofland, verwees hij naar ber Stroom tijdens Bulgaare winter gerantsoeneerd SOFIA (AP) - In Bulgarije wordt komende winter de stroom gerant soeneerd. De maatregel, die geldt voor zowel particuliere huishou dens als bedrijven en instellingen, moet het stroomverbruik met 10 tot 20 procent terugdringen. Dimiter Sokolov. vice-voorzitter van de staatscommissie voor ener gie. verklaarde tegen de krant Zem- ja dat geen enkele stad of regio van de rantsoenering zal worden vrijge steld. Momenteel is al een rantsoe nering van kracht in de hoofdstad Sofia in verband met een voor repa ratie buiten bedrijf gestelde kern centrale. door westerse accountants. Kwasniewski zei dat westerse i vesteerders veel belangstelling heb- ring. Zij worden geadviseerd door de Britse banken NM Rothschild, Schroders, Midland Montagu en ben getoond voor het kopen van Barclays de Zoete Wedd en door aandelen. De in juli aanvaarde wet toonaangevende internationale ac- schrijft voor dat buitenlanders spe- countantbureaus. ton Groep (HBG). mede-eigenaar werkt HBG nog steeds aan verho- van NEM Ketels in Leiden, heeft de ging van het rendement tot 15 pro- eerste 6 maanden van dit jaar een cent over het eigen vermogen en is winst gemaakt van 29 miljoen gul- daarmee naar eigen zeggen "goed den, 1 miljoen gulden meer dan het onderweg". Om het rendement te eerste halfjaar van 1989. De omzet verbeteren zijn de verliesgevende steeg van 1,6 miljard gulden naar 2,1 takken wegenbouw en metaalbouw miljard, vooral door de bijdrage van de afgelopen tijd drastisch gereor- vorig jaar overgenomen bedrijven. A De 'echte' omzetgroei de PARIJS (AP) Franse boeren heb ben gisteren opnieuw weinig fijn zinnige protestacties uitgevoerd te gen de dalende vleesprijzen als ge volg van in hun ogen oneerlijke bui tenlandse concurrentie. De veehou ders roofden een vrachtwagen in beslag met een kleine 400 Britse schapen, slachtten de dieren af en deponeerden de kadavers daarna bij een overheidsgebouw in Bellac, ren waren gestolen uit een vracht wagen. Woensdag verbrandden boeren bij de Belgische grens een lading vlees. In Normandië hielden veehouders twee vrachtwagens aan totdat de veterinaire dienst een in spectie had uitgevoerd. De Franse minister van land bouw Henri Naliet heeft een verkla ring uitgegeven waarin hij de age rende boeren waarschuwde voor zo heeft de politie bekend gemaakt, gerechtelijke vervolging. Naliet zei De vrachtwagen uit Schotland werd 's morgens in de buurt van Li moges gekaapt. De boeren doodden de schapen in een slachthuis en gooiden de karkassen in de straten en in de tuin van een gemeentege bouw in Bellac. De gemeente zette oproerpolitie in, die traangas zou hebben gebruikt, toen de agenten werden bekogeld met stenen en eie ren. Er vielen geen gewonden en niemand werd gearresteerd, 's Avonds namen zo'n honderd boe- ren deel aan een demonstratie in De Franse boeren laten flink van chateau-Chinon. Ze staken balen zich horen met hun acties: in Boe- hooi in brand en bespoten de op- schepe werd bijvoorbeeld een roerpolitie met gier. vrachtwagen Belgisch vlees op jn Ny0ns het zuidwesten van straat geleegd. Frankrijk lieten boeren tweehon- «oto epa) ^erd schapen los, die de avond tevo- ,e ecnie omzeigroe» - ue lueu- n»nd4^onlWctie NIEUW-VENNEP (ANP) - Het heeft in de eerste helft van 1990 de bedrijven dus met meegerekend mCG) is volgens topman drankenconcern Bols heeft zich in omzet met 60 procent zien stijgen bedroeg volgens topman Endtz v'XeT- de eerste helft_van dit jaar positief «ot 170 miljoen gulden. De netto- joen gulden, ongeveer even veel a in het eerste halfjaar van 1989. Het Bols-bestuur verwacht dat de netto winst dit jaar hoger uitkomt dan de 83,6 miljoen gulden van vorig jaar. slechts enkele procenten ïae Voe^mst van NEM ontwikkeld. De nettowinst nam voorzitter van de raad van bestuur trouwen in de toekomst van iNruyi _rn„, tnt .n zei gisteren bij de toelichting op de Ketels, dat onlangs uit het HCG- [d P 43 l ju jp dezelfde halfjaarcijfers "heel voorzichtig" concern is losgemaakt. gulden van m,_i miljoen dat HBG met de orders die binnen zijn nu al op een omzet zit van onge veer 4,1 miljard gulden voor 1990 (vorig jaar 3,76 miljard gulden). "Maar dat getal noem ik niet als een cijfer, want wij willen met de onze kere situatie door ontwikkelingen in het Midden Oosten geen uit spraak doen voor de rest van het jaar", voegde Endtz daaraan toe. HBG wil blijven groeien door het overnemen van bedrijven elders in Europa. Gisteren werd bekend dat HBG-dochter Tebodin onlangs het Britse ingenieursbureau PLT Engi neering heeft overgenomen, 'nadat HBG vorig jaar in Groot-Brittanië het bouwbedrijf Kyle Stewart kocht. In de Verenigde Staten is HBG op zoek naar een klein bedrijf dat als 'bruggehoofd' kan dienen. HBG heeft echter vooral zijn zinnen gezet op een bouwbedrijf in West- Duitsland met een omzet van rond de 300 miljoen D-mark en voert daarover al enkele onderhande winst steeg met 16 procent tot 10,6 miljoen. De directie voorspelt een omzet van 400 miljoen over het hele periode van 1989. De omzet bedroeg jaar en een nettowinst van ruim 21 de eerste zes maanden 586 mil- miljoen. Economie kort Varkens vrij De Europese Gemeenschap heeft gisteren verreweg de meeste beper kingen op de export van Belgische varkensvlees naar de andere EG- landen opgeheven. Die beperkin gen waren het gevolg van de epide mie van varkenspest, die al enkele maanden op diverse plaatsen in Vlaanderen woedt. Tsjechoslowakije Tsjechoslowakije wordt op 20 sep tember lid van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Dit heeft de minister van financiën, Vaclav Klaus, medegedeeld. Het land krijgt voor 780 miljoen dollar aan trekkingsrechten. De buitenlandse schuld is teruggelopen van 7,9 mil jard dollar naar 7 miljard dollar. Plan Hoogovens De ondernemingsraad en de direc tie Staal hebben gistermiddag over eenstemming bereikt over de aan pak van het Masterplan voor Hoog ovens IJmuiden. Er wordt minder nadruk gelegd op de bezuinigingen en meer op het verbeteren van de arbeid. Het Masterplan is gericht op het bereiken van een toppositie bij de Europeese staalbedrijven. Ontslagen Marin Het Maritiem Research Instituut Nederland (Marin), gevestigd in Wa- geningen en Ede, heeft gisteren 68 werknemers ontslag aangezegd. Het personeelsbestand zal inkrom pen van 290 tot 215 personen. Het Marin is een van de vijf grote tech nologische instituten in Nederland. Het instituut voert onderzoek uit ten behoeve van het optimaliseren van het ontwerp en gebruik van schepen en offshore-constructies. Incasso order CEVAN Automatiseringsdiensten en speciaaldrukkerij Lijnco in Gro ningen hebben een order van meer dan 100 miljoen gulden per jaar in de wacht gesleept van het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) in Leeuwarden. Het gaat om een leve ringspakket voor de administratie ve verwerking van 6 miljoen accept giro's per jaar voor verkeersovertre dingen. Lijnco maakt de betaal kaarten en CEVAN zorgt ervoor dat de juiste acceptgiro bij de juiste overtreder terechtkomt. Onbekende dreigt Oreo Bank met vijandige overname Begemann WILLEMSTAD (NA, - Een „ietna- ^^rhSf^Seennet der genoemde nv dreigt de in Wil- ,owjnsl geboekt van 20 5 miyoen lemstad op Curacao gevestigde Or- ld 36 ent meer is dan in co Bank met een vijandige overne- de2elfde periode van vorig jaar De ming. Dit nadat serieuze bespre- bedrijfsopbrengsten stegen van 146 kingen over een vriendelijk bod miljoen tot 592 miljoen. Het aantal mer het bestuur van de bank op btJ de groep jn djenst zijnde mede- niets zijn uitgelopen. De gegadige werkers per 30 junj bedraagt 6735, mV°u 3 uitstaande certifies- £,e orderportefeuille bedroeg op dat ten 90 gulden per stuk betalen tydstj mim. u miljard Voor Directie en commissarissen kun- hee, word, ,en opzichte van nen een dergelijk bod echter met j 909 gerekend op een toeneming ondersteunen zo hebben zij giste- van de nettowinst. ren laten weten. Volgens het be stuur is een dergelijk bod, mede ge- BSO zien de hoogte 'niet in het belang He, automatiseringsbedrijf BSO van de aandeelhouders, noch van de vennootschap'. Voor de stukken van Orco wordt op de beurs mo menteel rond de 80 gulden betaald. Het bestuur ziet verder niets in een bod omdat de geïnteresseerde heeft laten weten met het ministerie van financiën een afkoopovereen komst te willen afsluiten inzake het volgens financiën door de certifi caathouders verschuldigde fictieve rendement (waar dus belasting over moet worden betaald) over de jaren 1988, 1989 en 1990. Orco Bank be strijdt al enige tijd dat dit fictief ren dement verschuldigd is omdat zij een bank is. Bovendien zal de ge- FGH De Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH) heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een netto winst geboekt van 42,8 miljoen gul den, 7,8 miljoen meer dan in de eer ste helft van 1989. FGH stopte 2,5 miljoen in de stroppenpot, de helft minder dan in het eerste halfjaar van 1989. NCM Over de eerste zes maanden is de nettowinst van de Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij (NCM) dit jaar 31 procent hoger uit-, gevallen dan vorig jaar, 25,8 miljoen gulden tegen 19,7 miljoen, zo heeft de schadeverzekeringmaatschappij meegedeeld. Zij verzekert Neder landse bedrijven tegen betalingsri sico's in binnen- en buitenland. Politie Moskou krijgt luxe auto's cadeau MOSKOU (ANP) - Hoewel le vensmiddelen in de Sovjetunie met de dag schaarser worden, krijgen luxueuze westerse spul len stapje voor stapje een be stemming. De politie heeft sinds kort de beschikking over enkele tientallen BMW's uit de nieuwe 5-serie en Mercedessen. De beide autoconcerns heb ben de Sovjet-militia de wagens cadeau gedaan in de hoop later grote orders te kunnen afslui ten. De militia wil de auto's eerst in Moskou proberen. Zo kan de politie eindelijk de vaak veel te hard rijdende bui tenlandse zakenlieden op de bon slingeren. Met hun hobbe lende en pruttelende Lada's was het een onbegonnen zaak. Prijzen ruwe olie verder gestegen NEW YORK (KRF/Rtr) - De prij zen van ruwe olie zijn gisteren ver der omhoog gegaan als gevolg van vrees voor een uit de hand lopen van de Golf-crisis. Op de markt in New York boekte de notering van de soort West Texas Intermediate voor levering in oktober een flinke stijging van 1,66 dollar tot 31,43 dol lar per vat (van 159 liter). Op de Lon- dense markt waren de noteringen eerder op de dag iets minder sterk omhoog gegaan. De grote oliemaatschappijen in Europa hebben gisteren via hun or ganisatie Europia bij de regeringen aangedrongen op het opstellen van gedetailleerde plannen om op orde lijke wijze olievoorraden op de markt te kunnen brengen als de si- J tuatie in het Midden-Oosten zich ten verzetten zich tegen een Eu- verscherpt. Bij Europia^jn alle gro- ropese munt. de ecu, die de bestaan- i moeten gaan dat hij in overleg was met boeren over hulpprogramma's van de rege ring en dat de boeren de vrijheid van handel moeten respecteren. Golfcrisis raakt economie EG niet erg hard BRUSSEL (GPD) - De Golfcrisis en de daaruit voortkomende stij ging van de olieprijs zullen de de EG veel minder hard raken dan de oliecrisis van 1979. "De EG heeft ge leerd van de toen gemaakte fouten", aldus de Europese commissaris voor financiën, de Deen Christop- hersen. De economische groei in 1991 zal door de Golfcrisis wel on der de eerder dit jaar voorspelde 3,1 procent zal blijven. De toename van het aantal nieuwe banen zal ook achterblijven. Morgen en zondag komen in Ro me de ministers van financiën van de EG bijeen om zich onder meer te beraden over de gevolgen van de Golfcrisis voor de EG. Er klinken in Brussel nogal wat stemmen van mensen die vrezen dat de crisis ook de Europese economische en mone taire eenwording zal vertragen. De ministers van financiën berei den dit weekeinde in Rome ook de onderhandelingen over die econo mische en monetaire unie voor, die eind dit jaar van start moeten gaan. Het gaat daarbij om een grotere sa menhang in het economisch beleid, de oprichting van een centrale Eu ropese bank en de invoering van Europese munt. Vooral de Brit- Werklozen in Stadskanaal niet erg happig op baantje in bollenteelt noemde afkoopsom hoe dan ook ken. Als ze daar te weinig plukkers ten laste van alle certificaathouders hebben, moeten ze hun eigen werk- nog werk bij de plantsoenendienst van de gemeente. "Maar hij heeft een tijdelijk contract dat volgende maand afloopt. En heeft dus een brief gekregen om op het arbeids bureau te komen praten over werk in Noord-Holland. Om voor een lozen en verslaafden maar aan het habbekrats bloemen te plukken. Van ANP-correspondent Jos Verlaan STADSKANAAL - "Die bloem bollen en lelies in Noord-Holland? Die kunnen ze in hun achterste ste- Want hij wordt er een paar tientjes commissarissen, die eên overname veld uit de regio Stadskanaal zijn in de maand wijzer van", zegt zijn mede afwijzen omdat zij vrezen dat absoluut tegen de 'verplichte te- vader. de geïnteresseerde de bank met werkstelling' van werklozen uit hun Het stadsbestuur en het arbeids- winst wil opdoeken, in de nabije stad in de lelievelden van Hoorn en bureau ter plaatse vinden dat hun aanzienlijk hoger re- omgeving. werklozen best maandagochtend Zoon Starreveld heeft momenteel vroeg de bus in kunnen om meer Bank is leefbank geworden. Zitten. Soms liggen. Luieren ook. Aktief, praten met Zn allen Passief, kijken in je eentje. 'Pinaco' van leolux 't Antwoord op individuele wensen. Voor elke ruimte een passende oplossing naar keuze. Elementen leverbaar in stof of leder, of in een kombinatie van beide Bedoeld voor 't lieve leven. Van nu. En de nabije toekomst LEOLUX dan drie uur later in de bollenvel den van Hoorn aan te komen. Ze worden vervolgens op kosten van de kwekers ondergebracht in va kantiehuisjes, werken de hele week tussen de lelies en kunnen na vijf dagen met de bus weer naar huis. Op eigen kosten, want het retour tje Stadskanaal-Hoorn kost 40 gul den per week, 160 gulden per maand. Daarmee is de extra finan ciële lokker van bruto 350 gulden die het arbeidsbureau de deelne mers voor ogen houdt al goeddeels opgesnoept. Het gaat verder om tij delijk werk, want de oogst is na twee maanden voorbij. Storm Het stadsbestuur en het arbeidsbu reau vinden dat het hier gaat om passende arbeid voor alleenstaande werklozen. Wie ongemotiveerd wei gert hangt sancties boven het hoofd, variërend van een berisping tot een strafkorting op de uitkering. Mensen met een gezin mogen thuis blijven omdat ze er financieel niet wijzer van worden. Het arbeidsbureau van Stadska naal ligt er, enkele dagen nadat de directeur' zijn plannen in de regio nale pers ontvouwde, stil en verla ten bij. De stad telt 2000 werklozen waarvan 800 langdurig. Binnen het arbeidsbureau lopen meer werkne mers rond dan werkzoekenden. "Je kunt niet zeggen dat het storm loopt, maar de eerste 40 definitieve aanmeldingen zijn inmiddels bin nen". weet een woordvoerder van het bureau. De commotie over het plan be grijpt hij wel. "Het is de eerste keer dat een gemeente zo'n verplichting instelt. Maar de werklozen doen nu 2,5 maand werkervaring op en ver schillende Stadskanaal - Bijeenkomst van de Voedingsbond FNV met op de voor grond de werklozen die in aanmerking komen voor een baantje in de bol lenteelt. <,oto ANP' begin van de zomer meer dan dui zend geïnteresseerden voor bloem- pluk in de omgeving Lisse na een oproep van het Amsterdamse ar beidsbureau. "Die mensen hebben we geworven door ze rechtstreeks brieven te sturen. In samenwerking met uitzendbureau Start hebben we voor 500 man contracten kunnen af- erkgevers hebben al sluiten", zegt een woordvoerder. De toegezegd dat mensen die goed be- uitval over twee maanden bedroeg vallen, volgend voorjaar mogen te- zo'n 17 procent. rugkomen". Buiten loopt een potentiële lelie- plukker. Hij heeft er wel zin in. "Je doet toch werkervaring op en je kan, als je bevalt, in het voorjaar te rugkomen. Bovendien, misschien is het wel gezellig en uiteindelijk kost thuiszitten toch meer geld". In Amsterdam meldden zich in het Dreiging of dwang op werklozen heeft in Amsterdam niet plaats ge vonden. "De toeloop was groot ge noeg. We hebben geworven onder mensen die minimaal een jaar werk loos waren en we hadden ze ook wel wat te bieden. Er was goede begelei ding op de werkplaats, terwijl we de strafkortingen oplopen op enigerlei deelnemers daarnaast hebben be- wyze financieel te ondersteunen. loofd dat ze na afloop bij voorrang bemiddeld worden bu het vinden van een vaste baan. Het gaat uitein delijk om mensen die in de zomer hun mouwen opstroopten, terwijl anderen op het strand lagen te bak ken". In Stadskanaal blijft het bollen- werk de gemoederen bezig houden. De Voedingsbond FNV hamert op het criterium van vrijwilligheid en wil dan nog toezicht op onder meer een goede cao-naleving en een me dische keuring van de deelnemers. De vakgroep uitkeringsgerechtig den van de bond gaat zo snel moge lijk onderzoeken of het mogelijk is /erklozen uit Stadskanaal die

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5