Bij Scapino was geen toekomst meer voor jeugd SEIZOEN 1990/1991 Het Concern: oudere jongeren van de dans op zoek naar theater 'Ik wil naar een balletvoorstelling' Audi op zoek naar de grenzen van het mogelijke PAGINA 34 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 Van theatrale onderbroekenlol in lingerieverpakking tot hypnotise rende poëtische dans; tussen die twee uitersten ligt het repertoire van danstheatergroep Het Concern. Op zoek naar theatraal avontuur vragen de zes leden van dit opmer kelijk gezelschap regelmatig een andere theaterregisseur met hen een voorstelling te maken. Ook ko mend seizoen kunnen de bezoekers van het LAK-theater de onvoorspel bare oudere jongeren van de thea terdans in Leiden bewonderen. Zes personages op zoek naar een re gisseur met een danshart; de vaste leden van het Amsterdamse dans theatergezelschap Het Concern be reikten de leeftijd waarop de spie ren wat aan de onwillige kant wer den en ze bovendien wel eens iets anders wilden dan een pure choreo grafie op maat. Voor de danslief hebbers zijn Arnold Goores, Helga Langen, Angela Linssen, Patrice Kennedy, Margie Smit en Pauline Daniels geen onbekende namen. Ze waren onder meer mede-oprichters van of incidenteel dansers bij Vals Bloed dat de theaters overrompelde met swingende voorstellingen over de aantrekkingskracht en strijd der sexen. In 1988 besloten ze het sa menwerkingsverband Het Concern aan te gaan om vanuit beweging theater te maken. Niet alleen maken ze zelf voorstellingen, ze nodigen ook theaterregisseurs uit. Vorig jaar resulteerde dat in de hitvoorstellingen "Bal" in samen werking met Toneelgroep Amster dam en "Herinneringen van een valk" geregisseerd door Jan Ritse- ma. "Bal" was een dijenkletser waarin allerlei bizarre en bezopen types de kledingmagazijnen van Toneelgroep Amsterdam hadden geplunderd om eens lekker ouder wets gek te doen. De geile agent had het voorzien op de Oostenrijkse 'dirndl', de travestiet werd onge wenst intiem en de zatlap waande zich al zwabberend een ballroom- danser eerste klas. Zowel de acteurs als de dansers hadden weinig tekst maar door de veelvuldig wisselende muziekjes en de verkleedpartijen, werd de sfeer van het in wezen diep trieste feest navoelbaar. In "Herinneringen van een valk" werd ook nauwelijks gesproken en zelfs nauwelijks bewogen of ge danst. De dansers waren er en ke ken gehypnotiseerd de zaal in. Het zitvlees van de toeschouwers werd getart, maar wie zich in die hypnose liet meevoeren was een bijzondere theaterervaring rijker. Of het nou een kwestie van leef tijd is of niet, de grenzen tussen dans en theater worden in de voor stellingen van Het Concern steeds vager. Op de vraag of de leden zich zelf als dansers die acteren of als ac teurs die toevallig goed kunnen be wegen beschouwen, zei Pauline Da niels: "Ik zal altijd een danser blij ven, dat kun je nooit wegcijferen. Die kuiten alleen al". Abstractie en dans om de dans is voorbij. "Vroe ger hadden we misschien wel van die vormideeën als vier uur lopen maar die tijd is voorbij. Ooit hebben we de dansers uitgehangen maar de dramatische werking zoeken we niet meer in abstracte structuren. Zuivere dans kan heel mooi zijn maar ons pakkie an is het niet". Margie Smit voegde daar aan toe: "Het is niet zo dat we nu de lucht niet meer in kunnen we dan maar onze mond open doen. Dat is een misverstand". De plannen voor het komend sei zoen zijn tijdens de zomervakantie zodanig veranderd dat de groep zich er nog niet over wilde uitlaten. Nieuwsgierig zullen we de LAK- agenda in de gaten moeten houden. Artistiek leider Nils Christe over 'artistieke renovatie': Van onze medewerker Ingrid van Frankenhuyzen Amsterdam 1945: Hans Snoek richt het Scapino Bal let op met de bedoeling "de jeugd te laten kennismaken met de danskunst". Genera ties kinderen maken vervol gens uitjes naar de school voorstellingen of praten na de dansdemonstratie in de aula van de school met de dansers. Toch komt er aan deze lange en succesvolle traditie een eind. Gaf Scapi no in 1987 nog 44 school voorstellingen, dit jaar zijn het er nog maar twee. Scapi no is bezig met een grondige artistieke renovatie, ver huist naar Rotterdam en wint de harten van kinderen èn volwassenen nu met 'ech te' dansvoorstellingen. AMSTERDAM - Vier jaar geleden zag het voortbestaan van het Scapi no Ballet er somber uit. De subsi diegevers wilden geen geld meer op tafel leggen voor de dansende on- derwijslessen van het gezelschap. Tegelijkertijd was het de net aange stelde co-artistiek leider NUs Chris te duidelijk geworden dat er in de jeugd geen toekomst zat voor Scapi no. Scapino moest een volwassen en eigentijds repertoiregezelschap worden met een thuishonk zoals het Nationale Ballet en het Nederlands Dans Theater dat inmiddels had den. Rotterdam zat zonder groot stadsgezelschap. de nieuwe schouwburg was in aanbouw en de stad wilde zich op het gebied van de kunst manifesteren; het Scapino Ballet Rotterdam was geboren. Vol gend jaar verhuist de groep daad werkelijk naar de havenstad om sa men met het RO-theater een prach tig pand compleet met koffieshop, dansstudio's en atelierruimtes te betrekken. De verhuizing valt samen met het afscheid van de andere artistiek lei der, Armando Navarro. Dertig jaar lang was hij als danser, choreograaf .en directeur aan Scapino verbon den. Aan de vooravond van zijn ver trek maakt hij zich zorgen over het ■wegvallen van de taak van het oude Scapino; tenslotte heeft het gezel schap in zeer belangrijke mate bij gedragen aan het opbouwen van een publiek voor ballet. En hoe ko- frien de kinderen van nu en straks dan in aanraking met klassieke en moderne dans? Toch hoeven zij niet helemaal verstoken te blijven van ballet: er Valerie Lecocq met Jan de Schynkel en Andreas Jiistrich in Nisi Domus van Ed Wubbe. Uoto Jorge Fauuro») blijft een Stichting Scapino in School bestaan die op eigen benen aan danseducatie doet. Maar Scapi no Ballet Rotterdam heeft er geen enkele bemoeienis mee. Dat vaart een onafhankelijke koers. Scapino is nu dus nog gehuisvest in Amsterdam. Ergens op een win derig industrieterrein in een ge bouw dat het midden houdt tussen een uitgeleefde loods met geïmpro viseerde gipsen wandjes en een overvol clubhuis. Artistiek leider en choreograaf Nils Christe is begrij pelijkerwijs blij met de verhuizing en de veranderingen binnen Scapi- "Die veranderingen waren het ge volg van een samenloop van om standigheden. De oude formule werkte niet meer. De belangstelling van de scholen liep sterk terug en toen ik hier kwam had ik zelf ook niet zo veel zin om een gezelschap te leiden dat alleen voor kinderen op trad. Bovendien vond er met de komst van de vaste theaters voor het Nationale Ballet en het Neder lands Dans Theater een enorme ver schuiving in het aanbod plaats. Ze gaven ineens veel minder voorstel lingen in de rest van het land terwijl ik denk dat het tot de taken van een dansgezelschap hoort ook in kleine re plaatsen op te treden. Scapino brengt kwaliteit naar plaatsen waar anders zelden iets aan dans te zien Staatsgreep Het oude Scapino is niet meer. Bete kent dat niet een aanslag op jullie vaste publiek? "Dat is ook een probleem wantje hebt in al die jaren een bepaald beeld opgebouwd. Nu komen de mensen naar de voorstelling en heb ben ze zoiets van ja maar dit is ons Scapino niet meer. Ik denk dat je dat heel voorzichtig moet verande ren. Je kunt niet van de ene op de andere dag een staatsgreep plegen. Daarom geven we nu bijvoorbeeld nog familievoorstellingen. Die ver schillen absoluut van de school voorstellingen van vroeger, maar ik vind het een hele goeie manier om jonge mensen in aanraking te bren gen met dans in een echt theater. De sfeer is zo anders dan op een school. En dan moet je maar hopen dat ou ders hun kinderen meenemen naar de schouwburg". Hoe gaat het repertoire van Sca pino er in de toekomst uitzien? "Op het ogenblik is het natuurlijk moeilijk je repertoire aan te passen aan die overgang. Naast wat toegan kelijkere stukken mag je best wat stukken brengen die iets zwaarder op je maag liggen. Het grappige is dat wanneer je na afloop van een voorstelling aan kinderen vraagt wat ze nou het mooist vonden, het bijna altijd de abstracte balletten zijn. Terwijl de ouders denken dat het te moeilijk voor ze is. We blijven ons op een breed pu bliek richten. Dat moet ook omdat Scapino een spreidingstaak heeft. Je kunt er niet om heen dat het pu bliek in Drachten anders is dan het publiek in de randstad". Houdt dat dan in datje artistiek gezien water bij de wijn moet doen? "Ik denk dat dat niet hoeft. Je kunt ook interessante balletten ma ken en vinden die kwaliteit hebben en toch toegankelijk zijn. Natuur lijk is het zo dat als ik morgen het ballet 'Giselle' van de Zweedse cho reograaf Mats Ek op het repertoire zou brengen, ik in de provincie nogal wat teweeg breng. Maar mis schien is 't juist wel goed dat het iets teweeg brengt. Zolang het maar kwaliteit heeft". "Een verschuiving in het reper toire moet je langzaam opbouwen anders werkt het niet. Wat dat be treft zouden de schouwburgdirec teuren wat gedurfder mogen pro grammeren. Het is logisch dat ze de zaal vol willen hebben; binnen een week kunnen we zo dertig 'Notekra- kers' verkopen. Voor het eigentijds repertoire ligt dat echter veel moei lijker en dat is zonde. Mensen in de provincie hebben toch ook recht op het volgen van nieuwe ontwikkelin gen in de dans? Vandaar dat ik ook een ballet van Mats Ek opneem. Zijn werk is weliswaar al in Neder land te zien geweest maar dan al leen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Niet in al die andere schouwburgen waar Scapino wel komt. De ruggegraat van het repertoire wordt gevormd door balletten van mijzelf en van huischoreograaf Ed Wubbe. Ons werk bepaalt de identi teit van het gezelschap. Daarnaast wil ik zoveel mogelijk werk van gastchoreografen aantrekken wier werk hier nog niet of nauwelijks te zien is geweest". Dat doen gezelschappen als het Nederlands Dans Theater en het Na tionale Ballet ook. Waarop selecteer jij de gastchoreografen? "Ik verkeer in de luxueuze positie dat ik kan kiezen vanuit mijn eigen smaak. Mijn criteria zijn eigentijds heid, dynamiek, muzikaliteit, in ventiviteit van bewegingen en to neelbeeld, emotionaliteit. Ik word doodziek van balletten die muzi kaal niet kloppen. Ik begrijp ook niet dat daar in de pers nooit over geschreven wordt. Afwisseling en kwaliteit staan bij Scapino in elk ge val voorop, want of het nou om een klassiek ballet van de Engelse cho reograaf Peter Wright gaat of om het werk van Krisztina de Chatel, het is allebei interessant". Betekent de koersverandering ook dat je voor andere dansers kiest? "Ja. Het tableau de la troupe heeft zich sinds mijn komst enorm gewij zigd. Mijn type dansers is een ander soort bewegers. Veelzijdiger dan sers die zowel klassiek als modern sterk zijn terwijl Scapino vroeger veel klassieker georiënteerd was. Je ziet bij ons ook dat jonge mensen een kans krijgen voor de hoofdrol len want het systeem van rangen en standen vind ik een beetje ouder wets". Geluk Waar kom je aan ideeën voor je ei gen choreografiën? "Het is doodeng om te bedenken dat je nu al weet dat er in bijvoor beeld januari 1992 een stuk moet komen. Het is ook vaak een kwestie van geluk want een succesvol ballet maken is zo'n ingewikkeld geheel. Je hebt te maken met muziekkeuze, met de dansers met wie je werkt, met je eigen creativiteit en hoe je je op dat moment voelt. Je kunt niet zeggen over zes maanden ga ik een dramatisch ballet maken omdat ik me dan wel heel dramatisch zal voe len. Daarbij heb je ook te maken Nils Christe was van 1966 tot 1981 danser bij het Nederlands Dans Thea ter. Vanaf 1981 freelance choreograaf bij o.m. het Nationale Ballet, het Royal Swedish, Danish en Winnipeg Ballet. Op uitnodiging van Rudolf Nurejev maakte hij "Before Nightfall" voor het Ballet van de Parijse Ope ra. Sinds 1986 co-artistiek directeur van Scapino. (foto pr scapino) met de beschikbare studiotijd. Soms moet je tussen de repetities van andere stukken door, aan je ei gen choreografie werken. Vijfenne gentig procent van mijn stukken ontstaat dus in de studio en in die korte tijd groeit het". Hoe zien de plannen voor het ko mend seizoen eruit? "Ed Wubbe is bezig met een ei gentijds en licht satirisch ballet met zestien dansers dat zich baseert op het hof. Ik zelf ben bezig met een ballet op het veertiende strijkkwar tet van Beethoven dat door de mu ziekkenners als een van de hoogte punten uit zijn werk wordt be schouwd. Ik vind het wel eng want voor een puur dansballet is negen endertig minuten een pittige lengte. Decorontwerper Keso Dekker maakt voor de tweede keer een kort ballet, op rapmuziek. Hij gebruikt veel alledaagse bewegingen omdat hij van oorsprong geen choreograaf is en dus niet even een driedubbele pirouette kan voordoen. In Israël heb ik de Amerikaan Da niël Ezralow ontmoet en hy komt met "8 heads" dat geïnspireerd is op de tekeningen van Escher. De mu ziek is afkomstig van Philip Glass. En Mats Ek komt aan het eind van het seizoen met een ballet op Zweedse volksmuziek. Rond de kerst doen we een serie Notekra- kers en later volgen nog nieuwe bal letten van Ed en mijzelf. Wat ik jammer vind is dat er ko mend seizoen niets van de jonge garde te zien zal zyn. Maar ja, aan de ene kant wil je sterke stukken op het repertoire hebben, aan de ande re kant wil je ze ook een kans geven. Er moet tenslotte een nieuwe gene ratie choreografen in Nederland ko- Scapino is niet meer; lang leve het Scapino Ballet Rotterdam. Vanuit de schouwburg in Rotterdam zal het gezelschap het land doorreizen en in het buitenland toernees gaan maken. Voor de fans van het oude Scapino is er toch een lichtpuntje: Nils Christe acht het niet ondenk baar dat er in de toekomst een klein groepje van zo'n twaalf dansers de oude taak opneemt. "Want dat het belangrijk is wat Scapino de afgelo pen veertig jaar in Nederland ge daan heeft, staat als een paal boven Ze begint dit jaar met een oplei ding voor creatief-educatief werk. En omdat dan van het les pakket vakken als dans-, muziek en bewegingsexpressie deel gaan uitmaken, ligt het voor de hand dat het Leidse theaterleven ook de aandacht heeft van Sandra Pracht. De 21-jarige Leidse had dan ook twee jaar geleden al een abonnement op de Leidse Schouwburg genomen. "Dat was het eerste jaar dat ik een abonne ment nam, maar helaas vielen er toen heel veel stukken uit, vooral dansvoorstellingen". Het aantal toneelvoorstellingen dat Sandra Pracht in de Leidse Schouwburg bezocht is nog be perkt en in tegenstelling tot de ge middelde theaterbezoeker somt ze moeiteloos de titels van stuk ken en namen van spelers op. "Van Monique van de Ven en Thorn Hoffman heb ik het afgelo pen seizoen 'Hartzeer' bezocht. Van het jaar daarvoor herinner ik me nog 'The Mousetrap' van de Rotterdamse Komedie". Dat het eerste bezoek aan een theater vaak van blijvende betekenis is blijkt als Sandra gevraagd wordt naar het LAK-theater. Want daar is het publiek doorgaans een stuk jonger dan in de Leidse Schouw burg. "Vroeger ben ik daar een keer geweest, dat beviel me niet zo, maar gaandeweg wil ik daar meer gaan bekijken." Wie aan* Queen in de Groen- oordhallen denkt vraagt zich af of popmuziek een rol speelt bij uit gaan. Want ook op het Oude-Sin- gel-Vestival kwamen vele jonge ren eerder af op bandjes bij de Droomfabriek dan op de theaters die in eerste instantie centraal zouden staan. Sandra Pracht be zocht de laatste jaren inderdaad de top-popconcerten van Michael Jackson, Diana Ross en Pink Floyd, waarvoor Leiden te klein is, maar op het Oude-Singel-Ves- tival was ze niet voor de muziek. Wel zegt ze dat ze van bandjes houdt en dan ligt het LVC als fa voriete bezoekersobject voor de hand. Pracht kent het jongeren centrum aan de Breestraat: "Ja, daar kom ik heel vaak, want daar heb ik het afgelopen jaar een gi- taarcurus gedaan". Toch laat Sandra Pracht dit ko mend seizoen de Leidse Schouw burg ook niet links liggen. "Ik denk dat ik naar het toneelstuk 'Amadeus' met Willem Nijholt ga". Nijholt is een acteur, die als het aan Sandra ligt vaak in de Leidse Schouwburg te zien zal zijn. "Hij heeft belangstelling voor de samenleving. Dat bleek ook uit dat filmpje over de proble men van doven op televisie, waar in hij optrad." En verder? "Ik wil ook nog naar een of andere ballet voorstelling, maar aan een abon nement denk ik dit jaar niet AMSTERDAM - Het komende sei zoen van De Nederlandse Opera wordt een 'uur der waarheid', waar in de ideeen van de nieuwe artistiek leider Pierre Audi aan de praktijk kunnen worden getoetst. Óp twee manieren zelfs. Audi presenteert immers niet alleen het eerste sei zoen dat geheel onder zijn eigen ver antwoordelijkheid tot stand is ge komen, maar treedt ook bij twee produkties zelf als regisseur op. Een makkelijk seizoen vol lichte kost en geheide publiekstrekkers heeft Audi niet samengesteld. Het lijkt of de voormalig directeur van het Almeida Theatre in Londen in zijn eerste (eigen) seizoen op zoek gaat naar de grenzen van wat in Am sterdam mogelyk is, zowel in reper toire als in theatrale realisatie. Boulez Typerend voor zijn benadering van (muziek)theater is de komst naar Nederland van de Franse compo nist en dirigent Pierre Boulez met zijn muziekproduktie 'Répons', die op 27 en 28 september in de Beurs van Berlage zal klinken. Een opera in de traditionele betekenis is dit met (er werken niet eens vocale so listen mee), zelfs geen muziekthea ter in de ruimere betekenis van dat woord, maar wel muziek waarvan het klinkend resultaat sterk samen hangt met de ruimte waarin zij wordt uitgevoerd. Over de vraag of zo'n programmering tot de taak van De Nederlandse Opera behoort, zal overigens links en rechts wel ge twist worden. Ook in de keuze van de door hem zelf te regisseren werken toont Audi een voorkeur voor uitersten. Hij be gint op 10 november met 'II ritorno maart), twee opzienbarende maar niet onverdeeld enthousiast ont vangen voorstellingen uit het bui tenland. Verdi's opera werd ont worpen voor de English National Opera in Londen door David Alden, die hier in de jaren zeventig zorgde voor een spraakmakende voorstel ling van Stravinsky's 'The Rake's Progress', en het drama van Gluck is een produktie van de Bayerische Staatsoper München met Achim Freyer als regisseur en ontwerper van de toneelbeelden. Uit de kelders van De Nederland se Opera zelf komen drie reprises. 'Die Entführung aus dem Serail' van Mozart (5 oktober) leed twee jaar geleden onder een matige be zetting, maar verdient een nieuwe kans, Johann Strauss' 'Die Fle- dermaus' (12 april) is een herhaling van de voorstelling in het Holland Festival 1987 en 'Blauwbaards Burcht' van Bartók (6 mei) wordt een hernieuwde kennismaking met de controversiële enscenering van Herbert Wernicke, waarmee het sei zoen 1988-89 geopend werd. Andere nieuwe produkties zijn 'Benvenuto Cellini' van Berlioz (28 januari) en 'Idomeneo' van Mozart (1 juni). Berlioz' complexe opera, die hier dertig jaar geleden voor het eerst (en voor het laatst) op het to neel werd gebracht, wordt gediri geerd door Peter Hirsch en geregis seerd door Tim Albery, terwijl ook de bezetting meer internationaal dan Frans georiënteerd is. 'Idome neo' markeert het operadebuut van dirigent Frans Bruggen, ditmaal aan het hoofd van het Nederlands Philharmonisch Orkest. Nieuw voor Nederland zijn de produkties van Verdi's 'Un ballo in maschera' (première 3 december) en Glucks 'Iphigénie en Tauride' (8 Pierre Audi.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 34