De 21ste eeuw in Toronto heel dichtbij Nog veel onbekend over aal :l F1IH1'J MbMsMrti Rotterdam ligt dwars bij sociale vernieuwing CDA tegen aanstellingsplicht wachtgelders in onderwijs Taxichauffeurs blokkeren Schiphol Kitzen-flop' voor studenten Consortium wil deel u -oevers ontwikkelen VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 'Meneer, we hebben al twee palin gen gevangen'. Die vangstmel ding kreeg ik afgelopen weekein de ongevraagd op uitbundige toon meegedeeld door een van de twee jongetjes die in een polder sloot bij de Maaldrift in Wasse naar vlakbij een bruggetje aan het vissen waren. De trots die in zijn stem door klonk, het nadrukkelijk wijzen op de binnen handbereik staande witte plastic emmer en de sponta ne informatie aan zo maar een willekeurige voorbijganger op de fiets wezen erop dat de vangst van twee alen toch als iets bijzon ders werd ervaren. Het jeugdige duo bleek er althans duidelijk in zijn nopjes mee. Nu is de aal een vis die duide lijk tot de verbeelding spreekt. Niet alleen door zijn afwijkende slangvormige uiterlijk, maar ze ker ook omdat hij wordt be schouwd als een culinaire delica tesse bij uitstek. Voor zover de vervuiling van wateren met pcb's en zware metalen de consumptie van deze supergladde waterbe woner tenminste nog toestaat. Net een dag voor de ontmoe ting in het nog landelijke deel van Wassenaar was bij mij thuis de nieuwste uitgave van O VB- be richt in de bus gegleden. Een driemaandeljkse uitgave van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij die voor het overgrote deel geheel was gewijd aan het fenomeen 'aal'. Bij lezing van de artikelen viel me weer eens op hoeveel er nog onbekend is van het leven van deze vissoort die tot de meest ver spreide in onze wateren behoort. Want al wijzen vele onderzoekin gen erop dat de aal zich voort plant in de Sargassozee en vervol gens als larve een afstand van 6000 kilometer over de Atlanti sche Oceaan aflegt om onze om geving te bereiken, toch is het sluitende bewijs daarvoor tot dusver niet geleverd. Tot nu toe is in de Sargassozee nog geen enkele paairijpe aal aan getroffen. Volgens het OVB- -blad is dat overigens niet zo ver wonderlijk want het veronder stelde paaigebied heeft een op pervlakte van 1,6 miljoen vier kante kilometer. Wel werden op 60 tot 100 meter diepte zeer jonge aallarven aangetroffen zodat de theorie zeker geen slag in de lucht Zulke alen zijn geen dagelijkse vangst. Het leven van de aal kent overi gens meer interessante feiten en ik ontleen er graag een paar aan het nieuwste OVB-blad. Het is bij vele sportvissers een bekend feit dat de aal een lichtschuwe vis is die zich graag in holten, zelfge- graven gangen, in de modder of tussen voorwerpen op de bodem ophoudt om voor in de schemer en nachtelijke uren actief te zijn. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Maar wist u ook dat alen graag contact met elkaar houden door zich tegen elkaar aan in te gra ven? Onderzoekers hebben wel vastgesteld dat zieh op sommige plaatsen ware 'aalkluwens' vor men. Dat verklaart ook het feit waarom een goeie peurplek soms tientallen alen kan opleveren. In hengelaarskringen heeft de aal vaak de reputatie van 'aaseter' of 'lijkrover'. Maar hij verdient die benaming niet want levend voedsel zoals slakken, mosselen en visserugenieten duidelijk zijn voorkeur. Dat laat onverlet dat een hengel geaasd met een stukje dode vis toch vaak een flinke aal kan opleveren. Bij alen zijn duidelijk twee af wijkende kopvormen te onder scheiden. Je hebt de breedkoppi- ge en de spitskoppige aal. Uit on derzoek is gebleken dat de breed- koppen zich meer dan de spits- koppen voeden met grotere za ken. De grotere bek en de sterke kaakspieren kunnen voedsel van grotere afmetingen gemakkelij ker aan. Vermoedt wordt dat de beschikbaarheid van het voedsel mede het breedkoppig zijn be paalt. Maar enige erfelijke aanleg sluiten de visdeskundigen toch niet uit. De aal groeit in Nederland niet zo snel, ongeveer 3 a 4 centimeter per jaar. In zuid-Europa waar doorgaans hogere watertempera turen zijn en het groeiseizoen lan ger duurt is een jaarlijkse lengte toename van 15 centimeter zelfs niet ongewoon. Maar er zijn meer factoren die de groei bepalen, zoals de aanwezigheid van meer of minder soortgenoten en con currerende vissoorten zoals bij voorbeeld de brasem. Overigens blijven mannetjesa len kleiner dan vrouwtjes. De mannetjes worden maximaal zo'n 45 centimeter terwijl de vrouw tjes een lengte van ruim een me ter kunnen bereiken. Hoe oud de aal kan worden is niet precies be kend omdat, wanneer ze paairijp zijn teruggaan naar de Sargasso zee en daar vermoedelijk sterven. In afgesloten wateren waar alen niet meer uit konden zijn wel exemplaren aangeroffen die tus sen de 35 en 40 jaar oud waren. Het absolute leeftijdsrecord werd gehaald door de aal 'Putte' in een Zweeds aquarium. Die bereikte de respectabele leeftijd van 88 jaar. Tot slot een positief bericht: de intrek van kleine aaltjes, vanwege hun doorzichtigheid glasaal ge noemd, vanuit zee naar onze bin nenwateren vertoonde dit voor jaar een iets stijgende lijn. De af gelopen jaren was er sprake van een zeer sterke daling. Zo fors dat er zelfs visserijbiologen waren die vreesden dat de aal binnen afzien bare tijd zou uitsterven in onze omgeving. Als je je in een dichtgespijkerde ton van de Niagara-watervallen naar beneden laat vallen, krijg je een boete van 500 dollar en een gratis -maar verplicht- psychiatrisch onderzoek. Aangenomen dat je de klap hebt overleefd natuurlijk. door Magreet Vermeulen Dit staaltje Canadese regelzucht vindt zijn oorsprong in de Canadese grondwet. Waar de Amerikaanse grondwet de burgers belooft dat ze altijd en overal hun persoonlijk ge luk mogen nastreven, wordt de Ca nadezen 'order and good govern ment' toegezegd. Canada is wat je noemt ordentelijk. De straten van een wereldstad als Toronto zijn 24 uur per dag veilig. Drugs hebben er pas zeer onlangs hun intrede gedaan. Zwervers zijn er een bezienswaardigheid en in Toronto -met drie miljoen inwo ners- worden per jaar minder men sen vermoord dan in New York op één dag. De grondprijzen in hartje Toronto overtreffen ondertussen zelfs die in New York. En ook de bouwkundige hoogstandjes in Toronto doen veel al niet onder voor wat Manhattan te bieden heeft. Met als voornaamste ingrediën ten glas, marmer en natuursteen is de afgelopen jaren een nieuw en to renhoog Toronto uit de grond ge stampt. Ontelbaar lijken de variaties op het flatgebouw. Ellipsvormig, drie hoekig, in halve maansvormen of trapsgewijs torent de architectuur boven de straten uit. Van sommige wolkenkrabbers lijken de hoeken afgeslagen. En weer andere torens zijn gebutst met driehoekige deu ken. Voor de liefhebbers van het rechte-lijnen-spel zijn er eenvoudi ge kubussen, bijvoorbeeld uitge voerd in kopergroen kunstglas dat de naburige gebouwen in grillige, vervormde kreukels weerspiegelt. Als nieuwste bouwmateriaal staat glas met goudstof genoteerd. Maar ook op ooghoogte is veel te zien; parken in geometrische patro nen verfraaien het beton en in grote glazen corridors groeien heuse bo men. De 21ste eeuw is in Toronto heel dichtbij. Donderend water Het waren de Missisauga-Indianen die Toronto 203 jaar geleden aan de nieuwkomers verkochten voor de som van 1700 dollar. Toronto is In- De Niagara- watervallen op de grens van Canada in de Verenig de Staten vor men nog al tijd een at tractie van de eerste orde. diaans voor ontmoetingsplaats. Hel aangrenzende meer noemden de In dianen Ontario, of sprankelend wa ter en de rivier met de drie waterval len tooiden ze met de naam Niagara donderend water. Achter de drie watervallen ligt Amerika. Maar de Indianen situeer den er de woonplaats van hun vari ant op Donar. Óm bij deze God in het gevlei te komen werd veelal fruit geofferd. Als grotere offers noodzakelijk werden geacht, werd een maagd uitgekozen. Daarom heet het bootje dat je tot bijna onder de watervallen brengt, al sinds jaar en dag 'maid of the mist' heet. Een toepasselijker naam was trouwens 'maid of de rain' ge weest. In toeristisch taalgebruik heet het dan ook kortweg dat het boottochtje een "kus van de Niaga ra" op de wang achterlaat. Wanhoopsdaad De toeristische exploitatie van de Niagara-watervallen kwam rond de eeuwwisseling op gang. Koorddan sers spanden hun touwen over de woest bruisende rivier en waagden onder grote publieke belangstelling hun leven. Het meeste opzien baar de Annie Taylor die zich in 1901 in een dichtgespijkerd vat van de wa terval naar beneden stortte en er re delijk ongeschonden van af kwam. Toch is haar wanhoopsdaad mis lukt, want Annie Taylor bleef ook de resterende 20 jaar van haar leven doodarm. Roem en geld leverden haar missie niet op, getuige haar graf op het pauper-kerkhof in Nia gara-Falls, niet te verwarren met het even verderop gelegen Niagara-On- The-Lake. Een bliksembezoek aan beide Niagara-dorpjes is trouwens uiterst verhelderend voor de Europeaan die 'het grote gemis' van de bewo ners van de Nieuwe Wereld in één klap wil doorgronden: het gebrek aan een gemeenschappelijke ge schiedenis en dito cultuur. In de ene plaats, Niagara-On-The- Lake, heeft men geweigerd zich neer te leggen bij de akelige realiteit dat het stadje al in het begin van de 19de eeuw goeddeels in as werd ge legd. Met Victoriaanse precizie zijn de pastelkleurige houten huisjes met veranda's en winkeltjes met uithangborden aan de straatkant te ruggezet. Het resultaat is een Ma- durodam op ware grootte. In het andere dorpje, Niagara- Falls, heeft men bij gebrek aan een gemeenschappelijke cultuur, met verve teruggegrepen op de samen stellende delen van de Canadese smeltkroes om het dorpje en vooral de restaurants ter plekke een gezel lig aanzien te geven. Met als gevolg dat ruwhouten Duitse berghutten zij aan zij staan met hemelsblauw geverfde minaretten en andersoor tige, soms zeer uitheemse eetpalei- zen. Van Gc ih Illustratief voor de worsteling die een jong land als Canada moet leve ren om een nieuwe cultuur op te bouwen is een bezoek aan Klein- burg. In dit dorpje -een dik uur rij den van Toronto- bevindt zich het werk van een groep Canadese kun stenaars verenigd in 'De Groep Van Zeven'. Het merendeel van deze schilders trok begin deze eeuw naar de bakermat van hun cultuur, naar Europa. Om beurten kwamen ze terug naar Canada om in hun eigen land Hollandse wolkenpartijen of Ant werpse havengezichten te schilde ren. Sommigen hanteerden het pen seel als een heuse Van Gogh! Het publiek was er dol op. Toch stemde het succes de schil ders niet tevreden. De technieken Van Gogh waren misschien om het Zuidfranse land schap weer te geven, maar gold dat ook voor de Canadese natuur, zo vroegen ze zich af. En waarom zou den ze trouwens niet eens proberen hun eigen omgeving - de onmetelij ke meren en verlaten ijsvlaktes - op het doek te zetten. Met horten en stoten ontwikkelde 'De Groep Van Zeven' een nieuwe stijl. Een stijl die noch tot één van de traditionele (lees Europese) stromingen is te herleiden, noch verwantschap toont met de oorspronkelijke (In diaanse en Eskimo) culturen van het land. En wie de afgeplatte, rondge- schuurde berglandschappen van Tom Thomson bekijkt, ziet een nieuw Canada. Een verstild, verla ten, ingetogen en haast weemoedig Canada. 'De Groep Van Zeven' le vert nog altijd het beste bewijs dat Canada niet het kleinere tweeling broertje is van de Verenigde Staten, zoals wij Europeanen nogal eens denken. Verdere informatie bij: het Canadees Verkeersbureau Sopbialaan 7 Den Haag. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse wethouder P. Vermeulen (stadsvernieuwing) heeft de fracties van de gemeenteraad opgeroepen het convenant over sociale vernieu wing niet te bekrachtigen. De wet houder kwam gisteren tijdens de raadscommissie voor stadsvernieu wing tot deze oproep uit protest te gen de op handen zijnde korting op het stadsvernieuwingsfonds. Volgens Vermeulen moet Rotter dam de komende vier jaar 23 mil joen gulden inleveren. Dit betekent dat verschillende Rotterdamse volkshuisvestingsplannen ernstig in de knel komen. De wethouder stelde dat de korting haaks staat op het regeringsbeleid inzake sociale vernieuwing. "Door deze maatregel wordt het sociale vernieuwingsbe leid volledig onderuit gehaald. Ik kan dit niet gaan uitleggen aan de bewoners van mijn stad. We moeten het kabinet maar eens duidelijk ma ken dat dit beleid echt niet kan". Vermeulen heeft woensdag al contact gehad met de vier grote ge meenten om afspraken te maken over mogelijke acties. Ook zij wor den getroffen door de korting. "Toch is het geen zaak voor de dage lijkse bestuurders alleen. De ge meenteraadsfracties zullen in het protest een actieve rol moeten spe len". Volgende week donderdag stelt Vermeulen de gemeenteraad voor de bekrachtiging van het con venant voorlopig uit te stellen. Weliswaar ondertekende de wet houder op 14 juli het convenant maar het wordt pas rechtsgeldig als ook de gemeenteraad ermee ak koord gaat. Het kabinet Lubbers-Kok heeft socjale vernieuwing hoog in het vaandel staan. Met veel ophef wer den dan ook die 14e juli in de Maas stad in aanwezigheid van minister Dales van binnenlandse zaken met dertien gemeenten de eerste over eenkomsten gesloten. Rotterdam deed dat morrend, omdat de ge meente toen al teleurgesteld was over het geld dat vrijkwam voor ba nenplannen voor langdurig werklo zen. Ook voor speciale projecten op het gebied van onderwijs en oude ren- en gezondheidszorg zag Rotter dam de wensen niet beloond. De Haagse wethouder P. Noorda- nus (stadsvernieuwing) zei even eens zeer teleurgesteld te zijn over de op handen zijnde korting op het stadsvernieuwingsfonds. Die zal voor de gemeente Den Haag 5 mil joen gulden op een programma van 120 miljoen bedragen. "Als gevolg van de korting zullen panden langer dichtgetimmerd blijven, kan ver krotting verder oprukken en zullen terreinen langer braak blijven lig gen", voorspelt de wethouder. Toch wil Noordanus niet zover gaan als Rotterdam, door als protest tegen de kortingen het convenant over de sociale vernieuwing niet te bekrachtigen. Wel kondigt hij aan de komende weken het kabinet met klem te vragen de kortingen op het stadsvernieuwingsfonds niet door te zetten. Een korting op het stadsvernieu wingsfonds komt ook de gemeente Utrecht met haar financiële proble men nu bijzonder slecht uit. Wet houder stadsvernieuwing J. Zwart zegt steeds gedacht te hebben dat stadsvernieuwing, en dus ook het opknappen van oude wijken, een belangrijk onderdeel van die soci ale vernieuwing moest zijn. Sterker nog: "Sociale vernieuwing is een gevolg van het verbeteren van het leefklimaat in de oude stadswijken. Het is erg jammer dat de gelden daarvoor nu weer ingetrokken wor den". Woedende chauffeurs voerden gisteravond overleg over verdere acties. Besloten werd tot een totale blokkade die de hele nacht heeft geduurd. (toto anpi ROTTERDAM (GPD) - Studeren is duur, dat weet elke student. Maar wat kost een studie nou precies, hoeveel houdt een student over en wat hebben de komende bezuini gingen voor invloed op de studie beurs? Een antwoord op deze vragen is te vinden in de zogenaamde Ritzen- diskette, ontwikkeld door de Eind- hovense student informatietech niek H. van Woerkom en student politicologie A. Paardekooper uit Rotterdam. Met dit programma kan iedere student in korte tijd zien hoe zijn persoonlijke situatie is en wat de gevolgen zijn van de bezuinigin gen van minister Ritzen (onder wijs). "Bezuinigingsplannen zijn meestal erg algemeen", legt Paarde kooper uit. "De individuele student weet niet hoeveel hij er zelf op voor- of achteruit gaat. Dat pakt voor ie dereen anders uit. Met ons pro gramma is dat in een mum van tijd uit te rekenen". De reacties op de Ritzen-floppy zijn overweldigend. De diskette is voor vijfentwintig gulden te bestel len. Studenten die zich geen com- puter kunnen veroorloven, kunnen een uitdraai krijgen voor vijf gul den. Het systeem kan alleen nog worden gebruikt door mensen die op dit moment al studeren. Dit in verband met de komende bezuini gingsmaatregelen die de komende generatie studenten, vanaf de lich ting 1991/'92, zullen treffen. SCHIPHOL (ANP) - Een blokkade van boze taxichauffeurs op Schip hol is vanmorgen tussen half vijf en vijf uur op verzoek van de Mobiele Eenheid opgeheven. De verkeerssi tuatie rond de aan- en afvoerwegen is weer normaal, nadat ongeveer tweehonderd taxichauffeurs sinds half elf gisteravond voor een totale blokkade hadden gezorgd. De we gen naar en van Schiphol waren af gezet uit onvrede met het besluit dat de chauffeurs geen passagiers meer mogen meenemen richting Amsterdam. Het overleg hierover was gisteren vastgelopen. Vanochtend, na het opheffen van de blokkade, werd weer overleg gestart tussen de Am sterdamse chauffeurs, het openbaar ministerie en de rijkspolitie. Door de blokkade ontstond gis termorgen al een grote verkeerscha os rond de voorrijwegen van Schip hol. Het is in de ochtenduren heel druk op Schiphol, omdat de Eu ropese vluchten binnenkomen en tegen het middaguur de interconti nentale piek van start gaat. Doordat alle toegangswegen naar Schiphol waren afgesloten kon ook een groot aantal werknemers de luchthaven niet bereiken. Gevolg was dat veel vracht niet op tijd kon worden afge handeld. Het ging om de derde actie van de taxichauffeurs binnen twee weken. Deze keer betreft het het intrekken door de luchthavendirectie van zes den en Meerlanden. Toen de lucht- concessies aan reguliere Amster- havenpolitie gistermorgen om zes damse Schiphol-taxi's. Het intrek- uur de betrokken chauffeurs ver ken van de zes vergunningen is vol- zocht te vertrekken, blokkeerden gens Schiphol door de provincie ge- hun collega's uit Amsterdam uit so last. Deze vergunningen gaan over lidariteit de luchthaven, naar taxi's uit het gebied Amstellan- AMSTERDAM (ANP) - Vier grote bedrijven - het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, Ballast Nedam, het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en Koninklijke Volker Stevin - hebben de handen ineen ge slagen om gezamenlijk een deel van de Amsterdamse IJ-oeverplannen te realiseren. Het Consortium Nieuw Oost (CNO) hebben de grote vier hun samenwerkingsverband genoemd, naar het gebied waarop ze het oog hebben laten vallen. Tijdens een boottocht gistermor gen over het water van het Buiten IJ waar in de toekomst een enorm stadsdeel moet verrijzen, ontvouw den de vier aan de Amsterdamse IJ- oever-wethouder J. Saris hun visie op het gebied. Het Buiten IJ is nu nog een ondiep stuk IJsselmeer tus sen Diemen en Durgerdam. Het is echter de bedoeling dat er in de toe komst 20.000 woningen verrijzen. De gemeente heeft vanaf het be gin duidelijk gesteld dat de over heid de kostbare IJ-oeverplannen niet alleen kan realiseren. Een vorm van publiek-private samenwerking tussen overheid en beleggers en projectontwikkelaars wordt door het gemeentebestuur als de meest ideale constructie gezien. De beleggers en financiers, ver enigd in een speciaal opgerichte fi nancieringsmaatschappij. moeten 75 procent van het benodigde kapi taal investeren en de gemeente 25 procent, in de vorm van bouw grond. Een constructie waar diver se deskundigen hun vraagtekens bij zetten. DEN HAAG (ANP) - Het CDA ziet niets in het verplicht aanstellen van zogenoemde wachtgelders in het onderwijs om zo tot een reductie van de omvang van het wachtgeld probleem te komen. Wel mag er sprake zijn van een voorrangsbe handeling, zo bleek gisteren tijdens een mondeling overleg van de Tweede Kamer met minister Ritzen (onderwijs). Het aantal onderwijsgevenden dat wegens reorganisaties of tekort aan leerlingen onvrijwillig werk loos is geworden, is de laatste jaren aangezwollen tot meer dan 20.000 (exclusief het wetenschappelijk on derwijs). Het beslag dat de riante wachtgeldregeling voor deze groep op het budget van onderwijs legt. wordt in '91 geschat op circa 900 miljoen gulden. Ritzen wil via een aantal maatre gelen volgend jaar 31 miljoen op deze post bezuinigen, oplopend tot 125 miljoen in 1995. De interimwet die hij voorstaat wil hij al op 1 janu ari van het volgend jaar van kracht laten worden, iets wat door het me rendeel van de Tweede-Kamerfrac ties voor onmogelijk en ongewenst wordt gehouden. Eén van de belangrijkste maatre gelen is het bevoegde gezag van scholen de verplichting opleggen om wachtgelders in vacatures te be noemen. CDA-woord voerder Tuin- stra ziet dit als een onaanvaardbare aantasting van de vrijheid van be noeming van de bevoegde gezagen (in het bijzonder onderwijs). Wacht gelders kunnen wel een voorrangs behandeling krijgen bij de vervul ling van een vacature. De andere grote partijen, inclu sief PvdA, hadden minder moeite met de verplichte benoeming. PvdA-woordvoerster Netelenbos wilde echter wel dat ook pas ge schoolde leraren aan bod kunnen blijven komen. Volgens haar moet het beeld worden bestreden dat je in het onderwijs snel werkloos kunt worden. WD-woordvoerder Franssen verzette zich tegen de opvatting dat slechts eenderde van de wachtgel ders als "bemiddelbaar" (voor de ar beidsmarkt) wordt gezien. Hij vroeg zich af of je de gehuwde vrouw van een kostwinner wel permanent op wachtgeld moet zetten en of de ou dere onderwijsgevende niet ten on rechte definitief aan de kant wordt gezet. Het begrip passende arbeid kwam in dit verband aan de orde. WD. D66 en ook PvdA waren voor zichtig van mening dat hiernaar wel gekeken kan worden, al merkte D66-woordvoerder Nuis op dat aan scherping van het begrip passende arbeid een zaak is die boven dit spe cifieke geval uitstijgt. Om die reden wenste Tuinstra er ook niet op in te gaan; dat is een kabinetskwestie, zo meende hij. Het mondeling overleg zal over twee weken worden voortgezet met het antwoord van de minister en zijn staatssecretaris. Mijnbouwproject EG ramp voor Indianen en milieu BRUSSEL (ANP) - De milieucom- missie van het Europese Parlement heeft forse kritiek op de "onverant woordelijke" opstelling van de EG ten aanzien van het Car^jas-ijzer- mijnbouwproject in het Amazone gebied. Het met veel EG-geld be kostigde project is een ramp voorde plaatselijke Indiaanse bevolking en het milieu. Dit zei gisteren Hemmo Muntingh (PvdA) die namens de commissie een rapport over het pro ject heeft geschreven. Het project voorziet in de exploi tatie van rijke ijzerertsvoorraden die Brazilië in het betrokken gebied bezit. Er zouden een mijn. ruim der tig hoogovens en een 900 kilometer lange spoorlijn naar de kust komen De EG verstrekte 257 miljoen dollar aan leningen en financierde daar mee een kwart van het project, dat ruim 1.1 miljard dollar kostte. De Wereldbank. Amerikaanse. Japan se en Braziliaanse crediteurs namen de rest van de kosten voor hun reke ning. Het toezicht op het al in 1981 op gestarte project werd toevertrouwd aan de Wereldbank, die erop moest letten of het milieu en de Indiaanse- bevolking er niet onder zouden lij den. Al snel bleek dat het allemaal fout liep, aldus Muntingh. Cartas, dat ook nog eens was bestempeld als een model- milieuproject, heeft volgens hem geleid tot massale ont bossing en verdrijving van Indiaan se bewoners die uiteindelijk - on danks contractuele garanties - ge dwongen werden te verhuizen. Het hout is in de vorm van houts kool nodig als brandstof voor de hoogovens waar uit het ijzererts ruwijzer wordt gemaakt voor ex port naar de VS. Japan en Europa Hoewel het project nog lang niet af is - er zijn pas vier ovens in gebruik is nu al een gebied van 200.000 vier kante kilometer om Cartas voor vijftig procent ontbost. Herbebos sing vindt amper plaats waardoor volgens de rapporteur het eco systeem ten dode lijkt opgeschre ven. Daar komt nog bij dat Carinas onderdeel vormt van een veel groter ontwikkelingsproject (Grande Ct rjyas) hetgeen de problemen er al leen maar groter op maakt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19