lokkertje voor toeristen Paria als Flora Malesiana: poort tot geheimen van het regenwoud De (muzikale) zigeuner wordt ook veracht en vertrapt in Hongarije VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 Vurige paarden, een eindeloze poesta, goelash, salami en een zigeunerorkest in kleurige klederdracht. Dat is het Hongarije uit de reisfolders en het is het beeld dat veel toeristen van Hongarije hebben. Een vals beeld, want van de poesta en de paarden is niet veel meer over en de muzikale zigeuner die als toeristisch lokkertje dient, wordt in Hongarije zelf veracht en vertrapt. Geweld tegen zigeuners is al jaren heel gewoon. "Geschoten: een volwassen hert, vijf jonge dieren, drie grote zwijnen, tien kleine zwijnen, twee zigeuners, een zigeunerin, een zigeunerkind", staat in een oud jachtboek. "Mijn zoon is gehandicapt", vertelt een zigeunerin. "Hij is in elkaar geslagen, beroofd en op de spoorrails gegooid". doorRuna Hellinga De gewoonte uit vroegere dagen om de zigeunermuzikanten met spuug natge maakte bankbiljetten op het hoofd te drukken bij wijze van betaling is in Hongarije weliswaar uit de mode ge raakt. Maar daarmee is het respect voor de zigeuners nog niet toegenomen. Ze hebben niet te lijden onder onvrijwillige sterilisaties, zoals hun Tsjechische fami lieleden. Evenmin lopen ze het gevaar van pogroms en schijnexecuties door de politie, zoals in Roemenië. Maar dat zijn slechts geringe verworvenheden. Volgens onderzoek vindt zeventig pro cent van de Hongaarse bevolking dat zi geuners zo nodig gewelddadig tot. inte gratie moeten worden gedwongen en veertig procent vindt dat ze eigenlijk in aparte kampen zouden moeten wonen. Driekwart van de Hongaren gaat in de bus niet naast een zigeuner zitten. Hoe wel gemengde huwelijken voorkomen, zou tachtig procent nooit met een zigeu ner trouwen. De positie van zigeuners in Oost-Euro pa is nergens rooskleurig en Hongarije maakt daar geen uitzondering op. Ze worden behandeld als paria's. Stamland Hongarije telt naar schatting zo'n half miljoen zigeuners, een van de grootste zi geunergemeenschappen van Europa. Voor veel mensen is Hongarije, mede dank zij de toeristenfolders, zelfs het stdmland van het donkere reizende volk. Maar voor de Hongaren zijn zigeuners nog steeds vreemdelingen. Ooit zag men de oorspronkelijk uit India afkomstige nomaden aan voor handlangers van de Turkse bezetters. Nu veracht men ze om dat ze bruin en anders zijn. Zigeuners zijn, aldus de gemiddelde Hongaar, vies, lawaaiig en crimineel. Volgens de politiestatistieken, die tot dit jaar per bevolkingsgroep werden bijge houden, zijn zigeuners verantwoordelijk voor 52 procent van alle misdaden. Een hoge politiefunctionaris bedacht dit voorjaar dat het nuttig zou zijn een groot scheeps onderzoek naar de vingeraf drukken van zigeuners te houden. Misschien was daar, zo hoopte hij, wel een gemeenschappelijk kenmerk uit af te leiden, zodat je bij een politieonder zoek meteen wist of de dader een zigeu ner was of niet. Het plan stuitte op zoveel kritiek dat het onderzoek er nooit is ge komen. "Met een vlammenwerper in de hand zal ik overwinnen, Ik vernietig de zigeuners net als spin- nen, We roeien ze uit met lage lonen En verklaren ons tot zigeunervrije zo- Dit dichtte de roek-groep Molosy (La chen) ooit. De bandleden werden daar voor door de rechter tot een half jaar voorwaardelijk veroordeeld. Geweld te gen zigeuners is gewoon: leuzen op de muren, skinheads die mensen met een donkere huid op straat molesteren, de politie die zigeunerarrestanten in elkaar slaat. "Mijn ene zoon", vertelt de oude vrouw Bango in een zigeunernederzet ting in de gemeente Kerepcstarcsa nabij Budapest, "is sinds een aantal jaren ge handicapt. Ze hebben hem in hot dorps café in elkaar geslagen, beroofd en daar na op de spoorrails van het voorstads treintje gegooid. De trein is over zijn been heen gereden". Ze zwijgt even en vervolgt op monoto ne toon: "Nou ja, hij had ook wel wat ge dronken". De discriminatie is natuurlijk niet nieuw. In een oud Hongaars jachtboek is de volgende aantekening te vinden: "Ge- i schoten een volwassen hert, vijf jonge dieren, drie grote zwijnen, tien kleine zwijnen, twee zigeuners, een zigeunerin; 1 een zigeunerkind". En tot 1906 had een Hongaar die een zigeuner bij een misdrijf betrapte, het recht hem met zijn oren aan een boom te spijkeren tot de politie kwam. Landhervormingen Het communisme heeft voor de zigeu ners weinig goeds gedaan. Bij de land hervormingen direct na de oorlog kregen de zigeuner-landarbeiders niets en toen later landbouwcoöperaties werden ge vormd, vielen ze weer uit de boot. In de jaren daarna stierven de tradionele be roepen als ketellapper, paardehandelaar, mandevlechter en houtsnijder praktisch uit. Rondtrekken werd verboden. Voor de meeste zigeuners bleef onder de zegenin gen van het communisme nog maar één ding over: het allerlaagste, allerslechtst betaalde en allerongezondste werk: in de mijnen, bij de bestratingen, of de reini gingsdienst. De gewoonte om zigeuner muzikanten natgemaakte bankbiljetten op het hoofd, te drukken, is weliswaar uit de mode maar dat wil niet zeggen dat er in Hongarije nu veel respect is voor zigeuners. Integendeel. (archieffoto) De communisten hadden op het zigeu nerprobleem jarenlang een simpel ant woord: het bestond gewoon niet. Vol gens een communistisch decreet uit 1961 hebben Zigeuners geen gezamenlijk land van oorsprong en geen gemeenschappe lijke taal (de meeste zigeuners spreken Hongaars en slechts een deel beheerst een van de zigeunertalen). Daarom wa ren ze geen apart volk. Terwijl andere bevolkingsgroepen, zoals de Slowaken en de Duitsers, in Hongarije een eigen status hadden, wer den zigeuners simpelweg tot Hongaren bestempeld. Als ze zich maar gewoon aanpasten en assimileerden, dan zou het socialisme zeker in staat zijn de zigeu ners een fnenswaardig leven te bezorgen. Hobbels De straatarme zigeunerdorpen, de werk- Professor Kalkman is directeur en be heerder van het Rijksherbarium in Lei den. Onder zijn leiding wordt door tien tallen wetenschappers in binnen- en bui tenland gewerkt aan een reeks van dikke boeken die tezamen de Flora Malesiana moeten vormen. Uiteindelijk Zeil die flora gegevens bevatten over de naar schat ting 25.000 plantenfamilies op Indonesië, de Filipijnen en het vasteland van Zuid oost Azië. Elke plant wordt ingedeeld naar soort en regio, tot in de details be schreven en krijgt een naam. Sneller De Flora Malesiana is een zaak van de lange adem. In 1960 werd de eerste plant in Zuidoost-Azië officieel beschreven. Veel van het pionierswerk werd gedaan door de destijds bekende professor Van Steenis, die een paar jaar geleden over leed. Anno 1990 is echter ondanks alle in spanningen nog maar zo'n twintig pro cent van de rijke plantenwereld in het ge bied in kaart gebracht. Als het zo door gaat, duurt het tot ver in de volgende eeuw voordat de Flora Malesiana klaar is. "Maar", zegt Kalkman, "Eigenlijk hebben we de behoefte om 'm wat sneller klaar te krijgen. Tien, misschien vijftien jaar lijkt ons een redelijke termijn". Kalkman en zijn collega's willen dus meer vaart achter het werk. Daarvoor geldt in eerste instantie een puur techni sche reden: een flora is onbruikbaar als hij niet af is. Wie in Nederland een plant tegenkomt, weet zeker dat een blik in Heukels Flora van Nederland (sinds 1883) voldoende is om te weten wat hij bij de hand heeft. In Zuidoost Azië gaat dat lang niet zo gemakkelijk. Vergelij kingen zijn onmogelijk. Conclusies niet te trekken. "Een kwart flora is geen flo ra", constateert Kalkman. loosheid, de woningnood, de kinderen die niet naar school gingen en de bede lende vrouwen waren onder het socialis me een doorn in het oog van het regime. Maar tegelijkertijd is dat er op geen enke le manier in geslaagd de zigeuners een menswaardig bestaan te geven, juist om dat de communisten niet wilden aan vaarden dat zigeuners een volk met ei gen tradities, muziek, geloof en taal wa ren. In 1964 werd aangekondigd dat de naar schatting 2400 verarmde zigeuner nederzettingen die Hongarije telde, bin nen vijftien jaar verdwenen zouden zijn. Wat daarvan terecht is gekomen, is te zien in Rakaca, een uitsluitend door zi geuners bewoond dorpje in het noord oosten van Hongarije. Tien kilometer voor het dorp verandert de tot dan toe re delijke landweg in een smalle asfalt- Maar misschien nog belangrijker is de vaststelling dat het bij een flora om een basiswerk gaat. Pas als alle planten in het gebied nauwkeurig zijn beschreven door Kalkman en collega's, kunnen andere wetenschappers aan het werk. Bijvoor beeld biologen, ecologen, milieukundi gen, diëtisten en medici. Het tropisch re genwoud is wel eens beschreven als een omgevallen medicijnkast. Zolang echter onduidelijk is waar verschillende ge neeskrachtige kruiden groeien of hoe ze worden genoemd, kan geen medicus aan het werk. De flora is als het ware de sleu tel tot de geheimen van het regenwoud. Flauwekul "We weten van ongeveer tweeduizend planten dat ze ooit zijn gebruikt als ge neesmiddel. Tegen dysenterie, tegen uit droging en noem zo maar op. Daar zit ge garandeerd een hoop flauwekul bij. Maar welk gedeelte wél en welk gedeelte niet werkzaam is, weet je pas na uitgebreid onderzoek. En dan moet je toch in ieder geval de naam weten", stelt Kalkman. Veel werk aan de Flora Malesiana heeft 'gewoon' aan het Rapenburg in Lei den plaats. Daar liggen nog talloze plan ten op beschrijving te wachten. In som mige gevallen is het 'materiaal' al meer dan een eeuw geleden geplukt. Kalk man: "Het komt voor dat er iemand naar het gebied toe moet. Om een vergelijking te maken, een kruising te zien of nieuw materiaal te plukken. Maar dat gebeurt niet vaak. Op zich ligt hier nog zoveel ge droogd materiaal dat we nog jaren voort- kunnen." Wat dat betreft is de binding tussen de onderzoekers in Leiden en het gebied dat ze beschrijven minder groot dan wel licht verwacht. Kalkman stelt droogjes vast dat zelfs als het regenwoud hele maal verdwijnt, de Flora Malesiana kan strook vol met hobbels en gaten. Wie zich daardoor niet laat afschrik ken, rijdt even later zo de derde wereld binnen: een dorp van zelfgebouwde le men hutten en krotten van planken en golfplaat. De komst van een buitenland se auto wekt agressieve belangstelling op. Een paar manhen staren de vreemde lingen aan en groepen donkerbruine jon getjes proberen de wagen tot stilstand te brengen. Ze eisen snoepgoed en geld. Als de auto langzaam doorrijdt, trap pen ze er tegen en dreigen stenen te gooi en. Om het dorp heen zijn wat armzalige veldjes, een vrouw drijft een varken voort, en dat is het. Er is geen school, geen werk, helemaal niets. Tien kilome ter verderop wordt de weg weer breed en even later doemt aan de rand van een klein meertje een chique Hongaarse va kantiekolonie op. Twee werelden. Dorpen als Rakaca zijn er meer in worden afgemaakt. "Die planten liggen hier nog wel even. De vraag of het regen woud moet blijven bestaan, is dus van een totaal andere orde dan ons onder zoek". Rijk Tegelijk geeft de professor toe dat, als onbedoelde maar prettige bijkomstig heid, een afgeronde flora nieuwe argu menten oplevert om te strijden voor be houd van het tropisch regenwoud. Voor het staat eerst zwart op wit hoe rijk het gebied is aan bijzondere plantensoorten. Iedereen kan nalezen wat wordt vernie tigd als het tropisch regenwoud ver dwijnt. Zolang de flora er niet is, zou iedereen eigenlijk van het regenwoud moeten af blijven. Onontkoombaar dringt zich im mers de conclusie op dat nog maar heel weinig bekend is over het tropisch re genwoud. Dat bomen en struiken kool dioxide vasthouden en daarmee tegen- wicht bieden aan het broeikaseffect is bekend. Maar in hoeverre het woud bij voorbeeld een keur aan geneeskrachtige kruiden herbergt of alternatieven voor ons dagelijks eten, is compleet onduide lijk. "Zolang je geen onderzoek hebt ge daan, weet je gewoon niet wat je weg kapt", stelt Kalkman. In één moeite door kritiseert hij het voornemen van sommige regeringen in de betrokken gebieden om kleine stuk jes regenwoud als reservaatgebied te la ten bestaan. "Je moet grote gebieden on gemoeid laten om het regenwoud te be schermen. Het tropisch laagland is ont zettend rijk aan soorten. Uit onderzoek is gebleken dat daar enorm veel dynamiek in zit; veel meer dan men vroeger dacht. Aan een stukje van een paar hectare heb je dan niets. Voor het behoud van de soorten heeft het echt geen enkele zin om een stukje van 1 hectare uiet om te ha len". Kalkman maakt zich geen illusies. Hij gelooft niet dat het verschijnen van de Flora Malesiana een keerpunt zal zijn in de strijd voor behoud van de tropische Hongarije. Ze zijn deel van een eeuwige cirkel. Omdat in het dorp niets te doen is, vertrekken de mannen naar de grote ste den. De familie blijft achter, want kans op woonruimte is er niet in Budapest of een van de andere plaatsen waar zigeu ners werk zoeken. Ver van huis, in een troosteloos arbeidershotel, beginnen veel mannen te drinken, terwijl het gezin thuis ontwricht raakt omdat de autoriteit van de vader ontbreekt. Sterfte De slechte levensomstandigheden zijn het beste af te lezen uit de bevolkingssta tistieken. Terwijl de gemiddelde levens verwachting in Hongarije al zeer laag is (66 jaar voor mannen, 70 voor vrouwen) gaan zigeuners gemiddeld twintig jaar eerder dood. De oorzaken: slecht eten, wouden. Maar de flora kan wel een be paalde invloed hebben op de publieke opinie, met name in het Westen. Ook daarom is het zaak het werk snel af te ma ken. Achttien miljoen gulden is volgens Kalkman voldoende om dat te betalen. "Niet veel geld voor dit doel, maar mis schien wel een beetje veel voor Neder land alleen", aldus Kalkman. Hij wijst er op dat Nederland, in dit geval de Leidse universiteit, al jaren "heel genereus" een flink deel van de kosten van de flora op zich neemt. Het is dus nu vooral zaak geld uit het buitenland te krijgen. Kalk man denkt daarbij vooral aan landen uit het Westen omdat de betrokken landen in Zuidoost-Azië veelal niet voldoende geld hebben om een paar wetenschap pers onderzoek naar hun flora te laten doen. Geld Van de betrokken landen zelf verwacht Kalkman niet meer dan wat medewer king, want om de Flora Malesiana com pleet te krijgen moeten de onderzoekers wel overal kunnen komen. Op de Filipij nen en Papua Nieuw Guinea is dat nu lang niet altijd mogelijk, gewoon omdat het te gevaarlijk is. In China en Indone sië kunnen de deskundigen wel naar bin nen, maar alleen "als ze genoeg geld mee- Het zijn zaken die Kalkman wel eens aan het twijfelen brengen. "Ik ben van nature een pessimist. Sommige planten families vergen tien jaar werk, voordatje ze goed hebt beschreven. Maar goed. het moet mogelijk zijn om wat meer geld te krijgen zodat het sneller kan", zegt hij. Toch zal. ook als het geld er niet komt, de Flora Malesiana er komen. Hoe lang het dan ook duurt. Om het goede voorbeeld te geven, zal Kalkman ondanks zijn af scheid als hoogleraar eind dit jaar, zijn 'eigen plantenfamilie' van de rosace een gewoon afronden en stuk voor stuk nauwkeurig beschrijven. Dat werk kan nog jaren duren. "Maar ik wil m'n familie gewoon afhebben". veel drank, veel roken en een slechte ge zondheidszorg. De meeste zigeuners doen slechtbe- taald ongeschoold werk waarmee ze niet meer dan het minimumloon verdienen (zo'n 150 gulden per maand) en dat is te weinig om een gezin te onderhouden. Bijna alle kinderen moeten dan ook al van jongs af aan meewerken. Ze verdie nen wat bij als illegale straathandelaar tjes of met seizoenarbeid, zoals het zoe ken van eetbare slakken of het rijgen van de kleurige strengen pepers die op iedere Hongaarse markt te koop worden aange boden. Er bestaat in Hongarije een leerplicht wet, maar toch gaat een deel van de zi geunerkinderen nooit naar school en weet in de praktijk maar zestig procent van de kinderen de laatste klas van de la gere school te halen. Ongeveer 10 tot 15 procent volgt een vervolgopleiding. On geveer de helft van de zigeuners is anal fabeet. Werkloosheid is dan ook het voorland voor de meeste jongeren, zeker nu de werkloosheid in Hongarije snel aan het stijgen is. De fabriekssluitingen en ont slagen treffen vooral de ongeschoolden. Vijftig procent van alle werklozen zijn zi geuners. "In onze familie heeft maar een man vast werk en een dochter verdient onre gelmatig wat", zegt mevrouw Bango. In haar huis, hut is eigenlijk meer het woord, is het een constant komen en gaan van kinderen, kleinkinderen en an dere verwanten. Mevrouw Bango heeft veertien kinderen, die allemaal nog in le ven zijn. En ze moet tientallen kleinkin deren hebben. Een dochter die in een an der dorp woont, blijkt al tien kinderen te hebben, een andere vijf. Wasdag De zigeunernederzetting in Kerepestarc- sa telt zo'n vijftien lemen en bakstenen hutten, allen bewoond door uitgebreide families. Sommige onderkomens zien er uit alsof ze nog in aanbouw zijn, met gro te gaten tussen de muren en het dak. maar ze worden wel bewoond. De erven liggen vol met troep en zijn omringd door kleine krakkemikkige schuurtjes. Het is wasdag en overal staan kuipen modderkleurig water met wasgoed. Het is een oude nederzetting: tachtig jaar geleden woonden al zigeuners op deze plaats. Maar de Hongaarse buren zijn er nog steeds niet aan gewend. Op vallend is vooral de woning van een poli tieman uit het dorp. Hij heeft rond zijn huis een eigen Berlijnse muur opgetrok ken om de zigeuners uit zicht te houden: twee meter hoge betonnen platen met daar bovenop prikkeldraad. Mevrouw Bango en haar veelkoppige familie moeten zien rond te komen van 300 tot 400 gulden per maand, het inko men van de twee werkende kinderen en de kinderbijslag voor een aantal klein kinderen. Het is armoede, maar de vrouw draagt het met trots: ooit beweer de iemand dat haar gezin maar eenmaal per week vlees kon eten en dat, zegt ze met klem, is niet waar, ze eten twee keer per week vlees. Haar hut maakt ondanks alle pover heid en ondanks de wanorde een verras send degelijke indruk: twee kamers, te gels op de lemen vloer in de keuken, tal van prenten van heiligen aan de muur, fleurige geborduurde kussens op het ou derlijk bed en zelfs dubbele ramen. De familie hoopt binnenkort te verhuizen, ze krijgen van de gemeente 200.000 forint (9000 gulden) om een woning te kopen. Ze hebben zelfs al een huis op het oog, maar dat verkeert volgens mevrouw Bango in zeer slechte staat en ze hebben het geld niet om verf en ander materiaal te kopen. Het is voor de familie de tweede keër dat een verhuizing aan de orde is. Twee jaar geleden had de gemeente ook een huis beloofd, een nieuwbouwwoning op de plek waar nu de nederzetting staat. Ze hebben hun hut toen moeten afbreken en drie maanden lang leefden ze zonder dak boven hun hoofd. Toen bleek dat de gemeente loze beloften had gedaan-heb ben ze het oude materiaal maar gebruikt om de hut weer op te bouwen. De grond waarop hun nederzetting staat, is eigenlijk van de plaatselijke co öperatie, en die wil hen eraf hebben. Er zijn zelfs ooit huizen voor hen gezocht, maar die lagen verspreid over een aantal dorpen en de zigeuners voelden er niets voor uit elkaar gehaald te worden. Problemen "Een van de grote problemen bij de huis vestingsprogramma's voor zigeuners is, dat ze daardoor terecht komen in meest achterlijke dorpen. Ze hebben geen geld om goede huizen te betalen, en de wonin gen die ze wel kunnen betalen staan in dorpen waar geen werk en geen scholen zijn. Bovendien worden zigeunerge meenschappen op die manier uit elkaar gerukt en gaan de traditionele cultuur eh waarden verloren", aldus Sóndor Re- vész. Hij werkt voor de zigeunerorganisatiè Phralipe (Broederschap). Phralipe is een van de organisaties die de laatste jaren werd opgericht, een duidelijk teken van het groeiende bewustzijn in de zigeuner gemeenschap zelf. Er zijn inmiddels zelfs twee zigeuner partijen. Maar de zelforganisatie van de zigeuners verloopt bepaald nog niet vlekkeloos. Corruptie en interne tegen stellingen hebben verschillende groepe- ringen al de das omgedaan. Sinds de veu- kiezingen in maart zitten er twee zigeu ners in het Hongaarse parlement, maar zij zijn niet via zigeunerorganisaties ge kozen. Phralipe, dat in het totaal zo'n 1500 le den heeft, werkt samen met het Verbon^ van Vrije Democraten, de grootste oppo sitiepartij in het parlement. Révész, zelf joods, erkent dat het organiseren van d? zigeuners een groot probleem is: "De mensen zijn te arm en te ongeschoold om te weten wat ze aan hun problemen moe- ten doen". Bescheiden stelt prof. dr. C. Kalkman (62) vast dat zijn werk de afge lopen dertig jaar niet tot sensationele resultaten heeft geleid. Het uit el kaar halen en beschrijven van planten in de jungle van Zuidoost Azië spreekt niet tot ieders verbeelding. Toch kan de samenstelling van een Flora Malesiana grote gevolgen hebben. Zo wordt van veel planten ver wacht dat ze een geneeskrachtige werking hebben. Mocht dat het geval zijn, dan zullen de betrokken regeringen wellicht wat minder snel regen wouden laten kappen. door Jeroen Dirks Prof. Kalkman met een gedeelte van zijn levenswerk, dat voorlopig nog niet f is: "Sommige plantenfamilies vergen tien jaar werk, voordat je ze goed ebt beschreven". «oto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13