Proef meer hulp voor thuiswonend gehandicapt kind Ultraviolet en ozon in strijd tegen vervuiling @uö i)if utos Gang langs de scholen met dove Ruben heeft nog geen resultaat Jeruzalemroute' truc voor extra studiefinanciering HALT-bureaus krijgen vier miljoen 'In Randstad is een groot tekort aan terreinen waar naaktrecreanten terecht kunnen' VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990, REGIO PAGINA 11 Bij maatschappelijk werk bollenstreek LEIDEN/REGIO Ouders met een geestelijk of lichame lijk gehandicapt kind kunnen meer hulp krijgen voor de verzorging van hun thuiswonend kind. De Stichting Maat schappelijke Dientsverlening Bollenstreek (SMDB) is van daag met een proef begonnen om gedurende een jaar de ou ders meer hulp te bieden. De hulp kan huishoudelijk, ver zorgend of begeleidend zijn. De stichting, werkzaam in Oegst- we op een gegeven moment wacht- geest, Warmond, Lisse, Sassenheim lijsten moeten instellen. We kunnen en Hillegom, werkt gedurende het van onze maatschappelijk werkers project nauw samen met de stich- ook niet het onmogelijke eisen, ting Praktische Thuishulp Noorde- Wachtlijsten zijn zonder meer een lijk Zuid-Holland in Leiden. Bij de slechte zaak, maar wellicht is het op stichting Praktische Thuishulp een bepaald moment onvermijde- werken zestig vrijwilligers. Gezins- lijk", verzorgers van SMDB en vrijwilli- Leiderdorps echtpaar zoekt naar goed onderwijs voor zoon school is hij niet meer wel kom. Een poli tieman in bur ger bracht hem thuis. (foto Ellen Martens) hem op een school voor slechtho renden geplaatst te krijgen, maar dat mislukte. Vader Klerks spande LEIDERDORP De problemen een kort geding aan om toelating op met het vinden van een goede de school voor slechthorenden af te school voor de achtjarige dove Ru- dwingen en verloor dit. Vervolgens ben Klerks uit Leiderdorp zijn nog ging hij in hoger beroep, steeds niet opgelost. Afgelopen Om Ruben niet al te lang thuis te maandag werd het kind door de po- laten zitten was het bestuur van de litie van school gehaald en thuis ge- protestant-christelijke Leiderdorp- bracht. De ouders hadden het kind se basisschool De Regenboog be- 's morgens toch op de christelijke reid het kind in afwachting van de basisschool De Regenboog afgele- uitslag van het hoger beroep, op te verd hoewel het bestuur van de nemen. Vanaf begin dit jaar bezocht school het kind met een officieel Ruben de school, schrijven had geweigerd. Klerks ging er vanuit dat Ruben De familie Klerks probeert al ja- ook dit jaar op de school terecht kon ren in hun ogen passend en vol- en verzocht het bestuur van de waardig onderwijs voor Ruben te school zelfs extra uren aan te vragen vinden. Op een doveninstituut voor de begeleiding van het kind. hoort het kind naar de mening van "We kwamen een week voor de de ouders niet thuis. Het zou op een school weer begon terug van vakan- dergelijke school te weinig leren, tie en vonden een brief waarin Ru- Twee jaar geleden probeerden ze ben de toegang tot school werd ge- gers van de Leidse stichting gaan hun werk op elkaar afstemmen. Er wordt tot nu toe door ouders van gehandicapte kinderen nauwe lijks een beroep gedaan op de ge zinsverzorgers van de SMDB, ter wijl daaraan volgens de stichting wel behoefte bestaat. A. Willemze, stafmedewerkster van de SMDB, denkt dat veel mensen niet van de mogelijkheid tot hulp op de hoogte zijn. Het is de bedoeling dat komend jaar wordt bekeken hoe groot de behoef te aan hulp is en hoe de ervaringen zijn met de praktische hulpverle ning aan gezinnen met thuiswonen de gehandicapte kinderen. Willem- ze verwacht het komend jaar zeker tien tot vijftien gezinnen te kunnen helpen. "Daarvan weten we nu al dat ze grotere of kleinere proble men hebben met de verzorging van een thuiswonend gehandicapt kind. We denken echter dat veel meer ge zinnen met moeilijkheden te kam pen hebben. Hopelijk melden zich die in de loop van de tijd ook aan". Ouders van gehandicapte kinde ren hebben vaak heel praktische problemen. "In een gezin met twee kinderen van wie een zodanig ge handicapt is dat het niet alleen gela ten kan worden, levert het naar school brengen van het gezonde kind al problemen op. De meeste ouders weten absoluut niet dat wij ook in dergelijke gevallen hulp kun nen bieden". De stichting heeft van de provin cie Zuid-Holland subsidie gekregen waarmee gedurende een jaar één dagdeel per week een leidinggeven de (coördinatrice) wordt betaald. De gezinsverzorgers worden de ko- mende weken getraind voor de spe- cifieke taak. Extra mensen worden er niet aangetrokken: "We moeten ergens de tijd zien te vinden om deze taak te vervullen". De stichting heeft naast een afde? ling gezinszorg, ook een afdeling maatschappelijk werk. Bij die afde ling is het aantal aanvragen om hulp de afgelopen tijd sterk gestegen. De toename van de vraag naar hulp van een maatschappelijk werker is een landelijk verschijnsel. De stichting heeft daarom onlangs een verzoek ingediend bij de vijf gemeenten voor uitbreiding van het aantal maatschappelijk werkers van 7,8 naar 10,5. Een aantal gemeenten heeft dat verzoek inmiddels afge wezen. De stichting moet eerst de mogelijkheden tot een fusie met een stichting in de duinstreek be zien. Volgens stafmedewerker Willem- ze biedt een fusie geen soelaas. "Daarmee heb je niet opeens extra mensen. We staan niet afwijzend ten opzichte van een fusie, maar zo iets kost tijd. Op sommige terreinen werken we nu al samen, maar voor het tekort aan maatschappelijk wer kers is dit geen oplossing". Wat wél een oplossing voor het probleem is kan mevrouw Willemze ook niet zeggen. "Ik sluit niet uit dat Meer salaris voor aio als werkende student AMSTERDAM (ANP) - Zijn as- sistenten in opleiding werkers die als zodanig betaald moeten wor den of zijn het studenten die bezig zijn met promoties of dissertaties. Daar draaide het gisteren om bij het kort geding dat vier aio's, werkzaam bij de Vrije Universi teit in Amsterdam, aanspanden tegen deze universiteit. De aio's willen met terugwer kende kracht salarisverhoging omdat zij zich werknemers voe len. Het landelijk aio-overleg (lai- oo) eiste in maart dat de huidige regeling zou veranderen. De Haagse rechtbank-president stel de het Laioo toen in het ongelijk maar liet een juridische opening op het punt van het minimum loon. Rechtbank-president mr. B.J. Asscher doet 20 september uit spraak. Leidse onderneming maakt stormachtige groei door LEIDEN Ozon en ultraviolet te stralen groeien stormachtig in de strijd tegen milieuvervui ling. Wedeco Milieutechniek, een jonge, Leidse ondernemer met hart voor schoon water, schone bodem en schone lucht, zag haar omzet vorig jaar met honderd procent stijgen. Directeur M. Romunde ver telt dat ozon en ultraviolette stralen het milieu geen kwaad doen. Bedrijven die bij de pro- duktie water gebruiken, kun nen het met een gerust hart toe passen. En passen het ook toe. Zonder enige moeite somt Ro- munge op dat de zuivelindustrie het gebruikt om water te zuive ren waarmee tanks zijn schoon gespoeld, farmaceuten werken er mee en de cosmetische indus trie past het zelfs toe voor haar gevoelige produkten. Wat doen ozon en de uv's pre cies? Romunde: "Het gas en de stralen zuiveren het water waarvoor voorheen chemische stoffen nodig waren. Je haalt de bacteriën ermee uit. We praten nu over proceswater. Maar het is zelfs mogelijk om drinkwater nóg zuiverder te maken. Lei dingwater moet aan bepaalde normen voldoen alvorens het kan worden gebruikt voor con sumptie. Die normen kunnen soms niet toereikend zijn voor de kwaliteit van produkten". In tact Het milieu reinigen met ozon of ultraviolet: welke voordelen heeft dat ap chemicaliën? Romunde: "Hoe je het ook wendt of keert, als je met che mische stoffen reinigt, dan komt een deel (chloor bij voor beeld) toch in het oppervlakte water terecht. Ultraviolet doodt uitsluitend de bacteriën en laat de samenstelling van het water verder in tact. Ik heb het al even aangehaald. Voor de farmaceu tische-, zuivel- en cosmetische industrie is dat van groot be lang, omdat er geen veranderin gen aan de produkten optre den". Toepassen in kleiner ver band? "Kan ook", reageert Ro munde. "Neem zwembaden. Geen enkel punt. Of je nu ozon of ultraviolet gebruikt, het kan beide. Ik ben geen voorstander van ozon. Zou je dit aanwenden om zwemwater te desinfecte ren, dan moet er iemand naast staan die er verstand van heeft. Ozon is een giftig gas. Ik kies in dit soort gevallen voor ultravio let, omdat dit echt ongevaarlijk is. Je moet alleen je ogen er niet te lang aan blootstellen. Dat kan ook niet want de 'lampen' zijn in gesloten ruimten opgesteld". De bevolking in de Leidse re gio krijgt drinkwater dat vrij van bacteriën en bestrijdings middelen is gemaakt door mid del van ozon. Het waterinlaat- station in Katwijk is één van de zeven plaatsen in Nederland waar het water op deze manier van ziektekiemen wordt ont daan. Gevolg: er hoeft nog maar een fractie chloor te worden toegevoegd. Ongeveer ecntien- de van de hoeveelheid die nodig was vóór er met ozon werd ge zuiverd. Kwekerij De groei zit erin en de mogelijk heden lijken legio. Romunde zegt op dit moment bezig te zijn met een veelbelovende zaak. Bij een bloemenkweker in Aal smeer wordt in een kas getest of het mogelijk is om bacteriën uit het afvalwater te halen en het voor hergebruik toe te passen. Directeur Romunde (rechts) en de chemicus Wiersinga: "Ultraviolette stralen en c geen kwaad". i doen het milieu (foto Jan Holvast) Een noodzaak voor de kwekers, omdat zij na 1992, als Europa is verenigd, het zogenaamde 'drainwater'. niet zo maar meer mogen laten weglopen. De installatie die in Aalsmeer staat opgesteld is speciaal voor het kasscnwerk ontwikkeld. Romunde: "Zoals het tot nu toe ging werden er met het afval water ook voedingsstoffen weg gespoeld. Bij hergebruik van het water hoeft hij voor die stoffen geen extra kosten te ma ken. Hij hoeft alleen maar voe dingsstoffen toe te voegen die de planten hebben gebruikt. Daar zit een behoorlijke bespa ring voor de kweker in". Een kijkje naar de chemische industrie: BASF, bij voorbeeld. Nog maar kort geleden was dit bedrijf verantwoordelijk voor een geweldige vervuiling van de Rijn. Wat kunnen dit soort be drijven met ozon of ultraviolet? Romunde manoeuvreert heel behoedzaam. Zegt: "Dat is een teer punt. Voor de buitenwereld hebben dit soort ondernemers geen problemen. Dus ligt het moeilijk. Kijk, wat ik in de om geving van Leiden kwalijk vind is dat droogbloemenververs hun afvalwater zo maar in het riool laten stromen. Ik verwacht dat zij binnen niet al te lange tijd opdracht van Rijnland krijgen om voorzieningen te treffen". Redders Zijn ozon en ultraviolet de red ders in nood die het milieu moe ten sparen? Romunde: "Ze voorkomen dat het milieu wordt aangetast. Vervuiling kun je niet voorkomen, want die is er al. Maar ozon en uv gaan een be- 1 langrijke plaats innemen, om dat de milieu-eisen strenger, worden. De manier waarop nu wordt gereinigd geeft slib als rest waarin de vervuilende stof fen zitten. Ozon en ultraviolet kennen dat niet. En dat is toch wel een groot voordeel". AMSTERDAM/LEIDEN - Enige studenten blijken er in te slagen de Wet op de Studiefinanciering te omzeilen door theologie als tweede studie te kiezen, terwijl ze die opleiding in werkelijkheid niet volgen. Daardoor slagen ze er in de gebruikelijke inschrijftijd te verlengen met tweeënhalf jaar. Het weekblad van de Amster damse Vrije Universiteit Ad Val- vas signaleert deze week het be staan van de methode, die be kendheid heeft gekregen onder de naam 'Jeruzalemroute'. In het algemeen komen theolo giestudenten in aanmerking om hun studieduur te verlengen met tweeënhalf jaar, omdat er een ex tra predikantenopleiding bij is in begrepen. Dat brengt de totale ge subsidieerde inschrijftijd op acht en een half jaar. Aan de openbare universitei ten, zoals de Leidse universiteit, speelt het probleem niet. Daar is voor inschrijving bij de opleiding tot predikant registratie nodig in een zogenaamd 'album theolo gie'. Studenten met andere motie ven krijgen dat niet voor elkaar. Bij bijzondere universiteiten, zoals de Vrije Universiteit in Am sterdam, kunnen studenten hoogstens worden geweigerd op grond van een andere religieuze geaardheid. Volgens G. Muller van de Leid se faculteit Godgeleerdheid is het in Leiden vrijwel uitgesloten dat studenten sjoemelen met de in- schrijfduur. "We hebben een goed registratiesysteem en ik ken alle studenten persoonlijk. Onze studenten moeten bovendien vier jaar staan ingeschreven in het kerkelijk album, willen zij de op leiding tot predikant kunnen vol gen. Elk jaar krijgen ze dan be zoek van de kerkelijk hoogleraar, waardoor fraudeurs direct door de mand vallen". Vorig jaar hebben vier studen ten in Amsterdam gebruik ge maakt van de Jeruzalemroute. Zij schreven zich tegen het einde van hun studietijd in bij de predikan tenopleiding en verwierven twee ënhalf jaar extra inschrijftijd en studiefinanciering. Een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs bevestigt het bestaan van de truc. Volgens hem is er tot nu toe niet ingegre pen, omdat het om slechts een handjevol studenten ging. "In de heroriënteringsnota studiefinan ciering zijn een aantal 'reparatie- wetjes' opgenomen, die gaten zoals deze moeten dichten", aldus de woordvoerder. Staatssecretaris tevreden over opzet LEIDEN/ALPHEN - Staatssecre taris A. Kosto (justitie) trekt jaar lijks vier miljoen gulden uit om de zogenoemde HALT-bureaus te fi nancieren. Deze bureaus zorgen voor een alternatieve straf voor jeugdige vandalen. De bureaus kre gen al geld van het ministerie, maar tot nog toe ging het om een experi ment. Kosto beloofde de vier mil joen nu structureel beschikbaar te stellen. De bewindsman gaat er wel van uit dat de gemeenten waar de bu reaus zijn gevestigd, ook een finan ciële bijdrage leveren. De gemeente Leiden heeft inmiddels toegezegd de 40.000 gulden die vorig jaar voor het HALT-BUREau werd uitge trokken, ook in de toekomst be schikbaar te stellen. Ook omliggen de gemeenten betalen mee aan het in Leiden gevestigde maar regio naal werkende bureau. De gemeen te Alphen aan den Rijn betaalde vo rige jaar 65.000 gulden en is ook in de toekomst bereid geld te geven. Hoeveel geld is afhankelijk van de subsidie van de overheid en 'het aantal klanten'. Volgens Kosto blijft de behoefte aan de HALT-bureaus actueel, ge zien de enorme schade die vandalis me bij bedrijfsleven, overheid en particulieren aanricht. In 1988 werd de totale schade door vandalisme op één miljard gulden geschat. Door winkeldiefstal, de tweede gro te schadepost voor de maatschap pij, ging volgens voorzichtige schat tingen 750 miljoen gulden verloren. De HALT-bureaus bestaan sinds het begin van de jaren '80. Zij bie den een alternatieve aanpak van jongeren tot achttien jaar die zich aan vandalisme schuldig hebben gemaakt. De aangebrachte schade moet door de daders worden her steld en (gedeeltelijk) vergoed. In ruil daarvoor worden die jongeren door Justitie niet verder vervolgd. Bijna de helft van de jongeren die een HALT-programma doorlopen, maakt zich naderhand niet meer schuldig aan vandalisme. Kinderachtig Kosto luidde gisteren, samen met minister d'Ancona (WVC) een nieu we publiciteitscampagne in, die zich richt op diezelfde jongeren in de leeftijd van twaalf tot zeventien jaar. De landelijke campagne, met de slogan Vandalisme is zóóó kin derachtig, wordt in eerste instantie via de televisie gevoerd. Het is de bedoeling dat lokale overheden met eigen activiteiten op dat thema in haken. In de televisiespot dwaalt een weigerd", vertelt Klerks. Maandag leverde mevrouw Klerks dochter en zoon gewoon af bij school, maar kreeg Ruben een paar uur later weer thuisbezorgd door een politie man in burger. Klerks heeft inmiddels contact opgenomen met burgemeester en wethouders van Leiderdorp en pro beert Ruben alsnog op een openba re school te laten opnemen. Over de gang van zaken heeft hij geen goed woord over: "Vlak voor de vakantie leek het er nog op dat Ruben terug kon komen. Het is geen stijl om ons met zo'n weigering te overvallen. In vijf dagen tijd vind je geen nieuwe school voor je kind". Volgens directeur J.H. Koster van de De Regenboog ligt de kwestie iets genuanceerder. Het bestuur en de directie van de school hebben Ruben enkele maanden geleden aangenomen in afwachting van de uitslag van het hoger beroep. "We wilden het kind niet al te lang zon der onderwijs laten. We gingen er van uit dat er snel een uitspraak zou komen in het hoger beroep waar door duidelijk zou worden waar Ru ben terecht zou kunnen. Daarom hebben we hem geplaatst. Klerks heeft echter dat hoger beroep inge trokken. Voor ons verviel daarmee de grond het kind toe te laten. Dat hebben we de ouders voor de va kantie mondeling meegedeeld. Dat de brief pas in de zomervakantie is verstuurd is omdat we juridisch ze ker wilden zijn van onze stap". Koster betreurt de gang van za ken, maar houdt vol dat Ruben op De Regenboog niet op de juiste plaats zit. Het kind is naar zijn zeg gen de laatste tijd achteruit gegaan. "Logisch, want wij hebben gewoon de mankracht niet om Ruben de be geleiding te geven die hij nodig heeft". Bovendien kost Ruben toch nog zo veel tijd dat de andere kinde ren aandacht tekort dreigen te ko men. Koster zegt dat de politie op ver zoek van mevrouw Klerks erbij is gehaald. "Er was maandag een be stuurslid op school, juist in verband met Ruben. Zij had het kind gerust naar huis willen brengen, maar me vrouw Klerks eiste zelf dat we de politie erbij haalden. Om het niet nog dramatischer te maken, hebben we een politieman in burger inge schakeld." De Leiderdorps wethouder van on derwijs C.A. Huigen is inmiddels bij de zaak betrokken. De familie Klerks heeft het kind deze week aangemeld bij een van de openbare basisscholen in Leiderdorp en daar van B en W op de hoogte gesteld. Huigen zet uiteen dat een openbare basisschool in principe verplicht is kinderen aan te nemen die voor on derwijs worden aangemeld. "Die verplichting geldt niet als de komst van een leerling het onderwijspro ces kan verstqren. Er moet nu wor den uitgezocht in hoeverre hiervan sprake is en of Ruben wel op zijn plaats is op een normale basis school". De wethouder heeft advies inge wonnen bij deskundigen op het ge bied van onderwijs aan doven, het ministerie en heeft bij de onderwijs inspectie de kwestie aangemeld. "Ik verwacht vandaag uitsluitsel te kunnen geven over een mogelijke plaatsing van het kind op de school. Het is zeker ook voor het kind van groot belang dat er snel duidelijk heid komt". drietal jongeren door een druilerig Amsterdam, onderweg straatmeu- bilair, fiets en plantenbak vernie lend. Knalharde gitaarmuziek gaat opeens over in een wiegeliedje, waarna de vandalen opeens luiers dragen. De spot gaat in principe twee jaar draaien, ook in de bioscoop. Jaar lijks kost de campagne ongeveer één miljoen gulden. De kosten voor het maken van het filmpje worden gedragen door het producerende re clamebureau, dat een jaar geleden een half miljoen gulden cadeau deed aan voormalig WVC-minister Brinkman. BUSSEN - Ruim twee jaar eerder dan gepland krijgt het streekver- voerbedrijf Westnederland vijftig nieuwe bussen. De wit-gele bussen vervangen de oude types. Voor de reiziger betekent de inruil een 'merkbare verbetering'. De passa giers waardeerden de zitplaatsen als 'zeer positief. Over de nieuwe bus zegt Westne derland dat deze schoon, stil, com fortabel en züimg is en er is speciale aandacht besteed aan verwarming en ventilatie. UTRECHT/REGIO - In de randstad is een tekort aan terreinen waar naaktre creanten terecht kunnen. Nudistenvereni- gingen moeten soms al een ledenstop in stellen omdat terreinen overvol dreigen te raken. Veel leden moeten tientallen kilo meters reizen om een van de nudistenter- rein te bereiken. Nudisten uit deze omge ving moeten naar de kop van Noord-Hol land of de omgeving van Dordrecht of Utrecht afreizen om in verenigingsver band uit de kleren te kunnen gaan. Het tekort aan ruimte werd gisteren ge constateerd door voorzitter N. Walst-Kooi- man van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen (NFN). Bij de NFN zijn rond de vijftig nudistenvereni- gingen aangesloten die zo'n 45.000 leden herbergen. Het probleem is, zo stelt de voorzitter, dat als gevolg van de schaarste de grond prijzen voor de verenigingen veelal te hoog zijn. Walst-Kooiman zegt dat het steeds minder vaak voorkomt dat lokale overheden bezwaren hebben tegen de komst van recreatieterreinen voor mensen die in hun blootje willen rondlopen. "Na tuurlijk blijven er gebieden waar we extra ons best moeten doen. Die weerstand heeft vaak een religieuzte achtergrond. Maar meestal kunnen we de gemeenten overtuigen van de behoefte aan een ter rein". De laatste jaren zijn er wel steeds meer stukken strand voor naaktrecreatie aange wezen, maar volgens een medewerkster van de NFN is een stuk strand wezenlijk anders dan een terrein. "Het strand is openbaar. Iedereen komt daar als indivi du. Een verenigingsterrein biedt de moge lijkheid activiteiten te organiseren. De le den van de vereniging dragen gezamenlijk de verantwoordelijkheid voor zo'n terrein en dat schept een band", aldus de NFN- medewerkster. Op welke manier het te kort aan verenigingterreinen kan worden opgelost, staat haar niet duidelijk voor ogen. "De verenigingen moeten zelf zoe ken naar terreinen die tegen een schappe lijke prijs zouden kunnen worden overge nomen. Naaktrecreatie is volgens de NFN in middels zo algemeen geaccepteerd dat de vereniging geen genoegen meer neemt met terreintjes achteraf. "We passen er voor ergens weggestopt te worden. Een goede bereikbaarheid is een vereiste", al dus voorzitster Walst-Kooiman. Naast de georganiseerde naaktrecreanten zijn er nog honderdduizenden die naaktre- creëren zonder ergens bij te willen horen. De voorzitter is juist teruggekeerd van een congres in Zwitser ind waar federa ties uit tientallen land n vertegenwoor digd waren. Voor het ee. jt was er ook een flink aantal Oosteurope e landen aanwe zig. Honderd jaar geleden stond ei in de krant: - In Den Haag houdt zich eene net gekleede juffrouw op, die, om onder dak te komen, hare toe vlucht neemt tot het volgende kunstje. Voorwendende, enkele dagen daar te moeten vertoeven om eene geneeskundige operatie te ondergaan, of iets dergelijks, huurt zij eene kamer met pen sion en „huiselijk verkeer". De arme vrouw stort telkens heete tranen over haren ziekelijken toestand, welke haar o.a. noopt spiritualia in groote hoeveelheid te gebruiken; natuurlijk slechts „uitwendig". Vervolgens tracht zij vriendschappelijke kennis aan te knoopen met de contuber- nalen, discht ontzagwekkende verhalen op van de welgesteld heid harer familie, het voorbeel dig gedrag harer kinderen, enz., enz. Komt na eenigen tijd van rust en betrekkelijke weelde de aap uit de mouw, dan zoekt de juffrouw doodkalm een ander domicilie, de hospita met haar schuldenboekje achterlatende. Bij Kiew, in Rusland, hoedde een herder uit een naburig dorp in het bosch koeien en werd plot seling door eene berin overval len, die hem op den grond wierp. De in de nabijheid weidende stier, tot de kudde behoorende stortte zich op de berin. Deze liet den herder los en trachtte zijn nieuwen vijand te doen sneuen. wat haar echter niet gelukte. Tenslotte ging de berin op de vlucht. Een deel van de hoofd huid had de herder, die met moeite het dorp bereikte, verlo ren. Zijn rug en andere deelen zijns lichaam hadden door de berin-beten veel geleden. Vijfentwintig jaar geleden; - Door het spelenderwijs inne men van een geringe hoeveel heid parathion uit een flesje dat haar grootvader de dag tevoren in de uuilnisbak had gegooid, is het 2jarig dochtertje van de fa milie Boemaars in Ulvehout zon dagavond in het St. Laurens ziekenhuis in Breda overleden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11