Ik ga zeker niet kijken Stedelijk Gymnasium stoot dependance Asserstraat af BloemboUenbediijven fors beboet na geknoei met formulieren Van onze medewerker Ruud Pattiapon LEIDEN "Waarom juist ik ben uitgekozen om namens de school mee te doen aan deze quiz? Ik heb geen idee, de rec tor zei dat men een vrolijk ge zicht wilde hebben op de televi sie. Ik ben zeker niet gekozen op basis van mijn kennis". Arnold van Rooyen (19), atheneum leerling van de Leidse Rembrandt- scholengemeensehap, beleefde gis teravond zijn TV-debuut. In de Leidse Schouwburg werd de quiz 'De 12 provinciën' opgenomen ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Anjerfonds. Behalve teams van Rembrandt namen jour nalisten van de Sijthoff Pers deel en een formatie rond burgemeester Martien Paats van Alphen aan den Rijn. Dat de Rembrandt Scholenge meenschap op de deelnemerslijst stond, is te danken aan de tekenle rares Annelies Reuter. Zij heeft con tacten met het Anjerfonds. Het Leidse team had pas op het laatste moment een uitnodiging ontvan gen, dus de voorbereidingstijd was erg kort. ïn een poging de achterstand op andere ploegen in te lopen, werden bij WV's in het hele land folders Bezwaar tegen gebruik geld stadskabei voor lokaal referendum aangevraagd. Deelnemende leerlin gen en docenten verdeelden deze onderling. Niettemin waren de verwachtin gen niet erg hoog gespannen. "We zijn bang dat we met nul punten als laatste eindigen", liet de atheneum- acholier vooraf weten. Hij bleek veel te pessimistisch ge stemd. Samen met zijn teamgeno ten Sylvia van Leeuwen, docente Frans en Luc van Liempt, docent economie en geschiedenis, blies de Rembrandt-ploeg een aardig partij tje mee. "We hadden een hoge pet op van de andere ploegen, maar we konden goed meekomen". Niet alleen het genoemde trio ver zette in de korte voorbereidingstijd veel werk. De ploeg werd bijgestaan door rector Mirjam Scha, de ouders van de leerlingen, andere leraren en zelfs door de administratieve sectie van de school. Onder leiding van rector Scha fungeerden zij tijdens de quiz als 'denktank' voor het team. Ook de andere teams maakten door middel van een directe telefoonverbinding gebruik van zo'n ondersteuning vanuit de standplaats. Met name wanneer men even het antwoord op een vraag schuldig moest blijven. Geluk De Rembrandt SG scoorde niet al leen op de eigen vragen, maar nam ook de antwoorden van de tegen standers over. Daarbij lieten de journalisten, die meer dan de ande ren met het thuisfront in contact stonden, zich lelijk aftroeven. De aan hen gestelde vraag over een mislukte lancering van een Ariane raket, waarvoor Lucien van den Abeelen van Noordwijks Space Ex po was uitgenodigd, werd netjes door Sylvia van Leeuwen beant woord. Enig geluk kende het Leidse team toen aan het burgemees tersteam de 'simpele' vraag werd gesteld in welke richting molenwie ken draaien. "Dat is met de klok mee", antwoordde Paats. "Nee", versprak presentator Hans Zoet zich, "ze draaien tegen de klok in". Waarmee Zoet zijn boekje te bui ten ging en de scène door de scherp oplettende productieleidster werd geschrapt. De Rembrandt-deelne- mers hadden de mazzel daarna aan de beurt te zijn. In de nieuwe 'take' mochten ze het reeds bekende ant woord geven op de herhaalde vraag. "Stom, het was gewoon stom", sloeg Jan den Hengst van het burge meestersteam zich voor de grijze bol. "Ik heb zelf in de molenwereld gezeten en ik heb me nog wel zo goed voorbereid". Onverstoorbaar Hoe het ook zij, het team van de Rembrandt Scholengemeenschap stoomde onverstoorbaar door. De quiz, die werd gelardeerd met op Ploeg LEIDEN Tegen het besluit om geld van de stadskabei te gebruiken voor een voorlichtingsfilm over het lokaal referendum is bezwaar aan getekend. De Leidenaar mr. J. Hommes heeft een bezwaarschrift aan de gemeenteraad gericht. In zijn brief noemt hij dit gebruik van abonnementsgelden 'oneigen lijk'. "Dit betekent dat er minder geld vrijkomt binnen Stadskabei voor het laag houden van de tarie ven, het uitbreiden van televisieka nalen of het doen van andere inves teringen". Hommes wijst er verder op dat er geen inspraak mogelijk geweest is voordat dit besluit werd genomen. Het onderwerp heeft namelijk niet in de wekelijkse advertentie van de gemeente gestaan. Rembrandt-school deelnemer TV-quiz De ploeg van het Rembrandt in actie tijdens de quiz. tredens van Joke Bruys en Justine Pelmelay, kon voor de 'thuisspelen- de' Leidenaars niet meer stuk. Andere ploegen hadden er ge mengde gevoelens over. "De vragen die je weet komen altijd bij een an dere ploeg terecht", gekscheerde journalist Cees Buitendijk na af loop. Toen de presentator aan Paats vroeg naar zijn indruk van de quiz, antwoordde de Alphense burgerva der heel diplomatiek dat 'het zo moeilijk was als we dachten dat het ALPHEN AAN DEN RIJN - Een «oio Look Zuyderduln) leliJk eendJe van «en 28-jarige inwo- ner van Gouda is gisteravond op de Nieuwkoopseweg in Alphen aan den Rijn door brand vernield. De De quiz wordt aanstaande maan- brand ontstond spontaan in de mo- dag om 20.27 u. uitgezonden door de torkap, waarop de bestuurder zijn Avro op Nederland 2. "Maar ik ga auto in de berm parkeerde. De zeker niet kijken", rilde Sylvia van brandweer van Alphen aan den Rijn Leeuwen nu al bij de gedachte er- kon niet voorkomen dat de auto in aan. vlammen opging. Medische Diensten Aanbouw met vier lokalen geopend ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen- Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan. Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage. Groene- veld. de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schte: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Rosmolen 2, tel: 218661. zo 8 uur tot 24 uur: J. Verhage C.M. Maris, Rosmolen 2, tel: 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg meier, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G.A.E. Nering Bogel, tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Minnebroers gracht 41, tel: 126371. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.H. Pleiter, Fruinlaan 11 tel: 131337. zo 8 uur tot 24 uur- H.P. Jurgens, Burggraven- laan 102, tel: 125820. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis-Smal- braak, Meloenstraat 39, tel: 768918. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, Bos- huizerkade 31. tel: 310047. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477 zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, Robijn straat 2b, tel: 720936. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel 315900; via doktersteleloon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp S.P Ouwerkerk, Loevestein 40. tel: 891037 spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za J Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520, zo E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 2356. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeboom, Pr. Aalberselaan 2, tel: 02522-11393. Wassenaar za B R Dinger van Kruiningen, Hofcampweg 65, tel: 76418, J.N. Vonk, Wittenburgweg 106, tel: 79676. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarien, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 7 tot vr. 14 door: Apotheek Zuid West, Brahmslaan 18-20, tel: 763134, Apo theek Boehmer, Florijn 21, tel: 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plant soen 23, tel: 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D J Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswi|k, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door:E.J.M.J. Zeijen, Piet Heinlaan 30, tel: 175394, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar R. Da Silva, Van Duivenvoordenlaan 36, tel: 14767. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel 120144; na 17.00 uur en m het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurlijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141 Data Verhoeven Data Verhoeven opent zaterdag 8 september twee nieuwe kantoren in Leiden, die zijn gevestigd aan de Stationsweg 2b en de Stevens- bloem 305. Voor de vestiging aan de Stationsweg heeft zaterdag de ope ning op ludieke wijze plaats. Het huis uit het sproojkjesverhaal van Hans en Grietje wordt dan opge bouwd. Het snoep wordt tussen 12.00 en 16.00 uitgedeeld aan de kin deren die voorbij komen. Acquest Het organisatie-adviesbureau Ac quest heeft zich gevestigd aan de Aietta Jacobslaan 37. De adviseurs F. van Wijk en A. Pijpers richten zich primair op gezondheidszorg, maar is ook werkzaam op het ge bied van onderwijs en het midden- en kleinbedrijf, telefoon: 071 - Ico-Athibu Ico/Athibu opent vrijdag 14 sep tember de nieuv/e vestiging aan de Rooseveltstraat. Het pand wordt om 14.15 uur geopend door burge meester Goekoop. Ico/Athibu heeft de directie, administratie en een groot centraal magazijn onderge bracht aan de Rooseveltstraat. Na een korte aanloop springt een leerling van het Stedelijk Gymnasium de nieuwbouw binnen. Wethouder Van Dongen kijkt op de voorgrond wat bezorgd toe. De jongen kwam na zijn sprong door de tekening op een zachte mat terecht. (foto Ellen Martens) LEIDEN - Het Stedelijk Gym nasium maakt het komende schooljaar geen gebruik meer van de dependance aan de As serstraat. Deze lokalen zijn niet meer nodig nu gisteren de nieuwbouw van vier lokalen bij het hoofdgebouw aan de Fruin laan is geopend. Wethouder Van Dongen opende gisteren de aanbouw. In een toe spraak noemde ze de vier nieuwe lo kalen 'slechts een tussenstap'. "Over een paar jaar wordt een grote re uitbreiding gerealiseerd, zodat al le leerlingen weer in hetzelfde ge bouw komen". Momenteel gebruikt de school nog een flinke dependance met twaalf lokalen aan de Du Rieu- straat. De vier lokalen in een school- DEN HAAG/BOLLEN STREEK Vijf bloembollen exportbedrijven uit Noord- wijk, Lisse en Hillegom zijn gistermiddag voor ruim een ton beboet door de Haagse po litierechter. Zij hebben eind 1987 op grote schaal geknoeid met facturen die bestemd wa- Jren voor bedrijven in Joego- slavië. Volgens de directeuren die tegelijk «voor het gerecht moesten verschij nen, vervalsten zij de rekeningen op verzoek van de Joegoslavische on dernemingen. In dat land gold in dat jaar nog een invoerquotum voor bloembollen. De bedrijven moch ten van de regering maar voor een bepaald bedrag aan bollen invoe ren. Die regelgeving werd omzeild door twee facturen te laten opma ken. De rekening bij de lading gaf een veel lagere waarde aan dan de werkelijke. Een zending waarvoor een prijs was afgesproken van bij voorbeeld 30.000 gulden, ging langs de douane met de waarde van 70Ö0 gulden. In totaal is door de bollen- handelaren op die manier voor ton nen meer geëxporteerd dan het Joe goslavische bewind toestond. olgens de officier van justitie was er één bedrijf dat de werkelijke waarde ook niet in de boekhouding administreerde. De anderen boek ten de transacties met de juiste fac turen. Wel werden verkeerde cijfers naar het produktschap gezonden, zodat de statistieken van 1987 niet klopten. "We hebben als een goed koop man gehandeld", verweerde een handelaar zich. Het was volgens hem een keuze: "We moesten het zo doen of anders hoefde het niet voor hen". Anderen verklaarden zich van geen kwaad bewust te zijn ge weest, omdat door de dubbele fac turering niemand geschaad werd. De raadsman van de directeuren die broederlijk naast elkaar in de beklaagdenbank zaten, mr. Van Bo ven, wees daarbij nog eens op de ge volgen wanneer zijn cliënten zich wel aan de regels hadden gehouden. De Nederlandse samenleving had dan minder inkomsten gehad. Er was daarnaast een groot exportge- bied verloren gegaan wat ongetwij feld ook werkgelegenheid had ge kost, zo stelde Van Boven. De raadsman hield vol dat er nooit enig nadeel is ontstaan door het vervalsen van de facturen, ook niet voor Joegoslavië. Wanneer ze het contingent niet hadden ontdo ken, was er immers hetzelfde be drag aan invoerrechten binnenge komen dat nu is betaald aan het Oostblokland. Politierechter Mellema meende daarentegen dat er wel degeljk na deel is ontstaan, omdat het geknoei het 'vertrouwen in rekeningen' had geschaad. "Het vervalsen gebeurde om de waarheid te verdoezelen en de Joegoslavische regering een rad voor de ogen te draaien", zo zei de rechter. gebouw aan de Asserstraat kunnen door de nieuwbouw worden afge stoten. Het ministerie van onderwijs* heeft toegezegd dat in 1994 geld be schikbaar komt voor extra lokalen. De schoolleiding probeert samen met de gemeente te bewerkstelli gen dat de subsidie eerder wordt verstrekt. Directeur O. Roefs: "Een school met één onderwijsniveau moet niet met dependances werken, die me ning wordt trouwens gedeeld door het ministerie". De directeur wil niet veel kwijt over het verloop van de onderhandelingen. "Ik kan al leen zeggen dat we goede hoop heb- Wat de nieuwbouw gaat kosten, is evenmin duidelijk. Aan de hand van de verwachte toekomstige leer lingentallen wordt berekend hoe veel extra lokalen het gym kan bou wen. Eerder dit jaar zei Roefs te den ken aan tien tot achttien lokalen. De directeur komt tot dit vrij aanzien lijke aantal omdat het gymnasium steeds meer leerlingen krijgt, waar andere scholen al jaren te kampen hebben met teruglopende leerlin genaantallen. Dit schooljaar bevol ken een kleine 1000 leerlingen de schoolbanken. Dat is ongeveer het zelfde als vorig jaar. De directeur sprak in een toe spraak de verwachting uit dat de grootste ruimteproblemen tot het verleden horen. "De situatie is weer werkbaar". Door interne verschui vingen is eveneens wat meer ruimte gecreeerd. De conciërgewoning kwam door een verhuizing vrij. In dit huis zijn nu kantoren van deka- nen en conrectoren gevestigd. Dat geeft in het schoolgebouw weer wat verlichting. Bestuurder valt in slaap WOUBRUGGE- Een 28-jarige in woner van Bodegraven is gisteren middag in Woubrugge met zijn auto tegen een boom gereden. De man was in slaap gevallen en reed schuin over de provinciale weg 7 naar de andere kant van de weg, waar hij in de berm belandde. De bestuurder liep schaaf- en snijwonden op en het busje is totaal vernield. Reeks inbraken in Katwijk opgelost KATWIJK - De politie heeft twee Katwijkers (16 en 18 jaar oud) aan gehouden die worden verdacht van een reeks van inbraken in hun woonplaats waarbij 80.000 gulden en apparatuur is buitgemaakt. De inbraken werden- onder meer ge pleegd bij een bedrijf in 't Heen, een winkel en een aantal sociëteiten en clubhuizen. Een belangrijk deel van het geld en de gestolen apparatuur is terug gevonden. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Noodklok Sommige Leidenaars vinden het wel lekker rustig de laatste tijd. Het Leidse stadhuiscarrillon laat sinds twee jaar namelijk alleen nog maar op hele en halve uren van zich horen. Die paar pingel- tjes die we elk uur, half uur en kwartier gewend waren, blijven achterwege omdat het automa tisch speelwerk er de brui aan heeft gegeven. Zoals gezegd: niet iedereen betreurt dit. Maar de rechtgeaarde Leidenaar is het na tuurlijk een doorn in het oor dat het stadhuiscarrillon op halve krachten draait. Binnenkort is alles weer bij het oude. Vanaf oktober laat het stad huiscarillon weer elk kwartier een deuntje horen. Er wordt een nieuwe speelcomputer geïnstal leerd die een soort cd-plaatje be vat dat voor de aanslag zorgt en dat bovendien een zeer groot aan tal melodietjes ten gehore kan brengen. Groot voordeel van het nieuwe apparaat is ook dat het ca rillon straks op afstand bediend kan worden en het nieuwe appa raat niet perse in de stadhuistoren hoeft te worden geplaatst. Het oude speelwerk heeft ruim twintig jaar dienst gedaan. Dat bracht melodietjes ten gehoren via een bandapparaat, vergelijk baar met dat in een draaiorgel. Op het laatst vielen er gaten in de mu ziek zodat wel 'Piet Hein, Piet Hein, zijn naam is klein' ten geho re werd gebracht maar we versto ken bleven van "zijn daden benne groot". En dat kan natuurlijk niet. Gemeente-ambtenaar Hein van Woerden, die al meer dan twintig jaar het stadhuiscarillon beheert, is er zeer mee ingenomen dat de kwartierslag straks weer terug komt. Het gemeentebestuur heeft ruim 25.000 gulden uitgetrokken om de nieuwe speelcomputer aan te schaffen. "Maar, daarmee is de gemeente er nog niet", luidt Van Woerden de noodklok. Het caril lon zelf heeft namelijk ook een stevige opknapbeurt nodig. Als de klokken in de revisie zijn is dat bovendien een mooie gelegen heid om de staalconstructie bin nenin de toren op te knappen. Bij elkaar gaat dat een slordige drie ton kosten. Het is de bedoeling dat het klokkenspel en de stad huistoren in 1993 onder handen worden genomen. Hebben de bu ren weer even rust. Wegwijs Automobilisten mogen het dan niet gemakkelijk hebben in Lei den, van een voetganger die de bewegwijzering in de stad volgt, wordt zo langzamerhand ook het onmogelijke gevraagd. Op de Steenstraat gekomen blijkt de kortste weg naar het station, als we de bordjes mogen geloven, te lopen via het grindpad langs het museum voor volkenkunde. De Morspoort lijkt de grond in ge stampt en om het postkantoor te bereiken schijnt men een duik in de Morssingel te moeten nemen. We begrijpen wel: de bordjes zijn enigzins verbogen. Het is een al lang bestaand en telkens terug kerend probleem voor de ge meente. Toen enkele jaren gele Leiden, een stad met vele straatjes om eindeloos in rond te dwalen. den de bewegwijzering in de stad verscheen, zagen de palen met bordjes er weldra uit als kunstob jecten. De bordjes wezen alle richtingen uit, met uitzondering van de goede. Het probleem leek verholpen toen de palen hoger en de bordjes van dikker plaatstaal werden ge maakt. Maar deze oplossing is niet afdoende, zo blijkt nu. Ken nelijk staat het hoogspringen in Leiden op een zo hoog peil dat een aantal bordjes al weer gerui me tijd op half zeven hangt. Tenzij men de bordjes van spoorbiels wil vervaardigen, wordt het onderhand wel erg moeilijk een oplossing te vinden voor dit probleem. Misschien zouden de bordjes ook gewoon eens terug gebogen kunnen wor den. De gemeente, kennelijk (foto Jan Holvast) bang voor metaalmoeheid, heelt evenwel geen haast met het weer in orde brengen van de bewegwij zering. In folder, uitgegeven ter gele genheid van de Open Monumen tendag, prijst het gemeentebe stuur Leiden aan als een stad met vele straatjes om in rond te dwa len. Eindeloos rond te dwalen, mogen we wel zeggen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10