TAD LEIDEN Omroep Rijnland krijgt herkansing Gi Letten mensen maar zo goed op hun voeding D66: 'Christelijk onderwijs slachtoffer van eigen succes' Gemeente gaat mogelijk subsidie geven \W 'M De Raad wil panden Erica gaan veilen Veevoederbureau Bonda aan de Oude Vest bestaat 75 jaar CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING GOED VOOR UW LENING -STAD 1 F I D F N STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STADLEIDE STAD LEIDEN s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1 LEIDEN Omroep Rijn- krijgen en Omroep Rijnland en dergraven. Elke maatschappelijk* land krijgt van de Leidse Freewave zouden onder de vlag van stroming moet immers de mogelijk wpthnnHpr Walpnkamn nntr deze instantie moeten gaan uitzen- heid hebben om uit te zenden" wetnouaer walenkamp nog d D St.irht.ine Onafhankeliike Het tweede punt van kritiek Walenkamp lijkt nu i dere hoge bedragen te berekenen. Daardoor wordt eigenlijk het prin cipe van de representativiteit on eens de kans om een zend machtiging te krijgen. De wethouder van economi sche zaken heeft de streek- omroep een brief geschre ven waarin hij aangeeft wat de kritiek op Rijnland is. Walenkamp sluit niet uit dat Omroep Rijnland in de toe komst subsidie krijgt van de gemeente. Hij wil dat het college van B en W voorleg gen. Om een zendmachtiging te krijgen, moet Omroep Rijnland een zoge naamde representativiteitsverkla- ring ontvangen van het gemeente bestuur. Dit jaar diende zich echter een tweede kandidaat aan voor de Leidse zendmachtiging, Radio Freewave. Deze organisatie wilde 'LEIDEN - Een viertal panden aan aanvankelijk onder de vlag van de Witte Singel, eigendom van het Rijnland gaan uitzenden, maar kon Leidsch Dagblad, wordt niet op de dat financieel niet opbrengen. gemeentelijke monumentenlijst ge- De toenmalige wethouder Van plaatst. De gemeentelijke monu- der Nat heeft pogingen in het werk mentencommissie heeft besloten gesteld om de beide instellingen te dat de panden niet als bescher- laten samenwerken. Omroep Rijn- menswaardig kunnen worden aan land bleef echter bij de hoge tarie- gemerkt. ven. Toen de onderhandelingen wa- Krakers van de panden hebben ren vastgelopen, kwam er een initia- onlangs bij de commissie een ver- tief om een onafhankelijk stichting zoek ingediend om de woonhuizen in het leven te roepen. Deze stich- op de gemeentelijke monumenten ting zou dan de zendmachtiging lijst te plaatsen. Ook bij wethouder ADVERTENTIE den. De Stichting Onafhankelijke Het tweede punt van kritiek is dat Omroep Leiden (SOL) heeft intus- de relatiepussen de machtiginghou- D~ christelijke school De Zwaluw in De stevenshof- sen al wat activiteiten ontplooid om der en de programmamakers te de representativiteitsverklaring in nauw is. Dat wil zeggen dat degenen de wacht te slepen. die programma's maken ook bepa len welke andere instelling wel of niet mogen uitzenden. Volgens aan te Walenkamp is die situatie onge- sturen op een machtiging voor Om- wenst, roep Rijnland. "Ik heb Rijnland een Met zijn brief aan Rijnland wil de brief geschreven omdat nog nooit wethouder Rijnland de mogelijk- officieel is verteld wat nu precies de heid geven om een en ander recht te kritiek is". Volgens de wethouder is zetten. "Ik kan op zich de rekenme- het belangrijkste kritiekpunt de ho- thode begrijpen die Rijnland han- ge tarieven van de streekomroep. teert om tot de huidige tarieven te "Rijnland probeert de eigen finan- komen. Daarom heb ik de mogelijk- ciële situatie te verbeteren door an- heid geopperd om subsidie te krij gen van de gemeente Leiden. Mis schien dat Freewave zich dan wel bij de omroep kan aansluiten". ;Jj Grote kans dat je mij I tegenkomt in de Leidse Salon jiga Restaurant-Grand Café In den Leidschen Salon Steenstraat 2. Leiden 071 130335 Panden Witte Singel geen monument Van Rij (monumentenzorg) dron gen zij aan op behoud van de pan den. De monumentencommissie zal evenwel een negatief advies over het verzoek uitbrengen aan burge meester en wethouders. Die zullen dat advies vrijwel zeker overnemen. De panden staan op de nominatie om te worden gesloopt. De monumentencommissie is wel voornemens een positief uit brengen over de plaatsing op de mo numentenlijst van de kapel achter het voormalige Elisabeth Zieken huis aan de Middelstegracht. Als het college van B en W dit advies overneemt heeft dit tot gevolg dat projectontwikkelaar Erica Beheer zijn verbouwingsplannen voor het complex moet aanpassen. De rest van het voormalige ziekenhuis aan de Hooigracht wordt door de com missie niet beschermenswaardig gevonden. LEIDEN Het christelijk onder wijs is in de Stevenshof het slacht offer geworden van zijn eigen suc ces. Die conclusie trok D66-raadslid J. Hoekema gisteravond tijdens een commissievergadering waarin werd gediscussieerd over de vraag of er een tweede christelijke basis school zou moeten komen in de Ste venshof. Het college van B en W vindt van niet en alle fracties bleken het met dat standpunt eens te zijn, met uit zondering van D66, dat een voorbe houd maakte. Gevolg van deze uit spraak - die maandag nog door de raad moet worden bekrachtigd - is dat in de Stevenshof voorlopig geen vijfde basisschool komt. De enige christelijke school in de wijk, De Zwaluw, heeft momenteel 433 leer lingen. Het schoolgebouw telt ze ven lokalen en er zijn acht noodlo- kalen in gebruik. Dat aantal wordt nog uitgebreid, op andere locaties in de wijk. De Protestants-Christelijke Schoolvereniging diende voor een tweede school twee aanvragen in. In de ene werd geprobeerd aan te tonen dat de school over vijftien jaar meer dan 200 leerlingen telt, in de andere werd bewezen dat de school bij opening 83 kinderen tus sen de 4 en 7 jaar oud zou tellen. Op grond van deze voorwaarden kan een nieuwe school worden gesticht. De leden van de commissie steun den het standpunt van het college dat de school minder dan 200 leer lingen zou tellen in 2005. De ge meente komt op een ander cijfer uit dan de vereniging omdat gebruik wordt gemaakt van het belangstel lingspercentage voor christelijk on derwijs dat voor de hele stad geldt (32,5 procent). Voor De Zwaluw geldt een belangstellingspercenta ge van 40 procent en de PCS vindt dat dat getal moet worden aange houden omdat de wijk al voor een groot gedeelte is gebouwd en omdat ook in andere gevallen niet wordt uitgegaan van het percentage dat geldt voor de hele stad. "We gebruiken altijd het stedelijk belangstellingspercentage voor stichting van scholen in nieuw bouwwijken", voerde onderwijs wethouder H. van Dongen aan. "Er is geen reden om de tot nu toe ge volgde lijn te verlaten", verwoordde R. Hulsker van de PvdA het stand punt van de commissie. Het college wees de tweede aan vraag af omdat 34 van de 83 aange melde kinderen staan ingeschreven op De Zwaluw. In het wetsvoorstel staat, zo verklaarde Van Dongen, dat kinderen die naar een school van dezelfde richting kunnen die niet verder dan 3 kilometer van hun woning staat, niet meetellen voor een nieuwe aanvraag. "Ik krijg steeds meer het gevoel dat het christelijk onderwijs het slachtoffer is van zijn eigen succes, dat is het probleem waar het hier omdraait", sloot Hoekema zich bij die woorden aan. Hij was het enige commissielid dat zich afvroeg of het christelijke schoolbestuur niet ge lijk had door te stellen dat de rede nering van het college alleen op gaat als er voldoende permanente loka len zijn voor de leerlingen. "B en W zeggen dat van de 83 leerlingen er 34 niet meegeteld mogen worden om dat ze op De Zwaluw zitten. De crux is dat er op De Zwaluw plaatsruimte voor die 34 kinderen moet zijn. Wel, die is er niet, het complexes volge bouwd, wij lopen nu te sjouwen met noodlokalen", betoogde voorzitter Van de Berg van de PCS. Overigens gingen alle fracties ak koord met de honorering van de aanvraag van de Stichting Islami tische Basisscholen Leiden. Ver schillende commissieleden spraken wel de vrees uit dat de school een uitzonderingspositie gaat innemen binnen het onderwijs in Leiden en benadrukten het belang van een goede samenwerking met de stich ting. LEIDEN - Bouwbedrijf De Raad Beheer uit Katwijk laat volgende week panden van Erica veilen als voor die tijd niet ruim een miljoen gulden is betaald. Vandaag heeft een deurwaarder Erica-directeur A. Swaak meegedeeld dat zijn firma nog twee dagen heeft om achterstal lige betalingen te voldoen. Directeur Brandjes van De Raad wil nu snel spijkers met koppen slaan. "Swaak moet gewoon beta len. Dat moet ook heel snel gebeu ren, anders gaan zijn panden in de openbare verkoop". De Raad won gisteren een kort geding tegen Erica. Inzet was spoe dige betaling van 1,2 miljoen gulden die het Leidse bedrijf nog aan De Raad moet voldoen wegens overna me van aandelen. De rechtbank stelde De Raad in het gelijk en bepaalde dat Swaak binnen twee dagen nadat de direc tie De Raad hierom vraagt moet be talen. Als dit niet gebeurt, kan de Katwijkse firma de bezittingen van Erica openbaar te verkopen. De Raad nam na de uitspraak meteen een deurwaarder in de arm, die vandaag bij Erica langs ging met een bevel tot betalen. Brandjes heeft geen idee of dit nog binnen twee dagen gebeurt. "Misschien dat Swaak de rekenig op het laatste mo ment nog voldoet. Ik kan niet in zijn portemonnee kijken en weet dus niet of hij het kan opbrengen". Indien er geen geld binnenkomt, is Brandjes vast van plan onroerend goed van Erica in de openbare ver koop te gooien. "Ik heb lang genoeg gewacht. Uiterlijk 1 juli moest het geld al binnen zijn, het is hoog tijd dat er wat gebeurt". Directeur Swaak van Erica was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Duitsland promotie LEIDEN Op het Stadhuisplein staat vrijdag 7 september tussen 9.00 en 18.00 uur de informatiebus van de stad Berlijn opgesteld. In deze bus worden video-films en di a's vertoond. Ook zijn er medewer kers van de VW Berlijn in de bus aanwezig, die inforrmatie over de Duitste stad kunnen voorzien. Wethouder wil verkeersproblemen sneller oplossen LEIDEN De gemeente wil in de toekomst zorgen voor een snellefe oplossing van verkeersproblemen die Worden gemeld door burgers. Wethouder J. Walenkamp van ver keer zei gisteravond tijdens een commissievergadering over sociale vernieuwing dat wordt gewerkt aan een plan om adequater op te kun nen treden als een buurt bijvoor beeld vraagt om verkeersdrempels. Volgens de CDA-wethouder ko men bijna dagelijks telefoontjes en brieven binnen van mensen die kla gen over een verkeerstechnisch probleem dat in principe snel zou kunnen worden opgelost. "We heb ben daar maar een klein budget voor maar we moeten maar eens na denken of dat wel voldoende is", zei Walenkamp. Hij reageerde daarmee op vragen van commissieleden over de ver keersdrempels in Slaaghwijk waar op bewoners tijdens een voorlich tingsavond over sociale vernieu wing hadden aangedrongen. Walen kamp ontkende dat tijdens die bij eenkomst in juli was toegezegd dat het college van B en W daarover de volgende dag een besluit zou ne men. "Daar moet de directie ver keer en vervoer ook bij worden be trokken". De drempels, waarom de bewo ners al jaren vragen, zijn er in elk Van onze redacteur Willejn Spierdijk LEIDEN De directeuren van Veevoederbedrijf Bonda zijn iedere keer weer blij met een lange, hete zomer. Niet omdat het vee bij dat weertype meer voedsel nodig heeft, maar omdat de Nederlander dan meer bier drinkt. De bierbrouwerijen produceren dan extra grote hoeveelheden en dat betekent dat er meer van het restprodukt, bierbostel, ontstaat. Bonda doet daar goede zaken mee. Vorig jaar haalde het veevoederbedrijf een omzet van 35 miljoen gulden in bierbostel en andere en W daarover de veevoeders, terwijl het aantal werknemers 42 bedroeg. Dit jaar viert het Leidse bedrijf het 75-jarig bestaan en deed dat onder meer met een presentatie aan het publiek tijdens de val nog niet. E.~Coremans van D66 veetentoonstelling Vebo, die wpes erop dat de bewoners was toe- afgelopen weekeinde in de gezegd dat zij binnen twee weken Groenoordhallen werd dat op die centrale plaats in de bin- andere produkten op de markt, nenstad een bedrijf is gehuisvest Voor de varkenshouderij is er Bon dat in veevoer handelt. Toch is het datar, een restprodukt van een tar- logisch dat de oprichter van het be- wezetmeelfabriek. Onlangs kwam drijf, Jan Willem Bonda, indertijd daar een produkt bij, wat overblijft voor een plek aan de Oude Vest van de jeneverstokerij, Tarma 10. koos. De veemarkt werd in die tijd Op het gebied van bierbostel is Bon rondom molen De Valk gehouden, da marktleider. En de handelsactiviteiten speelden zich af in de cafés op de Beesten markt en de kantoortjes daarom- den. Met het drogen was echter nogal wat geld gemoeid. Bonda be gon echter met het leveren van nat te bierbostel aan de boeren, die daar Jan Willem Bonda, zoon van een inderdaad belangstelling voor had- kruidenier en afkomstig uit Oude den. Van veel bierbrouwers in Ne- Wetering, begon zijn bedrijf in 1915. derland neemt Bonda intussen de Aanvankelijk handelde hij in droog bierbostel af. Paard en wagen trek om grondnotenkoeken en glu- een bierbrouwer produceert, ook tenkoeken te verhandelen. In 1927 daadwerkelijk ophaalt. Het bedrijf Bonda kwam overeen om de bier- klanten voor heeft. Vooral in de zo- bostel van de brouwer af te nemen mer, wanneer de brouwerijen op en het op de markt te brengen. Het verhandelen van dit 'natte' produkt ontwikkelde zich langza- tel. merhand tot de hoofdactiviteit van Bonda. Aanvankelijk leverde hij ook nog droog veevoer, maar na de Tweede Wereldoorlog werd de mengvoederfabriek gesloten en topcapaciteit werken, krijgt Bonda de beschikking over veel bierbos tel. Opslagplaatsen Het probleem dat Bonda over veel aanbod beschikt in de zomer, wan neer het vee juist minder van Wie langs het kantoor van Veevoe- richtte het Leidse bedrijf zich volle- bierbostel nodig heeft, is opgelost J: "i" door bij de boerderijen opslagplaat sen te maken. Vanuit de depots ingelicht of er eventueel nooddrem- w1lenkUampnbeSdê u\"t tezcaken dSatadT^de'Oude"Vest of dat ook is gebeurd. riJ an zich moeillJk voorstellen voer brengt Bonda sinds 198b nog ADVERTENTIE Hi) naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste dptossing veer perseonlijke leningen tot II. 30.000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie atgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de allossingsvoorwaarden Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301EH Leiden tel. 071-254145 soepel. Bent u ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9,00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere intormatie kan natuurlijk ook. aiiussirtywuur dicht bij de brouwerijen (waar on der meer mineralen en zout aan de bostel wordten toegevoegd) wordt het veevoer rechtstreeks naar de af nemers gereden. Kortom op een voudige wijze komt het produkt van de brouwer bij de boer. Het leveren van het voer mag dan op simpele wijze verlopen, het goed samenstellen van de 'maaltijden' voor het vee is volgens de beide hui dige directeuren, W. Verbeek en J. Jonker, steeds meer een weten schap geworden. "Wij laten zelf vee- voedertechnisch onderzoek doen door laboratoria van rijksinstituten, zoals het Instituut voor Veevoe dingsonderzoek in Lelystad. Er is Milieu steeds meer kennis over de wijze waarop je dieren het best kunt voe- Er wordt heel veel aandacht be- De directeuren van Bonda, W. Verbeek (links) en J. Jonker: Bierbostel is een kwalitatief goed produkt. (foto j». De vertegenwoordigers van Bon- koolhydraten, heeft dat invloed op al enige tijd aan de gang. Wij heb- da, die werkzaam zijn in elke regio het milieu. Met hun computer kun- ben dat opgevangen door onze klan- ons land, beschikken over e nen onze personal computer waarop zij snel veestapel met bierbostel en andere de samenstelling kunnen bereke- produkten economisch en gezond, nen van het voer dat in specifieke wordt gevoed", gevallen nodig is. Het voedsel dat Bonda levert is namelijk n uitrekenen hoe de tenkring uit te breiden. Vroeger de- i den we minder aan actieve werving van klanten. Zelfs onze bedrijfswa gens waren niet eens voorzien van Het restprodukt van bier heeft vulling op het voedselrantsoen voor volgens beide directeuren een goe- de dieren. Voor een melkkoe maakt de kwaliteit. Verbeek: "De brouwe- rijen gebruiken grondstoffen die aan hoge kwaliteitseisen moeten voldoen. Het is daarom logisch dat ook het restprodukt kwalitatief Dat het voedselpakket voor het vee in balans is, is erg belangrijk. Goede Ondanks het feit dat de veestapel steed aan de samenstelling van hel >^00""zUn"fr LtKetlnt pmbfèmfnVkm ?oe£ToPneLÏZeendZn~ müieu-aspecten aan wtrbonden Als men met de afze? van bierbostel. ZO eoed ODnUnVOedinS, Hot famrrlArton non H r, 'ooot nnr. I voer sen maar zo goed op hun voeding' zegt Jonker. een koe teveel eiwit eet en te weinig Het teruglopen van de veestapel is onze naam Verbeek en Jonker denken dat hun bedrijf, dat alleen Nederlandse produkten levert, er voorlopig nog wel in zal slagen om verdere daling van de veestapel op te vangen met uitbreiding van het aantal afne mers. "Er wordt nog altijd bierbos tel geïmporteerd uit het buitenland. Ik denk dat eerst die importen sterk dalen, voordat wij de invloed van het teruglopen van de veestapel merken".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13