LEIDSCH DAGBLAD Uittocht westerse gijzelaars hervat NODIG! «IbHOffl Film op tv over privéleven Ceaucescu Behoud zwarte neushoorns eist vele levens Busstation onder water Avéro na fusie met Centraal Beheer vierde verzekeraar Andriessen steekt geld in nieuwe technologie ontdekt UW WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39337 Prijs fl. 1,35 'Geen stropers gedood vanuit WNF-helikopter' tientallen stropers over scherp schuttergeweren beschikten. In de Zambesi-vallei zijn naar schatting nog 600 zwarte neus hoorns. Als er niets gebeurt is deze groep, de grootste in Afrika, over vijf jaar geheel verdwenen, waar schuwt Braakhekke. In 1987 begon het internationale WNF een cam pagne om de zwarte neushoorn te spraak wordt nagekomen, al is er geen strenge controle op. "Het WNF de vanochtend het bericht in The is geen leger, we leveren ook geen Guardian dat een helikopter, die wapens, wel radio-apparatuur en bij Dat kan bij voorbeeld het geval zijn als ze met hun landrover in de mod der vastzitten, maar ook als ze wor den aangevallen door stropers. De bescherming van de par kwachters is volgens Braakhekke nodig, omdat de stropers met aan zienlijk modernere wapens zijn uit- door het fonds beschikbaar is ge- voorbeeld een helikopter." steld, daarbij is gebruikt. Ook enke le tientallen parkwachter kwamen om bij gevechten met stropersben- deS. en win aiivuew Bij de levering van de helikopter kers ui^ benarde posities"te^halen 'n P^aats van sPeren te geven, omdat bruikt voor de helikopter. Het Wereld Natuur Fonds zet de 6erust dan de beheerders. De rege- redden. Dat leverde in Nederland helikopter in om de Nationale Par ken te bewaken, en om parkbewa- ring in Kenia besloot enige tijd gele- een bedrag van 1,9 miljoen gulden den de parkwachters schietwapens op, waarvan een gedeelte is ge- DEN HAAG/WASHINGTON (GPD) - De evacuatie van westerse gijzelaars uit het Golfge- bied is weer op gang gekomen. Ruim honderd Britse, Amerikaanse en Ierse vrouwen en kinderen kwamen vanochtend met een Brits vliegtuig uit de Jordaanse hoofdstad Amman aan in Londen. In Baghdad wordt het vertrek voorbereid van nog eens 300 Britten. Het ministerie van defensie noemt 'het buitengewoon slim' dat ook een Russische tolk aan wezig is. "Er varen twee Russi sche schepen in de Perzische Golf. De bemanning spreekt nauwelijks Engels. Wij kunnen nu met elkaar communiceren". Russisch en Arabisch Tolleen op fregat in Perzische golf DEN HAAG (GPD) Minister De Nederlandse marine heeft van defensie Ter Beek heeft aan veel Russische tolken in huis. boord van het luchtverdedi- Toen de Sovjet-Unie nog als de gingsfregat Witte de With, dat grote vijand werd gezien, volg- samen met het standaardfregat den veel officieren een cursus Pieter Florlsz in de Perzische Slavische talen bij de marine- Golf opereert, een Russische en inlichtingen dienst. "De ge- Arabische tolk gestationeerd, spannen verhouding tussen De twee marine-officieren Oost en West is verleden tijd", moeten het contact met de in- aldus de woordvoerder. "Nu ternationalc strijdmacht in de hebben we een gemeenschap- Golf bevorderen. pelijke vijand". Eerder vlogen 150 Westduitse gijze- Volgens het ministerie van defensie laars, afkomstig uit Baghdad en Ku- in Washington heeft de Amerikaan- wayt, naar Frankfurt. Nadat het af- se marine in totaal al 350 tankers en gelopen weekeinde ongeveer 700 vrachtschepen ondervraagd en 10 vrouwen, kinderen en enkele man- schepen aangehouden. Hieronder nen Irak konden verlaten, stelde bevonden zich geen schepen uit Baghdad maandag de eis dat voor Irak of Kuwayt. de evacuatie alleen Iraakse vliegtui- De Verenigde gen mochten worden gebruikt, nieuw bondgen Baghdad verleende geen landings- Arabische landen in het leven roe- rechten voor geplande vluchten van pen naar het model van de NAVO een Frans vliegtuig en een Bri stel. Een konvooi bussen met ruim 300 trekt uit Kuwayt. Britse vrouwen en kinderen kwam Het VN-bureau voor voedselhulp gisteravond uit Kuwayt aan in heeft gisteren toegezegd dat het nog Baghdad. De vluchtelingen werden eens 3500 ton noodhulp voor de verzameld in het Mansoor Melia ho- vluchtelingen in Jordanië zal leve- tel en later door personeel van de ren. Volgens cijfers van de VN zijn om de invloed van Irak terug te dringen ook als het land zich terug- Britse ambassade naar verschillen de hotels overgebracht. Het Britse toestel van Virgin At- sinds 7 augustus, enkele dagen na de Iraakse inval in Kuwayt, 220.000 mensen het land binnengestroomd. lantic Airlines, dat de gijzelaars Van hen wachten er nog 120.000 in naar Londen bracht, had op de vluchtelingenkampen, heenreis 30 ton voedsel en hulpgoe deren aan boord voor de gestrande Japan en de Sovjetunie hebben vluchtelingen in het grensgebied vandaag in een gezamenlijke ver- tussen Irak en Jordanië. klaring Irak opgeroepen alle bui- De Amerikaanse marine heeft tenlandse gijzelaars vrij te laten en voor het eerst in de Golf-crisis een zijn troepen terug te trekken uit Ku- Iraaks schip opgebracht. Het schip wayt. De oproep werd uitgegeven AMSTERDAM (ANP/GPD) - Zes tien meter onder water, pal voor het Amsterdamse Centraal Station, moet een ondergronds busstation komen met 54 standplaatsen. Over de kosten is nog weinig bekend, maar vervoersmaatschappij NZH heeft een bijdrage beschikbaar ge steld van maximaal 100 miljoen gul den. Het plan werd vanmiddag gepre senteerd door NZH en collega-ver voerders Centraal Nederland, En- habo, NS en Gemeentevervoerbe drijf Amsterdam. Hoewel het een duur plan betreft, hebben de ver voerder geen keus. De gemeente Amsterdam ziet liever trams en me tro's rijden en heeft bij de plannen voor de IJ-oevers geen rekening ge houden met een busstation. Om te voorkomen dat de bussen straks nergens terecht kunnen, is de oplossing 'onder water' gezocht. Er APELDOORN/LEEUWARDEN (ANP) De verzekeringsconcerns Avéro in Leeuwarden en Centraal Beheer in Apeldoorn willen een vol ledige fusie, waarmee de qua omzet vierde verzekeraar van Nederland ontstaat, na Nationale Nederlan den, Aegon en Amev. De twee ver zekeraars zullen zelfstandig en on der de bestaande namen op de Ne derlandse markt moeten blijven opereren. Gezien de verwachte groei in activiteiten zal de fusie waarschijnlijk geen invloed hebben op de werkgelegenheid, aldus een gezamenlijke verklaring. Beide verzekeraars kondigden eerder dit jaar al andere fusiebe sprekingen aan. Centraal Beheer wil een deelneming van 20 procent in Vezeno in Zaandam, die later tot een meerderheid zou kunnen uit groeien. Avéro (waartoe ook FBTO behoort) ging in juni een fusie aan met de lokale OLM in Zwolle en voert onderhandelingen met de OWM in Groningen. Laatstge noemde besprekingen zijn nu in het geheel betrokken. Bij Centraal Be heer werken nu 2077 mensen, bij Avéro (inclusief OLM en OWM) 1140. Na de fusie komt het concern tot een jaaromzet van ruim 4 miljard gulden in 1990. De nieuwe combina tie zal als coöperatieve onderne ming blijven opereren. Avéro had vorig jaar een omzet van 1208 mil joen gulden en Centraal Beheer een van 2567 miljoen gulden. Het resul taat vóór belastingen was bij Avéro 150 miljoen gulden en bij Centraal Beheer 139 miljoen. OSAKA, perfekt slapen op originele Japanse Futon Zanubia, met een lading thee uit Sri- na eerste besprekingen tussen de zouden daar drie "eilandperrons" Lanka op weg naar Irak, is gisteren Japanse minister van buitenlandse 1 ro""TDrc onder Amerikaanse begeleiding zaken, Taro Nakayama, en zijn naar de havenstad Masqat in Oman ambtgenoot Eduard Sjevardnadze, moeten komen waar de reizigers, vanwege veiligheidsaspecten en -- klimaatbeheersing, door glazen daar'aandeketting gë- d»e een vierdaags bezoek brengt aan wanden worden gescheiden van de Tokyo. bussen. Het plafond wordt 10 meter hoog en voorzien van openingen waardoor daglicht en frisse lucht binnenstromen. De vervoerders willen dat Am sterdam snel een besluit neemt zo dat het in 1995 klaar is. HEILIGENSTADT - De cam pagnes voor de eerste gezamen lijke verkiezingen in de beide Duitslanden op 2 december zijn gisteren begonnen. De Westduit se bondskanselier Helmut Kohl hield gisteravond zijn eerste ver kiezingsrede in het Oostduitse Heiligenstadt. Daarvoor waren tienduizenden DDR-burgers sa mengestroomd op het centrale plein in de stad. Kohl neemt na de voltooiing van de Duitse eenheid op 3 okto ber tot aan de verkiezingen vier DDR-vertegenwoordigers, on der wie premier Lothar de Mai- zière, in zijn kabinet op. Zij zul len als minister zonder porte feuille de belangen van de DDR behartigen. Verder worden ge noemd staatssecretaris Krause, de voorzitter van de Volkskam- mer Bergmann-Pohl en de vice- voorzitter van de FDP Ortleb. (foto EPA) Instir-premie verlengd tot 1994 Futon matras 140x200 cm verstelbare lattenbodem massief houten onderstel Compleet 1995.- ROTTERDAM - Raadslieden betoogden vanochtend voor het kantonge recht aan de Rotterdamse Noordsingel tegen de huns inziens te lage vergoe ding in de sociale advocatuur. (zie ook pagina 15: Advocaten wordt worst aan lange stok voorgehouden), (foto KATWIJK ambachtsweg 11-13 tel. 01718-28151 MEUBELPROMENADE KATWIJK Provincie: spoed stortplaats Does LEIDERDORP/DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland zet alles op alles om de vergunningen voor de stortplaats De Does in Leiderdorp zo snel mogelijk in orde te hebben. Doordat de provincie verzuimde de ontwerp-vergunning in de Staatscourant te publiceren besliste de Raad van State dat de stortplaats voorlopig niet in gebruik mag wor den genomen. Ook de gemeente Woubrugge was ten onrechte niet bij de procedure betrokken. De Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden moet nu met het bouw- en sloopafval naar elders uit wijken. Wat niet zal meevallen, want er is een groot tekort aan stort plaatsen. Het betekent ook een flin ke financiële strop voor de Gevulei. Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Later op de dag van het westen uit en kele opklaringen. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden. Middagtem- pcratuur ongeveer 18 graden. Wind draaiend van zuidwest naar west. ma tig. aan de kust af en toe krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselvallig en een mid- dagtemperatuur van ongeveer 18 gra den. 24 PAGINA'S MADRID (GPD) - Een cholera-epi- demie dreigt vanuit noord-Afrika over te slaan naar Spanje. Zieken huizen zijn geattendeerd op de mo gelijkheid van cholera-gevallen. Bij de benzinestations en parkeerplaat sen langs de doorgaande wegen Cholera-epidemie bedreigt Europa DEN HAAG/LEIDEN - De over- heidsubsidie voor bedrijven die aan technologische vernieuwing doen, de Instir-premie, wordt verlengd tot 1 april 1994. Oorspronkelijk zou de Instir-regeling, die jaarlijks onge veer 170 miljoen gulden kost, op 1 oktober van dit jaar aflopen. Het mi nisterie van economische zaken trekt bovendien nog eens 40 mil joen gulden extra uit voor het tech nisch ontwikkelingskrediet. Minister Andriessen (economi sche zaken) presenteerde vanmid dag de nota 'Economie met open grenzen', waarin het economisch beleid van de komende jaren uiteen wordt gezet. Het bedrijfsleven kan tot en met 1995 rekenen op 1.4 mil- jardgulden steun. Het leeuwedeel van dat bedrag (960 miljoen gulden) is bestemd voor technologische ver nieuwing. De rest is voor het toeris me (150 miljoen), energie-besparing (150 miljoen) en steun aan de scheepsbouw (140 miljoen). Speerpunt van het beleid van An driessen is de ontwikkeling van de techniek in het bedrijfsleven, waar voor de regeling een succesvolle prikkel is gebleken. Bij de Instir krijgen bedrijven subsidie voor de loonkosten, die worden besteed aan onderzoek naar nieuwe produkten. De regeling werd in 1984 ingesteld met een jaarlijks bedrag van 250 miljoen gulden. In driejaar tijd pro fiteerden 3600 bedrijven van de re geling, die de overheid inmiddels leden-C.: Haarlemmerstraat 52a-54.071-127509 Amsterdam Willem van WekJammeiaan 11. Gedertand- lein(Buitenvelderl), 020-440510 Amsterdam-C Molsteeig 2 HK, Spuistraat, 020-259866 Vlaardmgen-C Korte Hoogstraat 41, 010-4346267 richten en hoger opgeleiden bij klei ne bedrijven plaatsen. Uit een onderzoek van de Leidse universiteit voor Economische Za ken bleek begin dit jaar bleek dat Nederland internationaal in de technologie toonaangevend is in de HAARLEM (ANP) - Het munitiebe- elektronica, voedsel, communica- drijf Eurometaal uit Zaandam Zaans bedrijf voor export Irak vervolgd zoeker Van Raan wordt dat onder- Irak. Het gerechtelijk vooronder zoek nu uitgebreid met het in kaart zoek heeft bijna twee jaar geduurd brengen van de gebieden waarop Justitie begon het onderzoek, om- nu veel technologische ontwikke- dat het bedrijf ervan werd verdacht verhandelen. De conclusie van het onderzoek is volgens officier van justitie mr. Van der Bruggen dat Eurometaal in strijd met de wet heeft gehandeld. Verwacht wordt dat de rechtzaak niet voor het einde van dit jaar zal worden gehouden. Volgens Van der Bruggen kan Eurometaal, als de fei ten bewezen worden geacht, een ho ge geldboete tegemoet zien. Eurometaal ontkent elke han delsrelatie met welk land in het Midden-Oosten dan ook. Do t/m Za: Dagvers gegrillde Shoarma rollade over enige honderden gevallen in de steden Fez, Taza en Mequinez. Maandag berichtte de Algerijnse re- gering aan de Wereld Gezondheids 450^miljoen per jaar kostte. Organisatie in Genève, dat ook in dit Noordafrikaanse land een epide mie was uitgebroken, die tot w het douanepersoneel in de be- vanuit het zuiden wordt de situatie langrijkste havens van Andalusie 20 levens heeft geëist. De Marok nauwlettend in de gaten gehouden, zijn gewaarschuwd. kaanse autoriteiten hebben de Ook de gezondsheidsautoriteiten in De eerste berichten over de epi- WHO officieel nog niet geinfor de Spaanse enclaves op Afrikaans demie kwamen vorige week uit meerd. Het is ook niet bekend of ei grondgebied Melilla en Ceuta Marokko. Toen werd gesproken in Marokko slachtoffers zijn. Vorig jaar wilde de toenmalige minister De Korte (economische za ken) de regeling afschaffen. Onder druk van de Tweede Kamer werd de Instir echter verlengd en meer toe gespitst op kleinere bedrijven. An driessen wil nu naast de Instir hand haven, ook onderzoekscholen op- Unieke beelden uit geheime Roemeense archieven NAARDEN (GPD/ANP) - De NOS zendt begin oktober als eer ste omroep in de wereld een unie ke film uit over het privéleven van Nicolae Ceausescu. Een Ne derlands-Roemeens team legt op het ogenblik de laatste hand aan de montage van films en video banden uit geheime archieven. Uitgeversmaatschappij Streng- holt in Naarden, producent van de film, heeft daar de hand op we- ten te leggen. Na de uitzending op de NOS beleeft de 52 minuten durende film haar internationale première op het tv-festival in Cannes. De ti tel is: "Achter de Gouden Deuren, het privé-leven van Nicolae Ceau sescu". Conrad Schoeffter, mede-sa mensteller van de documentaire^1 is het meest onder de indruk van de beelden die de eindeloze ver veling van de Ceausecu-clan laten zien en de manier waarop deze groep zich te buiten gaat aan to meloze dronkenschap. "Je bent gewoon verbaasd dat ze de filmcamera's nog konden bedienen. Als ze echt dronken zijn, gaan de maskers af. Deze mensen hadden totaal geen klas se, ieder intellect ontbrak". De documentaire film bestaat vrijwel geheel uit ongecensureer de beelden uit de privé-archieven van de dictator, het leger en de ge heime dienst. Ceausescu had de gewoonte zich uitgebreid te laten filmen door zijn lijfwachten en le den van de geheime politie. Ook zelf hanteerde hij graag de 35 milimeter-filmcamera. De Naardense uitgever Streng- holt werkte nauw samen met de Amerikaanse filmproducent, Conrad Schoeffter. Schoeffter is goed bevriend met een dissidente Roemeense filmmaker die hij 6 of 7 jaar geleden hielp naar het VS te vluchten. Toen in december vorig jaar de revolutie uitbrak, ging de man terug om daaraan deel te ne- mentaire films waren van het pri vé-leven van de Ceausescu's en daar zijn we nog in de dagen van de revolutie naar op zoek ge gaan", aldus Schoeffter. Dank zij zijn goede relatie met de Roe meense filmmaker was het moge lijk de honderden films en video banden op te sporen. Schoeffter erkent dat hy nogal wat flessen whiskey en smeer geld heeft uitgedeeld om het juis te materiaal in handen te krijgen. Gidsen zijn omgekocht om foto archieven te kunnen filmen en kopiëren en vervolgens is een deel van het materiaal het land uit gesmokkeld. Toen het materiaal eenmaal verzameld was, is er een keurige overeenkomst gesloten met het verantwoordelijke ministerie in Bukarest. Daarin is overeengeko men dat bij de samenstelling van documentaires, Roemeense film producenten betrokken moeten blijven. Bovendien gaat volgens Schoeffter een aanzienlijk deel van de revenuen naar Roemenie. Infotheek maakt kwart meer winst LEIDEN (ANP) - Het automatise ringsbedrijf Infotheek in Leiden heeft de eerste helft van dit jaar de winst met 22,5 procent zien stijgen tot 6,5 miljoen. In dezelfde periode van 1989 was de winst nog 5,3 mil joen. De omzet steeg met 33,2 pro cent van 124 miljoen gulden naar 165 miljoen. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 J Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74.15* J Wij nemen een iaarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1