actief in vrije tijd WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 Van onze redacteur Kees van Kuilenburg ZOETERMEER/HAZERSWOUDE Hannie van Leeu wen zegt het wat lachend, maar het is altijd al een meisjes droom geweest om 'burgervader' te worden, Vaak had zij het er met haar Tweede Kamercollega Maarten Schakel over, dat als hij als burgemeester met pensioen zou gaan, zij het mooie dorp Noordeloos wel van hem over wilde nemen. "Maar nu ben ik zelf nog op de valreep nog burgemeester geworden van Hazerswoude. Zij het maar voor 15 weken, maar toch heb ik dan even van die sfeer van dat geweldige ambt kunnen proeven". De Zoetermeerse oud-wethouder kreeg het verzoek van de fracties in de Hazerswoudse gemeenteraad om na het vertrek van burgemees ter J. van der Sluijs als waarnemer te fungeren. Dit voor een kleine vier maanden maanden, omdat het dorp met ingang van 1 januari van het volgend jaar samen met Benthuizen en Koudekerk aan den Rijn de ge meente Rijneveld vormt. "Ik was min of meer vrij", zegt de 64-jarige oud-politica, "en zag dus geen beletsel om die klus op mij te nemen". Ook de Commissaris van de Koningin stemde in met het ver zoek van Hazerswoude om Van Leeuwen tot waarnemer te benoe men, zodat de zaak werd beklon ken. "Binnen een week was alles in kannen en kruiken", legt zij uit. Van Leeuwen kan bogen op een lange staat van dienst in het be drijfsleven, het maatschappelijk werk en vooral de politiek, zowel op gemeentelijk als op landelijk ni veau. Zo was zij 20 jaar lid van de ge meenteraad van Zoetermeer, waar van vier jaar als wethouder. Daar naast zat zij van 1966 tot 1978 in de Tweede Kamer voor de Anti Revo lutionaire Partij (ARP), die later is opgegaan in het Christen Democra tisch Appel (CDA). In haar ARP-ja- ren was zij ook nog waarnemer voor fractievoorzitter Bauke Roolvink. Begin dit jaar stapte zij uit de ge meentepolitiek om jongeren de kans te geven de kar te trekken. Zeventig uur Dat betekende echter niet dat de in januari 65 jaar wordende Van Leeu wen stopt met werken. "Als je stopt met werken, duvel je in een zwart gat, zeker als je alleenstaande bent. Dan hoor je niet tussen die vier mu ren van je huis te blijven". Zo is zij op dit moment onder meer lid van de Raad voor het Ouderenbeleid en voorzitter van de Sociale Verzeke ringsbank en heeft dezelfde functie bij het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening (RAB). "Ik heb beide clubs te kennen gegeven dat zij ge durende die 15 weken in Hazers woude niets te kort zullen komen. Als wethouder werkte ik 70 uur per week en desnoods langer. Dat ga ik gewoon weer doen. Maar als ik voor een langere periode was gevraagd als waarnemer had ik nee gezegd. Als ik ergens aan begin, dan geef ik mij volledig. Zo heb ik tenslotte al tijd gewerkt. Uiteraard word je wel ouder en het tempo lager, maar dan moetje het werk beter organiseren. Dat werkt prima, is mijn ervaring", legt zij uit. Hannie van Leeuwen bij een deel van haar gigantische archief in haar Zoetermeerse woning. Dat bedoel ik nu met organiseren. Als ik iets moet uitzoeken, weet ik precies waar het staat. Zo ziet zij bij voorbeeld graag dat tien commissariaten nemen", Kamerleden zich meer betrokken merkt Van Leeuwen daarover op. voelen bij de lagere overheden. "Waar krijg je meer binding met het T~)nc-c;ipr<; maatschappelijk leven dan in een i-JU balei b gemeenteraad en kun je je werk in De Zoetermeerse ziet haar 15 weken de Tweede Kamer veel beter doen. in Hazerswoude met vertrouwen te- Dat is naar mijn idee gemakkelijk te gemoet. "De dossiers heb ik al in combineren, maar dan moetje geen huis en 's avonds lees ik er een paar (foto Ben de Brt uur in. Als ik 17 september aan treed, weet ik precies wat er aan de hand is". Wat de herindelingspro- blematiek betreft, waagt zij zich nog niet aan uitspraken. "Van der Sluijs is nog burgemeester en alle schijn werpers horen op hem te zijn ge richt en niet op mij. Wel vind ik het een goede zaak dat een 'vreemde' is om die periode waarne- Ouders op Herhaling Vanaf deze maand kan iedereen terecht bij Ouders op Herhaling voor een uitge breid cursuspakket. De stichting geeft al meer dan 15 jaar cursussen Nederlands, rekenen, algemene ontwikkeling, Engels en studiebegeleiding. Enkele jaren gele den is dit pakket uitgebreid met Frans, Spaans en Duits. Ook zijn er speciale cursussen voor mensen die verder willen leren, een beroepsopleiding willen gaan volgen of willen leren brieven schrijven, vergaderen of notuleren. Voor buitenlan ders heeft Ouders op Herhaling cursus sen Nederlands. Voor meer informatie: Oude Rijn 44b, tel. 071-123069. van 10.00 tot 16 00 uur Ruilbeurs Op vrijdag 7 september houdt de Ruilver- eniging Koningskerk een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, stickers, prentbriefkaarten, lucifermer- ken, sigarenbandjes, suikerzakjes enzo voort De ruilavond duurt van 19.00 tot 22.00 uur en wordt genouden in buurt huis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Ouderen De Ouderen Activiteiten Commissie Lei den Zuid-West houdt op zondag 9 sep tember de eerste ontspanningsmiddag van dit seizoen voor ouderen boven de 55 jaar. Het Stevenshofkoor treedt die middag op in de zaal van Haagwijk aan de Beethovenlaan 2. De zaal is open vanaf 14.00 uur. De toegangsprijs be draagt 2 gulden, inclusief koffie of thee. Haagwijk is bereikbaar met de buslijnen 13, 14 en 31Degenen die ven/oer nodig hebben wordt verzocht dit tijdig te mel den bij het Dienstencentrum Zuid-West, Bevrijdingsplein 60 (tel. 768711), op werkdagen tussen 9.00 en 12 00 uur. Turnen Vanaf donderdag 6 september biedt de gymnastiekvereniging Excelsior jongens uit de Professorenwijk, in de leeftijd van 6 tot en met 15 jaar, gelegenheid te turnen in de eigen buurt. De turnlessen worden gegeven op donderdagavond van 18.00 tot 19.00 uur in de gymnastiekzaal aan de Oppenheimstraat. Voor meer infor matie: 071-765293. Dans De stichting voor folkloristische dans FE TA houdt vanaf 4 september weer cur sussen voor jongens en meisjes van 8 tot en met 16 jaar, onder leiding van een ge diplomeerd dansdocente Kosten: 49 gulden voor 10 lessen. Voor meer infor matie: 071-215650/123377 Huisvrouwen Op donderdag 6 september om 14.00 uur is er voor iedereen die wil kennisma ken met de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen een openingsfuif in het Verenigingsgebouw aan de Caecilia- straat 18. Recreatievolleybal Volleybalvereniging Leython heeft mo gelijkheden tot recreatievolleybal in de Stevenshof. Professorenwijk en in Lei derdorp Ook mogelijkheden voor het spelen van competitie Ook jeugdgroe pen. Informatie bij Gert-Jan de Zwart (tel: 894082) en Alice Klijn (tel: 895222). Esperanto De Rijksuniversiteit start dit najaar met een cursus Esperanto voor beqinners. De cursus duurt van 12 september tot en met 12 december en wordt gehouden op woensdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1Hier wordt op 5 september om 20 00 uur ook een infor matieavond gehouden. Inlichtingen on der tel. 130521. NOORDWIJK Een leger van brugklassers, in totaal 160, betrad vanmorgen de 'Northgo', de eerste openbare school voor voortgezet onderwijs in de Bollenstreek. Rector R.J. Olieroock heette zijn leerlingen gisteren officieel welkom. Hij sprak de hoop uit dat de opgeknapte school met het nieuwe meubilair inspirerend zal gaan werken op leerlingen en leraren. De voormalige mavo en Ihno Haesduynen aan de Duinweg heeft namelijk een grondige opknapbeurt ondergaan. "Na een week van vergaderen met de leraren, krijgt de school nu de echte bestemming: we gaan met elkaar, leraren en leerlingen, aan de slag". Deze week staat geheel in het teken van de introductie. Scholieren en docenten kunnen wat aan elkaar wennen. Met een speurtocht, een zelfverzorgde brunch, een kennismakingsspel, een vliegerspektakel en een gemaskerd bal kunnen de eerste contacten worden gelegd. Volgende week begint het serieuze werk. Dan wordt er gewoon volgens het rooster gewerkt. Fikse uitbreiding Golfvereniging Zeegersloot ALPHEN AAN DEN RIJN - Golf- verenging Zeegersloot groeit uit haar voegen. De club telt al bijna duizend leden en is daarmee een de grootste van het land. Ook het gras van de golfbanen stijgt jaar lijks in kwaliteit. Binnenkort krijgt de club de A-status van de Neder lands Golffederatie. Alphense gol fers mogen dan meespelen in de na tionale competitie. Al met al is het clubhuis van de golfers veel te krap geworden. Gis teren is de eerste paal geslagen van een fikse aanbouw bij het bestaan de gebouw. Er komen drie verdie pingen in het nieuwe deel dat de op pervlakte van het clubhuis met een derde zal vergroten. In het nieuwe deel komen kleedkamers en dou ches, die vooral nodig zijn voor de competitie-wedstrijden. Sinds 1 mei heeft Zeegersloot de beschikking over 27 holes. Ook daarmee is het en van de grotere golfbanen in ons land. Bovendien zijn de banen openbaar zodat het er meestal vrij druk is. Komende za terdag wordt er op Zeegersloot een nationale minidag golfspelen ge houden. Er worden tweehonderd jonge golfers van tussen de zeven en twaalf jaar verwacht. De golfertjes zijn afkomstig uit Nederland, Bel gië en Westduitsland. Buit van 15.000 gulden bij inbraak LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Heidezegge is een bedrag van 15.000 gulden buitge maakt. De inbraak heeft vermoede lijk eind vorige week plaatsgevon den, bij afwezigheid van de bewo ners. Mogelijk is er gebruik ge maakt van een valse sleutel om de woning binnen te komen. Een kluisje, waarin het geld was opge borgen, werd opengebroken. LEIDEN - Een 37-jarige Leidenaar is gistermiddag zijn portefeuille kwijt geraakt met een inhoud van ruim 7000 gulden. De gedupeerde Leidenaar heeft verklaard dat er in de Donkersteeg iemand tegen hem is opgelopen waarbij vermoedelijk zijn portefeuille is gerold. Nieuw onderkomen voor directie groen aan de Wassenaarseweg LEIDEN - De gemeentelijke direc- schillende mogelijke bouwplekken tie groen mag een tijdelijk nieuw in de Vogelwijk, onderkomen bouwen op het terrein De directie volkshuisvesting tussen de Wassenaarseweg en de moet hierover nog een principebe- Nachtegaallaan, naast het pedolo- sluit nemen. Gemeente en bewo- gisch instituut. De werkgroep Vo- ners willen niet op de zaken vooruit gelwijk heeft hiervoor gisteravond lopen en in ieder geval geen defïni- toestemming gegeven. tieve bouwwerken op nu nog lege De directie groen heeft plannen plaatsen, voor een definitief onderkomen op De bewoners lieten gisteravond hetzelfde terrein. Dit stuit echter op tijdens een vergadering van de bezwaren omdat er nog geen uit- werkgroep Vogelwijk weten geen sluitsel is over de vraag wat de be- moeite te hebben met een vergun- stemming moet worden van de ver- ning voor een tijdelijk onderkomen. /f\\ 1 ste^en we* a^s voorwaarde dat J ontren f y) breekt de vergunning slechts een jaar gel- Kp^r» Lil flfmrnirlïncr De directie groen kampt met UUCI1 JJ1J doiil iju 11ruimteproblemen omdat in het ge- T T bouw aan de 2e Binnenvestgracht LEIDEN - Een 9-jange Leidse jon- binnenkort het koffiehuis wordt ge- gen .s gistermiddag gewond ge- vestigd dat nu nog aan de Rijnsbur- raakt bij een aanrijding op de krui- gersi*gel staat sing St. Jorissteeg/Hogewoerd. De 6 jongen fietste plotseling de rijbaan op en klapte met zijn fiets tegen de achterzijde van een auto, bestuurd door een 37-jarige Leidse. De 9-jari- ge moest met een gebroken linker onderbeen worden opgenomen in het Diaconessenhuis. r te worden. Daardoor heb je een objectieve kijk op het geheel en kun je ook niet het verwijt krijgen, datje te veel de kant kiest van een bepaal de gemeente. Wat dat betreft is het prima, dat zowel Benthuizen, Kou dekerk aan den Rijn als Hazerswou de een waarnemer hebben". Volgens Van Leeuwen is het geen enkel beletsel om gedurende een zo korte periode goed te kunnen func tioneren. "Ik besef goed, dat ik in Hazerswoude op een hard rijdende trein moet springen. Maar ik had in Zoetermeer een zware portefeuille met bij voorbeeld economische za ken en het midden- en kleinbedrijf. Ook heb ik daarnaast nog een tijdje de burgemeester waargenomen. Dus wat dat betreft weet ik wat de gemeente betreft van de hoed en de rand", ziet zij met vol vertrouwen de periode-Hazerswoude tegemoet. De waarnemend burgemeester kent haar tijdelijke gemeente rede lijk goed. "Ik kende oud-burge meester Ten Heuvelhof goed en heb nogal wat spreekbeurten gehouden in het dorp. Trouwens ik had er bij na nog gewoond ook. Maar mijn va der raadde mij dat destijds af, om dat het dorp een slecht openbaar vervoer zou hebben. Vandaar dat ik toen voor Zoetermeer heb geko- Hoewel zij haar voorganger Van der Sluijs niet voor de voeten wil lo pen, is zij wel van plan om in de ko mende dagen alvast eens anoniem te gaan rondkijken in Hazerswou de. "Ik sta graag tussen de mensen en waar kun je die beter ontmoeten dan gewoon op straat. Dat heb ik in Zoetermeer ook altijd gedaan. Van daar dat ik het zo leuk vond het te horen, dat burgemeester Van der Sluijs nog een spreekuur houdt voor de buren. Dat zet ik zeker voort, want dat bedoel ik nu met tussen de mensen staan". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Buikdansen (I) Het cursusseizoen gaat deze maand weer van start. Eén van de opmerkelijkste cursussen uit het zeer gevarieerde aanbod van di verse instellingen is ongetwijfeld de cursus 'buikdansen' onder lei ding van de dames Lies en Lies- beth, in de spiegelzaal van de Droomfabriek. Toegegeven: bij buikdansen gaan onze gedachten in de eerste plaats uit naar volslanke dames in nachtclubs, gehuld in een ragfij ne voile, met een sjerp rond de taille welke hun uitdagende heupbewegingen accentueert en het getwinkel van kraaltjes en belletjes in beweging zet. En dat alles uiteraard uitsluitend om de heren te behagen. Wel: daar is het ze dus niet om te doen in de droomfabriek. "Buikdansen is een serieuze be zigheid. Het is veel meer dan al leen maar een beetje schudden met de blote buik", reageert Lies Hoogakker. "Buikdansen wordt wel de oudste dans ter wereld ge noemd waaruit alle andere dan sen zijn voort gekomen. Of dat waar is weet ik niet". "Duidelijk is wel dat buikdan sen is ontstaan uit rituele vrucht- baarheidsdansen die te maken hebben met vruchtbaarheid, seksualiteit er geboorte. In het buikdansen zie je bewegingen die te maken hebben met het beval len. Vrouwen in oosterse landen hielpen elkaar vroeger door tij dens de bevalling in een kring om de barende vrouw te gaan staan en de bewegingen van het baren mee te maken. Zo ontstond een gezamelijke (buik)dans". "Door de jaren heen heeft het buikdansen zich ontwikkeld tot een volwaardige kunstvorm die eigenlijk heel erg wordt onderge waardeerd in het westen. Er zit ten zoveel facetten aan. Het is een oerdans die uitdrukkingsmoge lijkheden biedt voor vele gevoe lens: vreugde, zinnelijkheid en melancholie". Buikdansen: veel meer dan alleen schudden met een blote buik. "Buikdansen is een manier om je vrouwelijkheid te ontdekken en te beleven, je bekken tot leven te wekken, spanning van je af te schudden, soepel mee te golven op mysterieuze oosterse melodie ën, te genieten vanuit je buik en met de rest van je lijf'. Buikdansen (2) - Lies en Liesbeth hebben bij ver schillende docenten in Turkije, Egypte en Europa de fijnere kneepjes van het buikdansen ge leerd. "Ik kreeg de smaak zo te pakken dat ik er steeds verder mee ben doorgegaan", vertelt Lies Hoogakker. "In de cursus wordt aandacht besteed aan heel verschillende dansstijlen. Turkse, Arabische en Egyptische buikdansen zijn niet allemaal hetzelfde. Er zitten soms grote verschillen in en er zijn dui zenden verschillende danspasjes. Eigenlijk raak je nooit uitge leerd". De cursus buikdansen mag zich al een aantal seizoenen ver heugen op een redelijke belang stelling. Lies Hoogakker ziet in die belangstelling voor de buik dans een duidelijke tendens on der vrouwen om op zoek te gaan naar een nieuw soort vrouwelijk heid. "De buikdans is bij uitstek een middel om uitdrukking te ge ven aan vrouwelijke bewegingen, elegantie". "We zien dat vrouwen zich tij dens de cursus ook steeds elegan ter gaan kleden. In begin dragen ze gewoon een rok met een sjaal rond de heupen om de heupbewe gingen te accentueren. Maar, na verloop van tijd gaan vrouwen zich steeds mooier kleden met sjerpen en kraaltjes en zo". Het erotische aspect van buik dansen is volgens Lies iets dat vooral door mannen wordt be leefd. "Dat is een reden waarom we liever geen mannen bij de cur sus willen. Maar, het is niet onmo gelijk. Als mannen heel gemoti veerd zijn mogen ze ook mee doen. We hebben eens een danser gehad die het buikdansen een be langrijke aanvulling vond op zijn danstechniek. Nou, dat is prima". "Het erotische aspect van buik dansen kan ook een reden zijn voor vrouwen om buikdansen te leren. Soms hebben vrouwen van rond de veertig twijfels over hun aantrekkelijkheid en willen zij daar op die manier iets aan doen. Daar is niets op tegen. Vaak voe len vrouwen zich beklemd in het bekkengebied. Door het buik dansen gaan ze zich vrijer bewe gen, worden de buikspieren en het bekken ontwikkeld. Dat kan bevordelijk zijn voor het seksuele genot". "Naast al die serieuze zaken geeft het buikdansen ook veel plezier", weet Lies Hoogakker. "Soms kijken vrouwen wel wat vreemd aan tegen het buikdansen als ze voor het eerst naar de cur sus komen. Daar is geen enkele reden voor. Het is gewoon erg leuk en ze hoeven echt niet meteen met de buik bloot". Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Dali Justus Stone, zv. J. Donker en J.N.M. Jung; Jonathan Augusti. zv. M. Augusta Especanga; Paulus Cornelis Ge- rardus, zv. P.W.M. Beugelsdijk en I.C.M. Heemskerk; Marcel Anthonius Gerardus. zv. E J. Boting en R.B.H. Oosterveen. Danny René Frederik zv. R.A.L. Uljee en N.F. Selier, Peter Hendrik Willem zv. P.A. Schelvis en T.J.M. Roerig, Hanae dv. H. Far- hane en N. Rahhou, Jopje Jacoba dv. A. Zwa nenburg en A.S. Schaap, Jelmer zv. J.A.M. van den Berg en' M.J.P. Roodenrijs, Hilde- brand Diederik zv. R.W. Oltmans en M.L.J.J. van der Pas, Mara Liselore dv. A.G. Lammer- din en L M. Zwetsloot, Matthljs zv, J.H. Huttin- ga en J.M. van Schie, Astrid dv. Y. Indrajana en N. Sudjarwo, Kim dv. B. de Veer en M. Kop, Wi- sal dv. L. Aissaoui en A. Beladel. Gehuwd: F. Moerland en P. van der Bent; S. Adema en I.F.C. Diersman; J.G. Rehmann en G.M.J. van Heiningen; J. Plug en E.M. Over- mann; E.H. de Beer en J.M. van der Klugt; G. Kikkert en C.M. Ginjaar; F.R. Segaar en A.W.M. Wakka; M.C.A. Roelofs en M.C. van Es; G.H. Terink en A.M. van Leur; A.T.A. Meij- ers en C.T.E. van Veen; F.A.M.M. van Kempen en R.M. Vonk; T.G.C. Koster en C.C.M. Juffer mans; M.A.D.H. Schalekamp en W.R.L. Kruse- man; R.G. Dalstra en D.J. Lebens; R. van Rooijen en M.C.I. Byrne; A.J. Eradus en A.C. van der Weijden. Overleden: C. van der Meij, geb. 26 juni 1910, man; J. Plug, geb. 4 sept. 1909, geh. gew. met P.W. Altorf; G.J. Goemans, geb. 26 feb. 1911, man; E.W. Roos, geb. 23 okt. 1935, echtg. van J. van der Spek; Q.M. Onderwater, geb. 6 dec. 1913, geh. gew. met A.C. van Haastert; E.H.W. Colla, geb. 24 juli 1928, echtg. van A. van Oij- en; P.M. Schelvis, geb. 5 jan. 1933, man; M.E.M. van Iterson, geb. 17 okt. 1913, echtg. van L.A.J. Oudshoorn; J.G. Visser, geb. 1 aug. 1943, man; A.M. Korswagen, geb. 13 juli 1917, geh. gew. met T.J.N. Wurzer; R.H. Smit, geb. 5 jan. 1990, zoon; L.M. van 't Hooft, geb 29 maart 1918, man; J. Boesaard, geb. 2 april 1924, man; K.H. van der Haak, geb. 11 dec. 1916, vrouw; G. de Wolf, geb. 28 nov. 1906, geh. gew. met C. Favier; J. de Vries, geb. 23 okt. 1902, geh. gew. met J. van Gelder; F. Overdevest, geb. 11 jan. 1916, man; M. Hons- beek, geb. 7 nov. 1906, geh, gew. met P.T. Mi- zee; H.S. Verhoeven, geb. 1 dec. 1012, man; L. Molenaar, geb. 21 feb. 1910, geh. gew. met L. Cornet; H. Weber, geb. 4 maart 1916, man; J.C. Ham, geb. 8 jan. 1908, man; C.C. van Spronssen, geb. 21 mei 1910, geh. gew. met W. Krom; W.F. Arbouw, geb. 14 feb. 1938. man; G.C.J.M. Holtkamp, geb. 17 juni 1950. echtg. van C.C. Nederpelt; J.G. Cornelissen. geb. 17 juli 1949, echtg. van W. van der Maar- el; J. Noija. geb. 23 juli 1928, man; J.T. Post, geb. 16 feb. 1901, geh. gew. met N. Snip; T.C.P. Lamboo, geb. 13 okt. 1915, man; F. Goudswaard, geb. 26 jan. 1904, geh. gew. met C.P. Pot; F. Muller, geb. 4 okt. 1911, geh. gew. met C. Tissing; O.W. Nuesink, geb. 9 nov. 1915, man; P. Straathof, geb. 17 juni 1937, geh. gew. met W.F. Nieuwenburg; P.C. van der Meer, geb. 18 jan. 1915, geh. gew. met J. van Benten; J. Groen, geb. 12 jan. 1925, echtg. van T.M. van Seggelen; G. van Mansum, geb. 18 april 1917, geh. gew. met J.J. van Hooven; H.W. Oudshoorn, geb. 29 aug. 1908, man; L. Hornstra, geb. 2 feb. 1908, man; R.J.J.A.A. van den Clooster Baron Sloet tot Everlo, geb 19 maart 1932, man.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14