TAD LEIDEN 'Leerlingen kunnen zo bij je binnenstappen' Graffiti verwijderd in groot deel binnenstad Erica moet De Raad 1,2 miljoen betalen Werkgelegenheid Hema groeit door verbouwing s LEIDSCH m DAGBLAD WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 Schoolartsen benieuwd naar resultaten uniek experiment Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Een schoolarts die een paar dagen in de week op een school is te vinden, legt gemakkelijker contact met leerlingen. Die stappen dan eerder bij de arts binnen om over problemen te pra ten. Dat is althans de verwachting van de schoolartsen Dieke van der Kamp en Csöppi Bruning. Zij werken beiden bij de Basisge zondheidsdienst, die volgend jaar een project wil beginnen waar bij schoolartsen een halve week op een middelbare school en op een complex van drie basisscholen in Leiden werken. Het experi ment is samen met de gemeente Leiden opgezet omdat de proble men waarmee jongeren te kampen hebben, zijn veranderd. Was het vroeger vooral nodig te onderzoeken of de lichamelijke ont wikkeling goed was, tegenwoordig spelen psycho-sociale proble men een grote rol. En daarop moet het experiment inspelen. Dieke van der Kamp vindt het moeilijk om te zeggen wat ze pre cies van het project verwacht. "Ik ben wel heel benieuwd of je door het experiment meer problemen 'vangt' dan nu, of de drempel tussen de leerlingen en de schoolartsen in derdaad lager wordt". Voordeel van de nieuwe werkwij ze noemt Csöppi Bruning het feit dat de schoolarts die op school werkt, contact kan krijgen met alle leerlingen. Nu ziet de arts alleen de groepen die aan de beurt zijn voor het periodieke onderzoek. "Ieder een kan dan bij je in- en uitlopen en je bent als arts ook aanwezig bij ver gaderingen van het team van de school. Daar hoor je veel, dat zie ik als pluspunt". Bekend Uit de verhalen van de twee vrou wen blijkt dat het project, dat nog uniek is in Nederland, niet zomaar uit de lucht komt vallen. In feite sluit het aan op de manier van wer ken die voortdurend verandert. Dieke van der Kamp die sinds 1987 bij de dienst werkt, vertelt dat op enkele middelbare scholen, zoals bijvoorbeeld het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, een open spreekuur is ingesteld. "We onderzoeken niet meer alle leerlingen in groep 7 van de basis school. Alle kinderen worden 'ge screend', dat wil zeggen dat wordt gekeken naar hun oren, ogen, hou ding en lichamelijke ontwikkeling. Ouders die dat willen, kunnen algeheel onderzoek aanvragen. Om dat niet iedereen dat wil, houden we tijd over en die tijd wordt gebruikt voor open spreekuren op scholen voor voortgezet onderwijs". "Dat is", vervolgt ze, "ook om de drempel te verlagen. Je wordt op die manier een bekend gezicht op school". Leerlingen worden alleen in de tweede klas nog gecontro leerd, daarna komen ze normaal ge sproken niet meer in contact met de schoolartsen. "De jeugdgezond heidszorg is er voor kinderen van 5 tot 19 jaar. Maar in feite vallen de jongeren tussen de 14 en 19 buiten de boot. Door de open spreekuren proberen we die ook te bereiken". Ouders kunnen opbellen voor een afspraak, en leerlingen kunnen zelf ook naar de arts toe gaan. Som mige kinderen stappen sneller naar de schoolarts dan naar de huisarts, omdat ze meestal dezelfde huisarts hebben als hun ouders. "Het is be langrijk dat de leerlingen je vertrou wen", vindt Dieke van der Kamp. "Daarom benadrukken we ook al tijd dat we er voor hun zijn. Dat ze ons kunnen vertrouwen, dat we niets aan anderen zoals de huisarts vertellen zonder hun toestemming. En dat gebeurt dus ook niet". Buisje Leerlingen komen zowel met medi sche vragen als met problemen op psycho-sociaal gebied naar de schoolarts toe. "'t Is echt heel wisse lend. Kinderen in de pubertijd ko men vaak met vragen over puistjes en dergelijke". "Maar ze kampen ook met onzekerheid, depressie, concentratieproblemen en proble men thuis", vult Csöppi Bruning Bruning is sinds 1978 schoolarts. Eerst bij de Alphense schoolartsen- dienst, die twee jaar geleden werd samengevoegd met de dienst in Lei den. Ze werkt op scholen in Leider dorp en in Leiden-Noord en op het Agnes College. Bij controle van ogen en oren van de jongste kleu ters komen veel problemen naar vo ren, is haar ervaring. "Ik heb ontzet tend veel 'buiskinderen'. Die heb ben een spraakachterstand, zijn dromerig en niet fit en blijven vaak weg van school. Bij het onderzoek blijkt dan dat die kinderen behoor lijk doof zijn. Ze worden doorge stuurd en krijgen dan meestal meteen buisjes. Dat scheelt zoveel". In het project is deze controle ook opgenomen, evenals het onderzoek van de leerlingen van groep 2 dat volgens de schoolartsen ook erg be langrijk is. Dan wordt vooral gelet op de motorische ontwikkeling van het kind. De artsen kijken of de leer ling problemen heeft met het teke nen van kruisjes, rondjes, andere fi guurtjes en poppetjes. Wordt dat slordig gedaan of doet het kind er erg lang over, dan is de motorische ontwikkeling niet goed. Soms krij gen de kinderen een verwijzing naar de fysiotherapeut voor een speciale behandeling. "Anders lo pen ze ergens in hun schoolloop baan vast. Ze krijgen geheid moei lijkheden met leren schrijven", weet Bruning. Folders Op latere leeftijd wordt meer gelet op de psycho-sociale ontwikkeling van het kind. Past het in de groep, is het agressief of onzeker. "Je bekijkt als schoolarts altijd de medische kant in combinatie met de psycho sociale kant". Daarbij speelt de sa menwerking met andere instellin gen zoals de schoolbegeleidings dienst en de RIAGG een grote rol. "Dat is iets van de laatste tijd", zegt Csöppi Bruning. "We ontwikkelen onszelf'. Zij denkt dat de andere manier van werken ook iets heeft te maken met het feit dat vroeger veel huisart sen de laatste tien jaar van loopbaan als schoolarts gingen werken. "Die hebben toch andere uitgangspun ten dan mensen die er voor hebben gekozen om schoolarts te worden". Schoolartsen die aan het project meedoen zullen ook meer de na druk leggen op preventie. Ook dat gebeurt nu al op scholen. Er zijn fol ders verkrijgbaar en er worden ook wel ouderavonden georganiseerd. "We zijn er continue mee bezig maar bepaalde dingen kunnen wel beter", vindt Bruning. "Het lijkt mij wel leuk om aan het project mee te doen", zegt Dieke van der Kamp. "Gewoon om te kij ken of het werkt". LEIDEN De gemeente wil dit najaar beginnen met het vaker verwijderen van graf fiti v^n winkels emopenbare gebouwen. Dit in het kader van het project Schone Stad. Volgens J. Regeer van de reini gingsdienst zijn gesprekken ge voerd met diverse firma's die offer tes zullen opmaken. "We proberen 'te mikken op 15 oktober. Dan willen we beginnen om met medewerking van winkeliers een groot gedeelte van de binnenstad schoon te krij gen". Hoe lang het bedrijf bezig is met het reinigen van alle muren is vol gens Regeer niet te zeggen. Het is in elk geval geen eenmalige actie, be nadrukt hij. "Het is de bedoeling dat er een systeem wordt inge bouwd, dat er elke week een route wordt gereden. Als er dan iets op een muur wordt gezien, wordt dat meteen verwijderd. Zo stel ik me dat althans voor". Op dit moment wordt heel weinig gedaan aan het verwijderen van graffiti. Alleen als ergens een rascis- tische leus op is gekalkt, komt de gemeente meteen in actie. "Maar dat komt gelukkig heel weinig LEIDEN Een van de beeldbepalende panden aan de Zoeterwoudsesin- gel staat in de steigers. De gevel wordt gerestaureerd en de kozijnen her steld. Het gebouw wordt gebruikt door het kinderdagverblijf Peuterpalet. De eigenaar, de stichting Christelijke Jeugdhulp, heeft een monumenten subsidie ontvangen voor de gevelrestauratie. Het werk is in november afge rond. (foto Wim Dijkman) voor", vertelt Regeer. Ook als parti culieren melding maken van graffiti op hun woning, wordt dat wegge haald. "Maar ook dat gebeurt niet zoveel omdat bewoners ervoor moeten betalen". Als er vaker wordt schoonge maakt, worden minder muren be klad, zegt Regeer. "Je moet een ont moedigingsbeleid voeren, dat is het beste. Eigenlijk moet er dagelijks worden schoongemaakt, maar dat is erg moeilijk". Volgens Regeer worden de kos ten van de reiniging betaald uit het budget dat beschikbaar is voor het project Schone Stad. Gemeente houdt vast aan woningen bij Lorentzkade LEIDEN - Het college van B en W houdt vast aan de woningbouw plannen op de locatie Lorentzkade- Beyerincklaan. Hoeveel woningen er komen en hoe het terrein precies wordt ingevuld, is nog niet bekend. In ieder geval ziet de gemeente niets in het voorstel van buurtbewonbers om er een school te bouwen. Dit blijkt uit het meerjarenpro gramma volkshuisvesting 1991- 1995 dat B en W gisteren hebben vastgesteld. In het programma zijn de commentaren verwerkt op de ontwerp-nota die in het voorjaar werd gepresenteerd. Enige bewoners van de Professo renwij k lieten weten bezwaar te hebben tegen volledige bebouwing van het terrein met woningen, die waarschijnlijk vooral zullen dienen als ouderenhuisvesting. Volgens hen zit de buurt dringend verlegen zit om een kinderspeelplaats. Ze achten het een uitstekend idee om een deel van het bouwterrein zo'n bestemming te geven. Anderen opperden het idee om een nieuwe basisschool te bouwen, met name omdat weer veel jonge gezinnen in de wijk wonen. De gemeente is echter van me ning woningbouw op deze locatie strikt noodzakelijk is en dat de plan nen hiervoor moeten worden opge nomen in het nieuwbouwprogram- ma 1991. Het college wijst er op dat het defintieve aantal te bouwen wo ningen nog moet worden vastge steld. Daarom willen B en W ook niet vooruit lopen op een eventuele aanleg van een speelterrein. "De in vulling van de bouwlocatie moet nog worden bepaald". LEIDEN - Geen live-verslag van een spitsuur Leidse binnenstad, maar een ongewoon verkeerson- derzoek van de gemeente. Het werd gisteren gehouden in de omgeving van het station om te onderzoeken in welke richting de verkeersstromen gaan. Op verschillende plaatsen in het centrum stonden studenten met een microfoon in de hand. Ze spraken de kentekens van passerende auto's in op een cassette bandje. De komende tijd worden alle bandjes afgeluis terd. Als het goed is, kan op die manier worden nage gaan welke route iedere wagen volgde. De gemeente liet het onderzoek uitvoeren in verband met de stationsplannen. "Voordat we een tekening gaan maken van verkeersaanpassingen in de sta tionsomgeving, moeten we eerst precies weten hoe de huidige situatie is. Alleen op die manier kunnnen we vaststellen welke invloed veranderingen kunnen heb ben op het verkeer", aldus een woordvoerder van de di rectie verkeer en vervoer. Het is een eenmalig onderzoek geweest, omdat de kosten ervan vrij hoog zijn. In totaal moet de gemeente er een kleine 30.000 gulden voor op tafel leggen. Nadat de route van de gisteren gepasseerde auto's is bekeken, worden de kentekennummers weggegooid. Er komt geen onderzoek naar bijvoorbeeld de woonplaats van de passanten. (foto Jan iiovast) LEIDEN - De directeur van Erica, A. Swaak, moet het Katwijkse bouwbedrijf De Raad Beheer 1,2 miljoen gulden en rente betalen. Op het moment dat de deurwaarder van De Raad hierom vraagt, moet het geld binnen twee dagen zijn be taald. Dit heeft de Haagse recht bank vanochtend bepaald. De Katwijkse bouwonderneming spande een kort geding aan tegen Swaak omdat deze een betalings achterstand heeft van 1,2 miljoen gulden. Swaak kocht in 1988 het meerderheidsbelang dat De Raad had in Erica. Hij moest hiervoor 2,4 miljoen betalen. De eerste helft van dit bedrag werd vorig jaar overgemaakt. Het restant bleef tot nu toe achterwege, hoewel was afgesproken dat het geld uiterlijk 1 juli van dit jaar bin nen zou zijn. Toen dit niet het geval was stapte de directie van De Raad naar de rechter. Ze claimde het bedrag hard nodig te hebben. De rechtbank stelde de Katwijkse firma in het gelijk en sommeerde Swaak op zeer korte termijn te beta len. Om er zeker van te zijn dat dit gebeurt, bepaalde de rechtbank dat De Raad dit via een deurwaarder kan afdwingen. Op het moment dat deze bij Erica op de stoep staat, heeft Swaak nog 48 uur om het geld op de rekening van De Raad te krij gen. Mishandeling op Langebrug LEIDEN - Een 20-jarige Warmond- se jongen heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling. De jongen werd, in de nacht van za terdag op zondag, op de Langebrug tegen de grond geslagen door een man die met een ander uit een café kwam. Het tweetal is in een auto wegge reden. De politie denkt de mannen nog te kunnen aanhouden. Haagwijk viert 25-jarig bestaan LEIDEN - Op 18 september is het 25 jaar geleden dat bejaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan in gebruik werd genomen. Bewoners, personeel en bestuur vieren dat 25- jarig bestaan met een aantal activi teiten in de week van 10 tot 18 sep tember. Op 10 september wordt de feest- week ingeluid met een jubileumuit zending via de huisinstallatie van Haagwijk. De volgende dag wordt officieel begonnen met een toe spraak van de voorzitter van het be stuur waarop uitsluitend een huis- dienst wordt gehouden. De feestweek in Haagwijk ken merkt zich verder door diverse at tracties voor de bewoners, zoals een uitstapje gevolgd door een lunch buitenshuis, bloemschikken ter verfraaiing van het bejaardencen trum, een feestelijke soos, bingo, een play-backshow, koud buffet, een optreden van een operette-ge zelschap en een show van K&G. Rusthuis Vreewijk, al jaren geïn tegreerd in Haagwijk, bestaat dit jaar 40 jaar. Ook haar bewoners vie ren het feest van Haagwijk mee. Op 14 september houdt het bestuur een receptie in de grote zaal van Haag wijk. Haagwijk is in 1980 geheel gere noveerd en uitgebreid. Binnenkort is de beurt aan de aanleunwoningen van Haagwijk om opgeknapt te worden. Ook een uitbreiding met een aantal nieuwe woningen voor ouderen is in voorbereiding. Eén van de huidige bewoners, mevrouw De Ruiter, bewoont al een apparte ment in Haagwijk sinds de oprich ting. Vernieuwde vestiging aan Haarlemmerstraat officieel in gebruik LEIDEN - Door nieuwe bedrijfs activiteiten in de Leidse Hema- vestiging zijn ongeveer twintig extra mensen in dienst genomen. Dit maakte verkoopleider W. Vaessen van het concern gisteren bekend bij de opening van het vernieuwde winkelpand aan de Haarlemmerstraat. (Met name de introductie van een restaurant annex koffieshop heeft er toe geleid dat het aantal personeelsleden is toegenomen. In totaal werken bij de Leidse vestiging nu ongeveer 150 men sen. Dit is inclusief de deeltijd- werknemers. Het verbouwde warenhuis werd gistermiddag geopend met een receptie voor genodigden. Hierbij was ook burgemeester Goekoop aanwezig. Er werd even stil gestaan bij de anderhalve jaar die de renovatie heeft geduurd. De bedrijfsleiding was aange naam verrast door de trouw van het Leidse publiek. "Onze klan ten hebben aardig wat overlast ondervonden, maar bleven toch komen", aldus Vaessen. Behalve het restaurant zijn er nog enkele nieuwe bedrijfsactivi teiten. Zo kunnen in een speciale cabine pasfoto's worden ge maakt. Er zijn voorzieningen voor gehandicapten, nieuwe liften en roltrappen die zowel naar boven als naar beneden gaan. Voorts is de voorgevel in een nieuw jasje gestoken. De verbouwing was volgens Vaessen geen overbodige luxe. "We zijn er al acht jaar geleden over gaan praten. Maar door tal van problemen konden we er pas laat mee beginnen". De Leidse vestiging werd onder meer gecon fronteerd met een investerings stop toen enkele jaren geleden het Bijenkorf-concern, waar de Hema deel van uitmaakt, op de fles dreigde te gaan. Het is de bedoeling dat alle He- ma-winkels in Nederland de ko mendejaren het interieur krijgen aangemeten als het warenhuis aan de Haarlemmerstraat. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13