veifk sterend Werkende 'zieke' minder snel in wao Tekort Suriname 227 miljoen Nederlandse boer krijgt geen voet in de Hongaarse aarde GAK: werkgever moet deeltijdwerk toelaten Roemruchte zakenman Holmes a Court overleden Plan Tsjechoslowakije voor economie gereed DRAAK WACHT OP OPENING Olieprijzen met 1,8 omhoog Broodtekort in Moskou verhoogt druk op Kremlin DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 PERTH (ANP) 'De grote overne mer' en 's werelds grootste verlie zer' Robert Holmes a Court is zon dag op 53-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De Australi sche zakenman was op het hoogte punt van zijn carrière verreweg de rijkste persoon van het land met een vermogen van ongeveer 1,9 miljard gulden. In oktober 1987 raakte hij als gevolg van de beurscrfsis de helft van zijn vermogen kwijt. Holmes a Court staat bekend als één van de slimste en meest doortastende overnemingsspecia listen van de jaren tachtig. In enkele jaren tijd wist hij de hand te leggen op grote belangen in het Australi sche, Britse en Amerikaanse be- drijfsleven. In 1987 had hij dertig AMSTERDAM (ANP) - Werkgevers die niet moeilijk doen als een langdurig ziek perso- concern m^anden^Bovefdien neelslid weer gedeeltelijk aan het werk wil. leveren een fikse bijdrage aan het beperken bezat hij tien proeent van de aande- van de groei van het leger van afgekeurden. Tot die slotsom komt het Gemeenschappelijk len in de Amerikaanse oliemaat- Administratiekantoor (GAK) in een nog niet gepubliceerd onderzoek. schappij Texaco, een groot belang in USX Corporation, de Ameri- maken op een volledige wao-uitke- sen die na de eerste ziekmelding J*331156 staalproducent, en grote be ring. niets meer deden is dat 74,7 procent. »3n8en 'n de mediawereld, de on- Dertig procent van de mensen die De mensen die tijdens de ziekte roerer}d-goed- de transport- en de langer dan drie maanden ziek wa- weer gedeelijk aan de slag gaan, energiesector ging in dat eerste ziektejaar houden werken op den duur ook be- ,.Vo°?" in Groot-Bnttannie heeft weer gedeeltelijk aan het werk. Van ter vol met een gedeeltelijke wao- J 210 l3ten gelden. Een belangry Holmes a Court werd in Johanne- Group s bestonden grotendeels uit sburg in Zuid-Afrika geboren, is op- aandelen. Verder had hy veel van gevoed in de buurt van Salisbury 2V|^ a^£®tenbezi (Rhodesië), studeerde landbouw- wetenschappen in Nieuw-Zeeland en kwam in 1962 in Australië (Perth) terecht. Nikkel Holmes a Court verdiende geld i Het GAK vindt deze gedeeltelijke werkhervatting zo belangrijk dat het de aangesloten bedrijfsvereni gingen aanraadt de mogelijkheden tot het uiterste te benutten. De werkomgeving kan worden aange- IHHPH! d wow- past, het werk moet voldoende vari- die groep ging 72,2 procent voor het uitkering? Vande "werkheivaüërs ke.sla« sloeg hij in 1982, toen hij de atie krijgen en bedrijven kunnen zelfs samen een revalidatie-afdeling oprichten. Bij het GAK zijn zestien bedrijfs verenigingen aangesloten. Er ko men per jaar drie miljoen ziekmel dingen binnen. Daarbij zitten onge veer 100.000 ziekmeldingen (3,5 pro cent) die langer dan drie maanden gaan duren. Die 3,5 procent is overi gens goed voor 43 procent van alle ziektedagen per jaar. Uit onderzoek op basis van cijfers uit 1987 blijkt dat mensen die bij 13 procent bij de mensen die het he le eerste ziektejaar thuis bleven zit ten. ziekte gedeeltelijk aan het werk gin- eerste ziektejaar blijkt uiteindelijk gen meer kans maken op volledig 58 procent toch volledig arbeidson- herstel en 10 procent minder kans geschikt verklaard maar bij de men- einde van dat eerste ziektejaar weer bij ziekte werkt twee jaar na de eer- volledig aan het werk. De resteren- ste ziekmelding 41 procent met een de 27,8 procent kwam voor kortere aanvullende uitkering tegen slechts of langere tijd in de wao terecht. Van de 70 procent van de langdu rig zieken die het niet eerst in deel tijdwerk probeert, belandt aan het einde van het eerste ziektejaar 37,4 procent in de wao, 10 procent meer dan bij de gedeeltelijke werkhervat- ters. Een jaar later zijn de verschil len echter al veel minder uitgespro ken. Van de werkhervatters Britse Associated Communications overnam, waarbij hij Lord Grade opvolgde als president-directeur. Ook verwierf hij belangen in de Britse Standard Chartered Bank en de detailhandelsketen Sears. cierd. In korte tijd ging het aandeel Bell Group ongeveer zestig procent in waarde achteruit. Dat bracht al lerlei financiers ertoe het vertrou wen in Holmes op te zeggen zodat allerlei kredietlijnen werden stop gezet. Holmes a Courts persoonlijk ver- de nikkelhausse en kocht zich in de mogen liep in de herfst van 1987 te- jaren zeventig in een transportbe- rug tot ongeveer 550 miljoen drijf in. Deze activiteiten bouwde Australische dollar (790 miljoen hij via allerlei speculatieve aanko- gulden). In het voorjaar van 1988 pen uit tot de Bell Group en de verkocht Holmes a Court zijn be- dochtermaatschappij Bell Resour- lang in Bell Group aan zijn rivaal ces. Via deze twee ondernemingen Alan Bond, die momenteel in grote wist hij binnen te dringen in de financiële problemen verkeert. Ook grootste ondernemingen in Austra- de verkoop van zijn belang van lië, onder meer in de luchtvaart- twintig procent in BHP viel Holmes Britse amusementswereld, maatschappij Ansett, in de media- zwaar. groep de Herald and Weekly Times Holmes a Court was echter niet en Broken Hill Propietary (BHP). verslagen. In de afgelopen ander- Hij leverde grote gevechten met zijn half jaar wist hij via zijn kernbedrijf evenknie, de beursraider Alan Heytesbury Holdings een aantal in- Holmes d Court o ANP) meer het Londense Palladium. Ver der was hij nog directeur by de Standard Chartered Bank. Holmes a Court's Heytesbury Holdings zal worden geleid door Bond, en met mediagigant Rupert vesteringen te doen met onder meer zijn weduwe Janet en de oudste Murdoch. de Australische Sherwin Pastoral zoon Peter (21). Zyn persoonlyk Uit de beurskrach van 1987 volg- met een weide-oppervlak, drie maal vermogen wordt nu geraamd op de voor Holmes Court's ernstige zo groot als Frankrijk. Holmes a ruim 1 miljard gulden. Holmes a tegenslag. Zijn activa bij Bell Court had ook nog belangen in de Court had vier kinderen. PRAAG (Rtr) Tsjechoslowakije heeft gisteren een blauwdruk gepu bliceerd voor een radicale hervor ming van de economie. Deze plan nen moeten de staatseconomie om vormen in een vrije marktecono mie. Volgens het Tsjechoslowaakse staatspersbureau CTK zullen de prijzen begin volgend jaar vrij wor den gelaten, worden staatsbedrij ven geprivatiseerd en moet het be lastingsysteem op de helling. Het belastingsysteem wordt in fa ses hervormd tot 1993. Maar de in troductie van btw-tarieven moet volgens het plan al volgend jaar plaats vinden. Kleine staatsbedrij ven worden ter veiling aangeboden, De voorstellen moeten goedkeu ring krijgen van het parlement. De economische adviseur van presi dent Vaclav Havel, Richard Wag ner, sprak de verwachting uit dat er nog "felle discussies" zullen wor den gevoerd in de volksvertegen woordiging. MOSKOU (AP) - Voor het eerst sinds het begin van de jaren zestig is nu ook brood schaars geworden in zomer waarin gebrek was aan rookwaren wat leidde tot be togingen in Moskou en Leningrad, Moskou en Leningrad. Ondanks stakingen in andere Russische ste- een record-graanoogst waren veel broodwinkels in Moskou gisteren leeg, terwijl voor andere lange rijen kopers stonden. De kranten Moskovskéya Pravda en Izvestia verweten de centrale bakkerijen van Moskou dat zij geen rekening hebben gehouden met de terugkeer van de inwoners van hun vakantie in augustus. Het brood wordt in centrale fa brieken gebakken en tegen gesubsi dieerde prijzen verkocht. Als de broodschaarste lang aanhoudt, wor den vooral gepensioneerden daar van de dupe. Sommigen hebben een dermate bescheiden pensioen, dat het goedkope brood het hoofd bestanddeel van hun dagelijkse me nu vormt. De broodschaarste volgt LONDEN (KRF/Rtr) - De olieprij- zen zijn gisteren op de Londense riviertje op bij de entree van het w oliemarkt sterk omhoog gegaan. De Chinese themapark Haw Par Villa terwijl grote staatsondernemingen Noordzee-olie'Brent'ging omhoog in Singapore. Bezoekers worden per veranderd worden in maatschappij- met 1,80 dollar naar 28.55 dollar per boot }an9S sprookjesachtige tafere- vat. Oliemaatschappij Shell ver- en met aandelenkapitaal waarin personeel kan deelnemen. Het door de oude communistische regering in beslag genomen eigendom komt weer in handen van de eigenaars of erfgenamen. De Tjechische kroon zal vanaf 1991 inwisselbaar zijn. De blauwdruk, die door het parlement was geëist, geeft in hoofdlijnen aan hoe concrete maatregelen moeten worden genomen. Verder worden de termijnen beschreven waarbin nen bepaalde maatregelen goedge keurd moeten worden. De minis ters van Tsjechoslowakije hebben zes maanden lang over de voorstel len gesproken. len binnenin de draak gevoerd. Het CRISIS GOLFCRISIS GOLF Jessi en Philips De deelnemende organisaties aan miljoen vaten per dag te laten stij- het Europees onderzoekprogram- gen. ma Jessi handhaven de aanvraag voor een subsidie van 96 miljoen gulden van de Nederlandse over heid. Dit ondanks de plannen van Philips zich terug te trekken uit het geheugen-chips-project. Volgens de Stichting FOM is het Jessi-on- derzoek van groot belang voor de concurrentie op het gebied van de micro-elektronica en voor het na tuurkundig onderzoek waardoor Nederlandse laboratoria aantrekke lijke partners worden voor onder zoeksinstellingen elders in Europa. Duitse ambtenaren Bij het CAO-overleg voor de 1,7 mil joen werknemers in overheids dienst in de DDR is vanochtend in Oost-Berlijn een doorbraak bereikt. De vakbond meldt dat de werkge vers en vertegenwoordigers van de Westduitse vakbond voor over heidspersoneel OTV en dertien Oostduitse vakbonden het in de derde onderhandelingsronde na vijftien uur vergaderen eens wer den. De partijen kwamen onder meer overeen dat de Oostduitse werknemers per 1 september 1990 maandelijks 200 D-mark (225 gul den) salarisverhoging krijgen., Mercedes In Zuid-Afrika heeft de politie met groot machtsvertoon een wilde sta king van zwarte werknemers bij de Westduitse autoproducent Merce des-Benz gebroken, zo heeft een woordvoerster van de onderne ming, Wendy Hoffman, verklaard. De 400 werknemers die aan de sta king deelnamen, worden ontslagen. Mercedes-Benz of South Africa telt 3.500 personeelsleden. Vrachtwagens Nederland heeft er bij de Zwitserse autoriteiten op aangedrongen voor Nederlandse vrachtwagens een pro visorische route door Zwitserland in te stellen. Minister van buiten landse zaken Hans van den Broek heeft gisteren maandag verklaard na een onderhoud met een hoge Zwitserse functionaris, federaal raadsheer Rene Felber. Volgens van de Broek is de door Zwitserland voorgestelde uitbreiding van het vrachtwagentransport met treinen onvoldoende voor de huidige pro blemen voor het goederenverkeer door de alpen. hoogt vandaag haar prijzen van park is nog in aanbouw en gaat vol- benzine en diesel, gasolie, huis- 0ende maand open. brandolie en petroleum met twee en één cent per liter. Ook de 'witte pompen' van de Novok olie- en kolenhandelaren komt waar schijnlijk met een prijsverhoging. De adviesprijs voor een liter su per komt vandaag op 190 cent aan dé pomp. Super plus loodvrij komt op 186 cent, Euro loodvrij op 182 cent per liter. De adviesprijs voor een liter diesel komt op 111,8 cent. Saudi-Arabie zal deze maand de olieproduktie met 2,2 miljoen vaten verhogen waardoor de totale pro- duktie naar 7,6 miljoen vaten per dag zal stijgen, zo heeft het vakblad Middle East Economie Survey gis teren bekend gemaakt. De OPEC besloot vorig week besloot om de produktiebeperking op te schorten en de produktie naar ongeveer 22,5 'Overheidstekort moet zeker het ergste ter wereld zijn' CNV prijst zichzelf aan op de radio DEN HAAG (GPD) - Het CNV gaat zichzelf aanprijzen in radio commercials en is hiermee de eerste vakbond die reclame door de lucht maakt. In de 25 se conden die de spots duren, ko men zowel de scholing, belas ting- en juridische hulp aan de orde als een goede cao. Het CNV wil met de commer cials 'huidige leden bevestigen in hun keuze, terwijl niet-leden op een onverwachte manier met het CNV worden geconfron teerd'. De vakbond zal de spot jes gedurende ongeveer drie maanden 23 maal uitzenden. PARAMARIBO De Surinaamse regering verwacht voor het volgend jaar een begrotingstekort van 227 miljoen Surinaamse guldens (onge veer 225 miljoen Nederlandse gul dens) op een totale begroting van 1,3 miljard gulden. President Shankar kondigde in zijn rede tot het parlement de Nationale As- semblée in bedekte termen een devaluatie aan van de Surinaamse gulden. Volgens president Shankar zal het begrotingstekort 12 procent la ger zijn dan het vorig jaar. Een groep EG-economen die de Suri naamse regering helpt bij de opstel ling van een aanpassingsprogram ma voor de economie, is minder op timistisch over de verlaging van het begrotingstekort. Uit een geheim rapport blijkt dat de EG-deskundi- gen alleen maar hebben kunnen gis sen naar de precieze hoogte van het tekort. "Het beschikbare cijferma teriaal is zwak en incompleet", luid de het oordeel nog maar enkele Ook de EG-experts vinden een maanden geleden na een intensieve devaluatie van de Surinaamse gul- inventarisatie van de economische den, die officieel iets minder waard is dan de Nederlandse gulden (0,95 gulden) maar in werkelijkheid te- Stakingsgolf maakt in Brazilië september zwart RIO DE JANEIRO (IPS) - In Bra zilië begint vandaag een stakings den en een oproer in de Oeral. Keuze Momenteel moet worden gekozen tussen verschillende economische hervormingsplannen, onder meer een radicaal programma dat afgelo pen zomer is opgesteld door een staatscommissie van deskundigen en waarbij de overschakeling op een markteconomie binnen 500 da gen zal plaatsvinden. Een meer ge matigd programma dat wordt ge steund door premier Nikolaj Ryzjk- ov, voorziet in een geleidelijker overgang en handhaaft vele centra le instellingen van de bestaande structuur. Boris Jeltsin, president van de Russische Republiek, vergrootte gisteren de druk op de Sovjet-rege ring Ryzjkov met een felle aanval op de tekortkomingen van de perestro jka-politiek. Eind deze week moet de Sovjet-top, inclusief de leiders van de republieken, de keus maken welk plan aan het Sovjet-parlement zal worden voorgelegd. Jeltsin vaart op het kompas van het radica le plan. Werklozen Het aantal werklozen in de Sovjetu nie kan met de huidige verschuivin gen in de industrie en met de over schakeling van een centraal geleide volkshuishouding naar een markt economie toenemen tot 30 of 40 mil- ADVERTENTIE handeld. In het voorlopige rapport wordt lang stilgestaan bij een gron dige sanering van het overheidsap paraat. 'Spook-ambtenaren', die wel op de loonlijst staan maar nooit meer op het werk verschijnen, moe ten ontslagen worden. De verkapte werkloosheid onder ambtenaren golf, waaraan Ton^rddu.zenden J"oet worden tegengegaan Staats- arbeiders uit het hele land zullen bedoven moeten doorgelicht en deelnemen. Nu al spreekt men in eventueel afgestoten worden. Brazilië van een 'zwarte september'. Om verdere stakingen te voorko- men zal de regering morgen probe- ^'iries'van de EG-economen. Voor ren een nieuwe dialoog te beginnen het eerst rak shankar over ..wis, met werknemers en werkgevers. In de olieverwerkende industrie bijten 55.000 werknemers de spits af met een looneis van 279 procent. gen een koers van 1 op 5 wordt ver- joen op een beroepsbevolking van selkoersaanpassingen". Ook kon digde Shankar belastingmaatrege len aan die de bezitters van grote vermogens moeten treffen. 140 miljoen mensen, zo heeft Vladi mir Sjtsjerbakov, voorzitter van de staatscommissie voor arbeid en so ciale zak^p, gisteren verklaard. Hij gaf niet aan binnen welke tyd zich deze ontwikkelingen zouden voor doen. Inefficiënte staatsondernemin gen moeten hun poorten sluiten als de markteconomie haar intrede doet, aldus Sjtsjerbakov. In de ko mende maanden zullen tien tot twaalf miljoen werknemers hun werk kwijt raken, zo zei hij. Nadat veel werknemers in de Centraal- Aziatische regio en het zuiden van de Kaukasus werkloos zijn geraakt, dreigen nu werknemers in de groot ste republiek de Russische Federa tie aan de beurt te zijn. beurs dan ook vooral een toekom stinvestering: "Als de markt open- BUDAPEST "Heeft u zich ooit gaat, hebben wy tenminste contac- beziggehouden met bloembollen in ten gelegd". Hongarije"? De wanhopige speur- Het valutaprobleem is nog maar veeteelt en de behoefte aan dergely- ke praktijkhulp is gigantisch. Tuinbouw Dat merken ook de paar bedrijven die al langer in Hongarije actief zyn. Zaadhandel Sluis en Groot uit Enk- Centrum naar informatie over de Oosteuropese landen mee te maken huizen doet al meer dan honderd bloementeelt in Hongarije is type- krijgen. De bedrijven die voor het jaar zaken in Hongarije. Maar na een terugval is de verkoop van zaden de rend. Steeds meer Nederlandse eerst in Hongarije zijn, klagen net landbouwbedrijven zien in Oost- als het Internationaal Bloembollen Europa een lokkende markt, maar Centrum allemaal over het gebrek krijgen niet echt voet aan de grond, aan informatie en de onzekerheid over de Oosteuropese handelspart- ners. "De financiële capaciteit van de Öp de grote Internationale Land bouw- en Voedingsindustriebeurs, die iedere vijf jaar in Budapest wordt gehouden, neemt Nederland bedrijven hier is vaak totaal onbe- met zo'n 40 vertegenwoordigers een kend. Een van de grote problemen opvallende plaats in. Net als vijfjaar voor een Nederlandse onderneming geleden is de Nederlandse land bouwsector de grootste West- europese inzender. is dat die veel onderzoek moet doen, niet alleen naar de vakkundige kwa liteiten van zijn handelspartner. Maar niet alle inzenders staan er maar ook naar zyn kredietwaardig- met grootse toekomstverwachtin- heid", zegt drs. J.J. Groeneveld, die gen. Hoewel het kaasbedryf Cober- namens het ministerie van land- co in een fraaie brochure van het bouw deelneemt in de Nederlands- enorme investeringen, maar tuin- laatste tien jaar weer serieus aange pakt, zo serieus dat Hongarije één van de belangrijkste klanten van het bedrijf is. De meeste boeren zijn heel slecht opgeleid en vaak moet hen zelfs worden uitgelegd hoe je komkommers opbindt. Sluis en Groot ziet de toekomst in de Oosteuropese landen en met na me Hongarije zonnig in. Nu er overal over privatisering van de landbouwgrond wordt gepraat, maakt de tuinbouw een grote vlucht. Grootschalige produktie van graan en aardappels vereist ministerie van landbouw adverteert Hongaarse landbouwcommissie. met 'Coberco, wereldwijd een naam in kaas' en daarbij Budapest ook noemt, is in de Hongaarse hoofd- verkopen, zullen volgens hem wor- stad geen stukje Nederlandse kaas den teleurgesteld. Op dit moment bouw is vooral handwerk en voor kleine boeren met weinig geld dus te vinden. 4 SEIZOENEN Exclusief door Ideens voor de Bijenkorf vervaardigd 4 seizoenen ttiermodekbed. gevold met 65% ganzedons en 35% ganzeveertjés. 100% katoenen tijk, carré gestikt. Tweedelig, d m v. drukkers aan elkaar tc bevestigen. Litsj. 575 725 g vulgewicht Van 1135- Voor 799.- 2-pers, 475 625 g vulgewicht Van 995.- Voor 699.- 1-pers 300+400 g vulgewicht. Van 650.-Nu voorde verbijsterende prijs van CTTTEÜ Kussen half dons. Van 89.- Voor 59.- Elke dag een andere Bijenkorf, de Bijenkorf Vergunning Bedrijven die op korte termijn in kaas' en daarbij Budapest ook verwachten veel in het Oostblok te een aantrekkelijke sector. Boven dien is de vraag naar kwaliteits groenten in Hongarye groot en biedt deze sector goede exportmo gelijkheden. Het bedryf >s zo positief over de mogelijkheden, dat het binnenkort als een van de eerste Nederlandse ondernemingen een geheel eigen dochter in Hongarije opzet. "Geen jonge Leidse zijn speciale vergun- het gebied van landbouw en vee- joint venture. Sluis en Groot haalt ningen nodig en die worden op dit teelt. Maar ook alle bijbehorende nu al erwten-, tomaten-, paprika- en moment niet afgegeven. Export- vaardigheden die een moderne manager Buurmeijer, die zijn blok- boerderij draaiend houden zoals exporteert Hongarye, het grote landbouwland in het Oostblok, meer naar Nederland dan omge- Kaas is niet een produkt waar de keerd en dat zal vanwege de valuta- Hongaarse regering de schaarse problemen nog wel even zo blyven. westerse valuta aan wil uitgeven. Het grote gat in de markt zyn de Ne- Voor de import van oude Goudse en derlandse technologie en kennis op senteerblaadje ziet verdwijnen vier Nederlandse opleidingspro- noemt zyn aanwezigheid op deze gramma's voor Hongaren uit de augurkenzaad uit Hongarije naar Nederland, maar dat moet in de toe komst op veel grotere schaal gebeu ren. Bovendien zal de Hongaarse dochter ook naar andere landen gaan exporteren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5