'Nederland is ziek' Miljoenen mensen lopen voedselvergiftiging op Gesjoemel met bijtgrage honden baart politie zorg WIM KOK IN DE BIJLMER Ministerie ontkent plan tweede fase van diie jaar Extra ruimte klein chemisch afval Slachtoffers tevreden over bezoek politie NATUURLIJK GAANWE S^EN! DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Premier Lubbers in rede in Nijmegen: NIJMEGEN (ANP/GPD) - "We zullen op basis van de gegevens over arbeidsongeschikt heid, ziekteverzuim, drop-outs en daaraan gerelateerde werkloosheid moeten erkennen dat ons land ziek is. We moeten daarbij, net als honderd jaar geleden, spreken over een so ciale kwestie. Tegelijk zullen wij moeten erkennen dat de politiek dit probleem niet aan kan. De samenleving als geheel zal voor een oplossing moeten zorgen". Dit zei premier Lubbers gisteren bij de opening van het academisch jaar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Hij hamerde in zijn rede op de noodzaak om gezamenlijk maatschapelijke problemen aan te pakken en die niet alleen te zien als een taak van de overheid. Volgens hem is op dit moment sprake van een situatie waarbij het falen van de samenleving exclusief als probleem van de overheid wordt gezien. Volgens Lubbers zal de politiek moeten erkennen dat zij niet alle maatschappelijke problemen kan oplossen. Vanuit die bescheiden heid zal een beleid ontwikkeld moe ten worden, waarbij een ieder weer een eigen verantwoordelijkheid gaat voelen en daar naar gaat hande len. De premier schetste daarvoor drie voorwaarden. Ten eerste zal de rijksoverheid zo veel mogelijk taken over moeten dragen aan provincies, gemeenten en organisaties van burgers die zich voor bepaalde maatschappelijke doeleinden inzetten. Ten tweede: sociale vernieuwing waarbij de bur gers niet meer gezien worden als on derwerp van blijvende overheids zorg. Ten derde zullen politie en jus titie die middelen moeten krijgen die zij nodig hebben om de gaten die gevallen zijn door de weggeval len sociale controle in de samenle ving, op te vangen. Het in de afgelopen jaren toege nomen beroep op de overheid schreef Lubbers toe aan een reeks van processen in de samenleving waardoor gedragsnormen wegvie len, gekoppeld aan het wegvallen van sociale verbanden. Erkend moet echter worden dat de overheid noch wat betreft uitvoeringscapaci teit, noch wat betreft handhavings- mogelijkheden "de Hercules' kan zijn die dit allemaal opvangt, zo gaf Lubbers aan. Behalve de door hem geschetste drie voorwaarden voor een succes voller beleid achtte de premier het ook nodig dat de wetgevende macht, de uitvoerende macht en de controlerende macht opnieuw naast elkaar gaan werken. Nu zijn de taken van de drie onderdelen van de 'trias politica' te veel met elkaar vermengd. Daardoor is 'verflodde- ring' ontstaan. Een helder onder scheid tussen de drie waarbij men elkaar aanvult in het beleid, kan veel aan de huidige situatie in de sa menleving verbeteren, betoogde Lubbers. DEN HAAG - In Nederland wordt op z'n zachtst gezegd gesjoemeld met de handel in politiehonden en afgerichte bijthonden. De gevaarlij ke beesten worden zonder controle verkocht aan bij voorbeeld beveili gingsdiensten, die steeds vaker een goede politiehond nodig hebben. Handelaren en fokkers kunnen de stijgende vraag naar afgerichte hon den nauwelijks aan. Het ruikt niet fris in de honden- handel, zo werd onlangs gesteld in een artikel in het Rijkspolitie-maga- zine. Wie precies koper of verkoper is kan onbekend blijven. Handela ren hoeven zich niet te legitimeren, veel verkopers heten dan ook Jan sen of Bakker. Volgens G. Feijlbrief, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging (KNPV), is de handel in politiehonden de laatste tien jaar alleen al in Neder land meer dan verdubbeld. Ook in het buitenland bestaat interesse voor het Nederlandse 'kwaliteits- produkt'. Vooral in Amerika is de vraag naar Nederlandse politiehon den groot. De vele beveiligings- en bewa kingsdiensten hebben de vraag naar de honden enorm doen toene men, aldus Feijlbrief. Om daaraan te voldoen nemen handelaren het niet zo nauw met de regels die keu rig zijn vastgelegd in het honden- en kattenbesluit. Alle handelaren staan geregistreerd, maar het adres senbestand van de vele honderden fokkers en handelaren maakt niet duidelijk wie wel en wie niet han delt in de zogenaamde politiehon den. Controle daarop is dus zeer moeilijk. Handelaar W. Maas uit Budel bij voorbeeld adverteert geregeld in 'De Politiehond', het officieel or gaan van de Koninklijke Neder landse Politiehond Vereniging (KNPV). Doorlopend vraagt hij zeer bijtlustige honden, niet angstig voor het geluid van pistoolschoten, bij voorkeur Mechelse herders, tegen goede prijzen en contante betaling. Maar in het telefoonboek staat Maas vermeld als 'hondenpension' De Bergakkers. Desgevraagd wil hij zijn handel, dan wel de hondenver koop in het algemeen, niet toelich ten. Voorzitter A. Zee van de Neder landse Bond voor de Diensthond (NBD), tevens commissaris van po litie in Amsterdam, is de handel in derdaad flink toegenomen. Exacte ZOETERMEER <ANP) - Minister Ritzen (onderwijs) denkt er in de verste verte niet over om de cursus duur in het gehele hogere onderwijs te beperken, zoals rector magnifi cus prof. dr. A. de Moor van de Ka tholieke Universiteit Brabant giste ren heeft onthuld. Volgens een woordvoerder van het ministerie berust de onthulling op een com municatiestoornis. De Moor meldde dat het ministe rie studeert op plannen om de eer ste fase van universiteiten en hoge scholen terug te brengen van vier tot drie jaar. Alleen van de havo af komstige studenten in het hoger be roepsonderwijs zouden nog vier jaar over hun studie mogen doen. Wellicht is er ooit met die gedach te gespeeld en heeft De Moor die toevallig vernomen, verklaarde de woordvoerder, die eraan toevoegde dat op het ministerie "tal van men sen met tal van gedachten" zijn. Maar dergelijke plannen zijn vol gens hem "absoluut niet aan de or de". Het ministerie heeft De Moor eind vorige week na het lezen van de toespraak gevraagd enige nuan ce aan te brengen in zijn tekst. Studenten moeten 58 miljoen betalen GRONINGEN (ANP) - De Infor matiseringsbank in Groningen stuurt deze week 23.000 ex-studen ten een aanmaning om in totaal 58 miljoen gulden terug te betalen. Het gaat om studiefinanciering die zij in het verleden ten onrechte hebben ontvangen. Als niet wordt gerea geerd, wordt de deurwaarder inge schakeld. De betrokken studenten behoren tot eengroep ex-studenten die te veel geld kregen van de studiefinan ciering en in maart 1990 een aanbod kregen om de studieschuld in een keer af te lossen. Deze 23.000 stu denten hebben van dat aanbod geen gebruik gemaakt. Ze krijgen nu een aangetekende brief waarin staat dat ze de schuld binnen twee weken moeten betalen, of een betalingsre geling moeten treffen. De Kloof De Vereniging Bijstandsbond Am sterdam en het Comité Vrouwen in de Bijstand Amsterdam hebben een kort geding aangespannen tegen de VARA. Zij eisen een verbod op de herhaling van het tv-programma De Kloof over oneigenlijk gebruik van sociale uitkeringen, op donderdag avond. Volgens de organisaties wordt in het programma een aantal "zeer grievende" uitspraken ge daan. "Mede door dit soort uitzen dingen, waarin kreten worden ge slaakt zonder dat er enig bewijs voor is ontstaat een negatief beeld over uitkeringsgerechtigden". Het geding dient morgen. Dubbele moord De Amsterdamse rechtbank heeft een 22-jarige Amsterdammer giste ren veroordeeld tot twaalf jaar cel. De man had zijn 16-jarig zusje en haar 20-jarige verloofde doodge schoten, omdat het meisje een jaar eerder aan een andere man in Tur kije zou zijn toegewezen. Door de vlucht die zij ondernam naar het 20- jarige slachtoffer zou de familie-eer zijn geschonden. De officier van justitie had twee weken geleden vijftien jaar cel geëist. Groepsverkrachting Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren drie tot vier jaar cel geëist tegen drie mannen wegens groeps verkrachting en vrijheidsberoving van een 16-jarig meisje. In totaal wa ren vijf mannen bij de verkrachting betrokken. Tegen een van hen loopt nog een onderzoek, de andere ver dachte is 14 jaar. Zij zaak wordt ach ter gesloten deuren behandeld. Ritzen zelf was gisteren aanwezig bij de opening van het academisch jaar op de Utrechtse universiteit. Over verkorting van de studieduur sprak hij niet. Wel concludeerde hij dat de problemen in het hoger on derwijs de afgelopen tien jaar niet wezenlijk zijn veranderd. Grote uit val, lange studieduur, druk op kwa liteit en onrechtvaardige verdeling van voorzieningen waren de proble men die de commissie Ontwikke ling Hoger Onderwijs al in 1980 sig naleerde. Ritzen omschreef ze als "Aha-erlebnissen". Volgens de minister is er bij alle verschillen van inzicht over het uit zetten van een beleidslijn voor het hoger onderwijs één gemeenschap pelijke overtuiging: "Met het tradi tionele overheidsbeleid komen we er niet". Een verdeling van verant woordelijkheden tussen overheid en onderwijsveld is geboden, zo be toogde Ritzen. Hij bepleitte deregu lering, afstandelijk bestuur, grotere zelfstandigheid voor de instelling en ruimere keuzemogelijkheden voor studenten. CBR gaat over tot boycot van falende rijschool RIJSWIJK (ANP) - Rijschool houder Verzijl uit Dordrecht kan zijn aspirant-automobilis ten niet meer voor het rij examen naar het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen sturen. Het CBR heeft hem per brief laten weten geen examen- aanvragen meer te accepteren, omdat de resultaten van zijn leerlingen de laatste jaren "on aanvaardbaar" laag zijn. Het CBR gaat nu een onder zoek instellen naar de manier waarop Verzijl les geeft. Het is de eerste keer dat een rijschool wordt geboycot. In de eerste helft van dit jaar zijn van de 15 kandidaten die de Dordtse rijschool naar het CBR begeleidde er twee de eerste keer geslaagd. Van de 27 kandi daten die voor de tweede keer 'opgingen' slaagde er één. In 1988 en 1989 waren de resultaten al niet beter. Van de 75 kandida ten behaalden er vier het rijbe wijs de eerste keer. Van de 117 kandidaten die voor de tweede keer 'opgingen', keerden er 22 met een rijbewijs terug. Verzijl zelf bestrijdt de slechte resultaten. Volgens hem ver zuimt het CBR te vermelden dat de gezakte kandidaten voor de tweede keer, maar dan bij Rijks waterstaat, wel slagen. Volgens Verzijl leggen de CBR-examina- toren op "iedere slak zout". AMSTERDAM Vice-premier Wim Kok legt op de markt bij winkelcentrum de Amsterdamse Poort het inko mensbeleid uit Kok benadrukte op zijn werkbezoek dat het kabinetbesluit tot een evenwichtige inkomensverde ling maar de helft van het verhaal is. "Ook voor de komende jaren eist de PvdA solidariteit van mensen met hogere inkomens met mensen die weinig verdienen bij de verdeling van de welvaartsgroei' (foto ANP) LOOSDRECHT Een valse bom melding heeft gisteren ruim vier uur voor commotie gezorgd in Loosd- recht. Omstreeks vijf uur kreeg Spaans restaurant El Tio Pepe een melding van 'iemand van de ETA' dat binnen twee uur een bom zou af gaan. De straat werd afgezet en twintig woningen werden ont ruimd. Na uitgebreid onderzoek bleek dat zich geen bom in het res taurant bevond en kon de afzetting worden opgeheven. (foto anp) DEN HAAG (ANP) In een hal van AVR-chemie (Afvalverwerking Rijnmond) in Rotterdam wordt bin nenkort ruimte geschapen voor de opslag van 2500 ton klein chemisch afval. Daarmee wordt de dreigende stagnatie van de inzameling van dit afval voorkomen. Minister Alders (milieubeheer) heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Het besluit om extra opslagruimte te scheppen, is genomen in overleg met de Neder landse vereniging van Verwerkers van Chemisch Afval (NVCA) en AVR-chemie. In de betreffende hal van dit be drijf liggen op dit moment batterij en opgeslagen, in afwachting van de mogelijkheid tot verwerking. Die batterijen zullen nu tot 1 januari 1994 worden opgeslagen in de zoge naamde C-deponie op de Maasvlak te. Deze in april geopende opslag plaats van AVR is bestemd voor chemisch afval dat bij verwerking zo verontreinigd is dat het niet voor verbranding in aanmerking komt. Zonder extra maatregelen dreigt de inzameling van klein chemisch afval te stagneren, aldus het depar tement van milieubeheer. Dat komt door het succes van de gescheiden inzameling ervan, de verminderde export en het gebrek aan verwer kingscapaciteit. Uitbreiding van dat laatste is pas mogelijk als eind 1992 de derde verbrandingsoven van AVR-chemie in gebruik wordt genomen. Om de stagnatie van de inzame ling van klein chemisch afval te voorkomen is vorig jaar in Vlissin- gen een tijdelijke opslagplaats voor verfafval geopend. Daarnaast wer ken het ministerie en de NVCA aan en tijdelijke opslagplaats voor ver- brandbaar chemisch afval op het in dustrie- en haventerein Moerdijk. Het duurt echter nog tot eind van dit jaar voor het eerste afval daar naar toe kan. Daarom is nu gekozen voor een voorlopige opslagplaats bij AVR- chemie. De aanvoer daar naar toe kan binnen enkele dagen van start gaan. De kosten van inzameling gaan door de maatregel omhoog van 2 gulden naar 2,55 gulden per kilo. Een gemiddeld huishouden le vert jaarlijks 2,5 kilo chemisch afval in. De kosten per huishouden gaan dus met ongeveer 1,40 gulden per jaar omhoog. De meeste gemeenten zullen die kostenstijging verhalen door een verhoging van de reini gingsrechten, aldus een woordvoer ster van het ministerie. Steiner bekent 20 bommeldingen BEEK (ANP) - De 22-jarige man uit Stein die zondag door de politie is aangehouden omdat hij verant woordelijk werd geacht voor de val se bommelding op de luchthaven Maastricht, heeft bekend de afgelo pen driejaar meer dan twintig keer vals alarm te hebben geslagen. Dat heeft politiewoordvoerder Klab- bers gisteren gezegd. De Steiner had het doorgaans gemunt op het vliegveld. Van elke bommelding zei hij "een kick" te krijgen. Nadat pro ces-verbaal tegen hem is opge maakt, is de man op vrije voeten ge steld. cijfers kan hij niet geven. "De term politiehond is nogal verwarrend. Het wekt de indruk dat het om hon den van de politie gaat. Dat is niet waar, een politiehond is een hond die is opgeleid volgens een van de africhtingsprogramma's en een cer tificaat politiehond heeft gehaald. De politie koopt ook zulke honden. Maar in de meeste gevallen heeft een hond die aangeboden wordt als politiehond nooit eerder iets met de politie te maken gehad", stelt Zee. Juist die africhtingsmethoden ondervinden flinke kritiek, zoals van de Dierenbescherming. Er zijn daar talloze klachten ingediend over begeleiders die hun hond in een weekend even klaarstomen voor een examen of onvriendelijke hulpmiddelen gebruiken. Een voor beeld is de liesband, die als de hond niet direct gehoorzaamt zeer strak om het achterlijf van de hond wordt getrokken. Verder wordt er met stroomstoten gewerkt. De Dieren bescherming eist dan ook dat actie wordt ondernomen tegen het ge sjoemel. DEN HAAG (GPD) - Slachtoffers van misdrijven waarvan de daders zijn achterhaald, waarderen een be zoek van de politie achteraf als posi tief. De bezochte slachtoffers krij gen meer vertrouwen in de politie en hebben meestal ook minder last van lichamelijke of psychische klachten. Dit blijkt uit een onder zoek van het Wetenschappelijke Onderzoeks- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministerie van Justitie. De Rijkspolitie Alkmaar en de ge meentepolitie Eindhoven hebben een jaar geëxperimenteerd met be zoeken aan slachtoffers van misdrij ven. waarvan de daders zijn opge spoord. Speciaal opgeleide politie mensen informeren het slachtoffer tijdens zo'n bezoek over de voort gang van het strafproces, maatrege len om herhaling te voorkomen en hulpverlenende instanties. Ook wijst de politie op de mogelijkheid van schadevergoeding. Normaal wordt deze informatie schriftelijk verstrekt. Uit het onderzoek blijkt dat een zeer grote meerderheid (93 procent) van de onderzochte slachtoffers po sitief tot zeer positief gestemd is over het politiebezoek. Angstgevoe lens voor inbraak nemen af. Een be zoek leidt bij het slachtoffer echter niet tot herstel van het 'normale' ge voel van veiligheid in de eigen woonomgeving. Bij slachtoffers die een relatie hebben met de dader, zijn de effecten overigens tegenge steld: zij waarderen het politiebe zoek minder; de lichamelijke en psychische klachten nemen bij hen juist toe. Volgens het onderzoek komt het bezoek meer tegemoet aan de infor matiebehoefte dan het zenden van een standaardbrief aan de slachtof fers. De politie zelf is ook tevreden over de gesprekken. De Rijkspolitie Alkmaar heeft eveneens een experi ment gehouden met schadebemid deling tussen slachtoffer en dader. In ruim een kwart van de gevallen is daarbij een schaderegeling tot stand gekomen. De onderzoekers van het WODC vinden dat de politie door moet gaan met het bezoeken van slacht offers. Schadebemiddeling tussen daders en slachtoffers moet lande lijk worden ingevoerd. Om een zo groot mogelijke doelmatigheid te garanderen, zou het moeten gaan om eenvoudige zaken, waarbij het schadebedrag minder dan 500 gul den bedraagt, menen de onderzoe kers. DE BILT (ANP) Het Rijksinsti- den aan min of meer ernstige voed- tuut voor Volksgezondheid en Mil- selvergiftiging. Van hen worden er ieuhygiëne schat dat in Nederland 225.000 zo ziek dat ze hun huisarts jaarlijks zo'n 4,5 miljoen mensen lij- moeten inschakelen. Dat zei directeur-generaal van het RIVM, ir. R. van Noort, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 1989. Tot vooï kort was bijvoor beeld het aantal salmonella-infec ties onbekend. Bestaande registra tiesystemen lieten alleen het topje van de ijsberg zien. Maar sinds het RIVM in 1987 samenwerkt met ba sisgezondheidsdiensten, streekla- boratoria en huisartsen, zijn veel be trouwbaarder schattingen moge lijk. Het onderzoek wordt de komen de jaren nog versterkt. De Wereld- gezondheidszorganisatie ziet het Nederlandse onderzoek volgens Van Noort als een model voor een internationaal observatiesysteem. Het instituut is ook intensief be trokken bij onderzoek naar oorza ken van voedselbesmetting en maatregelen om allerlei soorten be smettingen te voorkomen. Van Noort stelde dat op korte ter mijn inenting mogelijk is tegen een van de bacteriële vormen van her senvliesontsteking. Dat is goed nieuws voor de 300 tot 500 jongeren die jaarlijks met die aandoening te maken krijgen. Van hen sterven en kele tientallen, terwijl ongeveer tien procent van de patiënten blijvende handicaps overhoudt. Het RIVM probeert het vaccin voor de inen ting te combineren met de bekende "cocktail" tegen difterie, kinkhoest, tetanus én polio. Het ontwikkelen van vaccins is een van de belangrijkste taken van het RIVM. De industrie voor ge neesmiddelen heeft er steeds min der belangstelling voor omdat er weinig winst op valt te maken en in de Verenigde Staten uit angst voor schadeclaims vanwege bijwer kingen. 7 t/m 16 september 1990 Groenoordhallen Leiden Een portie mosselen, vaak een bron van infectie. Volgens het RIVM komt voedselvergiftiging ontzettend vaak vaak. (foto gpd> Het RIVM beperkt zich bij het ontwikkelen van vaccins niet tot Nederland. In het kader van de ont wikkelingssamenwerking helpt het instituut een land als China bij op zet van drie produktie-eenheden en verbetering van kwaliteitscontrole van vaccins. Met Indonesië is on langs een contract ondertekend voor verbetering en uitbreiding van de vaccinproduktie. Onlangs heeft het RIVM samen met het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam een me thode ontwikkeld om met dna-tech- nieken binnen één dag de aanwezig heid van tuberculose-bacteriën aan te tonen. Normaal duurt dat zes tot acht weken doordat de bacterie moeilijk te kweken is. Het sneller stellen van de diagnose is van be lang omdat dan veel eerder met de juiste geneeswijzee kan worden be gonnen. De dna-methode maakt volgens dr. Van Embden van het RIVM ook contactonderzoek bij tbc-explosies veel gemakkelijker. Met 'dna-fin- gerprints' kan namelijk worden vastgesteld of de bacteriën al dan niet van dezelfde bron afkomstig zijn. Op die manier is onlangs vast gesteld dat de patiënten van een Veghelse huisarts een en dezelfde besmettingsbron hadden. Het RIVM bemoeit zich traditiege trouw niet alleen met vaccins en voedselvergiftigingen, maar ook met milieuvervuiling. Van Noort maakte dan ook van de gelegenheid gebruik om gisteren (nogmaals) te waarschuwen tegen de gevolgen van jarenlange vervuiling. Volgens hem blijken die meestal pas nadat de "bitffercapaciteit" van het milieu is overschreden. Ook na stopzetten van lozingen kan het tientallen ja ren duren voordat de oorspronkelij ke situatie is hersteld. In het milieubeleid moet dan ook volgens Van Noort worden gelet op de effecten op lange termij'n. Er is sprake van een "verandering aan de horizon" maar de schade op lange termijn wordt te vaak "weggescho ven". Bovendien is het milieubeleid volgens Van Noort te vaak gekop peld aan andere sociale vraagstuk ken zoals "inkomensontwikkeling tot achter de komma", werkloos heid en economische groei. Wat bedrijven betreft, sloeg Van Noort gisteren de spijker op de kop. Uit het onderzoek 'De manager en het milieu' van de Universiteit van Amsterdam, blijkt dat bedrijven bij opzetten van een milieu-zorgsys teem nog weing aandacht hebben voor de totale "keten" van het pro- duktieproces en het voorkomen van afval en milieuschade. Het onderzoek werd vandaag ge presenteerd tijdens een symposium in Den Haag. Volgens het plan van minister Alders (milieu) zouden 10 tot 12.000 grote Nederlandse bedrij ven in 1995 moeten beschikken over een integraal milieuzorg-sys teem. Ongeveer 250.000 kleine en middelgrote bedrijven moeten te gen die tijd duidelijke aanzetten hebben gegeven tot een dergelijk systeem. Voor het onderzoek is het milieu- managment nagegaan van zeven bedrijven, zoals Honeywell in Em- men, Suiker Unie in Breda en NMB- Postbank in Amsterdam. Daaruit blijkt dat het opzetten van een milieu-zorgsysteem pas "halverwe ge de rit" zit. De meeste milieuzorg ligt bij het interne produktieproces. Bij het inkopen, consumptie en het (verwerken van) afval wordt aan milieu-aspecten nog weinig aan dacht besteed. De onderzoekers menen dat daarin verandering kan komen vanwege het belang van het internationaal voorop lopen in mil ieutechnologie en het belang van het bedrijfsimago.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3