Max van Egmond terug naar romantiek m Leidse Uitdag 22 september Naakten in Wasse naar PODIUMBLIK Pionier van het barokzingen maakte veel muzikale omzwervingen 'Nederlandse Opera zingt 'Parsifal' enerverend Haitink met Berliner Philharmoniker in Carnegie Hall DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 PAGINA 19 LEIDEN - Voor de zevende achter eenvolgende keer wordt op 22 sep tember in de Pieterskerk de Leidse Uitdag gehouden. Deze Uitdag, dit jaar onderscheiden met de landelij ke Marga Klompé-prijs voor vrijwil ligerswerk, geeft het amateuristisch verenigingsleven op gebied van kunst en cultuur in Leiden de gele genheid zich aan het publiek te pre senteren. Yvonne van Baarle, hoofd direc tie kunst en cultuur van de gemeen te Leiden, zal die zaterdag samen met de Leidse burgemeester Cees Goekoop om elf uur 's ochtends de officiële opening verrichten. De Leidse Uitdag wordt 's avonds afgesloten met een feest, waaraan veel verenigingen zullen deelne men. Het dag- en avondprogramma is gratis toegankelijk. Expositie: 21 kunstenaars exposeren werk rondom thema 'het naakt'; sculptuur, schil der- en tekenkunst, fotografie en grafiek. Galerie Bianca, Gravestraat 1Wassenaar. Tot 23 september te bezichtigen op donder dag, vrijdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. WASSENAAR De plaats van 'het naakt' binnen de kunst be hoeft eigenlijk geen betoog. Door de eeuwen heen is het menselijk lichaam een belangrijke bron van inspiratie voor de kunstenaar ge bleven. Tot op heden toe staat het naakt in de kunst bij exposities regelmatig centraal. Ditmaal is de beurt aan Galerie Bianca in Was senaar. Een expositie over het naakt le vert gewoonlijk een reeks tame lijk slaapverwekkende modelstu dies op. De expositie bij Bianca vormt hierop geen uitzondering. Toch zijn er enkele bijzonder mooie werken te zien. De inkttekeningen van Bunny Soeters bijvoorbeeld: krachtig van lijn en eenvoudig, alsof het de ruwe ontwerpen voor nieuwe striphelden betreft. Maar tegelij kertijd spreekt er een meer diep gaande persoonlijkheid van de geportretteerde modellen uit. Of de gewassen tekeningen van Louis Verkink: erotisch, bijna dierlijk door de grimassen op de gezichten van de naakten en met een groot gevoel voor compositie. Maar Goke Leverland leverde mij het kijkgenot waar ik om ver legen zat. Van haar hand zijn drie prachtige torso's in aluminium en cement te zien met een grof op pervlak. 'Vrouw en moeder' vind ik het mooiste werk van de expositie. De torso van de vrouw is op radi cale wijze op ongebruikelijke plaatsen afgesneden. De elegante hals- en kaaklijn is bijvoorbeeld nog te zien, maar naar de houding en vorm van het hoofd en de ge zichtsuitdrukking mogen we ra den. De vrouw drukt haar baby' tegen de borst. Haar houding is krampachtig door de opgetrok ken schouder, maar dat geeft het beeld een grote uitdrukkings kracht en een mooie coptourlijn. Maar liefst 21, overwegend Wassenaarse kunstenaars, expo seren tot 23 september hun 'naak ten' in Galerie Bianca. Het zijn hoofdzakelijk tekeningen, maar er is ook schilderkunst, beeld houwwerk, grafiek en fotografie te zien. De verscheidenheid in stijl is groot: van figuratief tot bij na abstract. De expositie mag dan niet veel om het lijf hebben, er zijn werken bij, die een bezoek aan Bianca de moeite waard ma ken. LISETTE OOMEN Theatermaker stopt met eigen produktie EINDHOVEN (ANP) - De theater maker Josef van den Berg heeft de repetities voor zijn eigen produktie „De omgekeerde wereld" stopge zet. Hij heeft dit volgens Het Zuide lijk Toneel om gezondheidsredenen gedaan. „De omgekeerde wereld" zou door Het Zuidelijk Toneel in sa menwerking met de Stichting De Dwaas worden geproduceerd. Er waren al 40.000 kaarten voor „De omgekeerde wereld" verkocht. Met deze produktie wilde Van den Burg terugkeren op de Neder landse en Vlaamse podia. Vorig jaar hield hij in Antwerpen plotseling op met zijn eigen stuk „Genoeg ge wacht". „Het grijpt me teveel aan, ik heb er teveel lessen uit getrokken. Ik heb er andere gezichtspunten door gekregen. Verder spelen heeft voor mij geen zin meer", verklaarde hij toen. J ubileumoperette AMSTERDAM (ANP) - De Hoofd stad Operette komt ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan met een lubileumproduktie 'Orpheus in der Unterwelt van Jacques Offenbach. De regie is in handen van Hans Fret- zer. Martin Maltzer heeft de muzika le leiding. Gerhard Senf tekende voor de choreografie. De première is op zondag 8 september in de Am sterdamse Stadsschouwburg. Met deze produktie doorbreekt de Hoofdstad Operette een 45-jarige traditie, aangezien tot nu toe uitslui tend werd geput uit het ijzeren 'Weense repertoire'. Orpheus is een mythologische, parodistische ope rette. lemaal beloofd in de bijsluiter. De Leeuw kreeg vorig jaar een paar enthousiaste kritieken. Peking Opera Dit jaar wordt het 200-jarig be staan van de zogenaamde Pe king-opera herdacht, een soort Chinese theatervorm waarbij aan de orde komen: acrobatiek, zang, pantomime en dans. In originele kostuums en met zeer afwisselende toneeldecoratie brengt de Shengyang Peking Opera na zoveel jaren weer een bezoek aan Europa met 'De Apenkoning', een voorstelling die nog niet eerder zo authen tiek buiten China is vertoond. Het verhaal gaat over de roem ruchte Apenkoning die zijn re putatie steeds verder ziet ver slechteren. Hij komt er achter dat een dubbelganger streken uithaalt die hem worden aange wreven. De Peking Opera is volgende week maandag met deze voor stelling te zien in de Leidse Schouwburg. Paul de Leeuw Cabaretier Paul de Leeuw opent vrijdag- en zaterdagavond het theaterseizoen in de Leidse Schouwburg met een reprise van zijn programma 'Beste Maatjes'. Zwarte humor, ironie, satire en een aantal Bekende Nederlanders - dat wordt ons al- Cabaretier Paul de LeeuwJoep Onderdelinden en Hans Breetveld. (foto Clemens Rikken) Scène uit de voorstelling van de Peking Opera. Van onze correspondent Paul Herruer GRONINGEN - Wie 'Max van Egmond' zegt, zegt 'Bach' en denkt daarbij aan zijn medewerking aan pas sie-uitvoeringen en aan de vele Bachcantates die hij met barokspecialisten zoals Harnoncourt en Leonhardt heeft opgenomen. Van Eg mond staat vooral bekend als pionier op het gebied van het barok-zingen - niet al leen Bach, ook Monteverdi en anderen - maar hij heeft altijd méér gedaan dan al leen dat. Kortgeleden heeft hij 'ï)ie Winterreise' van Franz Schubert opgenomen en daarmee is hij terugge keerd naar de muziek, die hij al aan het begin van zijn zan gerscarrière uitvoerde. Met de 'Winterreise' die hij samen met Jos van Immerseel op cd heeft gezet, is Van Egmond (nu 53) via een jarenlange omzwerving door het gebied van barokmuziek en de historische uitvoeringspraktijk te ruggekeerd bij de romantische lied kunst die hij als jonge zanger al op zijn repertoire had staan. In die tus sentijd is veel gebeurd. „In de tijd dat ik mijn opleiding kreeg was er nog helemaal geen sprake van een specialisme in oude muziek. Mijn zanglerares Tine van Willigen heeft mij all-round lesge geven. Zij was iémand met smaak en eruditie, die niet speciaal een ei gen stokpaardje had. Zij was een kind van haar tijd, en alles zong je dan ook op één manier. Je vroeg je niet af of je Purcell anders moest zingen dan Fauré. Ik heb van nature een stem die erg geschikt was voor coloraturen en versieringen, al moet ik daarop, nu ik een dagje ou der wordt, harder studeren dan vroeger. Ik heb ook een lichte stem, eerder lyrisch dan dramatisch". „Toen ik al met mijn carrière be gonnen was, stuurde ik proefband- jes naar platenmaatschappijen en de enige die daar enthousiast op re- Van Egmond brengt in de zangpar tijen veranderingen aan die in Schuberts tijd gebruikelijk waren, maar door moderne liedzangers niet worden toegepast. Van Egmond is een groot bewon deraar van Dietrich Fischer-Dies- kau: „Hij is dit jaar enkele malen in Amsterdam geweest en daarbij heb ik vooraan gezeten. Hij en Gérard Souzay zijn mijn grote voorbeelden als het om baritons gaat. Dieskau is bepaald een zanger met 'brains', niet alleen door zijn boeken, maar ook door het enorme repertoire. Dat is zo groot dat drie generaties zan gers er voldoende aan zouden heb ben". Met zijn eigen 'Winterreise' heeft Van Egmond echter bewust ge streefd naar een heel andere sfeer dan die van zijn beroemde Duitse collega. Alleen is er wel een verre overeenkomst in mentaliteit: "Het streven naar de historische stijl is iets, dat niets met historische gren zen te maken heeft. Het is meer de houding die je als musicus hebt, dat je een beetje intellectualistisch bent ingesteld en de sfeer uit de tijd van de componist en de tekstdichter in je opvattingen wilt betrekken. Als je dat niet wilt kun je een prachtige carrière maken, maar dan mis schien voor een ander publiek". Vrienden Van Egmond is in zijn 'Winterreise' niet uitgegaan van het idee dat deze liederen voor de concertzaal zijn: „Ik heb gedacht aan die bekende te kening, waarop Schubert achter een tafelpiano zit, met Vogl naast hem en daaromheem een groep vrienden. In die intieme sfeer horen deze liederen thuis, ze zijn niet als concertmuziek bedoeld. Ik heb ge probeerd op een intieme manier deze liederen te 'vertellen', heel ge voelig en soms bijna tot tranen ge roerd. Ik ben declamerend te werk gegaan, zodat de betekenis van de tekst doordringt tot de luisteraar. Ik ben er altijd van overtuigd geweest dat de tekst in het kunstlied en in re citatieven bijna meer gedeclameerd moet worden dan gezongen". Het samenwerken met fortepia nist Van Immerseel werkte die inti miteit in de hand, de kleine fortepia no is nu eenmaal een veel minder volumineus instrument dan de gro te zwartglanzende moderne con certvleugel. „De allereerste keer dat ik met een fortepiano geconfron teerd werd, veertien jaar geleden, vond ik het maar een mager geluid je. Inmiddels zijn er betere instru menten gekomen en ook meer men sen die er goed op thuis zijn. Op een zeker moment ontdekte ik dan ook dat het heerlijk was, bij zo'n instru ment te zingen: je kunt veel meer nuanceren en kamermuziekachtig bezig zijn". Van Egmond is heel tevreden over zijn Schubert-opname: „Het is voor mij een beetje een mijlpaal. Als ik er naar luister voel ik dat al myn bedoelingen erop naar voren ko men en dat kan ik niet van al mijn plaatopnamen zeggen. Het is ook een mijlpaal omdat het voor mijzelf de bevestiging is dat ik dit kan als men tenminste vindt dat ik het Plannen "Ik wil het, in de ik weet niet hoe veel jaren dat ik nog zingen kan. wat rustiger aan gaan doen. Ik heb tegen mijn leerlingen gezegd dat ik de ko mende jaren minder beschikbaar zal zijn voor lessen. Dat is tegenna tuurlijk, want oudere zangers gaan juist meer les geven. Ik krijg steeds meer leuke uitnodigingen; voor het komende jaar staan er twee reizen naar Japan op de agenda, ik ben daar nog nooit geweest, ik zal er met Japanse barokorkesten optreden. Ik wil me nu rustiger op concerten kunnen voorbereiden: vroeger kwam het al te vaak voor dat ik op de morgen vóór een optreden nog lesgaf maar dat wil ik niet meer. Ook wil ik meer recitalplaten gaan maken: de eerste daarvan wordt dit najaar opgenomen. Jos van Immer seel heeft thuis een heel museum van oude piano's, ook een Érard uit 1897. Voor CCS zal hij daar een De- bussy-opname op maken, en wij gaan samen met hetzelfde instru ment liederen van Fauré opne men". Ook Schumann met fortepiano staat op het verlanglijstje: „Bijvoor beeld de 'Mignon'- en 'Harfner'-lie- deren, samen met een sopraan, en die kunnen we dan aanvullen met de mooie duetten die Schumann heeft geschreven en die je eigenlijk nergens hoort". 'Oudere zangers gaan meer les geven. Ik heb m'n leerlingen gezegd minder beschikbaar te zullen zijn', (foto gpd> gageerde was producer Wolf Ericson. Hij zei 'dat is precies de stem die ik zoek' en bracht me in contact met Gustav Leonhardt, die ik al wel eens ontmoet had, en ook met Nicolaus Harnoncourt". Het gevolg was, dat Van Egmond aria's zong op de plaatopname die Harnoncourt in 1971 van de 'Matt- haus Passion' maakte, destijds het geruchtmakende begin van de 'authentieke' passie-benadering. „Ik ben, zonder dat ik het bewust had nagestreefd, terechtgekomen in de barokwereld en gaandeweg ben ik me daarin gaan verdiepen. Het percentage barokdingen waar voor ik werd gevraagd werd steeds groter maar ik heb mezelf nooit ver boden, of me laten verbieden, ook andere dingen te doen zoals liede ren van Schumann en Britten of een modern operaatje. In de tijd dat de oude muziek opkwam viel ik in een gat dat opgevuld moest worden en kreeg ik geleidelijk aan een stempel opgedrukt. Ik heb daar nooit be zwaar tegen gehad, het enige waar ik wel eens tegen steiger is dat men denkt datje bij mij met niets anders hoeft aan te komen." Geen limiet Voordat hij met de oude muziek verbonden raakte heeft van Eg mond trouwens van alles en nog wat gezongen. „Ik heb geen limie ten op het gebied van repertoire, de grenzen liggen eerder bij wat mijn stem kan. Ik heb, toen ik jong was, de Negende van Beethoven uitge voerd met een gelegenheidsorkest dat tijdens de Wereldtentoonstel ling in Montreal door een even jon ge Zubin Mehta werd geleid. Dat kón, want de bariton in de Negende heeft het rijk grotendeels alleen, er is nauwelijks orkestbegeleiding, pas na zijn solo groeit het apparaat van instrumenten, solostemmen en koor". Zelfs het Requiem van Verdi heeft Max gezongen: dat kon ook, want het werd gedaan met oratori umzangers, zoals dat in de Neder landse koorpraktijk vroeger wel voorkwam. Als hij het stuk samen met operazangers had moeten doen hadden de zaken anders gelegen. Door het steeds verdergaande streven in de historiserende bena dering van muziek - van 'authentie ke' Bach naar Mozart en de vroege 19e eeuw - is ook het romantische lied binnen de grenzen van de oude muziek terechtgekomen. De opna me van Van Egmond en Van Im merseel hoort daar ook thuis: Van Immerseel bespeelt een kopie van een laat-18e eeuwse fortepiano en Parsifal, Nederlandse Opera. Regie Klaus Michael Grüber. Gezien: 3 september. Mu ziektheater Amsterdam. Nog te zien aldaar 6. 9. 12. 15. 18. 21. 26 en 30 september. Na de van alle visuele bekoring ontdane 'Tristan' die Jurgen Gosch twee seizoenen terug voor de Nederlandse Opera maakte, was de mededeling dat de 'Parsi fal' van Klaus-Michael Grüber in diezelfde richting zou gaan, iets voor gemengde gevoelens. De strengheid van Grüber is echter van een heel ander kaliber. Hij heeft samen met zijn decor- en kostuumontwerpers terdege re kening gehouden met het feit dat in een vrijwel handelingsloos mu ziekdrama van viereneenhalf uur zo nu en dan iets voor het oog moet gebeuren. Dus is er in het eerste bedrijf een mooie metamorfose, waarin een uit staketsels van buizen be staand bos wegrijdt en er een lan ge avondmaalstafel en enkele harnassen het podium opschui ven. In het tweede bedrijf veran dert de weerspiegelde grot van Klingsor in een surrealistisch landschap met rare organische vormpjes en in het derde bedrijf keren de harnassen in groten ge tale terug. Dat al die decors deco ratie zijn, wordt de kijker duide lijk genoeg gemaakt: in de inter actie tussen de personages wordt het decor nauwelijks als speel vlak gebruikt, zij houden zich meestal aan de rand en op een hoek van het podium op. Over de 'Parsifal' en zijn meng sel van religieuze en heidense symboliek kan men alle kanten op interpreteren. De thematiek is net zo variabel als het woord 'Bühnenweihfestspiel', dat een voudig omgevormd kan worden tot 'Festspiel Bühnenweih' of 'Bühnenspielweihfest'. Grüber lijkt Wagners symboliek te laten voor wat zij is. Er worden wel wat beeldraadsels aan toegevoegd. Zo loopt de lijdende Amfortas met zijn rechterarm verpakt in een soort enorme tafelpoot die ein digt in een zeshoekig wieltje; naar de betekenis kan men gissen. Iets duidelijker is de opgezette haai in het domein van Klingsor: het is een anti-variant van de symboli sche vis uit het christendom. Ten slotte is de graal aanvankelijk een kleurloos klokje, en in de verlos singsscène aan het eind keert die klok helemaal niet terug. Al met al lijken decor en regie concept hier vooral dienend voor een drama dat uit muziek bestaat. En hoe: een voortreffelijk spe lend Nederlands Philharmonisch Orkest wordt door dirigent Hart- mut Haenchen zo transparant ge houden, dat er soms op fluister toon kan worden gezongen. En er wordt fantastisch gezongen. Heel goed of nog veel beter door Jan- Hendrik Rootering (Gurnemanz), Berry McCauley (Parsifal) èn - on danks een verkoudheid - Nadine Denize (Kundry). Dat zingen - Parsifal en Kundry in het tweede bedrijf bijvoorbeeld - is soms fy siek zo enerverend, dat alle ge dachten aan interpretatie van het gebeuren volstrekt secundair worden. PAUL HERRUER T-.V- f f AMSTERDAM - Onder de titel 'Onrust, een bedrijvig eiland in de baai vanBatavia 1615-1796'wordt van 11 sep tember tot en met 21 oktober in het Amsterdams Historisch Museum een tentoonstelling gehouden over de scheeps- bedrijvigheid van de VOC. Aan de hand van onder meer dit schilderij krijgt men een beeld van hoe het er in de Oost aan toeging. (,oto anp» Forumdiscussie verplichte literatuurlijst DEN HAAG (GPD) - De Katholie ke Universiteit Brabant (KUB) or ganiseert op donderdag 6 septem ber een forumdiscussie over de ver plichte boekenlijst die voor het eindexamen havo en vwo zou moe ten gaan gelden. De voorzitter van dit forum is mevrouw dr. K. van Helvert, taalwetenschapper bij de KUB. De deelnemers aan de discus sie zijn drs. J. Storm, vakdidacticus, drs. J. Dautzenberg, letterkundig medewerker van De Volkskrant en leraar Nederlands en dr. H. Bennis, taalkundige. De verplichte boekenlijst, samen gesteld door de drie hoogleraren Anbeek, Bekkering en Goedege- buure in de vorm van een pr<i vies aan de commissie over de ver nieuwing van de eindexamenpro gramma's Nederlands en letterkun de, heeft de laatste weken veel stof doen opwaaien. Intussen heeft staatssecretaris Wallage (onderwijs) op Kamervra gen geantwoord dat hij niets voelt voor een verplichte lijst die de keu zevrijheid van de eindexamenkan didaat aantast. AMSTERDAM (ANP) - Bernard Haitink dirigeert juni volgend jaar de Berliner Philharmoniker in de Carnegie Hall in New York. De reeks concerten heeft plaats ter ge legenheid van het honderdjarig be staan van deze wereldberoemde zaal. Dat heeft de Nederlandse pers chef van Haitink. Jan Rubinstein, vandaag bekendgemaakt. Haitink heeft voor de komende tijd een aardig gevulde agenda. In april gaat hij voor het eerst met de Dresdner Staatskapelle op stap. al dus Rubinstein. Met dit gezelschap gaat hij op een toernee die hem naar zeven Europese landen zal brengen. Nederland is daar ook bij: op 16 april zijn in het Concertgebouw in Amsterdam werken van Schubert en Bruckner te beluisteren. Tijdens de Osterfeste en de Som- merfestspiele in Salzburg dirigeert Haitink respectievelijk de Berliner Philharmoniker en de Wiener Phil harmoniker bij de uitvoering van Mozarts „Le Nozze di Figaro". In zijn hoedanigheid van music director van Covent Garden brengt Haitink in Londen Wagners com plete „Ring des Nibelungen". In ok tober van dit jaar leidt hij opvoerin gen van „Siegfried" en in februari 1991 „Die Gotterdammerung". In het najaar van '92 wordt de hele „Ring" uitgevoerd, hetgeen in het najaar in de beroemde Royal Albert Hall zal worden herhaald.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19