Aardappel raakt 'n beetje uit de gratie Veel diepvriezers zijn 'te warm' 'Er gloort hoop aan de softbal-hemel' Langdurig last van fiets-ongeluk m Pyjama's soms na 15 seconden in lichterlaaie Arnold van der Capellen maakt plaatsing waar VE NTI L PAGINA 18 ■■■I DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 De aardappel raakt geleidelijk uit de gratie: de smaak van de Nederlandse consument verandert. De kruimige aardappel wordt steeds minder op tafel gezet en de vaste aardappel steeds meer. Bovendien wordt de positie van de aardappel in het dagelijkse menu bedreigd door rijst en pasta. De Nederlandse consument eet gevarieerder dan vroeger en de aardappel wordt dan ook menig keer vervangen door rijst of spaghetti. Deze conclusies werden getrokken nadat er een grootscheeps onder zoek was gedaan onder Nederland se consumenten. Het doel van het onderzoek was te bepalen of de aardappel nog in de smaak viel bij de consument en of men genoeg kennis had omtrent de voedings waarde en de mogelijkheden van de aardappel. Bovendien werd onder zocht of de Nederlandse consument op de hoogte is van het feit dat er zeer veel verschillende aardappel variëteiten te koop zijn die ieder hun eigen smaak- en kookeigen- schappen hebben. Zorgelijk De resultaten van het onderzoek waren voor de aardappelpropagan disten zorgelijk: de consument blijkt niet of nauwelijks bekend te zijn met de aardappel. Aardappelen worden doorgaans als alledaags en gewoontjes beschouwd, terwijl rijst en pasta als 'iets bijzonderd' en exo tisch worden ervaren. Bovendien wordt er van de aardappel gedacht dat er niet veel meer mee kan wor den gedaan dan koken, bakken of frituren. De consument bleek nauwelijks bekend te zijn met de verschillende aardappelvarieteiten; rassen als bintje, eigenheimer, doré en malta werden spontaan genoemd, maar rassen als bijvoorbeeld irene, eer steling en lady rosetta bleek men niet of nauwelijks te kennen. Over de voedingswaarde van de aardap pel zijn ook nog steeds misverstan den: de aardappel zou een 'dikma ker' zijn en weinig vitaminen bevat- Campagne Op grond van de resultaten van het onderzoek heeft het Nederlands In stituut Voor de Afzetbevordering van Akkerbouwprodukten, het NI- VAA, een campagne georganiseerd. Deze campagne heeft als thema 'De andere kant van de aardappel' en zal op 15 september beginnen. In de ko mende maanden zal de Nederland se consument kennismaken met de andere kant van de aardappel en wel de voedzame, caloriearme, vita- minerijke en exotische kant. In het receptenboekje staan ruim twintig recepten waarin diverse soorten aardappelen zijn verwerkt. Verder wordt er in het boekje aan dacht besteed aan de voedings waarde van de aardappel. De aard appel maakt niet dik: 200 gram aardappelen bevat slechts 136 calo rieën, terwijl bijvoorbeeld 200 gram macaroni 240 calorieën bevat. De aardappel is rijk aan vitaminen, met name vitamine c, terwijl deze vita mine niet voorkomt in rijst of pasta. Kortom, het receptenboekje bevat niet alleen recepten, maar geeft de consument ook volledige informa tie over de aardappel. De recepten in het boekje vari ëren van bekende stamppotten tot soufflé, en van gepofte aardappelen tot aardappelscones. Er zijn met op zet een flink aantal 'exotische' ge rechten in het. boekje opgenomen, want uit het onderzoek bleek ook dat de Nederlandse consument niet bekend is met het gebruik van de aardappel in exotisch getinte ge rechten. Zo maakt de consument ook eens kennis met de minder alle daagse kant van de aardappel. hleffoto Holv Van veel ongevallen op de fiets heeft het slachtoffer nog jaren last. Letsel door fietsongevallep geeft meer en langer problemen dan tot nu toe is aangenomen. Van mensen die zijn opgenomen na een fietson- geval heeft 65 procent na twee jaar nog klachten en vijfjaar later is dat nog 45 procent, zo blijkt uit recent onderzoek naar de gevolgen van fletsongevallen door mevrouw G. Passies, werkzaam bij de afdeling traumatologie van het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Aan 1149 mensen die in 1982 en 1985 in dat ziekenhuis zijn behan deld na een fietsongeval werd een vragenlijst toegezonden. Uit het on derzoek blijkt dat 37 procent van de mensen die de polikliniek hebben bezocht na twee jaar nog steeds klachten heeft. Na vijf jaar gaat het om 29 procent. Een valpartij met de fiets lijkt een onschuldig ongeluk, maar is het niet. Er blijven vaak langdurige klachten zoals een pijnlijke knie, verminderde beweeglijkheid of zelfs een diepgewortelde angst om opnieuw op de fiets te stappen. Ou dere mensen ondervinden het langst hinder van de gevolgen van een fietsongeval. Duidelijk zal zijn dat botsingen met auto's de langst durende letsels veroorzaken. Mevrouw Passies heeft in haar onderzoek gelet op de lichamelijke, geestelijke en sociale gevolgen van de letsels. Zij concludeert dat in het •beleid van verkeersveiligheid veel meer aandacht moet komen voor de kwetsbaarheid van fietsers. Een be tere registratie van fietsongevallen zou dit beleid verder kunnen onder bouwen. Daarnaast is er volgens haar onderzoek nodig naar de ge volgen van verkeersongevallen met onder andere voetgangers, brom fietsers en motorrijders. Met de aardappel kan men alle kanten op: bijvoorbeeld die van het aardappelpuree/worteltorentje. (f0to gpd) In de gebruiksaanwijzingen van veel diepvrieskasten blijkt de aanbevolen thermostaatstand voor de vereiste bewaartempera- tuur van min 18 graden niet cor rect te zijn. Daardoor halen de meeste diepvrieskasten die ver eiste temperatuur niet wanneer ze volgens de gebruiksaanwijzing worden ingesteld. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek (SVWO), dat zij samen met Britse en Belgische consu mentenorganisaties heeft uitge voerd naar 31 diepvrieskasten. In het onderzoek waren tafelmodel en kastmodel diepvrieskasten op genomen, zowel vrijstaand als in bouw. De stichting adviseert het ge bruik van een losse diepvriesther mometer, omdat de ingebouwde kastthermometer een lagere tem peratuur aangeeft dan in de kast heerst. Daardoor bestaat het risi co dat voedsel 'te warm' wordt be waard. Naast grote kasten met norma le wanddikte zijn ook dikwandige exemplaren getest. Het energie verbruik van dikwandige, extra geïsoleerde kasten is op een enke le uitzondering na weliswaar la ger dan dat van gewone exempla ren, maar daar staat tegenover dat dergelijke kasten veel duurder zijn in aanschaf. Bij het onderzoek van het ge bruiksgemak bleken rare uit schieters. Zo bevatte een kast geen ladestops, zat bij een ander exemplaar de temperatuurrege- laar aan de achterkant, en ontbra ken op diverse kasten kinderbe veiligingen voor de aan/uit- of in- vriesschakelaar. De SVWO heeft tijdens het on derzoek ook de hoeveelheid cfk's in het koelmiddel en isolatiema teriaal gemeten. Daaruit bleek dat die hoeveelheid door fabri kanten de afgelopen jaren met 50 procent is verminderd, terwijl deze kasten een goed figuur sloe gen in de test. SAMENSTELLINfe RAYMOND PEIL Veel kinderpyjama's en -badjasjes vergroten onnodig het risico op brandwonden. Sommige staan in 15 seconden in lichterlaaie. Dit blijkt uit een test van de Consumenten bond. gepubliceerd in de Consu mentengids van september. De bond pleit voor een ministeriele be schikking ten aanzien van de brand veiligheid van kindernachtkleding, omdat het brandgevaar voor leken moeilijk is in te schatten. Beschikking Er bestaan nog geen wettelijke maatregelen voor de brandveilig heid van kinderpyjama's. Wel zijn er concept-eisen voor de Warenwet opgesteld, maar de Consumenten bond verwacht dat het nog jaren duurt voor die wetskracht krijgen. De bond wil daarom een beschik king, die eisen aan nachtkleding (pyjama's, nachthemden en badjas sen) moet stellen. Belangrijkste is volgens de bond dat er regels komen voor de snel heid waarin vlammen zich bij ver branding kunnen uitbreiden. Kin- dërnachtgoed dat niet vanzelf dooft als het vlam heeft gevat, moet wor den voorzien van een waarschu wing en -daarnaast moeten toela tingseisen worden ontwikkeld om trent het model van het nachtgoed. Nylon Uit het onderzoek van de Consu mentenbond blijkt dat nachtgoed van nylon (polyamide) of polyester niet in brand vliegt, maar plaatselijk wegsmelt.' Nadeel van deze textiel soorten is echter dat ze geen vocht opnemen en daardoor zeer onple zierig aanvoelen. Nachtkleding van (poly-)acryl wordt zonder meer af geraden, omdat bij brand smelt- druppels ontstaan die diepe brand wonden veroorzaken. Katoen Katoen, dat lekker zit en goed vocht opneemt, kan snel branden. Uit het onderzoek blijkt echter dat sommig katoenen nachtgoed toch minder brandgevaarlijk is dan andere tex tielsoorten. Het gewicht van de stof, het model en de dichtheid van het breisel of weefsel zijn medebepa lend voor het brandrisico. Zolang er geen wettelijke maatre gelen zijn, raadt de bond consumen ten aan minder brandgevaarlijke (iets dikkere, niet te wijd vallende en met boordjes langs de polsen,'en kels en middel) pyjama's van 100 procent katoen te kopen. Een wijd vallend kledingstuk pikt namelijkl een vlam veel sneller op. Indoor-competitie moet gat met wereldtop verkleinen LAREN (GPD Voor Craig Montvidas is het zo helder als glas. Er is hoop voor het Neder landse honk- en softbal. De KNBSB lijkt de juiste weg ingeslagen. ,Ik merk dat er iets pro fessioneler wordt gewerkt. En, dan hoefje niet altijd alleen maar aan de financiële kant van de zaak te denken. Professioneler, dat is voor mij vooral de doordachte manier waarop je met je sport omgaat". Het beste, en meest recente voor- wereldtop te verkleinen is. Het re- beeld? De tien jaar terug door Mont- laas van een Nederlandse Ameri- vidas bedachte indoor-variant van kaan, wiens hart eigenlijk bij het het softbal komt uit de ijskast. Het honkbal ligt, maar die van softbal- beleeft deze winter zijn debuut, om- promotie zijn levenswerk lijkt te dat de KNBSB tot inzicht is geko- maken. men dat slechts dan het gat met de We noteren 1980. De Amerikaan Zoals gebruikelijk wordt op ten nispark de Krogt het laatste toer nooi van het seizoen afgewerkt voor dertigplussers. De Rijnsburgse ten- nisleraar Manuputty wordt gezien als de meest waarschijnlijke win naar van het mannenenkel C. In de finale moet hij dan wel Harold van Offeren voorblijven. Van der Capel len bezit de derde plaats. Gisteren trad de leraar economie aan tegen de in het verleden sterk singelende Van Tongeren. Beide spelers heb ben al jaren niet meer aan een en kelspel meegedaan, dus was er hier van iets unieks sprake. Van der Ca pellen maakte via 7-5, 6-2 zijn plaat sing waar. Nico Dofferhof staat als vierde genoteerd. Hans Schiphorst boekte een sterke overwinning op Arie Wesseling: 6-4, 4-6, 6-4. In het vrouwenenkel C voert Zon- nevylle de lijst aan, al had de Mun- nikse het gisteren erg moeilijk te gen Loes van der Bent, die er een derde set uitsleepte: 2-6, 6-1, 6-1. Loes van der Heiden, Ingrid Vos kuil en Inge van Zuuren volgen Zonnevylle als beschermde speel- Het mannendubbel C moet een prooi worden voor de Roomburgers Gjalt Lucassen/Ad Vreeswijk, ter wijl clubgenotes Anane Renaud en Ilonka van Riet de sterkste vrou- wen-C-combinatie lijken. Het ge- mengddubbel C hoort volgens ver wachting naar het Haagse koppel Ank Treffers/Peter Brebde te gaan. MARTIN HOEKSTRA OEGSTGEEST Op het grootste 30 -toernooi van de regio heeft de als derde geplaatste Arnold van der Capellen de derde ronde bereikt in het zeer sterk bezette mannenenkel C. De Merenwijker versloeg Hans van Tongerdn. Favoriet in dit onder deel is Jack Manuputty. Bij de en kelende vrouwen in C voert Joan Zonnevylle de lijst aan. [ÜD)4cl(clfcfcl(clfl Van het topscorersfront nog met al te veel nieuws Wel is het duidelijk dat sommige spitsen hun trefzekerheid in de zomerpe riode met hebben verloren. Vijf spelers troffen de afgelopen zaterdag al twee keer doel. De dag erop was het niet anders: op nieuw vijf spelers met een produktie van twee goals. In cijfers: Zaterdag TimoQerlof (Noordwi|k)2 Marcel van der Blom (RCL)..,2 Hem de Graaff (Voorschoten) 2 Jan Willem Pott Hofstede (Oegstgeest). 2 Richard Trompen (Kagia) 2 Zondag Rob Reizevoon (Docos)2 Edwin Verhoogt (Lugdunum) 2 Stan UI|ee'(Foreholte)2 Sydney van derPlui|m (LFC)2 Remy Engelhart (SVLV)2 Craig Montvidas, dan zo'n drie sei zoenen honkballer in ons land, laat voor uitzendbureau Unique zijn ge dachten gaan over een multifunc tioneel sportcentrum in Almere. De toenmalige sponsor van honkbal club Giants zag in het overdekte complex een unieke en ideale recla me, maar liet het idee vanwege het kostenplaatje sneuvelen. Negen jaar later, komen de bouwtekenin gen en indoor-soft/honkbal echter nogmaals ter sprake. In een gesprek met Truus Ruiter, lid van de techni sche softbalstaf, laat de nu 39-jarige Montvidas zijn gedachten over de ontwikkeling van het softbal, natio naal en internationaal, de vrije loop. ,We komen al jaren te kort tegen landen als China, Amerika, Nieuw- Zeeland en Australië. Daar zijn al lerlei omstandigheden voor aan te wijzen. Zij kunnen uit veel meer speelsters selecteren en wij missen altijd de ideale voorbereiding. Ter wijl de concurrentie al vier weken ter plaatse is, gaan wij drie dagen voor een WK het vliegtuig in, van de kou naar 35 graden of zo. Te gek na tuurlijk. Het is hoog tijd dat je een keus maakt. Of drastische maatre gelen. of altijd blijven vechten voor een plek tussen de vijfde en tiende positie. Twee van de opmerkelijk ste verschillen vind ik dat we ten opzichte van China, Taiwan en Ja pan niet snel, en in vergelijking met Australië en Amerika niet sterk ge noeg zijn". Met name snelheid blijkt een sleutelwoord in softbal. ,Als we bij voorbeeld tegen China spelen, heb ik bij bijna elke actie het idee dat we een halve tel te laat zijn. Met behulp van indoor-softbal moet Oranje dat verschil minimaliseren. Een aantal spelregelwijzigingen voor de bin- nen-versie kan daarbij helpen. ,De overheersing van de pitching, zoals die momenteel in het topsoftbal be staat. zal minder worden. Allereerst zullen slechts zeven, in plaats van negen dames, het veld verdedigen. En, ook de afstand tussen werper en slagvrouw wordt vergroot. Daar naast spelen we met een speciale bal, die voor meer actie zorgt. Craig Montvidas legt zijn plannen op tafel. De eerste oefenwedstrijden heb ben reeds uitgewezen dat uitslagen als 1-0 en 2-1, buiten gemeengoed, binnen uitgesloten zijn. Daar vor men scores van 10-6 en 9-8, ondanks het beperkte aantal innings, geen uitzondering. Het indoor-softbal helpt, volgens Montvidas, dan ook niet alleen bij het ontwikkelen van snelheid, maar bevordert ook de prestaties aan slag. Om het geheel voor de kijkers nog eens extra aantrekkelijk te maken, duren de duels maximaal een uur. Daarnaast zijn er geen time-outs, moet tussen de innings razendsnel gewisseld worden (op straffe van een nul, respectievelijk vrije loop als de aanvallende, dan wel verdedi gende partij niet binnen dertig tel len klaar staat) en is het begrip homerun afgeschaft. Een klap te gen de muren zorgt voor het door Montvidas, in het dagelijks leven werkzaam bij de NOS, gewilde ren en vliegwerk. In de zomer buiten sporten en 's winters naar binnen, het lijkt sim pel bedacht. Handbal, hockey en korfbal mijden bijvoorbeeld ook het koude weer in de wintermaan den en kiezen voor de zaal. Maar, bij soft- en honkbal ligt het anders. In een doorsnee-hal kan je geen kant op. Zonder de mogelijkheden een nieuwe hal neer te zetten, werd dan ook maandenlang gezocht naar de juiste locatie. De keus viel uiteindelijk op de hoofdstedelijke Sporthal Zuid. Daar zullen in de maanden novem ber en december een zestal gelegen heidsformaties wekelijks in het slagperk treden. De nationale A-se lectie (die normaal gesproken in de winterperiode slechts sporadisch bijeenkwam en nu dus 'bijtraint') wordt gesplitst in twee teams, ter wijl hetzelfde gebeurt met Jong Oranje, dat zich via deze competitie voorbereid op het WK in Australië (april 1991). Een team van (nog-ac- tieve) oudgedienden en een groep talenten (die tussen Jong Oranje en de A-selectie zweven) completeren het veld. Op 21 oktober zullen de teams tijdens een introductiedag de .nieuwe sport demonstreren. ,We zijn erg benieuwd wat het op levert. Niet financieel, want we zijn er niet op uit er geld aan te verdie nen (de toegangsprijs voor zes wed strijden is dan ook slechts 2,50, red.). We willen echter het Neder landse softbal versterken. Als het aanslaat, denken we aan een inter nationaal toernooi met Amerika, Italië en Japan bijvoorbeeld. En wellicht ook indoor-honkbal. Dat maakt het allemaal nog aantrekke lijker. Het blijft voorlopig echter nog even afwachten. Je mag me wat dat betreft best een pionier noemen. Misschien is dit de juiste formule, anders moet de KNBSB verder zoe ken. Ik denk in ieder geval dat Ne derland, als er serieus over oplos singen nagedacht wordt, zowel bij het honk- als softbal, niet zo heel ver van de top verwijderd is". Rentree Kees Kist HOEK (GPD) Ruim drie jaar ge leden nam hij in het tweede elftal van Heerenveen afscheid als be taald voetballer in een naargeestig leeg Diekman-stadion. Rotterdam krijgt waarschijnlijk zaterdag de primeur van zijn rentree. Op 38-jari- ge leeftijd kan Kees Kist het voet ballen nog niet laten. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 19.30 en 20.30 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Op 30 september houdt de Leidse voetbalvereniging Docos een Haring en Wittebrood-jeugd- toernooi voor C- en D-jeugd. Elf talletjes van PSV, Vitesse en Feyenoord staan op de deelne merslijst. Leiden, Roodenburg, UVS, Lugdunum en Docos zor gen voor de Leidse inbreng Za terdag 15 september is er voor de vijfde maal een fietstocht over 40 kilometer georganiseerd door PTT Post Leiden. De startplaats is op de Schipholweg De'nieu- we scheidsrechtersbaas Ben Hoppenbrouwer bezocht zater dag de voetbalwedstrijd Noord- wijk - Flevo Boys. De nieuwe spelregels waren al snel het ge sprek van de middag Ajax wil uiterlijk 5 september van de ge meente Amsterdam weten of de bouw van een nieuw stadion doorgaat. Beslist de gemeente ne gatief, dan zal Ajax uitwijken naar het Olympisch Stadion en begint de herbouw van De Meer Veel Leidenaars spelen bij niet- Leidse zaalvoetbalclubs in de lan delijke eredivisie. Hans van Leeu wen en Mario Faber hebben Bax de rug toegekeerd en gaan spelen bij het PTM/Ceverbo (ex-De Maas) en Bennie en Robert de Roo komen uit voor het Haagse FV Snoekie. Marco Kamphues fungeert bij de club als reserve- doelman Printhouse gaat de ko mende drie jaar voetbalclub SV Voorschoten sponsoren Zater dag 8 september om 13.15 uur de laatste wielerwedstrijd om het 't Vattegatklassement op De Bult in Leiden. Claudio Callegari, Her man de Jong (Zoeterwoude), Piet Kralt (Rijnsburg) en Marco van der Sman zijn de favorieten Sinds gisteren is een mogelijk heid om in te schrijven voor de Marathon van Rotterdam. Dit kan gebeuren via de lande lijke VW-kantoren In de natio nale skeelercompetitie raakt Edward Hagen achterop. De ex- Lissenaar zakte naar de vijfde plaats Na het succes van vorig jaar houdt de KNVB afdeling Lei den wederom een keepersdag. Aan dit evenement, dat op maan dag 15 oktober bij RCL wordt ge houden, werken Frans Hoek, Jaap Schilder, Stanley Menzo en Aart Korenhoff mee Wielrenner Peter Pieters, momenteel nog in dienst bij TVM, zal het volgend seizoen uitkomen voor de forma tie Tulip Renbaan Duindigt opent het programma morgen middag om 14.30 uur met de Zaandam-prijs Voorhouter Cok Koolloos tradt als soigneur op bij de zo succesvolle vrouwenwieler ploeg in Japan Zaterdag 8 en zondag 9 september houdt de zwem- en polovereniging Vivax uit Oegstgeest voor de negende maal een nationaal waterpolo- toernooi De REM-race voor ca tamarans vindt zaterdag plaats. De start en finish zijn in Zand- voort en het keerpunt in Noord- wijk Morgenmiddag op het sportcomplex van Leiden in de Morsch een 'vier tegen vier mid dag' voor jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar. Iedereen kan meedoen. Aanvang: 14.00 uur De Sassenheimse voetbalvereni ging Ter Leede heeft atletiektrai- ner Kovacevic aan haar trainers- staf toegevoegd Richard van Kempen (4e) en Frank van Veen- endaal (6e) waren prijsrijder in de Ronde van Naaldwijk. Anita Kru- se pakte bij dé vrouwen een derde plaats Zondag houdt de senio ren surfclub Noordwijkerhout een drie-uurswedstrijd op het Oosterduinse meer Het nieuwe Tour de France-schema voor 1991 wordt op 23 oktober in Parijs ge presenteerd Claudia Wolvers (Woubrugge), lid van de nationale shorttrackploeg, heeft na een sle pende blessure de trainingen her vat Voetbalvereniging Van Nis pen uit De Zilk haalde de derde ronde van de districtbeker na een 2-0 zege op Waterloo De in de eerste divisie uitkomende zaal voetbalclub Van Egmond gaat het nieuwe seizoen onder de naam Zwarte Wolf spelen In Koudekerk start in oktober een cursus waterpolo-scheidsrechter De amateurwielrenner Jan- Hendrik Lagerweij heeft zich reeds geplaatst voor de Neder landse kampioenschappen 1991 In september worden in de Bol lenstreek een groot aantal Oran jelopen gehouden: Noordwijker hout (vandaag), Voorhout (14 sep tember), Hillegom (16 septem ber), Sassenheim (19 september) en Lisse (25 september) De top- volleyballers van Nederland en Zweden spelen in het komende weekeinde een twee interland wedstrijden in de open lucht. De plaats van handeling is de Lange Voorhout in Den Haag. De wed strijden beginnen om 15.00 uur De belangrijkste overschrijving in het zaalvoetbal zijn: Peter Ruy- grok (Menken naar Bax), Patrick Scheurwater (Menken naar Bax), Jan van Duin (THB Boys naar Bax), Michael Verver (RGC naar Medo/Bram Snackbar), Ed Zuid hoek (Bax naar Hoogvliet), Hans van As (Lugdunum naar Martin Centrum), Edwin Verhoogt (Lugdunum naar Martin Cen trum), Rob de Jonge (Elinkwijk naar Martin Centrum), Ronald Hendrikse (Medo naar Martin Centrum), Marcel Elderbroek (FC Lisse naar THB Boys), Rick Curfs (Van der Plas naar THB Boys) en Jos Smits (Noordwijk naar Wally Sport)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18