Onderzoek naar seksueel gedrag scholieren Verplicht werk in bollen voor werklozen Volkomen normaal' JAN VAN DER DOES VOCHT; JANUS DOUSA DICHTTE DE TIJD, VAN TOE Ni DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 REGIO PAGINA 13 VS-ambassadeur met Wassenaarse gravin achter de barbecue WASSENAAR De ambassa deur van de Verenigde Staten C. Howard Wilkins jr. en de echtgenote van de Duinrell- directeur, gravin van Zuylen van Nijevelt, staan zaterdag 15 september zij aan zij achter de barbecue om te proberen de kippepoten en het satévlees gaar te krijgen. De clientèle bestaat uit 200 Nederlandse en Amerikaanse kinderen, die in het kader van de inzamelings actie Jantje Beton door de Amerikaanse ambassadeur zijn uitgenodigd voor een ge zellige dag in het Wassenaarse attractiepark. Aangezien te verwachten is dat de twee gelegenheidskoks de klus niet aan kunnen, krij gen zij bij het bakwerk ver sterking van nog een aantal notabelen, zoals de jonkheren Beelaerts van Blokland en Testa, respectièvelijk voorzit ter van het Nationaal Jeugd Fonds en directeur van de NZH, alsmede topmanagers van enkele grote bedrijven, die het evenement sponsoren. Als bijzondere gast is de actri ce en zangeres Wieteke van Dort aanwezig. De kinderen, die zijn uitge nodigd, zijn afkomstig uit Rot terdam en Amsterdam. Verder zijn er 30 leerlingen van de Amerikaanse school in Wasse naar. FAXACTIE MISLUKT - De be reikbaarheid van het ministerie van justitie is gisteren geenszins belem merd door de actie van advocaten uit het arrondissement Utrecht. De advocaten wilden er door continu fax-berichten te versturen, de gang van zaken. Het mi nisterie ontving onder meer een open brief aan de Tweede Kamer, waarin op haast met de verhoging van de vergoedingen voor sociale advocatuur wordt aangedrongen. LEIDEN/ALPHEN - Gemeente lijke tarieven en heffingen moe ten zijn gebaseerd op het aantal leden van een huishouden. Dat schrijven vier organisaties van al leenstaanden in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De organisaties vinden het onrechtvaardig dat een alleenstaande vaak evenveel betaalt als een gezin. De Nederlandse Bond voor On- gehuwdenbelangen, de vereni ging Klankbord, de stichting WAO Belangenbehartiging Al leenstaanden en de stichting Cen trum Individu en Samenleving vrezen aanzienlijke stijgingen van de gemeentelijke heffingen en tarieven in het kader van het aangescherpte milieubeleid van de rijksoverheid. Alleenstaanden moeten in veel gemeenten voor rioolrecht, het ophalen van huisvuil en veront reinigingsheffing vaak even diep in de buidel tasten als gezinnen, terwijl zij over het algemeen veel minder afval afscheiden. Van onze redacteur Jan W'esterlaken LEIDEN Hoe is het seksuele ge drag van middelbare scholieren? Hoe denken ze erover en wat willen ze? Op die vragen hopen het Neder lands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg van TNO in Lei den en het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onder zoek uit Utrecht binnenkort ant woord te geven. Met de hulp van schoolartsen en verpleegkundigen ondervroegen zij twaalfduizend scholieren uit het hele land over vei lig vrijen en hun bekendheid met geslachtziektes en met aids. De uitslag van dit onderzoek moet ertoe bijdragen dat er een be tere schatting kan worden gemaakt hoe groot de risico's nu en in de toe komst zijn die scholieren lopen op het krijgen van geslachtsziekten. Aids krijgt daarbij speciale aan dacht. De studie moet tevens duide lijkheid verschaffen waarom scho lieren wel of niet riskant gedrag ver tonen. Het NIPG/NISSO-onderzoek is het eerste waaraan ook jongere leer lingen meedoen en waarin uitge breid vragen worden gesteld naar aids. Uit onderzoeken van geringe re omvang - onder meer in Amster dam en Limburg - is naar voren ge komen dat scholieren een redelijke kennis van de ziekte aids hebben. Het is echter heel goed denkbaar dat er grote groepen jongeren zijn bij wie dat niet het geval is. Dit on derzoek richt zich niet alleen op wat jongeren weten, maar ook op vat zij doen en wat zij willen. In het ge combineerde Leids-Utrechtse on derzoek is daar uitgebreid bij stilge staan. Het ontbreken van recente gege vens over het seksuele gedrag van jongeren, was aanleiding voor het onderzoek. Dergelijke gegevens zijn nodig om gericht voorlichting te kunnen geven. Bekend is dat aids in deze leeftijdsgroep minimaal wordt gesignaleerd. "Ze behoort dus niet tot de grootste risico groep", zegt Ton Vogels, één van de psychologen die aan het onderzoek werkt. "Het kan echter lang duren alvorens aids zich openbaart. Een aantal van de aidslijders, die nu tus sen de 20 en 24 jaar zijn, zal daarom reeds bij de adolescentie besmet zijn geraakt. "Maar er zijn wel aan wijzingen dat aids in de Verenigde NIPG en NISSO ondervragen twaalfduizend leerlingen Staten onder de jeugd relatief snel stijgt. Hoe dat zich in Nederland gaat ontwikkelen valt op dit mo- menmt nauwelijks te voorspellen. Daarom is het van belang te weten hoe scholieren zich gedragen. Pas dan krijgen we inzicht". Peilstations Het NIPG en NISSO hebben bij hun onderzoek, dat meer dan een miljoen gulden kost, nauw samen gewerkt met peilstations in de jeugdgezondheidszorg (diensten van schoolartsen). Die stations ver zamelen al jaren gegevens over ge zondheid en gedrag (drugs, roken, alcohol, voeding) onder scholieren. Een onderzoek over seksueel ge drag heeft echter nooit plaatsgehad. Alvorens het werkelijke onderzoek begon werd de enquête met drie honderd vragen onder duizend leer lingen in het voortgezet onderwijs getest. De ziekte aids werd in 1982 in Ne derland gesignaleerd. Zeven jaar la ter, eind december 1989, waren er 1150 gevallen bekend. In maart van dit jaar was dit aantal tot bijna 1200 opgelopen. Onder hen bevinden zich twee jongeren van vijftien en negentien jaar. Voor zover bekend zijn er vijftien nog jongere kinderen die aan de ziekte lijden. Zij zijn in de moederbuik besmet. Maar hoe groot de werkelijke bulk is die met het virus is besmet, is niet bekend. "De schattingen", merkt Ton Vo gels op, "lopen uiteen van 10.000 tot 40.000". Uitkomsten van kleine onderzoe ken geven aan dat ongeveer drie procent van de kinderen van twaalf en dertien jaar seksuele contacten heeft terwijl dit percentage bij veer tien- en vijftienjarigen op twintig procent ligt. De helft van zestien- en zeventienjarigen heeft seksueel contact. Ton Vogels en zijn collega's Menno Danz en Marijke Hopman wijzen erop dat veel jongeren die nu op school zitten binnen enkele jaren verschillende verkeringen achter Voor de oudere leerlingen, die waarschijnlijk al wat meer ervaring met seksueel verkeer hebben, werden aparte vragenlijsten voor het onderzoek gemaakt. <foio wim Dijkman) de rug zullen hebben. Ze zullen dan ook met verschillende partners seks hebben gehad. Goede voor lichting in de periode dat zij op school zitten achten de onderzoe kers van belang. Vragenlijsten De onderzoekers stelden een 'ju- niorlijst' samen voor de eerste en tweede klas van lbo, ibo (inclusief derde en vierde klas), mavo, havo en vwo. De hogere klassen kregen een 'seniorlijst' voorgelegd, een lijst met vragen die aanmerkelijk verder ging. De begrippen spuiten, drugs en anale contacten kwamen op de juniorlijst niet voor. De vragenlijsten waren zo samen gesteld, zegt Menno Danz, dat de scholieren niet bij elkaar konden 'spieken'. Zo werd voorkomen dat ze zagen wat de buurman of buur vrouw invulde. Als het formulier was ingevuld ging er een sticker om met in grote letters 'geheim' erop af gedrukt. "Dat hebben we gedaan", zegt Danz, "om te voorkomen dat de één of andere nieuwsgierige leraar even vlug een kijkje in de enquête nam. We hebben maar één formu lier teruggekregen dat niet met de sticker was dichtgeplakt". Danz vertelt dat vijf leraren de vragenlijst ook invulden. Ze werden terzijde gelegd. De landelijke steekproef naar het seksuele gedrag van middelbare scholieren is representatief. Het NIPG en NISSO hadden in totaal 169 scholen aan hun onderzoek wil len laten deelnemen. Uiteindelijk vielen er negentien om verschillen de redenen af. "Al met al", reageert Ton Vogels, "zijn de positieve reac ties om medewerking ons bijzonder meegevallen. Ook op protestants- christelijke bolwerken. Een brief van staatstoezicht op de volksge zondheid en de schoolarts effenden voor ons het pad. Natuurlijk kwa men er weigeringen, maar we had den toch voldoende scholen voor een representatief onderzoek. Op de 13.000 brieven die we aan ouders hebben geschreven kregen we hooguit tien telefoontjes". Eerlijk Over hoe eerlijk de vragen zijn be antwoord zegt Marijke Hopman: "Er waren natuurlijk extreme ant woorden bij. Een half procent van de vragenlijsten was dan ook niet bruikbaar. Eén procent van de leer lingen liet nadrukkelijk weten niet aan de enquête mee te doen. Kijk ik naar de verstrekte informatie dan kan ik niet anders dan concluderen dat zij betrouwbaar is. Kijk, er ston den veel vragen in. Begon een scho lier ergens te liegen, dan moest hij dat heel lang volhouden". Danz: "Als de leerlingen na het onderzoek ergens over wilden pra ten, konden ze bij de schoolarts of verpleegkundige aankloppen. Na het onderzoek zijn we teruggegaan naar de schoolarts met de vraag of zij veel vragen van leerlingen had den gehad. Het gros was niet door leerlingen benaderd". Alleenstaanden willen aanpassing van heffingen De gemeenten Leiden en Al phen aan den Rijn wijken daar niet van af. Aangepaste tarieven hebben zij niet en zijn ook niet van plan ze in te stellen. Een woordvoerder van de gemeente Leiden zei dat een gemeente de hoogte van de tarieven niet zelf mag bepalen. En zeker niet verla gen. Het rijk verbiedt het. Verla gen van tarieven en heffingen heeft volgens de overheid met in komenspolitiek te maken. En daarmee mogen gemeenten zich niet bemoeien. De Alphense woordvoerder stelde dat verlagen uitgesloten is, omdat de gemeen te' moet zien rond te komen met het geld dat zij van het rijk krijgt. Volgens mr. G. Hummeling van de Nederlandse Bond voor Onge- huwdenbelangen ligt het in de re de dat er een systeem komt dat is gebaseerd op de hoeveelheid vuil die per persoon wordt geprodu ceerd. Sommige gemeenten ken nen een dergelijk systeem overi gens al. Andere brengen een ui termate laag bedrag in rekening, terwijl in andere plaatsen flink moet worden betaald. Volgens S. Bosma, fiscaal jurist bij de VNG, is invoering van een op het aantal personen per huis houden gebaseerd tarief zo een voudig niet. Met name het riool recht is gebaseerd op retributie: de totale hoeveelheid afvalwater wordt gedeeld door het aantal huishoudens. De uitkomst be paalt de hoogte per huishouden. Berekening per persoon is uiter mate lastig, aldus Bosma. Bij meer 'belasting-achtige' hef fingen, zoals de afvalstoffenhef fing, is een meer persoonsgerich te benadering beter mogelijk. Dat blijkt volgens hem ook uit de praktijk in een aantal gemeenten. Arbeidsbureau Lisse begrijpt opwinding in Stadskanaal niet LEIDEN/LISSE - Direc teur C. van der Zwet van het arbeidsbureau in Lisse is het volkomen eens met het plan van het arbeidsbureau in Stadskanaal om werklozen te verplichten drie maanden bij bedrijven in het bollenge- bied in de kop van Noord- Holland aan de slag te gaan. Voor de bollenbedrijven in deze regio is dat volgens hem al een tijd lang een nor male gang van zaken. Dit jaar zijn in samenwerking met arbeidsbrueaus in Am sterdam en Leiden zo'n 800 vacatures vervuld. Tot en met 11 augustus werd in het Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum in Den Haag een interessante tentoonstelling ge houden onder de titel 'Vijf eeu wen vriendschap op papier gezet: het album amicorum en het poë ziealbum in de Nederlanden'. Al eerder schreef ik in deze ru briek over het fenomeen 'alba amicorum', waarbij ik wat dieper inging op enkele 19de-eeuwse exemplaren, nu wil ik terug gaan naar de 16de eeuw. In die 16de eeuw was het bijhou den van een vriendenalbum nog nauw verweven met de 'peregri- natio academica'. De studenten waren niet erg honkvast, ze stu deerden niet aan één universiteit, maar reisden van stad tot stad, van universiteit naar universiteit, om zo beroemde hoogleraren te leren kennen en hun talenkennis te verrijken. Gigantische afstan den werden afgelegd en dat onder vaak zeer oncomfortabele om standigheden. De inscripties in de verschillende alba, verzameld tijdens een der gelijk buitenlands verblijf, waren meest van land- en studiegeno ten, maar ook wel toonaangeven de literatoren of hoogleraren aan de betreffende universiteit. Janus Dousa, die meer dan wie ook betrokken was bij het ont staan en de eerste bloei van de Leidse universiteit, speelde ook een belangrijke rol in de geschie denis van het album amicorum. In 1545 te Noordwijk geboren als Jan van der Does, zoon van de plaatselijke ambachtsheer, begon hij zijn studiereis al op 16-jarige leeftijd naar Leuven. Daar schafte hij zich in 1563 een album aan, klein octavo in Franse band met sierlijke figuren in goud uit de hand er op gedrukt. Watergeuzen Dit boekje kwam in 1893 in het bezit van de Leidse Universiteits bibliotheek. Het bevat meer dan 130 bijdragen in het Hebreeuws, Grieks, Latijn, Frans, Duits en Nederlands en werd onder ande re gevuld in de steden Parijs, Brugge, Antwerpen, Den Haag, Leiden en Londen. In 1571 verhuisde hij naar Leiden, genoodzaakt door de toenerhen- de plundertochten van de Water geuzen. Binnen de ommuring van de stad vond hij zijn toevlucht en schaarde zich aan de zijde van Willem van Oranje. Tijdens het tweede beleg van Leiden in 1574 werd Jan van der Does aan het hoofd gesteld van een legertje vrijbuiters, dat door middel van uitvallen uit de stad de Spanjaar den schade trachtte te berokke nen en tevens kans zag extra voedsel binnen te brengen. Met geetboek geraakt, maar eind 1575 verzocht hij de stadssecretaris Jan van Hout, met wie hij intus sen bevriend was geraakt, hier voor een bijdrage te schrijven. Deze schreef zijn bijdrage op een los vel, dat later in het album werd geplakt. De tekst van zijn bijdrage herinnert duidelijk aan de sfeer van het beleg: I LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN enkele andere standvastigen, zoals Jan van Hout en Jacob van der Does, wist hij het weifelende stadsbestuur ervan te weerhou den op verlokkelijke aanbiedin gen van de vijand in te gaan. Na de gelukkige afloop van het beleg bleef Van der Does in Lei den wonen en kon hij zich met een nieuwe opdracht bezig hou den: de oprichting en inrichting van de eerste Noordnederlandse universiteit. Bijna dertig jaar was hij curator en enige jaren ook nog bibliothecaris. Zijn album amicorum was in die oorlogsperiode wat in het ver- Vruntschap gemaect, In schijn bedect Vergaet soubijt Als comt de noot, En schielic laect. Mer die verweet Wert, in een tijt Van angste groot, Als elc een waect, en noot deurbreect. Geen leet, noch spijt Noch storm, noch stoot Haer wortel raect. Mer onbevlect Blijft, hoe lang 't lijt: Jae naer de doot. 1575. Decemb. Tot een gedencteycken, vande j waarschijnlijk ge- geduyrige ende onveranderlicke vruntscappe, mitten Hooch- geleerden, Eedelen, Erntfesten, Jonckheer Johan van der Douz, Heer tot Noortwijc, by tyden vande tweede belegeringe der Stadt Leyden, in de uyterste hongernoot en sterfte gemaect es dit gestelt bij mij Jan van Hout. Een in het Nederlands gestelde vriendschapsbetuiging van een verwante (dichters)geest. Jan van der Does heeft niet alleen het zwaard gezwaaid, maar zich ook bezig gehouden met de schone letteren. Beroemd als Latijns dichter onder de naam Janus Dousa, als diplomaat (hij werd door Willem van Oranje als gezant naar Engeland gezonden) en als man van de wetenschap. Maar obk beroemd, of in ieder ge val bekend, als pater familias. De familie van der Does werd - waarschijnlijk tussen 1590 en 1592- op paneel vereeuwigd door Roelof Willemsz. van Culemborg. Lang bleef dit portret in de fami lie. In 1837 schonk W.A.W. van der Does. graaf van Limburg Sti- rum, heer van Noordwijk, het schilderij aan de stad Leiden, waar het tot 1872 een plaats had in het stadhuis en bij de inrichting van de Lakenhal tot museum in dat jaar naar die instelling overge bracht werd. Op de originele eikehouten lijst is een 12-regelige Latijnse tekst in gouden letters afgebeeld, waar van de vertaling luidt: Ik van der Does, die mijn vrouw Elisabeth uit het huis Zuylen 2x6 door een kind vader gemaakt heeft. Nog al tijd zijn er uit zoveel negen over Een tweetal is vrouwelijk, de rest van de troep is manneelijk. Een deel lijkt op de vader, het andere op de moeder. O kunstenaar Roelof, hoe kundig geschilderd. Ik die mijzelf bekijk, smeek de goden dat zij, over wier bezit ik mij verheug, mijn as zullen over leven. Hoe zou het zijn als ook dochter Josina overgebleven zou zijn? Dan zou ik een driespan meisjes gehad hebben. Waarom is het niet toegestaan haar uitge beelde gezicht te aanschouwen? Zij is het waard haar lot aldus te overleven. Smeekbede Gemelde Josina was op 29 sep tember 1582 geboren, maar over leed al op 8-jarige leeftijd. Het schilderij toont van links naar rechts: Jacob (geboren Leiden 1584), George (geboren Leiden 1574, overleden San Thomé 1599), vader Jan van D^r Does (1545- 1604), Jan (geboren Noordwijk 1571, overleden Den Haag 1596), Steven (geboren Leiden 1576, overleden ca. 1622), voor hem staat Werner (geboren Noordwijk 1578, overleden 1603), naast deze Dirck (geboren Utrecht 1580, overleden Utrecht 1663) en daar achter Frans (geboren Leiden 1577, overleden 1630). Dan de vrouwengroep. Allereerst Anna (geboren Leiden 1572, in 1600 ge huwd met Casper van Ewsum), vervolgens moeder Elisabeth van Zuylen (1545-1624) en tenslotte Janna (geboren 1579). Dousa's smeekbede om door zyn kinderen overleefd te worden is slechts voor vier van de negen af- gebeelden in vervulling gegaan: Steven, Anna, Frans en Dirck wa ren de enige kinderen die hun va der in 1604 ten grave hebben ge dragen. I. MOERMAN de regels. Als mensen weigeren, heeft dat gevolgen voor de uitke ring. Dat is ook in Lisse en Leiden de normale gang van zaken. In Stadskanaal worden mijns inziens dan ook geen rare dingen uitge haald". Ook de directeur van het ar beidsbureau in Leiden, C. Tibbe, vindt de plannen in Stadskanaal le gaal en verantwoord: "Langdurig werklozen krijgen zo de kans weer in een werkritme te komen". Bij de bollenbedrijven in Noord- Holland is een groot tekort aan tij delijke arbeidskrachten. Daarom wil het arbeidsbureau in Stadska naal 150 mensen inzetten die langer dan een half jaar werkloos zijn. Het plan is de mensen op maandag met een bus naar Noord-Holland te brengen en vrijdags keren ze weer huiswaarts. De werklozen worden ondergebracht in vakantiewonin gen. De bollenwerkers moeten maandelijks 160 gulden bijdragen in de vervoerskosten. Bij weigering hangt de werklozen een strafkor ting op de uitkering boven het hoofd die kan oplopen tot een klei ne honderd gulden per maand. De FNV Noord heeft woedend ge- reai H op de plannen. "Bij ar beidsbemiddeling moet worden ge keken naar de persoonlijke situatie van de individuele werkloze. En dat is gericht op een normale baan in de eigen omgeving en onder accepta bele omstandigheden. Daar is hier geen sprake van", aldus T. van Za- nen van de FNV. De Tweede Ka merfractie van D66 wil minister B. de Vries van sociale zaken vragen stellen over de gang van zaken in Stadskanaal. De fractie vraagt zich af of hier wel sprake is van passende arbeid. Het plan van het arbeidsbureau in Stadskanaal is een gevolg van de weigering van minister De Vries om seizoensarbeid van met name Polen en andere Oosteuropese werkne mers in de bollenteelt toe te staan. Volgens de nieuwe bollenregeling die in april is opgesteld, moet eerst worden geprobeerd Nederlandse werklozen in te zetten. Daarna mag in de EG worden gekeken en als dat niet lukt, mogen seizoensarbeiders uit Spanje en Portugal worden ge haald. Van der Zwet: "Dit jaar hebben we in de vraag naar arbeidskrach ten door bollenbedrijven kunnen voorzien. Ook uit Amsterdam zijn 350 werklozen ingezet. We hebben geen klachten gekregen". Geweigerd Ongeveer 350 mensen in Leiden en Lisse hebben dit jaar het werk in de bij de bollenbedrijven geweigerd. De belangrijkste reden om werk niet te accepteren is voor veel werk lozen het kleine verschil tussen het loon en de uitkering. Van der Zwet "Dat is natuurlijk geen argument. Volgens de normale procedure ge ven wij de werkweigering door aan de uitkerende instanties die moeten oordelen over eventuele sancties zoals een strafkorting. Het is nu een maal wettelijk 1 astgelegd dat een werkloze passen e arbeid moet ac cepteren". Volgens Van d. r Zwet wordt het begrip passende arbeid ruimer als de werkloosheid langer duurt. Daarom vindt hij de reisafstand en tijdelijke huisvesting voor de werk lozen in Noord-Holland geen argu ment om het werk te weigeren. "Als werkloosheid uitzichtloos is, kan een arbeidsbureau een andere afwe ging maken als het gaat om reisaf stand en arbeidsomstandigheden. Die normen liggen vast. Nu de werkgelegenheid aantrekt, blijkt het begrip passende arbeid ineens problemen op te leveren en tot con flicten te leiden omdat mensen niet werkwillig zijn". Vanmiddag brengt minister De Vries een bezoek aan het bollenex- portbedrijf Fnjlink in Noordwijker- hout om over de bollenregeling te praten. (Duöilifutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Eenige vrouwen te Katwijk aan Zee waarschuwden gister middag de politie, dat jongens in de nabijheid hunner wonin gen kruit in de grond geborgen hadden, dat in bussen uit zee aangespoeld moest zijn. Zij ver keerden daarover in grooten angst. Spoedig werd dat zoogenaamde kruit in beslag ge nomen en bleek dat het geen kruit was, want de politie, die de donkerbruine stukjes onschade lijk wilde maken door ze bij ge deelten in het water te werpen, bemerkte tot hare verbazing dat elk stukje onder water begon te vlammen en te flikkeren, en dat zich uit het water een stank ver spreidde, die de gansche omge ving verpestte. De rest van de vondst werd daarop bewaard om nader te worden onderzocht, om te weten te komen met welke stof men van doen heeft. - Op het traject Delft - Den Haag sprong gistermiddag, bij het Station Rijswijk, een peilglas van de machine der Haagsche stoomtram. De ontsnappende stoom bracht zooveel ontsteltenis teweeg, dat nagenoeg alle reizi gers in allerijl uit de wagens vluchtten. Gelukkig stond de tram reeds stil. waardoor groote ongelukken voorkomen werden. Vijfentwintig jaar geleden: - De zangeres Imca Marina heeft gistermiddag tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de Larense Singerzaal haar tweede) gou den plaat gekregen en wel voor „Harlekino". Het kostbare schijfje werd haar uitgereikt door vader Stiefbeen (Rien van Nunen), die de gelegenheid be nutte om Imca te omhelzen. - Bij het Leidsche Studenten Corps hebben zich 307 gegadig den voor de groentijd aange meld. tegen ongeveer 260 vorig jaar. Zij zijn als volgt over de fa culteiten verdeeld: 4 theologen, 130 juristen. 84 medici. 58 filoso fen. 16 Iitterairen. 13 sociologen en 2 psychologen. 4.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13