Regering Cambodja omarmt vredesplan Diplomatiek gependel is nog niet meer dan tijdwinst Steden VS verwachten forse toename aantal crack-kids Voedsel vanaf vandaag gerantsoeneerd in Irak ^1 Zuid-Afrika laat aantal politieke gevangenen vrij Lot DDR op bijna 1000pagina's bezegeld Gorbatsjov juicht soeverein verklaren republieken toe ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 De Cambodjaanse regering lijkt nu akkoord te gaan met een belangrij ke VN-rol in de ontwikkelingen in Cambodja voordat daar verkiezin gen worden gehouden. Tot dusver re had de door Vietnam geïnstal leerde regering nogal wat bezwaren tegen een grote bemoeienis van de volkenorganisatie. Vice-premier Hor Nam Hong, tevens belast met buitenlandse zaken, zei dat het VN- plan een basis kan vormen voor ver dere discussie tussen de Cam bodjaanse partijen. De Vietnamese vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, Trinh Xuan Lang, zei gisteren dat Viet nam "de resultaten waardeert en begroet die de vijf permanente le den van de Veiligheidsraad met be trekking tot een vredesregeling hebben gepresenteerd". Hij gaf geen inhoudelijk commentaar. Wel merkte hij op dat "de binnenlandse aangelegenheden door de Cam- bodjanen zelf moeten worden opge lost". De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad kwamen het vre desplan dinsdag overeen. De Cam bodjaanse verzetscoalitie liet al eer der weten ingenomen te zijn met het akkoord. De belangrijkste punten van het vredesplan zijn: er moet een staakt- het-vuren worden verwezenlijkt; de nu nog strijdende partijen moeten de wapens neerleggen en zich te rugtrekken in door de VN gecontro leerde gebieden; een VN-vredes- macht moet de vrede in het land handhaven; er moeten onder auspi ciën van de VN verkiezingen wor Treinroof Bij een overval op een D-trein in het station van de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag zijn gisteren dertig gewonden gevallen. In een slechts een halve minuut durende actie stormden enkele gemaskerde man nen de trein binnen en spoten traan gas in de compartimenten. Vervol gens beroofden ze zo'n twintig pas sagiers van hun geld. Angola Het derde vredesoverleg tussen de regering van Angola en de guerrilla beweging UNITA ter beëindiging van de al 15 jaar durende burgeroor log is op niets uitgelopen, zo heeft een hoge Portugese regeringsfunc tionaris verklaard. De onenigheid spitste zich opnieuw toe op de toe komstige rol van UNITA, dat direct wil worden erkend als oppositie groep. Liberia De Westafrikaanse vredesmacht in Liberia heeft de luchthaven van Monrovia ingenomen en maakt zich op om de ambassades van Sierra Leone en Nigeria te ontzetten, zo is gisteren vernomen uit diplomatieke bronnen. De luchthaven was tot dusverre in handen van troepen die trouw zijn aan president Doe. Vol gens Radio Ghana hebben de op standelingen van Charles Taylor de afgelopen drie dagen meer dan 200 landgenoten gedood van soldaten van de vredesmacht, voornamelijk Ghanezen en Nigerianen. Israël Minister van defensie Moshe Arens heeft gisteren de heropening aange kondigd van de Universiteit van Bethlehem, hebben militaire bron nen gemeld. De universiteit was net als alle andere hoger onderwijsin stellingen op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever, gesloten sinds in december 1987 de Pale stijnse opstand begon. den gehouden; en de VN moeten zich ervan vergewissen dat alle Vietnamese troepen het land daad werkelijk hebben verlaten. Besloten werd om 10.000 vredes- militairen en een zelfde aantal civiel VN-personeel naar Cambodja te sturen. Daarnaast willen de VN in de overgangsregering de supervisie over de vijf belangrijkste ministe ries; defensie, buitenlandse zaken, financiën, openbare veiligheid en informatie. Vice-premier Hor Nam Hong zei gisteren dat zijn regering accepteert "dat de VN in de overgangsperiode een belangrijke rol spelen, en met name het recht hebben vrije en eer lijke verkiezingen te organiseren". Hij voegde daaraan toe dat de rege ring-Hun Sen tevens bereid is ak koord te gaan met VN-supervisie over belangrijke ministeries, "zodat verkiezingen kunnen plaatsvinden in een neutrale politieke sfeer". VN-vertegenwoordiger Xuan Lang voerde in New York bespre kingen met de Amerikaanse staats secretaris van buitenlandse zaken belast met de relaties met het Verre Oosten en het Pacifisch gebied, Kenneth Quinn. Het was de tweede Vietnamees-Amerikaanse dialoog sinds de VS hun politiek ten aan zien van Cambodja hebben gewij zigd. De VS besloten in juli hun steun aan de verzetscoalitie, die bij de VN de zetel voor Cambodja bezet houdt, te staken. Op die wijze wil den de VS de bezorgdheid tonen voor een machtsovername door de radicale communistische Rode Kh mer. CRISIS GOLFCRISIS GOLF Van onze correspondent Taco Slagter DUBAYY Uit alle uithoeken van de aardbol pendelen op dit moment regeringsleiders en diplomaten op en neer om een vreedzame oplos sing voor de Golfcrisis te vinden. "Kanonneerboot-diplomatie" heeft plaatsgemaakt voor politieke ver kenningen en overleg op hoog ni veau. Tenminste, daar lijkt het op. VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar begon gisteren in Amman aan de eerste gespreksronde met de Iraak- se minister van buitenlandse zaken Tariq Aziz, terwijl koning Hussein van Jordanië op diens vredesmissie in Afrika en Europa op de bel druk te van Downing Street 10 in Lon den. En vergaderden dertien van de 23 landen binnen de Arabische Liga in Cairo over de formulering van nieuwe resoluties. Allemaal goedbedoelde pogingen de mogelijkheid van oorlogsgeweld zo lang mogelijk uit te stellen. De vraag is alleen of er redenen zijn aan te nemen dat dat allemaal iets uit haalt. Is het niet een dialoog tussen doven? De gesprekken tussen Perez de Cuellar en Aziz in Amman zijn voor alsnog volgens de verwachtingen verlopen. Geen van de partijen doet concessies. Dat kan ook niet. Geke tend aan het mandaat van de Veilig heidsraad moet de VN-baas wel vasthouden aan de onvoorwaarde lijke uitvoering van de VN-rësolu- ties: terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt, herstel van het legitieme gezag en vrijlating van al le gijzelaars. Op zijn beurt kan Aziz op dit moment ook geen duimbreed toegeven. Zijn meester, Saddam Hussein, beschouwd Kuwayt als de negentiende provincie van Irak en Van onze correspondent Hans Hoogendijk OOST-BERLIJN - Om precies 18 minuten voor twee gistermiddag hebben de Westduitse minister van binnenlandse zaken Schauble en de Oostduitse onderhandelingsleider staatssecretaris Krause met hun handtekening onder het staatsver drag het lot van de DDR bezegeld. In 45 artikelen en op bijna duizend pagina's staat exact omschreven hoe de eenwording op 3 oktober een feit moet worden. Waarschijnlijk voor de laatste keer stonden de Oost- en Westduit se vlag naast elkaar. Op het staats verdrag dat Schauble meenam prijkte de Duitse adelaar, op dat van Krause ontbraken de inmiddels bij na overal verdwenen hamer en pas ser. Het was een sobere, maar in drukwekkende bijeenkomst in de rode zaal van het Paleis Unter den Linden in Oost-Berlijn, waar eens de Pruissische kroonprinsen zetel den. De enige die tot veler verrassing ontbrak was de man die sinds Bis marck, in ieder geval voor twee maanden, de eerste kanselier van al le Duitsers wordt: Helmut Kohl. Hij liet verklaren dat dit de dag van de onderhandelaars was. In zijn plaats mocht Wolfgang Schëuble Van een historische gebeurtenis spreken. De Oostduitse minister-president Lothar de Maizière, die het feit dat blijft het Westen chanteren met de gijzelaars. Diplomatie In het Midden-Oosten circuleren enkele scenario's over diplomatieke aanzetten die Saddam Hussein zon der al te veel gezichtsverlies van diens dwaalwegen kunnen afbren gen. Zo menen politieke waarne mers dat de uitstekende staat van dienst van Perez de Cuellar, zijn be kendheid met de politieke dimen sies van de regio en diens goede ver standhouding met Aziz - hij was ten slotte degene die een wapenstil stand in de oorlog Irak-Iran wist te bereiken - op den duur aanleiding kunnen geven tot indirecte onder handelingen tussen Amerika en Irak. Dat kan via de Veiligheidsraad lo pen, waaraan Perez de Cuellar ver slag moet uitbrengen over deze mis sie. Het kan ook langs de weg van de stille diplomatie tussen Washington en Bagdhad waarbij de secretaris generaal achter de coulissen de rol van tussenpersoon kan spelen. Maar dan moet er wel wat te on derhandelen zijn. Volgens Midden- Oostendeskundigen zal Saddam Hussein de voordelen van terug trekking uit Kuwayt kunnen over wegen, mits Irak een permanente, rechtstreekse toegang tot de Perzi sche Golf gegarandeerd krijgt (het geen zoveel betekent als het beslag leggen op één of meerdere eilandjes voor de kust van het emiraat), het omstreden olieveld langs de grens in handen komt van Baghdad en de Al-Sabah familie in ballingschap blijft. De Iraakse dictator zou dan het 'verlies' van de 'negentiende pro vincie' tegenover zijn volk vooral met het argument kunnen goedpra ten dat hij een stelletje profiteurs van de troon heeft gedreven en 'de mocratische verkiezingen in Ku wayt' heeft afgedwongen. WASHINGTON (IPS) - Lagere scholen in Washington, New York, Los Angeles en Chicago be ginnen dit jaar met een speciaal opvangprogramma voor de kin deren van moeders die aan crack zijn verslaafd. Volgens de Los An geles Times is dat plan ingegeven door het feit dat het land is over spoeld door de "crack-koorts". Crack is een aftreksel van co caïne dat goedkoper is dan cocaï ne zelf en zeer verslavend werkt. Vijfjaar geleden dook de nieuwe drug voor het eerst op, en raakte zeer snel ingeburgerd, vooral in de getto's van de grote Ameri kaanse steden. De effecten van crack-gebruik door moeders op de gezondheid van hun kinderen zijn nog niet bekend, maar uit onderzoek is wel gebleken dat kinderen van hij op 3 oktober zijn baan kwijt is met applaus begroette, waarschuw de de zestien miljoen Oostduitsers dat ze nog een lange, maar hoopvol le weg te gaan hebben. Aan het adres van de mensen die vinden dat de> economische opbloei veel te langzaam gaat, zei hij dat 133 dagen De vraag blijft natuurlijk of Sad dam Hussein zich een dergelijke ommezwaai kan permitteren. Het plotseling aangeboden vredesver drag met Iran, na acht jaar van zin loos vechten ten koste van een mil joen levens, moeten de Irakezen nog verwerken. Laat staan dat ze in eens het opgeven van Kuwayt be grijpen. Vermoedelijk hebben de machinaties van Saddams propa ganda al te diep ingesneden in de denkwereld van het opgehitste volk. Kuwayt loslaten betekent dat de Iraakse despoot de voortzetting van het leiderschap riskeert. Het zou zijn politieke en misschien ook wel zijn fysieke ondergang kunnen in houden. Het is inmiddels wel duidelijk dat de gematigde landen binnen de Arabische Liga ook aan zo'n scena rio tot een diplomatieke oplossing van het conflict werken. De minis ters van buitenlandse zaken van Egypte, Syrië, Marokko en Jorda nië, zo is uit Cairo te vernemen, zien dat als de enige uitweg om oorlog in het Midden-Oosten te voorkomen. De voorwaarde echter die zij hier bij stellen, conform de eis van Irak, is dat de Verenigde Staten de im mense troepenmacht uit Saudi-Ara- bié terugtrekken. Het machtsva cuüm zal moeten worden opgevuld door een pan-Arabische vredes macht zoals vastgelegd op de laatste topontmoeting van de liga in de Egyptische hoofdstad, of door een VN-vredesmacht die de veiligheid van Kuwayt en de overige Golfsta ten garandeert tegen een toch nog onverwachte overval van Iraakse le gers. De laatste vraag bij dit alles is of het Witte Huis bereid is serieus over zo'n voorstel na te denken. De aan houdende vijandelijke retoriek uit Washington aan het adres van Sad dam Hussein wijst niet in die rich- aan cocaïne verslaafde vrouwen geestelijke en/of lichamelijke af wijkingen vertonen, die het kind vooral in de eerste leerfase ernstig belemmeren. Deze schadelijke ef fecten worden nog erger als de moeder alcohol gebruikt en rookt. Het gebruik van cocaïne tijdens de zwangerschap leidt tot belemmering van de bloedtoe- voer naar de placenta, waardoor het geboortegewicht lager is, en de long- en herseninhoud van de baby geringer is. "We zitten te wachten op een explosie," zegt Garnett Pinkey, democratisch bestuur niet de ellen de van veertig jaar mislukte com mando-economie kunnen goed ma ken. Wolfgang Schauble onderstreep te dat met de ondertekening van het staatsverdrag eindelijk de weg ting. De VS neigen er nog steeds sterk toe met de onberekenbare Iraakse dictator af te rekenen. Patstelling Ook na eventuele concessies in de Golfcrisis blijft Saddam Hussein voor Amerika een te grote risico factor voor de militaire en politieke stabiliteit van de regio. En ten twee de vormt de militaire infrastructuur van Irak een voortdurende bedrei ging voor de regio en, vanwege de olie, voor de wereldvrede. De bom volle wapenkamers van Baghdad, een paraat leger van 1 miljoen man, gifgas en de niet geringe kans dat Irak binnen afzienbare tijd zelf atoomwapens kan maken, geven daartoe voldoende aanleding. Voor sommige politieke en mili taire waarnemers in het Midden- Oosten is de medewerking van Irak aan het diplomatiek offensief alleen maar een kwestie van tijdrekken. Hussein hoopt dat hij, naarmate de patstelling langer duurt, de onder linge solidariteit van het Westen kan breken en de rijen binnen de Arabische wereld alsnog kan slui ten. Op die manier denkt hij het we reldomvattende handels- en wape nembargo te overleven en daar op den duur gaten in te schieten. Als hem dat lukt dan kan hij na maan den van touwtrekken over de condi ties een begin maken met terugtrek king van de troepen uit Kuwayt. Het lijdt geen twijfel dat Washing ton zich hiervan bewust is, maar ook tijd nodig heeft en daarom'di- plomatieke initiatieven niet bij voorbaat torpedeert. Het mag lang zamerhand wel duidelijk zijn dat de Amerikaanse troepen in Saudi-Afa- bië bij lange na nog niet de vuur- en mankracht bezitten om Irak een ge nadeslag toe te brengen. Een tank slag bijvoorbeeld zouden de Ameri kanen op dit moment zonder meer verliezen. een medewerker van de afdeling voor speciale programma's van het departement van onderwijs van Washington. Hij verwacht dat verscheidene generaties kinde ren van drugsverslaafden in de toekomst speciale begeleiding nodig zullen hebben. De metho den daarvoor zijn echter nog maar amper ontwikkeld. De steden waar de problemen door het gebruik van crack en an dere drugs het meest voorkomen zijn New York, Washington, en Los Angeles. Maar het precieze aantal "crack kids", zoals de kin wordt vrijgemaakt voor Westduitse investeerders. Nadat Krause en hij precies synchroon hun handteke ning hadden gezet, werd het einde van de DDR gevierd met een glaasje champagne. Sober, maar daardoor indrukwekkend. In Bonn werd intussen gewoon politiek bedreven. Minister van jus titie Engelhardt maakte bekend dat hij een wetsontwerp indient met een beperkte amnestie voor ex-Sta si-medewerkers. Spionnen die in West-Duitsland hun vaderlandse plicht hadden gedaan, gaan vrijuit. Hun chef Markus Wolf blijft net als de overgelopen leider van de Westduitse contra-spionage Tiedke, alleen op vrije voeten als hij volgens Westduits recht tot niet meer dan driejaar zou zijn veroordeeld. Stasi leden die het eigen volk hebben on derdrukt, worden wel vervolgd, zo blijkt uit het ontwerp. Het ministerie van sociale zaken speelde'ook direct in op de nieuw ste ontwikkelingen met de bekend making dat Westduitse vrouwen, die in de nu afgesproken overgangs tijd van twee jaar in de ex-DDR een abortus ondergaan, de kosten ver goed krijgen van het ziekenfonds. In feite een absurde situatie, want in eigen land moeten ze rekenen op strafvervolging. Volgende week debatteren de parlementen in Bonn en Oost-Ber lijn over het staatsverdrag. Saudische soldaten in training. deren van verslaafde moeders worden genoemd, is niet bekend. Een team van het centrum voor speciaal onderwijs van de univer siteit van Los Angeles is het verst gevorderd bij het onderzoek naar de specifieke problemen van deze kinderen. Na vier jaar onderzoek is ontdekt dat kinderen die al voor hun geboorte met drugs in aanraking zijn geweest, zeer angstig zijn voor grote menigten, lawaai en snelle bewegingen. Een zo vroeg mogelijke behan deling en individuele begeleiding blijken cruciaal te zijn om de kin deren een aantal basisvaardighe den te kunnen leren. Volgens Pe te Mesa, de directeur van het pro gramma aan de universiteit van Los Angeles, steekt de universi teit 15.000 dollar in de beHënde- ling van een kind. 'Na zes jaar al besmetting door atoomproeven' SYDNEY (Rtr - Elke onder grondse atoomproef die Frank rijk uitvoert op het atol Mururoa in de Stille Zuidzee leidt binnen zes jaar tot radioactieve besmet ting. Dat wijst een Amerikaans onderzoek uit waarvan de resul taten gisteren in Sydney bekend zijn gemaakt. De studie weerlegt de bewe ring van de Franse regering dat de vrijgekomen radioactiviteit pas honderden jaren na de proe ven meetbaar zijn. De studie is verricht door Norm Buske, me dewerker van een Amerikaanse milieu-organisatie. Hij heeft zich gebaseerd op watermon sters uit een lagune bij Mururoa die een dag na een atoomproef in 1987 zijn genomen door een Franse zeebioloog. De Franse regering zegt dat de besmetting het gevolg is van de 63 bovengrondse kernproeven die tot 1975 in Frans Polynesie zijn gedaan. Daarna is Frank rijk, overgestapt op onder grondse testen. Dit ngjaar wil Frankrijk twee kernproeven op Mururoa uitvoeren. Vietnam 'waardeert' VN-akkoord NEW YORK/BANGKOK (AP/AFP/Rtr) - Zowel de Cambodjaanse regering van premier Hun Sen als Vietnam hebben positief gereageerd op het nieuwe vredesplan van de VN- Veiligheidsraad. Cambodja is bereid over het plan te overleggen met de verzetsgroepen, aldus een bericht van het officiële Cambodjaanse persbureau SPK. GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRI NICOSIA (AP) - Op de 25ste dag van het VN-embargo tegen Irak hebben de Iraakse autoriteiten rantsoenkaarten ingevoerd en centra voor voedselverdeling opgezet om de voedselrantsoe nering te coördineren die van daag ingaat. Dit hebben zegslie den in de Iraakse hoofdstad gis teren bekend gemaakt. Volgens bewoners staan lange rijen mensen voor de bakkerij en. In de kleinere woestijnste den zou al langer een gebrek aan eerste levensbehoeften zijn. Meel, rijst, gedroogde bonen en melkpoeder zijn, net als vlees dat al dagen niet meer verkrijg baar is, in Baghdad niet meer voorhanden. In de apotheken zijn geen me dicijnen meer verkrijgbaar, zie kenhuizen melden afnemende voorraden antibiotica, verdo vingsmiddelen en infusen. Vol gens Amerikaanse bronnen en internationale handelaren heeft Irak nog voedsel voor twee tot vier maanden. Minister van handel Moham med Mehdi Saleh verzekerde zijn landgenoten eerder deze week dat het land het een lange periode kan uithouden, maar hij gaf geen precieze informatie. Voedselbonnen geven de Irakezen per persoon per maand recht op zes kilo meel, 1,5 kilo rijst, een kilo suiker, 100 gram thee, een halve liter olie, 480 gram wasmiddel en een stuk zeep. Kinderen onder de één jaar ontvangen drie blikken met melkpoeder. Vers fruit en groente zijn nog volop aanwe zig, volgens de zegslieden. Vol gens Andrew Bellingham, een landbouwanalist uit de VS, kan het zijn dat de Iraakse bevolking nog noodvoorraden heeft uit de tijd van de Golf-oorlog. Irak krijgt een steeds groter gebrek aan harde valuta. Het bood gisteren de Filipijnen aan om tegen betaling van 50.000 ton suiker een hoeveelheid olie te verkopen. De Filipijnen bekij ken of de transactie al dan niet het VN-embargo zou schenden. KAAPSTAD (IPS) - In Zuid-Afrika wordt vandaag een grote groep poli tieke gevangenen vrijgelaten uit de strafgevangenis Robbeneiland voor de kust bij Kaapstad, zo hebben Zuidafrikaanse advocaten gisteren bekendgemaakt. De vrijlating is ge regeld in de overeenkomst die de Zuidafrikaanse regering en het ANC op 6 augustus sloten. Het aantal noch de namen van de politieke gevangenen die vrij ko men zijn bekend. Regeringsbron nen suggereren dat alleen ANC-le- den zullen worden vrijgelaten. Als reden hiervoor wordt aangevoerd dat andere organisaties zoals het Pan Afrikaanse Congres (PAC) en AZAPO, die ook leden gevangenen hebben zitten op het Robbeneiland, nog geen vredesbesprekingen met de overheid zijn aangegaan. Het PAC heeft inmiddels wel een uitno diging ontvangen om aan te schui ven bij de vredesbesprekingen. De organisatie heeft deze uitnodiging in overweging genomen. Voor de vertrekkende gevange nen is dit weekeinde een groot af- Een toast op het einde van de DDR. Van links naar rechts de Westduitse minister van binnenlandse zaken Schau ble, de Oostduitse staatssecretaris Krause en DDR-premier De Maizière. «foto epai Duitslanden ondertekenen Staatsverdrag scheidsfeest georganiseerd. Onge veer 275 politieke gevangenen zijn hiervoor uitgenodigd, evenals een aantal gevangenbewaarders. De in het thuisland Transkei ver blijvende militaire chef van het ANC, Chris Ham. krijgt gedurende 41 uur onschendbaarheid om in Zuid-Afrika met de overige leden van het uitvoerend comité van het ANC te praten over de nieuwe on derhandelingen met de regering. Een werkgroep zal zich buigen over de praktische uitwerking van het akkoord dat ANC-voorman Nelson Mandela en president Fredenk de Klerk bereikten over de wapenstil stand. Hani is aangewezen als hoofd van de ANC-afvaardiging naar de werkgroep. Ham behoort tot de haviken bin nen het ANC en wordt gezocht we gens overtreding van de Zuidafri kaanse veiligheidswetten. Op 19 au gustus weigerde de regering de eer der verleende status van onschend baarheid te verlengen omdat hij naar de mening van Pretoria oprui ende uitspraken had gedaan. Sinds dien verblijft hij in Transkei. De ju risdictie van de Zuidafrikaanse po litie strekt zich niet uit tot dit thuis land. De onderhandelingen over de wa penstilstand zullen naar verwach ting in de loop van volgende week beginnen. MOSKOU (AP) - De soevereiniteits verklaringen die een groot aantal Sovjet-republieken heeft aangeno men zijn een "groot succes" en het gevolg van het perestrojka-beleid, heeft Sovjet-president Gorbatsjov verklaard. De president, die sprak tijdens een gecombineerde zitting van de presidentiële raad en de federatie- raad, maakte echter wel een onder scheid tussen soevereiniteitsverkla ringen die aandringen op een grote re autonomie binnen de Sovjetunie, en onafhankelijkheidsverklaringen die erop zijn gericht om republie ken van de Sovjetunie af te schei den. Dertien van de vijftien Sovjet-re publieken hebben verklaringen aangenomen, waarin op de een of andere manier voor meer autono mie wordt gepleit. Negen republie ken namen verklaringen aan waarin de soevereiniteit is opgenomen of het recht om Sovjet-wetten in hun republiek ongeldig te verklaren. Volgens het officiële persbureau TASS zei Gorbatsjov dat de soeve reiniteitsverklaringen een belang rijke voorwaarde zijn voor het wel slagen van een werkelijk unie van soevereine staten en de "vriend schap der Sovjet-volkeren". Gor batsjov poogt al enige tijd te onder handelen over een nieuw uniever drag tussen de republieken, maar stuit daarbij op aanzienlijke tegen stand in de vorm van nationalisti sche en ethnische tegenstellingen, met name in de zuidelijke republie ken Armenië, Azerbajd^jan en Ge orgië.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7