Gorbatsjov maant tot langzame haast 'Er is geen oorlog, maar we winnen hem wel' Vrije markt pas over 6 maanden Arme, armere en armste landen bijeen voor geld VLAMMENDE BETOGING BOEREN Oostduitsers mogen direct aan de slag in Nederland Nederlandse brokstukken in failliete boedel co op Italië bevriest benzineprijzen Philips gelooft in Europese standaard voor super-tv SATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU President Michail Gorbatsjov van de Sovjetunie heeft gisteren opgeroepen om snel en 'resoluut' de centrale planeconomie te ontbinden. "De situatie in het land is echt ernstig. Als we een of twee maanden verliezen, moeten we niet alleen onze taktiek, maar ook onze strategie veranderen", zei Gorbatsjov na twee dagen van koortsachtig top- beraad over de economische en politieke crisis in het land. IgMlMTIT Tegelijkertijd maande Gorbatsjov ieg, waarbij het er 'dramatisch en de bevolking geduld te oefenen om emotioneel' aan toe was gegaan, dat alle partijen zijn mening deelden. j - De afgelopen maanden is er tussen ^ieirC^T°P^ZZe^g het üfemlin en de republieken fors AMSTERDAM Terwijl de wereld met ingehouden adem het verloop van de Golfcrisis volgt, zullen de minst ontwikkelde landen de ko mende twee weken proberen meer hulp en verlichting van hun schul denlast los te peuteren van de rijke landen. Maandag start in Parijs de VN-conferentie over het wel en vooral het wee van de zwakste broe ders van de internationale gemeen schap. Tot de minst ontwikkelde landen (de zogeheten Mol's) behoren mo menteel 41 arme landen in de Derde Wereld, waarvan de meeste in Afri ka liggen. Deze landen, met een to tale bevolking van 500 miljoen men sen, dreigen steeds verder weg te zakken. De economische en sociale kloof met de rest van de wereld wordt steeds groter. De landen lij ken ook alles tegen te hebben: een vaak heet en droog klimaat, schaar se natuurlijke hulpbronnen en een uit oogpunt van transportverbin dingen ongunstige ligging. De groep van 41 landen vormt een gezelschap van bonte pluimage. Een aantal van de armste landen ter wereld zoals Zaire, Madagaskar en Zambia, met een gemiddeld inko men per hoofd van 150 tot 250 dol lar, staat er niet op, terwijl Botswa na met 1.050 dollar per hoofd er wel op staat. Ook de arme grootmach ten China en India zijn opvallende afwezigen op de lijst. De schulden staan hoog op de agenda in Parijs. In absolute getal len valt de omvang van deze schul den in het niet bij die van de grote schuldenlanden als Brazilië en Ar gentinië. Maar omdat de armste lan den economisch veel zwakker en kwetsbaarder zijn en veel minder te exporteren hebben, komt ook een relatief lage schuldenlast bij hun hard aan. De landen staan vrijwel niet in het krijt bij commerciële banken, om dat die het nooit aangedurfd heb ben de arme landen geld te lenen. Vrijwel alle schulden staan uit bij regeringen en bij organisaties als de Wereldbank. Vaak gaat het om le ningen voor de aankoop van goede ren. Veel van de schulden die voort vloeiden uit hulpleningen zijn al kwijtgescholden en de 'Mols' hopen op kwijtschelding van de overge bleven schulden. Oudgedienden in de delegaties kunnen de komende twee weken overvallen worden door een somber stemmend 'déja-vu'-gevoel. Negen jaar geleden werden, ook toen in Pa rijs, de problemen van de armste landen al onder de loep genomen. Rijk en arm vonden elkaar in een ambitieus actieplan, dat de armen moest opstuwen in de vaart der vol keren. Volgens het speciale actiepro gramma moest het nationaal inko men in de jaren tachtig verdubbe len. Dit zou een groei van 7.2 pro cent per jaar betekenen. Een jaar lijkse groei van vier procent van de landbouwproduktie zou de in het iaar 1990 zelfvoorziend maken in voedsel. En de donorlanden beloof den 0,15 procent van hun BNP jaar lijks over te maken. Wie toen hoopvol de conferentie zaal verliet zal het afgelopen decen nium een illusie armer zijn gewor den. De hulp is in de jaren tachtig nauwelijks toegenomen, terwijl de last van de schulden steeds zwaar der is gaan wegen. De nationale in komens zijn verre van verdubbeld. Volgens VN-cijfers is het bruto bin nenlands produkt per hoofd van de bevolking sinds 1980 met gemid deld 0,3 procent per jaar gedaald. naar een vrije-markteconomie. Deze week sloot president Gor batsjov een akkoord met de radika- le politicus Boris Jeltsin, president van de Russische republiek, over een '500-dagen-plan' dat de econo- ^Vèreikt mie uit het slop moet halen. Ook zei hij dat in het topoverleg tussen zijn presidentiële raad, de leiders van de vijftien republieken en zijn econonomische adviseurs en geruzied over cruciale kwesties als economische onafhankelijkheid en beheer over eigen bodemschatten en de snelheid waarmee de over- naar de vrije markt moet wor- en de regering overeenstemming was bereikt dat in de komende pe riode lonen en prijzen door de rege ring worden gecontroleerd. Gor batsjov gaf aan dat er monetaire maatregelen genomen worden, om dat er te veel geld onder de bevol king is. Dat kan als gevolg van de achterblijvende produktie niet wor den besteed. Volgens Gorbatsjov was het voor naamste resultaat van het topover- de president van de Russische repu bliek, Boris Jeltsin. Gorbatsjov en Jeltsin hadden gezamenlijk een economengroep in het leven geroe pen, die een alternatief voor het re geringsplan moest geven. Die door presidentieel adviseur Sjatalin ge leide commissie staat radicalere maatregelen voor dan Ryzjkov, die een pleitbezorger is van een geleide lijke overgang naar het marktsys- teem. DEN HAAG (ANP) - De arbeids bureaus mogen Oostduitsers die in Nederland werk vinden direct een werkvergunning geven. Vanaf de Duitse éénwording, vermoedelijk op 3 oktober van dit jaar, worden Oostduitsers dan ook formeel op ge lijke voet worden behandeld als an dere EG-onderdanen. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dat giste ren bekend gemaakt. In feite verke ren de Oostduitsers nu in een betere positie dan hun collega's uit Spanje en Portugal als zij hier werk zoeken. Pas in 1993 kunnen Spanjaarden en Portugezen zich krachtens het toe tredingsverdrag tot de EG net zo vrij op de Nederlandse arbeids markt begeven als hun Oostduitse collega's. De Oostduitsers krijgen vanaf 3 oktober recht op alle voorrechten en voorzieningen in de EG op het gebied van het vrije verkeer van werknemers. Tot dusver moest bij een aanvraag voor een werkvergun ning van een Oostduitser eerst wor den gekeken of er andere werkne mers uit Nederland of een ander EG-land voor de baan beschikbaar Woordvoerder P.A. Heij van de metaalwerkgeversvereniging FME koestert op dit moment geen hoge verwachtingen van de mogelijkhe den om personeelstekorten in de metaalindustrie op te vullen met Oostduitse vaklieden. Van de West- duitse zusterorganisatie Gesammt- met&ll heeft de FME begrepen dat verreweg de meeste Oostduitse me taalvaklieden zich zeer moeilijk kunnen aanpassen aan het in de Bondsrepubliek gebruikelijke pro- duktietempo. De wervingscampagne 'Zullen we samen smeden?' voor nieuw personeel in de metaalindustrie heeft ruim 2700 reacties opgeleverd. De resultaten van de campagne, die begin augustus van start ging, zijn gisteren tijdens een bijeenkomst in Haarlem bekendgemaakt. Aan de wervingscampagne hebben ar beidsbureaus meegedaan uit de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland. Het streven was om zo'n 2500 mensen te interes seren voor een baan in de metaal. Er reageerden uiteindelijk ruim 2700 werkzoekenden. Cannon te koop AMSTERDAM (ANP) - Het in Hollywood gevestigde film- en bioscoopconcern Pathé Com munications is in onderhande ling over samenwerking bij de exploitatie van zijn bioscopen in Nederland en Groot-Brittannië. Dat heeft Els Rooth, lid van de directie van de Cannon Group (Pathé Communications), giste ren verklaard. Pathé Communi cations is onder meer eigenaar van het bioscooptheater Tus- chinski in Amsterdam. Het gaat om 22 bioscopen in Nederland met 66 zalen en ver der om 400 zalen in Groot-Brit tannië. Pathé praat met Char- geurs, die onlangs Pathé Cine ma kocht, waarin Pathé-eige- naar Paretti een 46 procents be- langs heeft. •LIMOGESIDEN BOSCH - Giste ren stookten woedende boeren in Li moges een vuurtje op de treinbaan uit protest tegen de import van goedkoop buitenlands vlees. Eerder deze iveek hielden blokkeerden Franse boeren vrachtwagens met schapen, die met gif werden overgo ten en in een enkel geval verbrand. In België zijn de afgelopen week een paar keer grote hoeveelheden varkenskadavers op zeer primitieve wijze in de open lucht verbrand. Op die manier hoopt de Belgische over heid de ter plaatse heersende var kenspest in te dammen. De commissaris van de koningin in Noord-Brabant mr. F. Houben heeft er bij minister-president Geens van de Vlaamse deelregering op aangedrongen maatregelen te ne men tegen het verbranden van var kens op het Belgische vliegveld Weel de, even ten zuiden van Baarle-Nas- sau. De inwoners van Noord-Bra bant hebben daar nu last van. (toto AP) UTRECHT (GPD) - Het Westduit- se detailhandelsconcern co op, dat in ernstige problemen verkeert, doet ook een aantal activiteiten in Nederland van de hand: Maxco Hol ding met zeven Maxis zaken, Tref- center en Welco Holding met 35 su permarkten (onder de namen Wel tevreden, WP 'winkelen met ple zier' en Bingo). Bij de Nederlandse dochters van het Westduitse Coop werken 4000 mensen die goed zijn voor een om zet van ongeveer 800 miljoen gul den. Maxis werd vorig jaar door KBB verkocht aan de Westduitse coop. Aan wie de Nederlandse acti viteiten nu van de hand zullen wor den gedaan, is nog niet bekend. SHV, die zelf de Makro-groothan- dels exploiteert, zou belangstelling hebben. Unigro (Super) in Utrecht had een bod uitgebracht maar dat weer ingetrokken omdat het con cern meent samen met andere be langstellenden tegen elkaar te wor den uitgespeeld. De Dienstenbond CNV is opge lucht dat voor Maxis eindelijk een koper is gevonden. "De Steenkolen Handelsvereniging is een sterk en gezond bedrijf. Wat dat betreft is deze transactie een pak van mijn hart", zegt een CNV-bestuurder. De verkoop van de Welco (onder meer Witte Prijzenhal) aan Groen- woudt Profimarkt stuit bij de bond vooralsnog evenmin op onoverko melijke bezwaren: "Groenwoudt laat bijvoorbeeld met Kruidvat zien dat het overweg kan op de detail handelsmarkt. Het personeel van de Welco-winkels is bij dat bedrijf altijd beter af dan met de Duitse co op", aldus Vlietman. Eerder déze week gingen de aan deelhouders van het Westduitse co- op onder gemor akkoord met het sa neringsplan van het concern, dat voorziet in verkoop van grote delen van de onderneming en in een reor ganisatie van de resterende delen. President-directeur Franz Wolf zei toen snel resultaat van de ingre pen te verwachten. ROME/AMSTERDAM (DPA/Rtr/ANP— De Italiaanse re gering heeft de prijs voor een liter superbenzine voor drie maanden bevroren op het huidige niveau van 1.550 lire (2,35 gulden). Stijgen de prijzen voor ruwe olie dan verlaagt compenseert de regering dat door een belastingverlaging. De maatre gel moet de industrie verlichting bieden en de inflatie tegengaan. Vliegen De verenigde luchtvaartmaatschap pijen in de IATA (International Air Transport Association) verhogen de vluchttarieven, omdat de brand stofkosten sterk zijn gestegen. De KLM verhoogt per 1 oktober haar tarieven voor passagiersvluchten GOLFCRISIS GOLFCRISIS binnen Europa met 5 procent. De ta riefsverhoging staat los van de toe slagen op prijzen voor tickets naar bestemmingen in het Midden-Oos ten eerder deze week besloot. Olie De 21 landen die zijn aangesloten bij het Internationale Energiebu reau (IEA) van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), teren voorlo pig niet in op hun strategische olie voorraden. Als gevolg van de beslis sing van de Organisatie van Olie-ex porterende Landen (OPEC) om de produktie te verhogen, is de druk op de markt vooralsnog minder. Economie kort Sinaasappelen De Franse fruitexporteur in fruit Bioprim heeft gisteren in kort ge ding voor de president van de recht bank in Den Haag van de Consu mentenbond rectificatie geëist van een artikel over de aanwezigheid van gifresten in sinaasappels van het merk Biospan. De Consumen tenbond publiceerde in het augus- tus-nummer van de Consumenten gids een algemeen artikel over het voorkomen van resten bestrijdings middelen in geïmporteerde groen ten en fruit. Polynorm Polynorm heeft van Ford een op dracht ontvangen met een waarde van ongeveer 100 miljoen gulden. De order heeft een looptijd van vijf tien jaar, aldus Polynorm. Het gaat om de produktie van reserveonder delen voor het door Ford zojuist uit de produktie genomen automodel Escort. Suriname De wisselkoers aanpassen, algeme ne subsidies stopzetten, het ambte narenapparaat saneren, het begro tingstekort terugdringen, nieuwe belastingmaatregelen treffen en verliesmakende staatsbedrijven af stoten. Dit is het ingrijpende advies van Britse deskundigen die door de Europese Gemeenschap zijn aange trokken om een aanpassingspro gramma voor de Surinaamse econo mie te ontwerpen. ABN en Amro De nieuwe bankcombinatie ABN Amro Holding heeft in de eerste helft van dit jaar netto 703 miljoen verdiend tegen (omgerekend) 690 miljoen in dezelfde periode van vo rig jaar. Het brutoresultaat daalde van 1554 miljoen tot 1547 miljoen. De nieuwe preferente aandelen zul len vanaf 1 oktober dividendgrech- tigd zijn. Golf-bier De Brabantse bierbrouwer Bavaria heeft een grote order in de wacht ge sleept voor de levering van alcohol vrij bier aan de Amerikaanse troe pen in Saudi-Arabië. Een woord voerder van de brouwerij bevestig de de order, maar wilde niet ingaan op de grootte ervan. Wel zei hij dat maandag 500.000 blikjes alcoholvrij bier naar het Midden-Oosten zullen worden getransporteerd. AMSTERDAM - Wie zelf gaat kij ken óp de Firato, wacht bij thuis komst een ontnuchtering: de nog niet zo lang geleden aangeschafte apparaten met 'HiFi stereo', 'dag- licht-' en 'flat square-buizen' in de huiskamer lijken al hopeloos ach terhaald en ouderwets. De 'hoge-de- finitie-televisie' (HDTV), die nog volop in ontwikkeling is, biedt de kijkers namelijk een aanzienlijk scherper en breder beeld dan zij thans kennen. Naast de lofredes van veel techni sche deskundigen dringt in de fi nanciële pers echter steeds meer de kreet door van 'het wordt oorlog in Europa'. Binnen het Europese Eu reka 95 HDTV-project werkt Phi lips nauw samen met bedrijven als Thomson, Nokia en Bosch om het HDTV-systeem te ontwikkelen. Te- gelijkertijd'is^r een onderlinge con currentieslag tussen de Europese partners, waarbij het Franse Thomson veel overheidssteun krijgt, en dringen Japanse en Ame rikaanse fabrikanten hevig aan. "Er is geen oorlog", zegt de be langrijkste promotor van 'HDTV' in Nederland, A. Veenhof van het Phi lips-concern. Veenhof coördineert het project voor de ontwikkeling van de nieuwe generatie televisie, waaraan nu ook omroepen, pro grammamakers en kabelexploitan ten aan de nieuwe generatie televi sie te werken. "Bij HDTV spreken we over twee soorten van standaar den. Die van de transmissie en die van de produktie. Die transmissie standaarden staan voor Europa en Japan al vast. Alleen in de Verenig de Staten zijn ze daar nog over be zig". Er zijn namelijk twee 'zenderpar ken': die met '50 Hertz' en die met '60 Hertz'. Ofwel de frequentie van het lichtnet en daarmee verbonden de beeldfrequentie op de televisie. De eerste groep omvat onder meer West-, maar ook Oost-Europa en de Sovjet-Unie, China en grote delen van Latijns Amerika. De tweede groep landen omvat met name Noord-Amerika en Japan. "De vraag is nog wat de juiste produktie- standaard (voor de apparaten en de films en programma's) is en daarbij zal overal naar de eigen transmissie- standaard gekeken worden. Als je dat van het een naar het ander moet overzetten (conversie) geeft dat per definitie altijd kwaliteitsverlies". Zegevieren Veenhof is er zeker van dat de stan daarden die vooral in Nederland en Frankrijk worden ontwikkeld, in Europa zullen zegevieren op de Ja panse. Zo worden de 625 lijnen die het huidige tv-beeld opbouwen, in het Europese systeem verdubbeld tot 1250, terwijl in Japan aan 1125 wordt gewerkt. "Zo'n conversie naar boven (van 1125 naar 1250 red.) geeft nog meer kwaliteitsver lies dan andersom". Een tweede belangrijk argument voor Veenhof is dat de Europese HD-MAC standaard gewoon ook 'beter' is dan de Japanse MUSE. "Mede omdat we in Europa later zijn begonnen, zit er een aantal ele menten meer in". Als derde element in de technologische krachtmeting noemt Veenhof de politieke steun in Europa. Inmiddels zijn al zo'n 15 tot 20 tv-stations via een satelliet schotel in Nederland te ontvan gen in de kwaliteit van D2-MAC. Dat is een verbeterde versie op weg naar HDTV. Met een decoderings- kastje aan de bestaande tv-appara- ten kan al een beter beeld en een di- •A. 'HDTV' Veenhof van Philips: "Europa heeft een voorsprong van jaren". (foto GPD) gitaal geluid van cd-kwaliteit wor den ontvangen. De kastjes gaan vol gens Veenhof als warme broodjes over de plank. China heeft aangekondigd de olie-export naar de Verenigde Sta gen en Japan op te zullen voeren in verband met de Golfcrisis. De totale olieproduktie blijft echter gelijk, zo dat China de olie-export naar een aantal andere landen moet vermin deren, aldus Zhang Yinglong, direc teur van de Chinese staatsoliemaat- schappij. Op de oliemarkt zijn de noterin gen gisteren gestegen. In Londen werd aan het eind van de dag 26,35 dollar genoteerd voor olie uit het Brent-veld tegen 26 dollar donder dag. De olieprijs van West Texas In termediate (WTI) is in New York met 0,55 dollar gestegen tot een slot van 27,32 dollar voor een vat (159 li ter). Crisis India staat voor een economische crisis als gevolg van de verstoring van de olie-aanvoer door het embar go van de Verenigde Naties op han del met Irak en Kuwayt. Bijna veer tig procent van de Indiase olie-in voer komt van die twee landen en bovendien heeft India te weinig de viezen om voor de duurder gewor den olie op de wereldmarkt te beta len. Dat heeft de minister van econ- momische zaken, Aran Nehru, de volksvertegenwoordiging meege deeld. De regering in New Delhi is van plan de VN om steun te vragen. De Wereldbank staat klaar om ontwikkelingslanden te helpen die zwaar getroffen worden door de Golfcrisis. "We hebben het geld in reserve en de Wereldbank kan extra vraag aan", zei Wereldbankpresi dent Barber Conable gisteren. Lezers Schrijven Rijkste mensen Zo nu en dan staat er een berichtje in de krant over de 'rijkste mensen' ter wereld, zo ook op 22 augustus. Het is vaste prik dat sultans en koningen van de rijke olielanden er in voorkomen. Deze personen zien wat er bij hun in de grond zit als 'ei gendom'. Of Amerikanen die het heel goed doen in de olie of een an dere bedrijfstak. Steevast kom je op de lijst ook ko ningin Elizabeth II tegen met een vermogen van 11,7 miljard en ko ningin Beatrix met een vermogen van 4,4 miljard dollar (de vorige keer was het ruim 9 miljard gulden). Mijn vraag is nu: hoe komen deze vorstenhuizen aan zo'n exorbitant vermogen? Het is toch niet het gas of de olie die in Engeland of Neder land in de bodem zit, waar ze al de revenuen van hebben. Maar wat dan wel? Kunt u mij daar een bevre digend antwoord op geven? Schilderij Die nieuwe standaard van 16:9 voor D2-MAC en later HD-MAC is voor Veenhof van wezenlijk belang en geeft de Europese industrie een voorsprong van jaren op de Japanse concurrentie. "Want waar halen ze die 16 bij 9 beeldbuizen vandaan? In Japan hebben ze de eerste jaren dat formaat nog helemaal niet. Die zou den ze dan in licentie moeten gaan maken en hierheen verschepen. Of hier lokaal produceren, maar dan moeten ze hier wel glasfabrieken hebben. Dat ligt deze keer heel sub tiel... Ik ben benieuwd". Vergelijkingen met voorgaande keren dat Philips heel optimistisch was over nieuwe vindingen en het uiteindelijk in de markt toch van de Japanse concurrentie verloor, zoals de Philips-standaard voor video, het V2000-systeem gaan volgens Veenhof niet op. Alle geleerden wa ren het destijds eens over de betere kwaliteit van V2000 en toch won uit eindelijk VHS. Die fout is met de Eindhovense vinding van de com pact disc vermeden, door een tijde lijk verbond aan te gaan met con current Sony. De zelfverzekerdheid van Veen hof heeft overigens ook te maken met het feit dat de diverse discipli nes voor de toekomstige generaties televisie bij Philips juist ruim voor handen zijn. Behalve HDTV coördi neert hij ook de ontwikkeling van de platte 'LCD-beeldschermen' ('li quid chrystal display'). Die ontwik kelingen naar de volledig platte tv, die men bij wijze van spreken als een schilderij aan de muur kan han gen, en die van de HDTV ontmoe ten elkaar volgens hem tegen de eeuwwisseling. L.G. Nijssen Prinsenweg 11 2215 RN Voorhout NASCHRIFT RED: Het Oranje- vermogen bestaat voornamelijk uit bezittingen zoals onroerend goed Tlandgoederenpaleizen, buitenver blijven) en uit erfenis verkregen ef fecten (koning Willem I gold als een zeer rijk man). Over de omvang be staat geen zekerheid. De schattin gen berekeningenlopen uiteen van 163 miljoen gulden (C. Schmidt in De Gids 1988 nr.l) tot de 9 mil jard waar bladen als Fortutie en Privé mee schermen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5