'Fotograaf zoekt nieuwe vormen' Boelen kent codes theaterwereld Directeur Fotografie Biennale Rotterdam: Rus nieuwe concertmeester Radio Filharmonisch Orkest Dalai Lama naar Amsterdam voor (dure) manifestatie OOR TE LUISTEREN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 PAGINA 43 Schouwburgdirecteur blies sterfhuis nieuw leven in LEIDEN Directeur Frans Boe len verlaat 'zijn' Leidse Schouw burg vandaag om bij het produk- tiebedrijf van John van de Rest in dienst te treden als media-direc teur. Of deze eerste september een 'zwarte dag' zal zijn voor het culturele leven van Leiden, weten we nog niet. Wat we wel weten is dat Boelen zich in zijn loopbaan heeft doen kennen als een onge kend energiek en ideeenrijk man. Het is zeer de vraag of er een op volger van zijn kaliber voorhan den is. Bij zijn komst in 1985 werd Boelen geconfronteerd met een theater waarin de stilte van een sterfhuis heerste. Hij kreeg van de gemeente min of meer carte blanche om de zaak leven in te blazen. Daarbij zij voor de volle digheid aangetekend dat Boelen toestemming had om te mogen blijven regisseren en zich daar naast ook aan zijn televisiewerk zaamheden mocht blijven wij den. Van 'schnabbelen' of'belan genverstrengeling' is hier dan ook geen sprake. Boelen had vele hengels uitstaan en hoe meer vis sen hij aan de haak sloeg, des te beter voor Leiden. Dat was de vrijbrief die hij van de gemeente had meegekregen. Boelen was vooral een 'artis tiek' bevlogen directeur. Met hart en ziel was hij vergroeid met het theaterleven. Kortom: hij kende de codes die er in die wereld gel den. Een feit is dat hij bij zijn vele activiteiten op artistiek gebied de touwtjes op Financieel terrein niet altijd even vast in handen had. Hi j heeft inderdaad steken laten val len. Een en ander is triest geëin digd in wat wij nu onderhand kennen als de 'schouwburgaffai- Het zou hypocriet zijn om deze affaire te verzwijgen. Er zijn fou ten gemaakt met declaraties en nog steeds wordt 130.000 gulden vermist. Een ernstige zaak, te meer omdat de schouwburg werkt met gemeenschapsgeld. Maar haast even ernstig zijn de fouten die de gemeente Leiden in deze zaak heeft gemaakt. 'Echte' interesse voor het reilen en zeilen van de schouwburg had veel schade kunnen voorkomen. Het is natuurlijk altijd aardig om als gemeente vertegenwoordigd te zijn bij de nazit van een première en daar dan met een glunderend gezicht het glas champagne te heffen en een toastje-met paling onder je snor te steken, maar daarbij mag het natuurlijk niet blijven. Een beetje meer begelei ding, 'coaching', controle, of hoe je het ook wilt noemen, was op zijd plaats geweest. Toen er in het kielzog van het justitiële onderzoek naar de ver dwijning van de 130.000 gulden een verkeerd ingevulde declara tie van Boelen zelf opdook, was de boot aan. Als die 130.000 gul den niet weg waren geweest, had dit 'vergrijp' Boelen komen te staan op een terechtwijzing door de gemeente. Nu werd hem het zwaard van Damocles boven het hoofd gehangen in de vorm van een voorwaardelijk ontslag met een proefperiode van twee jaar. Voor wethouder Kuyers (cultuur) bleef er niets anders over dan af te treden. Boelen is er de man niet naar om zich bij deze situatie neer te leggen. De rol van smekeling ligt hem niet. Al snel was zijn besluit dan ook gevallen: hij zou een an dere baan nemen. Met zijn vertrek is het culturele leven in Leiden een gevoelige klap toegebracht. Of het hier een knock-out betreft, zal de toe komst moeten uitwijzen. Boelen heeft veel mensen naar het thea ter aan de Oude Vest weten te krijgen. En langzamerhand be gon het er op te lijken of Leiden zou gaan meetellen op theaterge- bied. Tijdens zijn 'regeerperiode' heeft Boelen een ongekend aantal activiteiten ontplooid. Hij heeft een Chansonfestival georgani seerd dat voor Nederland uniek is. Grote artiesten als Piazzolla en Mercedes Sosa wist hij ertoe te bewegen een concert te geven in een kleine stad als Leiden. Door zijn goede contacten in de* thea terwereld hebben tal van gezel schappen en artiesten hem de première van hun voorstelling ge gund. Zo kreeg Leiden vorig sei zoen 12 premières van landelijk niveau. Het was louter Boelens verdienste, dat al die gezelschap pen en artiesten hem die premiè res gunden. Frans Boelen: energiek De Tweede Fotografie Biënnale Rotterdam. Titel: Op-posi- tions. Op de foto's: een cynische, cultuur-economische kijk op de samenleving. Onderwerp: de (kritische) documentai re fotografie. Deze tak van fotografie, in de verdrukking ge raakt door dit tv-tijdperk en door machtsconcentraties van media en hun commerciële belangen, is bezig aan een ge daanteverwisseling. Niet het fotobeeld maar het idee erach ter staat nu centraal. Een andere manier van kijken om de onafhankelijkheid te kunnen bewaren. De geïllustreerde pers met zijn fotoreportages, bestaat im mers nauwelijks meer. Vooral het kritische beeld verslag moest de laatste decennia steeds vaker het veld ruimen voor het 'leuke', amusante. Als reactie op dit proces, op zoek naar nieuwe wegen, gaat de documentaire fotografie in omgekeerde richting: hoe meer politiek-economische eenvormigheid, des te meer die aan de kaak wordt gesteld als een cultuur van vliesdunne, oppervlakkige schijn-uni- formiteit. Een voorbeschouwing plus gesprek met Biënna le-directeur en keuzeheer Bas Vroege. t „Betrokkenheid tonen door af- ROTTERDAM - Is de foto tegen- stand te nemen", definieert Vroege, woordig ondergeschikt, zo geen by- gen omschrijving die het er niet zaak, in de fotografie' meteen duidelijker op maakt. In de Een vreemde vraag? Het kan nog catalogus van de Biënnale betoogt sterker: kan een fotograaf iets uit- hij dat het gaat om een fotografie drukken door foto s (desnoods van die ^et gevolg is van twee maat- anderen) in een bepaalde volgorde schappelijke veranderingen: de do- te rangschikken? Extreem gezegd: - minante rol van televisie en de con- kun je fotografie beoefenen zonder centratie van de media en hun com- zelf een camera te hanteren? Ant- merciele belangen. Vroege besteedt sommige invloeden, als van con- woord: ja dat kan. geen aandacht aan de verdwijnende centraties in medialand. Vroege heeft geen moeite met constateringen dat de nieuwe docu- Componist/producer Lois Lane eist opening van zaken manager AMSTERDAM (ANP) - Componist en producer E. Abbing van Lois La ne heeft een kort geding aangespannen tegen de manager van de mu ziekgroep. G. van der Zwaard. Abbing eist inzicht in het door Van der Zwaard sinds 1987 gevoerde beheer en overlegging van de jaarstukken. Tot nu toe zou Van der Zwaard altijd hebben geweigerd om rekening en verantwoording af te leggen. Volgens de manager van Abbing, P. de Wit, zou Abbing voor het ge heel of gedeeltelijk componeren van twaalf nummers van Lois Lane, het produceren van de CD Fortune Fairy Tales en het mede-produce ren van de mini-CD Lois Lane, tot nu toe een zeer gering bedrag heb ben ontvangen. Abbing kan bovendien aanspraak maken op de betaling van auteurs rechten door Buma/Stemra. Uit een afrekening van Buma/Stemra van 21 juni van dit jaar blijkt dat er een bedrag van ruim 32.000 gulden als kapitaal is ingebracht in de door Abbing en de beide zangeressen M. en S. Klemann opgerichte vennootschap Low Land Records. Bovendien moeten er door platenmaatschappij Polydor licentieroyalties zijn be taald. Over de aard en omvang daarvan tast Abbing eveneens in het duister. Volgens De Wit heeft Abbing per 1 mei 1990 de vennootschap Low Land Records in verband met alle onduidelijkheden met onmiddellij ke ingang opgezegd. Het is niet duidelijk hoe groot het bedrag is dat Abbing tegoed denkt te hebben van Van der Zwaard omdat, aldus De Wit, de manager ook inzicht zou weigeren te geven in de cijfers van de platenverkoop. De componist/producer heeft sinds januari 1990 zijn relatie met de mu ziekgroep „bevroren", aldus De Wit. Abbing verleende onder meer medewerking aan de totstandkoming van de meest succesvolle nummers van Lois Lane, zoals My best friend, This must be love, It's the first time en She says, „oh no". Het kort geding dient op 20 september. Bas Vroege, organisator Fotografie Biennale: Fotografie Uit de selectie van Vroege blijkt als een cultuur van vliesdunne, op dat er nog genoeg onafhankelijk- pervlakkige schijn-uniformiteit. heid en kritisch vermogen is in de Vroege: „Het aardige is dat de on- documentaire fotografie. Het ge- denrerpen zo herkenbaar rijn. dat terdamse Galerie Perspektief, waar waardoor daarop gebaseerde media mentaire fotografie de fotoverslag- toonde werk is te zien als uiteenlo- ook mensen die komen voor het ni+ nrniioKoiriron oozrieto omotonr. - - pende reacties op maatschappelijke 'plaatjes kijken', aan hun trekken processen die tot menselijke ver- komen. Anders dan in 1988. Toen vreemding en vervlakking leiden, was het vooral fotografie als beel- (Vroege: „Zowel in Oost en West als dende kunst", in de zogeheten Derde Wereld"). Dat varieert van de bizarre, onper- Van 1 sept. tm 14 okt.: Tweede soonlijke buitenkant van een super- Fotografie Biënnale. Titel: Op- markt tot het slavenwerk van zwar- positions. Werk van 38 fotografen te Braziliaanse arbeiders. Of een uit Japan, Brazilië, Canada, de reeks portretten van onbekende Sovjetunie, Nederland. Plek: Wil- Russen met dichtregels van Push- helminapier. het oude kantoor kin, een tragikomische parodie op van de Holland Amerika Lijn de Sovjetrussische politieke por- (HAL). Di. tm zond. 11 tot 17.00 u. tretten met propaganda-teksten. Kleinere foto-exposities bij 16 De documentaire fotografie als kunstinstellingen (o.a. Kunsthuis observator en tegenstroom: hoe Witte de With en galeries). Info: meer politiek- economische gedic- Stichting Fotografie Biënnale teerde eenvormigheid, des te meer Rotterdam, Sint-Jobsweg 30, fotografen die aan de kaak stellen Tel.478.06.55 Van dit laatste was onlangs een verzuiling, het wegkwijnen van reli- extreem voorbeeld te zien inde Rot- gieuze en ideologische dogma's, terdamse Galerie Perspektief, waar waardoor daarop gebas. uit prullebakken geviste amateur- jjUn formule moesten verruimen, geving deels veranderde in beel- kiekjes samen een werkstuk vorm- pjjer naar gevraagd noemt hij de dende kunst. Hij hoort tot degenen lï' **oewel dat epische recensies verdwijning van enkele progressie- ,die een pragmatische houding uitlokte, maakt het duidelijk in wel- ve kranten. Al kan dat ook worden („Nou en?") aannemen tegenover ke richting ook een deel van de do- gezjen jn het verlengde van de twee die ontwikkeling. Waarom kramp- cumentaire fotografie zich ontwik- genoemde cultureel-economische achtig vasthouden aan oude inde kelt: niet het fotobeeld maar het ontwikkelingen. lingen? Kenmerk van ontwikkeling idee is overheersend. Foto en foto- eerste, de overheersing door js immers dat oude categorieën sa- graaf vormen niet meer het koppel de televisie, maakte volgens Vroege menvloeien tot nieuwe. Vroege* als voorheen. Mede-oorzaak van die dat er steeds minder behoefte was wijst op vakbondsposters van het verwijdering: deandere^ manieren aan orthodoxe documentaire foto- Canadese duo Carole Conde en Karl Beveridge (in Rotterdam aanwezig). Ook beeldend kunstenaars (bijv. de Amerikanen Holzer, Kruger en Koonsé) bedienen zich van nieuwe media (reclame, film, video, enz.). Deels als reactie op het feit dat die media zich al eerder van beeldende kunst bedienden. nisch Orkest dat befaamd is om de kwaliteit van zijn strijkers. Zijn contacten met het Radio Fil harmonisch dateren van een jaar ge leden. Hij zal zijn nieuwe functie bij dit orkest afwisselen met Ronald Hoogeveen en Alexander Barant- schik. Meerson valt in zijn nieuwe baan voor het eerst te beluisteren op 15 september in de Servaaskerk in Maastricht, waar onder leiding van Jean Fournet werken van Franck RENO (AP) - De advocaten van de en Heppener worden uitgevoerd, families die onlangs een proces ver- gen maand later treedt het orkest HILVERSUM (GPD) - De Russi sche violist Semjon Meerson (38) is benoemd tot concertmeester van het Radio Filharmonisch Orkest. Meerson is sinds 1984 concertmees ter bij het Leningrads Filharmo- Ouders in beroep tegen Judas Priest zien de filosofie. Duidelijker graf1Gi zoals ooit in fotoreportages dan vroeger blijkt nu dat de foto jn geïllustreerde bladen. De tweede ontstaat in het hoofd van de foto- ontwikkeling leidde ertoe dat (kriti- graaf en niet in de camera. Dat op sche) fotoverslaggeving onder toe- loren tegen de Britse rockband Ju das Priest gaan in hoger beroep. De arrondissementsrechtbank van Washoe sprak eerder deze maand Judas Priest vrij van schuld op tijdens de Berliner Festtage on der aanvoering van chefdirigent Edo de Waart. Eerder is dit concert in Utrecht te horen. Meerson studeerde viool by Vik- aan de zelfmoord van twee jongens. tor Liberman aan het conservator, zichzelf oude feit uit zich nu veel zichtbaarder. De documentaire fo tograaf lijkt steeds meer op de beel dend kunstenaar die zich van foto- nemende druk kwam van commer ciële belangen (winst- en kijkcijfers, abonnee-aantallen). Vroege, o.a. doelend op ooit befaamde bladen grafie bedient. Soms is de scheids- Litei paris Match lijn zelfs verdwenen, en commercia- die, zo beweerden hun ouders, zich zelf in 1985 door het hoofd hadden lia geschoten na het beluisteren van de deze stad elpee „Stained Class". Verborgen boodschappen op de plaat zouden de jongens tot zelfmoord hebben aangezet. um van Leningrad. Al tijdens zijn studie trad hij toe tot het orkest in lisering van het fotobureau Mag- Het gaat niet meer alleen om de nus; „De fotofeature, de beeldre- kwaliteit van het fotobeeld, maar portage, is grotendeels verdwenen, vooral om de suggestie die wordt te verwarren met de persfoto, gewekt. Het 'verhaal' wordt ook js qq^ die onderhevig aan het feit verteld door de manier waarop foto- dat nieuws nu wordt aangeleverd' beelden worden gepresenteerd, door een bedrijfstak die verweven soms in combinatie met andere fo- js met de amusementsindustrie en to s. Dit betekent dat de fotograaf de daar heersende commerciële wil dat zijn werkstuk pas wordt vol- wetten" tooid' door degene die er naar kijkt. gen van die wetten is: afwisse- Dat gold natuurlijk al voor beelden- ling Qm verslapping van de aan- de kunst. Maar in de documentaire dacht te voorkomen. Een samenle- fotografie is het hanteren van dit ving waarin het technisch mogelijk verschijnsel recenter. De uitleg die is om steeds sneller te consumeren de fotograaf de kijker bewust ont- heeft van ons mensen wezens ge lokt. maakt het werkstuk. De kij- maakt die hun behoeften (ook aan ker wordt zonder het te weten bij njeuws) steeds sneller en kortston- het maken van de foto's betrokken. diger 'bevredigd' willen zien. Vroe- De weg die deze documentaire fo- ge; „Tijdens de opstand tegen de tografen zijn ingeslagen is onder- Roemeense dictator Ceaucescu ver werp van diepgaande discussies. vjelen tv-acties voor hongerend „Veel orthodoxe critici zullen deze Afrika. Hoewel het nieuwe regime vorm, zoals die op de Biënnale te niet helemaal pluis bleek, ver zien is, te vaag vinden. Te weinig di- vlakte de aandacht voor Roemenië reet", weet Bas Vroege, directeur en daarna toch vrij snel". keuzeheer van deze Tweede Foto grafie Biënnale Rotterdam. Te lite- Het lijkt vanzelfsprekend dat ook de uitdrukkingsmethode van de do- rair, kan hij ook zeggen. Toch wordt cumentaire fotograaf - bewust of er, tot in de ondertitel van de Biën nale, het woord 'engagement' (be- onbewust, vrijwillig of noodge dwongen deel uit maakt van dit trokkenheid) aan toegevoegd: ;En- maatschappelijke proces. Maar dat gagement en culturele identiteit de hedendaagse fotografie uit Ja- sluit niet uit, meent Vroege, dat je je niet zou hoeven verzetten tegen ADVERTENTIE DE TAAK VAN PROVINCIE EN GEMEENTE IN HET BEELDENDE KUNSTBELEID Forumbijeenkomst o.l.v. mevr. Y. van Baarle op 7 september a.s. in de Vleeshal, Grote Markt te Haarlem. Aanvang 14.00 uur. Forumleden Mevr E. Kuiper. Directeur Dienst Kunsten, gemeente Dordrecht; Dhr. G. Brouwer, Gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland; Dhr. T van Grootheest, Hoofd afd. beeldende kunst, bouwkunst en vormgeving van het ministerie van WVC Dhr. F. Niessen, lid Tweede Kamerfractie Partij van de Arbeid; Dhr. K. T. C. Stom, Wethouder van Alkmaar; Organisatie: Beroépsvereniging van Beeldende Kunstenaars, in samen werking met de Culturele Raden van Noord- en Zuid-Holland. Inlichtingen: BBK, 020-235456 AMSTERDAM (ANP) - De Dalai Abramovic (kunst). Fritfof Capra Lama, de geestelijk leider van Ti- (wetenschap), Raimon Panikkar bet, is op 8 september in de aula van (spirituatliteit) en H.J. Witteveen de Universiteit van Amsterdam ere- (economie). Het Stedelijk exposeert gast bij de opening van de manifes- tot en met 14 oktober werk van de tatie „Art meets Science and Spiri- deelnemende kunstenaars Rau- tuality in a changing Economy", schenberg, John Cage, J.C.J, van Tijdens de opening wordt verder der Heyden, Lawrence Weiner en het woord gevoerd door SHV-direc- Marina Abramovic. teur P. Fentener van Vlissingen en Ook toegankelijk voor de „kleine BBC-presentator Brian Redhead. beurs" is een tentoonstelling in Mu- Centraal onderdeel van de mani- seum Fodor. Daar wordt van 8 sep- festatie is een symposium in de aula tember tot en met 14 oktober een van het Stedelijk Museum in Am- expositie gehouden waarvoor acht sterdam. Van 10 tot en met 14 sep- Amsterdamse kunstenaars samen- tember zal een aantal kopstukken werkten met door hen gekozen col- uit de wereld van kunst, weten- lega's uit het buitenland, schap en spiritualiteit elkaar daar Van 17 september tot en met 22 ontmoeten voor een gedachtenwis- september kunnen belangstellen- seling tegen de achtergrond van een den in een speciaal ontworpen Ado- veranderende economie. bie-paviljoen in de tuin van Fodor Deelnemers aan de panels in het deelnemen aan workshops waar- Stedelijk Museum (kosten voor toe- voor kunstenaars iemand uit een schouwers 1000 gulden per dag, een andere discipline konden selecte- passe-partout kost 4000 gulden) zijn ren. op 10 september, behalve de Dalai Het budget van de manifestatie Lama, Robert Rauschenberg bedraagt 1,8 miljoen gulden, aldus (kunst), David Bohm (wetenschap) stichtingsvoorzitter J. Kruyt. Spon- en Stanislav Menshikov (econo- sors hebben een deel van de 225 mie). Het symposium wordt 14 sep- stoelen in de aula van het Stedelijk tember afgesloten door Marina gekocht, terwijl verder onder meer het Prins Bernhard Fonds, de mi- ^56 Al." *«2? HONGAARSE KUNST - Neder landse schilderijen en beelden die Hongaarse kunstliefhebbers vanaf de late middeleeuwen hebben ver zameld, zijn vanaf 2 september te zien in het Utrechtse Catha- rijneconvent. Het is een keuze uit de twee belangrijkste Hongaarse mu sea, het Museum voor Schone Kun nisteries van cultuur en volkshuis vesting en de gemeente Amsterdam een bijdrage hebben verstrekt. ERLANGEN - Een doeltreffend promotieritje door de straten van de West- duitse stad Eerlangen voor het komende 'Hoorfestival'. Avantgarde-misici, wetenschappers en akoestische experts van Europa, Japan en de VS zullen aan dit festival dat op 20 september begint, deelnemen. <roto anpj Samenwerking Nederlands en Vlaams Theater Instituut AMSTERDAM (ANP) - Het Neder lands Theater Instituut, het Vlaams sten in Boedapest en het Christelijk Theater Instituut en het Nederlands Museum van Esztergom. Instituut voor de Dans hebben een De tentoonstelling duurt tot en samenwerkingsovereenkomst ge- met 4 november. sloten. Zy willen gezamenlyke acti viteiten ontwikkelen op het terrein van collectievorming- en ontslui ting, documentatie, publikaties, in ternationale promotie en presenta- De Nederlandse Taalunie heeft op basis van een werkplan een structurele subsidie voor de perio de 1990 toten met 1993 beschikbaar gesteld. Nieuwe dirigent voor Noord Nederlands Orkest GRONINGEN (GPD) - Jacek Kas- pszyk (38) wordt met ingang van het volgende seizoen de nieuwe diri gent en artistiek adviseur van het Noord Nederlands Orkest. De Pool volgt de Oostenrijker Martin Sieg- hart op, die het afgelopen seizoen beide taken vervulde. Kaspszyk, die in juni jl. al eenma lig voor het NNO stond, won in 1978 een van de hoofdprijzen in de Kara- jan Competition. De prijs leverde hem gastoptredens op bij vermaar de orkesten als de Berliner Philhar- moniker en het London Symphony Orchestra. MODERN EN OUD - Vanaf 23 sep tember is in het Haagse Gemeen t- museum onder de titel „Tegen beeld" een expositie te zien van he dendaagse kunst en oude meesters, waaronder werken van Vermeer en Rembrandt. Anna Blamanprijs 1990 FRANK KOENEGRACHT Epigrammen Gedichten f 23,50 De verdwijning van Leiden Gedichten 1971-1981 f29,50 Naar de boekhandel! Bij De Bezige Bij

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 43