De dief op het spoor Internationale nachttreinen gemakkelijk doelwit voor criminelen Ook stewards lopen een groot risico ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 De couchette: populair bij jongeren en gezinnen. Duitse douane doet daar soms heel moeilijk over". Waar stewards er alles aan is gele gen om de reis zo aangenaam moge lijk te doen verlopen, slagen doua ne-beambten er net als dieven gere geld in het reisgenot te verstoren. Een steward vertelt over de racisti sche trekjes van sommige Zwitser se douaniers: "Ze vragen me of er zwarten in de trein zitten en met zwart bedoelen ze alles wat maar even afwijkt van hun eigen blanke huidskleur. Ik antwoord altijd: ik dacht het niet. Als ik keihard nee zeg en ze vinden toch kleurlingen, dan kunnen ze heel lullig doen. Die mensen ondervragen, zelfs de trein laten stoppen". Zijn collega maakte mee dat Duit se douaniers een 'geintje' uithaal den: "Ze hadden een zakje wit poe der onder een matras gestopt en er een jongen van beschuldigd dat hij cocaïne bij zich had. Die jongen raakte helemaal in paniek. Ze stuur den mede-passagiers uit de coupé en hebben hem wel een uur lang on dervraagd. Er gebeurde verder niks, maar dan is je reis dus wel goed verpest". Bockwurst Na de controle door de Duitse doua ne wordt de eerste langere stop in Duisburg gemaakt. Terwijl de reizi gers angstvallig in de trein blijven, slenteren enkele stewards op hun gemak naar de ingang van het sta tion, waar koffie en Bockwurst te verkrijgen zijn, in de wetenschap dat de trein pas na een krap half uur weer vertrekt. Ook proberen ze - te vergeefs deze keer - heet water te bemachtigen voor koffie en thee, en weer terug in de wagon begint het gesleep met dekens en lakens, zodat de passagiers hun bed kunnen op maken. En terwijl de nachttrein door de Duitse schemer raast, langs de Rijn via Düsseldorf, Köln. Bonn, Ko blenz, Mainz en Mannheim, maken tientallen reizigers zich op voor een onrustige nacht. Tanden worden gepoetst, vermoeide, jengelende kinderen getroost, in te krappe cou pés proberen zes mensen tegelijker tijd lakens, dekens, bagage, kleding en zichzelf zodanig te rangschikken dat uiteindelijk iedereen kan sla pen. Na de waarschuwing voor dief stallen sluiten de reizigers de cou pés af en sommigen zetten zelfs, op advies van de stewards, het trapje waarmee de bovenste bedden kun nen worden bereikt, tegen de bin nenkant van de schuifdeur aan om het de criminelen minder gemakke lijk te maken. Het gevaar voor bero vingen kan echter ook binnen de coupés schuilen. De volgende och tend merkt de 19-jarige Michael Blokker, die voor het eerst van z'n leven in een nachttrein zit en twee weken vakantie in Italië in het voor uitzicht heeft, dat hij zijn body bag, een tasje dat om het middel kan worden gebonden, kwijt is. "Ik zat met twee Italianen en twee Austra liërs in de coupe. Hele "eschikte lui, dacht ik. Die tas had ik om mijn buik zitten, maar toen ik de volgen de dag in de trein wat wilde betalen, was 'ie weg. Niks van gemerkt. Ik weet niet wie het heeft gedaan, maar het zouden best die andere jongens kunnen zijn geweest". Blokker behoort tot het slag reizi gers dat veel gebruik maakt van couchettes. Het zijn vooral rugzak- kers en gezinnen met niet al teveel geld die van de relatief goedkope couchette-trein gebruik maken. De nachttrein naar Milaan kost, inclu sief reservering van een couchette, ongeveer 400 gulden per persoon, mits men binnen tien dagen de te rugreis aanvangt. Kinderen reizen voor half geld en veel jongeren in de nachttreinen maken gebruik van de populaire Interrail kaart, waarmee voor 495 gulden heel Europa kan worden doorgereisd. Met deze prijzen kunnen de spoorwegen overigens maar ne(t aan concurreren met de tarieven van de vliegmaatschappijen: een retour Amsterdam-Milaan met Allitalia kost 708 gulden, voor studenten en jongeren onder de 25 jaar echter slechts 399. Wie er een overstapje in Parijs voor over heeft kan met Air France voor 455 gulden op en neer naar Milaan. Oudere reizigers, die couchettes te ongemakkelijk vinden, en men sen die niet willen vliegen of per spoor reizen aangenaam vinden, ne men in de regel de luxere slaapwa gens met compartimenten voor een, twee of drie personen. Freddy Hei- neken, de biermagnaat, is vaste klant voor de slaapwagen, vertelt een steward: "Hij huurt altijd 'n ëén-persoons-coupé voor zichzelf, eentje voor zijn vrouw en een grote re voor zijn bodyguards. Eén-per- soonscoupés zijn aanzienlijk duur der dan couchettes, hier geldt een toeslag van 200 gulden per persoon. Tegen de tijd.dat de trein bij de Zwitserse grens is gearriveerd, heerst er rust in de slaapcoupés. Al leen het ritmische geluid van wielen op spoorrails en hel gesuis van de wind weerklinken. Stewards kun nen even rusten - slapen mogen ze officieel niet, maar ze geven alle maal toe dat dat toch voorkomt - voordat de Zwitserse douaniers aan boord komen. Het is vandaag een 'gemakkelijke trein', legt een ste ward uit. Dit keer geen dronken mensen die er een puinhoop van maken en ruzie zoeken. Zigeunerkinderen Eddy Ephraim leest een boek van W.F. Hermans, de grote treinboe ken van Paul Theroux heeft hij al lang uit. Enkele uren later, als de trein in het eerste daglicht langs het Meer van Lugano sukkelt en ontwa kende passagiers de luchtdrukver- schillen bij het verlaten van de Al pen wegslikken, komt een steward met een laatste waarschuwing: als we straks op het station in Milaan aankomen, kijk dan uit voor de zi geunerkinderen. "Ze klampen je met een hele groep aan en rollen on dertussen je zakken". Om kwart voor acht schuift de Holland-Italie Express langzaam Milaan binnen. Vele reizigers over treden het verbod uit het treinraam te hangen: E'Pcricoloso Sporgersi' Het kopstation is een fantastische witte steenklomp, gebouwd in 1931. in de fascistische tijd. Een spoorka- thedraal met honderden tremgelo- vigen. Nog wat katterig en stram na een reis van veertien uur met een te kort nachtje sjouwen de vakantie gangers met hun bagage het perron af. Er is geen zigeunerkind te be kennen. Slaapcoupé in de nachttrein naar Milaan: Let altijd op uw spulletjes Duizenden toeristen reizen per trein, 's Winters naar de ski-oorden in Zwitserland en Oostenrijk en in de zomer naar Zuideuropese bestemmingen. Voor criminelen zijn deze treinreizigers gemakkelijke doelwitten, want 's nachts is er geen enkele controle in de rijtuigen. "Tijdens een tussenstop kunnen indringers zo naar binnen omdat de deuren ontgrendeld zijn en ze kunnen door de hele trein lopen, want volgens de veiligheidsvoorschriften moeten alle tussendeuren open zijn. Niemand ziet dat, want de mensen slapen en wij rusten in het keukentje" aldus een steward, die zelf ook een groot risico loopt, "s Nachts bewaren we de paspoorten en tickets van de reizigers. Dan lig ik met tientallen reisdocumenten in een onafgesloten ruimte. Dat is toch onverantwoord?". Hoewel er geregeld over wordt geklaagd, zijn er tot nu toe geen maatregelen genomen. Voldoende reden om in te stappen. Met de nachttrein naar Milaan. "Let op uw spullen, laat geen geld onbeheerd achter in de coupé". door Maurice Wilbrink Luc Waeyaet, steward van Wagons Lits, had die nacht geen schijn van kans. Waarschijnlijk sliep hij, toen een paar mannen zijn krappe, be nauwde treinhokje binnendrongen, hem sloegen, een prop in z'n mond duwden en een deken over zijn hoofd trokken. De overvallers pik ten de sleutel van de slaapcoupés. beroofden enkele passagiers en ver lieten de nachttrein Amsterdam- Milaan bij het volgende station. Voordat de criminelen uitstapten, moet Luc al zijn overleden. Gestikt. Geen moord met voorbedachte ra de, maar toch. Eddy Ephraim, een collega van Luc, stapt sinds die dramatische ge beurtenis met gemengde gevoelens de trein in. Voordat Luc overleed, in juni van dit jaar. wist Ephraim na tuurlijk al hoe kwetsbaar reizigers in de nachttreinen zijn. Iedere reis waarschuwt hij weer: let op uw spullen, laat geen geld onbeheerd achter in uw coupé - ook niet als u even naar toilet moet, neem niet te veel contanten mee op reis, doe de coupés 's nachts op slot. Toch wordt er flink gestolen op de nachttreinen. In juni, op het Zwitserse traject, werd echter een collega te grazen genomen en daar had Ephraim he lemaal niet op gerekend. De psy chologie van de dief in de nacht trein werkt als volgt, zo had de erva ren steward altijd gedacht: "Ze gaan met een boog om het perso neel heen. dieven maken nooit een rustende steward wakker. Stewards en conducteurs zijn de meest oplet tende mensen in de nachttrein, daar zijn ze bang voor. Dieven richten zich rechtstreeks op slapende reizi gers - die zijn het meest kwetsbaar". Erstfeld De nachttrein van Wagons Lits naar Italië vertrekt iedere dag aan het eind van de middag vanaf Amster dam Centraal. Met een simpele blik op de tijdtabel is vast te stellen welk traject de oude, van de Deutsche Bahnhof gehuurde, treinstellen 's nachts afleggen. En de geroutineer de treincrimineel weet: de slaap- trein naar Milaan arriveert om onge veer half drie 's nachts in Basel, waar de Zwitserse douane aan boord komt. Bovendien wordt ruim een uur later een korte stop ge maakt bij het dorpje Erstfeld. mid den in de Alpen, om van machinist te wisselen. Voor dieven is met name die stop in Erstfeld een uitgelezen moment om de trein binnen te dringen. Ephraim: "Het gajes loopt daar over het spoor naar de trein en kan zo naar binnen, omdat de deuren ont grendeld zijn. Niemand ziet dat. Menserj slapen, het is pikkedonker, stewards rusten in hun keukentje. Indringers kunnen door de hele trein lopen, want volgens veilig heidsvoorschrift moeten alle tus sendeuren open zijn". De meeste dieven slaan hun slag in de couchettes, de coupés waar zitbanken worden omgebouwd tot maximaal zes provisorische bed den. Even met een aansteker of een heel klein schiinwerpertje kijken waar iets is te halen en wegwezen. Er zijn zelfs gevallen bekend waar bij indringers een spuitbus met ver dovend gas c f traangas gebruikten om passagiers tijdelijk uit te scha kelen. De n.eeste diefstallen wor den pas ontdekt als de (vaak aan drugs verslaafde) criminelen al zijn uitgestapt in Bellinzona, waar de Holland-Italie Express om 5.43 uur arriveert. Douan ier en steward, bezig met het voorbereiden van de maaltijd. "Als je kritiek hebt, lig je er zo uit. Voor jou tien anderen". (foto-s gpd> De dood van de Belgische steward Luc Waeyaet maakte veel emoties los onder het personeel van Wagons Lits: Zijn collega's in Belgie staak ten in de dagen tussen het overlij den van Waeyaet en zijn begrafenis, uit protest tegen de onveiligheid op de nachttreinen. Een staking die trouwens door Wagons Lits in Brus sel werd 'gebroken' door snel va kantiekrachten in te zetten. Neder landse stewards gingen niet zo ver in hun arbeidsprotest, maar onder schreven wel de eis dat er meer be scherming moet komen voor de rei zigers en het personeel van Wagons Lits. Klachten De stewards, ook wel gastheren genoemd, hebben meer klachten. Terwijl de trein Nederland verlaat en even later langs de staalgiganten in het Ruhrgebied beweegt, wordt een seizoenkracht van Wagon Lits besprongen door verhitte reizigers die in de zomerse warmte gekoelde dranken wensen. Hij wijst op de koelkast: "Doet het niet", en priemt met zijn vinger richting thermos- kan: "Leeg. Ik weet niet of ik er nog in slaag eigens heet water te krij gen, ander zitten we tot in Noord- Italië zonder koffie en thee". Dat be tekent dat geen enkele couchette reiziger iets kan drinken, want het water in de trein wordt voor con sumptie ontraden. Hoogstens is er dan nog een broodje te koop, maar dan moet men zich wel tijdig bij de steward melden, anders zijn ze op. De seizoenkracht, die evenals an dere collega's met een tijdelijk dienstverband absoluut niet zijn naam in de krant wil - "als je kritiek hebt, dan lig je er bij Wagons Lits zo uit, voor jou hebben ze tien ande ren" - ergert zich het meest aan het oude materieel waarin de reizigers naar Italië worden vervoerd. Niet al leen deugen de koelkasten vaak niet, defecte sloten op steward ruimtes en op couchettes worden volgens hen in het drukke hoogsei zoen niet gerepareerd. "'s Nachts bewaren wij de pas poorten en de treintickets van reizi gers, zodat ze niet door de douane wakker gemaakt hoeven te worden. Dan lig ik met tientallen reisdocu menten in een onafgesloten ruimte. Dat is toch onverantwoord?" Bovendien worden de treinstel len slecht schoon gemaakt. "Ik rap porteer altijd in mijn reisverslag wat er mis was in de trein, maar ik heb nooit gemerkt dat er werkelijk wat aan werd gedaan". De trein naar Milaan is inderdaad smerig. WC's stinken en de gebruiker zou moeten vrezen voor zijn eigen gezondheid. Hetzelfde geldt voor de wasruimtes, waar de reiziger nauwelijks genoeg water uit de kraan krijgt om zijn tanden te kunnen poetsen. Romantiek omgeven. Weliswaar zien ze veel steden van Europa en hebben ste wards wel eens een dagje vrij om rond te lopen in Bologna of aan het strand te zitten in Ventemiglia, maar de werktijden zijn zeer onre gelmatig. 's Nachts komen de ste wards nauwelijks aan hun rust toe en de omstandigheden waarin ze moeten werken zijn ongemakke lijk: in de oude treinen ontbreekt air conditioning, waardoor het 's zo mers bloedheet is. In het hokje waar ze hun broodjes en drank moeten verkopen kan je je kont nauwelijks keren en het sanitair voor deze werknemers lijkt nergens op. Toch worden de reizigers met het grootste geduld tegemoet getreden en in zoveel mogelijk talen te woord gestaan. "Reizigers", zo legt Eddy Ephraim uit, "moetje een beetje op hun gemak stellen. Ze zitten in een voor hen vreemde omgeving en ze zijn onzeker. Moet er overgestapt worden? Verslaap ik me niet? Met dat soort vragen komen ze de trein in en wij zijn ervoor om hen te hel pen". De seizoenwerker: "In deze trein zitten veel Italiaanse jongeren op de terugweg uit Amsterdam. Ze heb ben vaak soft drugs bij zich, want dat kunnen ze in eigen land niet zo gemakkelijk krijgen. Als ik in hun coupé kom. dan staat het soms blauw van de hasjdampen en dan zeg ik altijd: zorg dat het op is voor dat we in Duitsland zijn, want die

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 41