'Onredelijke' regels verkeer afgedankt Gijzelaars Irak moeten goed worden opgevangen Vaarwel Rimpels.. Minder overtredingen en bekeuringen Ex-student financiert straks nieuwe studenten' Nederlanders uit Kuwayt in Baghdad ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND - PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Fietsers mogen straks rechtsaf door rood. Het berijden van de vlucht strook wordt verboden. Getracht wordt alleen verkeersregels op te leggen die de wegge bruikers 'als redelijk ervaren'. Beoogd wordt mede het aantal verkeersovertredingen te rug te dringen, zonder dat de politie meer bekeuringen moet uitschrijven. Dat is in het kort de strekking van het reglement verkeersregels en verkeerstekens (RW) uit 1966 dat minister Maij-Weggen van verkeer gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Vooral het politie-optre- den tegen overtreding van ver keersregels, waardoor geen hinder of gevaar ontstaat, wordt vermin derd. De nieuwe regels zullen begin september in het Staatsblad wor den gepubliceerd en daarmee offi cieel van kracht worden. Tot dusver werd er 'waar er voor elk geval een regel was de verkeers deelnemer de eigen verantwoorde lijkheid ontnomen', aldus de minis ter. Men behoefde niet meer te den- Graffiti kost gemeenschap per jaar miljoenen DEN HAAG (GPD) - In Nederland wordt jaarlijks voor zo'n twintig tot dertig miljoen gulden schade gele den als gevolg van graffiti. Volgens het ministerie van justitie kost het verwijderen van de verf van muren, deuren, enzovoorts een middelgro te gemeente al snel enkele honderd duizenden guldens per jaar. Het bekladden wordt vooral door jongeren beoefend, zo blijkt uit er varingen van de politie en Ameri kaans onderzoek. De jeugd ge bruikt hier meestal verfspuitbussen voor. Veel spuitbussen worden ge stolen. Vooral de zeer actieve klad deraars, die wekelijks 30 tot 100 spuitbussen gebruiken, komen er via diefstal aan. Van de grootwinkelbedrijven heeft 78 procent last van de diefstal van verfspuitbussen. Dit blijkt uit een onderzoek onder bedrijven dat door een werkgroep bestaande uit onder meer het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven en Halt Ne derland, het landelijk overleg van Haltbureaus, is uitgevoerd. De op gaven over de omvang van het aan tal gestolen verfspuitbussen vari eerden van één tot honderd per maand. De werkgroep schat de schade die de bedrijven lijden als gevolg van diefstal van verfspuitbussen op zeker 2,5 miljoen gulden per jaar. Dit bedrag is gebaseerd op de aan giften die gedaan zijn. "Het is echter het topje van de ijsberg", aldus de werkgroep. In werkelijkheid zou de schade voor het winkelbedrijf aan zienlijk groter zijn. Slechts 7 procent van de onder vraagde ondernemingen meldde iets aan voorkoming vdn diefstal te hebben gedaan. De werkgroep ad viseert de Landelijk Coordinator Voorkoming Misdrijven dan ook om de bedrijven aan te sporen maat regelen te treffen die diefstal van verfspuitbussen kunnen voorko men. Mocht overleg onvoldoende resultaten opleveren, dan beveelt de werkgroep wettelijke maatrege len aan, vanwege het maatschappe lijke belang de graffiti effectief te rug te dringen. Hasjlijn Het bureau verdovende middelen van de Amsterdamse politie heeft met de arrestatie van een 44-jarige Amsterdammer een hasjlijn uit Marokko opgerold. In een geheime bergruimte van de vrachtwagen van de verdachte vond de politie 4000 kilo hasj. De politie van Huizen heeft deze week ruim 900 kilo hasj met een straatwaarde van ongeveer zes miljoen gulden in beslag geno men. De vondst werd gedaan in een woning en een schuurtje. Radioactief afval De polder Meinerswijk in Arnhem blijkt veel ernstiger vervuild dan tot nu toe werd aangenomen. De uiter waarden liggen bezaaid met stort plaatsen, waar vele bedrijven mas saal chemicaliën hebben gestort. De gemeente Arnhem sluit niet uit dat er radioactief afval in Meiners wijk ligt. Door deze zeer ernstige vervuiling zijn de bouwplannen van Arnhem voor ongeveer 1270 wonin gen in Meinerswijk en de bijbeho rende wijk Stadsblokken op losse schroeven komen te staan. Ex-rectrix De voormalig rectrix van het hoofd stedelijk Barlaeusgymnasium C. de Vries Lentsch wordt bestuurlijk ad viseur van het Amsterdamse colle ge van B en W. De benoeming was gisteren nagenoeg rond en gaat per 1 september - komende maandag - ï'vdA verliest Indien er nu Kamerverkiezingen gehouden worden, zou de PvdA in de Kamer tien van haar 49 zetels verliezen. Het CDA daarentegen zou er vier zetels bijkrijgen en uit komen op 58. Een geheime peiling die het bureau Interview deze week heeft uitgevoerd, heeft dit uitgewe zen De VVD zou uitkomen op twin tig zetels en D66 op zestien. ken. Dit leidde ertoe dat veelvuldig regels werden genegeerd zonder dat dit gevaar of hinder veroorzaak te. Daarnaast volgde vrijwel nooit een strafrechtelijke aanpak indien men de regels overtrad. In feite moedigde de hele situatie verkeers deelnemers aan de regels nog meer te gaan overtreden. Hoofdzaken In het RW 1990 worden alleen hoofdzaken geregeld. Gewenst ver keersgedrag wordt minder door ge- of verboden afgedwongen. Zo kan de maximumsnelheid worden op gelegd door verkeersdrempels of het laten verspringen van de weg. Parkeren kan men tegengaan door bredere stoepen en het plaatsen van paaltjes. Hekken langs stoepen kunnen voetgangers dwingen op zebra's over te steken. Politie en justitie krijgen ook meer hulpmiddelen. Te denken valt dan aan de wegsleepregeling, de wiel klem en de wet administratief rech telijke handhaving verkeersvoor- schriften. Met deze wet, die bij stuk jes en beetjes in twee jaar gefaseerd wordt ingevoerd, vermindert de ad ministratieve rompslomp sterk die nu gepaard gaat met de afdoening via de rechter van veel verkeers overtredingen. Behalve het schrappen en verdui delijken van tientallen bepalingen uit het RW zijn er vier belangrijke wijzigingen: het berijden van de vluchtstrook langs autowegen of autosnelwegen (bijvoorbeeld om een file in te halen) wordt verboden. Hetzelfde geldt voor het parkeren op de vluchtstrook. Weggebruikers dienen niet langer 20 JAAR HARE KRISHNA NIJMEGEN (GPD) - Tijdens de opening van het academisch jaar, maandag, zullen de gezamenlijke Nijmeegse studentenorganisaties premier Lubbers een Alternatief studiefinancieringsplan aanbieden. Dit keer gaat het niet zoals voor heen om een ludieke studentenac tie, maar om een serieus plan. De aanbieding heeft plaats in de aula van de Katholieke Universiteit Nijmegen, waar de minister-presi dent aanwezig zal zijn. Voorgesteld wordt om te komen tot een stelsel waarin iedere student een beurs krijgt, minimaal ter hoog te van het huidige niveau van de volledige studiebeurzen met OV- jaarkaart. Deze beurs wordt gefi- nancieerd door twee partijen. De overheid betaalt een gedeelte, het- zelfde bedrag dat nu wordt uitgege ven aan de basisbeurs. De aanvul ling die nu bestaat uit leningen, ou derbijdrage of topbeurs, wordt in de toekomst gefinancieerd, aldus het plan, door ex-studenten. Iedereen die studiefinanciering heeft genoten, moet volgens het plan academici-belasting betalen. Dit vanaf het moment dat men een vaste baan heeft. Het betaalpercen- tage wordt bepaald aan de hand van het aantal studenten dat er op dat moment is. Het is de bedoeling dat de ex-stu dent vijftien jaar lang de speciale belasting betaald. Het stelsel moet volgens de bedenkers geleidelijk worden ingevoerd. Het geldt alleen voor studenten die voor het eerst met een studie beginnen. Zij die al studeren, betalen alleen hun studie lening af. Als het stelsel eenmaal draait, zou de nieuwe financierings- opzet zichzelf betalen. Het plan is tot stand gekomen na dat de studentenorganisaties ge sproken hadden met het college van bestuur van de Katholieke Univer siteit Nijmegen. Het college van be stuur is van mening dat het zeer de moeite waard is het plan in de lan delijke politieke discussie op zijn merites te beoordelen. De gezamenlijke studentenorga nisaties trachten met hun plan een fundamentele discussie over het studiefinancieringsstelsel aan te zwengelen. Ze zijn van mening dat het niet alleen kan blijven bij kritiek op de steeds weer nieuwe bezuini gingen. De invoering van de nieuw ste overheidsplannen leidt, aldus de studenten, tot een onacceptabele aanslag op de toegankelijkheid van de kwaliteit van het onderwijs. alleen te stoppen voor voetgangers en invalidenvoertuigen die zich al op een zebra of oversteekplaats be vinden, maar ook voor hen die op het punt staan over te steken. Fiet sers en bromfietsers mogen bij rood licht toch rechts af slaan. Daar waar dit uit het oogpunt van verkeersvei ligheid niet gewenst is, moet dit apart worden aangegeven. Het rode voetgangerslicht kan wor den vervangen door een geel knip perlicht. Indien er geen verkeer aankomt kunnen voetgangers zo toch oversteken ook al staat het licht officieel niet op groen. Geen literatuurlijst DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Wallage van onderwijs ziet niets in een verplichte Nederlandse literatuurlijst voor havo- en vwo- scholieren. Dat blijkt uit antwoor den van Wallage op vragen van de Tweede-Kamerleden Beinema (CDA) en Nuis (D66), die gisteren naar de Tweede Kamer zijn ge stuurd. "Een verplichte literatuur lijst zal ik in elk geval niet voor schrijven", stelt de staatssecretaris de kamerleden gerust. Beinema en Nuis waren in de pen geklommen nadat de hoogleraren Anbeek, Bekkering en Goedege- buure de 'Commissie Vernieuwing Eindexamenprogramma's Neder landse Taal en Letterkunde vwo en havo' hadden geadviseerd een ver plichte literatuurlijst van 21 boeken voor te schrijven aan leerlingen. De Kamerleden vinden dat de keuze vrijheid van leerlingen niet mag worden aangetast. ARNHEM Oudgedienden wachten op de aankomst van prinses Juliana, die gistermiddag in Arnhem bij het Koninklijk Tehuis voor oud-militairen Bronbeek een krans heeft gelegd bij het monument ter nagedachtenis aan de Nederlandse slachtoffers van de Japanse vrouwenkampen. Deze herden king heeft eens in de vijfjaar plaats. Het was dit jaar de vierde lustrum herdenking. De Nederlandse vrouwen die gedurende 1942-1945 onder ellendige om standigheden in de Jappenkampen verbleven, moesten dagelijks zwaar werk verrichten. Ook moesten zij ondervoeding, mishandeling en spanning doorstaan. De zorg voor hun kinderen gaf de vrouwen echter vaak de moed om door te gaan. Volgens de stichting is het weghalen van jongens van tien jaar en ouder het ergste geweest dat de Japanners de vrouwen tijdens de bezetting hebben aangedaan. Vijftien procent van alle geïnterneerde vrou- tven overleefde de verschrikkingen niet. Behalve prinses Juliana legden onder meer minister d'Ancona van WVC. de commissaris van de koningin in Gelderland, M. de Bruijne, en de loco burgemeester van Arnhem, J. van Doorne, kransen bij het monument. Voor afgaand aan de kranslegging vond een herdenkingsdienst plaats in de Eu- sebiuskerk in Arnhem. Tijdens deze herdenkingsdienst hield ook de bis schop van Rotterdam, mgr. R. Bar, een toespraak. (foto ANP) Gehandicapte de klos UTRECHT (ANP) - Volgens de Gehandicaptenraad dreigen stu denten die door hun handicap geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer 'gepakt te wor den' als de OV-jaarkaart voor stu denten (per 1 januari) een feit wordt. Als minister Ritzen (onderwijs) er geen stokje voor steekt dan moeten de studenten in kwestie straks net als niet-gehandicapte 60 gulden van hun basisbeurs inleveren. De Ge handicaptenraad heeft Ritzen per brief gevraagd maatregelen te tref fen om te voorkomen dat de studen ten worden gedupeerd. AMSTERDAM - Twintig jaar bestaat de Hare Krishna-beweging in Ne derland. Aanhangers van de beweging trokken gisteren zingend door de straten van Amsterdam, ter gelegenheid van dit lustrum. Daarbij werd ook een altaar meegedragen. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Een konvooi met twaalf Nederlandse vrouwen en dertien kinderen is gisteren uit Kuwayt in Baghdad aangekomen. Terug in Nederland SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is gisteravond de echtgenote van de secretaris van de Nederlandse am bassade in Kuwayt, mevrouw Da- moiseaux, aangekomen, samen met haar drie kinderen. Zij arriveerden uit de Turkse hoofdstad Ankara, in goede gezondheid, maar uiterst ver moeid. Mevrouw Damoiseaux wenste bij aankomst de pers niet te woord te staan. In Irak en Kuwayt zijn alle ge zinsleden en partners van leden van de Nederlandse diplomatieke staf nu vertrokkken. Mevrouw Da moiseaux en haar kinderen zijn in totaal zes dagen onderweg geweest. Afgelopen woensdag passeerden zij de Iraaks-Turkse grens. Zij worden begeleid door een Ne derlandse man, zo heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag mee gedeeld, en hebben de reis per auto gemaakt. De gezondheid van de 25 is volgens eerste berichten goed. Op het ministerie van buitenland se zaken heeft men geen aanwijzin gen dat er speciale eisen worden verbonden aan de uitreisvisa voor de Nederlandse vrouwen en kinde ren. Wanneer de groep naar Neder land kan komen is echter volstrekt onduidelijk. De Iraakse autoriteiten hebben problemen met de enorme stroom aan uitreisvisa. Bovendien wordt er in Islamitische landen op vrijdag niet gewerkt. Het ministerie en de ambassades werken er aan dat alle Nederlanders die Irak kunnen verlaten zo goed en zo snel mogelijk uit het gebied weg kunnen. Op dit moment is het meest waarschijnlijk dat als door de lucht kan worden gereisd, gebruik zal worden gemaakt van een vlucht van de Westduitse luchtvaartmaat- GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS schappij Lufthansa. Niet uitgeslo ten wordt dat ook andere lucht vaartmaatschappijen, waaronder Nederlandse, worden ingescha keld. Gisteren werd ook bekend dat af gelopen donderdag een Nederland se man door Iraakse soldaten is weggevoerd uit zijn hotel in Ku- wayt-stad. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft bij de Iraakse ambassadeur in ons land scherp geprotesteerd tegen de ar restatie. De Nederlandse ambassadeurs in Kuwayt en Irak proberen intussen de verblijfplaats van de man te ach terhalen en zijn vrijlating te be werkstelligen. Hun mogelijkheden zijn echter uiterst beperkt. In Den Haag is onbekend waarom de Ne derlander is opgepakt. Wel staat vast dat de Nederlander deel uit maakte van een groep buitenlan ders die tegelijk in een hotel is aan gehouden. Op dit moment verblijven nog 39 Nederlanders in Kuwayt en 175 (150 plus de 25 die gisteren arriveerden) Vondst asbest in scholen Amsterdam 'niet gevaarlijk' AMSTERDAM (ANP) - Uit het on derzoek van de GG GD naar de aanwezigheid van asbest in school gebouwen in de Amsterdamse bin nenstad die ouder zijn dan vijfjaar, blijkt dat bij twee van de negen on derzochte scholen de stof inder daad is aangetroffen. In het stads deel Noord werd door een ander on derzoek in vier scholen asbest aan getoond. Woordvoerders van de ge meente en het stadsdeel hebben dat gisteren bevestigd. Wat betreft de binnenstad is de si tuatie in de Dr. Boekmanschool het ernstigst. Volgens het GG GD- rapport zit bruine en witte asbest in de plafondplaten van de gymzaal en de gang van het gebouw. Deze week heeft de GG GD luchtmonsters genomen om de concentratie as bestvezels in de lucht vast te stellen. De resultaten van het laboratorium onderzoek worden in de loop van de volgende week verwacht. "Wanneer er ook maar één vezel in de lucht zit, dan zou het asbest al schadelijk zijn", aldus A. de Groot van de Be drijfsgezondheidszorg van de GG GD. Op het moment, zo meldt De Groot, bestaat er absoluut geen ge vaar voor de gezondheid van de naar schatting 150 leerlingen en le raren. De GG GD ziet dan ook geen aanleiding om nu al maatrege len te treffen. Wanneer uit het labo ratoriumonderzoek blijkt dat er as bestvezels in de lucht worden aan getroffen, dan zullen de kinderen naar een andere school worden overgebracht, aldus de gemeente woordvoerster. Uit het onderzoek blijkt tevens dat in het luchtkanaal in de direc teurskamer van de Theo Thijssen- school asbest is aangetroffen. Ook hier zijn monsters genomen, waar van de uitslag nog niet bekend is. In Noord werd m één school het giftige, blauwe asbest aangetroffen in de brandwerende laag rond de hoofddraagconstructie boven het plafond. Het gebouw wordt nu voor anderhalve ton gesaneerd. In drie andere schoolgebouwen stuitten de onderzoekers op het bruine asbest. Uit metingen bleek dat het percen tage vezels in de lucht geen bedrei ging voor de gezondheid opleverde. Sinds ongeveer vijfjaar mag er in gebouwen geen asbest meer wor den verwerkt. Voor die tijd werd het brandwerend materiaal echter veel vuldig in de bouw toegepast. Vol gens J. Cleij van de milieudienst van de gemeente Amsterdam is as best niet schadelijk, "zolang er niet aan wordt gerommeld". LEIDEN Misschien mag ieder een weg. Misschien komen dit weekeinde alleen vrouwen en kin deren thuis. Op dit moment verblij ven echter nog steeds zo'n tweehon derd Nederlanders in Irak en Ku wayt. Over hun lot is weinig be kend, maar feit is dat ze niet vrijwil lig kunnen beslissen of ze blijven of vertrekken. Dat maakt hen tot gijze laars. Als ze straks terugkeren moe ten ze goed worden opvangen. "Alle voorspellingen over de mentale conditie waarin de buiten landers die nu vastzitten in Irak of Kuwayt zijn gebaseerd op koffiedik kijken. Er is veel te weinig informa tie om een gefundeerde uitspraak te doen", aldus prof. dr. H. M. van der Ploeg, hoogleraar psycho-trauma- tologie door oorlog en geweld aan de Leidse universiteit. "Ik zal me dan ook niet aan zo'n uitspraak wa gen. Een ding staat in elk geval vast, mensen die terugkeren moeten goed opgevangen worden". Van der Ploeg is in de zeventiger jaren nauw betrokken geweest bij onderzoek naar de gevolgen bij slachtoffers van een gijzeling. In de jaren 1974 tot 1978 was in Nederland acht keer sprake van een gijzeling, waarvan de duur varieerde van één tot twintig dagen. De meeste st^an bij velen nog in het geheugen ge- grifd, zoals de kaping van een trein bij Wijster in 1975, waarbij 35 men sen vastgehouden werden voor twaalf dagen. Twee jaar later weer een trein, nu bij De Punt. Hier ging het om bijna honderd mensen en duurde het twintig dagen. Even eens in 1977 werden ook 125 kinde ren en vijf leerkrachten van een la- Prof. Van der Ploeg: ...kleine dingen kunnen terugslag bij gijzelaars te weegbrengen... <lolo wim Dijkman) gere school in Bovensmilde vastge houden. Voor sommigen duurde dit twintig dagen. Van der Ploeg: "Vanaf 1976 ben ik samen met een aantal collega's sys tematisch informatie gaan verzame len over de gevolgen voor slachtof fers van een gijzeling. Dit onder zoek, waarvoor onder meer ge sprekken met slachtoffers werden gevoerd, werd drie jaar later afge rond. In 1985 kwam er een nieuwe studie naar buiten over de gevolgen op de middellange termijn. Vanuit deze ervaring durf ik wel iets te zeg gen over de mogelijke gevolgen voor de mensen die nu het Midden- Oosten niet kunnen verlaten". "Wat betekent het voor ze als ze uit een veilige omgeving worden weggehaald, op welke manier wor den ze vervoerd, gaat er geweld mee gepaard. Allemaal vragen die in vloed hebben op de manier waarop de gijzelaars hun situatie verwer den. Ieder individu verwerkt het op zijn eigen manier. Dit is dan weer af hankelijk van de lichamelijke con ditie van die persoon en hoe hij met zijn problemen omgaat. Iemand die normaal gesproken niet bij de pak ken gaat neerzitten en positief blijft, zal in het algemeen minder schade lijke gevolgen ondervinden dan ie mand die wegzinkt in pessimisme. Een vechtersmentaliteit helpt je om je er doorheen te slaan", vertelt Van der Ploeg. Schild Een ander belangrijke factor is of ie mand alleen of met meer mensen opgesloten zit. Van der Ploeg: "Als je kunt praten met anderen dan leidt dat af van de situatie. Vooral onzekerheid levert veel angst op. Zoals in de situatie Irak-Kuwayt de willekeur waarmee de machtheb bers burgers uitzoeken die naar strategisch belangrijke punten ver- vberd worden om daar als mense lijk schild te dienen". Ook de achtergrond van een be paald persoon - wat hebbep mensen al meegemaakt - maakt dat mensen verschillend tegen de situatie aan kijken. "Een slachtoffer van één van de treinkapingen in Nederland, zei dat dit niks voorstelde bij wat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog in een concentratiekamp had meege maakt. Maar sommige jonge men sen die voor die tijd nooit serieuze problemen hadden, hebben de ka ping wel als traumatisch ervaren. Zij gingen zich voor de eerste keer in hun leven concentreren op zich zelf en de nut van het bestaan. Dit kan zeer ingrijpend werken", aldus de hoogleraar. In het ergste geval, als de gijzeling lang gaat duren en de dreiging voor de mensen groot wordt, dan zal het aantal geestelijke en lichamelijke klachten toenemen. Van der Ploeg: "Er zal dan vooral sprake zijn van angststoornissen, concentratiepro blemen, slaapklachten, nachtmer ries en pijnklachten. Iemand kan zeer onzeker worden waardoor het functioneren in de maatschappij moeilijk wordt". Maar een gijzeling kan ook positie ve gevolgen hebben. Van der Ploeg: "Je bent na zo'n periode vaak beter in staat om te relativeren, hoofdza ken van bijzaken te onderscheiden. Omdat je weet wat ellende is. kun je intenser genieten van mooie dingen in het leven. Als je samen met ande ren opgesloten hebt gezeten waar door je op elkaar aangewezen bent, dan leer je de waarde van een goed contact kennen. Kortom, het kan een versterking van je eigenwaarde betekenen". "Kleine dingen kunnen een te rugslag teweegbrengen. Bij voor beeld een bepaalde geur die je tij dens de gijzelingsperiode ook opge merkt hebt, of omdat je iemand ziet die op een van de daders lijkt. Dit duurt een bepaalde tijd, afhankelijk van hoe de persoon in kwestie er mee omgaat. Soms gaat het vanzelf weg, soms is er professionele hulp bij nodig", aldus Van der Ploeg. Hij vervolgt: "Van alle Nederlandse ge gijzelden in de jaren zeventig heeft een kwart geen last meer van de ge volgen en heeft tien procent nog be hoefte aan hulp van een psychiater, psycholoog, maatschappelijk wer ker of arts". "Je kunt dan wel zeggen dat ne gentig procent er redelijk goed doorheen is gekomen, maar je mag die tien procent niet vergeten. Om dat we gewoon niet weten hoe de mensen in Irak en Kuwayt de afge lopen en komende tijd ervaren, is het dus van belang dat je die men sen benadert als ze terug komen. Het hoeft niet meer te zijn dan een eenmalig contact, waarin je ze dui delijk maakt dat ze ergens terecht kunnen met hun problemen, dat je er voor ze bent als dat nodig is", al dus de traumatoloog. (ADVERTENTIE) Dankzij de recente ontdekkingen in de Verenigde Staten New York Het probleem van de rimpels, dat sinds jaar en dag de aandacht van de wetenschap heeft getrokken, is tot een wellicht defi nitieve oplossing gekomen dankzij het onderzoekswerk van professor Manfred Puschmann, één van de belangrijkste huidspecialisten in Duitsland. Deze aan de Experi mentele Dermatologische Kliniek te Hamburg verbonden geleerde heeft verklaard, dat de sleutel van de eeuwige jeugd een retinoïde is. Puschmann bevestigt, dat het da gelijks gebruik van het preparaat de huid in enkele maanden geheel verjongt het aantal fijne rimpel tjes vermindert, de huid wordt zachter en compacter en er treden geen neveneffecten op. Het succes van de ontdekking heeft onmiddelijk tot gevolg ge had, dat bij de apotheken ontelba re mensen, die op zoek zijn naar de eeuwige jeugd, vragen naar de crèe met het retinol. Het feno meen heeft in Engeland en Ameri ka zulke proporties aangenomen dat er, zoals in bijvoorbeeld Ne derland, televisiedebatten en ron de-tafelgesprekken worden geor ganiseerd omtrent deze nieuwe crème, die het aantal rimpels en de diepte ervan zichtbaar schijnt te verminderen. De crème met retinol, getest door Puschmann, wordt gedistribueerd door het multinationale bedrijf Korff dat zijn hoofdzetel heeft in New York. onder de commerciële naam Anti-Age Retard, in Neder land is de crème bij de apotheken verkrijgbaar in verschillen formu les al naar gelang de leeftijd van de gebruiker 25,35 of 45 jaar.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3