Oorlogsverleden van opa als sleutel tot beter leven 'Zuid-Afrika mag geen een-partij-staat worden' Polen proberen Duitser te worden via archief Wehrmacht Minister Roelof 'Pik' Botha blij met bezoek van delegatie van Nederlandse Tweede Kamer ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 PAGINA 39 den. Na de oorlog trokken de Amerika nen zich netjes terug in het eigen gebied. Maar alvorens te vertrekken werd wel eerst het hele archief ingeladen, om het niet in handen van de Russen te laten vallen. Het archief was uit Berlijn naar het zuiden van Duitsland geëvacueerd in verband met de Geallieerde bommenre gen. Het is Daniel niet duidelijk wat de Amerikanen wilden met de kartonnen kolos. Na de oorlog wilden zij er namelijk snel de fik in steken. De Fransen hebben dit voorkomen en namen de hele handel onder hun hoede. Het hele archief staat nu ifi fabriekshallen waar tijdens de oor log luchtafweermunitie werd gemaakt. Het archief werd kort voor de Tweede Wereldoorlog opgericht op grond van de Geneefse Conventie over de behande ling van krijgsgevangenen (artikel 77). Ieder land zou gemaakte krijgsgevange nen registreren. Na het gewapende con flict zou de aangelegde kaartenbak keu rig worden overhandigd aan de voorma lige vijand. Maar na de oorlog namen de overwinnaars de lijsten van hun eigen krijgsgevangen gemaakte soldaten mee. "En die zijn nu verdwenen. Ik heb hier ook de namen van de Nederlandse offi cieren die dat gedaan hebben", beschul digt Daniel. Verdwenen Op 26 augustus 1939 begon het archief de werkzaamheden als dienstverlenende instelling van het Oberkommando. Be halve dat het informatie moest verschaf fen over krijgsgevangenen van de tegen standers, moest het ook nauwgezet de toestand van iedere individuele Duitse soldaat volgen. Daniel: "Wat hier voor werk is verricht tijdens de oorlog, is on gelooflijk. De geringste medische hande ling is genoteerd". Vanaf 1944 begonnen er gaten te vallen in de registratie. Daniels verklaring: "Op de vlucht is het moeilijk schrijven". Vooral het haastige terugtrekken aan het Oostfront leidde tot gebrekkige rap portage. Bij het uitspreken van het woord Oostfront betrekt Daniels gezicht. "Weet u hoeveel Duitsers er op dit mo ment nog worden vermist? Een komma twee miljoen". Hij schat dat er nog ongeveer honderd duizend vermiste soldaten in geïmprovi seerde graven in het westen liggen. De rest ligt in Oost-Europa of is in krijgsge vangenschap overleden. Uit de Sovjet archieven kwamen niet lang geleden lijs ten vrij van ongeveer 400.000 man, over leden in krijgsgevangenschap. "Russen registreerden heel gebrekkig. Zij noteer den: Schmit, vadersnaam Alfred, voor naam Heinz. Daar heb ik dus niets aan. Zou er bij staan dat hij uit Hamburg kwam, dan was het makkelijk. Dan zou ik 'uw vader' snel kunnen vinden", zegt Daniel. Hij is ook pessimistisch over de kwali teit van de lijsten die nog moeten komen uit de Sovjetunie. "Dat is ook niet zo gek, want ze hebben ook geen enkele interes se voor hun eigen doden. Wij hebben ge gevens over Sovjet-soldaten die in Duit se krijgsgevangenschap zijn overleden aan de ambassade in Bonn overhandigd. Daar hebben wë nooit een reactie op ge had". De Duitse hereniging zal niet onge merkt aan de WASt voorbij gaan. Door de toepassing van de Westduitse sociale wetten in de DDR, is een nieuwe golf van klanten bij de WASt te verwachten. In de Bondsrepubliek wordt pensioen uitbe taald over de oorlogsjaren. Pensioenge rechtigden in de DDR kregen van de communistische leiding, die het oorlogs verleden ontkende, niets voor hun diensttijd in de Wehrmacht. Straks zul len de oudere Oostduitsers massaal be wijzen komen halen om pensioen te kun nen trekken over de oorlogstijd. Het heeft ongeveer twintig jaar gekost om dit voor de Westduitsers allemaal uit te zoeken. "Nu gaan we hetzelfde nog een keer doen voor de DDR-renteniers", aldus Daniel. Hij gniffelt: "Maar ik ga over een paar maanden met pensioen". "Daar, in die laagbouw, liggen duizenden dossiers en aktes opgeslagen", zegt de Berlijnse buschauffeur met ontzag en af grijzen in zijn stem. Hij bestuurt lijn 21die langs de 'Wehr- machtsauskunftstelle für Krie- gerverluste und Kriegsgefan- gene' (WASt) voert. Oftewel het archief van de Duitse Wehrmacht in de Tweede We reldoorlog. De nasleep van de TWeede Wereldoorlog laat zich in dit archief van een zeer para doxale kant zien: Poolse klein kinderen van voormalige Wehrmacht-soldaten willen bij het archief het bewijs ontvan gen van grootvaders dienst in het Duitse leger. Als het archief dit bevestigt, kunnen de nako melingen het Duitse staatsbur gerschap krijgen en hun gewe zen volksrepubliek verlaten. door Wessel de Jong Het feit dat uitgerekend Polen willen be wijzen dat hun grootvader heeft gevoch ten in het leger dat hun land zoveel leed heeft berokkend, wekt bevreemding. Vergelijkt men echter de welstand ten oosten en ten westen van de Oder-Neisse grens, dan wordt het iets duidelijker. Ve len zijn zeer inventief om toegang te krij gen tot het 'Wirtschafstwunder' met zijn nieuwe filiaal de DDR. In de vooroorlogse Duitse wetten was bepaald, dat alleen Duitsers in de Wehr macht mochten dienen. Degenen die graag voor de Duitse zaak wilden vech ten maar niet de Duitse nationaliteit had den, konden alleen maar dienst nemen in nationale vrijwilligerskorpsen. Toch gin gen bepaalde lieden op zoek naar de mo gelijkheden om dienst te nemen in de Wehrmacht zelf. En toen er door de oor logshandelingen niet meer genoeg Duit se mannen waren, stond men niet meer onwillig tegenover deze aandrang. Deze bestond vooral in de bezette ge bieden die rechtstreeks bij het Reich wa ren ingelijfd. Silezié was een van de grootste ingelijfde 'Ostgebiete'. Inwo ners die konden bewijzen dat ze Duits waren, konden vanaf ongeveer 1943 een tijdelijk Duits staatsburgerschap krij gen, waarmee ze in de gelederen van de Wehrmacht konden deelnemen aan de oorlog. Het Reich behield zich het recht voor na de oorlog lees de overwinning het staatburgerschap weer in te trek ken. Het een noch het ander is uiteraard ooit gebeurd. "Het verlenen van de Duitse nationali teit ging met de natte vinger", zegt tech nisch chef Daniel van het Wehrmact-ar- chief. "Als je een beetje Duits sprak, een Duitse Herder had, of als je grootmoeder Duits was, kreeg je gemakkelijk het tij delijk staatsburgerschap". Een tijdlang was het voorlopige Duitse staatsburgerschap vergeten. Daniel, die in de oorlog zelf in Denemarken was ge legerd, legt uit: "Na de capitulatie had je nauwelijks te eten als Duitse krijgsge vangene. Alle Sileziërs en Bohemen ont kenden na de overgave dat ze 'voorlopig' Duitser waren. Zij stonden dan snel aan de andere kant van het prikkeldraad. Vervolgens kregen ze beter te eten en een functie als bewaker". De schande die *September 1939: de Wehrmacht trekt Polen binnen. Heel lang werd het heulen met de vijand in die dagen als een schande beschouwd. Vanaf 1988 doen Polenniassaal navraag naar documenten, waaruit moet blijken dat grootvaders als Duitsers aan Duitse zijde hebben gestreden. kleefde aan het heulen met de verliezer, drong het herroepbare staatsburger schap naar de achtergrond. Tot 1988. "Toen werd het gat ontdekt", aldus-Da- niel. Adviserend Vanaf 1988 doen Polen massaal navraag naar documenten, waaruit moet blijken dat grootvaders als Duitsers aan Duitse zijde hebben gestreden. Per maand zijn sindsdien ongeveer 4000 aanvragen ver werkt. Lange tijd werden fotokopiën van Wehrmacht-documenten gewoon recht streeks naar Polen verstuurd. "Daar zijn we echter mee gestopt, er werd te veel vervalst. Met de huidige kopieerappara ten kun je, door verschillende documen ten naast elkaar te leggen, zelf nieuwe maken", weet Daniel. En waarom niet gewoon asiel aanvra gen? Plaatsvervangend hoofd Spiller van de WASt: "Dat is eenvoudig. Een aanvraag voor politiek asiel duurde jaren en als het werd toegekend, werd je nog geen Duit ser". Politiek asiel is met het verdwijnen van het repressieve systeem, nu hele maal uitgesloten voor Polen. Medewerkers in vluchtelingen-op vangcentra hebben tegenwoordig een computerverbinding met de WASt en kunnen op die manier aanvragen direct verifiëren. De controle op het voorlopige Duits staatsburgerschap heeft geleid tot een grote automatiseringscampagne en een forse personeelsaanwas bij het ar chief. De WASt is een puur adviserende in stelling. Het archief heeft geen invloed op een definitieve beslissing over een aanvraag door een deelstaat. Het is goed mogelijk dat een aanvraag die in de deel staat Obersachsen wordt afgewezen, in Beieren wordt toegekend. "Niet alle deelstaten zijn even grootmoedig", aldus Spiller. Iemand met het voorlopige staatsbur gerschap stond tijdens de oorlog geregi streerd in de zogenaamde Deutsche Volksliste. Deze bestond uit vier catego- riën. De mensen in de eerste twee waren zonder meer Duits en dus dienstplichtig. De derde categorie had het herroepbare staatsburgerschap vrijwillig gekregen. De vierde categorie bestond uit mensen wier aanvraag was afgewezen. Redding Het is niet voor niets dat de WASt onder het Franse militaire gezag in Berlijn valt. Ook in Elzas-Lotharingen, dat eveneens binnen het Reich was gesloten, werd een Duitse Volksliste ingesteld. Ook daar moesten en mochten de bewoners van het geannexeerde gebied dienst ne men in Hitiers oorlogsmachine. Vanaf 15 oktober 1942 vochten er onvrijwillig Duitser geworden Fransen mee. Na de oorlog waren de Fransen er zeer op ge brand het doopceel te lichten van hen, die zelf het Duitse staatsburgerschap hadden aangevraagd. Deze lieden stond vervolging in het vooruitzicht, net als de genen die al voor 15 oktober als soldaat stonden geregistreerd. Die bijzondere Franse belangstelling is de redding voor het archief geweest. "Historische interesse of menslievend heid waren niet de Franse beweegrede nen", verzekert Daniel. De Britten had den geen belangstelling voor de berg pa pier en de Russen al helemaal niet. Het waren de Amerikanen die zich het archief vlak voor het zwijgen der kanon nen hadden toegeëigend. In 1945 waren zij opgerekt tot in het gebied, dat de Sov jet-bezettingszone in Duitsland zou wor- Dinsdag vier september arriveert een delegatie van de Tweede Kamer in Zuid-Afrika. De kamerleden zullen zich op de hoogte stellen van de laatste ontwikkelingen in het land van de - verdwijnende - apartheid. Een gesprek met minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, over de toekomst van het land, waar, zoals het cliché wil, Kaap De Goede Hoop te vaak door traangaswolken aan het gezichtsveld wordt onttrokken. door Henri Kruithof en Peter van Nuijsenburg De minister, met lichte stemverheffing en een vorsende blik op zijn ondervra gers: "Het geweld moet stoppen. Dat is niet alleen in het belang van de blanken, niet alleen in het belang van de zwarten, het is in het belang van het land". Op het moment dat het gesprek met Pik Botha, Zuid-Afrika's minister van buitenlandse zaken plaats heeft, is het geweld in de zwarte woonoorden rondom Johannesburg even geluwd. Massaal ingrijpen door politie en leger heeft na de twee weken durende slacht partijen tussen aanhangers van ANC-lei- der Mandela en Inkatha-chef Buthelezi, de rust hersteld. Maar ook Botha weet dat de aanwezigheid van pantserwagens alleen de problemen niet kan oplossen en dat het geweld dus weer kan oplaaien. "Door de vrijlating van Nelson Mande- la. door het legaliseren van verboden or ganisaties als het ANC en de communis tische partij en door het verdwijnen van de apartheid, is de onderlinge solidariteit onder de zwarten doorbroken. De na tuurlijke verschillen, die er altijd al wa ren. zijn nu weer manifest geworden". "Het beleid van het ANC houdt in dat het de enige vertegenwoordiger moet worden van alle zwarten, kleurlingen en Indiërs. De onlusten zijn een direct ge volg van die politiek. Inkatha weigert het ANC als de alleenvertegenwoord.iger te accepteren. Inkatha staat daarin niet al leen, ook andere zwarte groepen verzet ten zich daar tegen. Ik heb tegen ANC- leiders eezegd dat ze dit beleid moeten herzien. Het wekt de indruk dat de een partij-staat, die alles en iedereen moet vertegenwoordigen, nog steeds hun einddoel is". "Akkoord, ze erkennen in beginsel dat er andere partijen zijn, die betrokken moeten worden bij de onderhandelingen over een nieuwe grondwet, en ik geloof ook niet dat ze onwrikbaar zullen vast houden aan de nationalisering van be langrijke bedrijfstakken. Maar feit blijft dat zwarten nog steeds door intimidatie worden gedwongen mee te doen aan sta kingen, consumentenboycots en politie ke manifestaties". "Wij hebben er best begrip voor dat het ANC organisatorische problemen heeft, dat de omschakeling van verzetsbewe ging naar politieke partij veel voeten in de aarde heeft en dat de 'kaders' nog aan de nieuwe lijn moeten wennen, maar bij dit soort zaken spelen percepties, in drukken, een grote rol, en de indruk is dat het ANC nog steeds de vertegen woordiger van alle zwarten, of in elk ge val van de overgrote meerderheid, pre tendeert te zijn". Minister Botha. Afgrond "Ik verklap u geen geheim als ik zeg dat ik Mandela er een en andermaal op heb gewezen dat ons land naar de afgrond gaat als hier een een-partij-staat wordt gevestigd. Niet de sancties verhinderen buitenlandse investeringen. Die sancties verdwijnen na de recente hervormingen in ons land vanzelf wel. De angst voor heilloze ontwikkelingen en de gewelds explosies zijn nu de grootste belemme ring voor buitenlandse bedrijven om zich hier te vestigen". "Een voorbeeld: als een bedrijf moet kiezen tussen investeringen in Budapest met misschien een rendement van een half procent of in Zuid-Afrika met een dikke kans in de rode cijfers te raken, wat denkt u wat dat bedrijf gaat doen?". "Het ANC moet zijn beleid bijstellen. Het moet lering trekken uit de gebeurte nissen in Oost-Europa. Een-partij-staten zijn uit. De westerse wereld wil een meer-partijen-systeem. Dat is de enige manier waarop een democratie efficiënt en effectief kan werken. Als je afkoerst op een-partij-staat en eenplan-economie dan ga je tegen de tendens in de rest van de wereld in". Hoop op een vreedzame oplossing en de vrees dat dit een illusie zal blijken, zijn de polen waartussen de' meeste Zuidafrikanen heen en weer worden ge slingerd. Botha: "Ik hoop dat iedereen na de uitbarstingen van de laatste weken ervan doordrongen is dat onderhande lingen de enige oplossing voor de proble men van ons land vormen. Het is niet in ons belang dat het buitenland ons gaat zien als een gewelddadig land. Het is te hopen dat iedereen beseft hoe kortzich tig het is om geweld en onrust aan te wakkeren". Hij ontvouwt voorzichtig de theorie dat het geweld onvermijdelijk was, een onontkoombare eruptie die ook weer over gaat. "De storm die nu uitgewoed is, was misschien niet te voorkomen, hij moest wel over ons heenkomen. Maar ik denk dat de weg naar onderhandelingen over een nieuwe grondwet nu open is". Verwijt Het verwijt dat de regering vaak wordt gemaakt, is dat ze nog steeds niet en de tail heeft duidelijk gemaakt wat de voor stellen voor die onderhandelingen zijn. Van het ANC zijn ze duidelijk: eenheids- taat, een-kamer parlement, gemengde economie een handvest voor mensen rechten. Van de regering is alleen be kend, dat er een meer-partijen staat moet komen, een vrije markt economie en dat de rechten van minderheden gewaar borgd moeten zijn. Meer duidelijkheid, ook voor de eigen achterban, lijkt dus ge wenst. Botha: "Ik voel er niets voor om pu bliekelijk onze concrete ideeën voor de grondwet uit de doeken te doen. Dan ontstaat er een publieke discussie over en dat kan het gesprek met de anderen alleen maar verstoren. Ik wil echte on derhandelingen voeren met alle groepe ringen die daaraan mee willen doen. Met geven en nemen van alle partijen moeten er compromissen gesloten worden. Dat kan alleen achter gesloten deuren". Botha ziet overigens ook niet dat alle partijen in Zuid-Afrika zullen meedoen aan de onderhandelingen. De ultra rechtse Konservatieve Partij en de neo- nazistische Afrikaner Weerstands Bewe ging (AWB) van Eugene Terreblanche bijvoorbeeld weigeren aan een tafel zit ten met wat zij noemen de 'communisten en terroristen van het ANC'. Zij exploite ren de angst van de blanke kiezers voor de toekomst onder een zwarte meerder- heidsrregering. Botha: "De KP heeft een zeker voor deel bij de blanke kiezers, omdat ze hun ideeen nog nooit in de praktijk hebben kunnen brengen. Zij kunnen zonder zich te bekommeren over de consequenties van hun voorstellen, allerlei ideeën ven tileren. Ze dragen geen verantwoorde lijkheid. De blanke kiezers hebben nog nooit ervaren wat een echt conservatief beleid betekent". Botha is echter wel bang dat de aan hang van extreem-rechts zal groeien, als de regering niet snel concrete resultaten kan laten zien van haar hervormingen. Economisch gaat het slecht met Zuid Afrika: er staat een recessie voor de deur en de werkloosheid onder de zwarte be volking neemt nog steeds toe. "Het is hoog tijd dat Europa wakker wordt. De Europese landen moeten zich realiseren dat president De Klerk snel iets positiefs moet kunnen tonen. Schou derklopjes voor De Klerk en Mandela zijn allemaal heel mooi, maar er is nog niets concreets gebeurd". Oneerlijk "Het is ook oneerlijk. Wij hebben gedaan wat van ons verlangd werd, maar het westen heeft nog niets terug gedaan. De sancties zullen vanzelf wel verdwijnen, maar het zou helpen als de Europese lan den, ook Nederland, de sancties officieel zouden opheffen. Dat heeft een belang rijk psychologisch effect. De Klerk heeft dan iets om aan de eigen achterban te kunnen laten zien". "Het is niet alleen in het belang van de blanken of van deze regering, het is ook in het belang van de zwarte bevolking en van Nelson Mandela. Ook zijn achterban zal op een gegeven moment aan hem vra gen wat zijn vrijlating en zijn onderhan delingen met de regering hebben opgele verd. Voorlopig is de zwarte bevolking alleen maar slechter af. Dat kan opnieuw tot geweld leiden en dat zal de ultra rechts weer in de kaart spelen". De Nederlandse parlementaire delega tie is dan ook welkom. De kamerleden kunnen nu zelf zien welke veranderin gen hier inmiddels hebben plaatsgevon den. "Ik geloof best dat collega Van den Broek het parlement goed informeert. Maar jullie politiek systeem is nu een maal zo dat er sterke scheiding is tussen regering en parlement. Het is altijd beter dat de parlementariërs die straks mee moeten beslissen over het opheffen van de sancties, zelf komen zien en praten met iedereen, om zo een gefundeerd oor deel te kunnen vellen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39