'Onze vijand is een groen land en niet meer dat rode' Vluchten na ongeluk zwaar bestraft REPORTAGEE MISDAAD Gebrekkige kennis van Irak kwelt tijgervrouwen' en 'ouwe rotten' meer dan angst Naar school vol pep of valium Wat was baboesjka blij. Er komt een nieuw elektrisch fornuis voor de familie. Wat had ze met dochter en kleinzoon vaak geklaagd over het dertig jaar oude exemplaar dat nu nog in de keuken staat. Baboesjka (moedertje), 82 reeds en slecht ter been, had bezoek gekregen van twee dames van het Moskouse GEB. Keurige, vriendelijke vrouwen. En zo meelevend. "Met z'n drieen in zo'n kleine woning. En u slaapt met uw kleinzoon ineen kamer. Aan die situatie kunnen we niets verhelpen. Maar u krijgt van ons wel een nieuw fornuis. Het komt morgen", beloofden ze na inspectie van de woning. Maar dochterlief was na thuiskomst niet blij met het heuglijke nieuws. "Maar moeder, we hebben helemaal niets aangevraagd, hoe kan dit nou", riep ze. Ze spoedde zich naar het kabinet in de huiskamer en wat ze vreesde bleek waar: tweeduizend roebel spaargeld verdwenen plus gouden sieraden. Baboesjka kon het verpletterende nieuws niet verwerken. Ze viel flauw, de ambulance kwam en de dokter constateerde storingen in het hartritme. Moeder en zoon, in zak en as, besloten tot drastische maatregelen: vervanging van de Moskou Hans Geleijnse voordeur door een stalen exemplaar en baboesjka overdag binnenshuis achter slot en grendel. M'n grootmoeder heeft nog geluk gehad, vertelde de kleinzoon me later. Hij wees in de krant op de laatste misdaadcijfers, verstrekt door minister van binnenlandse zaken Bakatin. Een en al onheil: iedere derde misdaad wordt begaan onder invloed van alcohol, bij 3.441 van de in totaal 1.263.000 misdaden in de eerste helft van dit jaar werden vuurwapens gebruikt, de criminaliteit is met 14,6 procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. Russische kennissen waarschuwen buitenlanders dan ook voortdurend voor de gevaren die in Moskou op de loer liggen: agressieve dronkelieden, roofzuchtige taxichauffeurs, brutale inbrekers. "Vertrouw geen Rus", zegt een Russische vriend. "Jullie hebben alles wat wij niet hebben en als we kans zien komen we het halen". Dit draagt uiteraard bij aan een misdaadfobie in de woonblokken voor buitenlanders in Moskou. Bakatin bevestigde de echt bangen onder de 15.000 'gastarbeiders' in hun trauma's. Inde eerste helft van 1990 waren er 429 misdaden tegen buitenlanders begaan, 103 meer ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1 dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Dus worden er voorzorgen genomen. Die beginnen voor de deur, bij de auto. Elke import Moskoviet wordt expert in het preventief verwijderen van ruitewisserbladen en wieldoppen. Een alarminstallatie is een must, evenals het verwijderen van de autoradio. Anders dan in Nederland is de straf op het laten slingeren van pakjes sigaretten (want schaars) geheid een gebroken ruit. Tralies voor de ramen, zeker op lagere verdiepingen gelden eveneens als verplicht. Een aanrader van Russische arbeiders die mijn flat op de derde verdieping opknapten was: schrikdraad, liefst met 220 volt, aan weerszijden van het balkon. Hoog wonen biedt geen bescherming: een vrouwelijke employee van de Amerikaanse ambassade werd in haar Jlat op de 21ste etage door een inbreker aangerand. In vroeger jaren werd de permanente patrouille voor het flatgebouw het zichtbare bewijs van de politiestaat genoemd. Nu eisen ambassades en bedrijven permanente bewaking voor de flat. Maar de buitenlanders slaan terug. Ze namen het afgelopen halfjaar 65 misdaden voor hun rekening, waaronder twee moorden, een roofoverval en een verkrachting. De Russen zijn dus gewaarschuwd. Van ANP-eorrespondente Wilma van Meteren De 22 vrouwen aan boord van het Neder landse fregat de Pieter Florisz, dat samen met de Witte de With opstoomt naar de Golf, kunnen zich verheugen in grote, zelfs internationale belangstelling. Nu de 360 be manningsleden even de tientallen journa listen aan boord vertellen over de eerste da gen van de reis die tot het Suezkanaal is ge vorderd, komt de onvermijdelijke vraag ter sprake: hoe gaat het met de vrouwen aan boord? Kunnen ze hetzelfde als mannen? "Eén van die jongens, een man van onge veer 150 kilo hoorde ik later, is door een meisje opgetild", zegt een korporaal. "Kun nen twee meiden dan een zware, ernstig ge wonde matroos op een brancard een steile trap ophijsen?", moppert een matroos. Maar gelukkig is 'de sfeer ontspannen', lig gen de videobanden klaar en denken de matrozen er maar niet te veel aan dat er ook een uitrusting tegen een chemische aanval is meegegaan. "Als je reëel bent moetje toe geven dat er een kans is dat je naar de bo dem gaat". PORT SUEZ "Een heel vrouwen schip is sowieso onmogelijk", rea geert korporaal Rény Blom op op merkingen van mannen aan boord van het broederschip Witte de With, dat een vrouwenschip het altijd zal verliezen van een fregat met man nen. Toch meent zij dat vrouwen best wat kunnen. Vooral als er wat aan de hand is. "Van de week had den we een grote brand bestrij- dingsoefening. Er lagen daar twee gewonde mannen en die moesten er zo snel mogelijk uit. Ik heb er één naar buiten gebracht. Hij dacht no- tabene dat een man dat had ge- Dezelfde oefening door de ogen van twee ziekenverplegers: "Moet je met twee man de vuurhaard aan vallen met een loodzware slang, die door de hoge waterdruk knap on handelbaar is...Sta je als man voor op, blijkt de tweede man achter je een vrouw. Die voorste vent moet dan echt voor twee werken". Voor hen is het probleem duide lijk" tijdens alle oefeningen vóór au gustus 1990, waarbij er geen sprake was van een serieuze bedreiging, zijn er behoorlijk wat oogjes dicht geknepen. We proberen de perfec tie te benaderen, voor het geval dat. Dan kun je maar een ding conclude ren: met vrouwen aan boord zul je die perfectie nooit halen". Commandant ir. L. Nieuwenhuis van de Pieter Florisz is heel tevre den over de prestaties van de 22 vrouwen aan boord van zijn fregat. "Een gemengde bemanning geeft een goede sfeer. Er wordt goed sa mengewerkt tussen de mannen en de vrouwen. Ik denk dat de mannen aan boord van een schip met een ho mogene bemanning inderdaad iets missen. Onze vrouwen zijn tijgers. Die opmerkingen over vrouwen die niet goed zouden kunnen functio neren op een schip komen voorna melijk van mannen die op een man- nenschip varen". Vertier De sfeer aan boord is goed, beaamt hij. De bemanning heeft het zich ge zellig gemaakt. Binnenkort gaan de barbecues naar het dek van de Witte de With, voorspelt luitenant Jagel. Kooien zijn aangekleed met foto's van het thuisfront en welgevormde dames en heren op posterformaat. Er zijn 75 videofilms aan boord, twee hometrainers en andere mate rialen voor sport en vertier. De voorraadkamers puilen uit en in allerlei havens worden nieuwe spullen aan boord gebracht, van verse groenten tot belangrijke re serve-onderdelen en aanvullingen op de uitrusting voor de chemische oorlogsvoering. (ANP) - In het kiel zog van de fregatten varen in het konvooi twee Britse bevoorradings schepen mee, die de Nederlanders al van olie hebben voorzien. In Port Said, de bekende Egypti sche haven die door zovele Indië- gangers is aangedaan, nestelden zich direct kooplieden aan boord met t-shirts, beschilderde papyrus en andere Egyptische souvenirs. Naar gewoonte werden er stretchers voor hen uitgeklapt als tijdelijke rustplaats. Ondertussen moesten de plaatse lijke autoriteiten worden "doorge- smeerd". Uit een grote doos ver dween de ene na de andere fles jene ver om de passage maar zo vlot mo gelijk te laten verlopen. Een slof Franse rookwaar voorkwam op het nippertje dat de ankertrossen in Port Said al werden doorgesneden. De loods had omstandig een groot mes gevraagd in een duidelijke blijk dat hij korte metten zou ma ken als de Nederlanders niet met iets aardigs over de brug zouden ko men. De ouwe rotten zijn niet ver baasd. Gifgasaanval De bemanning geeft toe dat zij ei genlijk niet goed waren voorbereid op een aanval met chemische wa pens. Ieder bemanningslid is ook uitgerust met tegenstoffen en stic kers die verkleuren als ze in aanra king zijn geweest met strijdgassen. "De chemische dreiging is er, maar Zo'n 50.000 jongeren aan medicijnen verslaafd AMSTERDAM - Onder de scholieren van lbo, mavo, havo, mbo en vwo bevinden zich nogal wat jongeren die met zekere re gelmaat kalmerende middelen of peppillen gebruiken, zo is geble ken uit een onderzoek van het In stituut voor Sociale Geneeskun de van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Volgens onderzoe ker dr. H. N. Plomp is het voor het eerst in Nederland dat het ge bruik van dergelijke middelen door de jeugd aan het licht is ge bracht. Plomp: "Vanuit de jeugdge zondheidszorg kwam de vraag of we eens wilden kijken naar het gebruik van kalmerende midde len en peppillen. En dan moet je denken aan bij voorbeeld een middel als valium. Spul waar je gemakkelijk verslaafd aan kan ra ken. We hebben ook het 'medi cijn-gebruik' meegenomen in het onderzoek. En nu blijkt dat een deel van de middelbare school jeugd dergelijke middelen min of meer regelmatig slikt". 50.000 kinderen "Als je het aantal gebruikers waarbij het op verslaving begint te lijken, in percentages uitdrukt, is het niet zo schokkend. Je praat over 0,4 procent. Maar vertaald in cijfers heb je het altijd nog over 50.000 kinderen. En dat is een groep, groot genoeg om je zorgen over te maken". Plomp ontdekte ook dat de ge bruikers vooral te vinden zijn on der scholieren van het lagere be roepsonderwijs. Het vwo scoort aanmerkelijk lager in medicijnge bruik. "Met een verklaring moet je'wat voorzichtig zijn. Vooral ook omdat dit het eerste onderzoek is. Je kunt dus niet zeggen of dit Plomp: "Onder de havo-leerlingen tref je jongens en meisjes aan die een stapje terug hebben moeten doen. Die zitten veelal in een behorlijke stress-situatie". (foto GPD) derzoek wel vergeleken met on derzoeken die in Amerika zijn ge daan. Als je de groep van rond de zeventien jaar als uitgangpunt neemt, kun je globaal zeggen dat in Amerika het gebruik van pep pillen en kalmeringsmiddelen op veel grotere schaal voorkomt. In ieder geval heeft het onderzoek geleerd dat de gezondheidszorg de zaak scherp in de gaten moet houden. Daarnaast moeten artsen zich afvragen of ze aan jeugdigen niet al te snel zware kalmerings middelen uitschrijven. Dat ge beurt, o zeker. Je loopt dan het ri sico dat een voorgeschreven re cept op een gegeven moment niet meer als geneesmiddel wordt ge zien maar als genotsmiddel. En in dat geval zitje als medicus op een verkeerd spoor". structureel is. Ik denk dat het ge bruik met ontevredenheid en schoolkeuze te maken heeft. On der de havo-leerlingen tref je jon gens en meisjes aan die een stapje terug hebben moeten doen. Een vwo-opleiding bleek te hoog ge grepen. Die zitten veelal in een behoorlijke stress-situatie. Heb ben de afvalrace meegemaakt en zijn op zoek naar compensatie". "En als er iemand binnen de fa milie valium gebruikt, snoep je gemakkelijk mee. Zonder dat zo iets nu snel in de gaten loopt. Aan peppillen is uiteraard wat moeilij ker te komen, maar de oudere jeugd is inventief genoeg om er achter te komen waar Abraham die mosterd vandaan haalt". "Ik heb de resultaten van het on- - De Amerikaanse vloot ging de Nederlandse vloot voor bij de doorvaart van het Egyptische Port Said. de kans dat we ermee te maken krij gen is gering omdat de uitwerking ervan op zee aanzienlijk minder is", zegt commandant Van Gurp. Ook de volgens Van Gurp "goed geprepareerde" opvarenden zijn niet bang voor een gifgasaanval. Korporaal Rény Blom uit Den Hel der verwacht niet dat de Iraki's zul len toeslaan met deze wapens. "Ze moeten eerst langs de Amerikaanse vloot voor ze ons bereiken. Als we in een gifwolk terecht komen, zijn we er binnen tien minuten weer uit. Aan dek staan sproei-installaties waarmee de hele boel wordt schoongespoeld". Ziekenverpleegster Veronica Baltus denkt er liever niet aan dat de oefeningen die aan boord zijn ge daan werkelijkheid kunnen wor den. "Je kunt er niet bij stilstaan. En dat mosterdgas is werkelijk ver schrikkelijk. Maar we hebben ons goed voorbereid. Het is een jong schip met een gascitadel die onder druk kan worden gezet, zodat bij in slagen alle stoffen buiten kunnen worden gehouden. Alle mensen die met deze strijdmiddelen in aanra king komen worden in een "POR", een persoonlijke ontsmettings ruimte, uitgebreid gedoucht en ge hopt, bepoederd met een stof die een hoog absorptievermogen heeft". "We zijn natuurlijk nooit eerder geconfronteerd geweest met een chemische dreiging", vervolgt zij. "De Rus, het grote rode land, was onze potentiële vijand. Maar deze blijkt een vriendelijk mens. De oost-west-verhouding is in die zes jaar dat ik bij de marine zit, hele maal veranderd. De Sovjets hebben zich nu achter de resolutie van de Veiligheidsraad tegen Irak ge schaard, aan de zijde van de Ameri kanen. Dat is nieuw. Onze vijand is nu een groot, groen land, een land Bianca Pronk moest wel even slik ken toen ze een week vantevoren te horen kreeg dat ze naar het Golfge- bied zou worden gezonden. Maar nooit heeft ze gespeeld met de ge dachte deze taak te weigeren. "Als je tekent, dan weet je dat je ingezet kan worden bij crisissituaties. We zouden een oefening van zes weken houden, nu zit ik hier voor onbe paalde tijd. Waarschijnlijk voor zes maanden. Bij het verdedigen van je vaderland denk je in eerste instan tie aan een actie bij een aanval op Nederland. Dat we ooit zo ver weg de belangen van ons land zouden verdedigen, daar heb ik nooit bij stilgestaan. Hoewel ik bij het af scheid even het gevoel had dat ik niet meer zou terugkomen, heb ik nu het volste vertrouwen in deze missie. Maar het afscheid was wel emotioneel. Mijn hond was ernstig ziek en ik weet dat ik hem niet meer terug zal zien", zegt matroos Bian ca. Rény Blom die in het Centraal Commando, het zenuwcentrum van de Pieter Florisz werkt en onder meer de twee Lynx-helikopters aan boord dirigeert, had er minder moeite mee. "Mijn vader en broer zijn ook bij de marine. Ik weet wat afscheid nemen is. Ik word wel twee kanten opgetrokken. Aan de ene kant hoopje natuurlijk dat het nooit tot een confrontatie komt. Aan de andere kant, ik heb acht jaar lang geoefend en ik ben bereid dat in praktijk te brengen. Het vervelende van deze missie is dat we nog steeds niet weten waar we zullen worden ingezet en hoe, welke havens we aandoen en het allerbelangrijkste: wanneer we weer post kunnen ont vangen. Daar heb ik eigenlijk de grootste moeite mee". Wie doorrijdt na een aanrijding begaat een misdrijf met een ui terst cynisch karakter. Immers, de dader kent zijn slachtoffer niet en wil dat, uit puur eigenbelang, ook zo houden. De ernstigste vorm daarvan -het hulpeloos achterla ten van een slachtoffer- wordt door de justitie hoog opgenomen. De dader, als die gepakt wordt, zal zich moeten verantwoorden voor een college van rechters. Wie al leen materiële schade aanricht, en zo zijn anonieme slachtoffer met de gebakken peren laat zit ten, belandt meestal bij de poli tierechter en komt er wat genadi ger van af. Stel: in het holst van de nacht wordt in een stille straat een gepar keerd staande auto aangereden en de dader kiest het hazenpad. In zo'n geval is het voor de wakkerge- schrokken eigenaar een hele toer om snel de politie ter plaatse te krij gen. Soms lukt het om, via aanwij zingen van omwonenden of oogge tuigen, het nummer van de dader te noteren. De politie kan dan, via het bureau voor kentekenregistratie in Veendam, heel snel dat kenteken thuisbrengen. Toch blijkt de dader nog vaak op het kerkhof te liggen. De benadeel de die niet all-risk verzekerd is, moet dan zelf maar zien hoe hij zijn schade geregeld krijgt. In een enkel geval lukt het de politie om via een laksporenonderzoek, het vergelij ken van lakresten op het aangere den voorwerp met die van een verse beschadiging op een andere auto, de dader te achterhalen. Maar de re sultaten van zo'n onderzoek zijn, ge rekend naar tijd en inspanning, pover te noemen. Borreltje Wie op verdenking van doorrijden de politie aan de deur krijgt, kan er van op aan dat hij of zij voor een bloed- of ademtest en controle van verzekeringspapieren wordt mee genomen naar het bureau. Wie zich verzet of met de smoes aankomt dat hij zojuist 'een borreltje voor de schrik' heeft genomen, hoeft niet verbaasd te zijn als hij geboeid (en soms in nachtgoed) wordt afge voerd. Als blijkt dat dat 'ene borrel tje' die avond lang niet het enige was (en dat kan heel nauwkeurig worden gemeten), hoeft de dader niet op een zachtzinnige aanpak te rekenen. Betrapt zijn op dronken rijden be tekent in de meeste gevallen dat er in feite ook onverzekerd werd gere den, want er zijn nauwelijks nog verzekeraars te vinden die de in dronkenschap veroorzaakte schade dekken. Verzekeraars krijgen er gauw lucht van als iemand voor dronken ïyuen wordt veroordeeld. En dan is geroyeerd worden heel normaal. Dan moet de dader op zoek naar een nieuwe verzekerings maatschappij. Maar ook die zal willen weten waarom juist zij werd uitverkoren. En een strafblad met 'drankfeiten' is bepaald geen aanbeveling. In dat geval rest slechts de maatschappij Terminus, een verzekeringsmaat schappij die de laatste strohalm vormt voor automobilisten die dronken in de fout gingen. Daar zijn de premies dubbel zo hoog en de voorwaarden stukken strenger. Het mag dus duidelijk zijn dat doorrij ders het toneel vooral geruisloos proberen te verlaten om aan finan ciële consequenties te ontkomen. Maasje De justitie mag met doorrijders dan korte metten willen maken, een klein maasje in de wet verhindert dat soms. Zij kunnen namelijk aan hun verantwoordelijkheid ontsnap pen via artikel 2 van de Wegenver keerswet. Daarin wordt bepaald dat wie zich binnen 24 uur na een aan rijding 'vrijwillig' meldt, NIET strafbaar kan worden gesteld. Maar ook, dat wie binnen die 24 uur door de politie in de kraag wordt gevat, WEL strafbaar is. Het komt er dus op neer dat een dronken doorrijder - die zich met succes weet schuil te houden tot hij weer nuchter is- de dans ontspringt. Zo iemand kan de volgende mor gen 'fluitend' op het bureau mooi weer komen spelen en de aanrijding bekennen. Dat hij dronken was is niet meer aan te tonen en zijn verze keringsmaatschappij vergoedt zon der morren zijn schade en die van zijn benadeelde. Iedereen geluk kig? Nee. In het bijzonder de poli tiemensen niet die de halve nacht in touw waren om de dader op te spo ren. Hun dagdienst draaiende colle ga's vermoeden wel hoe de vork in de steel zit, maar mogen dat -we gens gebrek aan bewijs- niet uiten. Zij moeten met lede ogen aanzien hoe iemand zich er, met de wet in de hand, uit redt. Klachten Over het harde optreden van de po litie worden, speciaal door doorrij dende verdachten in de rechtszaal, vaak bittere klachten geuit. Nu ho ren die klachten thuis bij het hoofd van de politie, de officier van justi tie, of desnoods bij de ombudsman, maar los daarvan zal de rechter ze met enige scepsis aanhoren. Gelet op dat maasje in de wet, maar ook omdat hij (zij) weet hoeveel moeite het de politie kost om onverant woordelijke automobilisten van de weg te houden. Het zal de rechter er niet van weerhouden het onsympa thieke karakter van het misdrijf in de straf tot uiting te laten komen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2