'Als die hekken weg gaan, gaan wij ook' Stichting Skepsis strijdt tegen volksverlakkerij Leven achter tralies noodzaak in veel Amsterdamse stegen ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 PAGINA 27 Om de bewoners van het Amsterdamse oude centrum te beschermen tegen het vuil, het geschreeuw en de misdadigheid op straat, zijn de laatste jaren tientallen stegen op slot gegaan. Wat lijkt logischer dan een hek eromheen zetten als je de boel niet meer in de hand hebt? De Wallenbewoners kunnen inmiddels niet meer zonder. Toen onlangs be kend werd dat de gemeente overweegt een aantal stegen weer 'open te stellen' was de beer los. Bewoners kwamen geëmotioneerd naar het stadhuis, stuurden een petitie aan burgemeester Van Thijn en dreigden zelfs weg te gaan uit Amsterdam. "Dan kan Amsterdam de kelere krij gen". Het wel en vooral het wee van de steegbewoner in de hoofdstad. door Fred van Essen Ton Klein, bewoner van de Waterpoortsteeg, een anderhalve meter brede doorloop tussen Geldersekade en Zeedijk: "Toen we hier vier jaar geleden kwamen wonen via de gemeente was de overlast op een hoogtepunt. Op drie plaatsen op de Zeedijk stonden continu poli tiebussen met agenten. Met als gevolg dat ie dereen uitweek naar de stegen. Het lawaai was ontzettend, de troep ongelooflijk, 's Nachts leek het alsof de cafébezoekers van het hele Wallengebied hier naartoe trokken om in de steeg te schreeuwen en hun behoefte te doen. Vanuit ons raam keek je uit op de heroïnehoe- ren die bezig waren met hun klanten". Sinds de steeg is afgegrendeld mei hekken aan beide zijden is het leefklimaat draaglijk ge worden, zegt Klein. Aan het hek zijn een brie venbus en een bellenbord geschroefd, waar door de bewoners bereikbaar blijven voor be zoekers. De PTT weet de bus slecht te vinden, maar verder heeft het wonen achter een getra lied hekwerk alleen maar voordelen, zegt Klein. Familie en vrienden weten hoe het sys teem werkt, ongevraagde lastposten krijgen ze eigenlijk nooit aan de deur. "Jehovah's getui gen hebben we hier nog niet gehad, terwijl die op ons vorige adres in de Bijlmer toch prak tisch elke zondag aan de deur stonden". De be woners zijn blij met hun hek. "We stappen niet meer in de troep ais we de deur uitgaan en we kunnen zelfs onze fietsen buiten laten staan". Tijdelijk De gemeente plaatst hekken als tijdelijke maatregel tot de overlast via 'reguliere' midde len is teruggedrongen, en alleen als alle bewo ners ermee instemmen. Even verder aan de Zeedijk gaat ook het met neoklassieke zuilen opgesierde domicilie van de oude 'koning van de Amsterdamse penose' Frits van de Wereld schuil achter veilig gietijzer. Met dat verschil, dat niet de gemeente, maar de eigenaar zelf het heeft laten aanbrengen. In de Monnikendwarssteeg ligt het waaiaf- val hoog opgetast tegen de binnenkant van het verveloze traliewerk. De snackbarbaas op de hoek heeft er terrasstoeltjes tegenaan gezet. De enige bewoner redt zich volgens hem met het hek aan de andere kant. Een geparkeerde mo torfiets bevestigt de indruk van bewoning, maar nergens is een bel te bekennen. Ook in de Steenhouwerssteeg, een 90 centi meter brede kier tussen de puien van het Hard Rock-café en de Hard Rock-coffeeshop aan de Oudezijdsvoorburgwal, nergens bellen of een intercom. "Was te duur", zegt bewoonster Xandra Schutte. De bewoners zouden volko men geïsoleerd zijn door het hek, dat om die re den dan ook nooit op slot is. Toch heeft het vol gens Schutte een afschrikkend effect en zou de steeg zonder hek binnen de kortste keren weer volliggen met uitwerpselen, injectiespuiten en fietsonderdelen. "Over het schoonhouden hebben we oorlog met de gemeente, die al tijden niet meer komt". Een probleem is verder dat ze om toe gang tot haar huis te krijgen vaak groepen hard-rockers moet bewegen caféstoelen en ta fels voor de steeg weg te schuiven. Roofholen Op een steenworp van de Zeedijk liggen de Zwartlakensteeg, Blaauwlakensteeg en Coyer- steeg weggedoken achter drie meter hoge hek werken met op de punten rollen prikkeldraad. Deze doorgangen aan de Oudezijds Achter burgwal waren dan ook beruchte roofholen en hoorden bij de eerste stegen die op slot gingen voor de buitenwereld. Rond het Oudekerksplein- is het Wallenge- beid ingekookt tot een haché van raamprosti- tutie, live-shows, heroïnehoeren, toeristen, il legale buitenlanders en junkies. Vorige week nog timmerden woedende omwonenden ei genhandig een van de stegen rond het plein dicht met houten schotten. "Het was een open baar urinoir en een pashok voor gestolen kle ding geworden. De bewoners konden van de stank hun raam niet openzetten; een fatsoen lijk mens kwam daar niet meer", zegt Huub Michielsen, lid van de wijkraad d'Oude Bin nenstad. Drukte, 'doorloop', lijkt een hoofdvoorwaar de voor het begaanbaar houden van stegen in de oude kern van Amsterdam. De enige passa ges waar dat nog voor geldt zijn de gaanderijen waarlangs de hoeren in hun roze-rode pees- hokken zetelen. Zoals de Bethlemsteeg, die op een standaardkaart niet eens is te vinden, maar die hoerenlopers en toeristen massaal weten te vinden. De Bethlemsteeg: de vreemdste aller stegen, die aan het einde een merkwaardige kromming maakt en overgaat in een overdekt terrarium, waar bijna naakte vrouwen achter het glas de voorbijganger bij zich noden, waar achter de weg zich voortzet in een donkere ruimte die een topless bar aan de Warmoes straat blijkt: La Vie en Rose. Voor de Bethlemsteeg zal de gemeente voor lopig geen hek zetten, er woont geen mens die klaagt. Andere, zoals de Ossenspooksteeg, El leboogsteeg en Sint Geertruidensteeg, zouden gemeenteambtenaren het liefst voorgoed om heinen en overdragen aan de bewoners, als die er zijn. Gemeentelijk hekwerk heeft langzaam aan flinke stukken van oud Amsterdam ontoegan kelijk gemaakt. Buurtbewoners moeten vaak einden omlopen om bij de winkels of hun ge parkeerde auto te komen. De hele hoek tussen de Zeedijk en de noordpunt van de Oudezijds- en Nieuwezijds Achterburgwal bijvoorbeeld, het Vredenburg, is gebarricadeerd met uit de kluiten gewassen laswerk aan drie zijden. Vol- De Zwartla kensteeg: vroe ger een berucht roofhol, nu vei lig dank zij het hek. (foto cpd) Alleen Amsterdam Map Hiddema, bewoonster van een huis op de hoek van de Beursstraat en Paternostersteeg: "In '84 ben ik hier komen wonen. De eerste avond hoorde ik geschreeuw van buiten: 'Plea se, don't take all my money'. Een toerist lag op de grond met een mes op zijn keel. Vanaf die dag is het eigenlijk anderhalf jaar zo door ge gaan: berovingen, dronken lui, autokrakers die de steeg als vluchtweg gebruikten, volk dat de ruiten kapot sloeg. Ik ben geboren Amster damse, maar daar schrok ik wel van. Zo is het in Parijs of Londen niet". Toen werd een hek geplaatst en kon Map Hiddema weer slapen. Ze begrijpt niet waarom ambtenaren haar haar nachtrust nu weer willen afnemen. "Ze komen met het argument dat het een door gaande route naar het Damrak is. Nou, ik ben ervan overtuigd dat hier geen normaal mens doorloopt, net zomin als dat toen gebeurde. We hebben hier nog het nodige te verduren van Franse en Italiaanse junks die dealen en auto's openbreken, oké dat gaat nog, daar wen je aan'. Maar we hebben het er met de buurt al over ge had: als dat hek niet blijft, kunnen wij wel op krassen, wat moeten we hier dan nog zoeken?" "Een cirkelredenering", vindt bedrijfsleider Verwey van de koffie- en theehandel op de hoek Paternostersteeg-Warmoesstraat. "Er is geen overlast meer om de afsluiting te recht vaardigen. Nee, omdat dat hek er zit, wat be doelen ze nou? Dat is er toch niet voor niets neergezet. Vroeger kwamen oude dametjes speciaal naar deze winkel toe om thee te ko pen. Liepen ze de hoek om naar de stad en wer den ze in de steeg beroofd. Nee dat soort klan ten krijgen we hier al lang niet meer. Er lopen hier zoveel mafkezen rond. Laat de gemeente dan zorgen dat dat beter wordt. Dan kunnen ze die steeg opengooien". De Nieuwe Ridderstraat, een zijstraat van de Geldersekade, is de breedste weg die is afge sloten. Aan het hek zit maar één bel, van R., die dertig meter verderop zijn woning heeft. Be halve R., die zijn naam om privacy-redenen lie ver niet ziet afgedrukt, woont er niemand in de Nieuwe Ridderstraat. Er zijn alleen twee be drijven gevestigd. "Er kwamen hier vreselijk veel junks die van de Zeedijk waren afgejaagd en hier in de portieken gingen liggen spuiten. De buurt is er vijf jaar mee bezig geweest dat hek hier te krijgen", zegt R. die in huis onge stoord aan zijn afstudeerscriptie kan werken. Fa'milie en vrienden kunnen ruim parkeren en ongewenst bezoek strandt voor de spijlen, waarop R. vanuit zijn raam discreet uitzicht heeft. R.: "Er }s nog wel dat platte dak, dat van de straat hierachter doorloopt langs mijn huis. Daar wil nog wel eens iemand overheen ko men. Laatst weer: kom ik uit de douche, steekt opeens zo'n wild hoofd mijn slaapkamer bin nen. Ik trek meteen behoorlijk van leer, zegt dat hoofd met zo'n wazige stem: 'Ik ben alleen Een club die zich verzet tegen volksverlakkerij, die bijdraagt aan de opvoeding van de mens. Zo omschrijft prof. dr. C. de Jager uit Utrecht de stichting Skepsis waarvan hij voorzitter is. "Wij heb ben ons voorgenomen alle para normale claims en zogenoemde wonderen te onderzoeken en door te prikken. Dat doen we met behulp van de wetenschap of sim pel gezegd, door ons gezonde verstand te gebruiken". door Ron Kragten zaamheden voor Skepsis. CSICOP, een Amerikaans comité voor wetenschappe lijk onderzoek dat sinds 1975 paranorma le claims verzamelt en onderzoekt, stelde de prijs beschikbaar. Drie jaar geleden spoorde dit comité onder andere prof. De Jager aan ook in Nederland een club van zogenoemde sceptici op te richten. Skep sis heeft inmiddels 650 leden en dona teurs en is uitgegroeid tot de grootste en meest actieve organisatie op dit gebied in Europa. CSICOP was bij prof. De Jager aan het juiste adres, want hij kan het niet verdra gen wanneer iemand geld verdient dank zij de onwetendheid van het publiek. De rage van de zogenaamd heilzame arm banden is er volgens hem een voorbeeld van. "Mensen beweren dat ze zich beter voelen wanneer ze zo'n armband dragen. Dat kan ook best, want de helft van de ziekten is ingebeeld en nog eens een kwart gaat over zonder medische behan deling. Ik zou me er ook niet over opwin- Ruimte-onderzoeker De Jager kreeg het den wanneer de armbanden een rijks- afgelopen weekeinde in Brussel een spe- daalder zouden kosten. Maar de mensen ciale onderscheiding voor zijn werk- moeten er bijna honderd gulden voor De verkopers beweren dat de armband allerlei magische krachten heeft. Prof. De Jager: "Ze leveren er een heel geleerd verhaal bij. Die armband zou onder meer alpha- en gammastralen uitzenden. Dat hele geleerde verhaal is pure onzin. Zo iets van: twee plus twee is zevenentwin tig en mijn dochter is de vader van de Paus". Mensen die zich uitgeven voor pa ragnost of astroloog of beweren over an dere bijzondere gaven te beschikken worden zenuwachtig van prof. De Jager en zijn stichting Skepsis. Sommigen van hen hebben hem al gezegd dat hij zich beter bij zijn eigen vakgebied kan hou den, maar daarvan trekt de ruimte-on derzoeker zich niets aan. A^lle gekke din gen wil hij onderzoeken en verklaren. Al leen van het geloof blijft hij af. "Dat is puur persoonlijk, dat moeten de mensen zelf weten. Alleen wanneer wordt be weerd dat in een bepaalde kerk een beeld staat dat op 12 augustus begint te huilen wil ik wel even weten wat de oorzaak is", zegt hij. De Jager is een liefhebber van gooche laars, zolang deze er niet op uit zijn door middel van volksverlakkerij hopen geld te verdienen. "Er zijn veel goochelaars die opeens beweren dat wat zij doen een bijzondere gave is. Zo heb ik een discus sie gehad met de Fransman Girard. Hij beweerde dat hij dingen kon laten bewe gen zonder ze aan te raken. Navraag in Frankrijk wees uit dat hij dunne touw tjes gebruikte, onzichtbaar op de televi sie". "We hebben hem voorgesteld zijn gave te onderzoeken. We boden Girard een aantal mogelijkheden zijn kunsten te to nen, maar zorgden er wel voor dat het ge bruik van touwtjes onmogelijk zou zijn. Een dag voordat hij naar Nederland zou kpmen meldde hij zich ziek. Ik heb na dien nooit meer iets van hem gehoord". Astrologen, paragnosten en waarzeg gers. Het zijn volgens De Jager stuk voor stuk lieden die op een intelligente wijze het volk in het ootje nemen. "Wanneer een kind is verdwenen en een paragnost wordt ingeschakeld dan ziet deze al snel water en een brug. Ja, er is in Nederland veel water. En er is een dikke kans dat een verdwenen kind is verdronken. Is dat het geval dan komt er een hoop pu bliciteit en lijkt de paragnost plotseling een groot kunstenaar. Maar je hoort niet over al die voorspellingen die niet klop pen". "Gerard Croiset was een bekende Ne derlandse paragnost dank zij het feit dat hij een paar zaken goed heeft gezien, of liever gezegd geraden. In zijn loopbaan heeft hij zo'n 20.000 verzoeken in behan deling genomen. Dan moetje toch con stateren dat de score van juiste voorspel lingen wel erg laag is geweest". Door het gezond verstand te gebrui ken zijn de meeste vormen van volksver lakkerij volgens prof. De Jager wel te doorzien. Hij noemt het voorbeeld van de astroloog die voorspelde dat op 10 april een vliegtuigramp zou plaatsvin den. "Toen ik riep dat dat mooi te contro leren was, voegde hij er snel aan toe dat je een marge in acht moest nemen van tien dagen ervoor en tien dagen erna. Toen ben ik eens gaan letten op vlieg tuigongelukken. En wat bleek; ongeveer om de drie weken vindt er een plaats. Dat is dus altijd raak". maar effe aan het kijke hier, weetje'. Gelukkig let de buurt goed op en worden inbrekers hier vaak door de politie gegrepen". Damp Tussen de huizen in de Boerensteeg hangt een krachtige ammoniakdamp. Lijdzaam wijst een bewoner aan hoe de urine van dronken toeris ten vanaf de diep ingebeten plek naast zijn deur tot vlak voor de drempels van de lager ge legen woningen stroomt. Een bewoner van een bovenhuis weigerde zes jaar geleden achter een hek te wonen waardoor het traliewerk een paar meter uit de rooilijn van de Oudezijds Achterburgwal moest worden geplaatst. Daar heeft inmiddels iedereen spijt van. De gemeen te is gesmeekt alsnog de hele steeg af te sluiten. Maar de offerte van 30.000 gulden die een aan nemer voor het werk uitbracht deed het plan in een la belanden, zegt F. Hoogewoning, die sa men met zijn vrouw de lunchroom/coffeeshop op de hoek drijft. De vier-vormige Boerensteeg was een prima vluchtweg voor rovers en dieven voordat het hek er stond, zegt Hoogewoning. En hoeken genoeg om zich te ontlasten. De Hoogewo- nings zagen taferelen aan h^t raam voorbij trekken als "een man met zes hoeden op zijn kop" die de steeg inrende, dronkaards die zich vallend een weg naar een stille hoek baanden en een fiets die onder de ogen van de verbou wereerde Hoogewonings door een hand lang zaam om de hoek werd getrokken, 's Morgens lag de steeg vol met uit elkaar gescheurde schoudertassen en lege portefeuilles. Zelfs met de hekken dicht verdwijnt er tegenwoor dig nog wel eens een fiets, zegt Hoogewoning. "Dat hek is de grootste verbetering geweest, het enige goede wat de afgelopen jaren in de buurt is gebeurd, mag je wel zeggen". Angst Bij het bureau binnenstad heeft de telefoon de afgelopen tijd roodgloeiend gestaan, meldt coördinator Fleur Gieben. Veel bezorgde be woners die bang zijn dat hun steeg weer open bare weg wordt. Gieben heeft haar advies som mige stegen open te stellen inmiddels op een paar punten bijgesteld. Onder meer als gevolg van informatie van de politie, die op eerdere rooskleurige rapportages terugkwam en nu stelt dat "de vervuiling rond het Oudekerks plein nog nooit zo erg is geweest als de laatste tijd", aldus Gieben. Wethouder J. Saris (Groen Links) heeft de ongeruste bewoners beloofd geen steeg van het slot te halen zonder hen te raadplegen. Maar Saris heeft ook laten doorschemeren dat het niet eeuwig door kan gaan met afsluiten van stukken openbare weg. "Privatisering" door de stegen definitief af te sluiten moet als het kan worden voorkomen, zegt Saris. "Maar de tijdelijkheid van de afsluiting mag geen jaarlijkse schrik om het hart voor de bewoners zijn". Als stap op weg naar een leefbaarder milieu in de Amsterdamse stegen heeft de raadscom missie ruimtelijke ordening besloten te onder zoeken of er niet meer openbare toiletten kun nen worden geplaatst. D66-raadslid G. van der Giessen: "In elke grote stad kun je altijd wel er gens terecht om je op te frissen, maar in Am sterdam kan dat eigenlijk nergens".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27