'De Leidse vuilverbranding had nog jaren meegekund' Psychische problemen proberen te voorkomen te ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 REGIO PAGINA 17 Bedrijfsleider Kranenburg houdt het op de politiek' als oorzaak van de sluiting Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN-DeLeidse vuilverbranding is aan de laatste uren van haar bestaan bezig en dat is goed merkbaar. Het is een chaos op het terrein. Her en der liggen hopen vuil, vaten, wasmachines en bouwmaterialen. Terwijl de verbrandingsovens nog roken, wordt tegelijkertijd de laatste hand gelegd aan het nieuwe overslagstation dat maandag in bedrijf wordt genomen. Bedrijfsleider J. Kranenburg blijft rustig in de chaos. De man die 25 jaar lang betrokken was bij de vuilverbranding, heeft er naar eigen zeggen mee leren leven dat het vuur in de ovens maandag voorgoed wordt gedoofd. Toch had het volgens hem ook anders gekund. Een terugblik. Kranenburg (61) heeft zo'n beetje de hele geschiedenis van de vuilverbranding van nabij meegemaakt. Hij was betrokken bij de bouw van de installatie in 1965 en ziet hoe maandag, 25 jaar later, het vuur in de ovens voorgoed wordt gedoofd. "Van de eerste steen en de eerste spade in de grond heb ik met mijn neus bovenop deze vuilverbranding gestaan. Tot het einde toe blijf ik erbij. Je leert van dingen afscheid nemen maar de manier waarop het allemaal is gegaan vind ik jammer". De installatie moet dicht omdat de milieunormen fors worden overschreden en aanpassingen veel te kostbaar zijn. Bij een dioxinemeting in maart bleek dat de verbrander 100 keer meer dioxines uitstoot dan volgens de laatste richtlijn is toegestaan. Ook de uitstoot van zoutzuur en stof was te hoog. Dat was voor de gemeente Leiden en de Gemeenschappelijke vuilverwerking Leiden (Gevulei) en de provincie reden om snel een einde te maken aan het bestaan van de sterk verouderde verbrandingsinstallatie. Geen noodzaak Voor Kranenburg staat de noodzaak van sluiting echter nog niet als een paal boveh water. Hoewel hij niet graag wil worden herinnerd aan de'Afgelopen voor hem zeer roerige maanden, wil hij dat wel even kwijt. "Het was een politieke keus, dat staat voor mij vast", zegt hij enigszins verbitterd. "Hoewel ik het niet leuk vind, moeten de 25 personeelsleden en ik me erbij neerleggen. Toch heb ik nog steeds een hard hoofd in die ene meting van TNO die de aanleiding was voor het hals over op de kop sluiten van de tent hier. Door een nieuwe meetmethode bleek plotseling dat de schadelijke uitstoot vele malen hoger was dan bij een vorige meting kort daarvoor. Hoe kan dat nou? Ik vind dat heel vreemd en volgens mij moetje in zo'n geval een tweede meting doen om te kijken of die hoge uitstoot geen toeval is. En dat is niet gebeurd", zegt hij verontwaardigd. Kranenburg heeft zich ook geërgerd aan de buurtbewoners die zich massaal op hem stortten nadat de hoge dioxine-meting bekend werd. Sluiting van de installatie hing al eerder in de lucht omdat ze niet voldeed aan de eisen, maar niemand had verwacht dat het zo snel zou gaan. Door het nieuwe meetresultaat haalden de bewoners in feite na jaren hun gelijk. "Ik heb het ervaren als schoppen achteraf', zegt Kranenburg geïrriteerd. "Iedereen viel plotseling over ons heen. Die omwonenden klagen al jaren, terwijl ze in feite weinig last van ons kunnen hebben. De wind staat hier bijna altijd zuid-west. Ik woon zelf in de Merenwijk en dus ook onder de rook van de vuilverbranding. Ik heb nergens last van. Bovendien heb ik die mensen zo vaak uitgenodigd om hier eens een kijkje te komen nemen, maar ik heb nog nooit iemand gezien". Levensduur Kranenburg heeft werktuigbouw en elektrotechniek gestudeerd en was betrokken bij de bouw van verschillende verbrandingsinstallaties in het buitenland. Hoewel de sluiting van 'zijn' verbrandingsovens hem aan het hart gaat, doet hij er luchtig over. "Of het me pijn doet? Alles heeft nu eenmaal een bepaalde levensduur, zowel mensen als voorwerpen. Op een gegeven moment komt voor alles een einde en dus ook voor een installatie", zegt hij laconiek. Toch mag volgens hem de ouderdom van de vuilverbranding niet doorslaggevend zijn voor sluiting. "De installatie in Rotterdam is nog «ouder en draait nog volop. Deze hier had toch best nog wel een paar jaartjes meegekund. Dioxine- uitstoot komt overal voor. Als je dat echt goed wil aanpakken, moetje ook grote bedrijven sluiten en niet alleen de vuilverbranding". De bedrijfsleider vindt het nog steeds onbegrijpelijk dat er nooit iets is gedaan met de energie die vrijkomt bij het verbrandingsproces. Dat had volgens hem de kosten van de vuilverbranding aanmerkelijk kunnen drukken. "Het grote probleem is altijd geweest dat men de warmte nooit heeft willen benutten. Ik heb hier kant en klare plannen liggen voor warmtelevering aan ziekenhuizen of woningen. Complete tekeningen van ketels en turbines heb ik in de kast voor dat doel. Maar de Gevulei wilde het geld niet investeren. Men wilde het monopolie van het GEB niet aantasten. En dat terwijl van bijna alle verbrandingsinstallaties in ons land de vrijgekomen energie wordt gebruikt. Hier in Leiden is het geld met handelvol tegelijk weggegooid door dat niet te doen." Scholen krijgen informatie en in schrijfformulieren zodat ze zich voor de projecten kunnen aanmel den. Op 11 oktober is er in Alphen aan den Rijn een speciale studiedag over leerlingbegeleiding. In Leiden zijn er al cursussen gestart. Voor Al phen en Katwijk zijn de cursussen in voorbereiding. Projecten met als thema kinder mishandeling zijn g richt op leer krachten uit het basisonderwijs. Ze krijgen lesmateriaal aangeboden en kunnen voorlichtingsbijeenkom sten en cursussen bezoeken. In een later stadium wil de Riagg ook aan dacht besteden aan opvoedingspro blemen bij gezinnen in achter standssituaties. Een project rond het thema kinderen van ouders met psychische problemen is nog in voorbereiding. LEIDEN - Het aantal tegenstan ders van kernenergie is in Neder land het afgelopen jaar toegeno men van 55 tot 67 procent. Dat blijkt uit onderzoek van de uni versiteit van Leiden. De resulta ten staan gepubliceerd in het jongste nummer van het tijd schrift Nieuwe Bèta. Volgens de onderzoekers zijn een groter milieubewustzijn en gebrek aan vertrouwen in de overheid de belangrijkste rede nen voor het grotere aantal tegen standers van kernenergie. Sinds het on; ;eluk in de Sovjetrussische centrale van Tsjernobyl, in april 1986, wordt jaarlijks de houding van de Nederlandse bevolking gepeild. Tot 1988 was de weerstand te gen kernenergie vrij stabiel. De Overslagstation En nu moet hij de zaak afbouwen, opruimen en meewerken aan de voorbereidingen voor het nieuwe overslagstation, volgens hem 'een kind met een waterhoofd'. In de nieuw gebouwde loods wordt de inhoud van de vuilniswagen straks overgeslagen in containers die door vrachtwagens worden vervoerd naar het terrein van Van Gend Loos aan de Haagweg waar de Spoorwegen de zaak op de trein zet en ermee naar de VAM in Wijster rijdt. "Ik vind dat allemaal erg omslachtig", zegt Kranenburg. Het huisvuil moet volgens de Leidenaar ook in de toekomst worden verbrand in een vuilverbrandingsoven. Hij gelooft niet in gescheiden inzameling van het afval. "De eerste Drentse heuvelrug is gevormd door de ijstijd, maar de tweede door de VAM met zijn bergen gescheiden afval. Bovendien zijn al die containers in huis erg onpraktisch met die hoogbouw hier". De oplossing voor de dioxine- uitstoot van de vuilverbranding ligt volgens Kranenburg in het weren van plastics en blik bij het verpakken van levensmiddelen. "We moeten terug naar de ouderwetse melkfles. Glas kan makkelijk worden omgesmolten. Slagers die pvc-schaaltjes blijven gebruiken voor vleeswaren moet je doodschoppen". Qp batterijen moet volgens de Leidenaar 25 gulden statiegeld worden geheven. De bedrijfsleider weet al dat het zijn laatste maanden zijn op het terrein aan de Gabrièl Metzustraat. Hij kiest ervoor om weg te gaan als alles goed loopt met de overslag. Zijn plaatsvervanger zal zijn werk overnemen. "Voor twee mensen is hier gewoon geen plaats meer. Er is te weinig te doen als we het vuil straks alleen nog maar in containers moeten doen. Ik hou niet van duimen draaien, dan stort ik als een pudding in elkaar. Ik vind wel een ander baantje tot ik met pensioen ga". Personeel Kranenburg maakt zich wel zorgen om zijn personeel. "De sluiting van de ovens treft vooral de mensen die hier werken. De meesten, veertien, kunnen blijven maar krijgen een heel andere functie. Dat vinden ze helemaal niet prettig. Een heel stookproces begeleiden of op een kraan zitten als een veredelde chauffeur, dat is wel even wat anders. De overige werknemers krijgen een andere baan aangeboden of gaan met vut. Voor de jonge mensen hier is het een hard gelag, die zien hun hele carrière kapot gaan". Het heeft nog heel wat voeten in de aarde om het overslagstation op tijd Bij ouderen blijken veel problemen te maken te hebben met dementie, depressies, eenzaamheid en medi cijngebruik. Tuinenburg: "Vooral dementie is in deze regio een heel groot probleem. Dat komt omdat we hier te maken hebben met een enorm beddentekort. De provincie Zuid-Holland heeft ons subsidie ge geven voor een regionaal samen werkingsproject. Samenwerking met basisgezondheidsdiensten, kruisverenigingen, gezinsverzor ging, verpleeg- en verzorgingshui zen en het ouderenwerk moet lei den tot een netwerk zodat we dit probleem goed kunnen aanpakken. Cursussen zijn in de maak voor het begeleiden van mensen die direct met dementerende ouderen te ma ken hebben, zoals hulpverleners, vrijwilligers en familie". stijging van 1989 noemen de on derzoekers fors. Kernenergie wordt door velen als milieu-ge vaarlijk beschouwd. Voorstan ders van deze energiebron wijzen er juist op dat bij de opwekking van elektriciteit door kernenergie geen kooldioxyde, de belangrijk ste veroorzaker van het broeikas effect, vrijkomt. Half september spreekt de Tweede Kamer met minister An- dnessen van economische zaken over de veiligheid van kernreac toren. Nieuwe Beta noemt het de partement al jaren een warm voorstander van uitbreiding van het aantal nucleaire centrales. Daardoor zou een open discussie over voor- en nadelen van kern energie worden geblokkeerd. klaar te laten zijn. De ongeveer 35 containers uit Hongarije komen waarschijnlijk pas woensdag aan. Ook het windscherm om de buurtbewoners af te schermen tegen stofdeeltjes staat er nog niet. Kranenburg maakt zich geen zorgen. "Ik vergelijk het met een huis vlak na de verhuizing: de stoelen staan er al, maar de schilderijtjes moeten nog worden opgehangen. Het is nog niet klaar maar je kunt er wel al leven". Kranenburg benadrukt dat hij een plezierige tijd heeft gehad bij de vuilverbranding. De levenshouding en humor van de mensen die hier werken heeft me ook altijd getroffen. Je bent hier immers aan het eind van de levenslijn van alle goederen. Daardoor ga je de betrekkelijkheid van alles inzien. Je bekijkt het leven meer van de andere kant". De installatie wordt gesloten, de bedrijfsleider vertrekt. Kranenburg laat geen traan bij de sluiting van zijn bedrijf maar wordt wel geëmotioneerd als hij vertelt over het plotselinge overlijden van een van zijn collega's. "Dat heeft me veel dieper getroffen dan die hele sluiting. Al brandt die installatie helemaal tot de bodem af, het zijn maar spullen". Conflict met taxi's Schiphol laait op HAARLEMMERMEER (GPD) - Het conflict rond het taxi-vervoer op Schiphol dreigt uit de hand te lopen. De provincie heeft Amster damse taxichauffeurs gisteren la ten weten het hen vanaf 1 septem ber verboden zal worden om klanten van Schiphol naar de hoofdstad te vervoeren. De Am sterdamse chauffeurs hebben in middels te kennen gegeven zich niets van dit verbod aan te trek ken. En de ondernemingen uit de regio Haarlemmermeer zeggen vanaf maandag het taxivervoer vanaf Schiphol te gaan verzorgen. Het provinciebestuur heeft de afgelopen dagen koortsachtig overleg gehad met het ministerie van verkeer en waterstaat over de mogelijkheid om door middel van een ontheffing de Amsterdamse chauffeurs toch toe te staan op Schiphol actief te blijven. Omdat de wet zo'n ontheffing niet toe staat, heeft de provincie de Am sterdammers laten weten dat de zaak is afgedaan. De grote vraag zal zijn of de po litie gaat optreden tegen de chauf feurs die vanaf morgen de wet overtreden. De wet op het perso nenvervoer zegt namelijk dat een taxichauffeur uit zijn eigen ver voergebied geen klanten mag op pikken in een ander vervoersge bied. Na een overgangsperiode gaat de wet ook voor Schiphol gelden en mag het vervoer vanaf Schiphol niet meer door Amster damse taxi's geschieden, maar louter door taxi's uit de regio Haarlemmermeer. Verkeerswethouder Jaap Kroon van Haarlemmermeer gaat er vanuit dat de politie optreedt. "Het zou toch van de gekke zijn als zij met de handen over elkaar toekijkt hoe op grote schaal de wet wordt overtreden". (Duö ïlirtttos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Te Mekka zijn de doctoren zeer geheim met het aantal sterfge vallen, dat dagelijks voorkomt. Zij beweren dat dit 150 be draagt, maar men zegt dat er dagen waren, waarop meer dan 500 personen aan de ziekte stier ven. Zelfs wordt er van 800 per dag gesproken, wat echter over dreven is. Thans zijn 175,000 pel grims buiten Djeddah gekam peerd: van de kameelen die er aankwamen, waren 5000 zonder berijder, wat hetzelfde zeggen wil, dat even zooveel personen aan de cholera stierven. Er is geen stad, waar de cholera meer te vreezen is: behalve dat zij ge heel afgezonderd ligt, heerscht er gebrek aan levensmiddelen en medicijnen, terwijl van desin fectie geen sprake is. Door den Sultan werd het volgende ka rakteristieke telegram naar Djeddah gezonden: ..Stel alles in het werk om de ziekte te bestrij den, maar als het Gods wil is, dat onze gezegende stad Djed dah wordt verwoest door de ziekte, laat die dan haar gang maar gaan." Vijfentwintig jaar geleden: - In Londen is een nieuwe „vak bond opgericht: van 600 herto gen, markiezen en graven, die kastelen en landhuizen bezitten. De openingsbijeenkomst wordt op 27 oktober gehouden. Doel van deze merkwaardige vak bond is het zoeken van nieuwe manieren om bezoekers voor hun bezienswaardigheden aan te trekken. De bezittingen worden thans per jaar door naar schat ting zes miljoen toeristen be zocht. - De Beatles hebben gisteren hun Amerikaanse toemee in San Fransico besloten met een optre den in een afgestampt vol Cow Palace. Dit laatste optreden le verde het langharige kwartel ruim 1.700 dollar op voor elk van de 35 minuten, die zij op het po dium stonden. Volgens adjunct-directeur M. Tui nenburg van de Riagg is de ernst van de problematiek en het ontbre ken van preventie een belangijke aanleiding voor het opzetten van de nieuwe projecten. "Voor preventie ve activiteiten hebben we drie spe ciale functionarissen aangesteld. Om een goede start te kunnen ma ken met de preventie, hebben we vervolgens een uitgebreid onder zoek gedaan naar veel voorkomen de problemen bij met name de jeugd en ouderen, de wensen, de be hoeften en de mogelijkheden voor preventie. Daartoe zijn in de regio hulpverleners ondervraagd, is een literatuuronderzoek gedaan en zijn risicogroepen opgespoord". Uit het onderzoek bleek dat pre ventie hard nodig is, met name voor de jeugd omdat de problemen bij deze groep ernstig toenemen. Voor al sociale en gezinsfactoren zijn hier debet aan. Tuinenburg: "Gedrags problemen en ongunstige gezinssi tuaties nemen toe. Denk aan echt scheiding en de vorming van stief gezinnen. Dat maakt het er voor kinderen niet makkelijker op". Daarnaast is uit het onderzoek naar voren gekomen dat seksuele kin dermishandeling een veel voorko mend probleem is. Een derde risico groep bestaat uit kinderen van ou ders met psychiatrische problemen. Om ernstige psychische en psy- cho-sociale problemen bij de jeugd te voorkomen gaan daarom nog dit jaar verschillende projecten van start. In de hele regio worden cur- susssen opgezet voor docenten in het voortgezet onderwijs. Het doel van die cursussen is ondersteuning bij de begeleiding van leerlingen met psychosociale problemen. Tui nenburg: "We vertellen docenten hoe ze alert kunnen zijn op pro bleemkinderen, waar ze op moeten letten. Want zij zijn meestal de eer- .sten die iets in de gaten hebben. Een belangrijk signaal is immers het achteruitgaan van leerpresta ties". Onderzoek Leidse universiteit: meer tegenstanders kernenergie Riagg begint speciale projecten voor jeugd en ouderen REGIO - De regionale instelling voor ambulante geestelijke gezondheidszorg, Riagg Zuid-Holland Noord, gaat meer aandacht besteden aan preventieve activiteiten, met name voor de jeugd en oude ren. Na uitgebreid onderzoek is gebleken dat preventie hard nodig is om ernstige psychische en psy- cho-sociale problemen bij jeugd en ouderen te voorkómen. Daartoe heeft de Riagg een groot aantal projecten ontwikkeld die dit najaar van start gaan in Leiden, Katwijk, Alphen aan den Rijn en regio gemeenten. LOTA blijft tot apartheid is LEIDEN/WADDINXVEEN - De Vereniging Lagere Overheden te gen Apartheid (LOTA) denkt er nog niet aan om zichzelf op te hef fen. Het algemeen bestuur van de vereniging, die bestaat uit enkele provincies en tientallen gemeen ten, waaronder Leiden en Wad- dinxveen, heeft gisteren in Utrecht besloten om zich pas in juni volgend jaar nader te bera den over het voortbestaan van de organisatie. Enkele weken geleden nog zei LOTA-voorzitter A. Brinkman, wethouder van Zaanstad, te ver wachten dat bodem onder de be staansreden van de vereniging binnen enkele maanden zou zijn weggevallen. Hij was toen zeer optimistisch gestemd over de be sprekingen tussen het ANC en de Zuidafrikaanse regering ter voor bereiding van onderhandelingen over de afschaffing van de apart heid en de toekomstige structuur van Zuid-Afrika. Gisteren kwam LOTA evenwel tot de conclusie dat het voorlopig nog niet is gedaan met de apart heid. Hoewel men verheugd is over de vorderingen in de bespre kingen, verwacht het algemeen bestuur moeizame onderhande lingen. De organisatie ziet maar één criterium voor opheffing van zichzelf: "De afschaffing van de apartheid in Zuid-Afrika" moet een onomkeerbaar proces zijn". Overigens zijn de LOTA-leden en het bestuur het er wel over eens dat de aandacht van de ver eniging moet worden gericht op de ondersteuning van lokale de mocratische structuren in Zuid- Afrika. LOTA wil ondersteuning gaan geven aan Civic Associa tions, burgercomites in zwarte woonoorden die de op apartheid gebaseerde bestuursvormen ver werpen. Tot voor kort voerden een twin tigtal gemeenten ook een voor keursbeleid. Zij deden bij voor keur zaken met bedrijven en in stellingen die geen contacten hebben met Zuid-Afrika. On danks het dreigement van minis ter Dales van binnenlandse zaken om op het voorkeursbeleid geba seerde besluiten voor te dragen voor vernietiging, zetten in ieder geval negen gemeenten die be leidslijn voort. AALSMEER In de Aalsmeerse veilinghallen werd gisteren nog druk gewerkt aan de omvangrijke klus ter voorbereiding van het jaarlijks bloemencorso, dat vandaag door Amsterdam trekt. Voor het opsieren van deze olifant is zo'n achttien vierkante meter dahli a's, ofwel circa 10.000 exemplaren nodig. (foto anpi Banenpools kunnen van start LEIDEN/ALPHEN - Met ingang van zaterdag 1 september kunnen gemeenten en de regionale bestu ren voor de arbeidsvoorziening ba nenpools voor langdurig werklozen oprichten. De banenpools zijn be stemd voor mensen die tenminste driejaar werkloos zijn en van wie in een heroriénteringsgesprek is vast gesteld dat zij geen uitzicht hebben op een gewone baan. Tot 1 januari 1991, wanneer de re gionale besturen van de arbeids voorziening officieel aan de slag gaan, nemen de directeuren van de arbeidsbureaus de rol van die be sturen over. BLOEMENCORSO AALSMEER m a*-?* m

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17