Ik heb een hekel aan bla-bla-toestanden Cursus schapenverloskunde heel populair liwummi Burgemeester Cannegieter tien jaar 'Koning van Voorschoten' Zoeterwoudse raadsleden per fiets door dorp ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 VOORSCHOTEN - De Voor- schotense burgemeester P. Cannegieter (VVD) is een man met twee gezichten. Aan de ene kant is hij een tengere, keurig geklede man die zich angstvallig op de achtergrond houdt. Aan de andere kant trekt hij bij offi ciële gelegenheden alle aan dacht door de ernst van zijn optreden en plechtige toe spraken. De 49-jarige Canne gieter, tien jaar burgemees ter in Voorschoten, 'kickt' niet op fotocamera's en mi crofoons. "Ik houd me liever pp de achtergrond en lever een beschouwelijke bijdra- Zijn andere wethouders altijd be reid om een clubhuis te openen of op andere manieren voor het voet licht te treden, Cannegieter kiest zijn openbare optredens met zorg uit. "Ik heb een hekel aan bla-bla- toestanden. Dat is ook de reden waarom ik niet bij elke gelegenheid kom opdraven. Maar op het mo ment dat ik in het openbaar spreek wil ik iets duidelijk maken. Als ik in mijn functie als ambtsdrager het - woord voer, mag dat in mijn taalge- bruik merkbaar zijn. Wet is een te ken van respect om een verzorgde vorm uit te kiezen voor een speech". Zijn voorname optreden, maar ook zijn afstandelijkheid hebben hem in sommige kringen de bijn aam 'Koning van Voorschoten' op geleverd. Cannegieter kan zich niet direct voorstellen waaraan hij die bijnaam te danken heeft. "Ik pro beer geen majesteitelijke indruk te maken, ik ben niet iemand die de la kens uitdeelt. Dat hoort niet thuis in een democratie. De bevolking be stuurt zichzelf. Een monarch komt voort uit een ander bestuursstelsel, hij heeft een heersende en geen die nende functie". Brede functie Cannegieter is voor zijn ambtspe riode in Voorschoten, ruim vijfjaar burgemeester geweest in het Drent se Zuidlaren. Deze gemeente was iets kleiner en de beroepsbevolking bestond voornamelijk uit agrariërs. Toch was het volgens de burge meester een op vele punten verge lijkbare gemeente. "Het was ook een forensenplaats, er woonden ook veel mensen die dienstverlenende functies hadden". Glimlachend voegt hij eraan toe: "Er was zelfs een paardenmarkt". Het grootste verschil was, zo geeft hij aan, de ligging van beide plaat sen. "Dat zijn de bekende verschil len tussen de Randstad en de pro vincie. Hier gebeurt meer, de inten siteit van zaken ligt hier hoger". Cannegieter, die werd geboren in het piepkleine Groningse plaatsje Eenrum, werd al op 34-jarige leef tijd burgemeester. Maar daarvoor had hij al een hele carriere achter de rug. Na een gymnasiumopleiding en een rechtenstudie werkte hij in verschillende functies bij de pro vinciale griffie van Gelderland. Een stage bij de juridische dienst van de Europese Gemeenschap had hem al eerder praktische talenkennis opge leverd, wat hij vorig jaar en passant demonstreerde door tijdens de En tente Florale in het Frans te conver seren met een jurylid. Dat hij op een gegeven moment burgemeester werd, ziet hij als een samenloop van omstandigheden. "Ik had altijd belangstelling voor een "brede, generalistische functie. Ik vind geen voldoening in speciali satie op een klein onderdeel, want ik wil niet elke dag hetzelfde doen". Als provinciaal ambtenaar bracht hij veel bezoeken aan gemeenten, en kreeg hij een duidelijk idee van het burgemeestersambt. "Na enke le jaren wilde ik dit ook worden". Afstand In zijn 15-jarige carrière heeft Cannegieter de afstand tussen de burger en politiek Den Haag groter zien worden. "Op lokaal niveau kan het bestuur daar iets aan doen, com pensatie bieden voor het gebrek aan contact tussen Den Haag en de kie zers. Als gemeentebestuurder kan je dat doen door beloften na te ko men, zeggen waarom dingen niet lukken. Je moet aangesproken kun nen worden op wat je belooft, be trouwbaar zijn". Toch bleef bij de raadsverkiezin gen in maart 33 procent van de Voorschotense kiezers thuis. Cannegieter noemt dit 'niet per se' een aanwijzing dat steeds meer bur gers zich afwenden van de lokale politiek. Hij wijst erop dat het weg blijven van een deel van de kiezers kan wijzen op tevredenheid. "De drie partijen zitten al jaren in het college. Een politieke keuze maken is moeilijk. Er zullen mensen zijn die zich afvragen waarom ze een uur eerder uit Den Haag moeten ver trekken om te stemmen. Het gaat toch immers best?". Andere kiezers blijven in zijn ogen weg uit ontevredenheid met het landsbestuur, iets waaraan de lokale politiek weinig kan verande ren. Een derde groep zal ontevreden zijn over de lokale bestuurders, maar Cannegieter vraagt zich af of dit de grootste groep is. De burgemeester is voorstander van het huidige systeem van burge meestersbenoemingen. "Het is makkelijk als je zelf geen partij bent geweest. Wanneer je weken op een zeepkist hebt gestaan en na je ver kiezing tot de ontdekking komt dat er betere inzichten zijn, wordt het heel wat moeilijker". Een benoem de burgemeester zou ook voor een beter politiek evenwicht zorgen, omdat deze man of vrouw boven de partijen staat. Cannegieter prefe reert zelf dan ook geen portefeuille die politiek gevoelig is. Politieke benoemingen, waarin wordt afgeweken van de voorkeur van de gemeente, zijn hem een doorn in het oog. "Dit leidt tot arg waan bij de burger en een gebrek aan vertrouwen". Hij denkt dat dit soort ontwikkelingen er in de toe komst uiteindelijk toe leiden dat burgers hun eigen burgemeester kiezen. Afwisselend Na vijftien jaar burgemeesterschap kan Cannegieter zich 'weinig func ties voorstellen die hij liever zou hebben'. "Het burgemeestersambt is sterk afwisselend en kan worden versterkt door het ambt op een an dere plaats en onder andere om standigheden uit te voeren. Het is een afwisselend werkterrein dat goed te combineren is met neven functies". "Ook de werksoort spreekt me aan. In het bestuur probeer je men sen tot hun recht te laten komen, zich te laten ontplooien. Het burge meesterschap biedt een bevredi gende rol in de samenleving. Ieder het zijne geven, dat is ook de hoofd functie van het recht. Het ambt van burgemeester en dat van rechter lij ken in onderdelen wel wat op el kaar, met dit verschil dat men aan een rechter alleen in concrete geval len een uitspraak kan vragen". "Verder biedt het ambt ook mate riële voordelen, want het vak biedt een grote mate van vrijheid. Je bent van niemand afhankelijk en je bent je eigen baas. Natuurlijk moetje wel verantwoording afleggen, maar er is niemand die je iets voorschrijft". Gezien zijn snelle carrière is het opvallend dat de burgemeester nu al tien jaar op dezelfde stoel zit. Am bieert Cannegieter een grotere ge meente? "Nee, dat past niet in mijn eigen oriëntatie", zegt Cannegieter direct. "Ik ben niet iemand die zoekt naar promoties, ik zoek de ontwikkelingen in mezelf, niet in een carrière. Ik zie me daar geen an der rïiens door worden. Daarbij heb ik ook rekening tè houden met an deren, mijn vrouw en familie. Ik kan hen niet zomaar ergens anders plaatsen". "Er kunnen zich natuurlijk in eens andere functies aandienen, maar ik zie ze nu niet. In het verle den mikte ik meestal pas als ik iets ontdekte, stuurde ik niet van tevo ren ergens op aan. Ik denk bij wei nig dingen 'dat kan ik niet' of 'dat wil ik per se". Affiniteit Wanneer de burgemeester van baan verandert, denkt hij aan iets waar hij 'affiniteit mee heeft', de monu mentenzorg bijvoorbeeld. Hij heeft deze portefeuille in Voorschoten al acht jaar onder zijn hoede. "Ik vind monumentenzorg heel belangrijk. Het vertegenwoordigt, zonder dat men het zich bewust is, iets dat sa menhangt met de aantrekkings kracht van een plaats. De binding en de sfeer die er hangt, moet men heel zorgvuldig bewaren. Dat soort zaken spreekt me aan". "Maar op een gegeven moment is het hier op", zegt Cannegieter na denkend. "We hebben een gemeen telijke monumentenlijst opgesteld. Er is geen verkrotting, er zijn geen grote restauratieprogramrrfa's". Toch denkt hij dat er in Voorscho ten voorlopig nog voldoende te doen is. Actief op zoek naar een an dere baan is hij niet. Dat zal pas ge beuren wanneer elke dag volkomen gelijk is aan de andere. "Maar dat stadium heb ik hier nog niet be- Burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten: "Ik probeer geen majesteitelijke indruk te maken". Gemeentesecretaris L. Kruithof: .'aardig initiatief.. (archieffoto) ZOETERWOUDE - De gemeente raad van Zoeterwou^e gaat op de fiets haar eigen dorp verkennen. Gemeentesecretaris L. Kruithof zal op vrijdag 14 september als reislei der optreden. "Een aardige gedach te om de nieuwe raadsleden kennis te laten maken met de verschillende buurten in ons dorp", verklaart Kruithof zijn initiatief. De tocht gaat van de parkeer plaats achter het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg naar de nieuwbouwwijk Bloemenweide, waar de raadsleden de stand van za ken zullen opnemen. Vervolgens wordt bekeken hoe de Nieuwewe'g op milieuvriendelijke wijze op nieuw wordt geasfalteerd. "Een 're cycling machine' schraapt de bo venlaag van het oude wegdek af, vermaalt dit tot klein puin en voegt daar teer aan toe, zodat uit de ach terzijde van het apparaat een keuri ge nieuwe laag asfalt komt", legt Kruithof uit. Daarna gaat de tocht verder over de recentelijk vernieuwde Wei- poortseweg, het Molenpad en de Laan van Oud Raadwijk waar een kaasboerderij wordt bezocht. Naast een inleiding over het kaasmaken krijgen de raadsleden hier informa tie over de ruilverkaveling die in het gebied rond deze boerderij wordt doorgevoerd. Kruithof wil in de toekomst twee keer per jaar een fietstocht organi seren. "We hebben in Zoeterwoude buurten met een sterk verschillend karakter en het is aardig om regel matig overal de stand van zaken op te nemen". Volgend jaar gaat de tocht waarschijnlijk naar Zoeter- woude-Rijndijk, waar op het indus trieterrein enkele bedrijven worden bezocht. De tocht is alleen bedoeld voor raadsleden, die zich zo op hun ge mak kunnen laten informeren over de stand van zaken in hun dorp. "Onderweg drinken we een kopje koffie bij mij thuis", vertelt de ge- meentesretaris. "En als dan het hal ve dorp achter de raad aanfietst wordt het wel erg vol". Zoeterwouds buurthuis De Weipoort viert tweede lustrum ZOETERWOUDE - Van schapenverloskunde tot kantklossen, het actvitei- tenprogramma van buurt vereniging De Weipoort in Zoeterwoude biedt voor elk wat wjls. De vereniging is opgericht in maart 1980 en viert volgende maand haar tweede lustrum met een reeks activiteiten in de voormalige kleuterschool aan de Weipoortseweg. Gisteravond werd alvast een feestelijke gondelvaart gehouden door de Wei- poortsevliet. Een groot schip met drumfanfare VIOS voer gisteravond voorop zodat de tocht niet onopgemerkt aan de buurt is voorbijgegaan. Eind september wordt het 10-ja- rig bestaan gevierd met een open huis in het verenigingsgebouw. Een fotocollage toont wat De Wei- poort de afgelopen tien jaar heeft verricht. Een dansorkest zal de feestvreugde verhogen. Naast de geijkte actviteiten als kaart- en bingo-avonden heeft de buurtvereniging een aantal zaken op haar programma staan die ty pisch zijn voor een plattelandsge meente. Bijzonder populair was in de afgelopen jaren de cursus schapenverloskunde, die behalve boeren uit de omgeving ook veel belangstelling trok van mensen die werken op een kinderboerde rij, gewone verloskundigen, le den van geitenfokverenigingen, tot zelfs nieuwsgierig stadsvolk uit Leiden. "Iedere twee jaar organiseren wij deze cursus voor zo'n twintig belangstellenden", vertelt voor probleem was het ontbreken van een wijkvereniging. Het gemeen tebestuur wilde eerst weten of daar wel behoefte aan bestond, voordat zij het pand beschikbaar stelde. Een groep van negen buurtbe- "woners stelde daarop een enquê te samen, waaruit bleek dat in de buurt voldoende interesse be stond. De kleuterschool werd een buurthuis en de nieuwe vereni ging begon in september 1980 met een cursus bloemschikken. Daarna volgden al snel cursussen kantklossen, weven, stoffen be schilderen, macramé en patchwork. Tien jaar later biedt de vereni ging een uitgebreid actviteiten- pakket aan. Voor de jeugd is er eenmaal in de twee weken een actviteitenochtend, waarbij met thema's wordt gewerkt. Meestal wordt er druk geschilderd en ge plakt. Een enkele keer lukt het niet om een voorgenomen cursus daadwerkelijk van de grond te krijgen. Een paar jaar geleden bleek er grote behoefte te bestaan aan een cursus gymnastiek voor ouderen, maar een goede docent bleek niet te vinden. Van der Salm: "We hadden wel een paar kandidaten, maar er was niemand die het voor een redelijke prijs wilde doen. En het moet wel be taalbaar blijven". Van der Salm ziet de toekomst van zijn vereniging zonnig in. "Mensen die elkaar nooit zagen ontmoeten elkaar nu op vereni gingsavonden en dat schept een band onder de buurtbewoners. Er komen niet alleen boeren of men sen die in hun bezigheden aan de agrarische bedrijfstak verwant zijn, maar ook artsen, juristen en ambtenaren. Kortom, de vereni ging brengt geboren Zoeterwou- denaren en nieuwkomers bij el kaar". Motorshow Allerlei motoren zijn morgen te zien op een motorshow in de Voorstraat in het centrum van Voorschoten. De Harley Davidson club organiseert het geheel dat wordt opgevrolijkt met muziek van de Blues Band. Er zijn prijzen te winnen voor de mooiste en voor de oudst rijden de motor. De show begint om 10.00 uur. Paardenkoers Zeven draverijen en vijf rennen worden morgen op de Wassenaarse renbaan Duindigt aan de Waalsdorperlaan 29 ver reden. De koers begint om 13.30 uur Tentoonstelling Zestien leden van de Voorschotense Kunstkring exposeren tot en met 23 sep tember in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorschotense Voorstraat. De expositie geeft een gevarieerd beeld van eigentijds werk van de kunstenaars. De openingstijden zijn woensdag tot en met zondag van 14 00 tot 17.00 uur Bassie en Adriaan De lachspektakelshow van Bassie en Adriaan komt morgen naar sportzaal De Eendenkooi aan de Oranjelaan in Zoe terwoude. De clown en zi|n maat bren gen in samenwerking met de Nederland se goochelaar Andró du Lord een familie- show. Aanvang 14.00 uur Triathlon Buurtgroep Haaswijk organiseert zondag de zesde kwart triathlon in Oegstgeest Zo'n 250 sporters starten om 13 00 uur nabij de kruising Kennedylaan/Hofbrouc- kerlaan. De prijsuitreiking vindt 's avonds plaats tijdens een feest in multifunctioneel cen trum 't Groot Proffijt om 20.00 uur Kinderkoor Kinderkoor de Rijnzangertjes treedt woensdag 5 september op in de Leider- dorpse Scheppingskerk. Een groep kin deren van 5 tot en met 8 jaar staat tussen 15.00 en 15 43 uur op het podium, daar na zijn de 9 tot 12-jarigen aan de beurt (15.45- 16.30 uur). Muzenhof Het is nog mogelijk om een abonnement te bestellen voor de programma's in het Leiderdorpse cultureel centrum De Mu zenhof Abonnementen die al besteld zijn moeten in de week van 10 tot en mét 15 september worden afgehaald. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Alphen kindervoorstelling (vanaf 5 jaar): 'De koning en de zwerfkat' door theatergroep Narcis, aan vang 15.00 uur m de Rozen- burcht. optreden van de groep 'Jazz de Heimanshof, Wieger Bruin- Katwijk stoomtreinritten doorvde Zuid duinen, ieder uur vanaf t0.00 tot 17,00 uur, vanaf De Vriesche Wei. poppenbeurs in Tripodia, Hoor- 10.00 tot 16.00 uur in het Antonius Clubhuis. finale derde Nationale Orgel concours. aanvang 10.00 uur, Hooglandse Kerk; van 13.00 tot 16.00 uur, Harlebrugkerk; slotma nifestatie om 20.00 uur in de Pie terskerk. open dag buurthuis Wester kwartier, Ten Katestraat, van 11.00 tot 15.00 uur. films: 'Zeca' en 'Het Vlot', over Brazilië, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk WV Noordwijk Promotie, van 16.00 tot 18.00 uur, Hotel Oranje. A strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur. Noordwijkerhout Countrv-dansavond North-Hill ZONDAG 2 SEPTEMBER Hazerswoudo optreden Jazzkwartet sax en Vibes met Rob Rigter, aanvang 15.30 uur in Het Anker Hoofddorp lezing 'Drachtplanten', specia rageterrein NZH. Rijnsburgerweg, inlichtingen tel 220995. expositie en bloemschikde- monstraties bij Volkstuinvereni ging Roomburg, van 1100 tot 17.00 uur in het clubgebouw. Vlietweg archeologisch spreekuur in de Brazilië, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk viswedstrijd HSV De Sportvis ser m het Noord-Hotlands Kanaal, verzamelen om 5.15 uur op par keerterrein Beuk. Support', met Bossa Nova-klan ken, vanaf 22.00 uur in Alphens Jazzcafé Dick'sies. Hoofddorp lezing: 'Drachtplanten', specia le voedselplanten voor bijen, door Arjen Neve, aanvang 14.30 uur in nesplein, van 10.30 tot 16.30 uur. stijldansavond bij Koesta- l/Overduin, aanvang 20.00 uur in het wijkgebouw, Louise de Colig- nylaan. Leiden grammofoonplatenbeurs, van buurtfeest met rommelmarkt van Buurtvereniging Pancras, vanaf 10.00 uur pp het plein bij De Burcht. expositie en bloemschikdemon straties bij Volkstuinvereniging Roomburg, van 11,00 tot 17.00 uur in clubgebouw Vlietweg 68a. tegelexpositie, Museumboer derij Genootschap Oud-Noord- wijk, Jan Kroonsplein, van 14 00 tot 17.00 uur. Tevens uitleg en achtergrondinformatie aan ieder die in het bezit is van oude tegels. receptie t.g.v. afscheid van de 1 heer Rovers, directeur Stichting k Country Dancers met live muziek van Double Barrel', aanvang mmb 21.00 uur in Party Centrum Uni- que, Leidsevaart. Oude Wetering p.. n gondelvaart door de Wetering. t l\J I 1 A straattheater, live-optredens en r U LIlU tl vuurwerk, vanaf 20.00 uur. le voedselplanten voor bijen, door Agen Neve. aanvang 14 30 en 15.30 uur m de Heimandhof. Wie ger Bruinlaan Leiden prestatieloop NZhj over 5, 10, 15 en 21 km, start en finish op ga Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, van 13 00 tot 16 00 uur parkconcert door de Leidse H rmoniekapel, aanvang 14 00 uu bij het Theehuis in de Leidse H< ut. ilms: 'Zeca' en 'Het Vlot', over oplreden Country Band Ben Allnach. van 13.00 tot 18.00 uur op het Vuurtorenplein Oegatgeeat kwart triathlon Oegstgeest, start om 13 00 uur nabi| kruising Kennedylaan/Hofbrouckerlaan. Noord-Aa, de Uiterdijk en de Gel- derswoudseweg kunnen lid wor den. In dit gebied wonen ruim 600 mensen. Zoeterwoudenaren die buiten dit gebied woenen kunnen wel donateur worden. "Vooral mensen uit het dorp en uit de Zuidbuurt maKen daar gebruik van", weet Van der Salm. Ik denk dat het er alles bij elkaar zo'n stuk of dertig zijn". Kleuterschool De vereniging kwam tien jaar ge leden op een wat merkwaardige manier tot stand. Toen in 1979 het kleuterschooltje aan de Weipoort werd opgeheven opperde een buurtbewoner het idee om van het leegstaande gebouwtje een buurthuis te maken. Het enige zitter J.J.M. van der Salm. "Een dierenarts uit Leiden leert de cur sisten hoe zij de ligging van een lammetje in de baarmoeder kun nen bepalen en hoe ze kunnen be oordelen of het nodig is een die renarts te waarschuwen".. Levensvatbaar Omdat het niet mogelijk is iedere cursusavond te oefenen op een aantal drachtige schapen wordt gewerkt met dode lammeren. "Vroeg in het voorjaar worden vaak dieren geboren die niet le vensvatbaar zijn. De dierenarts vriest die beesten in en daar wordt dan op geoefend", legt Van der Salm de gevolgde procedure uit. "De ontdooide foetussen wor den in een doos of in een vuilnis zak gestopt die wordt verbonden aan een pvc-pijp. Je kunt dan met je arm door de pijp voelen hoe het lam ligt". Ook op andere manieren maakt de buurtvereniging gebruik van de landelijke, waterrijke omge ving. Zo zijn er in de zomer vis- en roei-wedstrijden, en is het boeg sprietlopen een veel beoefende activiteit. In de wintermaanden zijn er schaatstochten over de pol dersloten en priksleewedstrijden. "Dat doen we alleen als we een fatsoenlijke winter hebben na tuurlijk", zegt Van der Salm, "maar gelukkig hebben we een paar goede jaren gehad". Buurtvereniging De Weipoort heeft ongeveer 200 leden, jeugdle den en donateurs. Alleen bewo ners van de Weipoort-buurt, de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15