TAD LEIDEN 'Je bent een echte moslim of je bent het niet' Islamitische school moet ontsporing Idnderen voorkomen Unitravel gevestigd aan Schuttersveld 'Club- en buurthuizen moeten valeer handen ineen slaan' Fandango in beroep tegen sluiting terras 'Brasserieboot is gevaarlijk voor scheepvaartverkeer Galgewater' Brouwerij Nieuwstraat pas volgend jaar open s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1990 Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Vrije dagen tijdens het suikerfeest dat na de Ra madan wordt gehouden, aparte gym- en zwemlessen voor jongens en meisjes, op vrijdagmiddag vrij in plaats van op woensdagmiddag zodat kinderen met hun vaders mee naar de moskee kunnen. Het zijn zomaar enkele voorbeelden die Jeannette Oueslati-Ploeger noemt om verschillen aan te ge ven tussen een 'gewone' Nederlandse basisschool en een is lamitische basisschool. Oueslati is woordvoerster van de stichting die al enige jaren probeert een islamitische basis school in Leiden te vestigen. Dat is nu mogelijk geworden omdat het college van B en W deze week de aanvraag heeft goedgekeurd. Twee keer eerder is een dergelijke aanvraag afgewezen, onder meer omdat de stichting Islamitische Ba sisscholen Leiden procedurefouten had gemaakt. omdat twee van de drie kinderen uit De school kan in principe in augus tus volgend jaar open gaan. Samen met de gemeente zal de komende tijd naar een geschikt gebouw wor den gezocht. "We zijn echt heel blij dat we nu eindelijk serieus zijn ge nomen", zegt Oueslati. Bij de aan vraag zaten handtekeningen van ouders van in totaal 259 kinderen uit Leiden en omgeving. "We heb ben een aantal bekenden gepolst, maar we hebben niet iedereen be reikt. Ik vermoed dat er veel meer kinderen worden aangemeld als de school er eenmaal is. Waarschijnlijk moeten we een stop invoeren" het gezin de school in de hoofdstad bezoeken. "Voor moslims is het heel belang rijk om hun kinderen op te kunnen voeden in de eigen levenssfeer. Thuis gaat alles heel anders dan bij niet-moslims. Moslimkinderen le ven als het ware tussen twee werel den, de Nederlandse wereld en de wereld van thuis. Er zit zo veel ver schil in dat er een kloof ontstaat, dat ze in feite een gespleten leven lei den. En dat is helemaal niet goed voor kinderen. Er zijn sterke ver moedens, ook al zijn er geen bewij- Ze baseert die verwachting onder zen voor, dat het tot gevolg heeft dat op de ervaringen die in Am sterdam zijn opgedaan. Daar werd vorig jaar een islamitische school geopend en die zat al snel vol. Overi gens waren voor deze vorm van on derwijs in de hoofdstad tamelijk snel leerkrachten gevonden, vertelt Oueslati. Ze verwacht dan ook dat kinderen op latere leeftijd ontspo ren", verklaart Oueslati. De school moet de lijn van de op voeding van de ouders voortzetten, vindt ze. "De kinderen moeten op school een moreel gedrag krijgen voorgeschoteld, tijdens godsdienst lessen en zo. Als je op jonge leeftijd op personeelsgebied in Leiden ook "begint met het aanleren van begrip- niet al te grote problemen zullen pen van de islam, dan beschikken ontstaan. Vrouwen "Het zou leuk zijn als we allemaal is lamitische leerkrachten konden vinden. We proberen het wel, maar lukt het niet dan is dat geen ramp. Dan worden ook niet-moslims aan genomen. Maar er komen steeds meer islamitische leerkrachten, ge lukkig. Ook omdat veel vrouwen in de avonduren een opleiding tot leer kracht volgen". Ze beseft wel dat niet-islami- tische leerkrachten meer moeite zullen ondervinden bij het over brengen van aspecten van de islam. "Om dat over te kunnen brengen moetje er eigenlijk wel veel. van we ten". De ontwikkelingen in Amster dam volgt ze van nabij omdat haar man, voorzitter van de stichting in Leiden, daar Arabische les geeft en een, vertelt ze. "We willen geen dis- ze later over een ingebouwde rem tegen de verleidingen die de moder ne wereld in zich heeft". Buren "Voor de school is de geweldige taak weggelegd om van de kinderen uiteindelijk nuttige burgers te ma ken, die moreel sterk zijn en niet als probleemgevallen worden geregi streerd". Ze vindt dat 'reguliere Ne derlandse leerkrachten' de proble men van islamitische kinderen over het algemeen minder goed kunnen inschatten. De Leidse zegt dat het belangrijk is dat kinderen al op jonge leeftijd leren wat het betekent om islamiet te zijn. "Hoe eerder ze dat leren, hoe gemakkelijker het later is. Dan kun nen ze zich op latere leeftijd op an dere dingen concentreren". De school staat open voor ieder- Op de islamitische school in Leiden zal worden gestimuleerd dat meisjes hoofddoeken drage\ criminatie toepassen. Als er bij voorbeeld buren om de hoek van de school wonen die hun kinderen naar de school willen sturen maar het niet nodig vinden dat ze Arabi sche lessen volgen, dan kan dat worden geregeld". Op de Leidse school zal wel wor den gestimuleerd dat meisjes hoofddoeken dragen. Dit is ver plicht vanaf de pubertijd en het is beter om de jonge kinderen er aan te laten wennen, vertelt Oueslati. Ze vindt niet dat dit aantoont dat de initiatiefnemers strenge, funda mentalistische moslims zijn. "De school is er niet speciaal voor een bepaalde groep. In de statuten staat dat we ons baseren op de koran en op de sunnah, waarin staat hoe je als moslim moet leven. Maar je bent moslim of je bent het niet. Naar mijn idee zijn de voorschriften ook niet streng. Het zijn goede richtlij nen. De kleding werkt bijvoorbeeld ook alleen maar in het voordeel van vrouwen, het biedt een soort be scherming. Als je er niet goed be dekt bijloopt, krijg je opmerkingen op straat te horen. Terwijl je respect afdwingt als je wel goed bedekt over straat gaat", is haar ervaring. "Maar", voegt ze eraan toe, "he laas wordt niet door alle moslims gedaan wat goed is volgens de is lam". Aanpassen Oueslati denkt niet dat de stichting van aparte scholen discriminatie in de hand werkt. "Voor de islam zijn alle mensen gelijk. En wij hebben het idee dat discriminatie niet iets zegt over de moslims maar over de mensen die discrimineren. Het bes te is om de mensen zoveel mogelijk kennis bij te brengen, dat is het eni ge wat de discriminatie zou kunen opheffen", vermoedt ze. "Het is ook niet onze bedoeling om ons af te zonderen. Van christenen zeg je toch ook niet dat ze zich afzonderen met hun eigen scholen en organisa ties". Er zijn veel mensen die vinden dat er geen islamitische scholen moeten worden gesticht omdat dat de integratie van Nederlanders en niet-Nederlanders tegenhoudt. "Als je als moslim integreert in deze sa menleving, dan betekent dat dat je je moet aanpassen. En als je volgens de islam wilt leven, dan kan dat niet", meent Oueslati. Ze vindt wel dat buitenlandse kinderen bijvoorbeeld goed Neder lands moeten leren. "Ze moeten zich goed ontwikkelen, maar wel op basis van de eigen religie. Ze moe ten hun eigen identiteit behouden, want als ze die niet hebben dan kun nen ze niet nuttig zijn in de maat schappij, dan worden het geen ster ke persoonlijkheden". Het streven is om ook islami tische middelbare scholen op te richten. "Op een gegeven moment moeten de kinderen de gewone maatschappij weer in, dat is waar. Maar als ze dan veel kennis hebben opgedaan, hun eigen identiteit heb ben ontwikkeld en geleerd hebben hoe ze moeten handelen, dan zullen ze goede leden van de maatschappij kunnen zijn in deze pluriforme sa menleving". LEIDEN - Touroperator Unitravel b.v., gespecialiseerd in Verre Oos ten reizen, heeft zich gevestigd in een kantoorpand aan het Schutters veld. Het reisbureau, een dochteron derneming van Sun International, doet goede zaken. In het afgelopen jaar is het aantal reizigers dat via Unitravel een reis heeft geboekt naar verre oorden, niet alleen Indo nesië maar ook naar de Kanaaleilan den en de Europese hoofdsteden, aanzienlijk gestegen. In haar nieuwe hoofdkantoor aan het Schuttersveld hoopt Unitravel haar klanten nog beter van dienst te kunnen zijn. Het kantoor is toege rust met een nieuw automatise ringssysteem. Ter gelegenheid van de officiële opening werd gistermiddag de nieuwe reisbrochure 'Verre Stran den' ten doop gehouden dat. vol gens het bedrijf, inspeelt op de be hoefte van de consument om reizen zelf samen te stellen en waarin ook een aantal nieuwe bestemmingen zijn opgenomen. Groen Links wil verbod verspreiding ongewenste reclame LEIDEN De verspreiding van on gewenst drukwerk moet worden verboden. Dit moet volgens de frac tie van Groen Links worden gere geld in de Algemeen Plaatselijke Verordening (APV). De partij wijst er in een brief aan het college op dat steeds meer bur gers verschoond willen blijven van stapels drukwerk die 'milieuvervui lend zijn en tot overlast leiden'. In Groningen werd onlangs een verbod opgenomen in de APV. Pancras-West Buurtvereniging Pancras-West houdt za terdag 1 september het jaarlijkse buurt feest. Vanaf 10.00 uur start de rommel markt. Vanaf 12.00 uur verzorgt bigband Het Oerkest een optreden. Om 13.30 en 15.00 uur is er voor de kleintjes een clownsoptreden. Westerkwartier Buurthuis Westerkwartier houdt zater dag 1 september van 11.00 tot 15.00 uur een open dag. Er zijn exposities te zien en belangstellenden kunnen kennis ma ken met de medewerkers van het buurt huis aan de Ten Katestraat 10a. Er wordt tevens informatie gegeven over de activi teiten. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Leiden/Oegstgeest opent het seizoen met een instuif op don derdag 6 september. Op deze middag worden onder meer de nieuwe cursus sen gepresenteerd. De instuif wordt ge houden in het verenigingsgebouw 't Pand aan de Caeciliastraat 18. Kindertheater Kindertejater Pluisje geeft een cursus to neelspelen voor kinderen van 6 tot 16 jaar. De lessen, die 75 minuten duren, worden gegeven in de repetitieruimte van het kindertheater in de Kaasmarkt- school (ingang Koppenhinksteeg 13). Voor meer informatie: tel. 211897. Morschwijck In het seizoen 1990-1991 wordt in buurt huis Morschwijck een groot aantal activi teiten gehouden. Deze worden op woensdag 5 september gepresenteerd tijdens een open dag. Vanaf 15.00 uur zijn er activiteiten voor kinderen. Vanaf 19.00 uur is er aandacht voor het pro gramma voor volwassenen. Voor meer informatie: Buurthuis Mor schwijck, Topaaslaan 19. Telefonische informatie bij Chris Korsten, 765656. Vogelbeurs Vogelvereniging Avibus houdt iedere derde zondag van de maand een vogel- beurs in het gebouw aan de Voorschoter- weg 1naast zwembad De Vliet. De toe- LEIDEN Fandango gaat in hoger gang bedraagt 1 gulden, kinderen tot 12 beroep tegen'de uitspraak van de jaar kunnen gratis mee. Vogels kunnen president van de Haagse rechtbank vanaf 9.00 uur worden ingebracht. Vopr dat hét terras van het café moet wor- inlichtingen: tel, 895759. dén gefloten. LEIDEN - De Leidse instellingen voor sociaal cultureel werk zoals club- en buurthuizen moeten vaker de handen ineen slaan. Doordat dit momenteel nog te weinig gebeurt, wordt veel werk dubbel gedaan. Dit stelt de Stichting Sociaal Kul- tureel Werk Leiden (SKIL) in haar nota 'Hoofdlijnen 1991'. De stich ting beheert sinds november vorig jaar 19 instellingen op het gebied van onder meer club- en buurthuis werk, jongerenwerk en vormings werk. Skil somt in het rapport verder enkele projecten op dié onlangs zijn ontwikkeld en binnenkort gaan draaien. Eeh voorbeeld hiervan is 'Eminet', wat staat voor 'Emancipa tie Migranten Netwerk'-. Dit project gaat draaien in de'binnenstad, de Kooi, Groenoord, Plan Noord en Slaagwhijk. Er wordt aandacht be steed aan de emancipatie van vrou wen en allochtonen. Deze week bepaalde de president dat er een einde moet komen aan de overlast, die volgens sommige om wonenden door het café aan het Noordeinde wordt veroorzaakt. Hij stelde in het vonnis onder meer dat 'het belang om rustig te wonen pre valeert boven het belang van de ca fé-exploitant'. Om vast te stellen of er werkelijk overlast plaats vond, achtte de rechter het voldoende dat een aantal omwonenden verklaar den hinder te ondervinden. De advocaat van Fandango, mr. T.A. Vermeulen, is verbaasd over deze uitspraak. "Als dit vonnis alge mene gelding zou krijgen, zou het grote gevolgen hebben voor andere cafés in de stad waarover wordt ge klaagd". De raadsman meent verder dat <^e rechter van onjuiste feiten is uitge gaan. "Hij heeft gesteld dat het ter ras tot middernacht open is tijdens de voor nachtrust bestemde tijd. Het terras is echter tot elf uur open". Vermeulen bestrijdt niet dat de onmwonenden last hebben van het terras. "Het gaat erom of er spra ke is van onrechtmatige overlast. Ie mand die langs een verkeersweg woont, heeft natuurlijk hinder van de auto's, maar die overlast is meestal niet onrechtmatig". L. Sprenger, de advocaat van R. Heeneman, de bewoner die het kort geding heeft aangespannen, denkt niet dat de uitspraak van de presi dent algemene gelding heeft. "Ik denk dat de rechter rekening heeft gehouden met de omstandigheden van dit geval. Er is rondom het café en het terras de afgelopen maanden nogal wat commotie geweest". De verwachting is dat het hoger beroep pas volgend jaar door het ge rechtshof wordt behandeld. Het ter ras blijft in elk geval tot die tijd ge sloten. DEN HAAG/LEIDEN - De Stich ting Historische Haven probeert bij de Raad van State de komst van de brasserieboot tegen te houden. De stichting vecht de ligplaatsvergun ning van de 'caféboot' aan die de ge meente Leiden heeft afgegeven. Bo vendien meent de stichting dat ten onrechte een vergunning is afgege ven voor de bouw van een plankier die de boot straks met de Prinsesse- kade moet verbinden. Het grootste bezwaar van de be woners van de Historische Haven, die overigens gisteren niet op zit ting verschenen en dus hun zaak niet konden verdedigen, is dat de brasserie boot een gevaar vormt voor scheepvaartverkeer in het Gal gewater. Door de ligging bij het remmingwerk aan de Prinsesseka- de, nabij de Bostelbrug, zouden schepen moeilijker de haven kun nen verlaten. De gemeente Leiden erkende, bij monde van ambtenaar R. van Gu- lick, dat het enige stuurmanskunst vergt om op dat punt te draaien. "Maar", zo voegde hij daar aan toe, "dat mag wel verwacht worden van schippers van zulke grote sche pen". Bovendien is er geen vuiltje aan de lucht wanneer de boten ach teruit de haven verlaten, zo meent Van Gulick. De bewoners van de Historische Haven zijn bang dat ze geluidsover last zullen ondervinden van het ter ras dat de boot ook heeft. Volgens Van Gulick hoeft daar geen angst voor te bestaan, omdat het. terras om 22.00 uur moet sluiten. Tot slot meent de stichting zelf aanspraak te kunnen maken op het stuk langs de Prinsessekade. In een evaluatienota over de Historische Haven van de gemeente uit 1987 staat ook een stippellijn langs de zo ne van de Prinsessekade. Volgens de gemeente is dat later bijgesteld en is de haven beperkt tot 15 boten langs het stuk van het Kort Galge water. Volgens Van Gulick past de komst van de brasserieboot goed in het beleid om de stad Leiden toeri- sisch aantrekkelijker te maken. Dat is overigens hetzelfde beleid waar mee nog maar een paar jaar geleden ondanks vele protesten van omwo nenden de Historische Haven tot stand kwam en gelegaliseerd werd. De gemeente meent al lange tijd dat aan de kant van de Prinsesseka de iets ontbreekt. Het meest ideale is volgens de gemeente wanneer daar een uitspanning zou komen zoals daar vroeger, toen de Prinses sekade nog Paardesteeg heette, ook De horecagelegenheid waarvoor het plankier inmiddels al is aange legd, wordt echter geen ouderwets aandoend etablissement. Het is de bedoeling dat daar een hypermo dern glazen bouwsel komt, dat na wat aanpassingen door de wel standcommissie reeds is goedge keurd. De Raad varr State doet maandag uitspraak. Conflict met energiebedrijf LEIDEN - De plannen voor een Leidse bierbrouwerij aan de Nieuw straat worden uitgevoerd, maar zijn voorlopig wel in de ijskast gezet. Initiatiefnemer Hans van der Rey- den hoopt rond de jaarwisseling te kunnen beginnen met de voorberei dingen voor de nieuwe brouwerij. Van de Reyden, tevens eigenaar van de Bierwinkel aan de Har- testeeg, presenteerde eind vorig jaar plannen om een bierbrouwerij in het centrum te beginnen. Hier zouden specifiek Leidse bieren worden geproduceerd. Met name de mogelijkheid om bier naar eigen smaak te laten brouwen is volgens de ondernemer een gat in de markt. Hij huurde het pand van de voormallige drukkerij Jac. Raar aan de Nieuwstraat. Oorspronkelijk was het de bedoeling ongeveer in maart klaarte zijn met de inrichting van het nieuwe bedrijf. Momenteel is er echter nog niets gebeurd. Van der Reyden wijt dit onder meer aan een conflict met de EWR. In de brouwerij gaat alles draaien op elektriciteit, volgens het energie bedrijf is het daarom nodig dat dik kere kabels worden getrokken. De kosten daarvan bedragen ongeveer 15.000 gulden. Van der Reyden vindt dit te duur en heeft de ËWR- eis aangevochten. Hij hoopt op kor te termijn overeensteming te kun nen bereiken. Een andere reden voor de vertra ging is tijdgebrek van de initiatief nemer zelf. Hij opende onlangs een groothandel in bieren in Amster dam. "Dat slokt veel van mijn tijd op". Van der Reyden denkt er dan ook over om extra personeel aan te nemen als de brouwerij eenmaal in bedrijf is. "Dat kan ik er zelf eigen lijk allemaal niet bij doen". Overigens hebben de hoofdstede lijke activiteiten ook de uitbreiding vertraagd van de Bierwinkel. Hier wil Van der Reyden in een apart ge deelte verschillende soorten mine raalwater en siropen gaan verko pen. "Ik kom echt tijd te kort, dan schieten dergelijke dingen er wel eens bij in", aldus de ondernemer. STAD I EIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13