De Soet: KLM kan zwaar weer wel aan Auto met dikkere bodem voor veiligheidstest Florerend KBB voorzichtig IMF biedt noodlijdende landen hulp Autodealers halen met bussen kopers uit DDR EVO vindt hoger tarief vrachtvervoer onzinnig 'Japanse fabrikanten proberen zwakheden auto's te verbergen' VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 k. WASHINGTON (IPS) - Het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) kan landen die in moeilijkheden ko men door de Golfcrisis helpen met nieuwe leningen, aldus bronnen binnen het fonds. Vooral Brazilië, het Latijnsamerikaanse land dat het hardst wordt getroffen door het handelsembargo tegen Irak en Ku- wayt, zou voor steun in aanmerking komen. Het IMF heeft twee fondsen waar op in geval van nood een beroep kan worden gedaan, het contingeh- tenfonds en het compensatiefonds. De mate van steunverlening hangt af van de inleg van een land in het IMF. Volgens berichten in de Ameri kaanse pers is Brazilië de eerste ge gadigde om een beroep te doen op het IMF. Brazilië importeerde veel is gedwongen duurdere nu alterna tieve oliebronnen aan te boren. Bo vendien verliest het land meer dan GOLFCRISIS GOLFCRISIS 600 miljoen dollar aan inkomsten door het wegvallen van exporten naar Irak als het embargo nog tot volgend jaar duurt. Om een beroep te doen op het continengentenfonds, dat bedoeld is om tijdelijke tekorten op de han delsbalans te dekken, moet het land wel een akkoord hebben met het IMF en zich houden aan IMF-richt- lijnen. Brazilië is daarover nu in onderhandeling, maar de bespre kingen zijn gisteren afgebroken. Voor een beroep op het compensa tiefonds is een dergelijk akkoord niet nodig. Naamloze beurshandelaar beboet AMSTERDAM (ANP) Handelaren op de Amsterdamse effecten beurs die hun persoonsgebonden naamplaatje vergeten, lopen het risi co te worden bestraft met boetes, die in de vele honderden guldens kunnen lopen. Volgens het ledenreglement is het verplicht binnen het beursgebouw zichtbaar een naamplaatje te dragen. Op deze plaatjes staat vermeld voor welke firma de handelaren werken. In de afgelopen maanden is het een aantal malen voorgekomen dat handelaren die hun plaatje thuis hadden laten liggen, een exemplaar van een collega leen den. Indien de commissaris voor de notering hen hierop betrapte kre gen zij boetes opgelegd die volgens opliepen tot 750 gulden. Grens open De Italiaanse grens is vanaf van middag weer open voor het vracht verkeer. Oostenrijk laat op zijn beurt weer vrachtauto's toe op alle secundaire wegen. Gisteren wist Europees Commissaris Van Miert alsnog een akkoord te bereiken tus sen de transportministers van de meest betrokken landen, waaron der Nederland en^West-Duitsland. Meer sparen Nederlanders sparen meer en meer. De spaartegoeden bij banken en spaarbanken zijn in het eerste half jaar van 1990 met 7,5 miljard gulden (4,5 procent) toegenomen, tegen 4,6 miljard gulden (2,9 procent) in de zelfde periode van 1989. Het tegoed bij spaarinstellingen liep hierbij op van 165,3 miljard gulden eind 1989 tot 172,8 miljard gulden aan het ein,d van juni dit jaar. Zweden presenteert Op initiatief van de Zweedse han delsdelegatie, de Zweedse ambas sade en het Zweedse bedrijfsleven in Nederland wordt van 6 tot en met 9 september in Den Haag de mani festatie 'Zweden op de Markt' ge houden. Koning Carl XVI Gustaf ert koningin Silvia van Zweden zullen hem 7 september openen. Sigaretten Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren een minister ontslagen we gens het tekort aan sigaretten en ta bak in de Sovjetunie. Het tekort leidde in Moskou en andere steden tot demonstraties van boze rokers. Vladilen Nikitin, eerste-plaatsver- vangend premier en hoofd van de Staatsinkoop Commisie, werd van zijn functie ontheven een dag nadat Gorbatsjov hem en zes andere func tionarissen ontboden had om uitleg te geven over de situatie. Minoxidil Het farmaceutische concern Up john lijkt de slag om de verkoop van Minoxidil definitief in zijn voordeel te hebben beslecht. Het gerechtshof in Amsterdam bepaalde' gisteren dat de bedrijven Farzoo uit Hel mond en Makati uit Krommenie het middel niet als cosmetisch haar groeimiddel mogen verkopen. Het hof bevestigde daarmee het vonnis in kort geding dat de president van de rechtbank in Haarlem in novem ber vorig jaar uitsprak. Toonbanklening De staat heeft vanochtend een nieu we openbare lening aangekondigd met een rente van 9 procent. De nieuwe lening wordt net als een eer dere in het voorjaar een toonbank uitgifte. Vanaf 3 september kan da gelijks via leden van beurshandela ren telefonisch op de lening worden ingeschreven. De afgiftekoers wordt elke dag opnieuw vastge. steld. Zij kan op elk moment door het ministerie van financiën wor den gewijzigd. die markt stevig in handen en wer ken met woekerprijzen. Je ziet Opel Ascona's uit 1981 aangeboden wor den voor acht- en negenduizend Mark. Dat kan allemaal omdat er een groot tekort aan goede occa sions is", voegt hij eraan toe. In en om het voetbalstadion Het Diekman, waar anders eredivisie club FC Twente zijn thuiswedstrij den speelt, staan volgende week 3000 auto's van alle populaire mer ken te wachten. De wagens zijn af komstig van Opeldealers uit heel Nederland. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat een verkoopshow van deze omvang is afgestemd op een klantenkring van één buiten landse nationaliteit. De beurs is al leen toegankelijk voor Oostduit ser.s. De deelnemers betalen per per soon 100 (west)mark voor de bijna zeven uur durende reis. De klanten die een auto van hun gading vinden kunnen er nog de zelfde dag mee te rug rijden naar huis. Hun reiskosten voor een persoon worden dan in mindering gebracht op de aankoop prijs. Wie niet slaagt wordt per tou ringcar teruggereden naar de DDR. De organisatoren adverteren nu in vijf Oostduitse kranten met een gezamenlijke oplage van 2.1 mil joen. Opel-dealers uit heel Neder land zijn ingeschakeld. "We krijgen klanten die heel gericht komen ko pen. Wij bepalen hier de prijs en we bieden betrouwbare nette auto's aan van alle leeftijden in de prijs klasse tussen 5000 en 30.000 gulden. Geen schade-auto's, probleemwa gens sturen we zo terug. Wel alle merken, al ligt het accent vanzelf sprekend nu nog op Opeis. Favoriet is de vierdeurs met koffer, liefst met striping. Kleur maakt niet uit". Alle gebruikelijke formaliteiten (betaling, kentekenregistratie, ver zekering, douanehandelingen) wor den, zo verzekeren de organisato ren, supersnel ter plaatse geregeld. Verkopers zijn er niet. "Het is zelf bediening. De klanten krijgen in de bus instructies van een medewer ker. Als ze een auto hebben uitge zocht halen ze de prijskaart er uit en gaan er mee naar het 'crisiscentrum' in de catacomben van het stadion. Net een supermarkt". Internatio levert fors in, VOC boert goed Jonge vloot De kunst zal voor de KLM zijn om de komende jaren zonder al te veel kleerscheuren door te komen. Lukt dat dan zit de maatschappij op flu weel, want 'de vooruitzichten voor de wereldluchtvaart op de wat lan gere termijn zijn positief. Dat posi tieve schuilt vooral in twee zaken: een zeer jonge vloot en hechte sa- menwerkingsverbanden met bui tenlandse luchtvaartmaatschappij- Alleen al vorig jaar bestelde de KLM voor een bedrag van 4.8 mil jard gulden aan maar liefst 36 nieu we toestellen. Zodra in 1993 en 1994 SCHIPHOL/ROTTERDAM (AN- P/AP/DPA/Rtr) De bedrijven die hun goederen over de weg laten ver voeren, verzameld in de EVO, heb ben het aan de stok gekregen met de vrachtbedrijven. De vrachtbe- drijven willen hun tarieven al ver hogen wegens de hogere diesel- prijs. Volgens de EVO (40.000 leden) is dat echter onnodig. De transporteurs hebben het eer ste halfjaar al genoeg geld verdient, vindt de EVO, doordat voor het bin nenlands vervoer een adviesprijs van 88 cent voor een liter was afge sproken. Feitelijk was de prijs voor een liter echter lager en daardoor hadden de vervoerders extra voor deel, zo zegt de EVO. De, verladers in de EVO lichtten gisteren toe dat ook het argument van de wegvervoerders dat de die sel in ons land zo duur zou zijn, niet klopt. In ons land kost de diesel (zonder btw) 98 cent en dat is omge rekend in vergelijking met de ons omringende landen laag. In België tanken de vrachtwagens ook voor die prijs maar in de Bondsrepubliek is dat 1,12 gulden, in Frankrijk 1,08 en in Italië 1,38. Alleen Luxemburg hanteert, traditioneel, een lagere prijs: 71 cent. De prijs van een liter diesel gaat vandaag bij de Shellpomp en zater dag bij de vrije pomp omlaag. Shell verlaagt de prijs met 5 cent, de vrije pomp met 3 cent. Daarmee komt de prijs van een liter diesel zaterdag bij Shell en bij de vrije pompen op het zelfde niveau van 110,8 cent. Shell en de NOVOK, de organisatie van sultaat uit gewone bedrijfsuitoefe- ring van het resultaat uit gewone ning steeg met 35 procent tot 28,4 bedrijfsuitoefening, al zal het netto miljoen gulden, aldus VOC. resultaat negatief blijven. Over 1989 De netto-omzet nam af van 999,8 bedroeg het verlies 26,5 miljoen gul miljoen gulden naar 892,6 miljoen, den. Het onderzoek naar de moge- Bij Transport steeg in het eerste lijkheden om Vredestein te verko- halfjaar het bedrijfsresultaat van 28 pen gaat onverminderd voort, naar 34 miljoen en bij tankopslag Over de eerste zes maanden is het van 25 mihoen naar 35 miljoen. Bij resultaat uit gewone bedrijfsuitoe- Handel trad een daling op van 11 fening met 8,3 miljoen gulden ver miljoen naar 8 miljoen. beterd tot 6,4 miljoen negatief. Door ■rj i een eenmalige tegenvaller-van 5,5 V reClGStGin miljoen gulden ontstond een net- De cijfers van Vredestein (banden toverlies van 11,9 miljoen, tegeneen en andere rubberprodukten) heb- verlies van 14,8 miljoen over de eer ben in de eerste helft van dit jaar ste helft van 1989. Vredestein zette een verbetering ondergaan en ook dit jaar in de eerste helft 305,7 mil- voor geheel 1990 verwacht de on- joen gulden om, 6,7 procent meer derneming een duidelijke verbete- dan vorig jaar in die periode. CRISIS GOLFCRISIS GOLF zelfstandige olie- en kolenhandela ren, hebben dit gisteren bekend ge maakt. Vliegen De luchtvaartmaatschappij KLM verhoogt met ingang van komende maandag tijdelijk de tarieven voor vluchten naar het Midden-Oosten. De kosten voor het vliegen naar het Golfgebied zijn fors gestegen, voor namelijk door hogere verzekerings premies. De tijdelijke toeslagen variëren van 50 gulden (op de bestemmingen Cairo en Tel Aviv) en 100 gulden (de bestemmingen Abu Dhabi, Barrain, Damascus, Doha, Dubai en Muscat) tot 180 gulden (voor de bestemmin gen Amman, Dhahran en Jeddah). De kans bestaat dat de tarieven ho ger blijven door de gestegen brand stofprijzen die de vliegmaatschap pijen op kosten jagen. De olieprijzen zijn gisteren weer flink gestegen, nadat het OPEC-ak- koord woensdag de prijzen dah doen dalen. Oliehandelaren blijven bang voor een oorlog in het Midden- Oosten. Op de Newyorkse olie- markt sloten de prijzen voor West Texas Intermediate op 26,80 dollar per vat, bijna een dollar hoger dan woensdag. Verwacht wordt dat de prijs voorlopig rond de 26 dollar blijft zweven en bij een oorlog om- hoogschiet naar 40 dollar. De Cubaanse regering heeft woensdag een omvangrijk pakket energiebesparingen afgekondigd omdat de olieleveranties uit de Sov jet-Unie achter liggen op schema. Benzine en diesel gaan op de bon, de leveranties aan staatsinstellin gen en particulieren worden met de helft teruggeschroefd. De industrie- Ie produktie wordt teruggebracht, een aantal fabrieken wordt zelfs ge sloten. Bulgarije vraagt Westen 'brood, energie' en hulp SOFIA (AP) De Bulgaarse presi dent Zhelyu Zhelev heeft gisteren een beroep gedaan op economische hulp van het Westen, omdat in Bul garije "armoede een feit is". Hij zei dat grote inspanningen noodzake lijk zijn om de Bulgaren in de ko mende winter voldoende "energie en brood" te geven. Bulgarije heeft de Verenigde Sta ten, de Sovjetunie en andere landen om economische hulp heeft ge vraagd. "Wij hebben bijvoorbeeld de Verenigde Staten om 1 miljoen ton veevoer gevraagd", omdat de oogst dit jaar slecht is. Onlangs heeft Bulgarije de aflos sing van zijn schuld van i0,3 miljard dollar afgekondigd. Het land zegt geen harde valuta te hebben om olie te kopen op de wereldmarkt. In sommige steden zijn suiker, was middel en zeep op de bon. De inwo ners van Sofia staan in lange rijen voor vlees, eieren en artikelen als kinderkleding en schoeisel. De groeiende tekorten hebben tot ontevredenheid geleid onder de be volking over de regerende Socialis tische Partij de oude communis tische partij. Volgens recente opi niepeilingen gelooft 70 procent van de bevolking dat een coalitie tussen de socialisten en het oppositievoe- rende Verenigd Democratisch Front de beste manier is om de cri sis het hoofd te bieden. Zhelev. die de leider was van het Verenigd De mocratisch Front, verklaarde zich echter tegen een coalitie. Aandeelhouders bezorgd over tegenvallende winst ENSCHEDE (GPD) - De 116 Opel dealers in Nederland denken een pracht gelegenheid te hebben ge vonden om van een groot aantal oc casions af te komen: rond de 1600 Oostduitsers worden zaterdag 8 september in Enschede verwacht om daar een gebruikte auto te ko pen. Ze worden in bussen opge haald uit de stedenconcentraties Oost Berlijn, Maagdenburg en Pot sdam. "Als de mensen daar bereid zijn elke dag een half uur of langer in de rij te staan voor een brood, dan zien ze ook niet op tegen een busreis van zeven uur om een goede auto te ko pen", zeggen de organisatoren Chris Roeloffzen en Jan Vazquez, directeuren van een autobedrijf. In Westdu'itsland worden auto's vaak met woekerwinsten aan Oostduit sers verkocht. Roeloffzen: "We heb ben vastgesteld, dat de Oostduit sers te veel voor een gebruikte auto moeten betalen". "Westduitse handelaren hebben AMSTERDAM (ANP) - Koninklij ke Bijenkorf Beheer KBB heeft in de eerste zes maanden van het lo pende boekjaar bij een omzettoene- ming van ruim 8 procent tot 2040 miljoen gulden werd, zonder reke ning te houden met een eenmalige meevaller van 6,8 miljoen gulden een 30 procent hoger resultaat na belasting geboekt van 22,1 miljoen gulden (vorig jaar 17 miljoen). De gang van zaken in het tweede halfjaar is voor KBB doorslagge vend voor het jaarresultaat. De raad van bestuur is voorzichtig met het doen van een voorspelling. De omzettoeneming in de sector warenhuizen was 2,4 procent. De omzet steeg krachtig in de Bijen korf, bij de Hema bleef deze gelijk. In de speciaalzaken (Praxis, Retail- net, M S Mode) namen de omzet ten met ruim 21 procent toe. Ten ge volge van een iets grotere winstmar ge en beheersing van de loonkosten nam het bedrijfsresultaat voor rente en afschrijvingen toe van 84,4 mil joen gulden tot 90,4 miljoen. Internatio-Müller Zoals al was verwacht is de netto winst van Internatio-Müller in het eerste halfjaar aanzienlijk lager uit gekomen dan in dezelfde periode van 1989. Het nettoresultaat daalde met 46 procent van 18,7 miljoen gul den naar 10,1 miljoen. Het ziet er volgens Internatio nu naar uit, dat het groepsresultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen over heel 1990 eveens duidelijk lager zal zijn dan dat van 1989. Dit zal zijn weerslag vinden in de nettowinst. Voor de volgende ja ren wordt een herstel verwacht, waarbij van belang zal zijn in hoe verre afstoten van niet tot de kern activiteiten behorende bedrijven snel mogelijk blijkt. De netto-omzet steeg in het eerste halfjaar van 1292 miljoen gulden naar 1303 miljoen. De technische sectoren behaalden per saldo een hogere winst, vooral door de sterke verbetering van de resultaten op In formatie en Communicatie Tech niek. De uitkomsten van de metaal verwerkende bedrijven bleven on bevredigend. VOC Van Ommeren Ceteco VOC trans port, tankopslag en handel) heeft in de eerste helft van dit jaar de netto winst ten opzichte van dezelfde pe riode van 1989 zien toenemen van 18,5 miljoen gulden naar 32,7 mil joen. Het resultaat van 1990 komt 6,5 miljoen hoger uit door de winst op de verkoop van het stuwadoors- bedrijf CTO in Zeebrugge. Het re- AMSTERDAM (GPD) De KLM is in zwaar weer terechtgekomen, maar kan daar wel heelhuids uitkomen, zo betoogde gisteren president-directeur De Soet tijdens de jaarlijk se aandeelhoudersvergadering. De winst in het eerste kwartaal kelderde van 230 miljoen gulden in 1989 naar slechts 41 miljoen in 1990. Om de bedrijfskosten te verlagen wil de maatschappij nog dit jaar 75 miljoen gulden besparen. De Soet: "De geringe stijging van de omzet is geheel veroorzaakt door de daling van de gemiddelde op brengst die veroorzaakt wordt door valuta-effecten. Ongeveer tachtig procent van onze inkomsten komt in vreemde valuta binnen, terwijl daarentegen de helft van de kosten in guldens wordt gemaakt". De aandeelhouders had De Soet hij wordt eind volgend jaar opge volgd door P. Bouw heel wat uit te leggen. Want vielen de jaarcijfers voor 1989 al fors tegen, die van de eerste drie maanden van dit jaar wa ren ronduit desastreus. Tegenover een geringe groei met twee procent van de inkomsten, meldden de re kenmeesters van de maatschappij onlangs een stijging van de lasten met maar liefst tien procent. De Soet had zijn woordje klaar over het hoe en waarom van de zwaar tegenvallende resultaten van de KLM in het laatste kwartaal. Be halve de hoge investeringen in nieu we vliegtuigen waren vooral de im mer zwakker wordende dollar en de nog steeds spijkerharde Nederland se gulden debet aan de slechte kwartaalcijfers. de MD-11 in de KLM-vloot is opge nomen vliegt de maatschappij met de op een na jongste ter wereld. Deze dure, 'ultra-moderne' vloot kent tal van voordelen zoals lagere gebruiks- en onderhoudskosten, la ger brandstofverbruik en de moge lijkheid om meer non-stop vluchten te maken. Door de lage dollarkoers, de hoge brandstofprijzen en de crisis in het Midden-Oosten, zal KLM ook op korte termijn de tering naar de ne ring moeten zetten. In het kader daarvan werd een paar dagen gele den al een vacaturestop voor staf functies afgekondigd. Binnen drie jaar moet zelfs een blijvende kos tenverlaging van 300 tot 400 miljoen gulden tot stand komen. Hoe dat gaat gebeuren wordt half septem ber duidelijk, als de KLM een sa men met het adviesbureau McKin- sey opgesteld bezuinigingspakket bekendmaakt. +De resultaten van de KLM hebben averij opgelopen. Topman De Soet (rechts) vreest dat de winst van KLM onder druk blijft staan. Van onze correspondent Wim Möhring TOKIO "Het is onzin te beweren dat Japanse auto's de beste auto's zijn. Ze worden weliswaar het meest verkocht, maar zeker voor wat betreft de veiligheid zijn Ameri kaanse en Europese auto's vaak be ter". Een opvallende uitspraak, ze ker voor een Japanner. Fumio Matsuda neemt geen blad voor de mond. Als hoofd van de Ja panse automobilisten-consumen tenbond gaat de veiligheid van de weggebruiker hem voor alles en met die veiligheid is het volgens Matsuda droevig gesteld. "Voor en kele tientjes per auto zou er al een hoop verbeterd kunnen worden", zegt Matsuda. "De fabrikanten wil len echter de prijzen zo laag moge lijk houden om goed te kunnen con curreren met de buitenlandse in dustrie". De 66-jarige voormalig technisch medewerker van de Nissan Motor Corporation in Japan komt nog dit jaar met een boek waarin de vele klachten die zijn consumentenorga nisatie de afgelopen twintig jaar ter ore zijn gekomen, stuk voor stuk be schreven worden. Het boek ver schijnt gelijktijdig in het Japans en het Engels. In het boek worden, gerangschikt naar fabrikant, per model de man kementen opgesomd. "Iedere auto heeft natuurlijk zijn tekortkomin gen", zegt Matsuda. "Het probleem in Japan is alleen dat de fabrikanten proberen die zwakheden te verber gen. Als er ongelukken gebeuren als gevolg van mechanische fouten, probeert men die voor het publiek verborgen te houden". Dikkere bodem Matsuda zegt over gedocumenteer de bewijzen te beschikken dat een aantal fabrikanten speciale auto's Op zijn kop Het gevolg is volgens Matsuda de veiligheidseisen in Japan nog steeds bijzonder laag zijn. "Na een gesimuleerde kop-staartbotsing wordt in de Verenigde Staten en voorzover ik weet ook in Europa een auto eerst op zijn kop gehouden voordat er controle op lekkage plaatsvindt. In Japan gebeurt dat niet, waardoor gebreken aan de bo venkant van de benzinetank onop gemerkt blijven". Maar al te vaak krijgt volgens de consumentenman de chauffeur de schuld van een ongeval. Hij laat een onderdeel van het remsysteem zien. "Volgens een onderzoek van de po litie zou de bestuurder te laat ge remd hebben. Wij ontdekten bij een onderzoek een aantal haarscheur tjes, waaruit bleek dat die helemaal niet kón remmen". Het is een van de vele gevallen die Matsuda in de af gelopen jaren heeft verzameld. Het kleine appartement waar zijn orga nisatie is gevestigd (subsidie krijgt hij niet) puilt uit van de dossiers. Volgens Fumio Matsuda, hoofd van de Japanse automobilisten-consumentenbond, zijn de Japanse auto's die in de fabriek worden gemaakt een stuk minder veilig dan de voertuigen die worden geleverd voor veiligheidstesten. (foto GPD) heeft gebouwd ten behoeve van vei ligheidsonderzoeken in de Verenig de Staten. "Die auto's hadden een dikkere bodem en waren op veel meer punten gelast dan de model len die in de showroom staan". Het gevolg was dat de auto's zonder pro blemen door de test kwamen. Volgens Matsuda zouden de au to's die aan het publiek worden ver kocht de test waarschijnlijk niet ge haald hebben. "Hoewel de fabri kanten dat weten gaan ze er van uit dat ze met dunnere bodemplaten en minder laswerk jaarlijks miljoenen guldens kunnen besparen", zegt hij. Sinds hij twintig jaar geleden ont slag nam om zijn consumentenor ganisatie op te richten kan Matsuda rekenen op een indrukwekkend team van medewerkers, van wie hij de identiteit angstvallig geheim houdt. "Dq meeste van hen zijn technici die voor een van de grote autofabrieken werken", laat hij we ten. "Zodra bekend wordt dat zij met mij samenwerken, lopen ze de kans op staande voet ontslagen te worden". Posingen van Matsuda om mede werking van de overheid te krijgen, hebben tot nu toe weinig resultaat opgeleverd. "De Japanse regering beschermt de auto-industrie", zegt hij. Ze gaat ervan uit dat de winsten van de fabrikanten de economie ten goede komen. Bovendien betaalt de industrie jaarlijks miljoenen gul dens aan politieke schenkingen". Nadat hij in 1969 in een interview onthulde dat Japanse auto's die in de Verenigde Staten werden terug geroepen in Japan nog gewoon wer den verkocht, werd er in zijn kan toor ingebroken, zijn telefoon werd afgetapt en hij werd bedreigd. Ook nu is Matsuda nog uiterst voorzich tig in zijn contacten met de pers en de ontmoetingen met zijn informa- ten uit de auto-industrie. "Het is niet mijn bedoeling de Ja panse auto-industrie zwart te ma ken", zegt hij. "Maar het is oneerlijk om ten koste van de veiligheid je omzet te vergroten. Wat ik wil berei ken is dat Japanse auto's niet alleen de meest verkochte, maar ook de veiligste auto's worden".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5