Van amateur tot broodvoetballer Een jongensdroom komt van het behang sportbijlage 1990 -1991# Naam: Glenn Helder. Leeftijd: 21. Club: Sparta. Contract: full- prof. Positie: linkerspits. Vorige clubs: UVS, Ajax en Roodenburg. Woonplaats: Leiden Naam: Marcel Valk. Leeftijd: 23. Club: FC Den Haag. Contract: fuli-prof. Positie: hangende rechterspits. Vorige clubs: Koudekerk, Roodenburg, RCL, UVS. Woonplaats: Hazerswoude Rijndijk. Edwin van der Sar is - kS de tweede keeper jfrf' van Ajax - achter Stanley Menzo - en 91 heeft op zijn slaapka mer nog steeds plaat jes van stervoetballers aan de muur hangen. Het sparen van de portretjes was in zijn jeugdjaren een geliefde bezigheid. Maar het wordt tijd om ermee te stoppen als je op een gegeven moment je eigen hoofd ontwaart in de collec tie. De jongensdroom duurt niet lan ger voort op het behang, maar op de graszoden van stadion De Meer. De 19-jarige doelverdedi- ger uit Voorhout is voorgoed doorgedrongen tot de rijen der voetbalprofs. Hij duldt Menzo nog voor zich, maar er hoeft maar dit te gebeuren en de lange ex- doelman van Foreholte en Noord- wijk staat in het doel van een van 's werelds meest bekende voet balclubs. Een dik jaar geleden stond hij nog anoniem ballen te vangen op Duinwetering in de landelijke jeugd. Het kan verkeren. Dat geldt ook voor een andere voetballer uit de bollenstreek: Jeffrey Talan (18). Bij zaterdageersteklasser Kat wijk een gewaardeerde jeugdspe ler en af en toe opgeroepen voor het eerste team. Nu is hij al in het bezit van een profcontract bij ere- divisionist FC Den Haag. Net als Marcel Valk trouwens. Die is weliswaar al vijf jaar ouder, maar komt in het betaalde wereldje ook maar net kijken. Remco Torken is al aan zijn tweede Haagse jaar be zig en heeft het profcontract dus iets meer afgedwongen. Verplicht Wat goed is, komt blijkbaar snel. "Zo moet je dat niet zien", zegt Marcel Valk, net als Torken van UVS afkomstig. "Aan de ene kant is het misschien verbazingwek kend dat jongens zoals Jeffrey en ik al zo vlug een contract krijgen. Maar het verplicht je ook tot kei hard werken. Ze hebben blijk baar vertrouwen in je voetbalca paciteiten en dat mag je niet be schamen. Het klinkt allemaal leuk en aardig. Je hobby is werk geworden. Ik beschouw het ge woon als een baan waar ik jaren lang naar uitgekeken heb: prof voetballer. Maar ik moet er wel veel voor doen en veel voor laten. Natuurlijk is het een heerlijk be roep, dat weet ik ook wel. Het is aan de andere kant wel erop of er onder. Nu moet ik de basis leggen voor een profcarrière". Talan denkt er ook zo over: "Mijn broer Rick (ooit spelend voor AZ, red.) was altijd mijn voorbeeld. Ik wil er veel voor doen om prof voetballer te blijven. Ik kom in feite uit de jeugd van Katwijk in de selectie van een eredivisie- ploeg, hoewel ik vorig jaar al wed strijden in de Den Haag-jeugd speelde. Dan denk je: zo, dat gaat lekker vlot. Maar er komt heel wat bij kijken. Je krijgt veel ver antwoordelijkheden. Je leven verandert. Voetbal is je brood en nu moet je gewoon goed spelen anders kan het straks afgelopen zijn". Voetbal is dus brood en spora disch patat. Valk: "Ik ben anders gaan leven. Vroeg naar bed, goed eten. Alles staat in het teken van de sport nu. Bij UVS nam ik altijd een patatje na de wedstrijd. Nu let ik daar op. Niet te veel vet, dat soort dingen". Een kroegentocht zoals vroeger is er ook niet meer bij. "Dat moetje natuurlijk allemaal zelf weten, mm maar je pakt jezelf in je portemon- «*££m nee", zegt Torken. "Ik ga heus ga heus nog wel eens stappen, maar niet op zaterdag voor een wedstrijd. Dat zullen de anderen ook niet doen". Het succes komt al met al niet vanzelf. Het is niet alleen die leu ke acties op het veld waarmee ze straks Studio Sport hopen te be reiken. Wat eraan voorafgaat is heel wat minder aantrekkelijk. Torken: "Ik ben al een jaartje lan ger hier en ben wel iets gewend. Maar een voorbereiding zoals de laatste weken is me toch zwaar gevallen. Je weet waar je het voor doet, maar ik heb momenten ge had dat ik het even niet meer zag zitten. Tijdens een training in de duinen zag ik het zwart voor de ogen. Koppijn, ik wist niet waar ik het had. Maar je moet er even doorheen en niet zeuren". Valk: "Die momenten heb ik ook gehad. Dat zijn de mindere kan ten. Maar je weet dat het goed is. Het is je werk. Dan mag je toch ook afzien voor je salaris". Talan moet een beetje lachen om de 'pijnlijke' ervaringen van het duo. Valk weet wel waarom: "Jef frey is een beest. Hij loopt bij elke conditietraining iedereen naar huis. Dat is echt abnormaal. Alsof het hem niks kost. Die jongen is niet alleen snel, maar kan ook op lange afstanden verschrikkelijk tekeer gaan. Ik geloof dat er in de selectie een paar zijn die aan kun nen klampen, maar niet meer dan dat". Talan zelf: "Dat is altijd zo ge weest. Ik moet het in principe van mijn snelheid hebben, maar in kracht- en vaardigheidsoefenin gen en conditiewerk ben ik ook redelijk". Talent hebben is geen kunst, het op de goede manier gebruiken wél. Zeker als het je broodwinning is. Glenn Helder, Edwin van der Sar, Jeffrey Talan, Remco Torken en Marcel Valk hebben van voetbal hun boterham gemaakt. Jeffrey van As en Patrick Kamperveen worden nog niet betaald voor hun balvaardigheden, maar zijn hard op weg. Een gesprek met zeven voetbalbeloftes uit de regio Leiden die het betaalde avontuur zoeken en hoe dan ook willen slagen. "Het lijkt allemaal leuk en aardig, maar het is ook erop of eronder" Van onze redacteur Rob van der Zanden Glenn Helder, Edwin van der Sar, Remco Torken, Jeffrey van As, Marcel Valk, Jeffrey Talan en Patrick Kamperveen voor de poort die toegang verschaft tot de professionele voetballerij. (foto's Wim Dijkman) Basisplaats De drie 'Leidse Hagenezen' ko men voorlopig nog niet in aan merking voor een basisplaats in de hoofdmacht. Ze spelen allen in Den Haag 2. Maar een paar schor singen of blessures en een van de drie schuift door naar de eredivi- sieploeg. Zoals Marcel Valk in de eerste competitiewedstrijd tegen Vitesse overkwam. Torken: "Ik heb een sterk verdedigingscen trum voor me. Marcel Adam is in feite mijn grootste concurrent. Voor Jeffrey is dat Danny Hoek man en voor Marcel is het Fransje Danen. Maar je moet elk moment klaar staan om de plek over te ne men. Het tweede is qua systeem, spelopvatting en dergelijke een kopie van het eerste. Een speler uit twee moet dus probleemloos door kunnen schuiven naar een". Torken, Talan en Valk wachten hun kans af. Valk: "Ik heb er alle vertrouwen in. Het is zo totaal an ders dan bjj UVS. Nu heb je lou ter klassevoetballers om je heen. In Leiden was ik een beetje de speler waar de individuele actie vandaan moest komen. Nu laten anderen mij beter spelen. Ik voel nu al dat ik enorm vooruit ben ge gaan. Technisch ben ik sowieso al onderlegd, nu kun je ook zonder problemen van anderen verlan gen dat ze een bal perfect aanspe len of ontvangen. Dat is natuur lijk lekker voetballen". Aderlating De geboren Koüdekerker wordt al genoemd als de opvolger van Harry van der Laan, die naar Feyenoord verkaste. "Van der Laan kwam ook als een goede amateur en werd hier topscorer en een soort spil in de voorhoede. Dat is voor mij nog ver weg, maar misschien lijk ik wel op hem. Een plekje als zwervende spits, zoals bij UVS, zou me best liggen denk ik. Nu speel ik een beetje als meest rechtse middenvelder. Maar ik moet me eerst maar eens gewoon in dat tweede laten zien". Ajacied Van der Sar deed dat laatste al meer dan behoorlijk. HÜ behoorde vorig seizoen zelfs tot de beste spelers van de Ajax-re- serves. Dit jaar werd die prestatie al beloond met de status van re servekeeper van de landskam pioen. "Je moet een beetje geluk hebben, oké. Het vliegtuigonge luk waarbij Lloyd Doesburg om kwam en het vertrek van Sjaak Storm hebben de ontwikkelingen versneld. Aan de andere kant: ik heb het toch maar zelf afgedwon gen onder die lat. En Beenhakker heeft laten blijken dat hij vol doende vertrouwen in me heeft als tweede man achter Menzo. Ik heb begrepen dat ze niemand aan willen trekken als tweede keeper. Ze willen met mij verder. Dat Naara: Jeffrey Talan. Leeftijd: 18. Club: FC Den Haag. Contract: full-prof. Positie: linkerspits. Vorige club: Katwijk. Woonplaats: Katwijk. geett toch wel aan dat z Rood "Er komt een moment dat ik aan de bak moet. Natuurlijk bereid ik me daar nu al op voor. Ik hoop niet dat Stanley geblesseerd raakt, maar een rode kaart is met die nieuwe regel al snel getrok ken natuurlijk. Ik ben er klaar voor. De eerste bal pakken is dan belangrijk. Het vertrouwen is er, al heb ik nog veel te verbeteren. Vroeger dacht ik nog wel eens: deze voorzet laat ik effe lopen, want ik voel me niet zo zeker. Nu besefik dat ik gewoon altijd moet komen met mijn 1 meter 97. De defensie kan natuurlijk niet elke keer vragen of ik deze keer van plan ben om te komen. Je moet gewoon". Je moet gewoon. Dat geldt niet al leen voor Van der Sar. Alle zeven móeten ze gewoon. Op het niveau waar ze zijn beland is er geen tijd en plaats meer voor types die aar zelend het pootje terugtrekken in de duels, die zeuren over blessu res en andere ongemakken. Daar is de clubgenoot van Van der Sar, Jeffrey van As, ook wel achter gekomen. De 18-jarige Lei- denaar vertrok vorig jaar al van Roodenburg naar Ajax waar hij in de jeugd belandde. Tijdens het seizoen raakte hij twee keer ge blesseerd. Hij brak zijn pols en la ter nog zijn kaak. Van As: "Ik had voor Ajax nooit een noemens waardige blessure. Nu was ik ein delijk bij die club en brak ik twee dingen. Toen heb ik gemerkt dat je er op zo'n moment eigenlijk he lemaal niet meer bijhoort. Je moet van goede huize komen om dan terug te komen in het team waar je in speelde, want ze heb ben geen tijd om te wachten en nemen gewoon het volgende ta lent. Zo gaat dat. Het feit dat ik te- Naam: Remco Torken. Leeftijd: 18. Club: FC Den Haag. Contract: full-prof. Positie: centrumverdediger. Vorige clubs: w Leiden. UVS. Woonplaats: Leiden. rugkwam en nu in het tweede speel, heeft me toch wel vertrou wen gegeven". "Ik ben van linkshalf nu centrum- verdediger geworden. Samen met Martin Cruijff, nee geen fami lie, vorm ik het centrale duo. We spelen op één lijn en schuiven beurtelings in. Meestal neem ik bij balverlies de dekking voor mijn rekening, omdat ik sterk ben in de duels. Het bevalt me goed als verdediger. Als linkshalf speelde ik ook lekker, maar daar zie ik weinig mogelijkheden om ooit in het eerste te spelen. Ik zal Richard Witschge er niet snel uit spelen". Helder Glenn Helder is in het gezelschap van de zeven aanstaande voetbal helden eigenlijk een uitzonde ring. Hij hoeft er niemand uit te spelen bij Sparta, hij moet uitkij ken dat hij er zelf niet wordt uit geknikkerd door een concurrent. In principe heeft hij de linksbui tenplaats afgedwongen, al aast de technische staf van de Kasteel club op PSV'er Kalusha. Vorig jaar kwam de ex-Roodenburger vanuit de tweede klasse zondag zomaar in de eredivisie terecht. "Dat ging eigenlijk verschrikke lijk snel. De eerste vijf wedstrij den stond ik al meteen in de basis. Dan denk je: poeh, gaat dat zo simpel. Maar alles is nieuw en je gaat maar door. Als nieuweling kun je niet afgaan. Tegen PSV in Eindhoven mocht ik bij een 1-6 achterstand invallen. Ik speelde na een minuut Eric Gerets door zijn benen. De mensen begonnen met z'n allen te roepen. Ik hoorde ze denken: wat is dat voor een raar donker ventje, die heb ik nog nooit gezien. Dat is allemaal leuk om mee te maken. Maar het komt nu aan op andere dingen. Straks speel ik waarschijnlijk negentig Naam: Patrick Kamperveen. Leeftijd: 18 Club: SW. Contract: geen (amateur) Positie: linksbuiten. Vorige club: RCL, Roodenburg. Woonplaats: Leiderdorp. minuten tegen Gerets, laat het dan maar eens zien. Dan ben je een held". "Ja, ik heb er al serieus over nage dacht hoe het moet. Hans van Doorneveld (trainer van Sparta, red.) heeft het ook al verteld. De acties op links moeten blijven, maar ik zal ook moeten terugver- dedigen. Kijk, dat wordt mijn be langrijkste taak. Honderd meter terugverdedigen, honderd meter vooruitsprinten om voorin te ko men en dan de bal krijgen en die man passeren. Als je dat kan op brengen ben je er volgens mij. Het is niet zo moeilijk om een vent uit te spelen als je daarvoor- minutenlang op de middenlijn hebt uitgerust. Maar zo werkt het niet meer als profvoetballer". Blind Eg "Vorig jaar speelde ik tegen Ajax en liep ik zowat anderhalf uur achter Danny Blind aan bij een temperatuur van dertig graden. Toen ik hem een keer wilde uit spelen viel ik van vermoeidheid «y» tegen hem aan. Dat kan dit sei- mm zoen niet meer. Het zou nog beter m - zijn als ze zoveel ontzag voor me krijgen dat ze niet meer op dur ven komen. Of ik zeg gewoon te gen Blind in de eerste minuut: Joh, voor mij hoef je je niet te be wijzen hoor met die lange sprints naar voren. Voor mij sta je al in Oranje, neem maar effe gas te- Bij Sparta heet hij al 'heerlijk Hel der'. Zelf weet hij dat het uur van de waarheid is aangebroken. "Ik ken mijn verantwoordelijkheden en doe nu ook mijn mond open. Vorig jaar kwam ik als groentje, nu sta ik er gewoon". Sparta is volgens Helder een per fecte club als je er vanuit de ama teurs belandt. Net als FC Den Haag trouwens. "Den Haag en Sparta hebben niet het geld om dure spelers te kopen. Sparta wil daarbij nog eens graag spelers na een opleiding van een paar jaar verkopen voor een behoorlijk be drag. Dat is in het verleden al vaak gebeurd. Misschien gebeurt dat met mij ook wel". Kamperveen Een andere ex-Roodenburger én, net als Helder linksbuiten, is Pa trick Kamperveen. Volkomen on verwacht gepolst door SW, aan het eind van vorig voetbalsei zoen. Wist zich tot dan toe geen basisplaats te verwerven onder Rijsbergen. Draaide begin van het seizoen mee, maar viel weg uit de hoofdmacht. Rijsbergen acht te hem nog niet rijp. Aan het eind van de competitie speelde hij weer mee. Bij vlagen sterk, even vaak middelmatig. "Nee, aan het begin draaide ik niet goed, totaal niet. Maar dat lag niet alleen aan mij. Als je niet wordt aangespeeld kom je niet in je ritme. Eenmaal weer in de A ging het weer uitstekend. Het eind van de competitie heb ik re delijk gespeeld in het eerste". Verwacht had hij de belangstel ling van SW niet. "Twee leraren bij mij op school zijn vrienden van Dick Advocaat en Wim Jan sen: Wim van Tol en Barry Jan sen. Die wisten dat SW een linksbuiten zocht en tipten de club. Wim Jansen is daarop een paar keer komen kijken". Amateur Een basisplaats is hem niet in het vooruitzicht gesteld. Hij kreeg een amateurcontract aangebo den. "Daar heb ik niet lang over hoeven nadenken. Ik wil mijn he le leven lang al hoger. Daarom ben ik ook vanuit de B-jeugd van RCL naar Roodenburg gegaan. Ik ben helemaal leip van het voetbal en ik wil zo ver mogelijk komen. Het eerste wat ik zei was: stoel voor het raam, voetballen kijken. Geen papa of mama". "Het moet een leeijaar worden. Ik kom daar in de C-jeugd terecht. SW heeft een goede opleiding, net als Ajax. De club timmert hard aan de weg en speelt leuk As. Leeftijd: Club: Ajax. Contract: geen (amateur). Positie: centrumverdediger/linkermid- denvelder. Vorige club: Roodenburg. Woonplaats: Leiden. Naam: Edwin van der Sar. Leeftijd: 19. Club: Ajax. Contract: full-prof. Positie: keeper. Vorige clubs: Foreholte, Noordwijk. Woonplaats: Voorhout. aanvallend voetbal". Kamper veen en Helder trekken de Roodenburg-lijn door. In het ver leden gingen andere spitsen uit Noord als Wout Holverda en Hen- nie de Romijn hen voor. Hoe staat het eigenlijk met de maatschappelijke carrière van de profs en profs in spé? Gooien ze alles op het voetbal of dekken ze zich behoorlijk in om straks bij een eventueel mislukt avontuur niets meer over te hebben? Geen van de zeven is totaal afhankelijk van het voetbal. Marcel Valk heeft een mds-diploma (midden stand) en begint binnenkort aan een cursus marketing. Remco Torken heeft de leao afgemaakt en wil nu een SVS-certificaat waarmee hij bevoegd is om een sportzaak te beginnen. Jeffrey Talan heeft een mavo-diploma op zaak, net als Glenn Helder. Pa trick Kamperveen begint aan zijn eerste jaar op het cios. Edwin van der Sar moet nog examen doen op de mds. "Been hakker heeft me voor de keuze geplaatst. Hij wilde dat ik het pa piertje hoe dan ook haalde. Je kunt derde keeper worden en het snel halen, of je wordt tweede keeper en smeert het uit over twee jaar. Ik heb gekozen voor dat laatste". Zijn clubgenoot Jef frey van As wil dit jaar zijn vwo- diploma halen. Bij de Amster damse club zijn leraren op afroep beschikbaar om de studerende voetballers terzijde te staan tus sen de trainingen door. "Het zal nog een hele klus worden", zegt Van As. "Vooral zo'n boekenlijst. Ik heb te weinig tijd om te lezen". Het enige wat hij nu leest zijn voetbalwedstrijden. "Ja, dat leer je bij Ajax. Wedstrijden lezen. Zien welke teamgenoot goed en slecht in de wedstrijd zit en waar de zwakke plek bij de tegenstan der zit". Voor de literatuurlijst van het vwo is het vooralsnog van nul en generlei waarde. Daar telt alleen 'De donkere kamer van Da mocles'. Voor de voetballers leest 'Dé schaduwen van San Siro' heel wat makkelijker weg...

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 40