AID pleegde geen strafbare feiten Alders vlucht in studies naar milieu 'Bakkies' op 27 MHz hebben voor bijna iedereen afgedaan PvdA hekelt technocratisch milieubeleid van kabinet 'Anderhalf jaar werk is nu verloren gegaan Den Haag bindt strijd aan met hordes kakkerlakken Kuuroord meer in trek TRESfr)NG VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Bewijs voor fraude bij controle visvangsten ontbreekt DEN HAAG (ANP/GPD) De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft niet gerommeld met de cijfers bij de controle van visvangsten. Dat blijkt uit een onderzoek van de rijksrecherche naar aanleiding van vermeende fraude bij minister Braks' AID. Het onderzoek is ge houden na uitlatingen van oud- AID-hoofdinspecteur Besuijen. Hij zei dat de AID op grote schaal vis vangsten van 1988 voor de EG in Brussel zou hebben verzwegen. Tot zestig procent zou buiten de boeken zijn gebleven. Het onderzoek van de rijksre cherche heeft geen aanwijzing op geleverd dat ambtenaren var de AID inderdaad strafbare feiten heb ben gepleegd. Ook zouden zij geen onregelmatigheden hebben begaan bij de administratieve verwerking van de vangstgegevens van vis. De gehanteerde controlemethodes ma ken echter niet altijd duidelijk hoe veel vis precies aan land is gebracht. Ook is de interne communicatie tussen de verschillende medewer kers van de AID niet optimaal, zo dat de precieze controle van de vis quota soms te kort schiet. De AID mag dan niet hebben ge rommeld met de cijfers, er wordt nog steeds veel te veel vis aan land gebracht. Braks noemt dat een ge volg van het feit dat pogingen om de te grote vissersvloot te saneren, zijn mislukt. De huidige controles vol doen niet en er zal volgens de minis ter naar andere wegen moeten wor den gezocht om de omvang van de weinig vloot en de vangstquota met elkaar nachts in overeenstemming te brengen. Braks kondigt samen met collega Hirsch Ballin (justitie) binnen korte tijd scherpe controles aan zoals plaatsbepaling van schepen per sa telliet, vangstcontroles op zee en het inzetten van mobiele AID- teams. Hij geeft toe dat ondanks die verscherping het toch niet altijd mogelijk zal zijn de vangstcontroles 100 procent waterdicht te maken. De controle op de aanlanding van vis in Noord-Holland schiet op dit moment in ieder geval flink te kort. Dat wordt veroorzaakt gebrek aan personeel bij de Nederlandse Vei ligheidsdienst (NVD), die in de ha vens de AID assisteert bij het tellen van de vis. Het gaat om de havens van IJmuiden, Den Oever en Den Helder. Volgens het ministerie van landbouw zal de NVD een schade vergoeding moeten betalen voor het in gebreke blijven. De AID is wel blijven controleren, maar mist de mankracht voor een volledige controle. Niet te zeggen is hoeveel vis zonder controle is aangeland. De gaten in de controle dateren al uit vorig jaar. Directeur Schienijs van de NVD zegt in Noord-Holland niet genoeg personeel voor het werk in de ha vens te kunnen krijgen. Volgens hem voelen beveiligingsbeamten er Dm 's avonds te controleren i vaak onvriendelijke sfeer. DEN HAAG (ANP) - Begin jaren tachtig 'tokkelde' bijna iedereen. Geen auto zonder antenne, geen chauffeur zonder 'bakkie'. De kreet 'breakie, break' galmde door de ether en er werden met de 'bakkies' zelfs vossejachten per auto georga niseerd. Iedereen zond uit en het werd een zootje. Totdat het ministe rie van verkeer en waterstaat een machtiging eiste voor gebruik van de 27 MHz-band en de 'tokkelaar' een examentje moest doen. "De rage rond het bakkie is als een nachtkaars uitgegaan. Eind de cember 1980 waren bijna 178.000 machtigingen uitgegeven en de ver wachting was dat dit aantal binnen enkele jaren zou groeien tot een half miljoen. De belangstelling is echter volledig ingezakt. Eind vorig jaar stonden nog maar 61.227 machtigin gen geboekt. Verder is de appara- tuur van nu zo goed dat er vrijwel seerd geen storingen meer kunnen optre- tuur c den. Dat alles bij elkaar is een reden om geen machtigingen meer ver plicht te stellen", vertelt H. Afman, voorlichter van de Hoofddirectie Telecommunicatie en Post (HDTP) van het ministerie van verkeer en waterstaat. Overigens gaat de controle op de 27 MZh apparatuur gewoon door, want volgens Afman zijn er, zij het sporadisch, nog ondeugdelijke spullen te koop. Die controle terstaat. In de hoogtijdagen van het 'bak kie' floreerden op plaatselijk niveau talrijke 27 MHz-verenigingen, die inmiddels allemaal ter ziele zijn. Tot de oprichting van een landelijke club is het nooit gekomen. De be langrijkste gebruikers van nu zijn de vrachtwagenchauffeurs. de PTT, de 10 vrachtwagenchauffeurs, al- 5 geprivati- thans die internationale transpor- DEN HAAG (ANP) - Een "techno- campagne door de PvdA en andere cratisch" milieubeleid, leen maar wordt gedacht in getal len, streefcijfers en data, loopt kans maatschappelijk onaanvaardbaar te partijen veel verdergaande beloften ver het milieubeleid zijn gemaakt. Volgëns F. Fokkens, voorzitter van de stichting Natuur en Milieu worden. Als niet voldoende reke- (SNM), heeft het NMP-plus gezorgd 2n met de "aard voor een "kater". Het plan schiet te de te brengen kort "terwijl de voortekens zo gun stig waren". Fokkens wees op de "ingrijpende sociale en culturele veranderingen" die nodig zijn om binnen één generatie - zoals het ka- milieu-offers, kan op langere ter mijn het draagvlak binnen de bevol king verdwijnen. Deze waarschuwing uitte PvdA- fractievoorzitter Wöltgens gisteren binet wil - de milieuproblemen op een bijeenkomst van veel maat- stens beheersbaar te maken, schappelijke en milieu-organisaties in Den Haag die voorafging aan de hoorzitting van de Tweede Kamer het aangescherpte milieube- ,i»n NMP-Pi.is van ministpr Mties bepleitten een beter teleid op Ook de hoorzitting stond bol van de kritiek. Afgevaardigden van de vakbeweging en werkgeversorgani- leidsplan, NMP-Plus, van minister Alders. Wöltgens sprak zijn verbazing uit over het "technocratische en ab stracte" karakter dat de discussie draagt. Dit verwijt richtte hij ook tot de gezamenlijke milieuorganisa- ties. Hij waarschuwde zelfs, zij het moeelïikheid in l-ioHolrto tprmcn tmnr maafcnhan. maatschap- ingrijper (financiële) maatregelen worden nomen. Hij verwees naar <^e recente volksopstanden in Groot-Brittan- nié, naar aanleiding van de zogehe ten Poll Tax, een vorm van gemeen- het gebied van energiebesparing om zo de uitstoot van vervuilende stoffen te beperken. Een "zware" commissie zou binnen een jaar de maatschappelijke gevolgen van een beter energiebeleid moeten onder zoeken. De commissie zou ook de extra heffingen ten moeten bezien. Vertegenwoordigers van provin- ies en gemeenten verzetten zich te en de veel te optimitisch gestelde verwachting in het NMP-Plus, dat tebelasting. Lansink, milieu-woord- het milieubeleid elke huishouding voerder van het CDA, viel Wöltgens op ongeveer 30 gulden extra per de strekking Ria Beckers kelde Wöltgens woorden. Zij het niet aangaat om nu voorzichtig diens betoog bij. maand komt te staan. Volgens hen Groen Links he- zullen huishoudingen in de toe dat komst "minstens" 600 a 700 gulden moeten uittrekken binnen de marges te opereren, ter- milieumaatregelen als waterzuive- de verkiezings- ring en reinigingsrecht. AMSTERDAM (ANP) - "Terug naar af. Anderhalf jaar aan in spanningen van een groot aantal mensen is verloren gegaan". Aids-specialist en viroloog bij het Academisch Medisch Centrum prof. dr. J. Goudsmit klinkt af standelijk op de inderhaast beleg de persconferentie. Maar zijn te leurstelling is duidelijk. "Het is een droevige situatie en bij wie de schuld ligt is moeilijk te achterha len". De samenwerking tussen Goudsmit en de Eindhovense prof. dr. H. Buck dateerde van zo mer 1988. Het AMC wilde pogin gen ondernemen om het aids-vi- rus aan te pakken door iets te doen met dna's, waarop de erfelij ke informatie in elke cel ligt opge slagen. Dit in afwijking van de tot dan toe gebruikelijke methoden die zich vooral richtten op enzy men en eiwitten. De speurtocht naar een partner voor dit vooral chemische onderzoek, leidde naar de Technische Universiteit Eindhoven. Goudsmit: "De pro- dukten van Buck waren het eerst bedrijfsklaar." Het bange vermoeden dat iets ernstig mis was met de leveran ties uit Eindhoven ontstond bij Goudsmit en zijn medewerkers pas toen enkele maanden geleden de stoffen voor het doen van dier en mensproeven maar niet arri veerden. "Dat wekte onze arg waan pas echt". Die stoffen, zo had Goudsmit eerder geëist, moesten aan strenge kwaliteits controles voldoen. Het werd snel duidelijk dat Buck daaraan niet kon voldoen. Had Goudsmit dan niet eerder gevraagd om een garantie voor de zuiverheid van de proefstoffen? "Ik heb geen moment gedacht dat r konden zijn. Normaal gesproken krijg je in een derge lijk samenwerkingsverband niet- besmette stoffen. Ik heb nooit de neiging gehad om zelf kwaliteits controles uit te voeren op hetgeen binnen kwam". Toch was Goudsmit gewaar schuwd. Een week nadat het we tenschappelijk tijdschrift Scien ce het artikel van Buck over de bevindingen had geplaatst, belde de collega-onderzoeker van Buck, C. van Boeckel. Hij stelde de Amsterdamse viroloog op de hoogte van de twijfels die bij de Leidse chemici Van Boom en Quaedvlieg bestonden over de zuiverheid van Bucks materialen. Goudsmit: "Ik heb dat toen an ders geïnterpreteerd. Ik be schouwde de uitspraken van Van Boeckel als interne politiek, een onderling conflict. Geen visie voortvloeiend uit kennis, maar als een persoonlijke mening. Naï ef wellicht". Heeft Buck hem dan met opzet om de tuin heeft geleid? Schou derophalend: "Ik heb het hem achteraf gevraagd. Hij zei dat hij niet heeft geweten dat er geen fos- faatgemethyleerd dna in het ma teriaal voorkwam". Merkwaardig genoeg blijkt het testmateriaal ondanks de afwezigheid van dat fosfaatgemethyleerd dna, toch een blokkerende werking te heb ben op het aids-virus. Het is on duidelijk waaraan dat moet wor den toegeschreven. Wat betreft Goudsmit wordt nu voorrang ge geven aan het analyseren van dat materiaal om er zo achter te ko men welke stof, of welke combi natie, het remmend effect toeval lig wel veroorzaakt. "Het kost wel anderhalf jaar om daar uit te ko- r de eventuele aidsrem- SURFWEEK VEERSE MEER i VEERE Op het Veerse Meer heeft deze week de surfweek voor gehandi capten plaats. Zo'n vijftig gehandicapten maken van de gelegenheid ge bruik en genieten volop van zon, wind en water. (foto GPD) DEN HAAG (ANP) In zestig wo- grondig te werk worden gegaan. Be ningen in de Haagse Schilderswijk halve de woonruimten zullen in te- wordt volgende begonn genstelling tot wat in het verleden grootscheepse actie tegen de hor- gebeurde ook gangen, portalen Volgens Paul Teunissen kelders worden behandeld met het bestrijdingsmiddel. In de woon ruimten zullen meubels van hun de plaats moeten en keukens uitge- gemeente Den Haag heeft zich tot ruimd. De woningen worden bespo- op heden nog nooit op zo'n grote ten met het bestrijdingsmiddel K- schaal een kakkerlakkenplaag in Octrine, dat eerder ook tegen kak- Den Haag voorgedaan. De tot nu toe kerlakken werd gebruikt, gehanteerde bestrijdingsmethode (af en toe een huis) kon verspreiding en explosieve groei van de kakker lakken niet voorkomen. In veel hui zen in de Schilderswijk, maar ook in Transvaal, Molenwijk en de wijk Regentes/Valkenbos zijn de vloeren en wanden 's avonds bezaaid met kakkerlakken. Om de plaag afdoende te bestrij den moet volgens Teunissen zeer ten rijden een bakkie aan boord heeft. Ze willen gewoon met elkaar een babbeltje maken of even door geven dat er ergens een politiecon trole is. De chauffeurs merken wel dat het gebruik van het bakkie is te ruggelopen, het is lekker rustig in de ether". Willem Bos, hoofdredacteur van het tijdschrift RAM, dat het levens licht zag tijdens de hausse van de bakkies en zich speciaal op de ge bruiker ervan richtte heeft andere doelgroepen gezocht. "Ja, het is al lemaal al weer zo lang geleden. Af en toe testen we nog wel eens een bakkie als we er krijgen aangebo den, maar verder houdt RAM zich bezig met scanners en electronische zelfbouwapparatuur. De 27 MHz is geen echte hobby meer. Het spul is nog maar nauwelijks bij de detail handel verkrijgbaar". Prostituees in Katendrecht nu 'thuiswerkers' ROTTERDAM (GPD) De prosti- tuées in de Rotterdamse wijk Ka tendrecht worden gewone 'thuis werkers', zoals bijna elke wijk die heeft. De pogingen een andere op lossing te vinden voor de activitei ten van de 'kamerverhuurders', zoals de gemeente de seksbazen aan de Atjehstraat noemt, worden ge staakt. Rotterdam kan niet anders nadat de rechtbank gisteren bepaal de dat de gemeente pas tot ontrui ming mag overgaan, wanneer aan de seksbazen "passende woonruim te" is aangeboden in Katendrecht. De gemeente mag volgens het von nis ook geen beperkingen stellen aan het gebruik van de kamertjes. "We zullen de ordemaatregel van de rechter letterlijk uitvoeren," zegt de gemeentelijke coördinator pros- titutiebeleid J.C. de Cloe. "Er zal op korte termijn worden gepraat met de kamerverhuurders, woonruim tezaken en de bewoners. Of er nog andere mogelijkheden zijn? Ik denk het niet, domweg omdat we al les al een keertje hebben gepro beerd. We hebben heel listig ge tracht iets te bedenken, maar eens houdt onze creativiteit natuurlijk op". In feite heeft de gemeente Rotter dam de stand van zaken aan zichzelf te danken, zo bleek gisteren uit de uitspraak van de rechtbankpresi dent. Wederom dook de inmiddels beruchte brief van het college van B en W van september 1986 op, waarin de seksbazen bij vertrek een 'pas send alternatief voor de panden in Katendrecht in het vooruitzicht werd gesteld. Verhuizen naar de wijk Charlois, zoals de gemeente voor ogen had, was volgens de rechter in strijd met die toezegging. Ontruiming van de Katendrechtse panden op 1 septem ber, om de stadsvernieuwing door gang te laten vinden, kan de ge meente op haar buik schrijven. Wet houder Henderson (prostitutiebe- leid), die wijst op het feit dat de prostitutie overlast kan veroorza ken in Katendrecht: "Ik vind dat de rechter de belangen van Katend recht en de belangen van de eisers niet goed tegen elkaar heeft afgewo gen. We gaan de kamerverhuurders nu woonruimte aanbieden, dus géén werkruimte. Tegen elke vorm van overlastgevende prostitutie zal worden opgetreden". duidelijk dat een kuurbehandeling geen middel is voor alle kwalen of een alternatief voor de gewone ge neeskunde. Om dat te bepalen is volgens haar meer wetenschappe lijk onderzoek nodig naar resulta ten. Maar ze wijst erop dat voor mensen die aan een ongeneeslijke ziekte lyden vermindering van pijn en toeneming van de beweeglijk heid al zonder meer winst te noe- Ontspoord Ter hoogte van IJsselmonde zijn vanochtend vijf goederenwagons ontspoord. De hele goederentrein bestond uit 27 wagons met contai ners, waarvan enkele gevuld met gevaarlijke stoffen zoals azijnzuur. De oorzaak van de ontsporing is nog onduidelijk. De goederentrein was vertrokken vanuit Blerick en had de Waalhaven als eindbestemming. Homohuwelijk B en W van Leeuwarden zijn voor stander van het houden van een 'symbolisch homohuwelijk' in de Friese hoofdstad. Met een dergelij ke huwelijksvoltrekking (een echt huwelijk tussen mensen van het zelfde geslacht mag niet) wil het ge meentebestuur een 'maatschappe lijke discussie' in de maatschappij en de Tweede Kamer aanzwenge len. Dit heeft wethouder Kessler ge zegd. B en W willen het COC inscha kelen om potentiële huwelijkskan didaten te vinden. Gokverslaving De gemeenten Deventer en Breda gaan in samenspraak met de plaat selijke horeca en speelautomaten- handel de gokverslaving onder de jeugd terugdringen. Deventer on dertekent op 6 september als eerste gemeente een overeenkomst. Vol gens de Vereniging Automatenhan del Nederland zijn er ook al contac ten gelegd met andere gemeenten om iets aan de gokverslaving onder de jeugd te doen. Zomer De meteorologische zomer (juni tot en met augustus) telde dit jaar 27 zo merse dagen van ten minste 25 gra den en 3 tropische dagen (ten min ste 30 graden). Gemiddeld komen in deze periode 13 zomerse en 2 tropi sche dagen voor, meldt het KNMI. De zomer was deze keer nogal droog. Gemiddeld werd over het land iets meer dan 150 millimeter regen afgetapt. Gemiddeld valt er circa 225 millimeter. De zon scheen 620 uur, 40 uur boven het gemiddel de. DEN HAAG "De overheid geeft onvoldoende subsidie op energie besparende produkten. En maar roepen dat we zuinig moeten om springen met energie omdat het zo goed is voor het milieu. Laatst wilde ik een nieuwe ketel kopen voor de centrale verwarming, een die min der brandstof verbruikt. Het ding kostte 3500 gulden en ik kreeg 350 gulden korting. Dan vind ik zo'n milieuvriendelijk apparaat nog veel te duur". A. Oevering van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne (CRMH), het belangrijkste adviesorgaan op milieugebied, is niet te spreken over het milieubeleid van het kabi net. De doelstellingen van het NMP-plus, de aangescherpte versie van het Nationale Milieubeleids plan, acht hij onuitvoerbaar. Het pretentieuze NMP-plus met tal van maatregelen voor een scho ner milieu werd een paar maanden geleden door minister Alders op ta fel gelegd. Maar wat Alders "het mooiste plan ter wereld" noemde, wordt door een speciale commissie van de CRMH gekraakt. Het NMP- plus is vaag. Er staan te weinig con crete maatregelen in en de verschij ning ervan heeft "onnodig lang" ge duurd. Het voornemen om de uitstoot van kooldioxyde (C02) in het jaar sparende produkten. En bij verkeer 2000 met drie tot vijf procent te ver- en waterstaat houdt men zich bezig lagen, noemt de commissie van de met hoe het autoverkeer terug te CRMH onvoldoende. De commissie dringen. De bewindsman vlucht in streeft naar een reductie van 20 tot studies waardoor bestrijding 30 procent in 2005. Verder wordt nauwelijks aandacht besteed aan energiebesparing en worden weinig maatregelen genomen om autover keer en verzuring terug te dringen. Onuitvoerbaar milieuvervuiling nög langer duurt". De CRMH adviseert Alders meer subsidie te verstrekken op energie- Goochelen Effectieve milieumaatregelen ne men is een voortdurend gegoochel met getallen, bevestigt Oevering. Dat geldt zeker voor het terugdrin gen van verzuring. In het NMP-plus staat dat de zure regen moet worden teruggebracht tot een neerslag van maximaal 2400 'zuurequivalenten' per hectare. Voor wanneer? "Dat staat er niet in", verzucht de CRMH- woordvoerder. De CRMH-commissie pleit voor een daling tot 1400 zuurequivalen ten in 2000. "Met 1400 zuurequiva lenten per hectare gaat een bos net niet kapot. Ik begrijp niet waarom de minister dan praat over een maximum van 2400. We kunnen de natuur toch niet vernielen?" Oevering vindt dat de milieu maatregelen ook onvoldoende reke ning houden met de bedrijven die voor de kosten opdraaien. "De mi nister wil de verzuring terugdrin gen. Goed plan. Maar in het NMP- plus staat te weinig vermeld wat dat voor gevolgen heeft voor de ver- zuurders, de chemische industriën in Nederland. Die moeten hun hele bedrijf aanpassen. En dat kost geld". Volgens hem hebben ambtenaren en bewindslieden te weinig contact met individuele burgers en bedrij ven. "Er wordt te veel gepraat met grote jongens, de overkoepelende organen. Daarom zijn de milieu- heeft berekend dat de koopkracht maatregelen niet goed op de prak- door milieuheffingen en duurdere tijk afgestemd", produkten slechts een half procent Het mag duidelijk zijn: de CRMH- daalt. Daarentegen hoeven milieu- commissie heeft twijfels over hoe vriendelijke maatregelen niet duur het NMP-plus in praktijk moeti Oevering van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne: ...er wordt te veel gepraat met de grote jongens... (foto GPD) DEN HAAG (ANP) - Het kuuroord wordt een steeds geliefder vakan- tiedoel. De ANWB schat dat de ko mende vijf tot tien jaar het "gezond- heidstoerisme" in de EG met onge veer 30 procent groeit tot ongeveer 18 miljoen (lange en korte) kuurva- kanties. Kuurvakanties worden steeds vaker gezien als uitstapjes die niet per se zijn bedoeld voor zie ke mensen maar gewoon goed zijn voor de gezondheid. Dat zei ANWB-topman Van Wou denberg gisteren bij presentatie van de 'Reisgids kuuroorden in Euro pa', waarin publiciste Monda Heshusius het sterk groeiende ge- zondheidstoerisme beschrijft. Dat steeds meer toeristen naar een kuuroord gaan, heeft volgens haar alles te maken met een grotere inte resse voor de eigen gezondheid. Ook ontevredenheid met het huidi ge vakantiepatroon en individuali sering van vakanties spelen een rol. Daarnaast heeft de vergrijzing in vloed op de opmars van de kuuroor den. Volgens Van Woudenberg boe ken alleen al de kuuroorden in West-Duitsland jaarlijks 100 mil joen overnachtingen. Een kwart van de gasten is patiënt, de rest be schouwt het bezoek aan het kuur oord puur als vakantie. In de hele EG gaat het jaarlijks naar schatting HUI JBERGEN (GPD) - De broe- om 13 miljoen kuurvakanties oftwel ders van Sainte Marie in Huijbergen 150 miljoen overnachtingen. De willen hun klooster niet beschik- verwachting is dat het aantal kuur- baar stellen als asielzoekerscen- vakanties flink toeneemt nu de trum. Zelf staan ze positief tegen- kuuroorden in Oost-Europa makke- over de komst van 275 asielzoekers. De particuliere ziektekostenver zekeraar VGZ maakte gisteren be kend dat bij wijze van proef in de re gio Zuid-Limburg eeh volledige kuurbehandeling in het pakket wordt opgenomen. Daarvoor is een overeenkomst afgesloten met het Valkenburgse kuurcentrum Ther- me 2000. Het hangt van de resulta ten af of de proefperiode, twee jaar. wordt verlengd en of in de toekomst alle verzekerden van VGZ er voor in aanmerking kunnen komen. In de Zeeuwse gemeente Dom burg is gisteren een kuuroord an nex recreatiecomplex geopend. Het management van Hof Domburg is in handen van de Duitse hotelgroep Dorint, die verwacht dat het kuur oord vooral aanslaat bij Duitse bad gasten die ongeveer de helft van het Domburgse toeristenaantal uitma ken. lijker bereikbaar zijn In Nederland is vijf jaar na ope ning van het eerste kuuroord in Nieuweschans de belangstelling be hoorlijk. De drie kuuroorden in Ne derland zijn samen goed voor ruim 600.000 bezoekers per jaar en nog eens 150.000 Nederlanders gaan jaarlijks naar een buitenlands kuur oord. Heshusius maakt in haar boek broeders' maar de bewoners van het Brabant se dorp zouden volgens hen niet gastvrij genoeg zijn om asielzoekers op te nemen. "De zaak is voor ons afgedaan", stelt de Huijbergse bur gemeester E. van Dommelen. Maar F. van Beeck van het ministerie van wvc is daar niet zo zeker van: "Wij onderhandelen met een aspirant koper van het complex. Niet met de te zijn, meent Oevering. "Vroeger werd al het afval op geheven op milieu-onvriendelijke meenten apart opgehaald. En het i goederen. De burger lijkt dus de du- Volgens Oevering laat Alders in het pe te worden van de voorstellen v NMP-plus teveel aan het toeval over. "Neem het terugdringen van de uitstoot van C02. Hij vermeldt dat op het ministerie van economi sche zaken onderzoek wordt ge daan naar gebruik van energiebe- het CRMH. En de gemiddelde Ne- daverend succes. Burgers wil len heus meewerken aan een schoon land. Maar daarvoor moetje derlander betaalt voor de milieu- wel praktische maatregelen treffen, maatregelen in het NMP-plus toch Kosten? Och, gewoon een extra al 360 gulden per jaar. Oevering ambtenaar aanstellen op het minis- vindt dat geen bezwaar. Hij wijst er- terie van vrom die zo'n plan be- op dat het Centraal Plan Bureau denkt". den gebracht. Maar ook hun advies luidt vaag: individuele bedrijven en burgers stimuleren tot milieuvrien delijker gedrag. "Financiële prik kels, zoals heffingen, kunnen daar bij een goed instrument zijn". Maar hoe werkt dat in de praktijk? Voor welke goederen moet extra worden betaald en hoeveel? Dat weet Oeve ring ook niet precies. "Voor oplos singen moet u bij de ambtenaren van het ministerie zijn. Wij proeven of een ei rot is, maar kunnen er niet een leggen". Sfeervol, lekker en betaalbaar Het volledig vernieuwde restaurant Treslong: Daar bent u beter uit! Vosselaan IS. 2181 CA Hillegom, Telefoon: 02520 15347

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3