ZWARTE WOLF TERWEGEN SPORT xfjjzr SY#' FITSHOE 'Ik word soms gek van die belangstelling' HORECAVO BIEDT U INDOORTENNiS en BADMINTON 9 TENNISBANEN 7 BADMINTONBANEN BADMINTON 275.- TENNIS 495.- (30 weken) 1 Alle goede merken onder één dak: III Openingsaktie Sportseizoen '90-'91 "Toshiba" MAGNETRONOVEN VOOR EEN SPOIRITPRIJS Uw bevoorrading dicht bij huis! HORECAVO is gespecialiseerd in de bevoorrading van: Cafetaria's, Bedrijfskantines, Sportkantines, Hotels, Pensions, Restaurants etc. NIEUW IN ONS een kompleet diepvries-assortiment ASSORTIMENTeen kompleet DAVINO ijs- en gebak-assortiment Tabak een kompleet zoetwaren-assortiment Dranken d een komPleel droge stoffen assortiment Gedistilleerd O een komPlee' vlees- en vleeswaren assortiment alles voor een geslaagde barbecue KortomHORECAVO is de meest komplete Zelf bediening- en Bedieningsgroothandel voor de Horeca in Leiden en omstreken! Bel voor meer informatie vandaag nog met on ze afdeling verkoop, telefoon 071-412011. AFHAALCENTRUM GRATIS BEZORGEN LID lioüsca NEDERLAND horeca handelsonderneming Leiderdorp bv ^Weversbaan 25 - Leiderdorp - Tel. 071-412011 Lange Mare 104 - Leiden - Tel. 123827 Kopermolen 19 - Leiden - Tel. 217332 ZEER GROTE KEUS LAGE PRIJZEN GOEDE KWALITEIT Voetbalseizoen 90/91 Het jaar van de waarheid Aan onze collectie zal het niet liggen. Alle grote merken zijn aanwezig Lotto - Adidas - Diadora - Patrick Mitre - Puma - Quick - Cruyff Tevens 5 modellen BELLOTTIE voetbalschoenen op voorraad. Handgemaakte schoenen uit Italië, v.a. 159,- Voor bijna al de clubs uit de regio hebben wij het tenue op voorraad. Nu verkrijgbaar bij Zwarte Wolf Sport Ned. elftalpakken in kindermaten v.a. 116 v.a. 129,95 Seizoen 90/91 start: 24-09-1990 <m\ni port Indoortennis op komfortabel sporttapijt. Badminton op lacoflex sportvloer. Gezellige bar/restaurant seizoentarieven vanaf: Badminton zwerverskaart op aanvraag. Mogelijkheid tot tennislessen. Jagtlustkade 14 Sassenheim Telefoon 02522-19122-15260 (push ^2225® "um( nWMBLETKUSEOHIÏ /^|CS'<ÜL 10/7HUI Sportschocn 4dmigs CernRUM Fysiotherapeutische begeleiding voet- en loopanalyse. Verkoop sportschoenen -kleding en -accessoires. Aanpassingen in of aan schoenen voor o.a. indoorsporten, tennis, atletiek en wandelen. Bij een bezoek aan ons bedrijf gaarne oude sportschoenen meenemen St. Jorissteeg 8, 2311 JA Leiden tel. 071-126365 sportbijlage 1990 -1991 Amerikanen kloppen aan bij Marco Pikaar onze redacteur Hans Jacobs Indiana, •AVt Kentucky, éfj Syracuse, Ohio en Dayton. Voor f A de gemiddelde vaderlandse sportliefhebber zijn het slechts Amerikaanse geografische namen, die geen, of nauwelijks, een blik van herkenning oproepen. Voor Amerikanen zijn het ook de namen van vooraanstaande universiteiten, met sportprogramma's die tot de beste van het land behoren. Tienduizenden jongetjes in het immense land dromen van een spörtbeurs van één van de topscholen, zoals in Europa voetballertjes dromen van een contract bij AC Milan, Barcelona, Real Madrid, Liverpool of PSV. Namen die de Amerikanen weer niets zeggen, maar die in uitstraling vergelijkbaar zijn met de eerder genoemde van universiteiten. Voor Marco Pikaar hebben bei de serie's namen een bijzondere klank. Pikaar is in Nederland opgegroeid, maar vorig jaar in navolging van stadgenoten als Hans van Rooden, Freek Bey en Paul van der Maas naar Amerika vertrokken om zijn studie te gaan combineren met basket bal. Van het eerste jaar mts in Leiden naar Beavercreek High School in Beavercreek, naby Dayton in de staat Ohio. Van 16- jarige onbekende jeugdspeler bij Leiderdorp tot eerste keus van de topcoaches van de Ver enigde Staten. Belangstelling "Je wordt er soms gek van", ver telt Pikaar in het ouderlijk huis in Leiden over de enorme en steeds maar toenemende be langstelling van de Amerikaan se universiteiten. "Vorige week kreeg ik op één dag 23 brieven. Het wordt steeds moeilijker om straks een keuze te maken. Als je lang en blank bent willen alle universiteiten je hebben". Pi kaar is nog niet uitgepraat of de telefoon rinkelt. Amerika, Du- quesne University. De coach verontschuldigt zich voor het feit dat hij al lang niets meer van zich heeft laten horen. Hij infor meert naar dé gezondheid en naar de bevindingen van Marco. Duquesne heeft interesse. Zo'n lange Hollander kan iedereen goed gebruiken. Er wordt ieder jaar een strijd om leven of dood gevoerd door de Amerikaanse coaches. Spelers staan, omdat de (amateur)sport georganiseerd is via de universi teiten, maar maximaal vier sei zoenen ter beschikking van een ploeg. Daarna moet de speler- student klaar zijn met zijn stu die of rijp voor de profs. De coaches moeten dus steeds weer op zoek naar nieuw talent, die het succes van het sportpro gramma en de positie van de technisch leider kunnen conso lideren. Wie in Nederland Johan Cruijff zegt, weet wie wordt bedoeld. Wie het in Amerika heeft over Bobby Knight, verwacht van de toehoorder geen vragende blik. Hoogstens een afkeurende, want de basketbalcoach van In diana University kent slechts felle voor- en tegenstanders. Een tussenweg is bij deze suc cesvolle, maar controversiële coach niet mogelijk. Knight, in 1984 ook coach van de gouden Amerikaanse olympische bas- ketbalploeg, heeft in december interesse getoond voor de 'tall Dutchman', de lange Nederlan der. En sinds Knight zijn eerste keus, eveneens een lange knaap, naar concurrent North Carolina zag gaan, wordt er steeds regel matiger bij Marco Pikaar aange klopt. Aanhouder Universiteitssport is 'big busi ness'. Voor de uitzendrechten van wedstrijden van de top- teams betaalt de televisie hon derden miljoenen guldens. Bij de wedstrijden zitten tiendui zenden toeschouwers. Syracuse speelt gemiddeld voor 35.000 toeschouwers, Kentucky is te vreden met 'slechts' 23.000 per wedstrijd. Hoe beter het team, hoe meer geld er binnen komt en des te gemakkelijker het is om nieuwe spelers te lokken van de middelbare scholen. Ook hier telt dat de aanhouder wint. 'Sommige coaches bellen iedere dag, anderen éé'n keer per week. In je laatste jaar op de middelbare school kun je half november laten weten voor wel ke universiteit je kiest. In de we ken voor die tekendatum zal de telefoon helemaal niet stil staan", voorspelt Pikaar. Pikaar heeft zijn keuze al be paald. "Het wordt een universi teit in de buurt van mijn middel bare school", zegt de net acht tien geworden 206cm lange Lei- denaar. "Bij de keuze kijkje niet alleen naar het sportprogram ma, maar ook naar de studiemo gelijkheden. Dat is belangrijk voor later, want het is helemaal niet gezegd dat ik straks met basketbal mijn brood kan ver dienen", voegt Pikaar er nuch ter aan toe. De kleurrijke brochures, video's, knipsels en andere wervingsartikelen legt hjj bij voorbaat al op zij. Bobby Knight maakt niet veel kans. Goed seizoen Amerikaanse coaches geven Pi kaar een goede kans om na zijn studietijd een contract te krij gen bij één van de profclubs. "Het voordeel is dat ik vroeg ben begonnen", legt Pikaar de kansenberekening uit. "Ik heb straks twee jaar basketbal op middelbare schoolniveau achter de rug en vier jaar college. D.at betekent dat ik in tegenstelling tot spelers die op latere leeftijd de overstap maken, al ver trouwd ben met de Amerikaan se speelwijze en manier van handelen. Ik wil trouwens nog niet aan de profs denken. Als het komt, dan komt het, maar voor lopig wil ik eerst vier jaar op de universiteit spelen en een diplo ma halen". Voor het komende seizoen heeft Pikaar zich in het prestatie ge richte Amerika een aantal doe len gesteld. "Ik wil een onder scheiding krijgen voor mijn stu dieprestaties. Daarnaast wil ik topscorer, toprebounder en top- schotblokker van ons team wor den en een seizoen draaien zon der veel problemen. Dan haal ik waarschijnlijk ook één van de All Star-teams van de staat Ohio. En verder moet ik niet te Verkiezing Op het eerste gezicht lijkt de jonge jeugdinternational in Nederland voor het vorige week in Groningen gehouden Euro pees kampioenschap nogal hoog van de toren te blazen. Een close-up van zijn verrichtingen van het afgelopen seizoen leert echter dat Pikaar realistische doelen heeft gesteld. In zijn eer ste jaar in Amerika was hij per wedstrijd goed voor 11 punten, 7 rebounds en eindigde hij bij de verkiezing van speler van het jaar op de tweede plaats. Niet slecht voor een debuut in het sportgekke Ohio, waar de wed strijden van Pikaar's Beavers gemiddeld door 2500 toeschou wers worden bezocht. Dat zijn aantallen waar in eigen land geen enkele eredivisieploeg aan kan tippen. De boomlan ge Marco Pi kaar heeft de universiteiten in Amerika tjoor het uit kiezen. Ame rikaanse coaches ver wachten dat de LeidLse bas ketballer over een paar jaar 1 bij de profs L, zal spelen. |i' (foto Loek Zuyderduin) "Ik zit op een school waar voor namelijk blanke leerlingen zijn. In Amerika is geen vrije school keuze. Je moet naar de school in je eigen district, tenzij je kiest voor een particuliere school. Bi) de wedstrijden tegen teams van een 'zwarte school', zoals tegen de kampioensploeg van Ohio, voel je dat de hele gemeenschap achter je gaat staan. Dat is dan toch blank tegen zwart. Het pu bliek in Beavercreek ziet de blanke spelers liever winnen dan donkere atleten. De discri minatie voel je onder de opper vlakte", vertelt Pikaar met een zwaar en onmiskenbaar Engels accent over zijn ervaringen. Omstreden De Beavers kenden een fantas tisch seizoen, waarin in 21 wed strijden slechts twee keer werd verloren. Het meespelen van Pi kaar, die op tienjarige leeftijd bij Luba Leiden voor het eerst een balletje gooide, was echter niet onomstreden. Een artikel in de vorm van een open brief aan Marco Pikaar in het 'Beaver Cre ek News' legt uit waarom. "Je hebt de Amerikanen op hun slechtst gezien", verontschul digt de redacteur het gedrag van zijn landgenoten, die de speel gerechtigdheid van de Leide- naar by de Ohio staatscommis sie voor sport ter discussie heb ben gesteld. "Onderdeel van de mythologie rond jouw persoon is, Marco, datje ouder moet zijn dan de ze ventien jaar die je bent. Daar voor spreek je gewoon te goed Engels", zo wordt beweert, ver volgt de krant. "Je hebt je ook zeker niet vrijwillig voor deze school opgegeven, maar er moet onder de tafel zijn betaald. De zin 'we hebben verloren omdat het andere team beter is' komt in de woordenschat van de Amerikaanse sportliefhebber niet voor. Je moet het ons maar niet kwalyk nemen". Pikaar herinnert zich de affaire als 'ver velend'. Een kort onderzoek door de commissie toont aan dat er geen regels zijn gebroken bij het binnenhalen van de Neder lander en de affaire waait over. Aanpassen Ook zonder de extra aandacht van pers en publiek was er veel waar Pikaar het afgelopen jaar aan moest wennen. Het school systeem is anders. "Je moet je zelf meer bewijzen. Er is geen onderscheid tussen mavo of ha vo. Iedereen "heeft gelijke kan sen", merkt Pikaar op. Het uit- gaangsleven kan de vergelijking met Nederland ook niet door staan. "Als leerling van de mid delbare school heb je geen toe gang tot een bar. De plaats waar je iets zou kunnen drinken is op een feestje thuis. Maar als gas ten onder de 21 jaar iets drinken en ze raken betrokken by een ongeluk, dan worden de ouders van degene bij wie het feest is gehouden aansprakelijk ge steld. De wet is heel streng en de controle is scherp". Pikaar spreekt van een 'wereld van verschil'. Desondanks is de kans klein dat hy nog vaak in Nederland zal opduiken. Als de huidige ontwikkeling zich door zet dan schaart Pikaar zich over een aantal jaren in de rijen van de profs. Dat is nu toe slechts één Nederlander eerder gelukt. Rik Smits uit Eindhoven speelt voor de Indiana Pacers, 'maar liy is wel twintig centimeter lan ger' geeft Pikaar zelf aan dat de weg naar het grote geld Smits is miljonair nog lang is. "Voorlopig ligt mijn toekomst in Amerika. Ik heb het daar erg naar mijn zin en daar wordt het basketbal het best gespeeld".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 30