Islam ten onrechte schrikbeeld Westen Criminaliseren van hardrijders betekent nog geen oplossing 'Met nieuwe ogen naar bijbel kijken' I REPORTAGE i Bonn VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1 GEESTELIJK LEVEN Peper alle automobilisten grondig in dat te hard rijden een vorm van crimineel gedrag is. Het voorstel van Veilig Verkeer Nederland lijkt zo eenvoudig: de wetgever moet overtreding van de snelheidslimie ten in het verkeer tot een echt mis drijf in plaats van een overtreding bestempelen; een afschrikwekkend etiket op het strafbare feit plakken. Zo simpel zal het in de praktijk ech ter niet gaan. In de eerste plaats zal de 'opwaar dering' van het delict natuurlijk tot uiting moeten komen in (dreigen met) zwaardere straffen. Dus gevan genisstraf naast hogere geldboetes en meer bijkomende straffen zoals ontzegging van de rijbevoegdheid. In de huidige Wegenverkeerswet (wvw), die overigens binnenkort wordt herzien, staan op misdrijven in het verkeer gevangenisstraffen van maximaal drie maanden tot maximaal drie jaar. Te denken valt aan doorrijden na een aanrijding, joyriding, dood door schuld of toe brengen van zwaar lichamelijk let sel door schuld. Het ligt dan dus voor de hand om de wegpiraterij van bijvoorbeeld snelheidsmaniak ken te vergelijken met een misdrijf als rijden onder invloed van alco hol. De maximale strafbedreiging zou in dat geval uitkomen op drie maanden gevangenis. Strafblad krijgen nogal wat mensen straks een strafblad. Op grond van de Wet Justitiële Documentatie blijven mensen die wegens een misdrijf zijn veroordeeld, tenminste vier jaar geregisteerd staan. Tegelijk moet een verschuiving in verdeling van de werkdruk op het justitiële apparaat tot stand ko men. Overschrijding van de snel heidslimiet wordt tot de dag van vandaag immers in eerste instantie berecht door de kantonrechter. Ver keersovertredingen vormen zelfs het grootste deel van alle strafzaken die de kantonrechter nu te behan delen krijgt. Gaat het echter om een misdrijf, dan is uitsluitend de recht bank (politierechter of meervoudi ge kamer) bevoegd. Ook handhaving en controle - het grote probleem bij de overtredin gen van de snelheidsbepalingen - zouden een compleet ander karak ter moeten krijgen. Tegenwoordig zijn vooral massaliteit en anonimi teit kenmerkend voor dit type straf bare feiten. Het huidige beleid is dan ook gericht op vergroting van de pakkans en 'lik op stuk'-bestraf- fing. Vanaf 1 september kunnen ge constateerde snelheidsovertredin gen op basis van de 'wet-Mulder' zelfs 'gewoon' langs administratie ve weg worden afgedaan. Als door middel van bijvoorbeeld rood licht- camera's of radarcontroles een overtreding is vastgesteld, krijgt de kentekenhouder een proces-ver- baal thuis. Mocht hij het daar niet mee eens zijn, dan moet hij zelf be wijzen niet achter het stuur gezeten te hebben. Dergelijke apparatuur mogen po litie en Justitie echter niet gebrui ken als een misdrijf in het spel is. Van eenvoudige afdoening en om gekeerde bewijslast kan in zo'n ge val geen sprake meer zijn. De pak kans zou daardoor wel eens kleiner kunnen worden. Dat kan toch nau welijks de bedoeling van Veilig Ver keer Nederland zijn. Averechts Om het averechts effect te vermij den is wettelijk onderscheid nodig tussen 'misdadige' en 'gewone' ge vallen van overtreding van snel heidslimieten. Dat maakt het pas echt ingewikkeld. Het is natuurlijk mogelijk slechts een (klein) deel van de huidige snelheidsovertre dingen als misdrijf te bestempelen. Maar dat vereist een ingewikkeld systeem van delictsomschrijvingen waarbij zowel mate van snelheids overschrijding als 'plaats van het misdrijf een rol speelt. Het maakt voor het criminele karakter van de overtreding nogal wat uit of iemand met 40 km over een woonerf scheurt dan wel 125 op de snelweg rijdt. Ook in de huidige situatie kent het vervolgingsbeleid allerlei grada ties en tarieven. Een politie-transac- tie is mogelijk tot een overschrij ding van maximaal 30 km per uur. Als iemand 131 km rijdt op een weg waar 100 km mag worden gereden, komt de zaak in handen van de offi cier van justitie. De tarieven lopen op met zes gulden per te hard gere den kilometer, berekend over de to tale snelheid, in dit voorbeeld dus zes maal 131 gulden. Misdrijf Bovendien is het ook nu al zo dat ernstige vormen van snelheidsover treding al leiden tot vervolging we gens een misdrijf. Een automobilist die plankgas geeft in een straat met spelende kinderen, kan opzet tot doodslag worden verweten. Ook als geen ongeluk gebeurt, is veroorde ling wegens poging tot doodslag denkbaar. Zo'n jakkeraar neemt im mers willens en wetens het risico dat hij een kind doodrijdt. Daaren tegen is het wettelijk niet mogelijk een 'poging tot overtreding' te be gaan. Afhankelijk van de gevolgen van misdadig rijgedrag, wordt door gaans een combinatie van strafbare feiten in een soort neergaande reeks telastegelegd: (poging tot) dood slag, dood of letsel door schuld, roe keloosheid waardoor mensenle vens in gevaar komen, enzovoort. Overschrijding van een snelheidsli miet bewijst normaal gesproken zonder meer het element 'schuld' in een heel scala van andere verkeers delicten. Kennelijk gaat hier onvoldoende preventieve werking van uit. Dat is de achtergrond van het voorstel om het etiket 'misdrijf op snelheidsde licten te plakken. Daar is veel voor te zeggen. Anders dan in het 'gewo ne' strafrecht ontbreekt het bij veel verkeersdelicten immers aan een 'ethische dimensie'. Het criminele aspect wordt niet beseft, het risico lijkt gering, er is weinig 'norm-aan vaarding' en de anonieme verkeers deelnemer heeft nauwelijks hinder van sociale controle op zijn maat schappelijk ongewenste gedrag. Overtreding Maar of een ander etiket en een zwaardere strafbedreiging ook een andere verkeersmentaliteit af dwingt, is de vraag. Dit hangt ervan af hoe vaak het misdrijf in de prak tijk wordt geconstateerd, vervolgd en berecht. Als de wetgever zegt dat het overschrijden van de snelheids beperking soms een misdrijf is, zegt hij tegelijk: soms is het 'slechts' een overtreding. Het gevaar is niet denkbeeldig dat veel automobilis ten uit dat onderscheid precies de verkeerde conclusie trekken en denken: de lichtere vorm, de over treding, is niet zo erg. Dat zou af breuk kunnen doen aan naleving van de achterliggende norm. De moslims streven er momenteel naar voor zichzelf een nieuwe toekomst uit te zetten, die is gebaseerd op een diep geworteld islamitisch bewustzijn dat hun onderlinge band versterkt, waar ze ook wonen. een grote stimulans door de Islamitische Revolutie in Iran, volgens hem de grootste ideologische omwenteling van de twintigste eeuw na de Bolsjewistische Revolutie. Tegelijkertijd heeft de instorting van het communisme in Oost-Europa de mogelijkheid geopend voor het ontstaan van een gemeenschappelijk Europees front, dat zich ge steund door de Verenigde Staten, vastbijt in het tegenhou den van de 'dreiging' van de islam. Hussein vraagt zich af waarom het Westen zich opgejaagd zou moeten voelen door het ontstaan van nieuwe islami tische republieken in Centraal-Azië, waarvan de bevolking haar eigen lot wil bepalen overeenkomstig haar religieus erf- ISLAMABAD Voor moslims, die naar televisie-opnamen keken van het optreden van het Sovjet-leger tegen hun geloofsbroeders in Ba koe, de hoofdstad van de Sovjet-Re publiek Azerbajdzjan, klonk de uit roep van de een miljoen rouwenden in de straten 'Allah-U-Akbar' (God is groot) heel vertrouwd. Dit soort symboliek, aangewakkerd door een geloof dat tegelijkertijd een levens wijze is, versterkt de band tussen moslims die strijden voor een nieu we toekomst. In verschillende regio's waar de onrust onder moslims duidelijk merkbaar is, gaat het verlangen naar vrijheid samen met een diep geworteld religieus bewustzijn. De zaken worden er niet beter op wanneer - een in andere opzichten toch progressieve - Michail Gor- batsjov zijn Trans-Kaukasische isla mitische onderdanen ervan be schuldigt fanatici en fundamenta listen te zijn die streven naar de ves tiging van een islamitische repu bliek. Dit terwijl hij zich aan de an dere kant vredelievend opstelt te genover Europese burgers met de zelfde aspiraties in het christelijke Litouwen. Dat verschil in aanpak van Moskou om ernstige etnische en religieuze onlusten te bezweren, gaat aan moslims niet onopgemerkt voorbij. Iran De vonken die nu prairiebranden veroorzaken van de Balkan, door het hele Midden-Oosten tot in het Centraalaziatisch deel van de Sov jetunie, en zelfs al op het zuid-Azia tische sub-continent, werden het eerst aangestoken door de Iraanse Islamitische Revolutie in 1979 - na de Bolsjewistische Revolu tie de tweede grootste ideologische omwenteling van de twintigste Was een groot deel van de wereld niet meer hetzelfde na de triomf van de marxistisch-leninistische revo lutie in Rusland in 1917, Iran heeft de moslims geholpen een nieuw ethos en een nieuwe identiteit te scheppen, die steeds meer in de po litiek tot uitdrukking begint te ko- De gebeurtenissen in Iran en Af ghanistan hebben de trots en het zelfvertrouwen van moslims ver sterkt, omdat beide landen, elk op hun eigen manier, ertoe hebben bij gedragen de mythe te ontmaskeren van de onoverwinnelijkheid van de twee supermachten: de Verenigde Staten en de Sovjetunie. De Islamitische Revolutie in Iran en het verzet van de Mujahedeen in Afghanistan hebben geholpen de sluimerende broederschap onder de vijftig miljoen moslims in de Sovjetunie en hun geloofsgenoten in het zuiden weer tot leven te wek ken. Via Afghanistan werden altijd al exemplaren van de koran moslim gebieden van de Sovjetunie binnen gesmokkeld. En ik herinner me een bezoek in 1985 aan Bokhara, een oude bakermat van de islamitische beschaving, waar de 35-jarige imam van de Haji Zainuddin-moskee zichtbaar geroerd vertelde over zijn ontmoetingen met twee Pakistaan se geestelijk leiders, die in alle stilte rondtrokken door het islamitische hart van Rusland. Zij vertegenwoordigden de 'Ta- blighi Jamaat', een goed georgani seerde groep moslims die proberen het islamitische geloof te versprei den. Ze opereren vanuit het Azia tisch sub-continent. De afgelopen tien jaar zijn ver schillende informele islamitische groeperingen ontstaan. Radicale is lamitische groepen steken de kop op in schijnbaar seculiere landen als Tunesië, Algerije, Marokko en Egypte. In het laatstgenoemde land was een van dergelijke groepen, 'Takfir Al Hijra', verantwoordelijk voor de aanslag op Anwar Sadat. Mensenrechten Wanneer moslims seculier nationa lisme verwerpen door politieke in spiratie te zoeken in de islam, dan vechten ze net zo goed voor de men senrechten, die hun geloof hun 1400 jaar geleden gaf, maar die het me rendeel van hun leiders hun al tien tallen jaren ontzeggen. Moslims zijn zich er sterk van be wust dat de meerderheid van de 48 islamitische landen wordt gere geerd door corrupte autocraten, die aan de macht blijven dank zij een weinig verheffende mengeling van despotisme, decadentie en weder zijdse afhankelijkheid. Daarom is het geen toeval dat op het moment dat in Roemenië de re volutie uitbrak, in moslimlanden steeds meer stemmen opgingen on der de bevolking voor meer demo cratie. Na 22 jaar hief Jordanië de nood- Fundamenta listische mos- luns in Amman bidden tegen de interventie van de Verenigde Staten in het Golfgebièd. (foto AP) toestand op, na de meest vrije ver kiezingen van de hele Arabische wereld. Verkiezingen die waren voorafgegaan door onlusten die het land op zijn grondvesten deden schudden en waarbij terugkeer van het parlement werd geëist, dat in 1986 door de emir was ontbonden. Als gevolg van grootscheepse rel len zag Algerije, eens het bastion van het Arabisch radicalisme, zich gedwongen tot de invoering van een meerpartijenstelsel, gevolgd door lokale verkiezingen in juni 1990. Aan die verkiezingen nam de eerste officiële islamitische partij van de Maghreb deel, een beslissing die samenviel met het besluit van de regeringspartij om het socialis me uit haar programma te' schrap pen. Westers Na de ineenstorting van het com munisme schakelen de Sovjetunie en haar vroegere vazalstaten in Oost-Europa soepel over op een handzamer identiteit, en worden onderdeel van de christelijke, wes terse beschaving. Het is dan ook geen toeval dat Sovjet-leider Gor- batsjov, tijdens zijn recente ont moeting met de paus in het Vati- caan, trots verklaarde dat hij op zijn zesde jaar was gedoopt. Dit soort zaken dienen ertoe te be nadrukken dat de Europeanen, on danks de politieke tweedeling van het na-oorlogse Europa, de beheer ders zijn van een gemeenschappe lijk erfgoed. Zal zo'n verenigd, versterkt Euro pa de islam als een bedreiging zien? Zeer waarschijnlijk wel. Mis schien wordt het bedwingen van de islam wel de nieuwe ideologie van het Westen, behalve dan dat het deze keer wel eens een eensgezinde Washington-Moskou doctrine zou kunnen worden. Beide supermachten zullen het op heel veel punten met elkaar eens zijn over de manier waarop een ge radicaliseerde islam hun belangen bedreigt. Uit hun duidelijke eensge zindheid over kwesties waarbij moslims zijn betrokken, zoals Af ghanistan, Azerbajdzjan, Kashmir en de emigratie van Russische jo den naar Palestina, blijkt deze la tente angst voor de islam en voor militante moslims. Zelfs gematigde moslims worden met wantrouwen bekeken. Turkije is daar een heel duidelijk voorbeeld van. Ondanks zijn lidmaatschap van de NAVO en zijn verlangen om het westen in politiek en cultureel opzicht na te bootsen, is Turkije in westerse ogen nauwelijks zijn bar baarse imago ontgroeid. Keuzen Aan het begin van het laatste decen nium van wat een gedenkwaardige eeuw is geweest, staat het Westen - en vooral de Verenigde Staten - voor belangrijke keuzen wat betreft de islam. De Verenigde Staten kunnen le ring trekken uit hun ervaringen in Iran en accepteren dat een groot deel van de moslimwereld in de greep is van deze populaire politie ke islamitische stroming. Of ze kun nen de islam tot net zo'n obsessie maken als vroeger de communisti sche dreiging. Als de wedloop naar de vrijheid van de Oosteuropeanen en de Balti- sche staten de westerse harten ver warmt, waarom zou het dan een schrikbeeld voor het Westen moe ten zijn wanneer in Centraal-Azië een aantal islamitische republieken ontstaat, waar de moslimbevolking haar eigen lot bepaalt in overeen stemming met haar eigen culturele en religieuze erfenis? Een duidelijk antwoord op deze vraag kan voorkomen dat nodeloos nieuwe frontlijnen worden getrok ken tussen het Westen en de islam. Tenslotte zijn er al achthonderd jaar verstreken sinds de laatste kruis tochten. Weersverwachting Het weer is grenzeloos en a-politiek. Tenminste voorde normale sterveling. In Duitsland ligt dat anders. Daar is het weer, en vooral de weerkaart, politiek. En het is steeds de ARD die het de politici niet naar de zin maakt. Het begon allemaal al toen de zender 40 jaar geleden voor het eerst een weerkaart presenteerde. Daarop bleef de DDR in het donker gehuld. Voor de Westduitsers was de zogenaamde Oostzone geen staat en had dus ook geen weer. Alleen in Berlijn scheen af en toe de zon, maar natuurlijk alleen in het westelijk deel van de stad. En in de weerstaatjes stond ook braaf'Berlijn 20 graden (West)'. In 1976toen het al behoorlijk dooide aan het koude-oorlogsfront, ontdekten de vrouwen en mannen van de ARD Oost-Duitsland. Er kwam een nieuwe kaart van heel Duitsland, maar zonder de grenzen van het vroegere Duitse Rijk. Per Hans Hoogendijk slot van rekening was de Oder- Neissegrens met Polen nog altijd een uiterst gevoelig onderwerp. De toenmalige christen-democratische parlementariër en latere minister van Duits-Duitse aangelegenheden Heinrich Windelen schreef een boze brief aan de weermannen, omdat ze de Duitse oostgebieden zonder te strijden hadden prijsgegeven. De zender hield het been stijf en bracht een grenzeloos weerbericht. Alleen de regionale Beierse zender blijft tot de dag van vandaag de Grootduitse weerkaart presenteren. En daar ergert de liberale parlementariër Ulrich Irmer zich mateloos aan. Volgens het weekblad Stern maakt hij de Beierse meteorologen uit voor anachronistische weerrevanchisten"Bij zo veel moeilijke woorden is het logisch dat daar geen reactie op komt, stelt Stern. Maar het blijft natuurlijk vreemd dat Helmut Kohl, Hans- Dietrich Genscher en de Beierse CSU-voorzitter Theo Waigel zich erbij hebben neergelegd dat de Poolse westgrens definitief is, maar de mede door de Vrijstaat Beieren gefinancierde Bayrischen Rundfunk er een andere opvatting op na houdt. Maar terug naar de ARD. Sinds half juni brengt de zender een kaart van een verenigd Duitsland zonder grenzen en zonder buren. En eindelijk weten de Westduitsers nu of het 'drüben' regent, terwijl de Oostduitsers in iedere geval bij het weer volledig meetellen. Hoewel, volledig? Leipzig, Halle, Dresden en Rostock staan keurig op hun plaats ingetekend, maar met Berlijn is iets vreemds gebeurd. Op de ARD-kaart ligt de stad links van de rivier de Havel en is daardoor minstens 50 kilometer naar het zuid-westen verschoven. De Havel-meren zijn onder de stad geland en zijn bijna twee keer zo groot geworden. Verantwoordelijk voor de kaart is ARD-lid de Hessische Rundfunk in Frankfurt. De achterdochtige Berlijners zien het als een kleinzielige poging van de Frankfurters om hun stad in discrediet te brengen. Heeft immers Frankfurt zich niet kandidaat gesteld als hoofdstad van een verenigd Duitsland en waren het niet de Frankfurters die direct na de oorlog hun stad als voorlopige hoofdstad hadden gepropageerd? Wie durft er nog te beweren dat het weer a-politiek is? Voorbij zijn de mooie tijden dat een oudere heer, soms ook wel eens een dame, met een aanwijsstok voorzien van een rubber dopje voor een landkaart stonden en al dan niet kuchend probeerden uit te leggen waarom de volgende dag de zon zou schijnen. Cliristelijke homo-jongeren NIEUWEGEIN (GPD) - „Sinds ik betrokken ben bij de op vang van jongeren, is gebleken dat zich altijd weer de kern vraag voordoet: word ik nog wel door God geaccepteerd als ik toegeef aan mijn homoseksuele geaardheid. Ben ik niet bezig met een grote zonde. Deze angst is duidelijk aanwezig en geeft ook het spanningsveld aan waarin die jongeren zich bevinden. Ze zoeken dan ook naar een antwoord op al deze vragen". Frans van der Grijn is betrokken bij het werk van het Christe lijk Homo Jongeren Contact (CHJC), dat sinds 1986 toen het werd opgericht, een paar keer per jaar een ontmoetingsweek- einde organiseert. Zo'n bijeenkomst staat nu weer voor de deur en wel van 14 tot en met 16 september in het conferen tie-centrum DAC in het Betuwse dorp Huissen en is speciaal be stemd voor jongeren tot 25 jaar. Centraal staat het onderwerp „er voor uit durven komen datje ho mo bent", of zoals Van der Grijn opmerkt „een coming out week end". In de afgelopen jaren is Van der Grijn bestookt met tal van vragen door honderden jongeren van 'christelijke huize'. In elk geval jongens en meisjes die tot ver schillende protestantse kerken behoren, dan wel een rooms-ka- tholieke achtergrond hebben. Ook uit de zogeheten evangeli sche kringen, zoals de pinksterge meenten, hebben jongeren zich» aangesloten bij het CHJC. „Wij geven ook duidelijk aan dat het christelijke element in on ze organisatie de bindende factor is. Van daaruit ook herkennen mensen elkaar en ontdekken dat de veelkleurigheid ruimte geeft om bij elkaar te kunnen zijn. Bij onze organisatie staat de bijbel centraal. Wij proberen mensen duidelijk te maken dat hun kijk op de Schrift en hun geloof mis schien wel gevormd is door de ge schiedenis en dat ze moeten leren om met nieuwe ogen naar de bij bel te kijken. In dat proces ont dek je dat mensen zich inderdaad bevrijd gaan voelen", aldus Van der Grijn, die in Nieuwegein woont en werkzaam is als expedi tiechef op een drukkerij. Niet star Terwijl hij dit zegt beseft hij ook terdege dat het verre van gemak kelijk is om jongeren die 'nieuwe kijk' te leren ontdekken. Want de vraag die zij er onmiddellijk di rect tegenover stellen is, dat de bijbel toch duidelijk de relatie tussen man en vrouw memoreert. Van der Grijn: „Er is bij jongeren aanvankelijk ook best een soort weerstand. Je kunt moeilijk te gen hen zeggen dat ze de bijbel verkeerd lezen. De eerlijke me thodiek is dan toch om op andere situaties in de Schrift te wijzen, waarmee kan worden aange toond dat de bijbel creatief be handeld moet worden en niet star letterlijk lezen wat er staat". 'Kerk moet niet zo vlug politiek oordeel geven' DEN HAAG (ANP) - Secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken in Nederland vindt in de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland steun voor zijn me ning, dat de Raad terughouden der moet worden met politieke uitspraken. „Een wijs besluit, ik neem er met dankbaarheid kennis van", aldus ds. B. Wallet, voorzitter van de hervormde synode. „Een goe de benadering", is de reactie van ds. A. Borman, lid van het mo- deramen (bestuur) van de Gere formeerde Kerken en vertegen woordiger van zijn kerk in de Raad. Van der Zee schreef vorige week in HN-magazine, dat de ont wikkelingen in onder meer Oost- Europa en het Midden-Oosten hem het gevoel geven, dat de Raad zich kritisch moet bezinnen op de aard van het politiek spre ken van de kerk. De Raad liet zich in het verleden wel eens te veel leiden door de waan van de dag. De les van de afgelopen tijd is voor Van der Zee, dat de Raad zich bescheidener en terughou dender moet gedragen bij politie ke kwesties. Wallet en Borman leggen een verband tussen de uitlatingen van Van der Zee en de verklaring van de Raad over het Midden- Oosten. Kort voor het bezoek van een delegatie van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) aan ons land riep de Raad de Nederlandse regering in een verklaring op de PLO te er kennen als de enige georganiseer de stem van het Palestijnse volk. „Dat is een politieke uitspraak en het ligt niet op de weg van de Raad zo'n kordate uitspraak te doen", aldus Wallet. De grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten, de Southern Baptist Convention, stevent regelrecht op een scheu ring af. Afgelopen weekeinde werd een vereniging van bezorg de Baptisten opgericht waarbij ruim 3.000 gematigde Baptisten aanwezig waren. De Baptisten- kerk telt bijna 15 miljoen leden. In de afgelopen twaalf jaar heeft de fundamentalistische vleugel van de Southern Baptists stap voor stap de macht in de kerk overgenomen. Van der Grijn zelf komt uit de Gereformeerde Bond, ook wel de rechtervleugel van de hervormde kerk genoemd, waar het homo zijn „botweg niet wordt geaccep teerd". „In heel veel bondsge- meenten wordt zelfs ontkend dat homoseksualiteit zou bestaan. Als iemand zich binnen deze ker kelijke gemeente als homoseksu eel profileert, dan gaat men direct een zinloze discussie aan over ge aardheid en praktizeren". Toch bleef Van der Grijn, ondanks de nodige problemen die hijzelf bin nen dit kerkgenootschap heeft er varen, de 'bonders' trouw, want „hun kerkelijk leven spreekt me wel aan". Bij pinkstergemeenten heeft hij persoonlijk meegemaakt dat „er gebedskringen worden opge zet rond zo'n iemand. Men sleept mensen, soms tegen eigen wil, naar een genezingsgroep, waar dan vrij geforceerd wordt gezegd dat iemand van zijn homoseksua liteit kan genezen. Er worden psy chologen uit pinksterkringen bij gehaald die breedvoerig psycho analyses uitvoeren, om aan te to nen dat het allemaal een neuroti sche afwijking is. Feitelijke voor beelden daarvan heb ik in mijn dossiers zitten". In het CHJC wordt duidelijk gezegd dat monogaam, trouw en waardering voor de ander „bijbel se elementen zijn.". Het wijst jon geren er ook telkens op om zich niet te storten in allerlei avontu ren, maar een relatie op een ni veau van waardigheid te brengen. "Het grenzeloze faldderen van homoseksuele jongeren zie ik zelf als zonde", aldus Van der Grijn. Hij meent dat een organisatie als het CHJC hard nodig is. „Zo'n zeventig procent van religieus op gevoede ouders staan nog heel sterk afwijzend tegenover het ho mo-zijn van hun kind. Gelovige jongeren verlaten ook vrij gauw nadat ze hebben verteld dat ze zo zijn, het ouderlijk huis en gaan zelfstandig wonen om wat adem- ruimte te krijgen. Natuurlijk zijn er ook jongeren die gewoon thuis blijven, maar de meerderheid ver trekt toch om tot zichzelf te ko- De benoeming van Wolfgang Haas tot hulpbisschop met het recht tot opvolging (coadjutor) van het bisdom Chur is een schending van het regels van het internationaal recht en is daarom onrechtmatig. Tot deze conclusie komt kabntonrechter Cavalti uit Sankt Gallen in het vakblad 'Pladoyer'. Met de benoeming van Haas heeft de paus een van de funda mentele principes van het recht geschonden. Het Vaticaan ging namelijk voorbij aan het in een verdrag vastgelegd recht van het kapittel van Chur om zelf uit een drietal van het Vaticaan de bis schop te mogen kiezen. Juist gereformeerden, die in het Samen-op-Weg-proces zo op de toekomst zijn georiënteerd, mo gen hun geschiedenis niet verge ten. Kennis van de Doleantie van 1886 is onmisbaar voor het ver staan van het heden. Deze raad gaf oud-synodevoorzitter ds. C. Mak de huidige gereformeerden mee bij de presentatie van de bundel 'De dolerenden van 1886 en hun nageslacht', onder redac tie van P. van Beek, D. Th. Kui per, en J.C. Okkema. Het boek werd in Leusden aangeboden aan ds. E. Overeem, de huidige gere formeerde praeses. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Sche- veningen (toezegging): P. Schalk te Zevenbergen; beroepen te Oostelijk Flevoland (hervormd gereformeerd - t.b.v. Swifterbant): J. B. Beijer te Co- lijnsplaat. Aangenomen naar Haar lem-Schoten: mw. J. E. T. Nak-Visser, kandidaat te Overveen. Aangenomen naar Rotterdam-Centrum als studen ten predikant: mw. J. L. Falkenburg te Dokkum (part-time). Gereformeerde Kerken: Beroepen te Koudekerk aan den Rijn (part-time): mw. drs. P. Kwast, kandidaat te Hil- Chr. Gereformeerde Kerken: Beroe pen te Leerdam: C. Bos te Urk (Mara- nathakerk).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2