'Ik durf de uitdaging wel aan' Handballers in de anonimiteit Raymom heeft gei linkenberg (18) 'oetbal-ideale Eén kans genoeg voor Kuilboer I y Henriëtte Warmerdam, handbaltalent met puur Voorhouts bloed Bal centraal in le>l imiddenvelder w Leiden «pil! sportbijlage 1990 -1991 Van onze medewerker Frank Bonte In de regio loopt 1, voldoende hand- baltalent, maar de jonge garde be- weegt zich vooral in de anonimiteit. Waar ze zich eigenlijk pas aan kan onttrekken als ze de over stap maakt naar een op lande lijk niveau spelende club. Maar voor velen is die overstap groot. Irma van der Bosch (22) van tweede divisionist HVS is al en kele jaren een hoog genoteerde basisspeelster van de Stomp- heeft haar in het recente verle den al eens benaderd. Zonder resultaat. Irma vindt handbal een leuke sportieve tijdpasse ring maar voor baar moet het daar maar bij blijven. "Twee maal, driemaal trainen is voor mij genoeg". Ingeborg Henkes, 25 jaar, van Olympia '72 uit Wassenaar, is ook al eens benaderd door Hel las. De cirkelspeelster: "Eigen lijk ben ik al te oud, maar als ik gevraagd zou worden, niet. Alleen was Hellas mij te ver weg". Bij de mannen ligt het allemaal anders. In die zin dat zich tot op de dag van vandaag geen trek pleister als Foreholte bij de vrouwen heeft aangediend. De hoogst spelende ploeg bij de mannen in de Leidse regio is Sa- turnus. De tweede divisionist eindigde in de vorige zaalcom petitie na een moeizaam begin toch nog op de vierde plaats van de ranglijst. Als debutant was dat geen slechte prestatie. In de jonge Leidse ploeg zit wel talent zoals Nico Mooren, rechterop- bouwer (23) en Dirk Klok, lin keropbouwer (ook 23). Maar de Haagse eredivisionisten Hel las en Hermes is voor hun nog weinig belangstelling getoond Een heel pril talent dat door Sa turnus terecht wordt gekoesterd is Marcel Nieuwenhuis die bij de Saturnus-jeugd als hoek- en cirkelspeler al een reputatie heeft gevestigd. Met zijn zestien jaar is hij nog niet opgesteld in het eerste mannenteam. De technische leiding van Saturnus is zuinig op dit eigenlijk enige echte, grote jonge handbalta lent. Via de weg van meetrainen met de selectie zal hij in de nabije toekomst de sprong naar de Sa- turnus-top moeten maken. Am bitieus is hij zeker. "Als ik door kan dringen tot de nationale top, de eredivisie, dan zet ik daar al les voor opzij", zegt de belofte van de Leidse club. Van onze redacteur Rob van der Zanden Op zoek naar handbaltalent - ~<J mag het technisch kader 1*^» van Foreholte graag in andermans keuken neuzen. Toch heeft de Voorhoutse eredivisieclub zelf een behoorlijk potje op het vuur staan in de persoon van Henriëtte Warmerdam. Het is afwachten of de 17-jarige opbouwster de stap naar het keurkorps van Jan Kecskeméthy straks definitief maakt, maar zelf is ze in elk vastbesloten om er alles aan te doen. En dat ze handbalgaven heeft, lijkt niet aan veel twijfel onderhevig. "Het feit dat Jan mij vanuit de jeugd al mee liet trainen vond ik niet alleen een eer, maar ook een teken van waardering". Warmerdam was in de junioren van Foreholte wekelijks goed voor een half dozijn doelpunten. Die vlotte produktie zal snel stokken nu de blondine is door gedrongen tot de selectie van Kecskeméthy. Want zo gemak kelijk als in de jeugdjaren zal het vanaf nu niet meer gaan. Het gTotere werk wacht voor het Voorhoutse talent en dat beseft ze zelf terdege. Ze heeft vorig seizoen al een beetje mogen ruiken aan het nieuwe niveau. Speelde wat competitiewedstrijden met het tweede en trainde een keer per week met het eerste team. Dit seizoen zal ze vooral fungeren als opbouwster van het tweede team, dat aan het einde van de vorig jaargang grotendeels leegliep na het kampioenschap. Warmerdam voelt zich nog niet de persoon die de lijnen moet uitzetten in het onervaren en sterk verjongde reserve-team. "Maar ik dun de uitdaging wel aan. Zoiets moet vanzelf groei en. Er zijn eigenlijk ook niet zo veel andere mogelijkheden in het team. Van de routiniers is al leen Elly Hoek gebleven. Ik kom dus al snel in aanmerking voor de rol van middenopbouw- ster". Onderdanig De studente aan de RIO-han- delsschool wil straks dolgraag in het eredivisieteam van de groen-witten spelen. Maar het pad van op handen gedragen jeugdster naar onderdanige se nior is lang en bovendien be zaaid met voetangels en klem men. "Tijdens de partijtjes op de trainingen merk je het verschil. Het gaat allemaal veel sneller. Vooral taktisch kom ik dan te kort. In de jeugd was het schie ten en weinig nadenken, het was meestal voldoende. Nu ben ik tot de ontdekking gekomen dat Henriette Warmerdam: "Mijn studie is belangrijk, maar ik ben bereid veel vrije tijd in Foreholte te steken". (foto Henk Bouwman) ik eigenlijk niet eens een goede schijnbeweging heb. Ook heb ik geleerd om taktisch goed te lo pen. Allemaal dingen waar ik in de jeugd niet bij stilstond". Ze kon het vanwege haar lengte en kracht allemaal te gemakke lijk af in de juniorentijd. "Ik handbal al vanaf mijn zevende bij Foreholte, in elk team was ik de langste". Nu moet ze er voor werken. Daar is ze overigens niet te beroerd voor. "Mijn stu die is belangrijk, maar ik ben be reid om veel vrije tijd in Fore holte te steken. Handbal vind ik een heerlijke sport. Ik weet dat velen daar anders over denken. Op school kijken ze me nog steeds vreemd aan als ik zeg dat ik alleen maar handbal, maar ik zou er niet mee kunnen stoppen. Een tijdje geleden heb ik tennis- spullen aangeschaft. Na een Moeder Misschien heeft ze het van haar moeder, Ans Warmerdam. Als Ans van Kesteren speelde zij ja ren geleden in het eerste vrou wenteam van Foreholte. Zover heeft haar dochter hét nog niet geschopt. "Maar het is nu ook wel wat anders dan vroeger", zegt moeder. "Nu moet je van goede huize komen om in het eerste te komen. Het is allemaal erg professioneel geworden en er zijn veel niet-Voorhouters bij gekomen". De balans van echte dorpelin gen en import-handballers zal voorlopig niet in evenwicht worden gebracht. Daarvoor is het aantal talenten in Voorhout te gering en zijn de ambities van de club te groot. "Het zou niette min een goede zaak zijn als er weer eens een echte Voorhoutse meid in het eerste team speelt", zegt Henriëtte Warmerdam. "Ik ben er in gedachten al een beetje mee bezig. Spelen voor een volle zaal heb ik nog niet meegemaakt, maar het lijkt me schitterend. Nu zie ik er nog een beetje tegenop. Het is toch de landelijke top waar je voor aan het werken bent. Om dat te be reiken zal ik nog veel moeten le ren. Ik neem nu nog een voor beeld aan speelsters als Christi ne Knigge en Marianne Bult (twee ex-Foreholte-opbouw- sters). De kracht van Knigge en het taktisch inzicht en de tech niek van Bult. Daar kan ik van genieten". Boriceanu Ze mag zich gelukkig prijzen dat in Voorhout het neusje van de zalm op oefengebied aanwe zig is. De Tsjechische hoofdtrai ner Jan Kecskeméthy en de Roemeense Boriceanu, die be halve eerste-teamspeelster ook trainingen gaat verzorgen, kun nen veel ervaring en techniek overbrengen op de beloftes. "Wat dat betreft kun je nergens beter zitten dan hier. Voor mijn ontwikkeling is het goed dat ik steeds op mijn zwakke punten wordt gewezen. Kecskeméthy kan dat wel eens op een grove manier overbrengen, maar daar stoor ik me niet aan. Als je dat doet moet je stoppen". Handbal is niet alleen fysiek hard, ook geestelijk. Hoewel haar nichtjes Astrid en Mirjam van Kesteren ook te boek staan als toekomstige eer- ste-teamspeelsters, lijkt War merdam de voornaamste kandi daat voor een basisplaats op ter mijn. "Misschien breken er in de loop der jaren meer Voorhoutse talenten door. De jeugd krijgt bij Foreholte steeds meer aan dacht. Vroeger was alles belab berd geregeld. Dan hadden we soms niet eens een trainer. Nu gaat vooral Boriceanu veel aan dacht schenken aan de junio- De club met het grote 'water hoofd' krijgt straks ook nog een stevige romp. ju jj) r UMMi "s fjCT sportbijlage 1990 -1991 De bal staat centraal in het V leven van Raymond f 0 Klinkenberg. Voor zover de 18- jarige middenvelder van w Leiden geen andere verplichtingen heeft, is hij met bal en al te vinden op één van de trapveldjes in de buurt van Leiden. Voor de variatie grijpt hij in de achtertuin ook nog wel eens naar de shuttle, maar in hoofdzaak bepaalt niet de veder- maar de voetbal de vrije tijd van de Leidse I meao-scholier. Zelfs tijdens zijn vakantie in het zonnige Joegoslavië ligt de bal bovenop zijn handbagage. "Ik vind het al erg genoeg, dat ik de eerste tien dagen van de voorbe reiding op het nieuwe seizoen heb moeten missen", treurt Klinkenberg. "Daarom heb ik in mijn vakantie maar wat extra's gedaan. Ik sta te popelen om de wei weer in te gaan. Voor het zo ver is moet ik wel wat aan mijn conditie hebben geschaafd, ook al beschik ik van nature over een behoorlijk loopvermogen". Vroeg Maar voetballers van het kaliber Klinkenberg moeten na de zo merstop ("Die hoeft om mij niet zo lang te duren") hun conditie een aardig eind opvijzelen. De vroeg doorgebroken junior, die al vanaf zijn vijfde bij Leiden voetbalt, vindt het al heel wat dat hij sinds een half jaar in de zaterdag tweede klasse mag ac teren. "Grote idealen heb ik als voetballer niet. In het eerste van Leiden reken ik nu wel op een basisplaats. Veel verder kijk ik Raymond Klinkenberg: "Ik neem af en toe te veel hooi op mijn vork". niet, al hoop ik ooit nog eens in de eerste klasse te kunnen voet ballen. Het liefst natuurlijk met Leiden. Maar als ik er sportief beter van word, zou ik in de toe komst ook naar een andere club kunnen overstappen. Net zo als Rob Bink, die van Leiden naar Quick Boys is verhuisd". De 'leegloop' bij Leiden, dat ook Eric van Doeselaar, Ronald van Wattum, Ruud Boot, Aijan Wil ting en Hassan Kartan zag ver trekken, levert volgens Klinken berg alleen problemen op in de voorhoede. Voor de gemakke lijk scorende Rob Bink ziet de middenvelder bij Leiden zo gauw geen alternatief. "In de an dere linies zit het wel goed. Er zullen wel enige jonge spelers moeten worden ingepast, maar als dat net zo soepel gaat als in mijn geval, zal dat geen proble men opleveren. Ik ben van alle kanten begeleid en gecoacht. Vooral Paul Kerkhof, met wie ik centraal op het middenveld speel, heeft mij goed wegwijs gemaakt". Leren Klinkenberg beperkt zijn con tacten met de wat oudere garde overigens tot op en rond het veld. Als hij in zijn vrije tijd gaat voetballen, komt hij ook nog wel eens gabbers tegen, maar voor een avondje stappen kiest hij bij voorkeur leeftijdgenoten uit. "Dat lijkt me logisch. Ik zit nog op school, die oudere jon gens hebben het natuurlijk over hun werk. Over het algemeen bevalt de sfeer in de ploeg mij prima. Als het moet, trek ik mijn mond wel open. Dat heb ik op school ook wel geleerd, want in de commerciële richting die ik volg moet je je kunnen verko pen". Toch houdt Klinkenberg zich bij Leiden meestal koest, sim pelweg omdat hij nog weinig te melden en ontzettend veel te le ren heeft. Van de vertrokken trainer Hennie Beerenfenger, die hem een basisplaats bezorg de in de periode dat Leiden naar een bedenkelijke positie in de tweede klasse afgleed, heeft hij geleerd zijn krachten goed te verdelen. "Ik neem namelijk af en toe te veel hooi op mijn vork. De nieuwe trainer, Peter Ciere, moet zijn opleiding tot volwaar dig amateurvoetballer afron den. "Over hem kan ik nog niet oordelen. Ik ken Ciere eigenlijk alleen van de laatste wedstrij den van het afgelopen seizoen, (foto Henk Bouwma toen hij al een kijkje kwam i Avontuur Net als voor Ciere wordt de nieuwe competitie één groot avontuur voor Klinkenberg. Dat komt niet alleen door de nieuwe samenstelling van zijn eigen elf tal, maar ook door de vele onbe kende clubs die in de klasse van Leiden zijn ingedeeld. "Er zitten geloof ik ook verenigingen uit de Betuwe bij. Hun namen zeg gen me niets. Op zulke tegen standers kun je je ook moeilijk voorbereiden. Uitgaande van onze eigen kracht denk ik dat goed kunnen meedraaien in de tweede klasse. Het afgelopen seizoen eindigden we tenslotte ook al op de drempel van de eer ste klasse". Spits komt goed tot zijn recht bij FC Lisse Wie bij het eerste zaterdagelftal van FC Lisse op zoek gaat naar jong ta- I lent, komt niet au tomatisch bij Ron Kuilboer uit. Ten eerste is de Lissenaar met zijn 23 jaar lang niet de jongste van de selectie van Wim Eilander. Ten tweede wil de 1.96 lange kopspecialist zichzelf niet als natuurtalent betitelen. Louter door zijn neus voor doelpunten kwam hij halverwege het afgelopen seizoen in de Lisscr hoofd macht terecht. Van onze redacteur Tim Brouwer de Koning Aanvankelijk overviel de uitver kiezing Kuilboer, die na zijn overstap van de zondag- naar de zaterfdagafdeling van FC Lisse in het derde elftal terecht kwam. "Ik vind ook nu nog niet dat ik tot de beste elf voetballers van Lisse behoor. Maar in deze groep, die je gerust een vrien denteam kunt noemen, kom ik goed tot mijn recht. We hebben een elftal zonder uitschieters, maar we peppen elkaar wel op. Van ervaren jongens als Leon van der Zwet en Edward van der Putten en ook van de trainer heb ik veel steun gekregen. Tijdens mijn allereerste wedstrijd, als pinch-hitter uit tegen Marken, miste ik drie kansen achter el kaar. Toch heb ik daarna veer tien wedstrijd op rij gespeeld". Nieuwe uitdaging "Ik was na een paar verloren ja ren hard aan een nieuwe uitda ging toe. In mijn juniorentijd was het me allemaal wat te ge makkelijk afgegaan. Ik had zul ke goede medespelers, dat zij mijn fouten wel goedmaakten. Ik moet af en toe achter mijn vodden worden gezeten. Bij de zondag hoefde ik er ook niet zo veel aan te doen. Toen Eilander mij opstelde, was mijn conditie ook nog niet optimaal. Ik heb het einde van het seizoen dan ook niet helemaal ongeschon den gehaald, hoewel ik een erge re terugval had verwacht. Maar na een paar weken rust heb ik nu weinig last meer van mijn knieblessure. Ik zal alleen hard aan mijn conditie moeten blij ven werken. Ik moet er voor zor- Ron Kuilboer:"Wij bewijzen dat we ook zonder routine de top van het Nederlandse amateur voetbal kunnen halen". (foto Henk Bouwman) gen dat ik wat meer allround word". Na een welbestede vakantie is Kuilboer, in het dagelijks leven verkoper binnendienst van een sportgroothandel, precies op tijd voor de voorbereiding op het nieuwe seizoen. "Ik begin in principe weer op nul. De ver wachting is wel dat ik met Mark Ens en Erik Kattenberg de voor ste linie van FC Lisse zal vor men, maar je moet het toch al tijd maar weer bewijzen. Bang voor concurrentie ben ik niet. Ik weet wat ik kan en wat ik niet kan. Soms kom ik in het spel niet voor. Maar ik heb in princi pe aan één kopkans voldoende om te scoren. Het afgelopen sei zoen maakte ik er een stuk of vier". Behouden Mede dank zij de inbreng van Kuilboer bleef FC Lisse behou den voor de eerste klasse. "Daar horen we zonder meer thuis, a) vind ik dat de club het nog wat te amateuristisch aanpakt. Als het goed is moeten wij dit sei zoen presteren wat Katwijk vo rig jaar al deed: meedraaien in de subtop met als het even kan een periodetitel. Al die derby's vind ik trouwens prachtig. Dub bel zo veel publiek, zelfs in Lis se, waar de mensen helaas nog niet storm lopen voor het voet bal. Kritisch zijn ze hier trou wens wel, ze verwachten meteen het hoogste van ons". Voorheen liet Kuilboer zich, ook op het veld, nog gemakke lijk beïnvloeden door wat er om hem heen gebeurde. "Die tijd is voorbij. Ik reageer niet meer op het publiek. Ik ben ook heel erg met het voetbal bezig. De wed strijd begint voor m(j in wezen al op donderdagavond, na de trai ning, of eerder nog, al op maan dag. Uitgaan op vrijdag is er niet bij. Toen ik nog op zondag voet balde heb ik gemerkt hoe een avondje stappen van invloed kan zijn op de wedstrijd'. "Ik doe het natuurlijk niet al leen voor de faciliteiten die we genieten, ook al ik vind die wel prettig. Mijn doel is om met FC Lisse het hoogste te bereiken. Juist met deze jonge onervaren groep is dat zo leuk. Wij bewij zen dat we ook zonder routine de top van het Nederlandse amateurvoetbal kunnen halen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29