Het afscheid van de oudgedienden Alles opzij voor het voetbal Roeier Bruijning gaat nu oogsten Noord- wijk voor altijd sportbijlage 199Ö 1991 De jeugd gaat het gezicht in Leiden bepalen sportbijlage 1990-1991 Het waterpolo in Leiden krijgt een ander gezicht. Door het afzwaaien van illustere grootheden als Paul Belt, Ruud Muusse en Jan Teske zijn de Leidse waterpolovere- nigingen min of meer verplicht hun toevlucht te nemen tot de jeugd. Jeugd die in de komende jaren het gezicht van het Leidse polo moet gaan bepalen. Hoewel het afscheid van de oudgedienden in een aantal gevallen een geduchte aderlating zal betekenen, behoeft het in sportief opzicht vooralsnog geen ramp te worden. De spelers die De Zijl/LGB en LZ 1886 naar voren schui ven, verdienen namelijk het predikaat 'talent'. De Zijl brengt Niels Joor voor het voetlicht, terwijl bij LZ Arjo Bunnik het roer overneemt van doelman Jan Teske. Wa- terpolöers die ondanks hun jeugdige leeftijd hun sporen allang hebben verdiend in de diverse jeugdselecties en bij de clubs al de nodige successen hebben gevierd. Voor Joor was het Nederlands kam- pioenschap bij de i 1 aspiranten het voor- lopig hoogtepunt in zijn nog prille loop baan. "Het kampioenschap bij de mannen staat het hoogst op mijn verlanglijstje, maar het was vorig jaar natuurlijk een on vergetelijke ervaring om de titel bij de jongens te veroveren. Alle lof voor onze trainer Lambert Leenheers. Hij heeft er een enor me hoeveelheid tijd en energie ingestoken. We hadden toen zo'n sterke formatie, dat we in de finale van het sterker geachte ZPB konden winnen. Lambert heeft trouwens toch goed werk verricht, want behalve dat hij mij alle kneepjes van het water polo heeft bijgebracht staat een aantal jongens op het punt van doorbreken". Ondanks een goe de leerschool en het feit dat het waterpolo hem thuis met de paplepel is ingegoten (vader Tom Joor is nog altijd actief) be seft de 17-jarige vwo-scholier dat hij nog een lange weg heeft te gaan. Joor junior: "Om het doel van onze trainer Albert Spijker te verwezenlijken, de eerste zes, gaan we komend sei zoen zevenmaal in de week trai nen en daar komt nog een krachttraining bij. Vooral dat laatste heb ik nodig, want in fy siek opzicht kan ik nog niet in de voetsporen treden van Mark en Stan van Belkum, mijn grote helden. Voorbeelden zijn het niet, want met name Mark is een heel ander type speler dan ik. Hij is een pure aanvaller, terwijl ik meer het type spelbepaler ben". Hoewel Bunnik niet zo veel wa penfeiten heeft verzameld als leeftijdgenoot Joor speelde hij zich onlangs toch in de kijker bij de nationale selectie onder 17 jaar. In een internationaal toer nooi in Italië maakte hij een aan vang met zijn interland-loop baan. "Niet meer dan een aantal speelminuten, maar toch. Als ik mijn zwakke punten, zoals het uitplaatsen, weet weg te wer ken, dan heb ik er alle vertrou wen dat ik zowel bij LZ als bij de selectie een eind kan komen. Met mijn trainer bij de bond, Ruud Misdorp, bekend als doel man van Zian en AZC, zijn we daar hard mee bezig. Van hem heb ik geleerd wat moe worden is. Misdorp is trouwens toch mijn idool. Zijn postuur heb ik al. Nu de rest nog". De beide talenten Joor en Bun nik zijn gezien hun antwoord op de vraag wat zij in de toekomst een keer zouden willen meema ken niet van plan op hun lauwe ren te rusten: "De Olympische Spelen van 1996 te Athene na tuurlijk". Bewijzen "Of ik een talent ben? Dat oor deel kan ik moeilijk over mezelf vellen, maar dat ik dit jaar op het randje van de basis-zeven zit bij De Zijl en pas nog ben meege- weest met de nationale jeugdse- lectie onder 19 jaar naar de Eu ropese Jeugdkampioenschap pen te Varna in Bulgarije (een teleurstellende negende plaats, red.), houdt toch wel in dat ik met kop en schouders boven de meeste van mijn leeftijdgenoten uitsteek. Maar laat ik me eerst Niets Joor (rechts) en Arjo Bunnik, de aanstormende talenten in de Leidse waterpolo-wereld. (foto Lork Zuyderduln) maar eens maar bewijzen in de hoofdklasse. Dat zal wel heel an dere koek zijn dan vorig jaar in het tweede team toen ik mede dank zij mijn sterkste punt, mijn snelheid, regelmatig het doel trof. Het scoren zal mij dit jaar wel eens moeilijker afgaan". Iemand die doelpunten juist met verve probeert te voorko men is de 17-jarige Aijo Bunnik, die met zijn 1.92 meter en onge breidelde enthousiasme de aan gewezen persoon is om in de ko mende jaren bij LZ onder de lat plaats te nemen. Bunnik: "Het zal niet meevallen een zo goede doelman als Jan Teske te doen vergeten, maar vergeet niet niet dat we dit jaar een klasse lager spelen en we het zodoende in verdedigend opzicht een stuk eenvoudiger krijgen. Teske was per slot van rekening al 34 jaar en ik kan alleen nog maar beter worden. Toch is het mijn harte- wens om met LZ nog eens in de hoofdklasse te spelen. Als het dit jaar niet lukt, moet het toch het jaar daarop lukken om met talenten als Bas Willemsen en Niels Zuidweg te promoveren. Zelf heb ik daar veel voor over". Wouter Bruijning roeit 0 I bij Die Leythe en is zes- J\ tien jaar. Bij het roeien zijn er voor junioren twee leeftijdscategorie ën. Eén voor roeiers van vijftien en zestien jaar, en één .voor roeiers van zeventien en acht tien jaar. Wouter is het afgelopen seizoen aanvankelijk uitgekomen in het 15/16 veld, waarin hij in de skiff de ene na de andere overwin ning behaalde. Hoogtepunt was een overwinning tijdens het Open Bel gisch Kampioenschap in Gent. In Nederland was hij echter al gauw uitgekeken op de tegenstanders in zijn categorie. Reden om mee te gaan doen in het 17/18 veld, waar uitzending naar het wereldkam pioenschap (WK) op het spel staat. Hoewel selectie voor het wereld kampioenschap niet de opzet was, kwam hij hier af en toe toch erg dicht bij in de buurt. Maar het voor naamste doel gedurende dit seizoen was het opdoen van ervaring in zo veel mogelijk wedstrijden, in zoveel mogelijk boottypes, en op zoveel mogelijk plaatsen in de boot. Wou ter kwam behalve in de skiff dan ook uit in de dubbeltwee, de onge stuurde twee, de ongestuurde vier, de dubbelvier, en de acht. In de dubbeltwee werd op het Neder lands Kampioenschap de tweede plaats behaald, op de Internationale Koninklijke Roeiwedstrijden de vijfde plaats. Ook in de skiff toonde hij aan nu al bij de top te horen met een zesde plaats op het Nederlands Kampioenschap. Na dit jaar van investeren en erva ring opdoen moeten nu twee jaren van oogsten komen. Belangrijkste doel daarbij is de selectie voor het WK. Omdat de skiff hem te zwaar lijkt, zou Wouter het liefst worden uitgezonden in de dubbeltwee, maar vooral voor komend jaar lijkt de dubbelvier een meer reëel doel. Om dit doel te bereiken zal door zijn coach, Wytske Fokkens, voor de winter een zwaar trainingsprogram ma worden opgesteld, met speciale aandacht voor de krachttraining. Omdat de eerste selectie al vroeg in het seizoen zal plaatshebben, is het van groot belang tijdig een dubbelt- weepartner te vinden om goed voor de dag te komen. Bang om niet aan de verwachtingen te voldoen is Wouter niet. Voorbeel den van roeiers die onder te grote druk overspannen raakten, hebben hem wel gewezen op het belang de trainingen ontspannen, gezellig, en leuk te houden. Over wat hij na deze twee jaar gaat doen heeft hij nog weinig nage dacht. Omdat de WK voor junioren in 1992 in Montreal wordt gehou den, verwacht hij dat de selectie- strijd, om financiële redenen, zwaar zal zijn. Een jaartje rust, alvorens er bij de senioren tegen aan te gaan, lijkt hem wel op zijn plaats tegen die tijd. Bang om niet aan de verwachtingen te voldoen is Wouter Bruijning niet. (toto Loek Zuldrrduyn) ffg>lr' -if Bijna altijd gekleed in spijkerbroek, leren jack en linnen gympies oogt Pim Langeveld op het eerste gezicht niet als een ambitieuze voetballer. Vrij onverwacht diende hij zich het afgelopen seizoen aan in de hoofdmacht van de debuterende zaterdageersteklasser Katwijk. Na enkele wedstrijden in het tweede kreeg de 20- jarige Katwijker zijn kans, rechts op het middenveld. Hoewel hij bescheiden begon, heeft hij zich in de loop van het seizoen ontwikkeld tot een voetballer met zelfvertrouwen en flair. Onlangs heeft hij zijn opleiding aan de Machinistenschool in Rotterdam stopgezet. "Ik kies een paar jaar voor het voetballen, misschien dat ik later nog ga varen", zegt Langeveld. Van onze medewerker Gijs van Oosten En dan te bedenken dat Lange veld jarenlang droomde van een stekkie in het eerste elftal van die andere club uit Katwijk; Quick Boys. Acht jaar lang door liep hij de verscheidene jeugd selecties op Nieuw-Zuid. Na twee jaar landelijke jeugd (met o.a. Leonard Pluimgraaff, Gert Aandewiel en Martin Rog) liep hij na een conflict over naar de oranjehemden. Met een paar vrienden zag hij het in een aan tal mensen bij Katwijks grootste club niet meer zitten. Zij verko zen een jaartje voetbal-voor-de- lol in Katwijk 5. jaar boven verwachting. Hoewel ze de kampioen van de gelijke spelen werden, oogstten de Krom-bewoners alom waarde ring. "Op basis van vechtlust hebben we veel punten gepakt. Op het laatst lieten we de pun ten tegen Marken, Sparta Nij- kerk en IJsselmeervogels lig gen. Anders zouden we op een vierde plaats geëindigd zijn, met een periodetitel als beloning", aldus Langeveld. Als Arie Lagendijk Langevelds mentor buiten het veld is, dan vervulde Kees Guyt, die enkele maanden geleden een punt ach ter zijn loopbaan zette, die taak in het veld. Jongere voetballers wordt regelmatig een gemak zuchtige instelling verweten. Ze zouden er niet voor leven. "Ik pas mijn leven wel aan aan het voetballen. Trainen doe ik altijd met plezier. Uitgaan doe ik op zaterdagavond, dat is vaste prik, en een enkele keer op vrijdag. Maar dan drink ik alleen een cassis. Maar dat gemakzuchtige klopt wel. Ik merk het zelf wel eens, maar ik word gelijk op mijn plaats gezet door Lagen dijk, die dat soort dingen direct ziet. Hij is gewoon een moord- vent. Op donderdagavond heb ben we altijd een wedstrijdbe spreking. Dan wordt de opstel ling van de tegenstander door genomen, met borden en pijl tjes. En het mooie is dat het bij na altijd klopt wat hij zegt. La gendijk dwingt je mentaal op een wedstrijd voor te bereiden". "Kees Guyt is ook zo'n mooie vent. Hij loopt te schelden en te tieren als je iets fout doet. Soms maakt hij weer een dolletje, maar dat herken ik niet zo gauw. Een aparte vorm van humor heeft hij. Maar Kees is wel goud waard, hij inspireert. Ik geef hem altijd gelijk, want dat is ge woon zo. Zelf is hij ook eerlijk over zijn eigen prestaties, dat waardeer ik wel. Dit seizoen zal hij Lagendijk assisteren en een gedeelte van de coaching op zich nemen. Daar ben ik alleen maar blij om". Pim Langeveld, zelfbewuste middenvelder Katwijk "Ik zeg niet waarom ik wegge gaan ben bij Quick Boys. Er wa ren wat probleempjes, maar weinig mensen weten precies wat er gebeurd is. Maar ik ben niet rancuneus. Ik vind het nog steeds een fantastische club en het kampioenschap had ik ze echt gegund. In hart en nieren blijf ik Quick Boys-man. Een te rugkeer naar Quick Boys? Tsja, het is wel verleidelijk. Hoe meer ik er over nadenk, des te meer ik ga twijfelen. Laat ik het zo zeg gen: ik zou wel willen, maar ik zou het toch niet doen". Een jaartje in het vijfde van Kat wijk was ook niet alles. Aan het einde van het seizoen kreeg Pim Langeveld nog een verschrikke lijke schop tegen zijn knie, een blessure waar hij nog maanden mee liep was het gevolg. Lange veld: "Eigenlijk was dat een ver lorenjaar. Ik wilde al gauw weer hoger op. Kijken hoever ik met voetbal kon komen. Eerlijk ge zegd verwachtte ik niet zo snel in het eerste te komen. Conditio neel was ik namelijk erg slecht. Ik had me al neergelegd bij een jaar in Katwijk 2. Waarom ik dan toch in het eerste kwam, en zo snel, weet ik ook niet precies. Behalve dat ik aardig kan voet ballen, denk ik ook dat ik pre cies in het elftal pas. Met Marco van der Plas bijvoorbeeld klikt het erg goed". Supertrainer Bovendien speelde Arie Lagen dijk, trainer van Katwijk, een belangrijke rol in de progressie die het talent Langeveld in korte tijd doormaakte. "Lagendijk is een supertrainer. Hij heeft veel verstand van voetbal, dat dwingt respect af. Een goede coach is-ie ook. Als het slecht met je gaat, als het gewoon even niet wil lukken, dan helpt hij je er weer bovenop. De samenwer king met Cees Du Prie, en dit seizoen Kees Guyt, loopt per fect. Ze zijn allemaal zo positief, dat werkt stimulerend voor het elftal". Katwijk presteerde in zijn eerste Leonard van Utrecht inmiddels een volwaardige kracht Een Noordwijker pur sang. Zo profileert Leonard van Utrecht zich. I Alleen voor een aantrekkelijk profcontract zal hij zijn club Noordwijk in de steek laten. Quick Boys of Rijnsburgse Boys zullen vergeefs bij hem aankloppen. Het vertrek van Andries Wendt bijvoorbeeld naar de aartsvijand in Rijnsburg wordt door hem bijna als 'land verraad' beschouwd. De wedstrijden tussen Noord- wijk en Quick Boys beschouwt de rappe middenvelder als de hoogtepunten van het seizoen. "Het is te vergelijken met Ne- derland-Duitsland". Leonard van Utrecht, 21 jaar en pas onder de wapenen geroe pen, weet zeker dat hij zijn le vensdagen in Noordwijk zal slij ten. Alleen met een club uit de professionele sector wil hij van gedachten wisselen maar dan wel eentje van niveau. Ooit heb ben clubs als AZ'67 en FC Den Haag het oog op het jeugdige ta lent laten vallen maar hebben die interesse niet verder gecon cretiseerd. Misschien dat die be langstelling het komend seizoen weer wordt aangewakkerd want de Noordwijker is er ambitieus genoeg voor. De ex-HAVO leerling liet vroe ger maar al te graag zijn huis werk erbij inschieten als er weer eens op het schoolplein een par tijtje moest worden gespeeld. Daar speelde hij met zijn vrien den waarmee hij ook in de Noordwijkse jeugd de pannen van het dak speelde. Alleen het spelen in de B-jeugd werd hem ontnomen omdat zijn vader voor zijn werkgever twee jaar in de Verenigde Staten diende te verblijven. "Ik wilde eerst niet". spartelde Van Utrecht tever geefs tegen, "maar ik moest mee. Juist in die periode speel de ik in het Leids elftal en zat in de overgang naar het districts elftal West II. Daarna had ik naar het Nederlandse jeugdelf- tal kunnen doorstromen". Dat ging dus niet door en in de 'Sta tes' moest hij zich behelpen met nieuwe vrienden die "niet eens een nivea-bal omhoog konden schieten". Aan die lijdensweg kwam ge lukkig een eind toen de familie weer in Noordwijk neerstreek en Van Utrecht weer eens echt kon 'ballen'. Met de A-jeugd klom hij uit de hoofdklasse op naar de regionale klasse en pro moveerde het jaar daarna zelfs naar de Landelijke Jeugd. Op dat punt aangekomen moest hij echter zijn makkers in de steek laten om bij de senioren zijn op wachting te maken. Die over gang viel niet mee. "Het tempo is een groot verschil. Je moet echt pezen. Ik deed bij de senio ren in één helft meer dan in een hele wedstrijd bij de junioren". De fase waarin het jeugdige ta lent door de gevestigde krach ten werd uitgeprobeerd door liep Van Utrecht zonder al te veel problemen. "Mark Vink bijvoorbeeld is voor zichzelf al hard maar op de trai ning wil hij de jonkies even la ten zien dat hij er staat. Ik deed dan nog wel wat terug maar an dere gingen daarvoor in de B-se lectie spelen. Die vonden dat er te veel werd geschopt". Van Utrecht brak door en is onder de vleugels van de 'eeuwige' Noordwijk-trainer John Eelman uitgegroeid tot een volwaardige kracht voor het eerste elftal. Een kracht die ook verbaal volwas sen geworden. "Eerst durfde ik niet zoveel te zeggen omdat ik bang was dat ik er naast zou ko- Van onze medewèrker Ruud Pattiapon Het leven van Leonard van Utrecht staat in het teken van voetbal. Voor meisjes heeft hij geen tijd. "Dat is alleen maar lastig en kost alleen maar geld". (foto Lork Zuyderduln) men te staan. Eelman waardeert het echter dat je zegt wat je denkt". Lans Hij breekt een lans voor de aan stormende jeugdspelers zoals Patrick Scheurwater met wie hij een flitsende rechterflank hoopt te vormen. "We spelen het ko mend seizoen met drie a vier echte Noordwijkers. Dan krijgt de jeugd weinig kansen en als de ouderen in het veld lopen met het idee dat ze toch niet worden gewisseld kan het nooit goed gaan". Dank zij een voorname lijk door die ouderen beïnvloe de stemming mocht Eelman als trainer aanblijven. Dat vindt Van Utrecht niet vreemd "want als er een nieuwe trainer zou ko men dan wordt het voor een aan tal spelers toch een listig ver haaltje", meent hij. Toch wil Van Utrecht niet alle oude schoenen bij de vuilnisbak zetten. Voor een man als Geert Jan Bakker, met wie hij zich conditioneel op de nieuwe com petitieronde voorbereidt, steekt hij zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Bakker heeft zich dan ook opgeworpen als mentor van de jongeling die die een zich een gewillige leerling toont. "Ik heb veel van hem ge leerd. Bijvoorbeeld hoe ik mij moet aanbieden. Hij coacht niet hardop maar komt naar je toe en vertelt je dan op welke manier je het beste kan spelen". Kritiek van het publiek en de media is inherent aan het spelen in de top. Daar werd hij pijnlijk mee geconfronteerd toen hij voor het eerst werd geselecteerd voor het Nederlands amateur- elftal. "Toen ik één wedstrijd wat minder had gespeeld vroe gen ze zich al af of je in het Ne derlands elftal thuishoort. Het leek wel of ze je het niet gun den", wraakt hij zijn kritikas- ters. Dat bondscoach Ron Groe- newoud het wél in hem ziet zit ten bewijst zijn tweede uitnodi ging voor Oranje voor wedstrij den in Suriname. Toekomst Dergelijke optredens moeten de Noordwijker sterken in de ge dachte dat er in de toekomst toch meer in het vat zit. En de hoop op een profclub heeft Van Utrecht nog lang niet opgege ven. Zeker na gesprekken met collega-dienstplichtigen (René van Duin en Hendrikus Huis man) die bij FC Groningen in het tweede elftal spelen en daar toch een aardige duit verdienen. "Ik heb gevraagd of iemand die als topamateur speelt met hen mee zou kunnen draaien. Ze zei den dat het makkelijk moet kunnen als je maar en goede wedstrijdmentaliteit hebt en re gelmatig traint". De ambitie is in elk geval bij Van Utrecht aan wezig want zijn leven staat in het teken van voetbal en een beetje tennis. Voor meisjes heeft hij zeker geen tijd. "Dat is alleen maar lastig en kost alleen maar geld"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27