Onzin en realiteit over haai Ouderwetse handkarren in modelbouw Key Town Hitters kampioen Atlanta op jacht naar Spelen VISSPORT Compacte zaagbeugel voor gebruik in huis en tuin Kieboom bezwijkt niet onder druk VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 vYi:iPJ=tilPJ»J PAGINA 17 DOOR BRAM VAN LEEUWEN loop der jaren al zo'n 60.000 haai en zijn gevangen. Dat hij er zelf ook iets van kan, bewijst het feit dat hjj in 1987 een wereldrecord vestigde met de vangst van een koperhaai van ruim 145 kilo vanuit zijn motor jacht 'Black Marlin'. Niet in de laatste plaats om zijn viscentrum in de belangstelling te plaatsen loofde hij onlangs eén bedrag van 100.000 gulden uit voor de big- gamevisser die voor 31 december 1991 zijn record verbetert. Maar die moet dan wel gevangen zijn aan boord van zijn jacht... Over de haai doen vele spook verhalen de ronde. Wie nu eens precies wil weten wat fictie en re aliteit is, kan ik het dezer dagen verschenen boek 'Haaien' aanbe velen. Het is uitgegeven bij de Zuidhollandse Uitgeversmaat schappij en kost f79,90. Dat is een flink bedrag maar het 240 pagi na's tellende werk op groot for maat bevat een groot aantal fasci nerende kleurenfoto's. Verder is een groot aantal inter nationale deskundigen gevraagd om het licht over het fenomeen haai te laten schijnen. Wist u bij voorbeeld dat er 30 haaienfami- lies bestaan die weer kunnen wor den onderverdeeld in 350 ver schillende soorten? Dat ze niet al lemaal vraatzuchtig en gevaarljk zijn blijkt uit hun formaat: er zijn soorten die niet langer worden dan 15 tot 20 centimeter. De wal- vishaai is met 14 meter de groot ste vis ter wereld. Hoewel verhalen anders willen geloven is slechts een zeer klein gedeelte gevaarlijk voor de mens en dat nog maar onder zeer bij zondere omstandigheden. Over de hele wereld, zo meldt het boek, worden per jaar niet meer dan 100 mensen aangevallen door een haai en in 25 tot 30 gevallen is zo'n aanval dodelijk. Zet dat af tegen het aantal men sen dat in zee gaat zwemmen en je hebt een minimale kans. Kleiner zelfs dan getroffen te worden door de bliksem of het slachtoffer te worden van een misdrijf. Het boek haaien gaat uitge breid in op de leefgewoonten van de verschillende soorten, hun aanwezigheid in verschillende wateren en de biologische feiten over een vissoort, die al zo'n 350 miljoen jaar geleden voor het eerst op de aarde verscheen. Het bijzondere van de vissoort is wel dat hij qua vormgeving weinig is veranderd sinds zijn oervader en -moeder een plaatsje opeisten onder de zon. 'Haaien' verhaalt verder over de zintuigen van de haaien en de voortplanting die wordt onder steund met een reeks zeer fraaie opnamen van ei tot jonge zwei- haai. Een flink deel van het boek is gereserveerd voor de verhalen over de haai als vijand van de mens. Achtereenvolgens worden feiten en cijfers vermeld over aan vallende haaien in Australië, de VS, Zuid-Afrika, Nieuw- -Zeelanmd en het tropishce deel van de Grote Oceaan. Wie ooit een haai aan de hengel heeft gevangen kan rekenen op grote bewondering van familie en bekenden. Is de haai immers niet de grootste en tegelijkertijd ge vaarlijkste vis die in onze zeewa teren rondzwemt? En zo'n beest aan de haak slaan en binnen boord halen moet toch wel het overtuigende bewijs zijn datje als sportvisser je mannetje weet te staan. Ik biecht het u maar direct eer lijk op. Ik ben geen haaienvisser en zal dat ook nooit worden. De enige keer in mijn leven dat ik een haaitje van even een meter heb gevangen is al weer 12 jaar gele den. Ik was toen op uitnodiging aanwezig bij de officieuze wereld kampioenschappen kustvissen die werden georganiseerd in het Afrikaanse Sahara-land Maure- tanië. En ik vergezelde daar de Neder landse kampioen Van Meel uit het Brabantse Lepelstraat die de strijd moest aanbinden tegen col lega's uit Frankrijk, België, Italië en Spanje. De Engelsen lieten verstek gaan wegens paspoort en visaproblemen. De wedstrijden werden vervist vanuit een viscentrum ingericht door de Franse werpmolenprodu- cent Mitchell in Nouadhibou ge legen aan een oogstrelende baai met een enorme visrijkdom om zoomd door enorme kolonies fla mingo's. Ik ving de kleine haai daar van af een eilandje even buiten de kust dat met vloed onder water kwam te staan aan een flink stuk inktvis. De haai vocht flink maar bleek al rap niet opgewassen te gen het oersterke materiaal dat vooral was gericht op de vangst van grote roggen en enorme cour- bines van vele tientallen kilo's Het gaf me minder voldoening dan het vissen met ultralicht ma teriaal op enkele kilo's zware an dere vissen, waarvan ik me de na men behalve de donkerbruine merou niet eens meer herinner. Maar er zijn anderen die veel enthousiaster zijn over de haaien- vangst. Een exponent is de Ne derlander Rudolf Streur die aan de Portugese Algarve sinds een flink aantal jaren eigenaar is van een centrum voor de diepzeevis serij en op wiens centrum in de Zwedens zagenfabrikant Sandvik mogelijkheden te vergroten kun- heeft een mini-uitvoering van de nen er ook wolfram-gritzagen, of zaagbeugel, afgeleid van de beken- draadzagen in gespannen worden, de bomen- en takkenzaag op de De greep van de beugel, die te- markt gebracht.De zaagbeugel is vens als zaagbladspanner fungeert, maar 30 cm lang. Behalve voor licht ligt goed in de hand en is nu ook boomsnoeiwerk is deze nieuwe voorzien van een handbeschermer, zaag ook geschikt voor het zagen Daardoor wordt bij een onverwach- van hout, kunststoffen, metaal, pla- te beweging voorkomen dat hand of vuizen en tegels. De standaard-uit- vingers met de zaagtanden in aanra- voering (beugel, een hardpoint king komen, zaagblad èn een onbreekbaar me taalzaagblad) kost ƒ19,95. Om de Een uitstekende oplossing voor Deze zaag is heel geschikt voor klein snoeiwerk. (foto gpd> het zagen van vrij dikke materialen takken, balken, kunststof pijpen, is de afstand tussen zaagblad en enz. kunnen dus in eén arbeidsgang beugel. Die is 14 cm hoog. Dikke gezaagd worden. De haai gevangen voor de kust van Nouadhibou in Mauretaniè. (foto Bram van Leeuwen) Ons land kent vele enthousiaste modelbouwers die, veelal in clubverband, hun hobby beoefenen en daarbij vaak perfecte resultaten bereiken. Er worden regelmatig modelbouwbeurzen en tentoonstellingen georganiseerd. Daar zijn door hobbyisten gebouwde modellen te zien van allerlei aard. Soms is zo'n manifestatie gewijd aan één bepaald gebied, zoals bijvoorbeeld treinen, vliegtuigen, schepen, huizen en gebouwen, molens, wagens en karren, enz. Zo'n beurs biedt ook veel informatie over modelbouw. 'Nieuwelingen' op dit gebied kunnen er heel wat over modelbouw opsteken. Een interessant bouwobject vor men de ouderwetse handkarren.' Die waren lang geleden een beken de verschijning in het straatbeeld. De kolenboer, de petrolieman, de visboer en de bakker duwden dage lijks hun handkar door de straten om hun waren te slijten. Ouderen zullen zich die periode nog wel voor de geest kunnen ha len. De herinnering daaraan kan le vend gemaakt worden door zulke karren op schaal (1 op 8) als model na te bouwen. Het vereist wel wat handigheid, een scherp oog voor de tails en vooral veel geduld. Vaak is een duidelijke tekening of een foto al voldoende. Aan de hand daarvan kan een zo nauwkeurig mo gelijke werktekening gemaakt wor den. Let daarbij goed op de details en de verhoudingen. In oude tijd schriften of boeken zijn wel afbeel dingen te vinden. Materiaal en gereedschap Handkarren kunnen het best ge maakt worden van massief (hard- jhout, dat in de vorm van plankjes Twee handkarren op mini-formaat ie Kijken is bij een ambachtelijke meubelmaker of timmerman. Eike hout is eigenlijk het mooist, maar beuken of grenen kan natuurlijk ook heel goed. Het hout wordt gezaagd met een figuurzaag (het 'ouderwetse hand type', of een elektrische. De wat gro tere onderdelen kunnen ook met een klein type handcirkelzaag ge zaagd worden. De verbindingen tussen de diver se onderdelen kunnen met heel kleine spijkertjes of met 'deuvel- tjes' tot stand worden gebracht. Als deuvels kunnen op de vereiste leng ten afgekorte satéstokjes dienen. Om ze aan te brengen worden in het hout gaatjes met de diameter van de 'saté-deuveltjes' geboord. Met een druppeltje houtlijm kan dan een perfecte verbinding tot stand ge bracht worden. Afwerking Voor de afwerking is vernis nodig. Als u Rambo-vemis gebruikt, kunt u veel pietepeuterig schuurwerk vermijden. Deze laat tijdens het lak ken de nerf van het hout niet of nau welijks opkomen. De vernis geeft bovendien een mooie zijdeglans. Als u bepaalde onderdelen van de kar in een kleurtje wilt verven, neem voor die delen dan beuke- hout. Dat heeft bijna geen nerf en de verf hoeft dus van het schilderen niet te worden geschuurd. Als het om wat ingewikkelder modellen gaat, zijn originele teke ningen, of kopieën daarvan, onmis baar. In een (streek)museum is op dit gebied vaak aan heel goed mate riaal te komen. Of snuffel eens in een bibliotheek. Wie het zelf maken van werkteke ningen een te omslachtig en te moeilijk werk vindt, kan proberen aan kant en klare exemplaren te ko men. Vooral de beginneling zal zo het best een modelbouwhobby kunnen beginnen. Een modelbouw vereniging in uw omgeving kan u op weg helpen. Er bestaat een serie werktekenin gen voor handkarren, van de beken de modelbouwer Bertus Rollé. Ze zijn op ware (bouw)grootte en kun nen dus zó overgenomen worden op het hout. Inlichtingen over deze se rie zijn verkrijgbaar bij Kreakros Produkties, tel. 04125-2331. Van der Marei kanshebber in Alp hen ALPHEN AAN DEN RIJN - Jan van der Marei start morgen als favo riet voor de eindzege van het Top Triathlon Circuit, dat dit jaar voor het eerst gehouden wordt. De Aar- landervener heeft na drie wedstrij den de leiding in het klassement en begint met een voorsprong van 111 punten op zijn naaste concurrent Nick Marijnissen uit Bergen op Zoom aan de slot-kwarttriathlon in Alphen aan den Rijn. Er lijkt Van der Marei weinig meer te kunnen gebeuren na zijn imponerende prestaties eerder dit jaar in Nieuwkoop (eerste), Stein (tweede achter Pim van den Bos) en Scherpenzeel (eerste). Eimert Ven- derbosch uit Hengelo is eveneens kandidaat voor pen plaats op het erepodium. Bij de vrouwen is de kersverse Europees kampioene Thea Sybe- sma de te kloppen vrouw. Evenals Van der Marei leidt de Groningse het tussenklassement met verve. Inge Pool, twee keer eerder winna res in Alphen, en Wilma Luggen- horst vormen de voornaamste bela gers van Sybesma. De kwarttriathlon begint om 12.00 uur met een duik in de Zeger- plas en eindigt dit jaar voor het eerst in het centrum (Vondelstraat) van Alphen. Sterk herstel van Zonderop LEIDEN - Bionda Zonderop heeft op het A-toernooi van Z'67 uitste kend gepresteerd door de laatste acht in het hoofdonderdeel te berei ken. Op het Rotterdamse Zuiderpark kwalificeerde de Ripse zich voor het hoofdtoernooi door achtereen^ volgens Savelkoul (7-6, 3-6, 6-4), Brilleman (6-1, 6-1) en Mirjam Tan- nenbaum (3-6, 6-3, 6-3) te verslaan. In de echte eerste ronde trof Zon derop, weer geheel hersteld van een rugblessure, de als vierde geplaats te Trudy Torringa. die geen enkel probleem vormde: 6-1, 6-4. Zonder op, die een plek bij de top zeventig binnen handbereik heeft, stuit in de kwartfinale op de nationale studen tenkampioene Lara Bitter. VERONA Jan Siemerink heeft de kwartfinales bereikt van het Challenger-toernooi in Verona. De Rijnsburgse tennisser won van de Zweed Holm met 7-6, 6-2. In de eer ste ronde had Siemerink gewonnen van de Italiaan Colombo. Ook Jacco Eltingh en Richard Krajigek kwamen bij de laatste acht. Het toernooi in Verona is ge doteerd met een prijzengeld van 90.000 gulden. LEIDEN Voor het eerst in de ge schiedenis van het Leidse honkbal zal er een team in de landelijke klas se te bewonderen zijn. De Key Town Hitters, ontstaan uit een fusie tussen Scorpions en Flashpower, is gisteravond overtuigend kampioen geworden in de hoofdklasse van het rayon Den Haag. Bluebirds uit Delft werd in 5 innings (ingekort vanwe ge de invallende duisternis) met 9-3 verslagen. Het verschil tussen het ambitieu ze Key Town en Bluebirds werd di rect voor de aanvang van de kam pioenswedstrijd treffend geïllu streerd. Een half uur voor dat de eerste bal geworpen moest worden stonden de Leidse honkballers in te gooien. Vijf minuten na het officiële aanvangstijdstip kwam de eerste Delftenaar melden dat de rest nog in een file stond. Uiteindelijk kon de wedstrijd met een half uur ver traging aangevangen worden. Blue Birds begon aan slag, enkele minuten en drie vangballen later was Key Town aan de beurt. Ram sey Hansen kwam gelijk op de hon ken, de volgende slagman Michel de Roon sloeg hem vervolgens met een schitterende home-run binnen: 2-0. De vijfde slagman, Otmar Pauli na, wist de bal ook goed te raken waardoor de Hitters een 4-0 voor sprong nam in de eerste inning. Ei genlijk ging het de hele wedstrijd zo door. In de tweede sloeg Michel de Roon opnieuw een home-run, dat was 5-0. Een beslissende voor sprong. Bluebirds kwam nog terug met drie homeruns, blijkbaar de enige manier waarop het tot scoren kon komen, van Mark Neville (2) en Griensven. Catcher Gustavito Se nior - die aanbiedingen op zak heeft van hoofdklassers ADO, VUC en Hoofddorp - maakte ook nog een rondje. Uiteindelijk werd het dus 9- 3, maar de wedstrijd was eigenlijk een formaliteit. Winst stond in feite al vast, zodat na de laatste inning het feest kon beginnen. Een feest werd het. De meeste LEIDEN Op het tennistoernooi van Zuid-West heeft Patrick Kie boom zijn kansen op deelname aan de Masters aanzienlijk vergroot door de als eerste geplaatste Elmar Gerth in het mannenenkel BI een halt toe te roepen. In het mannen- enkel B2 haakte gisteren ook de nummer twee, Johan Draulans, af tegen Bartel Swart. Kieboom heeft nog alle kans op deelname aan het mannenenkel B van het afsluitende Masterstoef- nooi. In een zenuwslopende partij wist de Nieuw-Venneper, winnaar in B op De Boekhorst, de favoriet Gerth in drie sets te bedwingen. In de allesbeslissende tiebreak had Gerth wel enkele matchpoints, maar Kieboom bezweek niet onder deze druk: 2-6,6-4,7-6. Mogelijk kan deze opvallende zege Kieboom er van weerhouden om zijn rackets in de wilgen te hangen. Hillegommer Swart lijkt in een mannenenkel B2-toernooi weder om op weg naar een nieuw succes. In het begin van het seizoen bereik te Swart de eindstrijd van het B2- enkel op Dekker, die hij verloor te gen Bennie de Bruin. Op Zuid-West plaatste Swart zich voor de halve fi nales. De nummer twee van de plaatsingslijst, Draulans, wist zijn faam niet waar te maken, zoals zijn maatje Philip Nagtegeller dat ook niet kon. Het OLTC-duo neemt in het dubbel nog wel de eerste plaats in. Swart had voor de juiste taktiek gekozen. Elke bal werd voorzien van flink wat slice, waarop Drau lans zich vaak genoeg versloeg. Ging de eerste set slechts met 6-4 naar de Hillegommer, in de tweede spelreeks slaagde de Oegstgeeste- naar er zelfs niet in om een game te halen: 6-0. Opmerkelijk is het wel dat Swart in B2 zo goed weet te spe len, terwijl hij in Cl weinig aanspre kende resultaten heeft geboekt, of het moeten twee halve finaleneder lagen geweest zijn tegen Xander Hertzman. Mogelijk ontdoet Swart zich op Zuid-West van dit juk door, met zijn op kunstgras zeer effectie ve spel, het toernooi te winnen. Onno Guinau behoudt nog steeds uitzicht op een plaats bij de Masters in het mannenenkel B. Gisteren moest de nummer drie in BI aantre den tegen Mare Fleischeuer. De Voorschotenaar had het vooral moeilijk met het servicegeweld van de Alphense kolos, terwijl hij wel hard moest knokken om zijn eigen opslag te kunnen behouden. Dit voordeel buitte Guinau in de tie breaks, waarmee beide sets beslist werden, uit: 7-6, 7-6. De deelnemers aan het eindtoer- nooi op Unicum in D zijn op één na bekend. Talbert Boef is daar on danks een sterk seizoen niet bij. Hij verloor gisteren van T. van der Voort: 7-5, 6-7, 6-2. Boef zal straks nog wel eens terugdenken aan de walk-over, die hij in Nieuw-Vennep moést geven, zodat hij nog de laatste bus kon halen. MARTIN HOEKSTRA spelers zijn van Antilliaanse af komst, en wat minder nuchter dan de doorsnee Nederlander. Toen de champagneflessen leeg waren, ging men vrolijk verder met het bier spuiten. Het leek wel een sport op zich om zoveel mogelijk bier te ver kwisten. Een mooi tafereel was het zeker. Willem van der Horst, getrouwd met een Antilliaanse, heeft de ont wikkeling van het Leidse honkbal van nabij meegemaakt. "Na de fusie hebben we een wat teleurstellend eerste jaar meegemaakt. We waren degradant, en konden ons alleen handhaven omdat een team van Al- phians zich terugtrok. Er bleven ze ven teams ovet in de hoofdklasse, en volgens de reglementen moeten dat er minimaal acht zijn. Dat heb ben we bij de bond aangekaart, en mochten we hoofdklasse blijven spelen". Met als gevolg dat de Hitters dit seizoen glorieus kampioen werd. De ploeg staat nu drie punten voor op de enige concurrent Laakkwar tier, waar zondag nog tegen ge speeld moet worden. Hoe is het mo gelijk dat de prestaties van de Key Town Hitters zo ten goede zijn ge keerd? Van der Horst: "Dank zij de gemeente is de accommodatie sterk verbeterd. Eerst hadden we alleen een veld. Nu beschikken we over een werpersheuvel, gravel en een dug-out. Maar met een goede ac commodatie alleen red je het niet. We hebben ook een stel goede spe lers er bij gekregen. Het is één grote familie, dus men wil hier graag spe len". Injury Fecunda, ook wel Capo ge noemd, ziet de nieuwe spelers als een welkome versterking. "Nu is hebben we alleen maar goede honk ballers, we hebben geen zwakke punten". Alle spelers zijn er overi gens van overtuigd dat de Hitters volgend seizoen in de tweede klasse landelijk opnieuw kampioen wor den. Gewoon om dat iedereen bang voor hun slagmensen is. Het lijkt bluf, maar trainer Milo de Wind (33) zegt dat dat niet zo is. De Wind: "Ze tonen gewoon 100% inzet, en als ze dat volgend jaar weer doen ga ik met ze mee. We kunnen ver komen. De spelers kunnen het, ik zal ze er bij helpen. Bovendien heb ik de be schikking over een sterke as". Werper O'Neill Louiza heeft er rotsvast vertrouwen in: "Als we bij elkaar blijven worden we weer kampioen. Maar als Gustavito Se nior weggaat, dan zullen we hem ze ker missen". Michel de Roon (beste slagman, beste werper en de meeste homeruns), denkt dat Vito, zoals Se nior steevast wordt genoemd, door de groep omgepraat moet worden. "Wij bieden gezelligheid en hebben bovendien de potentie om geleide- Trainer Milo de Wii lidden) nert feest met zijn hitters uit Key Town. De club behaalde gisteravond de titel. (foto Henk Bouwman) lijk naar de top te gaan", aldus de er nog een schepje bovenop: Vol- "Ja, volgend jaar wordt een mak- 25-jarige De Roon die pas vijf maan- gend jaar wordt een makkie". Zijn kie", schreeuwden zij in koor. den in Nederland is. woorden genoten de volledige in- Outfielder Toy Francisco gooide stemming van zijn teamgenoten. GIJS VAN OOSTEN ATLANTA (Rtr) - Atlanta wil de Olympische Zomerspelen van 1996. Daarover laat de stad in haar cam pagne geen misverstand bestaan. De hoofdstad van Georgia heeft de leden van het Internationaal Olym pisch Comité bestookt, zoals de po litici in het Amerikaanse Zuiden de kiezers benaderen: met 24-uurs zwierige glimlachen, de schoonste beloften en pitbull-achtige vasthou dendheid. In het slotoffensief is Atlanta niets te dol. De kandidaat distanti eert zich zelfs van de rest van de Verenigde Staten om het geringste vleugje anti-Amerikaans sentiment onschadelijk te maken. Op 18 sep tember doet het IOC-congres in Tokyo uitspraak. Atlanta heeft vijf concurrenten: Athene, Melbourne, Toronto, Belgrado en Manchester. Dollars vormen in Atlanta het kleinste probleem. Aan geld is geen gebrek. De maquettes tonen de mo dernste accommodaties, kleine pa- leisjes die er in het echt ontzagwek kend zullen uitzien. De stad heeft de kosten begroot op 1,2 miljard dollar (2,2 miljard gulden) en de winst op 0,2 miljard. Atlanta biedt het IOC bovendien compacte Spelen aan. Alle accom modaties liggen binnen èen straal van vijf kilometer, de zogenaamde Olympic Ring. Het Olympisch sta dion zal 85.000 toeschouwers kun nen bevatten, bouwkosten 700 mil joen gulden, het zwemstadïon 15.000 toeschouwers. Verder moet nog een wielerbaan worden aange legd en accommodaties voor het roeien en de schietsporten. Het Olympisch dorp wordt on derdeel van het Georgia Institute of Technology. Er zullen voor een be drag van 300 miljoen gulden wat ex tra slaapzalen gebouwd worden. De infrastructuur is er al. Hotelbedden zyn er in Atlanta, waar regelmatig conventies worden gehouden, in al le maten. De moderne luchthaven is de op een na drukste van het land. Van de 91 leden van het IOC kwa men er 71 persoonlijk een kijkje ne men in Atlanta. Op kosten van de kandidaat uiteraard. De IOC-bobo's werden ontvangen met de traditio nele Southern-vriendelijkheid. De rode fluwelen lopers werden nog net niet uitgelegd maar het ontbrak de grijze eminenties van het IOC aan niets. De meesten toonden zich onder de indruk en verklaarden bij vertrek dat Atlanta de toets aan de efficiency met glans zou doorstaan. Met efficiency bedoelden de le den niet alleen het doelmatige ka rakter, maar ook het financiële. At lanta hield zijn gehoor om het uur voor, dat nergens in de wereld de in komsten uit de televisierechten van de Zomerspelen 1996 zo hoog zullen zijn als in de Verenigde Staten en dan in het bijzonder Atlanta, Geor gia. Het probleem dat Los Angeles in 1984 nog optrad als gastheer werd ontkracht met de verwijzing dat de afstand tussen beide steden net zo groot is als die tussen Moskou 1980 en Barcelona 1992. De IOC-leden waren vooral onder de indruk van Andrew Young. De burgemeester van Atlanta speelde een sleutelrol in de campagne, die een budget had van 14 miljoen gul den. Young, voorheen afgevaardig de van de Amerikaanse regering bij de Verenigde Naties, heeft overal in de wereld connecties, in het bijzon der in Afrika, en onderhoudt goede contacten met de PLO.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17