'Razzia walgelijk gebeuren' 'De motivatie dreigde weg te ebben' Bloem(boU)en houden wel van mensenmaar niet van Polen (Dufti^icutog VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 /sta Na zes jaar wachten krijgt AZL zijn polikliniek voor seksuologie Prof. Van Hall en de gynaecologe Weijenborg die hoofd van de polikliniek wordt. "Hoewel we niet het enige z LEIDEN - De moeite is eindelijk beloond. Zes jaar lang moest het Academisch Ziekenhuis Leiden er geduld voor opbrengen, maar nu is de kogel door de kerk: het AZL krijgt een voor Nederland unieke polikliniek voor seksuologie. En staatssecretaris Simons (volksge zondheid) draagt daarin zijn steen tje bij. Hij zegde een blijvende fi nanciering van ruim een half mil joen gulden per jaar toe. Blijheid alom in de vrouwenkli niek van het AZL. "Het was nu of nooit", zegt prof.dr. E.V. van Hall, hoogleraar gynaecologie. "Veel mensen hadden er hun vrije tijd in [estoken en het duurde al zó lang. levolg was dat de motivatie wegeb de. Ik ving geluiden op dat sommi ge medewerkers naar wat anders zouden gaan uitzien als die polikli niek niet van de grond zou komen. Toen hebben we gezegd: dit is het laatste schot. Wel, het was in de roos. De polikliniek voor seksuolo gie komt er definitief'. kenhuis in Nederland zijn dat hulp op'dit terrein verleent, vervullen we toch een voortrekkersrol. Zeker als je de Pe gynaecologeFh.T.H.M. Weij- omvang - zeven hulpverleners - in ogenschouw neemt". tSSfiSlS om begin volgend jaar de deuren te openen. In principe op het terrein van het AZL en zo dicht mogelijk bij de vrouwenkliniek. Van Hall en Weijenborg bereiden samen met prof.dr. J.G. van Dijk (seksuoloog) en drs. J.K. de Bruyn (androloog, arts die zich met onvruchtbaarheid van mannen bezighoudt) de komst van de polikliniek voor. De kliniek komt er voor patiënten met seksuele problemen en voor het opvangen van slachtoffers van seksueel geweld. Van de poli moet een uitstraling over het hele land uitgaan. Staatssecretaris Simons heeft dat duidelijk in zijn brief laten blijken. "Hoewel we niet het enige ziekenhuis in Nederland zijn dat hulp op dit terrein verleent, vervul len we toch een voortrekkersrol. Ze ker als je de omvang (zeven hulp verleners) en de structuur van de kliniek in ogenschouw neemt", zegt prof. Van Hall. Visie Het AZL, en dan met name de afde ling gynaecologie, werkt vanuit een bepaalde visie op vrouwengezond heidszorg. Van Hall omschrijft het als een 'integrale benadering'. "Als een vrouw met buikpijn komt, veel afscheiding heeft of niet in ver wachting raakt, dan moet je niet al leen naar de medische klacht kij ken. Het komt nogal eens voor dat we op verschillende sporen tegelijk moeten werken waarin lichamelij ke, emotionele of maatschappelijke aspecten aan de orde zijn". Vooral in de gynaecologie is deze benadering van belang. Vrouwen met negatieve seksuele ervaringen of zij die seksueel misbruikt zijn, ontwikkelen dikwijls lichamelijke klachten waarvoor geen medische oorzaak kan worden gevonden. Bij integrale benadering kunnen pro blemen op dat gebied worden aan gepakt waar ze vandaan komen. Prof. Van Hall noemt de polikliniek seksuologie dan ook een essentiële schakel in die integrale benadering van de vrouw. De verwachting is dat veel verwijzingen van de eigen afdeling zullen komen. Maar de poli is er voor alle klinie ken binnen het AZL. Met psychia trie en urologie zijn er jaren geleden al afspraken gemaakt over het be handelen van mannen met seksuele problemen. Ervaringen waarvan de nieuwe kliniek gebruik kan maken. De kindergeneeskunde speelt een rol als er mogelijk sprake is van in- Rijnsburgse ondernemer woest over controles op illegale werknemers krachten door middel van adverten- verplichting ties en het arbeidsbureau r tende'els zonder s deelr i werklozen te laten gelsen en Polen het gat op de j_. i dergelijke arbeids- beidsmarkt willen opvullen. Het i "De minis- pools. "Dat zal wel a-sociaal zijn walgelijk dat als je het geluk hebt maar als zoiets democratisch wordt - RIJNSBURG - 'Als er ge- ter wil eerst de Nederlanders nn«tmnetwnrHenPnpr7iin het werk helpen. In de praktijk besloten, wordt het ook geaccep- mag oogst moet worden en er zijn h r t t d Riinsbureer. hü tv vaste baan willen teerd", meent de Rijnsburger. Hij hebben. De minister kan hier dus vindt de sociale voorzieningen niet genoeg legale werkne- mers dan neem ik toch weer niets doen met zijn werklozen- Nederland té goed. "Daardoor zijn illegalen aan. Het werk moet korps", meent star. gedaan worden want de Het instellen van arbeidspools oogst laten Staan IS tegen el- ziet Star als een mogelijke oplos- Voor anderen ke moraal van de onderne- sing om de arbeidstekorten mer. Iedereen die goed bezig Engelsman te zijn, je een baan Pool niet". De Rijnsburger gelooft niet dat het veelgenoemde slechte imago van de agrarische sector mensen te- inder gemoti- genhoudt om tijdelijk werk aan te nemen. "Waarom hebben wij dan nooit problemen om een van onze 65 vaste arbeidsplaatsen in te vullen weinig verloop on- vpaar dagen te werken. is, zorgt voor zijn produkt. Dat betekent dat je iedereen mobiliseert om de oogst bin nen te halen". De Rijnsburgse ondernemer Kees Star van het gelijknamige droog- bloemenbedrijf laat er geen ondui delijkheid over bestaan: de huidige jacht op illegale werknemers noemt hij een "walgelijk gebeuren" en lost geen enkel probleem op. Bij het produktiebedrijf van Star aan de Vinkenweg werd gisteren een inval - razzia noemt Star het zelf - gedaan op zoek naar illegale werknemers. Dit voorjaar werd de Rijnsburgse ondernemer tot een boete van 12.000 gulden veroordeeld voor het in dienst hebben van illegalen. Gis teren troffen de controleurs die alle uitgangen van het bedrijf afsloten en vervolgens het bedrijf doorzoch ten, alleen legale werknemers aan. "We hebben dit jaar geluk gehad met een vroege oogst en de late schoolvakanties. We konden zo vrij veel gebruik maken van scholieren. Daarnaast zijn er veel Engelsen in de buurt die wel mogen werken", vertelt Star, die een inval wel had gewacht. "Ze weten precies dat het druk is in de droogbloemensector en dat de schoolvakanties zijn afge lopen. Juist nu doen ze een inval want uiteindelijk komen er hier el- ke dag wel een paar Polen om werk vragen". De ondernemer sluit niet uit, dat hij weer illegalen aanneemt als het nodig is. De boete neemt hij dan op de koop toe. "Tenzij de boete straks een ton bedraagt want dan kun je wel sluiten". Pieken Star wijst op het grote probleem waarmee de agrarische sector tij dens de drukke maanden kampt: de met de weersgesteldheid samen hangende pieken in de hoeveelheid werk die moet worden verzet. "We hebben veel tijdelijke krachten no dig om pieken in de produktie op te vangen. Op het moment dat het 37 graden was, had ik hier honderd ex tra mensen in dienst. Nu zijn het er nog geen twintig. Je kunt die werk zaamheden nooit van te vorén plan nen". Veel mensen aantrekken voor de hele zomerperiode is volgens Star onmogelijk. "Dan heb je we ken dat hier twintig mensen lopen te niksen. Dat is geen verantwoord beleid want het geld ligt hier niet voor het opscheppen". Volgens de Rijnsburgse onderne mer heeft de verantwoordelijke mi nister van sociale zaken B. de Vries te. weinig begrip voor dit probleem dat niet alleen de droogbloemsector treft maar ook andere agrarische sectoren als de bollen- en fruitteelt. Zelf zoekt hij regelmatig oproep- juist heel erg ntrekkelijk om tijdelijk werk agrarische sector op te lossen. "Die te nemen omdat ze dan onmiddel- der ons personeel?" Ook de heb je in Amerika ook. Werklozen, lijk hun hogere uitkering kwijtra- meende slechte betaling in de agra- ken". Als een andere oplossing ziet rische sector i die daar graag een paar dagen wer ken omdat de sociale voorzieningen Star het minder zijn, zitten in een dergelijke verlenen pool". Star deinst e te pleiten voo s volgens Star i. bepaalde periode beitje. "De tijdelijke krachten krij- n vrijstelling aan on- gen net zo veel betaald als de vaste niet voor terug dernemers uit de agrarische secto- werknemers. Die slechte salarissen Kees Star (links) en bedrijfsleider Jan-Willem van Delft: >n zijn een dooddoener". Van onze redacteur Tim Brouwer de Koning haarlem Mawgorzata en Jacek hadden zich in Polen zo veel voorgesteld van werken in het rijke Nederland. Tijdens de afgelopen anderhalve maand hebben zij echter geen bol kun nen pellen. Terwijl dat toch de uitdrukkelijke bedoeling was van de 21-jarige studente archi tectuur en de even oude student elektronica uit Katowice, die alles in het werk hadden gesteld om in de Bollenstreek vakantie werk te verrichten. Het Poolse paar behoort tot de slachtoffers van de strenge wetgeving van minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid, die bedoeld is om de Nederlandse arbeids markt te beschermen. De be drijven mogen absoluut geen mensen van buiten de EG in dienst nemen. Doen zij dat toch, dan hangt hen een forse boete boven het hoofd. De vreemde lingenpolitie ziet er tevens op toe, dat de ongewenste arbeids krachten binnen de kortste ke ren ons land verlaten. Dank zij de zorg van Loekie van Balen, oud-wethouder van Haarlem en thans raadslid voor de PvdA, en haar echtgenoot Bert van Maaren komen deze twee Polen in elk geval niet be rooid terug in hun vaderland. Met een voor Nederlandse be grippen bescheiden maar voor Polen aardig kapitaaltje zijn Mawgorzata en Jacek vanmid dag in de bus naar huis gestapt. "Bij elkaar nog niet eens de prijs van ov-jaarkaart", om schrijft de Haarlemse het door de Polen verdiende geld, waar mee ze wil aangeven dat Neder landse studenten gemiddeld veel beter af zijn dan onderne mende Poolse collega's. Maar de Polen zijn zo ingeno men met hun zelfverdiende ver mogen, dat zij zich voornemen thuis met geen woord over de Westerse valuta te reppen. Ja cek: "Ik zet dat geld op de bank. Later wil ik er pas wat mee gaan doen. Misschien kan ik dan een bedrijfje beginnen of sneller aan woonruimte komen". Maw gorzata, die een zware en dure studie volgt, heeft andere plan nen. "Ik kan mijn vakantiegeld goed gebruiken voor aanvullen de uitgaven voor mijn studie, Haarlems echtpaar c Dat het Poolse stel toch nog wat heeft kunnen verdienen, hadden ze niet meer verwacht. Onbekend met De Vries' stren ge regelgeving liepen zij tot hun verbijstering onophoudelijk te gen muren op. Overal waar zij zich als vakantiewerkers aan boden, werden zij met open ar men ontvangen tót zij vertelden dat zij uit Polen kwamen. Geen bollenboer peinsde erover een gepeperde boete te riskeren, hoe groot de roep om werkne mers ook was. In plaats van rijker werden Mawgorzata en Jacek, die Ne derland met rugzakken van 31 kilogram per persoon liftend hadden bereikt, in ijltempo zo arm, dat de terugreis al aan staande leek. Zonde van het du re visum en van het van familie leden geleende geld, dat zij waarschijnlijk nooit zouden kunnen terugbetalen. Alles veranderde toen de Haar lemse fysiotherapeut Bert van Maaren hen bij de Langevelder Slag in Noordwijk een lift aan bood, hen op de koffie noodde en de Polen vervolgens naar een camping bracht, waar ze hun tentje opzetten. Van Maaren be loofde met zoeken naar werk te helpen. Een paar dagen later gingen de Polen mee met Van Maaren naar de kop van Noord-Holland, waar zij eindelijk een welwil lende werkgever vonden die zich niet liet afschrikken door van hogerhand opgelegde boe tes. Bij hem konden Mawgorza ta en Jacek twee weken aardap pels rooien. Bovendien konden zij hun 'primitieve Poolse kam peeruitrusting verruilen voor een degelijke Hollandse kamer. Ondertussen zat in Haarlem het 'pleeggezin' ook niet stil. Dat resulteerde in in weer een ander vakantiebaantje. Bij Van Maaren en Van Balen kregen ze onderdak. "Zij hebben hun geld niet cadeau gekregen", vindt Van Maaren, die stad en land af zocht naar geschikt werk voor zijn gasten. Loekie van Balen, onder meer ook lid van de inter- bestuurlijke projectgroep soci ale vernieuwing, verbaast zich over de omslachtigheid waar mee dat gepaard moest gaan. "Aan de ene kant staan we voor aan als er kleding moet worden ingezameld voor Polen. Maar als we daadwerkelijk wat aan, noem het maar ontwikkelings hulp, kan worden gedaan, ver hindert de minister dat met zo'n strenge wet". "Over die wetgeving valt trouwens nog te discussiëren. Maar de rigide toepassing ervan stuit mij tegen de borst. Nu worden zelfs studenten daarvan het slachtoffer. In een tijd waarin steeds meer grenzen opengaan, worden in het zoge naamd gastvrije Nederland doodleuk Polen opgepakt en naar hun land teruggestuurd. Na zo'n 'razzia' in Aalsmeer moesten ze naar ik heb gehoord zelfs zonder hun kampeerspul- len aan de thuisreis beginnen. Hoe zouden Nederlanders rea geren als hun kinderen, die in pakweg Engeland vakantie werk willen doen, meteen bij aankomst worden opgepakt en weer naar huis worden ge stuurd?" Mawgorzata en Jacek zijn het stadium van vertwijfeling al lang gepasseerd. Zij hebben, weliswaar op het nippertje, Holland toch nog als een gast vrij land ervaren. Zij zijn be leefd genoeg om dat te bena drukken. En hoe groot hun ver langen naar grotere welstand ook is, toen zij van Van Maaren een cadeautje voor zichzelf mochten uitkiezen, kwamen zij allebei met een Pools-Neder- lands woordenboek aanzetten. Of ze dat volgend jaar opnieuw zullen gebruiken, lieten zij wij selijk in het midden. Ondanks de goede afloop van het Hol landse avontuur waren de erva ringen te tegenstrijdig voor èen abonnement op het land waar de bloem(boll)en kennelijk wel van mensen, maar niet van Po len houden. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer. Van Leeuwen. Verhage, Groene- veld. de Ruiter. Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M.A. van Schie, tel: 177100, Rijnsburgerweg 96. zo 8 uur tot 24 uur: P.M. Baars, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Visser, tel: 212025. zo 8 uur tot 24 uur: R.G.M. Taytelbaum, tel: 120226, Utrechtse Veer 17. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: F.M.M. Huibers, tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: E K. Fogelberg/M.E. v.d. Muysenbergh, tel: 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr. Van Rijn. Bé- nit. Nieuwenhuis, Hom, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.G. R.E. Zaayer, tel: 316008, R.P. Geerlingspad 11. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, tel: 765400. Kennedylaan 24. Groep 5 - Jasperse, Wiersma. Crul, Kooijman. De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, tel: 761754, Vondvellaan 58. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C luffermans/D Koster Haaaweq 41, tel: 315900; via dokterstelefoón 071-122222 kunt i welke arts dienst heeft. Medische Diensten za: P. van 1 Woud, tel: 410070, Hoofdstraat 40; zo: L Middendorp, tel: 130189, Peppelschans K14; spreekuur (uitsluitend voor spoedgeval len) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel: 155666. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159; zo: F. Koopmans, Churchill weg 19, tel: 6352. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- teiwoudse huisarten. tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 31/8 tot vr. 7/9 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel: 071-120136; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loeves- tein 6. Leiderdorp, tel; 071-890000; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voor schoten, tel: 071-762877. (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, Leiden, tel: 071-120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21. Oegstgeest, tel: 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: J.D. Pels. Karolusgulden 40, Leider dorp. tel: 071-896896, spreekuur om 13.00 de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol* werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en ALGEMEEN MAATSC APPELIJK WERK Sociaal Psychische Hu voor dringende hulp buiten kantooruren, tel 06-8212141. eest of seksueel geweld. Huidziek ten kunnen op seksueel gebied een belemmering vormen. De nieuwe poli is er overigens niet alleen voor patiënten van het AZL. Huisartsen of vrouwenartsen uit de wijde om geving kunnen hun patiënten ver wijzen. Mevrouw Weijenborg vertelt dat de gedachte is om de therapie zo kort mogelijk te houden. Wordt de be handeling langdurig dan wordt de patiënt naar een psychotherapeut of de Riagg verwezen. "Wat heel goed werkt", zegt mevrouw Weijen borg, "is groepsbehandeling. Op die manier maak je de patiënt minder afhankelijk van de therapeut. En je bevordert dat de mensen zelf naar oplossingen zoeken. Praten met lot genoten kan bevrijdend werken. Dat is heilzaam omdat ze er iets van zichzelf in herkennen. We vormen groepjes van maximaal acht vrou wen die tien tot vijftien keer over hun ervaringen praten. Hetzelfde doen we met mannen. Bij beide zien we goede resultaten". Mevrouw Weijenborg benadrukt dat het zeker niet de bedoeling van de nieuwe polikliniek is om zoveel mogelijk patiënten te werven. Huis artsen kunnen bij het AZL aanklop pen als zij geen raad weten met een patiënt die problemen op seksueel terrein heeft. Prof. Van Hall voegt eraan toe dat de poli er niet uitsluitend voor hulp verlening komt, maar dat er tevens wetenschappelijk onderzoek wordt gedaan. "Je kunt dat pas goed doen als je een flinke ploeg hebt. Dan kun je body geven aan de gedachte die je uitdraagt". Seksueel geweld krijgt ook aan dacht van de nieuwe polikliniek. De Stichting Samenwerkingsverband tegen Seksueel Geweld in Leiden is voornamelijk voor het verbeteren en coördineren van de opvang voor hulp aan slachtoffers. Mevrouw Weijenborg is voorzitter van de stichting. Bijscholing De nieuwe polikliniek krijgt, net als alle afdelingen van een academisch ziekenhuis, drie taken: patiënten zorg, onderwijs en onderzoek. Prof. Van Hall benadrukt dat natuurlijk niet alle patiënten met seksuele pro blemen in de polikiniek kunnen worden behandeld. In dat kader noemt hij het van belang om zorg te dragen voor bij- en nascholing van hulpverleners. Zo hoopt hij dat de polikliniek een groot uitstralingsef fect heeft. "Zeker in de aanloopfase gaan we de boer op. Omdat de poli zo groot van opzet is zal zij serieuzer worden genomen. En het is een im puls voor de gynaecologie. Dan denk ik niet alleen aan het AZL, maar aan het hele land". Door de mand gevallen NOORDWIJK Twee militairen uit Leiden vroegen gisteravond op het Noordwijkse politiebureau of ze een taxi mochten bellen. Hun fiets zou bij een valpartij onklaar zijn ge raakt. Omdat het tweetal zich vreemd gedroeg en wat schaafwon den had, ging de politie op onder zoek uit. Daaruit bleek dat ze be trokken waren bij de mishandeling van een 18-jarige Noordwijker. De Koninklijke Marechaussee onder zoekt de zaak. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Ongeveer kwartier over elven weerklonk hedenochtend in de richting van het Rijnspoorsta tion te 's-Hage een zwaar schot, kort daarop weer een, toen nog een en eindelijk volgde eene los barsting, veelovereenkomst heb bende met het slotstuk van een groot vuurwerk. Uit alle ramen in den omtrek zag men ver schrikte gezichten. Een paar po litiemannen voorafgegaan door een hoop jongens renden in de richting vanwaar de schoten kwamen; de somberste veron derstellingen werden in de poor ten van talrijke hofjes aan den Zuid-Oost-buitensingel ge maakt, ja, men opperde reeds het denkbeeld dat de voor niets terugdringende Haagsche straatjeugd op de eene of andere manier er achter was gekomen waar het vuurwerk voor Prin- sessedag geborgen was en dit maar vast had afgestoken. En wat was nu het geval? De machi nist Vrooman van de Nederl. Rijn-Spoorweg-Maatschappij vierde heden ziin 25-jarig jubi leum als ambtenaar bij genoem de maatschappij. Zijne confra ters hadden het stoompaard, waarop Vrooman al die jaren dienst deed, feestelijk versierd met groen en vlaggen en op den spoorweg van het station tot dè werkloods, op korte afstanden, knalsignalen aangebracht, die anders bij mistig weer gebruikt worden, en thans dienst deden als saluutschoten; vandaar de kanonnade, die zooveel schrik had teweeggebracht. Vijfentwintig jaar geleden: - De hoofdingenieur van de maatschappij, die de stuwdam bij Zermatt (Zwitserland) bouwt, heeft vanmiddag ver klaard, dat als gevolg van de la wine 103 personen worden ver mist. De meeste van hen zijn Ita lianen, Zwitsers en Spanjaar den. Men vreest dat allen om het leven gekomen zijn. De schade wordt geschat op zes miljoen gulden. Met een hef schroef vlieg tuig wordt het gedeelte van de gletsjer dat gevaar opleverd ge bombardeerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13