Bewoners tegen plan bouw Geversstraat Vier jaar cel geëist voor reeks inbraken 'Sommigefruittelers hebben grote moeite met vieze blaadjes' Gemeente presenteert schets voor Brinkmanlocatie' OEGSTGEEST - "We praten hier over een vage schets, dus eigenlijk praten we ner gens over", zo vatte een om wonende van de Brinkman- locatie in Oegstgeest gister avond de discussie samen. Het gemeentebestuur van Oegstgeest had in het ge meentehuis een informatie avond belegd over bouw plannen voor een deel van de Geversstraat, de zoge naamde Brinkmanlocatie tussen het benzinestation en de De Kempenaerstraat. Duidelijk werd alleen dat de buurt een gisteravond door een stedebouwkundig bu reau gepresenteerde 'schets' voor het gebied niet ziet zit ten. Wethouder van ruimtelijke orde ning H.A. Rijks (VVD) zette in zijn inleiding het doel van de avond uit een. "Het gaat hier niet om de con crete invulling van de locatie. Het gemeentebestuur wil u informeren over de stand van zaken en wij wil len uw mening horen". Haast is vol gens de wethouder geboden, omdat anders de gemeente gedwongen zou zijn een bouwvergunning af te geven voor een plan dat een project ontwikkelaar enige maanden gele den indiende. De betrokken panden (Gevers straat 75 tot en met 81) zijn eigen dom van een projectontwikkelaar, die ze wil afbreken om er zes luxe woningen te bouwen. De gemeente raad heeft voor het gebied in februa ri een voorbereidingsbesluit geno men, waarmee 'ongewenste ontwik kelingen' geblokkeerd kunnen wor den. Daarna gaf de gemeente een stedebouwkundig adviesbureau opdracht een schets van toekomsti ge bebouwing te maken die zou pas sen in het bestaande straatbeeld. Nadat het voorbereidingsbesluit was genomen bleek echter dat de projectontwikkelaar kort daarvoor het bouwplan had ingediend voor zes luxe woningen. Dit plan voldoet aan de eisen van het bestemmings plan, zodat de gemeente er formeel niets tegen kan ondernemen. De projectontwikkelaar verklaarde zich echter bereid te wachten met haar plan tot de 'schets' van het ad viesbureau beschikbaar zou ko men. Deze schets maakt onderdeel uit van een uitgebredie stedebouw- kundige studie die binnenkort klaar is. Scheef Gisteravond presenteerden twee medewerkers van het bureau de re sultaten van de studie voor de Ge versstraat. De Brinkmanlocatie moet volgens het bureau worden bebouwd met bedrijfsruimten en woningen, die net zoals de huidige panden min of meer 'scheef op de straat komen te staan. Deze 'in springende bebouwing' is histo risch zo gegroeid en sluit aan bij de panden die het patroon volgen van de vanuit het dorpscentrum op de Geversstraat uitkomende wegen. Op de begane grond zouden be drijven moeten komen met zoge naamde 'baliefuncties', zoals kanto ren of een reisbureau. Daarboven zouden in twee of drie bouwlagen woningen moeten komen. De nieuwbouw moet 'zeer divers' zijn om het karakter van de straat niet te verstoren, omdat de vervallen pan den die voor de nieuwbouw ge sloopt moeten worden ook in sterk verschillende bouwstijlen zijn uit gevoerd. Wethouder Rijks voegde daar aan toe dat ook het Oegstgeester college van B en W op de begane grond graag 'baliefuncties' zou zien. Daar boven kunnen dan woningen ko men die in ieder geval goedkoper zijn dan de zes dure villa's die de projectontwikkelaar wil bouwen. Deze verklaarde al eerder deze mo gelijkheid te willen overwegen. De buurtbewoners wezen de plannen van het bureau eensgezind af, omdat de hoge bebouwing licht zou wegnemen uit hun tuinen. Het plan zou te 'massaal' zijn voor de rustige woonbuurt, waardoor ge- luids- en parkeeroverlast zou ont staan. "Dus geef ons die zes huizen maar, dat plan oogt een stuk vrien delijker", zo vatte een omwonende de bezwaren samen. Nergens Volgens de wethouder lopen de buurtbewoners met die conclusie veel te hard van stapel. "Het enige concrete plan dat ter tafel ligt is dat voor de zes woningen, de rest is slechts een schets van hoe het ook zou kunnen". "Maar dan praten we eigenlijk nergens over", stelde een omwonende daarop vast. Die conclusie deelde de wethou der niet. "Uw opmerkingen zijn vanavond gehoord en zullen wor den meegewogen in de verdere pro cedure. Volgende week vergadert de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening en ook daar bent u al len weer hartelijk welkom". Deze panden aan de Geversstraat in Oegstgeest worden binnenkort gesloopt. Het is nog niet duidelijk hoe de toe komstige bebouwing er uit gaat zien. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG/W ASSENAAR - 'Een volstrekt hopeloos geval', vond rechtbank-president Timmermans van de 30-jarige Wassenaarder die gistermiddag terecht stond. De man heeft dit jaar talloze diefstallen en in braken gepleegd. Door de halsstarrige houding van de verdachte om aan onderzoeken mee te werken of zelf met alternatieven te komen, is er volgens de president voor hem bitter weinig toekomst. Officier van justitie Van Zeeben zei het moeilijk te vinden om op die manier een straf te eisen. "Door ge brek aan medewerking van de verdachte rest mij niets anders dan de botte bijl van gevangenisstraf. Het eni ge dat ik kan doen is door een hoge straf de maat schappij maximaal te beveiligen", aldus Van Zeeben. Hij eiste een onvoorwaardelijke straf van vier jaar. De man was al in januari opgepakt na een paar in braken en pogingen daartoe in Wassenaar. De ver dachte werd in april echter weer op vrije voeten gela ten vanwege het nijpende cellentekort in de gevange nis. "Helaas ging u rustig door met stelen en inbre ken", constateerde de president. Woningen aan de Lange Kerkdam, Deylerweg en Clematislaan waren niet veilig voor de man. Daarnaast werd hij aangetrok ken door auto's waarvan hij er verschillende stal. Bij een autodiefstal op 10 mei zat in de auto nog een hondje, die hij vervolgens ijskoud heeft afgegeven. Zelf kon hij zich er niets meer van herinneren. "Een gat in het geheugen, daar hebben we allemaal wel eens last van", aldus de president die niet te zwaar tilde aan dit detail, omdat er nog genoeg van de lijst telasteleg- gingen restte. Hoewel hij eerder had verklaard dat een 'onweer staanbare drang om te stelen' hem tot zijn daden bracht, zei hij gistermiddag dat dat niet waar was. De rechtbank deed vervolgens verwoede en uiteindelijk vergeefse pogingen om wèl de juiste verklaring voor zijn gedrag te vinden. Hij wist het zelf niet en ook psy chiaters wil hij geen kans geven. "Ze begrepen mij toch niet", zo zei hij. De raadsman van de verdachte, mr. Sjölroha, vond een maximale straf voor de overtredingen weinig zin hebben. "Gevangenisstraf helpt in zo'n geval niet. Mijn cliënt zit gewoon geestelijk in de knoop", zei Sjöl roha. Dat was de president met hem eens, maar op de vraag wat er dan moet gebeuren moest ook de raads man het antwoord schuldig blijven. De rechtbank doet 13 september uitspraak. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 Leiderdorp wil schadeclaim van paar miljoen bij provincie indienen LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp overweegt een schade claim van enkele miljoenen guldens in te dienen bij de provincie. Door een procedurefout van de provincie kan de Leiderdorpse stortplaats De Does voorlopig niet in gebruik wor den genomen. De vergunning is vernietigd. De gemeente heeft naar schatting twee miljoen gulden in dit project gestoken. Wethouder ruimtelijke ordening en milieu, mevrouw J.F.W. Veldstra (D66), zegt dat de precieze schade nog geïnventariseerd moet worden, maar 'uit de losse pols' schat ze dat Leiderdorp er voor twee miljoen bij inschiet. "Ik sluit niet uit dat we daar de provincie op aanspreken. Er is per slot van rekening een knullige fout gemaakt", aldus Veldstra. De wethouder doelt op de misser van de provincie om de afgifte van de vergunning niet te publiceren in de Staatscourant. Een andere fout was het niet betrekken van de ge meente Woubrugge bij de vergun ningsprocedure. Door de vernieti ging van de vergunning is de inge- bruiknemening van de stortplaats met een tot anderhalf jaar ver traagd. De Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden (Gevulei) is het an dere slachtoffer van de beslissing van de Raad van State om de ver gunning te vernietigen. Deze in stantie had reeds tien miljoen gul den in de aanleg van de vuilstort ge stoken. "Als de vuilstort er helemaal niet komt lijden wij een strop van veer tig miljoen gulden", zegt directeur van de Gevulei mevrouw A. van Gorsel. "We zouden dan geen in komsten hebben uit verkoop van puin". Bij het bedrag van veertig miljoen gulden gaat Van Gorsel er vanuit dat de De Does na 15 jaar he lemaal vol is gestort. De directeur denkt niet dat het in dienen van schadeclaims bij de pro vincie zin heeft. "Dat kan waar schijnlijk niet", aldus Van Gorsel. "Ik vraag me af of de provincie iets te maken heeft met investeringen die je als gemeente gedaan hebt". TWm r1|" i See •I "«c. j'Ê Bijdragen: Irene Nieuwenhuijse Open dag bij Iisserbroeks bedrijf LISSERBROEK De plannen van de ministers Braks en Al ders om boeren en tuinders te verplichten de bestrijdingsmid delen voor het jaar 2000 te halveren, onderschrijft fruitteler Flo- rian de Clercq van harte. De tuinder uit Lisserbroek vindt dat hij zelf 'al aardig op de goede weg' is. Hij heeft dé laatste jaren het gebruik van gif in zijn bedrijf al met 35 procent geredu ceerd. De Hillegomse jaarmarkt was gisteren bij jong en oud in trek. (foto Wim DUkma 'Broodactie' Vennippermolen op jaarmarkt in Hillegom HILLEGOM - De eerste molen broden voor de Vennippermolen zijn gisteren op de Hillegomse Jaarmarkt verkocht. De op brengst gaat naar de Stichting Hillegomse Molens. De stichting wil daarmee de molen aan de Vos- sevaart weer in volle glorie laten draaien. Op de Hillegomse Jaarmarkt gingen de speciaal voor deze actie gemaakte broden vlot van de hand. Van elk verkocht brood gaat vijfentwintig cent naar de stichting. Voor een volledige re novatie is echter een half miljoen nodig. Na de jaarmarkt blijft het originele molenbrood te koop bij bakkerij Out. Het meel voor dit molenbrood kómt van de Alk- maarse Korenmolen 't Rode Hert. De Vennippermolen is al verze kerd van een groep 'vrienden': te weten donateurs, die zich samen met de stichting sterk maken voor herstel. Hoewel het huidige stompgedeelte al goed functio neert het elektrische gemaal re gelt de waterstand in de polder is het half miljoen nodig om romp, kap en wieken aan de mo len toe te voegen. "Een heel be drag", meent S. Fennema, secre taris van de stichting, "maar dan hebben we weer een prachtige molen". Wanneer de stichting denkt te beginnen met de restauratie is nog onbekend. Ze wil in elk geval de komende tijd proberen her en der subsidies los te peuteren. De stichting heeft naast herstel van de Vennippermolen ook nog de wens eens de molen aan de Mo lenlaan te restaureren. De secre taris: "Maar voorlopig hebben we aan dit project onze handen vol". "Deze winter ga ik nog verder door met het uittesten van be paalde mogelijkheden. Misschien kom ik dan wel uit op de helft van het gebruik van voorgaande ja ren. Als ik dat in 1991 haal, dan kunnen andere tuinders de che mische bestrijdingsmiddelen in 2000 toch zeker ook tot de helft hebben teruggebracht". De ministers.van landbouw en milieu willen voorts dat spuiten met gif op de paden tussen de boomgaarden in het geheel ach terwege blijft. "Dat vind ik een heel moeilijk punt. Het idee van de ministers betekent in de prak tijk dat we weer moeten gaan schoffelen en dat is natuurlijk on zinnig. Te arbeidsintensief en dus te duur. Zelf ga ik de grond tussen de bomen afdekken met anti-wor teldoek. De kiemende plantjes verstikken zo". De derde eis van de ministers gaat over de ver plichting van een zogenaamd 'spuitbrevet'. Voor De Clercq de gewoonste zaak van de wereld. "De automobilist heeft toch ook een rijbewijs. Daar ben je er trou wens niet mee. Controle of de fles wel op de juiste wyze wordt ge hanteerd, blijft noodzakelijk". De deuren van de verschillende huizen, boerderijen en schuren staan vrijwel allemaal gastvrij open. Tegen de gevels staan stok rozen en geraniums bloeien over vloedig. Aan de bomen rijpe ap pels en peren. Het fruitteeltbe- drijf van De Clercq en de bijbeho rende woningen liggen er mooi bij. 'De Olmenhorst' in Lisser broek houdt samen met de ande re Nederlandse fruittelers mor gen open huis onder het motto 'Er Op Uit Met Groente En Fruit'. Be langstellenden die een kijkje wil len nemen in het grootste fruitbe- drijf van de Haarlemmermeer zijn in elk geval op De Olmenhorst van harte welkom. Er zijn in Nederland drie groe pen fruittelers, te weten de gang bare, de geïntegreerde en de bio logisch dynamische. De Clercq (30 jaar) schaart zichzelf in de groeiende categorie geïntegreer de kwekers. Momenteel proberen steeds meer van deze telers (hun aantal steeg de laatste drie jaren van twee naar twintig procent) enerzijds een zo goed mogelijk produkt op de markt te brengen, anderzijds willen ze daarbij de na tuur zo weinig mogelijk schade berokkenen. De 'overlopers' ko men van de grootste groep (tot voor kort 76 procent), die valt on der de noemer gangbare fruit teelt. Deze vakbroeders zijn niet zodanig in het milieu geïinteres- seerd, dat zij daar in hun bedrijfs voering rekening mee willen hou den. Zij willen vooral appels en peren zonder ziekten en plagen produceren. Als de plannen van de ministers Braks en Alders ge realiseerd worden en de bestrij dingsmiddelen in 2000 drastisch zijn gereduceerd, zal deze groep zich de komende tien jaar moeten heroriënteren. De biologisch dy namische telers produceren twee procent van de vaderlandse fruit teelt. Zij gebruiken nooit of te nimmer de gifspuit en willen al leen stoffen die de natuur zelf biedt. Vies De Clercq, de vijfde in een gene ratie fruittelers op de Olmen horst, legt uit waarom hij zich be haaglijk voelt in de 'tussengroep'. "Naast de twee bedrijfskundige Florian de Clercq vanfruitteeltbedrijfDe Olmenhorst. "Ik verdedig mijn ideeën nooit, ik leg uit". voorwaarden economisch overleven en het juiste produkt leveren is de laatste jaren het milieu-aspect er als extra factor bijgekomen. We weten tenslotte niet voor niets de effecten van be paalde middelen en die weten schap dienen we in de praktijk toe te passen. Ik heb al het moge lijke gedaan om mijn kennis op dat punt uit te breiden". Hij ver telt van de perebladgalmug, die de tere bladeren van de ontlui kende blaadjes van de pereboom opeet. "Dat ziet er vies uit, maar het diertje tast de vrucht niet aan. Ik la^t dat beestje nu zijn gang gaan en spuit niet meer. Andere fruittelers hebben daar soms nog moeite mee". Morgen wil De Clercq zijn be zoekers uitleggen waarom hij zo veel mogelijk de gifspuit onbe roerd laat, maar zeker niet geheel terzijde zet. "Soms merk je bij mensen grote weerstand tegen el ke vorm van spuiten. Dat vind ik volkomen onzinnig. Vergelijk het met de auto, die laten we ook niet collectief staan. We zorgen tegen woordig wel dat hij zo min moge lijk schade aan het milieu veroor zaakt. Ik verdedig mijn zaken nooit, ik leg uit. Laatst was hier een groep kinderen in de boom gaard. Over het algemeen een milieubewust deel van de Neder landse samenleving. In het kader van een project hebben de kinde ren hier een eigen boom geadop teerd. Op een gegeven moment zaten er luizen op de blaadjes van hun eigen boom. Wat zaten ze op eens in de piepzak. Toen werden ze pas echt geconfronteerd met de problemen. We willen immers allemaal een appel of peer zonder wormen, gaatjes en bruine vlek ken". Zompig De Clercq beheert sinds vijf jaar het familiebezit. Na de Wet op de droogmaling van de Haarlem- begonnen de polder van water te ontdoen. De fruitteler vertelt dat al zeer spoedig na de droogleg ging in 1853 de eerste bedrijven in vette, zompige aarde zijn begon nen. In 1855 zijn de eerste wonin gen neergezet. Het familiebedrijf, van oorsprong landbouw en fruit teelt, is gesticht in 1894. "Blijk baar dachten mijn grootvader en vader nogal ruim. Al die her en der over het landgoed gelegen ge bouwen dateren uit hun tijd. De arbeidershuizen van toen zijn nu al die charmante woningen". Vandaag de dag staat de teler voor de taak steeds in te spelen op de modetrends. De kleur is van essentieel belang, al zal de liefde van de appeleter, die bij een glim mend exemplaar een meligé in houd krijgt te verorberen, snel over zijn. Was tot een paar jaar te rug een vuurrode appel het top punt van appelgenot, vandaag is de rode appel op een gele onder grond veruit favoriet. Dat bete kent dat de Elstar momenteel het troetelkind van de Nederlandse fruitteelt is. "Een goede zoet-zuur verhouding, stevig, sappig, een perfecte appel", is De Clerqs me ning. "Natuurlijk moet je de markt goed in de gaten houden. Een auto-verkoper blijft toch ook niet wachten tot mensen zijn zaak binnen komen. Hij onderzoekt de behoefte en speelt in op de laatste trends", is zijn laatste vergelij king met de autobranche. Dit de laatste zomerrubriek VRIJDAG 31 AUGUSTUS Alphen orgelconcert Dirk Verschrae- gen (uit België), aanvang 20.15 Katwijk orgelconcert Anton Doorn- heim, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. optreden Rotterdamse band 'Relic', aanvang 23.30 uur in het LVC-zoldercafé, Breestraat 66. Voorschoten opening tentoonstelling van le den van de Voorschotense Kunst Kring, aanvang 20.00 uur in het en Baljuwhuis. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Alphen kindervoorstelling (vanaf 5 jaar): 'De koning en de zwerfkat' door theatergroep Narcis, aan vang 15.00 uur in de Rozen- burcht. optreden van de groep 'Jazz Support', met Bossa Nova-klan ken, vanaf 22.00 uur in Alphens Jazzcafé Dick'sies. Hoofddorp lezing: 'Drachtplanten', specia le voedselplanten voor bijen, door Arjen Neve. aanvang 14.30 uur in de Heimanshof, Wieger Bruin- laan. Katwijk poppenbeurs in Tripodia, Hoor- nesplein, van 10.30 tot 16.30 uur. stijldansavond bij Koesta- l/Overduin, aanvang 20.00 uur in het wijkgebouw, Louise de Colig- nylaan. finale derde Nationale Orgel- concours. aanvang 10.00 uur, Hooglandse Kerk; van 13.00 tot 16.00 uur, Hartebrugkerk; slotma nifestatie om 20.00 uur in de Pie terskerk. open inschrijf- en informatie dag K&O cursussen, van 10.00 tot 15.00 uur in K&O-gebouw, ingang Hazewindsteeg. buurtfeest met rommelmarkt van Buurtvereniging Pancras, vanaf 10.00 uur op het plein bij De Burcht. Educa-markt. org. Regionaal Educatief Centrum, van 10.30 tot 16.00 uur op het Stadhuisplein. expositie en bloemschikde monstraties bij Volkstuinvereni ging Roomburg, van 11.00 tot 17.00 uur in clubgebouw Vlietweg 68a. open dag buurthuis Wester kwartier, Ten Katestraat, van 11.00 tot 15.00 uur. films: -Zeca' en 'Het Vlot', over Brazilië, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. tegelexpositie. Museumboer derij Genootschap Oud-Noord- wijk, Jan Kroonsplein, van 14.00 tot 17.00 uur. Tevens uitleg en d^in Sbeïns^a^oude"tegels' receptie t.g.v. afscheid van de heer Rovers, directeur Stichting VW Noordwijk Promotie, van 16.00 tot 18.00 uur, Hotel Oranje. strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur. Noordwijkerhout Country-dansavond North-Hill Country Dancers met live muziek van 'Doublé Barrel', aanvang 21.00 uur in Party Centrum Uni que, Leidsevaart. Oude Wetering gondelvaart döor de Wetering, straattheater, live-optredens en vuurwerk, vanaf 20.00 uur. ZONDAG 2 SEPTEMBER lezing: 'Drachtplanten', specia le voedselplanten voor bijen, door Arjen Neve, aanvang 14.30 i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12