TAD LEIDEN Bezoek Bush kostte Leiden ruim een ton Jomanda mag niet in Regenboog optreden Chinese school bij Studiehuis in Leiden 'Nachtelijke werkzaamheden op terrein energiebedrijf 'Het is een ideale manier om weer eens onder de mensen te komen s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 LEIDEN Het optreden van het 'genezend medium' Jo- manda heeft vrijdag 7 septem ber plaats in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De organisatie moet uitwij ken naar deze accommodatie, omdat de beheerscommissie van kerkelijk centrum De Re genboog in de Merenwijk dinsdagavond plotseling be sloot het optreden van de 'Lady of the light' af te blazen. De commissie kwam bijeen nadat verschillende leden van de kerk gemeenschap hadden gereageerd op publicaties over Jomanda, die genezende krachten zou hebben. Tijdens optredens geeft ze bood schappen door, die ze onder meer krijgt van haar overleden vader. "Wij vinden dat dit soort optre dens niet thuishoren in een ker kelijk centrum. Het strookt niet met de kerkdiensten die er wor den gehouden en met de achter grond van de kerkelijke gemeen schap", verklaart secretaris C. Klaassen de beslissing van de be heerscommissie. Contacten over reserveringen lopen altijd via beheerder J. Huis- 'Komst 'genezend medium' niet gepast in kerkelijk centrum' man van De Regenboog. "Die had begrepen dat het om lezingen met dansoptredens ging", vertelt Klaassen. "Toen werden we dins dag plotseling geconfronteerd met de perspublicaties, waaruit bleek dat het optreden niet strookte met de reservering en met de geestelijke stromingen zoals die in een oecumenische ge meenschap voorkomen". Folders Mede-organisator J. Onderwater zegt dat de beheerder drie maan den geleden wel goed is voorge licht. Er zouden toen onder meer folders en boekjes over Jomanda zijn verstrekt. "Ik heb inderdaad een boekje gehad, maar dat heb ik niet zo nadrukkelijk gelezen", vertelt Huisman. "Het kwam op mij over als dat er een lezing zou Onderwater begrijpt de bezwa ren van de kerkelijke gemeen schap niet zo goed: "Ze denken dat het iets zweverigs is, iets para normaals. Maar het is juist heel oecumenisch", beweert hij. "Ik begrijp de problemen niet, want er worden de meest waanzinnige dingen gehouden in De Regen boog, orgellessen, breibijeen- komsten. Dat kan allemaal in dat multifunctionele centrum. En dit optreden tart op geen enkele wij ze een godsdienst of wat dan ook". "Gebedsgenezers, spirituele za ken, dat past niet. Toen ons be kend werd dat het zoiets zou zijn, hebben we besloten het optreden te weigeren, omdat het te veel problemen zou opleveren met ge meenteleden", reageert Klaassen. De katholieke pastoor J. van Well verwijst voor een reactie naar de beheerscommissie van het kerkelijk centrum. De her vormde predikant A. Alblas die dinsdag niet bij de vergadering aanwezig was, wil wel een toelich ting geven: "Niet iedereen in de kerkelijke gemeenschap heeft zo veel ruimte in zich om een derge lijk optreden toe te laten. Bij de verhuur van het gebouw moet je rekening houden met wat de mensen in je gemeente willen. Zo zouden we het gebouw nooit aan de Centrumpartij verhuren. We hebben in de Merenwijk echt niet te maken met een groep die heel enghartig is, maar er zijn bepaal de grenzen. We moeten bedenken dat we anderen niet onnodig moe ten bezeren of in verwarring moe ten brengen". De gereformeerde predikant H. Hortensius was niet bereikbaar voor commentaar. Volgens Huisman was dit de eerste keer dat er een organisatie wordt geweigerd in de twaalf jaar dat hij beheerder is in De Regen boog. Honderden Voor mede-organisator Onderwa ter was het grootste probleem op tijd een andere zaal te vinden. Hij verwacht dat er honderden men sen naar het optreden van 'The lady of the light' komen. "De Re genboog is groot, en er is een prachtige parkeerplaats bij. In het Antonius Clubhuis kunnen wat minder mensen", schetst hij het probleem. Waarschijnlijk worden vrijdag bij De Regenboog plattegrondjes met de route naar het Antonius Clubhuis uitge deeld aan bezoekers. Jomanda treedt vrijdag voor het eerst op in de Randstad. In an dere delen van het land en ook in het buitenland trekt ze volle za len. De eigenaar van een horeca gelegenheid in Tilburg waar ze al vier keer een optreden heeft gege ven zegt dat er steeds zes- tot achthonderd mensen op af ko men. "Wij bekijken het zuiver za kelijk en ik kan nu niet zeggen dat het een illegale beweging is. Ze regelen alles keurig netjes, ook de financiële afwikkeling. En verder is het voor mij moeilijk om er iets op te zeggen. Je gelooft erin of je gelooft er niet in. Ik zou er zelf nooit aan meedoen, mensen ko men een soort onder hypnose, dan gaan ze ineens door de zaal lo pen. Het gebeurt ook wel dat mensen op krukken de zaal bin nenkomen en na zo'n optreden zonder krukken kunnen lopen. Maar ja, ik weet niet of dat blij vend is. Ik denk dat je er bevatte lijk voor moet zijn. Het trekt in elk geval een heel gemeleerd pu bliek, uit alle windstreken van het land". LEIDEN Het bezoek van de Amerikaanse president George Bush kostte de ge meente Leiden vorig jaar 103.000 gulden. Dat blijkt uit het overzicht van de inkom sten en uitgaven van de ge meente over 1989. De kosten van de ontvangst bedroe gen 30.000 gulden. Volgens een me dewerkster van de directie financi ën is dat geld besteed aan 'allerlei zaken, van de hekken die nodig wa ren om de weg af te zetten tot de borrels die zijn geschonken'. Ver der werd 20.000 gulden besteed aan druk- en bindwerk in verband met het onverwachte bezoek dat Bush op 17 juli vorig jaar bracht aan de stad. De produktie van een videofilm over Leiden kostte 53.000 gulden.- De videofilm was bedoeld voor on der andere buitenlandse televisie stations die door het vertonen van de produktie iets aan promotie van Leiden konden doen. Of de film ooit ergens is vertoond, is niet bekend. De totale rekenihg over 1989 sluit met een tekort van 576.000 gulden, staat in de analyse. Dat is 111.000 meer dan verwacht, hoewel in okto ber nog rekening werd gehouden met een negatief saldo van 1,3 mil- joen gulden aan het einde van het jaar. De meevaller is ontstaan om dat vorig jaar nog niet alle uitgaven goed konden worden ingeschat. De kosten van het parkeerbeleid (parkeerwachters, parkeermeters) bedroegen 2,3 miljoen gulden, 90.000 minder dan vorig jaar. De op brengst van parkeergelden was iets hoger: 2 miljoen tegenover 1,8 mil joen in 1988. Ook de opbrengst van vergunningen steeg iets, van 307.000 tot 318.000 gulden. Door verkoop van het Ir. Driessenplein en het Zoutkeetterrein kwam ruim drie ton binnen. Mede daardoor was er voor het eerst sinds jaren sprake van een positief saldo van 380.000 gulden. Het totale negatieve saldo van de parkeerpolitie blijft echter staan op 1,2 miljoen gulden. Onder andere aan onderwijs werd meer uitgegeven dan verwacht. Zo zijn extra onderhoudskosten ver richt aan schoolgebouwen als ge volg van vandalisme, moest op de Rembrandt Scholengemeenschap een interim-manager worden aan gesteld en waren de kosten van schoolvervoer hoger 'vooral door het inzetten van extra materieel in verband met te lange reistijden van een aantal bussen als gevolg van de verkeersdrukte in de stad'. De reinigingsdienst gaf vier ton meer uit dan begroot. Er kwam on der andere veel meer klein che misch afval binnen waardoor de verwerkingskosten 152.000 gulden hoger waren. Verder werd meer vuil verbrand en waren de perso- neelsuitgaven hoger dan begroot. LEIDEN - Najaren van ellende was er gistermiddag weer eens wat te vieren in het gebouw van Boekhandel en Drukkerij E.J. Brill aan de Plantijnstraat. Met het doorknippen van een lint opende president-commissa ris R. de Bok het nieuwe magazijn van de onderne ming. Die is gevestigd op de benedenetage van het pand, waar vroeger de inmiddels verkochte drukkerij was gevestigd. Het magazijn stond tot voor kort nog in Zoeterwou- de, de vier werknemers zijn meeverhuisd naar de Leid- se hoofdvestiging. De Bok spreekt van een 'efficiënte stap'. "Het is goed dat de activiteiten zoveel mogelijk in deze vestiging zijn geconcentreerd". Voorts denkt hij dat het voor de werknemers leuk is om dagelijks te worden geconfronteerd met het eindprodukt. De Bok herinnerde in een toespraak aan de roerige periode die Brill achter de rug heeft. De grafische tak van de onderneming werd vorig jaar verkocht aan de Zoetermeers drukkerij Sigma. Brill draaide enige ja ren achtereen flink verlies. Die negatieve tendens werd in 1989 voor het eerst weer omgebogen naar een positief bedrijfsresultaat. Het jaar werd afgesloten met een nettowinst van 117.000 gulden. Vandaar dat De Bok gisteren enige symbloiek zag in de opening van het nieuwe magazijn. "Met de in ge bruikneming van dit bedrijfsgedeelte zetten we een dikke streep onder de negatieve ontwikkelingen van de afgelopen jaren. De toekomst kan alleen maar beter zijn". De verbouwing van de hal waarin nu het magazijn staat, is gecombineerd met een flinke interne verhui zing. De Bok: "Ik heb begrepen dat in ieder kantoor wel iets is geschoven en dat sommige afdelingen zelfs naar een totaal ander gedeelte van het pand zijn gegaan". Er zijn verschillende ontvangstkamers gebouwd, on der meer voor overleg met de schrijvers. Brill heeft ook nog vestigingen in de Verenigde Sta ten, Kopenhagen en Keulen. Bij de Leidse vestiging werken circa 70 mensen. Op de foto president-commis- s R. de Bok (midden) met directeur F. Pruyt (links) in het nieuwe magazijn van Boekhandel en Drukkerij E.J. Brill. (foto Henk 1 Schouwburg krijgt vermist geld van verzekering terug LEIDEN De verzekeringsmaat schappij heeft 129.500 gulden uitge keerd aan de Leidse Schouwburg, die een bedrag van 132.000 gulden als vermist had opgegeven. Waar dat geld is gebleven, is niet bekend. In eerste instantie werd de adjuncti- directeur van het theater verdacht van diefstal van dat bedrag, maar er zijn geen bewijzen tegen hem ge vonden. Het nadelig saldo van de schouw burg over 1989 bedraagt ruim 1,7 miljoen gulden, 45.000 gulden gro ter dan was begroot, zo blijkt uit de analyse van de rekening van de ge meente Leiden. Er werden vorig jaar 180 voorstel lingen gegeven waarop 58.000 men sen afkwamen. In 1988 bezochten 56.000 mensen in totaal 178 door de schouwburg georganiseerde voor stellingen. De schouwburg werd iets vaker verhuurd in 1989. De ge meente Leiden droeg per bezoeker 20,32 gulden bij. In 1988 was de ge meentelijke bijdrage per betalende bezoeker 21,46 gulden. Man mishandeld LEIDEN - Een 64-jarige Leidenaar is gisteravond rond half twaalf bij de deur van zijn woning aan de An na Paulownastraat mishandeld. Hij kreeg klappen en schoppen van een 32-jarige Leidenaar die een kwartier later door de politie kon worden aangehouden in de Julianastraat. De 32-jarige man wilde de woning in omdat hij een appeltje te schillen had met zijn broer die zich in het huis van het slachtoffer bevond en een relatie heeft met een ex-vrien- din van de verdachte. De 64-jarige probeerde hem tegen te houden. Hij liep zwellingen op, een wond aan zijn neus en klaagde over pijn aan zfjn been. LEIDEN - Chinese kinderen kun nen vanaf 22 september terecht op een Chinese school in Leiden. Op zaterdagochtend wordt van half elf tot half een les gegeven in Chinese taal en cultuur in het gebouw van het Studiehuis Leiden aan de Sta tionsweg. De oudere kinderen krij gen ook Nederlandse les. Initiatiefneemster is T. Verlaan- Peohe, een Chinese die sinds vijf tien jaar in Nederland woont. In 1984 begon zij met het geven van Chinese lessen in Leiden, maar na een jaar stopte ze daar om verschil lende redenen weer mee. "Toen luk te het niet zo goed. Op verzoek van de Algemene Chinese Vereniging en op verzoek van ouders begin ik Rond de 50 kinderen uit Leiden en omgeving zullen de school be zoeken, verwacht Verlaan. De kin deren variëren in leeftijd van 5 tot en met 14 jaar. Verlaan verzorgt de lessen in de nationale Chinese taal, terwijl een andere vrijwilliger de Kantonese taal onderwijst. Dat is een dialect dat wordt gesproken door de meeste Chinezen die in Ne derland in de horeca werken. Er wordt ook volop aandacht ge schonken aan de Chinese cultuur. Zo leren de kinderen liedjes en dansjes en ook calligraferen. Volgens Verlaan bedragen de kosten voor de zaterdagopleiding 70 gulden per kind. Als er meer kin deren uit een gezin worden aange meld, hoeft alleen voor de eerste twee te worden betaald. Volgens Verlaan zijn er totaal twaalf Chinese scholen in Neder land. "Die draaien alle onder de pa raplu van de Algemene Chinese Vereniging". Ter gelegenheid van de opening van de Chinese School voor Leiden en omgeving wordt za terdag 15 september vanaf 11.30 uur een receptie gehouden in het res taurant De Chinese Muur in Leider dorp. Studentenkamers via 06-nummer LEIDEN - Kamerzoekenden en ka merverhuurders kunnen sinds kort gebruik maken van de diensten van De Nationale-Studenten-Kamer- Lijn wil studenten die kamers zoe ken en mensen die een kamer in de aanbieding hebben via een 06-num mer bij elkaar brengen. Studenten of verhuurders kunnen een telefo nische advertentie voor een kamer op het 06-nummer zetten zodat een actueel overzicht ontstaat van vraag en aanbod. Er zfjn geen bemidde- lingskosten aan verbonden en de advertenties worden regelmatig 'ververst'. Wie een advertentie voor een ka mer wil plaatsen kan bellen: 013- 440188. Wie wil weten hoe vraag en aanbod er uitziet belt: 06-34034042. Dat laatste kost wel 50 cent per mi nuut. LEIDEN - Bewoners van de Ko ningstraat en omgeving menen dat er nachtelijke werkzaamheden wor den uitgevoerd op het opslagterrein van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR). Een woord voerder van het EWR benadrukt dat het niet de bedoeling is dat er 's j nachts wordt gewerkt en dat dit slechts incidenteel, in geval van sto ringen, kan voorkomen. Eén van de omwonenden, B. Apeldoorn, is er van overtuigd dat j de nieuwe verlichting, die eerder dit jaar op het terrein is aangebracht, mede bedoeld is om nachtelijke werkzaamheden mogelijk te ma ken. In een brief aan het EWR schrijft hij dat deze week, in de nacht van maandag op dinsdag, tot in de vroege ochtend luidruchtige werkzaamheden hebben plaatsge vonden op het opslagterrein, nabij de gashouder. De storende geluiden zouden er op wijzen dat zwaar mate- I rieel is verplaatst. Omwonenden verklaren voorts hinder te hebben ondervonden van het indringende geluid van een zware pomp of mo tor. Apeldoorn heeft zich al eerder ge keerd tegen de overvloedige ver lichting van het terrein die volgens hem overeenkomt met voetbalveld verlichting. Hij zegt onaanvaardba re overlast te ondervinden van de felle natriumlampen tegenover zijn woning. "Mijn kinderen slapen slecht en als ik 's avonds aan tafel zit kijk ik recht in zo'n helle natriumpit van de lichtmast tegenover mijn huis", aldus Apeldoorn. Volgens de omwonenden is het een bespottelijke vertoning dat een bedrijf dat energiebezuiniging pro pageert zoveel licht verspilt. Zij wil len dat het EWR een eind maakt aan de lichtovervloed. Het EWR heeft verklaard juist po sitieve berichten te hebben ontvan gen over de nieuwe verlichting om dat het de veiligheid op straat zou bevorderen. Apeldoorn spreekt dit tegen. Een buurtonderzoek dat hij heeft gehouden zou juist uitwijzen dat verreweg de meeste mensen af wijzend staan tegenover de felle verlichting. Een woordvoerder van het EWR verklaart desgevraagd dat het enige doel van de nieuwe verlichting is om herhaaldelijk gepleegde dief* stallen op het terrein tegen te gaan en de veiligheid van de nachtwaker te bevorderen. Volgens de EWR is het absoluut niet de bedoeling dat er 's nachts werkzaamheden plaats vinden op het opslagterrein. "Wel is het mogelijk", aldus EWR-woord- voerder Van der Erf, "dat er in geval van ernstige storingen, werkzaam heden 's nachts plaatsvinden. Maar dat behoort tot de uitzonderingen, hooguit één of twee keer per jaar". Volgens de EWR-woordvoerder zullen op korte termijn enige aan passingen worden aangebracht in de verlichting tegenover de woning van Apeldoorn. "Het armatuur van de lichtmast wordt veranderd zodat de uitstraling niet langer naar de woning is gericht. Ook zal er een zwakkere verlichting in de betref fende lichtmast worden aange brachte Diefstal uit vitrines LEIDEN Uit afgesloten vitrines in een zaak aan de Haarlemmer straat zijn in de maand augustus ze ven videocamera's, drie fotocame ra's, een lens en enkele walkmans gestolen. Vermoed wordt dat de vi trines open zijn gemaakt met be hulp van een valse sleutel. De waar de van de gestolen goederen be draagt ongeveer 18.000 gulden. Oppas- en hulpcentrale roept ouderen op C. Baron, algemeen coördinatrice van de oppas- en hulpcentrale: "Ze moeten op het stadhuis eens kijken naar mensen die werkelijk wat ondernemen om knelpunten op te heffen". LEIDEN - Van de gemeentelijke plannen voor de sociale vernieu wing heeft ze geen hoge pet op. "Ze moeten op het stadhuis eens kijken naar mensen die werkelijk wat ondernemen om knelpunten op te heffen. Grachten schoonma ken en andere werkvoorziening is allemaal prima, maar voor zeer noodzakelijke kinder- en oude- renopvang zoals wij die uitvoeren komt geen cent los". C. Baron, algemeen coördina trice van de oppas- en hulpcentra le, betrekt midden september met deze instelling een kantoor in het voormalige wachtgebouwtje bij de Morspoort. Daarmee wordt de eetkamer van Baron in haar woning aan de Langegracht weer begaanbaar. Nu staat die nog vol met kaarten bakken en een enorm bureau waaraan per toerbeurt één van de in totaal vijf vrijwilligers plaatsneemt. De centrale legt contacten tus sen mensen die dringend verle gen zitten om opvang van kinde ren of ouderen. Op kantoor staan bakken met gegevens van lieden die tegen een geringe vergoeding willen oppassen. Tevens komen er de aanvragen binnen van men sen die een oppas willen hebben. Toen de instelling in 1986 start te, konden louter ouders die slechts tijdelijk kinderopvang no dig hadden zich melden voor een oppas. Het ging hierbij vaak om om redenen als bij voorbeeld een ziekenhuisbezoek niet in staat waren bij hun kind te blijven. "Doordat de mensen tegen woordig vaak niet eens hun buren kennen, wisten ze zich geen raad". Bij de centrale kon dan een oppaskracht worden 'besteld', die het kind dan verzorgde. Maar tegenwoordig levert de centrale ook oppas voor kinderen die iede re week een aantal dagen ver zorgd dienen te worden. Baron en haar medewerksters hebben het razend druk. De coör dinatrice wijt dit aan het tekort aan plaatsen voor kinderopvang. Inmiddels staan 500 gezinnen als donateur genoteerd bij de oppas- centrale, hetgeen betekent dat zij af en toe of regelmatig een oppas vragen. Voor hen staan zo'n 200 oppas- krachten klaar. Onder hen zijn veel studenten. Baron: "Daar door zitten we nu verlegen om pieuwe oppaskrachten. Velen zijn afgestudeerd, dus er is ruimte voor nieuwe mensen". De centra le hoopt ook dat veel gepensio neerden of andere ouderen zich aanmelden. "Je hoort die groep vaak klagen over eenzaamheid. Dit is een ideale manier om weer onder de mensen te komen". Op paskrachten krijgen voor hun werk een vergoeding van onge veer 5 gulden per uur. Sinds driejaar blijft de hulpver lening van de oppascentrale niet beperkt tot kinderen, maar kun nen ook ouderen er aankloppen. "Toen we net begonnen kregen we vaak bejaarden aan de tele foon met de vraag of we een uur tje voor hen ter beschikking had den. Ze wilden even met iemand kletsen, of durfden niet alleen boodschappen te doen". In eerste instantie wees Baron deze mensen door naar instellin gen voor gezinszorg, maar die ble ken er niets mee te doen. "Omdat er wel een duidelijke behoefte aan is, ben ik daar toen maar op ingesprongen". Dit alles leidde er wel toe dat de werkzaamheden steeds meer tijd en administratie vroegen. In de woning van Baron ontstond dan ook snel een nijpend ruimtege brek. Het gemeentelijke aanbod om in het wachtgebouwtje te trekken, kwam als een geschenk uit de hemel. Het gebouw verkeert volgens Baron wel in een erbarmelijke staat. "Er zitten gaten in de mu ren en verschillende ruiten liggen aan gruzelementen. Dat moeten we allemaal zelf repareren". Omdat de oppascentrale draait zonder een cent gemeentegeld, betekent dit een behoorlijke fi nanciële aderlating. De instelling is druk op zoek naar mensen die als donateur willen bijdragen in de kosten. Informatie over de oppas- en hulpverleningscentrale kan tele fonisch worden ingewonnen on der het telefoonnummer 219883. Na 6 september, als de nieuwe huisvesting in gebruik is geno men, verandert dit 128520. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11