Fiat Croma verdient een groter succes AIJTO LEITHON Muur van stike rond kinderarbeid afbreken ÏKPTOP AUTOBEDRIJF Peugeot begroet miljoenste 405 Geld nodig voor onderzoek naar bijwerking medicijn INFOCENTRUM SCHIPHOL Behoefte aan grote instellingen zwakzinnigenzorg niet zo groot DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 Van onze correspondent Nol van Bennekom Toen het topmodel van Fiat, de Cro ma, in 1985 op de markt kwam, had de Italiaanse fabrikant grote ver wachtingen van dit type. Er was trouwens genoeg geld gestopt in de ontwikkeling van de auto: circa ze ven miljard gulden. De Croma zou samen met de Lancia Thema, de Saab 9000 en de Alfa 164 een nieuwe standaard in autoland lanceren. Al le vier auto's waren een uitvloeisel van een gezamenlijk uitgangspunt, maar toen puntje bij paaltje kwam bleken ze toch allemaal verschil lend. Van de Croma zijn er inmiddels 300.000 geproduceerd. Dat is twee maal zo veel als zijn voorganger, de Argenta. Wereldwijd is de Croma een goed verkopende auto. Hoewel het van de vier hierboven genoem de merken verreweg de goedkoop ste is, blijven de verkopen in Neder land wat achter bij die in het buiten land, al hoeft Fiat Nederland zich ten opzichte van Lancia en Saab niet te schamen over de verkoop aantallen. Van de vier typen is de Alfa 164 nog het succesvolst. Daar overlapt de vraag het aanbod. De Croma wordt in Nederland on derschat, zo valt regelmatig te be luisteren. Dat is inderdaad het ge val. Niemand weet precies hoe dat komt, maar een logisch gevolg hier van is, dat de afschrijving een ge duchte vijand van de Croma is. Maar daarin staat de grote Fiat be paald niet alleen. In zijn marktge bied (het zogenoemde E-segment) scoort de Croma 2 procent. Ook in de zakelijke markt bereikt Fiat met dit model 2 procent. Dat is feitelijk te schraal voor een zo vernieuwde auto, die bovendien in zijn klasse een aantrekkelijke prijs heeft en een breed uitrustingstgamma biedt: van benzine tot direct ingespoten en uiterst zuinige diesel. Die laatste diesel hebben we de zer dagen een dagje aan de tand ge voeld. Volgens Fiat is het mogelijk om met dit type by 90 kilometer constant zonder een tankstop van Amsterdam naar Barcelona te rij den. De tankinhoud is 70 liter. De door ons bereden Croma D i.d. (iniezione diretta) beschikte over al lerlei toeters en bellen die het reizen ADVERTENTIE DE HOOFD FIAT-DEALER VOOR LEIDEN E.O. Zijlsingel 36 2315 KD Leiden tel. 071-22 36 35 aangenaam maken. Zo zat er een prima werkende airconditioning in. Uiteraard beschikte de wagen over stuurbekrachtiging en over elek trisch bediende zijruiten. De krachtbron is een snelle star ter. Hij begint de werkdag tamelijk luidruchtig. Zoals dat behoort neemt het dieselgerammel na een paar kilometer af, maar de motor laat zich de hele route duidelijk ho ren, vooral bij het optrekken. In de vijfde versnelling wordt de machi ne niet alleen een stuk rustiger, hy toont bovendien een opmerkelijke werklust en kracht. Toch meet de motor maar 1929 cc. Maar dat weer houdt de Croma er niet van om tot 180 kilometer per uur door te trek ken. Aan acceleratie ontbreekt het de Croma D i.d. bepaald niet. Waar nodig is het een snelle inhaler. Het toerenbereik in de vijfde ver snelling is aangenaam breed. De eerste drie versnellingen zitten vrij kort kort op elkaar, maar daarna (boven de 60 kilometer per uur) valt er eigenlijk niet veel meer te scha kelen. Dat schakelen gaat overigens hoogst soepel. Over de vering kan nog gezegd worden dat deze de on effenheden in de weg goed absor beert, hoewel het karakter stug aan doet. Dat geeft de auto wel een zeer handelbaar karakter. Volgens Fiat is een gemiddeld Fiat Croma D i.d. e comfortabele vijfdeursauto. brandstofgebruik van bijna 1 op 20 in toenemende mate populair is bij mogelijk. Die zuinigheid, gekop- taxi-ondernemingen. Fiats topmo- peld aan het ruime interieur, is er del beschikt over vijf deuren. In- mede de oorzaak van dat de Croma stappen gaat gemakkelijk. Er is veel zorg besteed aan het interieur en de stoelen (bijna Duits hard) zitten goed. De prijs van de Croma D i.d. is 45.400 gulden. Peugeot zal volgende maand zijn 605-serie verder uitbreiden met die selversies. Het gaat om vier typen: de SLD, SRD, SRDT en SVDT. De dieselmotoren hebben een inhoud van 2138 cc en hebben drie kleppen per cilinder. Kort geleden kwamen al twee nieuwe benzine-versies met automaat op de markt. De goed koopste diesel van de 605 kost 51.900 gulden. Van de kleinere 405 heeft Peugeot in de fabriek in Sochaux er inmid dels een miljoen geproduceerd. De 405 vertegenwoordigt 27 procent van de huidige produktie van Auto mobiles Peugeot. In Frankrijk wor den 33 verschillende versies op de markt gebracht. Daarvan worden er in Nederland 23 geïmporteerd. Vooral in de zakenwereld is de 405 erg succesvol. Dertig procent van de in Nederland geleverde 405's heeft een dieselmotor. Peugeot Ne derland heeft verder afgezien van de import van de vierwielaangedre- ven versie. Voortaan hebben de GR- modellen geen anti-blokkeerrem- systeem meer en ook geen kop lampsproeiers en mistlampen. Van de aloude 505 blijven ten slotte ook volgend jaar de Break en de Famili ale leverbaar. AUTO-ALLERLEI TOYOTA komt volgende maand met de Previa op de Europese markt. Deze 'space-car' heeft een 16-kleppen motor van 2.4 ltr/140 pk die goed is voor 180 km/u. De ruime auto is 475 cm lang, heeft slechts CITROEN heeft in samenwerking één schuifdeur aan de rechterzijde met de Chinese Automobile Corpo- en lijkt door zijn bijzonder glad af- ration (CAC) de C15 bestelauto in gewerkte koets veel op de Chevro- Taiwan op de markt gebracht. De let Lumina. Er valt te rekenen op auto wordt door CAC in de lokale een prijs rond de 65 mille. fabrieken geassambleerd en via 50 ADVERTENTIE PfUCKJT I.UOI Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor verkooppunten verkocht. Dit jaar moeten er 5.000 stuks van worden verkocht en daarnaast 6.000 geïm porteerde modellen BX, AX, XM en C25. MERCEDES produceert nu zelf de verlengde versies van 200/300-serie. Kort na de introductie 5 jaar gele den maakten tal van kleinere om- bouw-firma's een 6-deurs auto van deze Mercedes. Het eigen model heeft een middenbank onder meer met een elektrisch verstelbare rug leuning. De 7-persoons taxi kost als 250D 130 mille en de 260DE 9 mille SKODA levert voor een meerprijs van ƒ10.500,- de Favorit Decatop. Het oude begrip d'capotable (ge deeltelijk te openen koets), heeft de importeur van deze Tsjechische auto weer van stal gehaald. De Fa vorit wordt in Nederland open ge sneden, voorzien van een linnen rol- dak en een lager scharnierpunt van de gehalveerde kofferdeksel. Voor de 25 mille wordt deze 'special' met 1.3 motor geleverd in de L-uitvoe- ring. DISTRIBUTIE en opslag zal in '92 voor Nederland als belangrijk inter nationaal vervoersland veel veran deringen kennen. Om in aanraking te komen met alle nieuws van de specialismen op dit vakgebied wordt ervan 1 t/m 4 juni 1992 'Euro- Distribution '92' in de RAI gehou den. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE AMSTERDAM (ANP) - Er is meer geld nodig voor diepgaand on derzoek naar de bijwerkingen van geneesmiddelen. Dat heeft dr. R. Meyboom, hoofd Bureau Bijwerkingen Geneesmiddelen van het ministerie van wvc, gisteren gezegd in Amsterdam bij de pre sentatie van het boek 'Van wondermiddel tot desillusie, ervarin gen en feiten rondom het DES-hormoon'. Volgens Meyboom is het moeilijk te schatten hoeveel geld nodig is. Voorzitter A. Heintz van de Neder landse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie, spreekt over tien tallen miljoenen guldens. Heintz: "Het benodigde geld moet onder meer door de farmaceutische indus trie ter beschikking gesteld wor den, want ze verdienen jaarlijks mil joenen aan het op de markt brengen i geneesmiddelen. Een Utrecht denkt aan 60.000 woningen UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht wil tot het jaar 2015 in totaal 60.000 nieuwe woningen bouwen. De nieuwbouw ten behoeve van in woners van Utrecht en negen om liggende gemeenten moet zowel ten zuiden als ten westen van de stad verrijzen. B en W van Utrecht kiezen voor een "compact model". De bouwlo- katies komen tegen Utrecht aan te liggen; niet verder verwijderd dan 5 a 6 kilometer van het centrum van de stad. Zo worden landschap en andere "ecologische waarden" zo min mogelijk aangetast en is de stad per fiets of openbaar vervoer góed bereikbaar, aldus de Utrechtse wet houder G. Mik (stadsontwikkeling). De woningnood in Utrecht en omstreken is volgens Mik "drama tisch". Alleen Utrecht heeft al 30.000 woningzoekenden. In 1995 zal woningbouw binnen de ge meentegrenzen nauwelijks meer mogelijk zijn. De compacte aanpak heeft tot gevolg dat het stedelijk op pervlak bijna wordt verdubbeld. Een deel van de nieuwbouw valt op grondgebied van de gemeenten Nieuwegein, Houten en Vleuten-De Meern. Voer realisering van de bouwplannen moeten daarom de bestuurlijke structuren worden aangepast. Het Utrechtse college streeft naar een regionaal4 Struc tuurplan Utrecht 2015, dat de ge meentelijke structuurplannen ver vangt. onafhankelijk bureau zou het on derzoek dan kunnen uitvoeren". Ook WVC zou met geld over de brug moeten komen. In het gepresenteerde boek van Neeltje Brands, Anita Direcks en Ellen 't Hoen staan ervaringen van DES-moeders en -dochters cen traal. Volgens 't Hoen, ook mede werkster van de DES-aktiegroep, zijn de verhalen van de betrokken moeders, dochters en zonen zelf nooit opgeschreven. "Het is voor hun van belang dat ze hun proble men herkennen bij lotgenoten", zo stelt ze. In 'Van wondermiddel tot desillu sie' wordt ook aandacht besteed aan de meest recente gegevens over de gevolgen van DES. Tevens komt het huidige gebruik in Derde We reldlanden, het hedendaags me disch handelen en de verantwoor delijkheid van de farmaceutische industrie aan de orde. Het DES-hormoon werd in Ne derland tussen 1947 en 1975 aan 200.000 tot 400.000 zwangere vrou wen voorgeschreven ter voorko ming van miskramen. Het 'wonder middel' had niet het gewenste ef fect. Integendeel, een groot aantal van de kinderen dat uit die zwan gerschappen geboren werd, bleek te lijden aan een zeldzaam type kan ker van vagina of baarmoedermond te hebben. Ook de moeders aan wie het hormoon was toegediend ver toonden deze afwijkingen. 't Hoen: "Over hoeveel betrokke nen - moeders, dochters, zonen - we op dit moment praten is onduide lijk. Schattingen lopen uiteen van 350.000 tot 700.000 mensen, maar voor exacte cijfers moeten we toch bij de fabrikanten zijn die het mid del destijds verspreid hebben". Zelfs onder de druk die het ministe rie van wvc in 1982 uitoefende, zijn die cijfers echter niet boven water gekomen, meldt 't Hoen. Volgens de schrijfster is het ei genlijk een treurige zaak dat aan dacht aan het DES-hormoon be steed moet worden. De DES-ge- schiedenis is nog geen historie. Op 25 september dient een rechtszaak die een groep DES-dochters tegen de fabrikanten van het hormoon heeft aangespannen. AMSTERDAM (ANP) - Kinder arbeid treft honderden miljoenen kinderen over de hele wereld, maar vooral in Afrika, Azië en La- tijns-Amerika. In feite staat het la ten werken van kinderen, zo is de opvatting van de organisatie van het internationaal Child Labour Seminar in Amsterdam, gelijk aan mishandeling en exploitatie van het kind. In Jakarta lopen kinderen van zes, zeven jaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op straat sigaretten en bonbons te verko pen. In de Verenigde Staten wer ken 800.000 minderjarigen met hun ouders in de landbouw en worden regelmatig besproeid met schadelijke pesticiden. In Iran werken ze mee aan het we ven van perzische tapijten en op Sumatra staan ze naast hun moe ders uren gebukt in de rijstvel den, terwijl de mannen samen koffie drinken. Het seminar wordt gehouden in de Vrije Universiteit en fungeert als satelliet-bijeenkomst van een groot congres over kindermis handeling en verwaarlozing dat volgende week in Hamburg wordt gehouden. Er doen tegen de honderd deelnemers uit alle windstreken aan mee die geza menlijk zullen trachten de 'muur van stilte' die er om het onder werp heen hangt, te doorbreken. Het seminar vloeit voort uit de onvrede van de organisatoren instellingen op het gebied van kinderhulpverlening en TNO over de geringe aandacht die vol wassenen doorgaans besteden aan kinderarbeid. Het gebeurt, op grote schaal, maar wordt zo goed Kinderen in oorlogssituaties zijn 'concurrent' van de bescher mers van het welzijn van het kind dat voor kinderarbeid wordt in- als doodgezwegen en mag zich in een niet al te warme belangstel ling van de pers verheugen. Als de positie van kinderen al in de schijnwerpers komt, aldus prof. J. Doek, dan is dat in het kielzog van de vrouwen en niet als bur gers met eigen rechten. Onterecht wellicht, het is echter ook logisch, want vaak betekent de verbete ring van de positie ook een vooruitgang in de levens omstandigheden van kinderen. De conclusies en aanbevelin gen die de deelnemers doen wor den officieel gepresenteerd in Hamburg en naar politici en parti culiere organisaties gezonden die beroepshalve met kinderarbeid te maken krijgen. Bovendien wordt de lijst megenomen naar de 'World Summit on Children' die eind september in New York wordt gehouden en waar alle gro te regeringsleiders bij aanwezig zullen zijn. Concurrentie Prof. Doek is voorzitter van ISPCAN (International Society for the Prevention of Child Abuse and Neglect). Hij hoopt vurig dat althans een deel van de aanbeve lingen die in nederland op een rij tje worden gezet, terug te vinden zullen zijn in het slotakkoord van de conferentie in New York. Ironisch genoeg ondervinden de beschermers van het welzijn van het kind daarbij de nodige concurrentie van mensen die aan dacht vragen voor andere proble men van kinderen: vluchtelin gen, kinderen in oorlogssituaties en de gezondheidstoestand van kinderen in het algemeen. "In alle eerlijkheid, ik maak me er geen al te grote voorstelling van", ver zucht Doek dan ook. Daarmee doelt hij behalve op het gebrek aan aandacht, op de complexiteit van het probleem. Doek: "Het heeft geen zin om op de barricaden te springen en te roepen dat alle kinderen leuk naar school moeten. Zo simpel is de realiteit niet. Behalve dat er vaak geen scholen zijn, zorgen kinderen ook voor een deel van het inkomen van een gezin. Het zou haast immoreel zijn om te zeggen dat dat niet meer mag. Je moet het dus voorzichtig aanpak ken en je misschien meer richten op verbetering van de werkom standigheden van kinderen, hoe tegenstrijdig dat ook klinkt". Onoplosbaar Volgens prof. Doek is het een illu sie om te denken dat de Westerse landen het kinderarbeidpro- bleem kunnen oplossen. "Ga als Nederlander maar eens tegen een islamitisch land zeggen dat de po sitie van vrouwen daar moet wor den veranderd, mede ten behoeve van de kinderen. Nee, dat moeten de landen zelf doen. We kunnen ze natuurlijk wel helpen met geld in de eerste plaats en kennis in de tweede plaats". Al heel ideaal zou het zijn, aldus Doek, indien elk project dat voor een bepaald land wordt opgezet automatisch wordt onderzocht op de effecten voor kinderen. Be tekent het een verslechtering of juist een verbetering voor hun po sitie? Vooralsnog zijn de organi satoren echter blij als de wereld leiders hen een willig oor lenen, want ook daar hebben ze zo hun twijfels over. "Het zou me niets verbazen als ze overdag praten over kinderen, maar als de ge sprekken in de achterkamertjes gaan over de Golf-oorlog", zegt de voorzitter van Defence for Children International (DCI) in Nederland, mr. S. Meuwese. SCHIPHOL Bezoekers kijken naar de omvangrijke uitbreidingsplan nen voor de luchthaven Schiphol in een speciaal ingericht infocentrum. De commissie die de effecten voor het milieu van de uitbreidingsplannen moet uitrekenen, heeft de ministers Alders (milieu) en Maij-Weggen (verkeer) vanmorgen geadviseerd de omwonenden meer bij de plannen te betrekken omdat die geen enkel vertrouwen in blijken te hebben dat de luchthaven zich houdt aan regels en afspraken. (toto GPD) ZWOLLE (ANP) - De hulpvraag van geestelijk gehandicapten voor behandeling bij traditionele institu ten is niet zo groot als de wachtlijs ten doen vermoeden. Veel vaker be staat behoefte aan 'kleinschalige' opvang, bijvoorbeeld in logeerhui zen. Dat zeggen onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam na een uitgebreide studie in Zwolle, die volgens hen representatief is voor de rest van het land. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat ouders hun kind vaak uit voorzorg op de wachtlijst laten zet ten. Ze vrezen dat er geen andere mogelijkheden zijn voor hun doch ter of zoon. Het gevolg is dat de wachtlijsten steeds groeien en ten onrechte de conclusie wordt ge trokken dat grote behoefte bestaat aan uitbreiding van de instellingen. Ouders en kinderen willen vol gens de onderzoekers juist klein schalige hulp die de leefsituatie van thuis benadert. In veel gevallen is men al geholpen met het tijdelijk overnemen van de ouderlijke zorg in de vorm van bijvoorbeeld logeer huizen. De resultaten van de studie be vestigen de indrukken van een van de grootste instellingen voor zwak zinnigenzorg, Stichting Philadel phia Voorzieningen, die de op dracht voor het onderzoek gaf. Deze stichting heeft gunstige ervaringen met de kleinschalige opvang van gehandicapten. Verspreid over Ne derland heeft ze bijna 80 kleinere voorzieningen. De uitkomsten van het onderzoek moeten naar het oordeel van Overijsselse gedeputeerde J. Dijk stra gevolgen hebben voor de plan ning van voorzieningen voor de ge handicaptenzorg. Dit houdt in dat meer rekening wordt gehouden met de wensen van ouders en kinderen. Die nieuwe aanpak dient te leiden tot meer op individuen toegesne den hulp. Bij die aanpak zouden verzorgers van gehandicapten zei een bepaald budget voor financie ring van de zorg moeten kunnen krijgen. Van de Peugeot 405 zijn er inmiddels een miljoen exemplaren van de band gerold.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9